I irg B /g) uw eigen zomeifitofestiml i m iü 12 33711 13 Soes tor Courant van woensdag 30 juni 1982 13 Symbool van de zomer Op het Tielse Fruitcorso zag de fo tograaf vorig jaar dit verstandig snoepende meisje tussen de ge schenken van de zomer: het fruit en de groenten. Zo'n onderwerp is al tijd goed voor een geslaagde foto, waar de zomerpret van afstraalt. zomer-fototaal ..je kunt in elk seizoenfo- tograferen en jilmen. Maar 't is wel zeker, dat veel mensen hun camera toch het meest ac tief in de zomer gebruiken. De zon en de bloemen, de vakantie en een dagje uit, het wateren de dieren... ze vormen veelzijdige motieven voor ieder, die er nu met defoto- of filmcamera op uit trekt. Op deze pagina wordt een aantal van deze onderwerpen in beeld gebracht. Om u te laten zien hoe mooi in dit seizoen de wereld is en de mensen zijn. Zodat u er door zult worden geïnspi reerd om er ook zèlfeen kleurrijk zomerfoto-festival van te maken. ^Het simpele geluk Een vakantie in een dorp aan zee en met de kinderen op de fiets naar het strand. Dwars door de duinen, waar de vogels zingen en de bijen zoemen. Dat is het simpele geluk, dat je moet vastleggen ook voor la ter als de kinderen volwassen zul len zijn en ze zich, dank zij zo'n fo to, nog kunnen herinneren hoe goed het leven toen was. Lijnenspel Er zijn vele manieren om geslaagde foto's te maken en één daarvan is: het zoeken naar een bepaald lij nenspel. De herhaling van hetzelf de motief in deze vorm geeft de foto een zekere „spanning". Het in dit geval hoge opname-standpunt is erg belangrijk; als dezelfde foto vanaf de grond zou zijn genomen, dan zou dit een saai plaatje heb ben opgeleverd. Kind en dier Wie kinderen en dieren bij elkaar ziet zou automatisch de filmcamera moeten pakken. Want in zo'n ont moeting van stadskindertjes met het leven op het platteland zit na tuurlijk een prachtig filmverhaal. Van heel dichtbij Dit is ook de tijd waarin je op in- secten-fotojacht kunt gaan. Ge woon een poosje opletten in een border of in een andere bloemrijke omgeving. Toegerust met een came- Ideale combinatie Wie aan 't strand in de branding een surfer ziet, mag zo'n kans voor een mooie foto eigenlijk niet voor bij laten gaan. Let in zo'n geval op de stand van de zon want tegen licht maakt zo'n foto nog mooier; het zorgt voor een sterker contrast tussen de zee en de als silhouet weergegeven plankzeiler. Een snapshot Een vlug genomen foto... oftewel een snapshot, 't Gebeurt ineens en je moet ook direct reageren, 't Is alleen wel verstandig even toestem- ming te vragen om zo'n tafereel te fotograferen. Niet ieder is er name lijk op gesteld door een vreemde op de foto te worden gezet. De twee meisjes zijn kennelijk op 't ergste voorbereid en de geit weet ei genlijk niet of ze de boel wel kan vertrouwen. Zo'n scène vormt straks een ontróerend onderdeel van uw gefilmde vakantieverslag. ra, een statief en een macrolens of een setje voorzetlensjes beleef je dan een spannend avontuur, waar in bloemen, vlinders en bijen een belangrijke rol spelen. Ook voor dia-makers zeer aanbevolen! Zomaar een zomerloto We weten niet eens waar in de koip van Noord Holland deze foto is ge maakt. 't Is zomaar een zomerfoto, maar wel een erg geslaagde. Dat komt vooral door het goede stand punt en de beeldopbouw, waardoor de foto „diepte" heeft gekregen. Een tip voor wie een gebouw in beeld wil brengen: zorg voor een passend voorgrond-element (in dit geval zijn het de boot en de takken) waar door de foto een extra dimensie krjgt ^Spel van licht en donker Deze foto laat zien hoe je met een voudige middelen een verrassend foto-resultaat kunt krijgen. Een handjevol tarwe-aren... een stukje zwart carton en een lamp, die wel de aren maar niet het carton be schijnt... zo ontstond deze foto. Een treffend plaatje van de zomer. Dieren poseren niet 't Hindert niet of het een eenvoudig hertenkampje is of een complete dierentuin: wie dieren als fotomo tiefgebruikt weet, dat er dan met de camera véél te beleven is. Voor al met een telelens omdat daar mee het dier „los" komt van zijn achtergrond. Spelen met licht Dat is ook iets wat je vooral in de zomer kunt doen als de zon veel schijnt: spelen met de mogelijkhe den van het licht en in dit ge val van de schaduw. Wie een ca mera heeft met een (halfjautomati- sche belichtingsregeling of wie een belichtingsmeter gebruikt moet wel oppassen dat de schaduwkant van de kinderen niet te donker wordt. In zo 'n geval de tegenlicht-correc- tieknop gebruiken als u deze hebt of anders wat royaler belichten dan wordt aangegeven. Ook flitsen zorgt voor een goedbelichte scha duwkant al gaat dat natuurlijk wel voor een deel ten koste van de schaduw. Het goede moment Ook dat is belangrijk voor wie een goed motief ontdekt en dat wil fo tograferen. De visser heeft zojuist een lading ondermaatse vis in het water gegooid en de zwerm meeu wen is nu op z'n grootst. Op dit moment moet je afdrukken en dat is de les van deze bijzondere foto: pluk de dag en het moment. Want ook die mooie lange zomer van dit jaar is voorbij voor u het weet.

Soester Courant | 1982 | | pagina 13