Internationale Kampioenschappen V alschermzweven (Parasailen) Jaap Post winnaar Albertsbeker Regio Eemland motorcross 3e SVV rekreantentoernooi Zaalvoetbaltournooi van E.S.S.-Brouwer levert met Pol Boys verrassende winnaar op 19 en 20 juni op Flevohof at MOTORCROSS VOLLEYBAL ZAALVOETBAL 21 StH'HhT Courant van woensdag 16 juni 1982 21 «SS Zaterdag 19 en zondag 20 juni worden op de Flevohof in de Flevopoldcr de inter nationale kampioenschappen valschermzweven (parasailen) gehouden voor Ram-Air teams. De organisatie van dit unieke evenement is in handen van de Para Zweefclub Gelderland die samen met de Flevohof een dergelijk evenement voor het eerst in Nederland organiseert; 11 teams uit binnen- en buitenland, behorend tot de wereldtop, zullen aan deze internationale wedstrijd deelnemen. Zaterdag 12 juni j.1. organiseerde de hengelsportvereniging ,,De Snoek baars" een federatiehengelwedstrijd bi j de Kleine Melm in de Eem te Soest. Er werd gehengeld om de Alberts beker, de hengelsport- en dierenspe ciaalzaak te Baarn. De firma Alberts stelde naast de wis selbeker ook een flink bedrag aan waardebonnen beschikbaar. Om half zes werd er verzameld en om zes uur was het vissen geblazen. Er werd behoorlijk gevangen, en het weër "was ondanks de harde wind redelijk te noemen. Toen de vissen gemeten waren, bleek Jaap Post van ,,De Snoekbaars" met 6.49 m. te heb ben gewonnen en mocht de wisselbeker in ontvangst nemen. De uitslag eerste tien: 1. J. W. Post, Snoekbaars, 6.49 m. 2. H. J. v. Riet, Snoekbaars, 5.61 m. 3. H. v. Deventer, Hilversum, 5.30 m. 4. H. Lentelink, Snoekbaars 4.36 m. 5. A. Schipper, Hilversum 4.18 m. 6. J. Brouwer, Naarden-Bussum 4.11 m. 7. G. Schop ping, Hilversum 3.24 m. 8. G. J. v.d. Hoef, Snoekbaars 3.04 m. 9. B. de Bes, Snoekbaars 2.79 m. 10. C. van Sas, Naarden-Bussum 2.65 m. 19 Juni in Amersfoort De 2e wedstrijd welke meetelt voor het Regio Eemland motorcrosskampioen schap zal a.s. zaterdag in Amersfoort op het terrein van de MSV 76 worden gehouden. Voor de motorcrossers die lid zijn van MSV Amersfoort, NCC Nijkerk, JMCC Soest en BCC Bunschoten en nog mee willen doen aan deze kompetitie be staat de mogelijkheid om alsnog in te schrijven. Bel dan 02154-13308. Terugkijkend op de eerste wedstrijd die op 15 mei j.1. in Bunschoten werd gehouden beloven het weer spannende wedstrijden te worden. De inschrijving is van 9.00 tot 10.00 uur op de baan. Aan deze kompetitie kunnen deelnemen: mini automaten, mini versnellingen, 80 cc jun. en sen., 50 cc jun. en sen., 125 cc jun. en sen.. 250 cc jun. en sen., 500 cc jun. en sen. en bromfietsen. Een KNMV-pasje voor de verzekering is op de baan verkrijgbaar. Door de grote deelname van de 125cc junioren zullen deze in series rijden waarbij de eerste 10 overgaan naar de finale ter wijl de resterenden van de series een herkansing rijden, waarvan 5 naar de finale gaan, zodat 25 rijders in de finale uitkomen, die voor de punten telt. Ook heeft het bestuur besloten de 125cc senioren apart te laten rijden en niet meer met de 250 en 500cc senioren. Voor bezoekers is de toegang gratis. 17 en 24 juni* Op de donderdagen 17 en 24 juni or- «ganiseert de rekreantencommissie van SVV haar 3e rekreanten-voUeybal- toernooi in sporthal „Beukendal In totaal doen er 40 teams mee, ver deeld over hoog en laag rekreatief nivo. Op 17 juni wordt er begonnen met de teams van laag nivo, met Soester teams uit de bedrijfscompetitie zoals het van Arkel instituut. Forbo tapijt en de Gemeente secretarie. Verder doen uit Soest mee de volleybalteams van voetbalvereniging Hees. °1y"'PiaH t de Beukenoten o.l.v. Rinui3 Va ^teerd deelnemersveld wordt g«omPlete«a door SRB uit Blancum. ZC de Vuur sche, Unicornus uit Spakenburg Loefhansa uit Baarn. Een week later is het de beurt aan de rekreanten van hoog nivo. Bij de heren zal titelverdediger en distriktskam- pioen SVV 1 hevige tegenstand onder vinden van de nummers 2 t/m i van het distriktskampioenschap: CPJ uit Rui ten. Set Up Lelystad en Leos uit Leusden. Bovendien zullen SSS (Bar- neveld). NRV Zeist (de winnaar van 1980) en de Beukenoten hoge ogen gooien. De rekreantencommissie i% verder blij met de deelname van liefst 8 teams van haar eigen vereniging SVV, waarvan een deel dit weekend wedstrijdritme heeft opgedaan tijdens een toernooi in het Limburgse Heythuysen, het jaar lijkse uitstapje van de rekreanten. Er zijn, evenals vorige jaren, weer originele prijzen te verdienen, met dit jaar een extra prijs voor het meest sportieve team beschikbaar gesteld door restaurant „Beukendal". De wedstrijden beginnen op beide avonden om 19.15 uur, de finales ne men om circa 22.45 uur hun beslag. Voor informatie over het rekreanten volleybal kunt U bellen naar Rob Giebels (02154-17550) of Jos Remkes (02155-15474). SPORT Het ophalen van het zeil Surfen leren (uzn dool aan oJba. kant Udn da mdSi uomd in da rud 'haard duoars m da uund nol mat da rug maar door hat sérak.kan uan da bcwzn Wie denkt zomaar hij de eerste poging op de surfplank te kunnen wegvaren, komt van een natte kermis thuis. Windsurfen is één van die sporten die je moet leren en daarna ook nooit meer verleert. Dat leren windsurf en is een kwestie van goed nadenken, concen treren, doorzetten en volhouden, het is vooral belangrijk dat je na iedere val e\on rust neemt en tracht te berede neren wat je deed voor het moment dat het misging. Zo ontdek je snel hoe het niet moet tot uiteindelijk de juiste manier overblijft. De leerfase is zwaar, voor velen zelfs frustrerend als anderen lekker over het water scheren terwijl je zelf de ene duikeling na de andere maakt... Er komt bijna voor iedereen een moment waarop men oververmoeid de hand doek in de ring zou willen gooien, daar moet je doorheen. De moeizame leer fase kan worden vereenvoudigd door de basistheorie en de grondbeginselen van de techniek vooraf goed door te nemen. Je weet dan hoe het moet en je bent in staat na iedere duikeling te beredeneren waarom het fout ging. Alleen zo is het mogelijk in een kort tijdsbestek goed surfen te leren, boven dien is het voor hen die naar een Surf- school gaan een groot voordeel omdat 2ij de aanwijzingen van de instructeurs al direct begrijpen. Nog een tip: ga nadat je dit gelezen hebt aandachtig kijken naar ervaren surfers en let op hoe zij het doen en wat er gebeurt nadat ze iets gedaan hebben. Verge lijk hun techniek met de basistheorie, je zult bemerken dat je daarvan erg veel opsteekt. De grondbeginselen Begin met te controleren of de plank in orde is, zit het zwaard goed, staat het zeil gespannen, is de plank voldoende stroef en start met een All-round zeil van ca. 4,6 m2. Weest niet overmoedig, een groter zeil is in de leerfase voor iedereen een groot nadeel, met kracht heeft dil niets te maken, wel met con centratie en behendigheid. Ga nu met de plank met ingestoken zwaard (zonder zeil) het water op voor de zo belangrijke eerste evenwichts oefeningen om het gevoel voor even wicht te leren kennen. Je begint lig gend op de plank, dan ga je op de knieën zitten en tenslotte doe je het- zelide staande. Neem voor deze oefe ning de tijd en maak niet de fout te denken dat deze saaie oefening voor jouw niet nodig is. Klim na een val rustig op de plank en ga pas weer staan als het water uit de oren gelopen is. Bij iedere val waarbij water in de oren komt, wordt even het evenwichts gevoel verstoord omdat de druk op de evenwichtsorganen in de oren ont regelt wordt waardoor de signalen naar het centraal zenuwstelsel even eens ontregeld zijn. Zelfs ervaren sur fers maken in wedstrijden vaak de fout te snel te willen opstappen, waardoor zij blijven vallen. Het ophalen van het zeil Als de plank opgetuigd in het water ligt draait hij altijd met de mast naar de wind toe, dat is de eerste moeilijkheid, want je moet het zeil ophalen met de rug naar de wind en in deze situatie is dat juist andersom met de rug van de wind af (zie tek.Plank en zeil moeten dus 180° gedraaid worden, dat bereik je door het ophaalkoord iets aan te trek ken zodat de mast net boven water komt. Langzaam draaien plank en zeil naar de uitgangspositie, forceer dit niet en geef de plank de tijd te kunnen draaien. Ga door de knieën, de rug gestrekt en het achterwerk naar voren. Oefen thuis op deze houding, want als je de fout maakt het te doen als de figuur rechts dan ga je onherroepelijk voorover in hel zeil. Let op dat de mast schuin naar voren gericht blijft, in het geval dat naar achter en gaat, neigt de plank tot loeven tot hij mei de neus in de wind richting ligt waardoor je door mast en zeil van de plank gedrukt zal worden. Doe deze manoeuvre vooral rustig, met de rug gestrekt en de knieën gebogen. Het starten Je hebt het zeil opgetrokken, de schoot- lioek (dat is de punt van het zeil bij het uiteinde van de giek) bevindt zich boven het water en je houdt met twee handen het ophaalkoord vast (zie fig. links). „De wind in de rug, knieën gebogen en rug gestrekt". Nu volgt de volgende basis-oefening: beweeg de mast n;uir voren (de plank gaat loeven, dat is draaien naar de windrichting), beweeg daarna de mast naar achteren (de plank gaat afvallen, dat is draaien met de windrichting mee). Deze betrekkelijk moeilijke oefening moet net zolang geoefend worden tot je precies aanvoelt in welke stand de mast moet staan om de plank in de ideale startpositie dwars op de wind te kunnen krijgen en houden. Nu volgt de inleiding van de eerste meters varen, De kruisgreep (fig. midden). Start je over stuurboord (het zeil rechts) zoals het voorbeeld, dan pak je de giek met de linker hand over de rechter waarmee je het ophaalkoord vasthoud, dat is de kruisgreep. Start je over bakboord (het zeil links) dan is dat tegenovergesteld. Met de linker hand, de masthand, wordt de gied aan getrokken en naar voren geduwd waar na met de vrije rechter hand, de zeil- hand, de giek zodanig gepakt wordt dat de armen gespreid zijn. Nu trek je het zeil rustig dicht met gebogen knieën en gestrekte rug, (zie fig. rechts). Dit is waarschijnlijk de moeilijkste ma- nouvce.hij moet snel worden uitge voerd om te voorkomen dat de plank in de windrichting draait daardoor je onder het zeil terecht komt. Daarom is het opletten geblazen, begin met de kruisgreep als de plank dwars op de wind ligt en breng direct de mast naar voren zoals je met de oefening met het ophaalkoord geleerd hebt. Zorg ervoor dat de wind goed in het zeil kan blazen, maar let er gelijktijdig op dat het zeil nooit zpver dichtgetrokken wordt dat de wind er niet meer uit kan. Zodra je de eerste meters vaart moet je een aantal op het eerste gezicht tegenstrij dig lijkende handelingen combineren: dat zijn de houding, de stand van de mast en de stand van het zeil. Als je deze volgorde aanhoudt, en goed oplet, dan moet het lukken. Oefen hierop en denk na iedere val goed na over wat je deed en wat er gebeurde. Al snel vaar je de eerste meters en zit je op het juiste spoor. De surfhouding is erg belangrijk, „knieën gebogen, rug gestrekt" zelfs de grootste krachtpatser wordt al bij geringe wind voorover in het zeil ge trokken als hij het doet zoals op het voorbeeld rechts. Iedere beginner moet er voortdurend op letten of hij/zij constant de juiste houding aanneemt. Vreemd genoeg is iedere beginner ge neigd de foutieve te kiezen zoals rechts op het voorbeeld, maar zodra je dat hebt aangeleerd eindigt het vallen en begint het surfen. De koers welke je kunt varen is altijd in samenhang met de wind, ongeacht vanuit welke richting hij waait. Je kunt voor-de-wind, ruime-wind, halve-wind en aan-de-wind varen, je kunt echter nooit tegen-de-wind in varen. Hoog- Het starten pat da g/at kruislings mat da maSthand Cd i da hand hat dichtst hij da boag za.il gahanJ uit hat loabzr aan-de-wind is een koers van ca. 45° tegen de windrichting in, zodra het achterlijk gaat klapperen weet je dat je. te scherp gaat en moet afvallen. Hel sturen of manoeuvreren gaat met een surfplank heel gemakkelijk; het tuig (mast/giek/zeil) naar voren be tekent afvallen en naar achteren bete kent dat oploeven. Zodra je kunt varen zijn dit de eerste noodzakelijke oefeningen, in beide situatie verandert de invalshoek van de wind in het zeil, waardoor het zeil respectievelijk wat dicht getrokken en gevierd wordt. Deze oefening lijkt gemakkelijk, maar is voor de meesten juist moeilijk, boven dien is hij bepalend voor het terug kunnen komen. Door-de-wind gaan is snel aan de or den, immers je kunt wel trots weg varen maar je moet ook terug. Let op de voorbeelden, het gaat zo; je brengt de mast rustig naar achteren en zorgt er intussen voor dat de wind in het zeil blijft blazen door het regelmatig dicht Koers i/oal nêór achter on dc mast naar uOrtm De surfhouding masilap naar \ror<u> rug rscht hchaam dicht by 27// mast iz schutn lichaam ia gabogan ha!uz. iumd uoor da uund ru/ma. uj/nd ru/ma uurnd ha/utL Lornd C hoog aan da comd) te trekken. De schoothoek mag het water gedurende deze aktie niet raken, rug gestrekt en knieën gebogen. De plank draait nu met zijn neus in de wind, je plaatst de voorste voet voor de mast en zet ook de achterste voet voor de mast zodra de plank loodrecht op de windrichting ligt. Met het ophaalkoord in de hand laat je nu de plank door-de- wind draaien tot de startpositie in de nieuwe vaarrichting bereikt is. Dan begint het weer van voren af aan met de kruisgreep en alles wat daarna komt. Wilt U meer informatie, dan kunt U zich wenden tot Auto Smeeing Re- kreatie- en Surfafdeling, Konings weg 14, Soest. tel. 13317/13227. Chocxj aar? da uomd) uomd richting Sturen afuallari Techniek mast naar achtorzn an A mast naar uoran gaojicht tarucj .7 gaooicht naar uoran I De wedstrijden in het gehele tournooi hadden een sportief verloop onder leiding van de scheidsrechters A.H.van de Berg uit Soesterberg en H.W. Doreleijers uit Soest, die de tweede avond ondanks een blessure nog een kruis finale floot. De tournooileiding was in ervaren handen bij H. W. Lüschen, die voor het scorebord assistentie had van Max Parinussa. Op donderdagavond werd gestart met de poule-wedstrijden, waarbij de strijd in poule I met de Soester ver enigingen De Kluis, De Munt, Pol Boys zeer spannend was. In deze poule speelde eveneens Beyen met vele Soester spelers. Na één avond spelen leidde Pol Boys met twee ge wonnen wedstrijden. De tweede plaats werd gedeeld door de Kluis en Beyen die beide een wedstrijd wonnen en verloren, terwijl De Munt nog geen punt wist te behalen. In poule II kwam naast het organi serende E.S.S.-Brouwer uit de nieuwe zaalvoetbalvereniging uit Soest D.V.S.Luchtmacht uit Soesterberg en Grenspaal uit Blaricum. De strijd ver liep hier minder spannend, want na de eerste avond waren de nummers één en twee al bekend. E.S.S.-Brouwer had na twee overwinningen op D.V.S. en de Luchtmacht de beste kansen hierop en werd nog slechts bedreigd door de Grenspaal met drie punten uit twee wedstrijden. D.V.S. en Lucht macht speelden op de eerste avond alle drie de poulewedstrijden en waren met respectievelijk één en twee punten uitgeschakeld. De tweede avond moest de be slissing brengen in poule I. Door een overwinning van Pol Boys op Beyen werd Pol Boys ongeslagen poule-win naar en was Beyen uitgeschakeld voor de tweede plaats. De strijd hierom ging tussen de Kluis en De Munt, waarbij De Munt met meer dan vier goals verschil moest winnen. Het werd ten slotte een gemakkelijke overwinning voor De Kluis, dat zich als tweede in de poule plaatste. De strijd om de eer ste plaats in poule II werd door E.S.D.-Brouwer met 3-0 van Grenspaal gewonnen. Na een korte pauze werd begonnen met de kruisfinales. Pol Boys moest aantreden tegen de Grenspaal. Pol Boys leek op een gemakkelijke over winning af te gaan, toen het op 2-0 vóórkwam, maar de Grenspaal bleef terugvechten. Nadat de Grenspaal te- genscoorde was de spanning weer te rug. Pol Boys bleef echter de sterkere ploeg en kwam op 3-1. De Grenspaal bleef doorgaan, maar had erg veel moeilijkheden met de verdediging van Pol Boys. Toen een halve minuut voor tijd de Grenspaal scoorde was de tijd te kort om nog langszij te komen en plaatste Pol Boys zich voor de finale. De andere kruisfinale ging tussen De Kluis en E.S.S.-Brouwer. Beide ploegen waren in de afgelopen compe titie kampioen geworden en gepromo veerd naar respectievelijk de eerste en de tweede klasse. De Kluis opende in deze wedstrijd de score, maar E.S.S.-Brouwer kwam snel langszij en liep voor rust nog uit naar 3-1. Na rust probeerde De Kluis terug te komen. E.S.S.-Brouwer bleef deze wedstrijd sterker en de eindstand werd nog op gevoerd naar 7-2. De finale was nu bekend en ging tus sen Pol Boys en E.S.S.-Brouwer, die beide alle vier gespeelde wedstrijden hadden gewonnen. Er werd af wachtend van beide kanten gestart, waarbij de verdedigingen weinig pro blemen hadden. E.S.S.-Brouwer wist tenslotte het eerste doelpunt van de wedstrijd te scoren, wat de spanning verhoogde. Pol Boys wist de stand tien seconden voor rust gelijk te trekken. De ruststand werd 1-1, wat tot dat mo ment de verhouding weergaf. In de tweede helft begon Pol Boys aanvallender en drukten E.S.S.- Brouwer terug. Geheel verdiend werd de eindstand 4-2, in het voordeel van Pol Boys, dat in het jaar, dat de vereniging wordt opgeheven, toch nog tournooiwinnaar werd. Na afloop van de finale vond de prijsuitreiking plaats. De door Me vrouw Wingelaar beschikbaar gestelde poedelprijs voor de ploeg met de min ste punten, werd door haarzelf aan de vereniging De Munt overhandigd. De tweede plaats was voor E.S.S.-Brou wer. De beker voor de eerste plaats was voor Pol Boys en de wisselbeker, de Wasiel Steitner Tapijtbokaal werd door de Heer Steitner zelf overhan digd aan de aanvoerder van Pol Boys. uurnd Door de wind gaan mast naar achteras? Irak hat zau dichl naar d tot. 2>a punt uan da q/ak mozt ijjt da gahala manozura. dicht bj hat matar Utjua/ l/ocs langs da masfinaar doandam. an ooaar normaal star ton L mast naar uoran

Soester Courant | 1982 | | pagina 21