Honkbalclinic Knickerbockers Eerste wedstrijden voor het Soester Tenniskampioenschap 1982 achter de rug Zéér thuis in tennis nn tmiïi - m Knickerbockers dames van slag Papilion hield een geslaagde voetbal-feestavond Olympia/Parade sluit 30-jarig jubileum af met feestavond en mini-toernooi op zaterdag 3 juli Geslaagd SVV rekreanten toernooi Sociaal en Cultureel Planbureau voorziet omvangrijke werkloosheid in kwartaire sector HONKBAL SOFTBALL Programma HONK- EN SOFTBALL IhhH TENNIS SPORT INTERNATIONAL n II ül n SCHOENEN LEER BASKETBAL Papillon start volgend seizoen met vijf teams De occasions van Smeeing: 'Het belangrijkste verschil met nieuwe auto's zijn onze prijzen' auto smeeing J aar vergadering voetbalvereniging SEC VOLLEYBAL VISSEN De Snoekbaars hengelt om Spruit trofee VOLLEYBAL Wellicht vervolg op Oké-onderzoek 14 Soester Courant van woensdaR 30 juni 1982 14 Op initiatief van het bestuur van de Knickerbockers zal op 1 juli om 18.30 uur een „clinic" plaatsvinden op de accommodatie van S.O. Soest, waar de honk- en softbalivereniging Knicker bockers onderdak heeft, onder leiding van de Amerikaanse bond- coach Jim Stoeckel. Naast zijn werkzaamheden met het Neder landse team geeft Stoeckel in de maanden juni en juli een be perkt aantal speciale trainings- en opleidingsavonden, - op z'n Amerikaans „clinics". Jim Stoeckel is twee jaar assistent-baseballcoach aan de Har- vard üniversity geweest;daarna heeft hij gewerkt bij de Vero Beach Dodgers, een minor-leage team van de beroemde Los Angeles Dodgers. Aanleiding voor ons om eens te gaan praten met de Soester honk- en softbalclub Knickerbockers. Niet iedereen zal weten, dat er reeds 25 jaar in verenigingsverband in Soest honkbal en softball wordt gespeeld. De club heeft een aantal jaren mogen steunen op enige Amerikaanse leden wier vertrek een aanzienlijke ver zwakking heeft opgeleverd. Een enthousiast bestuur is bezig met op bouw van leeftijdsgroepen - pupillen, adspiranten, junioren en senioren - waarvoor door het bestuur een lange- termijnplan wordt opgesteld.» Er wordt door de senioren thans geen honkbal maar wel softbal gespeeld in competitieverband. Voorkomen moet worden, dat de junioren, wanneer zij de leeftijd krijgen om als senior te spelen, naar andere verenigingen ver trekken. In de honkbalcompetitie doen de Knickerbockers mee in de drie jongste leeftijdsgroepen: pupillen, tot 12 jaar, adspiranten, tot 14 jaar en junioren, tot 18 jaar. "Er zijn twee se- nior-softbalteams, een damesteam en een herenteam. Honkbal en softbal 2ijn sport in de wa re zin van het woord. Ten onrechte wordt het softbal als een simpele re- creatievorm van honkbal beschouwd. Inderdaag: het veld is kleiner, de bal groter en zachter en de onders hands gooiende werper heeft een wat minder beslissende invloed dan bij honkbal, maar er zijn bij softbal rake klappen mogelijk en supersnelle sprints; schrijver dezes zag bijvoor beeld een „gehoekte sliding" van honk loper Farrell, waarvoor geen top- honkballer zich zou hebben geschaamd, maar het was wél softbal. Voorzitter van het bestuur is de heer Wassenaar, die wij opzochten in zijn gezellige woning aan de Valeriaan straat. Wassenaar: „Het is voor het honkbal een goede zaak eens te mogen luiste ren en kijken naar een Amerikaanse trainer. Deze clinic is een sportge beuren in de opleidingssfeer, waar voor veel belangstelling bestaat. In onze optiek moeten wij daar in Soest nog veel aandacht aan besteden. De bedoeling is, dat trainers, coaches en spelers zoveel mogelijk aanwezig zijn. Na praktische training op het veld zal in de kantine door Jim Stoeckel een mondelinge uiteenzetting worden gegeven en kunnen er vragen worden gesteld". Zijn er ook belangstellenden van el ders Wassenaar: „De clinics gaan uit van de Koninklijke Nederlandse Baseball en Softball Bond en kunnen in principe - op aanvraag - overal plaatsvinden. Het blijkt echter, dat er geen tijd is aan alle clubaanvragen te voldoen. Wij ver lenen dus op 1 juli ook gastvrijheid aan andere verenigingen uit den lande". Is honkbal een kostbare sport? Wassenaar: „Niet meer of minder dan de meeste sporten. De accommodatie voor een vereniging bestaat mini maal uit een veld met backstop (hoog hek om doorgeschoten ballen of fout- slagen op te vangen, red.en twee dug- outs. Meestal is een gravelbaan aange legd tussen de honken. De ballen zijn niet goedkoop en er wordt nogal eens een „deuk" in een bal geslagen. Iedere honkballer heeft een honkbalcostuum met knickerbockers en een cap, als mede een vanghandschoen. Natuurlijk zijn soortgelijke voorzieningen voor softball noodzakelijk. Ik denk, dat hockey of voetbal ongeveer hetzelfde kosten". De heer Wassenaar vervolgt met een enthousiaste uiteenzetting over deze sportsoort. Is het team aan slag, dan is iedere slagman bezig aan een zeer individuele prestatie. Alle concentratie richt zich op pitcher en slagman. Staat men in het veld, dan is het pure team sport. Is deze sport gevaarlijk Wassenaar: „Zoals bij iedere sport komt er wel eens een blessure voor. Maar omdat de teams verschillende taken hebben blijven die tot een mini mum beperkt. En er wordt op toege zien dat het voorschrift: slagman en honklopers dragen een helm, nauw keurig wordt nageleefd. Een straf - corner bij hockey is veel gevaarlijker dan een slagbeurt voor een honkbal ler. Nee, honkbal is geen gevaarlijke sport". Heeft dc club directe wensen Wassenaar: „Een eigen accommoda tie. Wij zijn gast bij S.O. Soest, dat al ruimtegebrek heeft. Dat geeft wel eens wat problemen. En we hebben geen dug-outs, hoewel dit een officiële eis is van de KNBSB. In een goede dug-out zitten de spelers van de par- dug-out zitten de spelers van de slag partij veiliger dan op een bankje langs het speelveld. Een foutslag wordt dan opgevangen door het gaas voor de dug-out". Trekt het honkbal publiek? Wassenaar: „In de hogere regionen zeker. Maar bij onze wedstrijden komt men toch ook graag kijken. De moei lijkheid is, dat wie de regels niet goed kent het spel niet altijd kan volgen. Maar er staan altijd wel „deskundi gen" langs de kant met wie men een praatje kan maken en het is nog ge zellig ook. Wij proberen steeds de ko mende wedstrijden tijdig in de Soes ter Courant aan te kondigen. Meer publiek is altijd welkom en geluk kig is de toegang nog gratis. Wie weet, wordt men ook gegrepen door deze zeer spannende spelsoort en meldt men zich als lid". Hoe ziet U de toekomst? Wassenaar: „Opbouw naar minstens 150 tot 200 leden. Honkbalfamilies kwe ken, zodat een traditionele kern ont staat, zoiets als de Kruizes bij hockey. Ik zie dit als extra waarborg voor de continuïteit van een vereniging. Be stuursfuncties ook zoeken bij de wat oudere werkende leden. Het contact met de scholen onderhouden en ver sterken. Het onlangs weer gehouden scholierensoftballtoernooi was on danks een verregende eerste dag toch opnieuw een succes. Op een aantal schplen wordt zeer behoorlijk softball gespeeld: daar moeten meer.potentiële leden zitten dan die wij al hebben. Dat-alles kan weer steun geven voor verbetering van de accommodatie, waaronder vooral ook de mogelijkheid om gezellig na te praten na een wed strijd. Dan stimuleert de ene aktiviteit de andere. En graag wat meer tech nisch kader te weinigen moeten teveel doen. Wij zouden er graag iemand bij hebben met ervaring als sportlei der, vooral als sportjeugdleider. Werk genoeg aan de winkel, maar de groei zit erin en dat geeft moed en vertrouwen Morgenavond, donderdag 1 juli, om half zeven kunt u veel meer te weten komen over deze mooie sport op het sportcomplex van de S.O. Soest aan de Bosstraat, tijdens de „openbare les" van de bondscoach Jim Stoeckel. Honkbalcoach Jim Stoeckel Het damesteam van de Knickerboc kers heeft een teleurstellende neder laag geleden tegen het zwakke Zeist 2. Het werd een verpletterende 13-0 ne derlaag. Aan slag kwam het Knickerbocker- team slechts tot één honkslag van Flos Khalil. Er rustte een zekere matheid op het team, waarschijnlijk als ge volg van de spanning voor proefwerken voor het overgangsrapport. Het team uit Zeist bracht er aan slag ook weinig van terecht [slechts één honkslag]. Veel vrije lopen naar het eerste honk en veel veldfouten zorgden toch nog voor 13 punten. Junioren De junioren van Knickerbockers heb ben de met zorg tegemoet geziene return tegen de sterke Red Caps uit Amersfoort met 10-6 gewonnen. Red Caps, nog minder met accommodatie gezegend dan de Knickerbockers, spe len hun thuiswedstrijden op het veld van hun gasten, maar staan deson danks tweede in de competitie. Dit maal verschenen zij zonder hun cheer- girls, maar wel met twee pitchers. Op de eerste, Plateringen, hadden de Knickerbockers duidelijk overwicht. In de tweede inning werden liefst 7 punten gescoord. Daarna bracht de tegenstander zwaarder geschut in stel ling; van de stand 1-9 kwamen de Red Caps terug naar 5-9. Daarna ging de strijd gelijk op; de eindstand werd 6-10 in het voordeel van de Soesters. Trainer Rob la Rose heeft kennelijk succes met zijn slagtraining; in de wedstrijd zagen wij 9 flinke klappen. waaronder een zuivere drie-honkslag van Roderick de Roovere. Eenzelfde klap kwam van de tegenpartijtweede pitcher Langbroek kwam ineens op honk drie. Beste slagman van de Knickerbockers was R. de Roovere, die steeds raak sloeg en alleen in zijn derde slagbeurt uit ging op het eerste honk. Slagge middelde 1.000. Van de gasten kwamen er twee op een gemiddelde van 0.500, Nieuwenhuis, en Derksen. De scheidsrechter, die in de eerste helft een gezaghebbende indruk maak te, kreeg het op het eind moeilijk, toen hij blijkbaar een fout wilde goedmaken en de Red Caps een nul gaf, duidelijk ten onrechte. Hoewel enkele beslis singen aanvechtbaar waren - en ook aangevochten werden - kreeg hij ten slotte de wedstrijd weer in de hand, zodat het gebruikelijke: „scheidsrech ter, bedankt" uiteindelijk toch van beide partijen van harte kwam. Een belangrijke overwinning voor de Knickerbockers, op weg naar de derde plaats op de ranglijst. I KNICKERBOCKERS Vrijdag 2 juli Dames 19.15 uur Felix 3 - Knickerbockers. Heren 19.15 uur Knickerbockers - S.C. Zeist. Zaterdag 3 juli Adspiranten 14.00 uur HCAW b - Knickerbockers Zondag 4 juli Junioren 14.30 uur Knickerbockers - UVV b. u SPORT Foto: Herman van Dam --,y. v Het mede dankzij de financiële steun van de beide sponsors, Sportshop Nic. van Dam en de Rabobank Soest, ook dit jaar weer georganiseerde tournooi om de Soester tenniskampioenschappen, kent dit keer dan wel geen financiële perikelen, doch wél regenperikelen. De vele stortbuien die het afgelopen weekend over de hoofden der deel- nemers(sters) trokken, hadden dankzij een staaltje van voortreffelijk orga nisatievermogen tot dusverre een minimale invloed op het verloop van het tournooi. Met behulp van de loyale medewerking van het leidinggevende kader der overdekte tennisbal aan de Schrikslaan én de service optima forma van Sport shop Nic. van Dam - die onmiddellijk een ruim assortiment sportschoenen beschikbaar stelde om te voorkomen dat met buitenschoenen binnen gespeeld zou worden - kon men zich aan de invloeden van de - kennelijk het tournooi niet gunstig gestemde weergoden onttrekken. Dat een goede en strak opgezette orga nisatie noodzakelijk is voor het welsla gen van dit tennisgebeuren, blijkt wel bij bestudering van de groots opgezet te wedstrijdschema's zoals die door de wedstrijdkommissie, bestaande uit Mw. J. v. Kooy en de heren N. A. Baltus, P. Koppenol, J. Pastunink en J. H. v.d. Vegt (de laatste als bondsge- delegeerde), zijn ontwikkeld. Zonder de andere leden van,d$ wed- strijdleiding (Mw. E. Kuiper en de heer J. H. v.d. Togtj tekort te willen doen, blijkt het met name de heer D. G. G. M. Alexander te zijn, die, welbespraakt en zeer breedvoerig, saillante gegevens verstrekt over dit jaarlijks terugkerende tennisfestijn. Dit jaar is voor het eerst het voor ten- nisbegrippen enorme deelnemersveld gesplitst in een recreantengroep en een wedstrijdgroep. Tezamen goed voor ruim 200 deelnemers! sters) die hun wedstrijden, verdeeld over de 12 banen beschikbaar gesteld door de or ganiserende verenigingen Soest Zuid, de L.T.V. Soesterberg en de L.T.V. Soest, fanatiek doch in goede harmonie afwikkelen. Vooral die harmonie, doet het heilige vuur bij de heer Alexander onvlammen. bij de heer Alexander ontvlammen. Reeds nu (terwijl de feestavond nog moet komen) vinden er 's avonds na afloop van de wedstrijden, ware ver broederingsfeesten in de bij de banen gesitueerde kantines plaats. Het enthousiasme en de pure vreugde is groots te noemen. Voor 'n enkeling gaat dit enthousiasme weieens te ver. Dat ondervond één van de deel nemers, die wild van vreugde bij de melding van zo'n overwinning zo hoog opsprong, dat zijn hoofd de deurpost ramde. Dankzij het vakkundig ingrij pen van Mw. Th. Meder en de snelle aanwezigheid van de politie en G.G.D., kon de man, weliswaar voorzien van acht hechtingen, weer huiswaarts keren. Recreanten Als landelijk experiment heeft de Ko ninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond de organisatie van de drie Soes ter Tennisclubs (kortweg de „Drie's") gevraagd mee te werken aan een re creatie tournooi. In deze zelfde week spelen zo'n 128 enthousiaste tennissers (sters) iedere avond op de drie sport parken een tournooi met alleen ge mengd dubbel. Een ingewikkeld schema, uitgedacht samen met de K.N.L.T.B., geeft alle deelnemers een ruime mogelijkheid om, iedere keer met 'n andere part ner, te spelen. Zondag kwam de heer Hans Overstege, door het ministerie van C.R.M. spe ciaal hiermee belast, de zaak aan al le recreanten uitleggen. Op het tennispark van Soestdijk wist hij het organisatorisch zeer ingewik kelde systeem duidelijk te maken en de recreanten zo te motiveren, dat de Olympische gedachte dat het niet gaat om het winnen, maar om het meedoen, ook binnen dit sportieve Soester gebeu ren geldt. Mocht dit experiment in Soest slagen, dan zal de K.N.L.T.B. deze formule voor de komende jaren ook in ande re plaatsen in Nederland hanteren voor dit soort recreatie-tournooien. Wedstrijdgroep 32 Dames en 64 heren, waaronder alle kampioenen van de voorgaande twee jaren, strijden hier om de groot ste eer. „Favorieten kent men in deze tak van sport niet", aldus de zowat van kleur verschietende heer Alexander bij het vernemen van deze term, door een ver slaggever in de mond genomen: „Hier spreekt men van geplaatsten" Bij de dames worden de eerste 4 plaat sen ingenomen door Maya Schothuis, Milou Ros, Annemiek Nelissen en Jeanette Luten. Bij de heren staan respectievelijk Abbring, Voogel, ter Meulen en Jonkheim als geplaatsten hoog genoteerd. Voor degenen die het ongetwijfeld zeer spannende verloop van de komende wedstrijden willen volgen, geven wij 'n kort overzicht van de speeldata, tijdstippen eri'plaatsen. Hettournooi wordt morgenavond, voortgezet op de banen aan de Schriks laan (van 18.00 tot 23.00 uur) en vrij dagavond op de velden aan de Bos straat (eveneens van 18.00 tot 23.00 uur). Zaterdag vinden de halve finales plaats in Soesterberg (van 10.00 tot 17.00 uur) en zondag worden - wederom aan de Bosstraat - de finale-partijen afgewikkeld (vanaf 10.00 uur). De geplande uitreiking van de door Sportshop Nic. van Dam en de Rabo bank Soest beschikbaar gestelde prij zen, welke overhandigd zullen worden door wethouder J. Menne, zal zon dag omstreeks 16.30 uur plaatsvinden. Ook de dan aanwezige trouwe suppor ters, zullen niet geheel zonder iets huiswaarts keren. De Sportshop Nic. van Dam heeft voor eenieder nog een, ongetwijfeld door velen op prijs ge stelde, attractie in petto. Voor de nieuwsgierigen onder ons een extra prikkel om de finale-wedstrijden bij te wonen. VAN WEEDESTRAAT 16 -SOEST-TEL 13*73 Als laatste evenement heeft de Soester basketbalvereniging gemeend zich niet alleen bezig te houden met basketbal, maar nu eens een geheel ander aspekt van de sport te beoefenen en wel het zaalvoetbal. Voor dit evenement hadden zich vier teams gemeld, twee volleybalteams, een team van veldvoetbailers en Papil- Ion basketbal zelf. Er werd afgelopen zaterdag in sporthal Beukendal bijzonder sportief, maar uiterst fel om de punten gestreden en dat was wel het meest opvallende. De inzet van alle teams was bijzonder groot en iedereen probeerde in deze voor de meesten toch vreemde tak van sport zich zo goed mogelijk te presenteren. Hierdoor werd het een gezellige enthousiaste happening, waarvan de organisatie geen spijt heeft gehad georganiseerd te hebben. Uiteraard was het niet direkt belang rijk wie er als winnaar uit de bus zou komen, maar natuurlijk zou deze er wel zijn en een winnaar zonder prijs kan natuurli jk ook niet zodat er ook nog een eerste prijs beschikbaar was ge steld. De volleyballers hadden met het hoge tempo het meeste moeite en moesten dan ook genoegen nemen met wat be scheidener plaatsen. Papilion deed het uitstekend en verloor uiteindelijk van de winnaar, het team uit Overijssel met 1-0. Derde werd een team van OJympia en vierde een volleybalteam van een kombinatie SW/Olympia. De win naar kreeg uit handen van Rinus Valk, sekretaris van Papillon, een fraaie taart aangeboden uitbeeldende een voetbalveld met de tekst: „Papillon, zaalvoetbaltoernooi 1982' Dit evenement zal beslist voor herha ling vatbaar zijn. Daarna gingen alle deelnemers vermoeid maar bijzonder tevreden met elkaar een heerlijke bar becue annex sangria-feestavond tege moet, die tot in de late uurtjes geduurd heeft. De Soester basketbalvereniging Papil lon zal volgend jaar drastisch uitbrei den van één team naar maar liefst vijf teams. De vereniging zal worden aangevuld met een tweede herenteam, een da mesteam en een jongens junioren- en een jongens kadettenteam. Slechts bij de jeugdteams is er hier en daar nog wat ruimte, maar dan moet men wel bijzonder snel zijn met de opgave en ook bij het tweede herenteam Is nog plaats voor twee personen. De vereniging zal al haar trainingen gaan houden op de vrijdagavond in het Griftland College en een extra training op de dinsdag in de LTS Eemland. Smeeing. Omdat uw garage netzo betrouwbaar moet zijn als uw auto Koningsweg 14 Soest TelOlUS «117 Dinsdag 6 juli, aanvang 20.00 uur, wordt in de kantine aan de Bosstraat de jaarvergadering gehouden van de voetbalvereniging SEC. Naast de ge bruikelijke jaarverslagen van secreta ris en penningmeester, de behandeling van de begroting en het vaststellen van de contributie is er ook een bestuurs verkiezing. Aftredend en herkiesbaar is penning meester P. Levedag. Niet herkiesbaar zijn de tussentijds afgetreden heer H. van Dorresteyn en de heer I. M. de Wolf. Door het bestuur is kandidaat gesteld mevrouw G. Jasperse. Volleybalvereniging Olympia te Soest organiseert ter afsluiting van haar jubileumjaar een gezellige feestavond op zaterdagavond 3 juli a.s. in het clubgebouw van de Mixed Hockey Club aan de Koningsweg te Soest. Om 20.00 uur hoopt de feestcommissie alle leden én oud-leden, met introducé t leden én oud-leden, met introducé te mogen begroeten. De feestavond zal worden gehouden in de traditionele Olympia-stijl, namelijk weinig toespraken, gezellige onder brekingen zoals een tombola en dans muziek. Er zal ook een stand worden ingericht met een collage van 30 jaar Olympia. Voor de mini-jeugd tot ca. 12 jaar, zal een speciaal feestprogramma georganiseerd worden, dat aan vangt om 18.30 uur en zal duren tot ca. 20.00 uur. Kortom, een feestelijke en ontspannen afsluiting van een jaar hard volleybal len, met ais hoogtepunten o.a.de Nationale Bekerfinale Dames 1981, het kampioenschap van de meisjes- en jongenstop. het handhaven van de damestop in de tweede divisie en de promotie van de herentop naar de derde divisie. Zaterdag overdag orgniseert de toer- nooi-commissie van Olympia voor de derde keer het Herman Frankena- toernooi. Dit toernooi voor Mini-vol leyballers van 8 tot 12 jaar zal wor den gehouden in sporthal Beukendal en start om 9.30 uur 's morgen.s start om 9.30 uur 's morgens. In totaal zo'n 36 teams uit Soest en de regio, zullen dan gaan strijden om de felbegeerde Herman Frankena-wissel trofee, welke nu (nog) in het bezit is van plaatsgenoot S.V.V. Zaterdag 3 juli a.s. organiseert de hen gelsportvereniging de Snoekbaars een federatie hengelwedstrijd in boten op de Vecht. Er wordt gevist om de Spruit-trofee, die jaarlijks beschikbaar wordt gesteld door de gelijknamige hengelsport en dieren speciaalzaak te Soest. Om vijf uur 's morgens verzamelt men bij G. v.d. Pol te Weesp en gevist wordt van 5.30 tot 11.00 uur. Deelne mers worden verzocht zich zo snel mo gelijk op te geven (i.v.b. met een be perkt aantal boten) bij onderstaande telefoonnummers. Soest: W. v.d. Kraats, tel. 02155-16895. Baarn: J. W. Post, tel. 02154-14156. Het 3e SVV rekreanten toernooi, ge houden op donderdag 16 en 24 juni in Sporthal Beukendal, is opnieuw een ge slaagd evenement geworden. Met veel inzet en sportiviteit werd er gestreden om de hoofdprijzen: de eerste prijs een wedstrijdbal, de tweede een EHBO- doos, de derde een kaasplank en de sporti\ iteitsprijs bestond uit een wed- strijd fluit. Op 17 juni werd er begonnen met de rekreanten van laag nivo. Bij de dames was de finale tussen SSS en de Vuur- sche uitermate spannend: 14-14 na de reglementaire speeltijd, pas na verlen ging (3-5) kon SSS afstand nemen en zodoende de eerste prijs in de wacht slepen. In de strijd om de 3e en 4e plaats moest Loefhansa uit Baarn het afleggen tegen SRB uit Blaricum (9-21), De heren-finale was een Soest-Baarn confrontatie in de vorm van Loefhan- sa-SVV 3. Het team uit Baarn kon door middel van goed spel vrij gemakkelijk winnaar, van het toernooi wördert: 9-20. De derde plaats werd een prooi voor het bedrijfscompetitieteam van Forbo door Olympia te verslaan met 13-6. De sportiviteitsprijs werd bij de dames gewonnen door Forbo (in 4 wedstrijden een saldo van 100) en bij de heren door de Gemeente Secretarie. Op donderdag 24 juni was het de beurt aan de rekreanten van hoog nivo. Op deze avond werd bij vlagen zeer goed volleybal gespeeld, zeker gezien het feit dat het rekreanten zijn. Winnaar bij de dames werd de dis- triktskampioen van Eemland, Avanti door na een moeizaam begin toch nog vrij gemakkelijk te winnen van de Wegwijzertjes (15-8). De derde prijs werd opgeëist door LEOS dat als 2e team van de regio Amersfoort een voudig veel te sterk was voor SW 1 (21-7). De heren-finale werd een geheel Soes ter aangelegenheid: de Beukenoten (bar-personeel van restaurant Beuken dal) tegen SVV 1 (distriktskampioen). Na een zeer spannend begin met aan beide zijden goed volleybal, trokken de Beukenoten uiteindelijk toch aan het langste eind met 18-10. De kleine finale ging tussen de distriktskampioen van Utrecht, NRV Zeist en Set Up Lely stad. Hier waren de Zeistenaren de sterkste met 17-12. Op deze avond ging de sportiviteits prijs bij de dames naar SVV 1 en bij de heren naar het teérn van Strabcr.on^ Al met al waren het 2 gezellige toeren nooiavonden; waarbij tot in de kleine uurtjes de afsluiting van het seizoen werd gevierd. De rekreantencom- missie van SW zal het volgend jaar zeker weer een dergelijk toernooi or ganiseren. In de jaren tachtig zal het aanbod van personeel dat specifiek is opgeleid voor een baan in de kwartaire sector [over heid, onderwijs, etc.] de vraag naar dergelijke functionarissen ver over treffen. Het Sociaal en Cultureel Plan bureau heeft uitgerekend uitgaande van de ontwikkelingen sinds 1977 - dat in 1990 minder dan 60% van het speci fiek kwartair opgeleide aanbod door de kwartaire sector kan worden opge nomen. In 1977 was dit nog ruim 80%, terw ijl het overige aanbod in de markt sector werk vond. Het Sociaal en Cultureel Planbureau publiceert deze gegevens in het 4e PKS-bulletin. Het in 1978 gestarte pro ject Personeelsvoorziening Kwartaire Sector (PKS) is een gemeenschap pelijke onderneming van het Sociaal en Cultureel Planbureau en het Centraal Planbureau. Volledige werkgelegenheid voor ieder een die specifiek voor de kwartaire sector is opgeleid zou - bij handhaving van de huidige werkweek - betekenen dat tot 1990 gemiddeld jaarlijks een extra uitbreiding van 27.000 arbeids jaren in deze sector moet plaatsvinden. Een dergelijke uitbreiding lijkt op korte termijn financieel gezien niet haalbaar, moeilijk in overeenstem ming te brengen met wat werkelijk aan personeel nodig is en niet rechtvaardig tegenover anderen (niet-specifiek kwartair opgeleiden) die ook worden getroffen door de in het algemeen on gunstige situatie op de arbeidsmarkt. Het Sociaal en Cultureel Planbureau bespreekt in het 4e PKS-bulletin daar naast nog een aantal andere mogelijke oplossingen voor dit probleem; op lossingen die geen van alle op korte termijn zullen helpen: - Verkorting van de gemiddelde ar beidsduur door middel van stimu lering van deeltijdarbeid of een alge mene arbeidstijdverkorting is één van die mogelijke oplossingen. Om het overschot van specifiek kwartair opge leiden tot nul terug te brengen zou echter de lengte van de gemiddelde werkweek in 1990 verkort moeten wor den tot tweederde van de huidige werkweek. Een niet onaanzienlijke ingreep. - Sturing van het arbeidsaanbod door toelatingsbeperkingen bij de opleidin gen voor de kwartaire sector heeft pas op middenlange termijn effect. - Vervroegde uittreding heeft - gezien de leeftijdsopbouw van de specifiek kwartair opgeleiden - eveneens pas op middellange termijn effect.' Ook veranderingen in de aard van de opleidingen, zodanig dat de afgestu deerden op een breder terrein inzet baar zijn, leiden pas op langere ter mijn tot resultaten. Welke combinatie van oplossingen wordt gekozen is een zaak van de politiek. Overigens wijst het Sociaal en Cultu reel Planbureau op het algemene te kort aan arbeidsplaatsen. De huidige omvang van de werkloosheid - circa een half miljoen mensen zijn werk loos - spreekt wat dit betreft boekdelen. Gelet op de sombere vooruitzichten ook voor de marktsector en de grote toename van het arbeidsaanbod zal het terugdringen van de werkloos heid een zeer omvangrijke beleidsin spanning vergen. Wellicht komt er een vervolg op het vorig jaar verrichtte onderzoek „Leeft Nederland Oké?". De wetenschappelijke commissie van de Stichting Nederland Oké onder wier begeleiding de Rijksuniversiteit Lim burg vorig jaar dit onderzoek heeft uitgevoerd overweegt dit. Door zo'n vervolgonderzoek ontstaat de moge lijkheid om eventuele gedragsveran- deringen van de Nederlander op het gebied van roken, voeding, bewegen, alcohol, veiligheid en medicijnge bruik vast te stellen. Ook zou het onderzoek inzicht kunnen geven in de manier waarop dergelijke wijziging Uit stand komen en de factoren die erop van invloed zijn. De onderzoeksperiode zou 6 jaar be dragen zodat in 1988 het eindverslag kan verschijnen. d»tNt^at,te lezen in de J">ii-editie van de Nederland Oké-krant. SSJ'Jr" verder ondermeer aan een hrfaVraagd voor een Pleidooi voor over h.1 m®a,'schappelijke discussie not rt» t»LC°ï Pbruik in ons land' het waarm Jfar- d ^nen wetsontwerp tal .orb minister Gardeniers het aan- drastisrhX>P«Un'en van tabakswaren veraiftfr!! W" inP«ken en voedsel- gevaretf 6" lnfectie Ms vakantie- 15 Er was grote bela Woensdagavond over een parkoe weersomstandig] Icing tussen de a Van Dam onder lenden die het p* respektabei aan! de route van de luxe was kon mei Gedurende de av de startvlag, vai woordigd was v senioren en vete ren bekende Soe prestatie in staa prestatie die zont Een bijzonder sp in plm. duizend sportieve trekkc winnaars maar zuchten en blaze deren hun rond, wachtte aan de bloemen van vr note. Ook dit nemers, die df reeds ver gepas geluidsinstailati op de hoogte va werden de winn en de prijzen uitj De medische v den van de led van de Kon. Ned Van Dam zorgd en deelnemers ken konden kon: hartige of zoete wagen met een altijd prijs, was de supermarkt 1 waar het een d voor bloemen, li en andere harti) tijds dringen v waar aan de werd aan de v dellen, worst en Inmiddels is w€ tenloop in Soesi ken valt. Komend jaar al trum gevierd w Bij de organisa „happening" avonden te spre De mogelijke zijn: de eerste lopen (basissi school), de tw< tenloop en ee bekende toplop nodigd. Nieuw zal zijn skiwedstrijd. U ziet men is i deze lustrumvi Wat het precie: nog merken, d: ses gEiat wordt liggende jaren Uitslag Straten woensdag 23 ju 1. Maiaike de C linda Kuyer - v.d. Bolt - Prt que v. Oostrun v. Hofslot - B< ker - Pirof. W< de - v.a. Huc Renes - Weth Spert - Da Cos Regentuuter; gentuuter; 12. baan; 13. Tes: 14. Marquerit 15. Mariëlle 16. Marie Lou 17. Liselotte E 18. Sandra Lo dith Lazonde Maartje Paar nemarie van Tielen - Ach Bloemendal - dra v.d. Vel« Nelly Renes 26. Evelien N jolein de Jor Bos - v.d. Drop - De E kamp - De Br Insinger; 32. tuuter; 33. 34. Kirsten Maria v. As< thalia Kuit Heemskerk 31agt - Da C Mariaschool Gr. v. Prinst Chr. lagere lique de Heu Esther v. R' Ftauch - De bink - Rinke 3enbruggen Van Dam's S

Soester Courant | 1982 | | pagina 14