Radicale Amsterdamse Guerilla Strijdsters bezetten het gemeentehuis NO® Zo gezien. 3*1 VRIENDENDIENST 79S I Progressief Soest staat achter vrouwen in Vredeskamp Zondag 4 juli Voorlopig drie visies op noodzakelijke reconstructie Eigendomweg Schouderkarbonade Woensdag 30 juni 1982 60e jaargang no. 44 Binnen het uur er uit: --* - 4 Rapport wateroverlast Overhees naar volksgezondheid Een dienst van 'n uur - voor vriend en buur ICHTUSKERK Albert Cuyplaan 2a 19.00 uur Onervaren autobestuurster maakt brokken Knabbel- haver Honsbergen TOMATEN Honsbergen HONSBERGEN Honsbergen Zien - soms even Dorpshuis „De Borg" op zondag gesloten Bromfietser breekt been SOESTER Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest - Tel. 14152 Postgiro 126156 COURANT Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per halfjaar f24.— Verschijnt iedere woensdag Nog geen vijftig minuten duur de maandagmorgen de aktie van een dertigtal, zich Radi cale Amsterdamse Guerilla Strijdsters (R.A.G.S.), noe mende vrouwen, die om negen uur met de trein uit Baarn op het station Soestdijk arriveer den en vervolgens tot bezetting van het gemeentehuis overgin gen. Tien voor tien stonden zij al weer op straat. Toen daarna de twee spandoeken met de teksten „Bezet" en „Vrouwen kamp ontruimen? Nooit!" ver wijderd waren restte nog wei nig fraaie woorden roepende dames, die de politie met in- dianengehuil naar het bureau begeleidden en vervolgens na wat gedrentel weer met de trein huiswaarts keerden. En kelen gingen met de bus naar het Vrouwen Vredeskamp te Soesterberg, om de daar ver blijvende vrouwen verslag te doen van hun bevinding. Het door Centrilab in opdracht van het gemeentebestuur opgestelde rapport over de wateroverlast in de wijk Over hees 2, is doorgezonden naar de inspec tie van de volksgezondheid. Dat is veel later dan men gedacht had, maar de rapportage kwam in het gedrang door ziekte van personeel van Centrilab. Een en ander zei wethouder Hoekstra in de vergadering van de commissie openbare werken in antwoord op vra gen van de CDA-er Van Poppelen. Na ontvangst van de bevinding van volksgezondheid, zal de commissie verder uitvoerig geïnformeerd wor den. Overigens is nu al gebleken dat de onder een huizenblok aangelegde hori zontale drainage, optimaal fungeert. ,,Het is er kurkdroog", zei de direk- teur van gemeentewerken, de heer Brunekreef. De hele aktie had weinig om het lijf, maar trok wel wat belangstelling. Vooral toen tegen tien uur een flink aantal politiemannen in uniform en in burger het gemeentehuis ingingen. Daar hadden de RAGS al laten weten er zo maar niet uit te zullen gaan. In een buiten uitgereikt pamflet werd be kend gemaakt dat het gemeentehuis bezet werd om de aandacht te vesti gen op de dreigende ontruiming van het vrouwenvredeskamp te Soester berg. ,,Wij zijn solidair met de vrouwen in het kamp, hoewel wij zelf niet in het kamp wonen. Wij zijn het niet eens met de manier waarop de gemeente het vrouwenvredeskamp behandelt en behandeld heeft, namelijk het ver plaatsen ervan naar een terrein dat van de weg af niet te zien is", aldus het pamflet. Ze stelden verder het belachelijk te vinden dat er van het kamp een poli tieke prestige kwestie gemaakt wordt, in plaats van de vrouwen te respec teren in hun manier van protesteren tegen oorlog en vernietiging. Deze argumenten werden in het ge meentehuis kracht bijgezet door op een trom te slaan. Na een goede drie kwartier kwam de politie in aktie, nadat wethouder D. Hoekstra (loco-burgemeester omdat burgemeester Scholten in Amerika verblijft) de dames driemaal gesom meerd had het gemeentehuis te verla ten. Met enig trek- en duwwerk werden de ..RAGS" het bordes van het gemeen tehuis opgeduwd, door de geünifor meerde agenten, die door de achter deur binnen gekomen waren. Van het bordes werden de dames doorgescho ven de trappen af en daarbij kwamen er enige te vallen. De aktie kwam niet helemaal onver wacht omdat de bezetting van een overheidsgebouw al maandagmorgen in het dagblad Trouw werd aangekon digd. Uitstel Tegen de door het gemeentebestuur aangezegde ontruiming per 1 juli van het Vrouwenvredeskamp, hebben de vrouwen inmiddels een (Arob)proce- dure aangespannen bij de Raad van State. Na enig druk- en duwwerk het hordes op Hangende deze procedure hebben zij via hun raadsvrouwe aan de gemeente gevraagd niet tot ontruiming van het kamp over te gaan. Het gemeentebestuur heeft hen inmid dels laten weten, conform de han delwijze die in dergelijke gevallen altijd wordt toegepast, in afwachting van de uitspraak van de Raad van State, de ontruiming op te schorten. Foto: Herman van Dam De spandoeken waarmee de aandacht van voorbijgangers getrokken werd Foto: Herman van Dam Progressief Soest heeft de vrouwen in het Vredeskamp te Soesterberg bericht dat men het belachelijk vindt dat bur gemeester en wethouders het kamp uiterlijk 1 juli opgeheven willen zien. Deze beslissing is volgens Progressief Soest aan de Orde geweest in een extra vergadering van de commissie alge mene bestuurszaken, die op 17 juni gehouden werd. De vergadering was niet openbaar en P.S. zegt dat onbe grijpelijk te vinden. Jan Visser de fractie-voorzitter van P.S. heeft in die vergadering nadruk kelijk geprotesteerd tegen de maat regel om het kamp per 1 juli te ontrui men. Ook Jonker, de fractie-voorzitter van D'66 deed dat/ Visser heeft in de vergadering duide lijk gemaakt aan de burgemeester en de meerderheid van de fracties van CDA, VVD en PvdA dat het doel van het Vredeskamp de overtreding van de Inbreker maakt gouden armbanden buit Een inbreker nam uit de slaapkamer van een woning aan de Grote Melm- weg twee gouden armbanden ter waar de van 3200 gulden weg. Vermoedelijk is hij de woning binnengekomen door een openstaand raam. kampeerverordening ver te boven gaat. Visser vindt dat de kamperende dames zelf moeten bepalen wanneer de aktie beëindigd wordt en hij wil hen ook niet aanmerken als illegale" kampeer ders. Kamperen zoals jullie doen is geen recreatie, maar veel meer. Het gevaar van de vliegbasis is groter dan de milieu-hygiënische ongemakken van een vrouwenvredeskamp", aldus de brief die Progressief Soest aan de deelnemers aan het Vredeskamp schreef. De dames krijgen het advies in be roep te gaan bij de Raad van State. Elke eerste zondag van de maand mmvevAad van der Sande Gospelgroep .Revelation" Orgel: Hans Hulshof Interkerkelijke Evangelisatie Soest In de laatste door wethouder Hoekstra voorgezeten vergadering van de com missie openbare werken hebben vier van de zes leden zich uitgesproken vóór de meest vergaande en ook kost baarste reconstructie van de Eigen- domweg. Daarna werd het voor hen, in verband met het chronische gebrek aan geld, een kwestie van afstrepen. Dat betekent in ieder geval wèl dat zowel langs de Nieuweweg als langs de Eigendomweg fietspaden zullen wor den aangelegd. En afhankelijk van het beschikbare geld kan er dan gepraat worden over het beveiligen van het kruispunt Eigcndomweg/Nieuweweg met verkeerslichten; het aanbrengen van een nieuw wegdek op de Eigen- domweg en het opsieren van het geheel met gemeentelijk groen. De kosten, verbonden aan het meest vergaande plan, belopen een bedrag van 1.07 miljoen gulden. In dat geval wordt de Eigendomweg vanaf de Ko ningsweg geheel voorzien van een nieuw wegdek; komt er een fietspad, komende van de Koningsweg, tot aan de Weegbreestraat aan de linkerkant van de weg; tussen de Weegbreestraat en de Nieuweweg een fietspad aan beide zijden van de Eigendomweg; een fietspad langs de Nieuweweg tot aan station Soest-Zuid; een met ver keerslichten beveiligd kruispunt èn openbaar groen aan de rechterzijde van de Eigendomweg voorzover dat het gedeelte betreft tussen Koningsweg en Weegbreestraat. Het groen lieten alle commissieleden in verband met de bezuinigingen direct al vallen en ook het verbeteren van het wegdek, tussen Koningsweg en Weeg breestraat zag men niet als direct noodzakelijk. Maar dat dan alleen als er beslist géén geld beschikbaar is. Ook de verkeerslichten zullen in dat geval niet geplaatst worden, zodat resteert de aanleg van de fietspaden èn verbetering van de Eigendomweg tus sen Weegbreestraat en Nieuweweg. Een geheel afwijkend standpunt nam de heer J. Ebbers (VVD) in. Hij zei voorstander te zijn van de aanleg van het fietspad langs de Nieuweweg en langs de Eigendomweg, voorzover het het gedeelte tussen Koningsweg en Weegbreestraat betreft. Ebbers ziet niets in fietspaden aan weerszijden van de Eigendomweg tussen Weegbree straat en Nieuweweg. Ook de ver keerslichten hoeven voor hem niet geplaatst te worden. De heer J. Nuijten (PS) wil de fiets paden, óók het dubbele fietspad, wèl gelegd zien, maar verder alles, in ver band met de bezuinigingen achterwege laten. Vooral de heer Van Poppelen (CDA), gesteund door zijn fractiegenoot Stam, de heer Van den Brak el (PvdA) en de heer Blaauw (WD) verzette zich te gen welke beknotting van het plan dan ook. Hij begon met het afstrepen als er dan toch geen geld was, maar verder dan het laten vallen van het groen, de voorziening aan het wegdek tussen Ko ningsweg en Weegbreestraat en het niet installeren van de verkeerslichten wilde hij niet gaan. ,,We praten al zes jaar over de noodzakelijke verbetering van deze weg", zei hij. Zijn fractiegenoot Stam kreeg het nog wel gedaan dat er alsnog aandacht be steed gaat worden aan een voorsor- teerstrook op de Nieuweweg bij de Eigendomweg. Maar zowel de aanleg van de verkeerslichtinstallatie als deze voorsorteerstrook zullen aan de visie van de verkeersdeskundigen overge laten worden. De directeur van gemeentewerken liet alvast weten dat de verkeerslichten door déze deskundigen, in belang van het langzame verkeer (fietsers en voet gangers), zeer noodzakelijk gevonden worden. Naast de verkeersdeskundigen mogen ook de leden van de financiële commis sie nog hun licht laten schijnen over deze reconstructie en daarna heeft de raad in de vergadering van 15 juli a.s. het laatste woord. Verzekeringsvoorlichting voor U speciaal, bij assurantiekantoor van RouwendaalI J. G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155-16467 WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! lLiaNBMJ De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Op de Soesterbergsestraat maakte een 17-jarige autobestuurster brokken. Komende uit de Korte Ossendam maakte zij een bocht naar rechts met de bedoeling aan de rechter kant van de Soesterbergsestraat een inrit in te rijden. In plaats van af te remmen, trapte zij op het gaspedaal. De naast haar zittende passagiere trok aan het stuur, waardoor de auto dwars de rijbaan over schoot. Daarvoor was echter al een geparkeerde auto ge raakt. Uiteraard had het 17-jarige meisje geen rijbewijs. Alleen donderdag Alleen donderdag Pinda's, vliespinda's, 250 GRAM rOZiinen Alleen donderdag KILO, van 12.00 voor Zie onze advertentie door GERARD PAUL Wie elke dag dezelfde route rijdt om op zijn werk te komen voelt zich wellicht ook wel eens een schillenboerenpaard. Je weet precies waar de trein stopt en zelfs wanneer je slaapt wordt je (meestal) net op tijd wakker als je er uit moet. In Utrecht, dat volgens sommige treinbestuurders aangekon digd wordt als eindbestem ming van deze trein'', hobbel ik daarna nog eens Hoog-Ca- tharijne door. Daar kun je na verloop van tijd rustig je oog kleppen ophouden en mis schien zelfs wel met afgeplakte ogen een heel eind komen. In de namiddag lukt dat niet. Dan is het er zó druk dat je heel goed moet opletten en laveren om een botsing te vermijden. Voorrangsregels bestaan er niet, dus zowel verkeer van rechts als van links neemt voorrang. In mijn naïviteit ver onderstel ik soms dat recht- doorgaande wandelaars ten minste enig recht van spreken hebben als zij ongehinderd voortwaarts willen oprukken. Maar dat verhaal klopt hele maal niet. Ook als ik in kaars rechte lijn evenwijdig langs de winkels huiswaarts tijg, word ik van links en rechts aange lopen door mensen die net dat beetje gevoel missen dat zij zich niet op het rechte pad be vinden en dus diagonaal mijn weg versperrenEen paar ex tra ogen aan de zijkant zou mooi meegenomen zijn en zo'n kijkgaatje aan de achterkant zou ook wel op zijn plaats zijn, want soms loop ik ineens haast hand in hand met iemand die sneller is dan ik en mij rake lings passeert. Het wordt er al niet veel beter op als de zwaai ende handen niet op gelijke hoogte langs elkaar zwiepen waarbij je eikaars verdedi gingslinies ongehinderd pas seert. Ook is er de frontale botsing die je van te voren ziet aankomen en dus wilt vermij den. Je wijkt allebei op hetzelf de moment uit, je herstelt die beweging en de ander doet dat ook. Tegelijk. Je verlegt beiden opnieuw je koers en je staat inmiddels recht tegenover el kaarStil. Je kijkt elkaar aan en dan pas zie je dat er iemand anders staat. Je verontschuldi ging om de gekke verkeers situatie gaat over in een wat onbeholpen lachje dat echter door de ander wordt beant woord en tegelijk denk je alle bei: ,,Hé, nóg een mens". Zo'n moment kan mijn dag goed maken en mij verzoenen met het lot van schillenboeren- paard. Nu ik er nog eens over nadenk ligt in zo'n bijna-bot- sing eigenlijk het wezen van elke ontmoeting: na de con frontatie de aanvaarding van elkaar. Gedurende de zomermaanden zal het dorpshuis De Borg" aan de Willaertstraat op zondag ge sloten zijn. Bovendien geldt voor de perioden 19 tot en met 31 juli en 16 tot en met 28 augustus een beperkte" openstelling. De Borg is dan alleen geopend voor reserveringen. Daarvoor kan op werkdagen 's morgens opgebeld worden voor een afspraak. De Borg zal van 2 tot en met 14 augustus geheel gesloten zijn. Na 29 augustus gaan weer de normale openingstijden gelden. Resumerendvan 19 t/m 31 juli beperkt geopend, alleen voor reserveringen - van 2 t/m 14 augustus geheel gesloten - van 16 t/m 28 augustus beperkt ge opend en na 29 augustus norma le openingstijden. Op de Molenstraat botsten twee brom fietsers bij de ingang van het school gebouw van de Scholengemeenschap Eemland. Een 16-jarige reed een 17- jarige van achteren aan. De oudste van het tweetal brak als gevolg daar van zijn been. Hij werd met de ambu lanceauto naar het ziekenhuis Zonne gloren gebracht.

Soester Courant | 1982 | | pagina 1