D'66 van verder overleg uitgesloten Woonwagencentrum officieel geopend ncnv HEDEN AVOND ¥2 HEDEN AVOND Zo gezien... Vrouwenvredeskamp moet uiterlijk 1 juli weg Burgemeester neemt IKV-brief mee naar Titusville TEVENS GEZELLIGE BRADERIE Start en inschrijving: VAN DAM SUPER. Zie informatie sportpagina. No future Collegevorming Geen voorrang AARDBEIEN Honsbergen Aanhanger met inhoud weggenomen mm li lüilnl Jongens halen verkeersbord weg Portemonnee gestolen Woensdag 23 juni 1982 Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 60e jaargang no 43 SOESTER COURANT Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per halfjaar f 12.— Buiten Soest per halfjaar f24.— Verschijnt iedere woensdag In een speciaal communiqué van het gemeentelijk bureau voorlichting wordt melding gemaakt van de uitslui ting van de politieke partij D'66 van het nog niet afgesloten overleg over de col lege - vo rm ing. „Tijdens de eerste vergadering van de lijsttrekkers van de politieke partijen, die in september aanstaande de ge meenteraad gaan vormen, met betrek king tot een programma voor 1982-1986, is de afspraak gemaakt dat medede lingen over de voortgang van de be sprekingen alléén via de voorzitter zouden worden gedaan. De lijsttrekker van D'66 heeft zich niet aan deze afspraak gehouden en is daarom van het verdere overleg uitgesloten", aldus dit communiqué. Mevrouw J. Allard-Knol. de lijsttrek ker van D'66, heeft zich de gram van de overige onderhandelaars op de hals gehaald door vorige week woensdag in een interview in de Gooi en Eem- lander te verklaren, vergeefs gepleit te hebben voor openbaarheid van de eer ste serie besprekingen. „Wij van D'66", zegt ze ons maandag j.1., ,,zijn sinds 1966 voor openbaarheid. Het nu lopende overleg kan in twee stukken verdeeld worden: a. het zake lijke deel; b. het praten over perso nen die een wethoudersplaats moeten gaan bezetten. Dat tweede deel, aldus mevrouw Allard, „moet ook naar onze mening in beslotenheid gebeuren om te voorkomen dat er iedere dag andere namen naar buiten komen". Ze zegt zeer teleurgesteld te zijn in de gang van zaken en zich zeer onrecht vaardig behandeld te voelen. Donderdagavond, na afloop van de raadsvergadering werd haar door de lijsttrekker van de WD, de heer Plomp, na een vraag of het verhaal in de Gooi en Eemlander juist was, me degedeeld dat zij van verdere bespre kingen uitgesloten was. Er was verder niemand van de andere partijen bij. Wel bleek haar dat er voor het begin van de raadsvergadering overleg geweest was met de lijsttrek ker van het CDA (mevrouw Greef- horst) en van de PvdA (de heer King- ma). Verweer en/of een nadere verkla ring waren niet mogelijk. „Ik heb geen enkele afspraak geschon den. Ik heb verklaard wat allang bekend is; n.1. dat wij voor openbaar heid zijn. Over de inhoud van de ge sprekken heb ik niets gezegd", aldus mevrouw Allard. Geeb commentaar Mevrouw Greefhorst (CDA) zegt geen commentaar te hebben. „Wij hebben vrijdag j.1. met de overige partijen afgesproken geen commentaar te zul len geven". Toch commentaar Jan Visser van Progressief Soest be treurt de gang van zaken zeer. „Ik heb", zegt hij, „de heer Plomp 1.1. vrijdag zijn arrogante houding ver weten. Ik heb hem gezegd het geen stijl te vinden iemand op een dergelijke manier aan de kant te zetten. Mevrouw l -ij: Foto: Herman van Dam Onder grote belangstelling van voor namelijk plaatselijke- en provinciale autoriteiten is vorige week donder dagmorgen het woonwagencentrum aan de Meent (bij de Koninginnelaan) geopend. Oud-gedeputeerde mevrouw mr. C. Venzelaar-de Boer trok een in de takels opgehangen model woon- wagentje over de (verkeers) drempel, daarmee symboliserend het groot aan tal drempels dat genomen moest wor den voor dit centrum gerealiseerd kon worden. Een en ander werd gadege slagen door burgemeester Scholten, de wethouders Hoekstra en mevrouw Van Stiphout, de raadsleden Greef- horst (CDA) en Blommers en Kort- huis (VVD), de pastores Goddijn en Mali namens de Raad van Kerken Soest, het statenlid mevrouw A. Holle- man-Stratman, vertegenwoordigers van het woonwagenschap en enkele omwonenden. Ingeleid door wethouder mevrouw Van Stiphout, wenste mevrouw Venze- laar de gemeente en het woonwagen schap geluk met de totstandkoming van dit centrum. Zij memoreerde het onvoorstelbaar aantal problemen dat overwonnen moest worden voor het zover was; het over de drempel trekken van de gemeenten, die mee moeten werken met de decentralisatie van de grote kampen; de tegenstand van de plaat selijke bevolking; de financiële steun van het Rijk en nu nog de problemen met de nutsbedrijven. Zij sprak haar bewondering uit voor de wijze waarop een en ander in de regio Amersfoort geregeld is. „U hebt", zei mevrouw Venzelaar, „hier zeer systematisch gewerkt en bent daardoor een voorloper in de provin cie geworden". In dat verband bracht zij ook dank aan het gemeentebestuur van Soest dat de komst van het kamp en zijn bewoners zeer goed heeft voorbereid. Tenslotte bracht zij nog in herinnering het probleem van de staanplaatsen, uitsluitend bedoeld voor de woonwa genbewoners uit de regio, en derhal ve niet voor totale nieuwkomers. Ook stipte zij nog even het wat kleinere probleem van de komst van de mensen uit Amersfoort aan. Ook die kwestie werd naar genoegen geregeld. Zij be sloot met gemeentebestuur en woon wagenschap geluk te wensen met dit centrum en zij sprak de hoop uit dat de bewoners er met plezier zul len wonen. Wethouder mevrouw Van Stiphout heette vervolgens de bewoners van het centrum als nieuwe burgers van Soest welkom. Zij wees op de goede staat van onderhoud van de directe omgeving van het centrum en con stateerde dat lang niet alle inwoners van Soest zich wat dat betreft zo cor- recth gedragen. Met vaste hand trekt oud gedeputeerde mevrouw mr. C. Venzelaar-de Boer de model woonwagen over de Soester drempel Ook zij sprak de wens uit dat de be woners zich in het centrum prettig zullen voelen, waarna zij het centrum in beheer overdroeg aan de voorzit ter van het woonwagenschap. De heer G. C. de Bruijn, wethouder te Amersfoort en voorzitter van het schap zei, het ondanks alle vrien delijke woorden die er nu gesproken werden, te betreuren dat het allemaal zo lang geduurd had. „We zijn er re gionaal gezien, nog lang niet Als we in het huidige tempo doorgaan, dan kunnen er in de komende twee jaren nogeens vijftig tot honderd staan plaatsen gerealiseerd worden", aldus de heer De Bruijn. Hij bracht dank aan het gemeente bestuur van Soest en verheelde niet in de toekomst, met het oog op de bezuinigingen, nog vele problemen te zien. Wel zei hij te hopen dat het woonwa genschap spoedig opgeheven kan wor den, omdat iedere gemeente dan een woonwagencentrum heeft en het be heer van die centra dan weer terecht komt bij de onderscheiden gemeen ten. Daarna volgde een rondleiding door het centrum, dat veel weg heeft van een luxe camping. J. Allard-Knol (D'66) Allard heeft niet uit de school geklapt. De discussies over openbaarheid worden al sinds 1966 gevoerd en zullen ook gevoerd blijven. Ik zal haar ideeën meenemen naar de nog komende be sprekingen", aldus Visser. Hij vindt overigens dat het sop de kool niet waard is en stelt zich verder op het standpunt dat het voor zijn partij belangrijk is dat hij de besprekingen blijft bijwonen. De heer Kingma (PvdA) geeft toe dat de heer Plomp hem voor de raads vergadering benaderd heeft in verband met de uitsluiting van D'66. „Ik vond het ook een ernstige zaak en heb alle begrip voor het standpunt van de heer Plomp getoond. Toen bleek dat er geen behoefte was aan nader over leg, heb ik mij daar" bij neergelegd", aldus de heer Kingma. Hij betreurt het dat het met D'66 nu zo gelopen is, maar aan de andere kant is al tijdens het eerste gesprek de openbaarheid aan de orde geweest. „Wij zijn van mening dat in dit geval in het openbaar onderhandelen niet ver standig is. D'66 heeft zich daarbij neer gelegd en is ook niet opgestapt. Dan moet men zich wel aan de afspraken houden", vindt de heer Kingma. De heer Plomp is wegens verblijf in Titusville in Florida tot 3 juli niet bereikbaar. Rijdend op het fietspad van de Soester- bergsestraat kreeg een 55-jarige brom fietser op het kruispunt met de Van Beuningenlaan en Dennenweg geen voorrang van een overstekende auto mobilist. Met beenletsel werd de bromfietser naar Zonnegloren gebracht en van daar later vervoerd naar het Diaco- nessenziekenhuis in zijn woonplaats. Alleen donderdag Zie onze advertentie Het Vrouwenvredeskamp te Soester- berg moet op last van burgemeester en wethouders van Soest op uiterlijk I juli ontruimd worden. De „demon stratie" heeft dan meer dan ll/z maand geduurd en dat was mogelijk dankzij het opzij zetten van wettelijke voor schriften. Mocht het kamp niet opge heven worden dan kan op kosten van de deelneemsters tot daadwerkelijke verwijdering van de tenten worden overgegaan. Dit schrijven burgemeester en wethou ders van Soest in de brief van 21 juni aan de deelneemsters van het vredes- kamp. Verschillende malen al heeft de burgemeester, als voorzitter van het college van b. en w., mondeling medegedeeld dat het kamperen op het terrein nabij de Verlengde Paltzerweg verboden is. Verwezen is daarbij naar artikel 2 van de Verordening op de kampeerplaatsen. Ondanks dat verbod is het kamp „ge doogd", maar nu het vakantie-seizoen aanbreekt wil men de dames toch van de gedoogplek weghebben. Vaststaat volgens burgemeester en wethouders dat het bosgebied van Soest voor de recreatie van grote be tekenis is en zo mag aangenomen wor den dat ook anderen deze vorm van kamperen aanspreekt. „De uitgangspunten, zoals die op het gebied van de recreatie zijn vastge legd in het streekplan Utrecht-Oost en in het bestemmingsplan Landelijk Gebied (van Soest) zullen daarmee in het gedrang komen, zeker omdat het dan wel erg moeilijk wordt kamperen ook elders te verbieden c.q. te voorko men", aldus de brief. Het college zegt verder begrip te heb ben voor de betekenis van de demon stratie, maar daar heeft men nu vanaf II mei volop gelegenheid voor gehad. De gemeentelijke kampeerverorde- ning kan nu niet langer meer terzij de geschoven worden en wel omdat het terrein op geen enkele wijze voldoet aan de eisen die gesteld moeten wor den. Toiletten, wasplaatsen, een goe de aansluiting op de waterleiding en ook een container voor het verzamelen van afval ontbreken. Uit milieu-hygië nische overwegingen kan daarom kamperen daar niet langer worden toe gestaan. Dan komt er ook nog bij dat door ak- ties van buitenstaanders de openbare orde in gevaar kan komen. Afdoende afscherming is niet mogelijk en zo is het ondoenlijk voor de plaatselijke overheid voor de veiligheid van de kampeerders in te staan. Bovendien ontbreken voorziening voor brandpreventie, zegt het college ten slotte in de brief. Gewezen wordt verder op de mogelijk heid via de AROB-rechter tegen deze aanschrijving bezwaar te maken. Steun Enige morele steun hebben de kamper- rende dames j.1. zaterdag gekregen van een honderdtal fietsers, die het kamp bezochten en er een vredestuin aanlegden. Die steunverleners kwamen o.m. uit Amsterdam en Zeist. De Utrechters lieten het vanwege het slechte weer zo goed als afweten. Doel van deze groepen was overigens niet alleen het vrouwenvredeskamp maar ook een protest tegen het mili tair gebruik van de Leusderheide. In het Soesterbergse Dorpshuis werd er uitvoerig over gediscussieerd. Men bleek evenwel niet op de hoogte van het feit dat ook het gemeentebe stuur van Soest geen heil ziet in ver der militair gebruik van de heide. Burgemeester P. Scholten en wethou der G. Plomp hebben bij hun vertrek naar de Verenigde Staten afgelopen maandag ook een brief van het Inter kerkelijk Vredesberaad [IKV] meege nomen bestemd voor het gemeente bestuur van Titusville in de Ameri kaanse staat Florida. Zoals bekend brengen beide Soester bestuurders mo menteel [21 juni tot 3 juli] een twaalf daags oriëntatiebezoek aan het plaats je Titps/ville, gelegen onder de rook van Cape Canaveral. Het IKV is van mening dat de activitei ten van de vredesbeweging in zowel Amerika als Nederland tijdens het werkbezoek aan Titusville niet onver meld mogen blijven. Temeer nu de vredesbeweging in beide landen een belangrijke politieke factor is gewor den en nog steeds in omvang toe neemt. In haar brief aan het gemeentebestuur van Titusville wijst het IKV hierop ook en derhalve zou het Beraad gaarne in contact komen met soortgelijke plaat selijke vredesgroepen in Titusville. Vanwege de geplande contacten op onderwijsgebied tussen Amerika en Soest heeft het IKV wethouder Plomp gevraagd na te gaan in hoeverre er in Titusville projecten zijn in de sfeer van het vredesonderwijs. Burgemeester Scholten heeft bij zijn vertrek naar de Verenigde Staten het IKV de toezeg ging gedaan om na terugkeer uit Ame rika te bezien welke mogelijkheden van informatie-uitwisseling er zijn tus sen het Vredesberaad en Titusville. Tenslotte laat het IKV Titusville weten dat eerdergenoemde contacten reeds bestaan tussen het IKV en de „Soester Friedensinitiatieve" in het Westduitse Soest. Ook zegt het Vredesberaad grote sympathie te hebben voor de zogeheten ,,Freeze"-actie van de Amerikaanse vredesbeweging. Een actie voor de be vriezing van het huidige aantal kern wapens in Oost en West. Van een perceel aan de Amersfoort- sestraat te Soesterberg werd een aan hanger met dekzeil, stenen en tegels weggenomen. De gedupeerde eigenaar deed er aangifte van bij de politie. Zijn verzekeringsvoorwaarden voor U klare taal? Zo niet ga naar van Rouwendaal! J. G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155-164 67 WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid) IwnbmJ De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 NIC VAN DAM kompleet in lederwaren Bij ons ziet u de komplete kollekties lederwaren van: P.E. Florence Piero Erbacci Di Napoli Herwalt Sansonite Damestassen, attachékof fers, portemonnees, cein tuurs, alle luxe lederen accessoires. Talloze mogelijkheden om qua mode, stijl en kleur bij elkaar passende schoenen en tassen te kopen. Nieuw in de schoenen afdeling: HELE PAREN PASKLAAR vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16. Soest, telefoon: 02155-13473 4e STRATENLOOP GERARI) PAliL „Als de bom valt heb ik ten minste geleefd zei ratten-Jen ny, een Berlijns meisje dat haar bijnaam te danken heeft aan de ratten die zij altijd bij zich heeft. Onder haar blauw geverfde haar zit een intel ligent koppie dat het vertikt om te doen wat er van haar wordt verwacht. Integendeel, de be hoeder van de openbare orde kan een schop tussen zijn be nen krijgen die zó hard aan komt dat zijn milt er van scheurt. „Spijt"? vraagt ze verwonderd alsof die gedachte nog nooit bij haar opgekomen is. „Nee, ik heb nooit ergens spijt van gehad" en ze schudt haar vroeg oude hoofd lang en nadrukkelijk heen en weer. Dat ze het niet lang meer zal ma ken als ze zo doorgaat met haar losbandig leven schijnt ook nog nooit in haar opgeko men te zijn, maar ook dat idee vermag haar geen schrik aan te jagen. Ze woont met haar vriend en haar aanhankelijke ratten in gekraakte panden en voelt zich beter thuis in de goot dan in een burgermans milieu. Ze leeft net als haar troeteldiertjes van het afval van de welvaartsmaatschappij en eigenlijk is ze een bijpro- dukt van het Wirtschaftswun der waarvan de bewerkers niet weten wat ze aan moeten met haar en die tienduizend lotge noten in de Berlijnse wijk Kreuzberg. De wederzijdse be langstelling is minimaal en kan dus moeilijk fungeren als voe dingsbodem om van daaruit el kaar te inspireren of zelfs maar kennis te nemen van de visies die beide partijen ge scheiden houden. Zo blijven goed opgevoede burgers steeds opzij kijken bij het zien van een groepje punkers en kladde ren zij op hun beurt op talloze muren dat er „no future" is. Wellicht zijn zij wel genood zaakt om het op te schrijven omdat het gesprek al afgebro ken is. Zij schreeuwen het uit in hun rauwe muziek en door het dragen van felgekleurde, uitdagende kleding. Misschien is het de kreet van iemand die op zekere dag glashelder ge zien heeft dat we met z'n al len in het moeras verzeild ge raakt zijn en is hun haar daar om van schrik steil overeind blijven staan. Zou hun agres sieve uitmonstering niet veel meer een signaal zijn waarmee zij de aandacht en belang stelling vragen van de andere partij die weinig méér doet dan controleren en de boot af houden? En wat die bom betreft? Direkt na de oorlog zouden „de Russen komen" en „de bom vallen". Dat was een reële be dreiging want de oorlog was nauwelijks afgekoeld en het nieuws van Hirosjima lag nog vers in het geheugen. Als die ge neratie zich had laten leiden door het „no futurevan rat ten-Jenny dan zou de maat schappij er vast niet beter uit zien dan nu het geval is. Op zo'n manier kan een bom ook gebruikt worden om je er ach ter te verschuilen en dat lijki mij niet ongevaarlijk. Twee knapen van zeventien jaar uit Soest, de één militair en de ander scholier, haalden bij de gevaarlijke bocht in de Soesterbergsestraat bij het ziekenhuis Zonnegloren het waar schuwingsbord weg. Ze konden worden aangehouden en zondagmiddag brach ten zij, onder politietoezicht, het bord weer op zijn plaats. Van de balie in het kantoor van de maatschappelijke dienstverlening werd een portemonnee met vijfentwin tig gulden gestolen.

Soester Courant | 1982 | | pagina 1