Nederland heeft behoefte aan zakenkabinet en niet meer dan 40 kamerleden t ©/ren uon DINEREN de lüasseee/fc Squashcentrum aan Albert Cuyplaan planologisch geen probleem ®e Soestef Duineii Turks-restaurant aan de Steenhoffstraat een probleem voor de raad Perfekt slapen. HANIMEXS" 1 TDIINNENHUIS Waar het gezichts- vJV* veld ophoudt gaan de Swift prismakijkers verder. BIJ KAARSLICHT? Aktie "Nederland Oke" een flop Waar was je nou? Beter en nog betaalbaar ook: Hanimex. Garantie Waarborg zr VGlfoto-film-uicteoC^ SOEST Ik was even in Man praat honderd gulden los «f Swift een kombinatie van Amerikaanse know-how en Japanse precisie. Lid o.v. vi brilmode iy soeat-zuw 3 Soest.-r Courant van woensdag 16 juni 1962 3 In een begin dit jaar geschre ven brief aan de minister van Sociale Zaken, drs. J.den Uijl, zegt de heer Meijer van Meijer- Intemational, een bedrijf dat vroeger op het Soester indus trieterrein gevestigd was, maar naar Amersfoort ver huisde, dat Nederland naar zijn mening dringend behoefte heeft aan een zakenkabinet van economisch geschoolde topfi guren, waarbij de Tweede Ka mer in plaats van 150- slechts 40 leden telt. Die moeten dan over bestuurlijke kwaliteiten en vlotte besluitvorming kun nen beschikken. In zijn ant woord zegt de minister (oud minister) dat verschillende gedachten van de heer Meijer hem wel aanspreken, "al zal de uitvoerbaarheid wel eens aan twijfels onderhevig zijn". De heer Meijer kwam in zijn visie, die in het blad Cobouw werd opgeno men, tot in totaal dertien punten die verbetering van de Nederlandse bouw- aktiviteiten ten doel hebben. Naast het Zakenkabinet en een Kamer van veer tig leden zegt de heer Meijer: De vakbonden eisten steeds, dat bij inlevering arbeidsplaatsen worden ge- kreëerd. Hieraan kunnen de meeste ondernemers niet voldoen, aangezien ze door de belastingdruk verzwakt zijn. De sociale lasten behoren tot de hoogste van Europa, waardoor diverse grote concerns niet kunnen konkurre- ren. Philips b.v., die onze grootste ar- beidsgever is, moet noodgedwongen af slanken en de aktiviteiten in b.v. Tai wan etc. voortzetten. Al deze afslankingen hebben tot ge volg, dat ons land ekonomisch in de put raakt. De bouwaktiviteiten kunnen m.i. op korte termijn verbeterd worden a) gemeenten, die met veel bouw grond zijn opgescheept, aangezien de ze onbetaalbaar is, waardoor deze grond geen rendement opbrengt, moe ten verplicht worden deze bouwter reinen in erfpacht af te geven voor b.v. 50 jaar tegen een redelijke erf pacht, welke in de toekomst aange past wordt aan de devaluatie van ons betaalmiddel. Hierdoor ontvangen de gëmeenten tenminste iets voor het braakliggen terug. Eventueel moet de mogelijkheid bestaan, dat de kopers van het huis de grond in eigendom overnemen. b) Wij hebben in de bouw en alle toe leveringsbedrijven een werkeloosheid van plm. 100.000 man; hiervoor beta len wijplm. 70 Indien wij deze WW'ers ter beschik king stellen aan alle bouwonderne mers en toeleveringsbedrijven met een percentage, afhankelijk van de huidige bezetting en dan tegen 30%, kunnen de bouwbedrijven huizen voor de werkende bevolking bouwen tegen redelijke prijzen. Het onderhoud van deze huizen moet aftrekbaar zijn van de inkomstenbelasting. Hierdoor zullen pensioenfondsen, be leggingsmaatschappijen en eventu- I*"' -i I i I" l.jr Ten het bouwen van een squashcen trum aan de Albert Cuyplaan op een terrein naast de telefooncentrale, be staat planologisch geen bezwaar. ^In de vorige week gehouden vergade ring van de commissie ruimtelijke ordening werd aan het voorstel om het geldende bestemminsplan daarop aan te passen, nauwelijks een woord ge wijd. Alle leden stemden er mee in. Wel zullen de omwonenden, via de bestemmingsplanwijziging, in de ge legenheid gesteld worden eventuele bezwaren kenbaar te maken. Overi gens zullen gemeente en de initiatief nemers, de heren J. Stam en G. Floor, het nog wel eens moeten worden over de grondprijs. Vorig jaar juli al, vroegen de heer Stam en Floor de gemeente om mede werking voor de realisering van een squashcentrum. De door hen opgege ven lokaties (de Kerkstraat en de hoek Gallenkamppelsweg-Birkstraat werden door de plaatselijke overheid afgekeurd. Door de gemeente werd daarna het terrein aan de Albert Cuyplaan ge noemd; een perceel dat 2140 vierkante meter groot is. Het heeft thans nog de bestemming „bijzondere doeleinden/ educatie" en was gereserveerd voor de uitbreiding van de LTS-Eemland met een huishoudschool. Aan een dergelijke uitbreiding wordt niet meer gedacht, zodat de R.O.-Le den geen bezwaar hebben tegen veran dering van de bestemming in „sport". Op het perceel wordt nu een hal gebouwd van ongeveer 1200 vierkante meter met tien squashbanen, kantine, bar, keuken, toiletten, douches voor dames en heren en een toegangshal. Op de eerste verdieping is rond de banen een galerij met verder bergin gen, een bestuurskamer, kantoor en toiletten. Er worden zestien parkeer plaatsen aangelegd. De nok van het pand wordt acht meter hoog; de zijmuren respectievelijk vier en vijf meter. Het plan is ontworpen door het Buro voor Architectuur Dick Renooij b.v. te Soest. Squash is een spel dat enige gelijkenis vertoont met tennis. Het net ontbreekt en de spelers staan naast elkaar. Het speelveld wordt begrensd door vier muren. Het is de bedoeling dat de spelers de bal om beurten tegen de voormuur slaan, die dan al dan niet met effect, eventueel via de zijmuren terug op de grond komt. Het is een snelle sport, waarin het aankomt op het reaktievermogen. In de naaste omgeving is er een squashbaan in Huizen en een in Drie bergen. In Driebergen heeft men vier banen voor een club van zeshonderd leden. Met tien banen zal Soest over het grootste squashcentrum van Neder land kunnen beschikken. Of het een centrum met tien banen wordt, hangt uiteraard af van de finan ciële mogelijkheden. Het centrum zal geëxploiteerd worden door de heer G. Floor en mevrouw C. M. F. Stam-Grift. eel de vakbonden eerder geneigd zijn hun geld hierin te beleggen. De vakbonden zouden de beschikbaar te stellen huizen kunnen bestemmen voor hun leden. Wel moeten WW'ers, die geen baan willen aannemen, omdat ze nu met 80% 1 dag zwart werken hetzelfde inkomen hebben, terugvallen in een 40% uitkering. Nauw verbonden met de oplevende bouwkapaciteiten moeten wij ook de fabrikanten op dezelfde wijze goed kope krachten ter beschikking stellen, zodat hun konkurrentiepositie t.o.v. het buitenland verbeterd wordt en eventu eel plm. 200.000 werkelozen in de toe komst aan het werk kunnen, wat ook de bouw ten goede komt. Onze ekonomische koek, welke ieder jaar kleiner wordt, moet door aktivi teiten in het buitenland verbeterd wor den. a) alle ambassadeurs moeten op kor te termijn geassisteerd worden door drs. van de Ekonomische Hoge Scho len. Aan deze topfiguren moeten dan enkele aktieve afgestudeerde studen ten toegevoegd worden, welke com merciële kapaciteiten hebben. De taak is, in het land waar de ambassade ge vestigd is, alle gegevens te verzame len over aannemers, welke hier veel werken, opdat deze adressen alsmede de namen van de regeringsinstanties welke werken uitbesteden, bekend zijn alsmede in de OPEC landen de na men van de sponsors: deze gegevens maandelijks zenden naar de Kamer van Koophandel te Rotterdam, welke ze aan de diverse Kamers van Koop handel in Nederland doorgeven. Ontwikkelingshulp (zoals in Zwitser land) zoveel mogelijk in de vorm van Prefab Ziekenhuizen in Holland laten maken, waardoor de bouw ook pro fiteert. De tienduizenden werknemers in de scheepswerven kunnen ook profiteren van de goedkope bouw indien onze re gering, ongeacht de politieke instelling van het betreffende land, de op drachten binnenhaalt. Mitterand, het hoofd van de Socialisten in Frank rijk, levert aan ieder land om zodoende werkgelegenheid te scheppen. De aktiviteiten van de meeste kleine re ondernemers worden geblokkeerd door de negatieve benadering van het Ministerie van Financiën. Als een N.V. of B.V. een winst heeft gemaakt van b.v. 100.000,-, betaalt men plm. 50.000,-- belasting (korrekt), maar men wordt in het komende boekjaar met een voorlopige aanslag opgezadeld van b.v. 40.000,--, welke binnen 1 maand moet worden betaald. Mocht aan het einde-van het jaar-blij ken, dat géén winst wordt gemaakt, dan duurt het nog een jaar voordat het geld, zonder rente, wordt terug betaald. Bedrijven, welke met bankgeld wer ken, kunnen dit niet opbrengen en is men niet geïnteresseerd om winst te maken. Hierdoor wordt de ekonomie geschaad. De bedrijfsverenigingen, die in de toekomst practisch geen toelage ont vangen van de regering, moeten inge schakeld worden voor de kontrole van WW- en Ziektekostenuitkeringen. Zij zouden dus de aktiviteiten van de ar beidsbureaus moeten overnemen en van de uitzendbureaus. Diverse fabrieken en ondernemers durven geen arbeidskrachten aan te nemen, aangezien deze bij teruglopen de ekonomie moeilijk ontslagen kun nen worden; hierin moet verandering komen. Zoals via de nieuwsmedia is mede gedeeld, zend België duizenden werk lozen naar Suriname om te werken. Waarom bespreekt onze regering niet met Suriname de - mogelijkheid om landbouwdeskundigen van Wagenin- gen beschikbaar te stellen om b.v. plantages voor suikerbieten aan te leggen. De hieruit te produceren al cohol kan zeker voldoende zijn om tienduizenden Surinamers van werk te voorzien. Nederland zou dan eventu eel geprefabriceerde houten woningen moeten leveren voor de plantages. Overigens moeten wij, evenals in Zwitserland iets doen aan de vreem delingenimport, willen wij over 15 jaar niet overheerst worden door de buitenlanders. Zwart geld Rest nog te vermelden, dat het Mini sterie van Financiën het huidige geld ongeldig moet verklaren, waarbij voor wit geld en obligaties aan toonder 100% wordt uitbetaald en voor zwart geld en obligaties 30%, zonder dat een naam wordt opgegeven. Men ontvangt dan wel een bewijs van de bank zonder naam, dat men later niet meer door de belasting wordt aangepakt. Ik schat de opbrengst op plm. 45 miljard. Dissidenten In zijn brief aan de heer Den Uijl zegt de heer Meijer dat hij zijn ideeën niet ter kennis heeft gebracht aan minister president Van Agt van het CDA. Vol gens de heer Meijer heeft die partij te veel dissidenten als medewerkers. De brief ging wel naar de ministers Van Dam, Terlouw, Van der Louw, Van Dijk en v.d.Stee. "Hoewel, schrijft de heer Meijer aan de heer Den Uijl, "ik geen PvdA-lid ben, heb ik veel bewondering voor uw moed om aan de ziekenuitkering iets te doen. Eindelijk hebben we minis ters die het landsbelang hoger stel len dan het partijbelang' Volgens de heer Meijer kan het voor stel om de inkomsten van iedere Ne derlander op kaart te brengen, voor de economie geweldige voordelen op leveren. Na opgemerkt te hebben dat de heren Boersma, Udink, Aantjes en Scholten het aanzien van CDA-ministers belang rijk geschokt hebben, spreekt de heer Meijer de hoop uit dat de heer Van Agt geen misbruik maakt van Den Uijl's moed om voorstellen te doen, welke voor ons land dringend noodza kelijk zijn. "Indien het de bedoeling van de heer Van Agt is om uw voorstellen te tor pederen en daardoor de kans te openen voor een demissionair kabinet, kan ik dit laf vinden", aldus de heer J.V.Me ijer. Hij geeft de heer De Uijl in de brief toestemming om dit aan de heer Van Agt mee te delen. "Ik heb", zegt hij, "steeds op de VVD gestemd en ben dus geen PvdA-lid, maar ik heb alleen in teresse voor ministers, die het lands belang boven het partijbelang stellen". Kritiek In zijn antwoord zegt de heer Den Uijl dat met name de kritiek vanuit het bedri jfsleven ertoe geleid heeft dat zijn oorspronkelijke voorstel ten aanzien van de korting op de ziekte-uitkering, op enkele punten is bijgesteld. De heer Den Uijl twijfelt er aan of het voorstel van de heer Meijer, om werklozen in de bouw massaal, met behoud van uitkering, aan het werk te zetten in de bouw, wel uitvoerbaar is. "Dat de loonkosten daardoor geweldig zullen worden gedrukt, dat lijdt geen twijfel. De huidige wetgeving verzet zich ertegen, dat produktieve arbeid met behoud van uitkering wordt ver richt", aldus oud-minister Den Uijl. Hij zegt ook dat hij, samen met de andere ministers, zoekt naar mogelijk heden om de arbeidskracht van de vele werkwillige werklozen beter te benut ten voor de economie. De heer Den Uijl zegt tenslotte niet op alle suggesties van de heer Meijer in te kunnen gaan. Hij heeft zé doorgezon den aan de ambtenaren, die bezig zijn met het werkgelegenheidsplan. In ons intieme Franse specialiteitenrestaurant kunt u nog voor redelijke prijzen genieten van de culinaire creaties van onze chel kok en zi|n brigade Wi| sturen u graag onze brochure voor diners mei meer dan 10 personen Met wisselende specialiteiten Gewoon eens doen' [restaurant! SOESTEBBERGSESTRAAT 188. SOESTDUINEN.02155-12739. De landelijke gezondheidsaktie, vorig jaar september, onder het motto "Ne derland Oké" is in het Amersfoortse een flop geworden. In het jaarverslag 1981 van het zieken fonds Amersfoort en Omstreken wordt gezegd dat de aktie, in tegenstelling tot de verwachtingen, in Amersfoort nauwelijks is aangeslagen. "Of dit gebrek aan belangstelling te wijten is aan het samenvallen van deze aktieweek met de traditionele Amers foortse Keistadfeesten of wel aan een geringe aktiviteit van het plaatselijk komité zal ook voor de toekomst wel een vraagteken blijven". Schooltandverzorging De schooltandverzorging staat nog steeds voor het probleem dat veel ge meenten menen dat deze voorziening overbodig wordt. Dat wordt geconclu deerd uit het feit dat het aantal deel nemende kinderen steeds daalt. In verband met de bezuinigingen krijgt dan de schooltandverzor ging een lage prioriteit, met als ge volg dat de gemeenten uit de Stichting Schooltandverzorging treden. De overblijvende deelnemers, gemeen ten én ziekenfondsen, vrezen daardoor na enkele jaren belast te zullen worden met grote liquidatietekorten, als gevolg van verplichtingen tegen over het personeel. "Dit kan ertoe leiden, dat voortijdig beslist wordt tot opheffing van een stichting", aldus het jaarverslag. In het Amersfoortse is het nog niet zo ver want, hoewel de diskussie op gang gebracht is, hebben de meeste gemeenten hun deelname aan de stichting vooralsnog gekontinueerd. Het ziekenfonds rekent er op dat in de toekomst de gemeenten niet over zullen gaan tot het nemen van eenzij dige maatregelen. De betere fotoapparatuur voor aan trekkelijke prijzen. Hanimex heeft alles: pocket camera's, kleinbeeld camera's, flitsers en objec tieven. Kwaliteit voor een concurrerend prijsje. Vraag zo n Hanimex-demonstratie bij uw fotovakhandelaar. Combilotogaranoe ei 2 >aai gratis aU nsir dekjong legei waarde bil opname- Birkstraat 2 De leden van de commissie Ruimte lijke Ordening gaan zo zonder meer niet akkoord met het voorstel van burgemeester en wethouders de ont heffing Zóneverordening Hinderwet te verlenen voor het Turks café-restau rant aan de Steenhoffstraat. De over- last die het café/restaurant op dit moment bezorgt is dermate groot dat de R.O.-leden zich in meerderheid eerst nog eens willen bedenken alvo rens dil „machtsmiddel" uit handen te geven. In het voorstel worden tal van klachten opgesomd die door de omwonenden zijn aangedragen: stank, lawaai van ventilatoren, de barbecue op de bin nenplaats, de container op het trottoir van de Kruisweg, de overlast van de komende en gaande bewoners, die boven het restaurant wonen, de hinder in de nachtelijke uren van de ver trekkende bezoekers en de overlast van de harde Turkse muziek. Wat dit laatste betreft sprak commis sielid Oldenboom (CDA) van een „dis co-tent". modem: laanstraat 22 3713 BG Baarn tel. 02154-12797 Uw lichaam verdient een gezonde nachtrust In een goed bed, niet te hard en niet te zacht Precies daar ondersteunend waar uw lichaam dat vraagt Komt u eens 'proefslapen' op zo'n ideaal bed. Wij adviseren u deskundig en desnoods fluisterend! I MODbRNI k.de boer zoon bv adviseurs voor interieur en binnenhuisarchitektuur svm Van Weedestraat 52 - Tel. 1 5229 „Het is nauwelijks een café/restau rant", zei hij en hij wilde weten of het op die manier laten horen van disco- muziek wel onder de vergunning van een café/restaurant valt. Burgemeester en wethouders zeggen in hun voorstel de raad, strikt juridisch gezien, alleen maar te kunnen advi seren, de gevraagde ontheffing te ver lenen, want ook het college is niet gelukkig met de situatie. Alle bezwaren van stank en lawaai overlast van apparatuur moeten opge vangen kunnen worden via de op te leggen Hinderwet-voorschriften. Wat de andere overlast betreft kan opge treden worden via de Algemene Ver ordening Soest. Wethouder Menne merkte op dat in de geldende bestemmingsplan-bepalin gen op die plaats winkels en café zijn toegestaan, maar de heer Bolhuis (CDA) meende dat ook onderzocht moet worden of via het in dezelfde vergadering genomen „voorberei- dingsbesluit" niet tot een andere be stemming gekomen kan worden, zodat de ontheffing niet verleend hoeft te worden. In dat verband werd echter gewezen op het overgangsrecht. Bij het opmaken van het advies voor de gemeenteraad bleek dat zowel mevrouw Korthuis (WD), Kingma (PvdA) als de heer Nuijten (PS) zich met het voorstel van b. en w. kunnen verenigen. De andere leden beraden zich nog. Een onbekend gebleven bezoeker aan een antiekzaak in de Van Weedestraat heeft kans gezien honderd gulden los te praten. Hij deed eerst een aanzienlijke bestelling van ondermeer een staand horloge ter waarde van 2200 gulden, een schilderij en nog enkele artikelen. Het zou betaald worden bij aflevering op een adres aan de Korte Brinkweg. Daarna vroeg hij om honderd gulden voor de aanschaf Van een prothese voor zijn dochtertje, dat bij een onge luk haar been verloren had. Hij moest ervoor naar Baarn en had vergeten geld bij zich te steken. Het slot van het verhaal is simpel: de antiquair gaf het geld en het adres op de Korte Brink- weg klopte niet. Beëdigd als acupuncturiste Vorige week werd mevr. A. van Beuse- kom-Buitink beëdigd als acupuncturis te bij de Acupunctuurstichting Pa Kua te Baarn. Ook mevr. Y. C. Hofman, Soest's eerste erkende acupuncturiste werd hier opgeleid. De cursus duurt vier jaar en kan uitsluitend met goed resultaat gevolgd worden door medici en physiothera- peuten. De acupunctuur is een alternatieve vorm van geneeskunde, die momenteel veel aandacht trekt. Mevrouw A.van Beusekom-Bui tink Foto: Herman van Dam Portemonnee ontvreemd Uit een Supermarkt aan de Van Wee destraat werd een portemonnee van een bezoeker gestolen. Met de beurs verdwenen twee strippenkaarten, foto's en 215 gulden. ker voor welk doel, waarin Swift kijkers zich onder- Swift kijkers zijn een kombi- natie van Amerikaanse Know How en Japanse pre cisie. Naast kijkers voor al gemeen gebruik brengt Swift een minikijker, observatiekij kers, Audubon natuurkijker, Stormking Luchtverken- nings en marinekijker, ele gante en kompakt gebouwde dakkant kijkers. Swift vertelt U in de catalogus welke kij- scheiden van anderen, op grond waarvan U een kijker selecteert. Een neutraal testrapport, gratis beschikbaar, overtuigt U van de kwaliteit. Boven dien Swift geeft U nog een leven lang garantie ook. En dat doet men niet zomaar. Dat kan alleen als je zeker van je zaakje bent, wanneer je objektief het verst bent. Uw Swift Dealer Blrkstraat 2 upkUIIICLUSl S Importeur'Benelux" Technowa bv 1521 NE Wormerveer

Soester Courant | 1982 | | pagina 3