Geluidmetingen op toekomstig(?) crossterrein Sloop Van Weedestraat- panden gaat nu snel Zo gezien... "j Laatste duwtje Kamer van Koophandel Bar "de Kluis" bezorgt bar veel overlast Oriëntatiebezoek burgemeester en wethouder aan Titusville |OT| Woensdag 16 juni 1982 60e jaargang no. 42 Afslag Richelleweg Scholieren voorkomen treinongeluk Bibliotheek ruimt op Brief aan gemeentebestuur: De Open Hof Boeren metworst Honsbergen BELEGEN KAAS Honsbergen PEULEN Kan niet goedkoper! Honsbergen YOGHURT Honsbergen Kuikendijen Q98 Honsbergen Gasbedrijf maakt miljoen winst Wekkerradio gestolen Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47 A, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 SOESTER COURANT Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar f12.— Buiten Soest per halfjaar f24.— Verschijnt iedere woensdag Foto: Goos van der Wilt Maandag in de namiddag hebben de heren Oosterloo en Roodhuizen, ambte naren van de afdeling Hinderwetzaken van de gemeentesecretarie, in het zandgat van de heer v.d. Krol aan de Verlengde Paltzerweg geluidmetingen verricht. Geluidaangevers waren leden van de J.M.C.C., de Jeugd Motor Cross Club Soest, die mogelijk in de toekomst van dit terrein gebruik kunnen maken voor het beoefenen van hun sport. Eén en ander is het resultaat dat uit eindelijk op gang gekomen is tussen bestuurders van de JMCC en het ge meentebestuur. De club werd enkele jaren geleden opgericht en kreeg na lange gesprekken en veel overleg, voor een proefjaar een terrein aan de Koningsweg aangewezen. De proef slaagde niet; omwonenden tot in de wijk 't Hart toe, ondervonden te veel hinder van het irritante lawaai dat deze motoren maken. Naastig werd naar een ander terrein gezocht, maar geen van deze percelen droeg de goedkeuring weg van nabij- wonenden of van natuurbeschermers. Uiteindelijk leek de gemeente een ge schikt terrein gevonden te hebben in een hoek naast het vliegveld, in de omgeving van het Soesterbergse indu- trieterrein. Die keus bleek slecht te vallen bij de inwoners van Soesterberg. Het terrein bleek te hoog te liggen, waar door het geluid zou uitwaaieren over het dorp. De leden van de commis sie ruimtelijke ordening gingen niet akkoord, maar in de vergadering werd door Soesterbergers het zandgat van de heer v.d.Krol, gelegen naast de in gang van de vliegbasis, opgevoerd. Bij zoveel lawaai van opstijgende en dalende vliegtuigen, kan het lawaai van de bromcrossers wel meegnomen worden, was de redenatie. Ook de leden van de commissie r.o. zagen er wat in, waarna wethouder Menne de taak kreeg de haalbaarheid uit te zoeken. Revolutie De eerder genoemde vergadering van de commissie r.o. werd gedeeltelijk bijgewoond door een 180 leden van de JMCC. Het bestuur slaagde erin de jongens rustig naar huis te laten gaan, maar daarna werd het stil, rond het zoeken naar een oplossing. Te stil, volgens de leden van de JMCC en men dreigde tot aktie over te gaan. Ondermeer stond het omploegen met motoren van het Nassauplantsoen op de nominatie. Ook nu weer slaagde het bestuur er in de gemoederen te kalmeren. Met de leden is men het echter eens, dat de club, die tweehonderd leden telt, niet aan het lijntje gehouden kan worden. Er volgde spoed-overleg met de wet houders Plomp en Menne en dat re sulteerde in het instellen van de werk groep. Voor het eerst is nu ook de JMCC betrokken bij het oplossen van het probleem. Gesprekken hebben inmiddels plaats gevonden met de heer v.d.Krol en nu zijn ook, op dringend voorstel van de heer G.A.Koeling van de JMCC, geluidmetingen verricht in het zand gat. Allereerst gebeurde dat op vijftig centimeter van de uitlaat en dat le verde gemiddeld tussen de 110- en 120 dba op. Daarna werd in het ter rein gemeten, waar de 100 dba niet gehaald werd. Vervolgens gingen de heren Ooster loo en Roodhuizen in de omgeving van de in het bos staande woningen meten. Het totaal resultaat is giste renmiddag in een vergadering van de werkgroep besproken. De JMCC reed met motoren van 50- tot 80 cc; later met zwaardere mo toren tot 500 cc. Opvallend was dat de zware motoren het minste geluid voortbrachten. Alleen de start van alle cc's is oorverdovend en overtreft het geluid van een straaljager. Daarna neemt het zeer snel af en het is aan hoorbaar; zeker voor liefhebbers van de motorsport. Ook enkele omwonen den leek het mee te vallen. Alle omwonenden waren van de metingen op de hoogte gesteld en ook uitge nodigd. Het terrein lijkt er uitermate geschikt voor. 3 Ha. Voor de baan is een stuk grond no dig van ongeveer 3 ha. Ze moet min stens 1500 meter lang zijn en zes meter breed. Daarvan zullen ongeveer 200 crossers gebruik van gaan maken. Het is de bedoeling van de JMCC vijftien onderlinge competitiewed strijden te gaan houden. Die wedstrij den zijn voor alle klassen tot 500 cc Men wil het terrein op meerdere dagen in de week openstellen; b.v. de zaterdag en een aantal avonden en/of woensdagmiddag. Op zondagen en Hoofdfeestdagen blijft de baan gesloten. Wel wil het bestuur de mogelijkheid hebben op Tweede Paasdag en Tweede Pinksterdag, op Hemelvaartdag en Ko ninginnedag iets voor de leden (al léén leden) te organiseren. Prioriteiten Mocht er een positieve beslissing ge nomen worden dan moet volgens de JMCC-bestuurders als eerste prioriteit voor een telefoonaansluiting gezorgd worden en, omdat het bestuur zich verantwoordelijk weet voor de baan, een omheining worden aange bracht. In zelfwerkzaamheid wil men dan zor gen voor een EHBO-ruimte; een sani taire voorziening en een juryruimte. Eén en ander zo mogelijk in combi natie met een kantine voor de leden. Deze opstallen zouden mobiel kunnen zijn. Wil het seizoen niet verloren gaan voor de crossers en wil het bestuur hen in de hand houden, dan zal er zeer snel beslist moeten worden. In een brief aan de leden van de gemeenteraad doet de Kamer van koophandel en Fabrieken voor Eem- land nog een laatste poging het voor stel van burgemeester en wethouders om de aansluiting Richelleweg op de A 28 aan te leggen, over de streep te halen. „Wij vinden", schrijft de KvK, „dat Soest deze kans om direct op het rijkswegennet te worden aahgesloten niet kan en mag missen. Dat zou een slechte zaak zijn voor de economische ontwikkeling van vzowel Soest als de kern Soesterberg binnen uw gemeente in "de toekomst", aldus de brief. bleem. Gedacht wordt aan een midden- strook (door middel van belijning) voor de opvang van auto's die linksaf willen slaan. De feitelijke capaciteit van de rijweg zou teruggebracht kun nen worden tot 2 rijstroken. „Veel van de tegen de aansluiting Richelleweg geuite bezwaren zouden hierdoor naar ons oordeel kunnen worden wegge nomen", aldus de KvK. Met klem dringt de Kamer bij de raadsleden aan tot een positieve be slissing te komen. Onbekende scholieren hebben vorige week donderdagmorgen, door snel en goed optreden, vermoedelijk een trein ongeluk voorkomen. Op de overweg in de Peter van den Breemerweg botsten twee personen auto's frontaal. Dat was het gevolg van het passeren van twee fietsers door een van de autobestuurders, waardoor hij op het linker weggedeelte kwam. Midden op de overweg ontmoette hij zijn tegenligger. Beide voertuigen wer den zwaar beschadigd. De scholieren duwden, terwijl een trein in de verte naderde, de wagen van de spoorlijn. Daarna gingen zij, zonder zich bekend te maken, naar school. De politie nam de kentekenbewijzen van beide auto's in beslag. Eerste gesprek over collegevorming Op uitnodiging van de lijsttrek ker van de VVD, de heer G. A. W. G. A. Plomp, zijn zaterdag middag 12 juni de lijsttrekkers van de politieke partijen die in september aanstaande de ge meenteraad gaan vormen, te weten de dames J. Greefhorst van Overdam (CDA) en J. Al- lard-Knol (D'66) en de heren F. Kingma (PvdA), J. Visser (PS) en J. van Garderen (SGP/GPV/ RPF), bij elkaar geweest voor een eerste inleidende bespre king over een programcollege. De besprekingen zullen worden voortgezet. De traditionele boekverkoop van de openbare leeszaal en bibliotheek vindt dit jaar op woensdag 23 juni a.s. plaats en wel 's middags van 14.00 tot 17.30 uur. Het aanbod bestaat uit boeken voor jeugd en volwassenen en uit grammofoonplaten; alles tegen zeer schappelijke prijzen. Op het plein voor de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan zijn, zoals gebruikelijk, stands ingericht. Er moet contant betaald worden. In een brief aan burgemeester en wethouders luchten zestien omwonenden van de bar-dancing "de Kluis" aan de Van Weedestraat hun hart over de over last die zij ondervinden van de bezoekers van de bar en het bar-personeel. Zij vragen om een goede oplossing op korte termijn. De omwonenden veronderstellen op de eerste plaats dat de horecawet niet wordt nageleefd, maar afgezien daarvan hebben zij nog tal van klachten. Zo wordt er niet alleen foutief gepar keerd, waardoor uitritten niet gebruikt kunnen worden, maar ook wordt er ge parkeerd op privé-terrein. Met name worden op particulier-terrein achter de Wibra herhaaldelijk auto's gestald van de bar-eigenaar, ondanks dat er met borden duidelijk aangegeven is dat dat verboden is. Herhaaldelijk ook worden eigendom men van omwonenden vernield, zo als b.v. de ketting die toegang geeft tot dat parkeerterrein achter de Wibra en geparkeerde auto's van om wonenden. Lawaai-overlast 's nachts, bezorgen de wegrijdende bezoekers aan de bar, die zich bovendien dikwijls on verantwoordelijk gedragen. Men rijdt met auto's hard over de trot toirs en fietspaden van de Van Weede straat en Burgemeester Grothestraat, terwijl, zo veronderstelt men, de be stuurders waarschijnlijk een te hoog alcohol-promillage m het oioed hebben. Dan vernielen bar-bezoekers post boxen in de diverse portieken; be vuilen zij ook die portieken met urine en braaksel. Er is sprake van stank overlast als gevolg van frituren van bitterballen en snacks. Vuilniszakken en bakken met legge flessen en afge werkt frituurvet worden op het terrein van anderen geplaatst, terwijl het veel voorkomt dat flessen op het parkeerterrein achter de Wibra, worden stuk gegooid. De overlast is herhaaldelijk gemeld bij de politie. De zestien ondertekenaars van de brief zeggen bereid te zijn alle klachten mondeling toe te lichten. Een afschrift van de brief werd ge zonden aan alle fractie-voorzitters van de in de raad vertegenwoordigde partijen. Op uitnodiging van het gemeentebestuur van de gemeente Titusville in de Amerikaanse staat Florida gaan burgemeester P. Scholten en wet houder G. Plomp van 21 juni tot 3 juli een bezoek brenen aan Titusville. Enige tijd geleden heeft het gemeentebestuur van Titusville contact gezocht met het gemeentebestuur van Soest voor het aanknopen van vriendschapsbanden. In de eerste plaats is hierbij gedacht aan contacten in de sfeer van het onderwijs, werkgelegenheid en economie. Zo is men al in een ver stadium wat betreft het corresponderen van Soester scholieren met Amerikaanse collega's. Het bezoek van beide Soester bestuurders is dan ook een oriëntatiebe zoek. Zo zal burgemeester Scholten tijdens de raadsvergadering in Titusville een presentatie houden over Soest. Verder staan bezoeken naar scholen en bedrijven op het programma. Het plaatsje Titusville is ongeveer net zo groot als Soest. Het ligt aan de Amerikaanse Oostkust, onder de rook van Cape Canaveral. De sloop van de voormalige panden van Drukkerij Smit/Soester Courant en Van Hall aan de Van Weedestraat vordert nu snel. Nadat gedurende enkele weken met wat meer omzichtig heid hout uit de gebouwen is gehaald, begon men gisterenmiddag met het grove geweld. Aan het Nassauplant soen beginnend worden muren omver getrokken, waarna het puin wordt af gevoerd. Het is de bedoeling dat het terrein eind juni geheel schoon wordt opgeleverd. Na de bouwvak vakantie zal begonnen worden met de bouw van winkels op een totale vloeroppervlakte van 1300 m2 met nog eens 700 m2 ingebouwde verdieping met winkelbestemming. In twee bouw lagen komen daar bovenop 30 apparte menten in de premie-A koopsector. Foto: Herman van Dam Het project van "Birkstaete"b.v. te Soest en van de Amersfoortse pro jectontwikkelaar Vahstal b.v. is ont worpen door de Soester architect Z.G.Molnar. Oplevering staat gepland november 1983. Rijkarm en Jan Modaal, verzekeren zich bij van Rouwendaal! J. G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155-164 67 WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 GEHARD PAUL De geschiedenis van ons tuin hekje is haast symbolisch voor de ruimte die er direct achter ligt. Toen we hier kwamen wo nen sloten we het hekje zorg vuldig af en maaiden we de ga zons vóór, achter en opzij in een aandoenlijke poging het geheel net zo mooi te houden als we het bij aankomst aan troffen. Bij het opgroeien hielpen de kinderen en hun vriendjes vlijtig mee om de zaak enigszins op orde te houden. Maar de gazons kre gen allengs meer het aanzien van vergeten hooiland en een veer op het tuinhek vermocht niet te voorkomen dat het steeds gammeler werd tot het tenslotte netter stond om de restanten aan de grond vast te nagelen. Het enthousiasme voor tuinwerk taande zowel bij de beherende man en vader als bij de kinderen die er liever in voetbalden of aan lange touwen en schommels in de bomen hingen. Eén opwel ling van arbeidsvreugde heb ben we nog beleefd toen we met behulp van de vrijwel vol tallige buurtjeugd de "klim- boom omver gehaald hebben. Intussen was er al een schuur gebouwd, een volière in ge bruik genomen en een terras aangelegd, maar de tuin werd desondanks steeds woester en leger en er groeide bijna niks meer. Toen ook de car- bolineum op de omheining het moest afleggen tegen de weers invloeden en de uit het lood hangende schaaldelen tekenen vdn verrotting gingen vertonen hebben we een echte tuinman uitgenodigd om bij ons te ko men kijken. Met een begrij pende glimlach heeft hij ons verhaal aangehoord en instem mend geknikt toen wij zeiden dat er nu eindelijk maar eens wat moest gebeuren. De man heeft ons helemaal uit laten praten en een prachtige teke ning gemaakt van hoe het kon worden. We werden gaande weg enthousiaster over de mo gelijkheden die zo'n lapje grond in zich had. Na wat ba sisafspraken heeft hij de hele boel op zijn kop gezet en zonder veel omhaal van woorden van de tuin een hof gemaakt. Met verbazing heb ik gekeken hoe de hovenier na de voorberei dende werkzaamheden heel geconcentreerd door de woes tenij banjerde met tuinturf, tegels, zwerfkeien, plastic, plantjes en zelfs met een dooie boom. Volgens mij zag de tuin kunstenaar tijdens het eerste gesprek al wat het worden moest en weet hij ook al lang hoe onze hof er over tien jaar uit zal zien. Met het tuinhekje is de speeltuin opgedoekt. Daarvoor in de plaats hebben we nu een open hof. Zonder hekje en dus vrij toegankelijk. Het voorstel met de aanleg van de aan sluiting akkoord te gaan, komt mor gen, donderdag 17 juni in de raadsver gadering aan de orde. Vast staat dat de fracties van de PvdA, D'66 en Progres sief Soest tegen zullen stemmen terwijl er in de fracties van het CDA en de WD aarzelaars zijn. De KvK betootgt dat een goede infra structuur (wegennet) van groot belang is voor het goed functioneren van de circa 1700 bedrijven in Soest en Soes terberg. Daarvan hebben er vele een nationaal verzorgings- c.q. afzetge bied. Ook krijgt het terrein van de voorma lige wijk „Ons Belang" aan de Amers- foortsestraat, dat in de toekomst een industriebestemming moet krijgen, bij aanleg van de afslag, een zeer goede landelijke bereikbaarheid. „De aansluiting Richelleweg vormt ons inziens een belangrijke bouwsteen in het wegennet van Soest die u thans door Rijkswaterstaat in feite wordt aangeboden", aldus de KvK. Wel is de Kamer van mening dat aan leg van de afslag impliceert verbete ring van de verkeerssituatie op de Amersfoortsestraat. Men heeft daarbij het oog op de voetganger èn het afslaande verkeer naar de aan de Amersfoortsestraat gevestigde bedrij ven. Dat verkeer moet soms midden op de driebaans rijweg stilstaan om links af te kunnen slaan. De Kamer is bereid bij de provincie te pleiten voor oplossing van dat pro- Alleen donderdag Stukje of gesneden 150 gram Alleen donderdag JONG KILO Alleen donderdag 500 GRAM Dit weekend Alleen donderdag KILO Het lekkerste stukje kip om te braden of voor de barbecue Het Gasbedrijf Soest heeft vorig jaar ruim een miljoen (1.154.507) gulden winst gemaakt. Een grote bijdrage daaraan leverde weer het verschil tussen in- en verkoop. Er werd in dat jaar voor ruim 23 3/4 miljoen inge kocht en voor bijna 28 miljoen ver kocht. Toch blijft het verbruik dalen. In 1979 was dat nog ruim 80 miljoen ku bieke meter; in 1980 ruim 74 miljoen en vorig jaar iets meer dan 69 miljoen kubieke meter. Ruim 56 miljoen kubieke meter werd verkocht a 40.10 ct. In totaal werd 68.140.213 m3 gas inge kocht en 69.098.502 m3 verkocht. Dat was 7% minder dan in 1980. De in koop was 958.289 m3 lager dan in 1980. Diefstal uit auto Uit een aan de Julianalaan geparkeer de personenauto werd een fototoestel, ter waarde van 350 gulden, gestolen. Vermoedelijk werd daarbij van een valse sleutel gebruik gemaakt. Uit de mobiele snackbar op het par keerterrein bij de supermarkt in de wijk Overhees werd een wekkerradio gestolen.

Soester Courant | 1982 | | pagina 1