Meningen van lezers 3 Russische T.V.-beelden bij De Gouden Snaar 'T IS MAAR DAT U HET WEET «DE GOUDEN SNAAR» Oproep aan Soesterbergse ouderen voor deelname in Projectgroep Expositie van stillevens in ,,De Bereklauw" „Vrouwen voor Vrede" protesteren! onn. r BRUIDSREPORTAGE FOTO HERMAN VAN DAM van Adviescentrum, voor Audio en Video Steenhoffstraat 15 Soest Telefoon 02155 12132 799,- 799,- 1499,- 2477 1899,- 1299,- De scharesliep in de Oudheidskamer Oud papier Vrouwen Vredeskamp Ie maandag in de maand: Vrijdag en zaterdag: umua Simon-filiaal naar Albert Heijn In INFOrmatiecentrum bulletins over nieuwe Woonruimteverordening van oosten 9 Soester Courant van woensdag 30 juni 1982 9 TECHNICS SA-313 Het ontbreken van draairegelaars zorgt voor een erg prettige bediening en bijzonder fraai ogende apparaten. Alle functies worden bediend door tip- en semi-tiptoetsen en ultraplatte soepele schuif- regelaars. 1362,- TECHNICS SB-3010 Omdat Technics zelf alle speakercomponenten fabriceert, is het mogelijk om de complete pro- duktieperiode voor deze boxen te controleren met als resultaat een stel ware hifi boxen voor een, erg gunstige prijs. 185.- 109 TECHNICS SH-8020 Het regelbereik voor de equalizers is instelbaar op 3 dB of 12 dB, met LED indicatie, terwijl equalizer aan/uit, tape-monitor en rec/out source schakelaars met LED indicatie ook standaard zijn. De SH-8020 heeft een-2 x 12-voudige klank regeling met kantelfrekwen- ties op 1 oktaaf van elkaar gescheiden (lb, 31V2, 63. 125. 250. 500 Hz en 1, 2, 4. 8. 16. 32 kHz) met LED's op de schuif- regelaars. 1238.- TECHNICS RS-M230 2 Motoren zorgen ervoor, dat deze machine een zeer nauwkeurige en constante bandloop heeft, zelfs na jarenlang gebruik. Het micro-computer gestuurde schakelsysteem met tip-toetsbediening met LED indicatie voor komt bandsla en draagt bij tot een erg comfortabel be- i 499,- 866." dieningsgemak. ///ril 11 n v- W v- 'c.\\ KENWOOD KA-50 HIFI versterker 2 x 45 W. zeer lage vervormingswaarden, 2 speakergroepen. 2 tape-aansluitingen met dub- mogelijkheid, LED indikaties voor uitgestuurd signaal. KENWOOD KT-50 HiFi tuner AM/FM tuner, zeer hoge gevoeligheid voor kristal- f Set heldere ontvangst, ana- f mm**** loge en digitale uitlezing, V m Servo-lock systeem voor optimale ontvangst. TECHNICS SA-222 Het kwarts synthesizer systeem verzorgt een opti male afstemming op de SA-222, met digitale èn analoge frekwentieuitlezing. autoscan, subsonic filter, tape-dubbing moge lijkheid. Het versterker gedeelte levert een fors eind vermogen: 2 x 30 W. 1115,- PANASONIC TC-212 51 cm kleuren televisie met draadloze (infrarode) afstands bediening 90° Quinlrix in-line beeldbuis. Sllm-lme afstandsbediening met 40 functies geschikt voor •towel te als voor uw Panasonic videorecorder NV 7200. Quickon beeldbuis voor direct beeld 20 Kanalen AV kanaaJ voor stabiele vidcoweergave Automatische en handmatige kanaalkeuie met geheugen "Normaal" loets om beeld en geluid direct in ideale positie Ie bren gen 2 Weg luidsprekersysteem Hoge en lage loonregeling Opbergruimte voor de gecombineerde draadloze (infrarode) af standbediening Leverbaar in ^wai 21 OS.- PANASONIC TC-2225 56 cm kleurentelevisie met draadloze (infrarode) afstandsbediening 1 110° In Line beeldbuis Tuner I t b v "5-band" ontvangst Slim-line afstandsbediening met 40 functies geschikt voor zowel tv als voor uw Panasonic videorecorder NV 7200. Quick-on beeldbuis voor direct beeld 20 Kanalen. Automatische en handmatige kanaalkeuze met ge heugen "Normaal" loets om beeld en geluid direct in ideale positie ie brengen. 2-Wegluidsprekersysleem (10W) Hoge en lage toonregeling. Rechtstreekse videoen audlo in-en uitgang. TECHNICS SPACE 100 Deze set wordt geleverd zonder boxen. De SA-103 tuner levert een continu vermogen van 2 x 20 W. Het cassette-deck RS-M 205 heeft semi-tiptoetsbedie- ning met cue- en review mo gelijkheid en is bovendien ge schikt voor metaalban den. De draaitafel met volledige semi-tiptoets frontbediening is de snaaraangedreven semi-automatische SL-B21. 1671,- Weet u ...dat wij op alle video apparatuur 2 tot 5 jaar garantie geven - gratis thuisbezorgen en aansluiten - over een eigen technische dienst beschikken - prima advies geven, en voor u een keuze hebben uit ruim 50 topmerken.... 't is maar dat u het weet!!! Adviescentrum voor Audio en Video Steenhoffstraat 13a-15 - Soest - Telefoon 1 21 32 Soesterbergse ouderen worden opge roepen om zitting te nemen in een nieuw te vormen Projectgroep, welke verantwoordeli jk zal zijn voor de akti- viteiten voor de ouderen in Soester- berg. In verband met het toekomstig bejaar denbeleid Soesterberg is door de eind vorig jaar in het leven geroepen „Com missie van Goede Diensten" de aanbe veling gedaan om voor dat beleid een zodanige structuur te creëren waarbij de ouderen in Soesterberg meer in vloed hebben op dat beleid. Het aantal leden van de Projectgroep moet voor meer dan de helft bestaan uit in Soesterberg woonachtige oude ren, gelijk verdeeld over ouderen uit De Drie Eiken en uit elders in Soester- „berg.swoonachtige oude yen., éérder krijgen fitting' in de Project groep, die in grote mate zelfstandig zal moeten werken, een in Soesterberg woonachtig bestuurslid van de Federa tieve Raad Welzijnswerk Ouderen en een afgevaardige van de groep „war me maaltijd-voorziening", De Projectgroep krijgt de bevoegdheid om binnen de door de Federatieve Raad goedgekeurde begroting ver schillende aktiviteiten voor de ouderen in Soesterberg te ontwikkelen. Instelling van de werkgroep zal voor lopig voor één jaar gelden, waarna een evaluatie wordt gemaakt. Het is de bedoeling dat de nieuwe Projectgroep in september met de werkzaamheden zal beginnen. Ouderen in Soesterberg die in deze Projectgroep zitting willen nemen of nadere informatie wensen, kunnen hierover contact opnemen met de ge meentelijke afdeling Welzijn en vragen^ naar dé neer J. van Tol of de^heer A. v.d. Haar, (tel. 02155-lé744). Gladys Hubenet: „Het gewone nadrukkelijk aanwezig laten zijn". Vrijdagavond 2 juli a.s. 19.30 uur wordt in het gezellige winkeltje „De Bere klauw, Steenhoffstraat 63 in Soest een tentoonstelling geopend van Gladys Hubenet uit Kootwijkerbroek. In 1971 begonnen met olieverfschilde rijen, bepaalden de Nederlandse vlak tes voor een groot deel haar werk. In haar laatste olieverfschilderijen probeert zij de sfeer van oude familie foto's op te roepen. „Met name het statisch hulpeloze van die, voor de foto vijf minuten stilzittende mensen voor zo'n krankzinnig dekor trok me erg aan", zegt Gladys. In vroeger tijden een vertrouwd beeld in dorp en stad; er was immers altijd wel iets te slijpen: scharen, messen in allerlei vormen en maten. Om zich sneller te verplaatsen werd de scharesliep op een fiets gemon teerd. In de vijftiger jaren is deze ambachts man in die vorm uit het stadsbeeld verdwenen. Hiervoor in de plaats zijn andere vor men van dit ambacht gekomen, zoals het ophalen door of het zelf wegbren gen naar een slijpinrichting bij de slijper aan huis. Ook ziet men weer een slijpwagen maar dan in de vorm van een bestelwagen met daarin een complete slijpinrichting. De tendens om te komen tot de oude „schare sliep" lijkt aanwezig; de stap van de bereikbaarheid in het straatbeeld, lijkt niet zo moeilijk. Een herleving van ook dit oude am bacht, net als de warme bakker, is zeer wel mogelijk. Een oude scharesliep is te zien in de Soester Oudheidskamer aan de Ferdi- nand Huycklaan, hoek Kerkdwars- straat. De openingstijden zijn zowel za terdag als zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Geboren in Indonesië en opgegroeid in een milieu dat weinig binding met de kunst had, en van niemand goed les gekregen volgens de oude techniek, heeft ze gezocht en geëxperimenteerd tot ze wist: „Zo wil ik het doen". Sinds 1978 werkt Gladys Hubenet met aquarelverf. „Het werkt vlug en is enorm geschikt om een landschap weer te geven. Het landschap moet, daar het van zichzelf genoeg te ver tellen heeft, echter de touwtjes wel in handen houden. Mijn persoonlijkheid leent zich er niet zo voor om puur en alleen met de zachte aquareltinten bezig te zijn. Ik heb meestal de be hoefte om enkele nadrukkelijke felle accenten met krijt of pen, aan al dat tere toé te voegen". Via een aantal exposities o.a. in Vee- nendaal, Putten, Barneveld en Rotter dam, kreeg haar werk steeds meer bekendheid. De tentoonstelling in de Bereklauw laat echter een geheel nieu we fase in haar werk zien. Innerlijke ontwikkelingsprocessen brengen nieu we vormen en kleuren op papier te voorschijn. Het werk van Gladys Hubenet is van een geheimzinnige stilistische een voud. In haar stillevens worden eieren, appels en theedoeken wonderlijke ob- jekten waarin mysterieuze krachten verscholen zitten. Gladys: „Als je eerst een tijd heel vrij en spontaan je verf hebt gebruikt, krijg je toch weer de behoefte om jezelf in te houden. Het is als het rit misch bewegen van in- en uitademen. Toen kwam dat beslotene van de ronde vorm als contrast met de vierkantjes van de theedoeken. Toch vond ik het idee van het typische naturalistische stilleven niet onverdeeld aantrekkelijk en zocht ik naar een kleine verande ring, een vervreemdend effekt, zodat je in die gewone dingen opeens een mysterieuze glans kan zien die als het ware ook door de gewone wereld heen speelt. Ook de kleuren wilde ik weer ingeto gen hebben, omdat al het gewone juist zijn nadrukkelijke „aanwezig zijn" heeft afgelegd. Wat nü nog niet rijp is, namelijk een nieuwe fase waarmee ik bezig ben, is het ontdekken en la ten zien van de krachten die achter de dingen liggen. Deze dan weer in de kleuren die daarmee verbonden zijn op mijn papier tevoorschijn laten ko men. Dit is een totaal anuer proces. Je gaat zo direkt van de kleur uit en luistert naar de „aanwijzingen" die daaruit de vorm geboren laten worden. Ik hoop dat ik daarmee dan weer tijden ver der kan. Zo zie ik langzamerhand in mijn werk inderdaad bepaalde in nerlijke ontwikkelingsprocessen een ritmisch heen- en weergaande bewe ging aannemen" Wanneer men met het werk van Gla dys Hubenet kennis wil maken in de Bereklauw, kan dat tot 29 juli a.s. De openingstijden zijn dinsdags t/m vrijdags van 10.00-12.00 uur en 14.00- 18.00 uur, vrijdagavond van 19.00-21.00 uur en zaterdags van 10.00-15.00 uur. PRAAMGRACHT5 - SOESTDIJK TEL. 02155 17552. Mag ik onder lezers die schrijven on derstaande zien geplaatst. Tot vorig jaar werd er papier inge zameld voor het Bentinck fonds. Het is begrijpelijk dat dit niet altijd door dezelfde jeugd kan worden verricht, misschien zijn er ;Rog onder onze jeugd die zich hiervoor willen inzetten. Er wordëri'duizenden kilo's in de vuilnis zak aan de weg gezét, dit kan geld opbrengen voor een goed doel. Bij steller dezes kan maandelijks tussen 50 en 100 kg. worden afgehaald, alleen voor genoemd fonds, zending- of missiewerk. J. Klomp, Heideweg 20. Geacht college, geachte raadsleden, Met enthousiasme hebben vrouwen voor vrede in Soest het vrouwenvre- deskamp in Soesterberg begroet. Vrouwen zijn uit hun huizen gekomen, omdat ze niet langer kunnen toezien hoe de bewapening steeds onrustbaren der vormen aanneemt. De wapenindustrie draait 24 uur per dag, 365 dagen per jaar. De vrouwen menen, dat ze niet anders kunnen dan NEE te zeggen tegen het geweld, tegen de oorlog en tegen de bewapening en wel op een plaats, waar dit bewapeningsgeweld het duidelijkst zichtbaar is. Nadat de vrouwen op 24 mei hun vre deskamp hadden opgericht, hebben zij onmiddellijk kontakt gezocht met het plaatselijke bestuur en zijn met het bestuur in open overleg geweest. Ze zijn tot begin juni gedoogd op de gekozen lokatie. Er is hen voor daarna een andere lokatie toegewezen. Argumenten van de gemeente waren het brandgevaar en de diskriminatie ten opzichte van dagrekreanten. Na veel overwegen hebben de vrouwen besloten niet langer op hun zelfgeko zen plek te blijven, maar te gaan ver huizen naar de aangewezen lokatie. Hierbij vertrouwden zij erop, dat het hierbij niet zou gaan om het simpel weg wegstoppen op een minder opval lende plaats en dat niet kort daarop dezelfde argumenten gehanteerd zou den worden om de vrouwen ook hier niet langer te gedogen. Kunt u zich de verbazing en veront waardiging voorstellen, waarmee wij kennis hebben genomen van de beslis sing om het vrouwenvredeskamp niet langer te gedogen vanaf 1 juli? Wij nemen aan. dat het vrouwenvre deskamp gedoogd is op grond van het feit, dat het hier iets totaal anders be treft dan kampeerrecreatie. Het is voor ons niet acceptabel, dat nu het argument, dat dit vredeskamp andere mensen zou aantrekken om te gaan kamperen, wordt gebruikt om de vrou wen niet langer te gedogen. Dat de vrouwen niet uit puur genot aan de basis zitten moge wel blijken uit het feit, dat ze weer of geen weer (bei den zijn ruimschoots hun deel gewor den) blijven doorgaan en wel omdat ze het zo belangrijk vinden om te blijven protesteren. Het argument Van de brandveiligheid, gaat er bij ons ook niet in: immers de nieuwe lokatie is speciaal gekozen op het beduidend kleinere brandge vaar. Verder vinden de vrouwen het dermate belangrijk, dat zij hier aan de basis staan, dat het ontbreken van sanitai re voorzieningen daaraan onderge schikt wordt gemaakt. Wij hebben het grootste respekt voor vrouwen, die alles achter zich laten, het comfort, dat ze thuis hebben, over boord kunnen zetten en het ook zonder sanitaire voorzieningen willen stellen. Deze zaken vinden de vrouwen nu min der belangrijk. Dit mag blijkbaar niet en je moet aan de gevestigde normen voldoen, want u gebruikt het ontbreken van sa nitaire voorzieningen als argument om de vrouwen te laten opstappen. Verder wordt het deze vrouwen aange rekend, dat zij geweld en agressie van buitenaf zouden oproepen, omdat ze in een geweldloze en vreedzame aktie hun eigen huishoudens achter zich heb ben gelaten en zonder confort hier zijn gaan zitten om zo effektiever te kunnen werken aan het doel, waarvoor zij staan nl. het bestrijden van het geweld. Wij accepteren ook niet dit zoveelste argument om de vrouwen weg te wil len hebben. Vindt u niet, dat er in Soest ruimte moet zijn voor een geweldloze en vreedzame aktie, die een zo belangrijk doel nastreeft nl. mensen op de waan zin en de heilloosheid van de bewa peningswedloop te wijzen; een aktie, die niet enkel gericht is op de Soester bevolking, maar veel verder strekt. Wij verzoeken u met klem uw besluit de vrouwen per 1 juli niet langer te gedogen terug te nemen. Hoogachtend, Elly Ernst, led van Leeuwen, Edith Davelaar, Astrid Ruepert, An Cools- ma, Tineke Dorr, Joke Evenhuis, Adrie van Haaften, Willemijn Hak- voort, Bernhard Daniëls, Gien van Heyningen, Ada Hoksbergen, Ellen Kennis, Nel van Leeuwen, Stefanie Meinders, Fie van der Niet, Trinie Rutgers, Emanuel Nunez-Vaz, Bep Nu- nez-Vaz, Ria Schulte, Leidy Teunissen, Jeanette Roor, Rijk Roor, Mimi Zee- gers, Bep Wegerif, Tineke Leeflapg, Margot van der Veer, Joke Everts, Henk van Arkel, Jacqueline van Ar- kel, Gerry Halsman, Cecile Dilweg, Marijke de la Mar, Ank Slddre. Vanaf 24 mei hangen „Vrouwen voor Vrede" elke éérste maandag van de maand een wit laken uit hun ramen. Niet omdat zij vinden dat hun was witter is, maar omdat zij willen protes teren tegen de waanzinnige bewape ningswedloop èn omdat zij een teken van hoop willen geven. Op dat laken staat een vredesduif, het symbool van de vrede dat de vrouwen kiezen voor hun aktie. Die eerste maandag In de maand Is niet zomaar gekozen. Vrouwen voor Vre de: „Op die dag loeien de sirenes in heel Nederland. Horen we dat nog wel en staan we nog wel stil bij wat dat betekent: Luchtalarm, iedereen de schuilkelders in! De sirenes loeien on- vurdrolen voorl, niemand schenkt er meer aandacht aan. Of toch wel? Er worden weer schuilkelders gebouwd. Nu om ons te „beveiligen" tegen een atoomaanval". Daarom protesteren zij op die dag, telkens weer opnieuw, omdat zij „nee" willen zeggen tegen het oorlogsdenken dat ons laat geloven dat we in schuil kelders een atoomoorlog kunnen over leven, dat kruisraketten in Nederland nodig zijn voor het machtsevenwicht, dat we miljarden kunnen uitgeven aan bewapening. Ook vrouwen willen zich daartegen te weer stellen. Zij geloven in de kracht van het persoonlijk „nee" zeggen en roepen daarom alle vrouwen in Soest en omgeving op om mee te doen. Foto: Herman van Dam Satelliet-televisie komt steeds dichter bij de huiskamers. Ook nu al worden er programma's via de satelliet uitge zonden. Vrijdagmiddag en zaterdag zijn dergelijke programma's te zien in de radio en t.v.-zaak De Gouden Snaar aan de Steenhoffstraat. Op de stoep wordt een parabolische schotelantenne geplaatst, waarmee de Russische sa telliet Gorizont-2 ontv angen wordt. In de zaak van de heer J. Meeder kan men dan de beelden van drie Rus sische zenders aanschouwen. Zoals al eerder werd aangekondigd, zullen in de loop van dit jaar de Simon- filialen uit Nederland verdwijnen. Het grootste deel daarvan zal echter doorgaan onder de naam Albert Heijn. De vestiging te Baarn, aan de Laan- straat 122, maakt als een der eerste de slap. Donderdag 24 juni j.l. opende deze de deuren als Albert Heijn. Van de gelegenheid werd gebruik ge maakt om het pand aan te passen aan de eisen die Albert Heijn b.v. aan haar filialen stelt. Daardoor kon o.m. een uitbreiding in het assortiment worden gerealiseerd. Buiten de afdeling voor normale krui denierswaren, zijn er nu ook grotere versafdelingen, waaronder een geheel nieuwe bedieningsafdeling voor vlees waren en delicatessen. Bedrijfsleider is de heer J. van Dijk. Inclusief deze nieuwe vestiging, heeft Albert Heijn b.v. nu 2 vestigingen in Baarn. Het andere filiaal is gevestigd aan de Eemnesserweg 40. In het gemeentelijk INFOrmatiecen trum kan men vanaf 1 juli een twee tal INFOrmatiebulletins verkrijgen welke betrekking hebben op de nieuwe „Woonruimteverordening Soest 1982". Deze nieuwe verordening is door de gemeenteraad op 15 april 1982 vastge steld en gaat op 1 juli 1982 gelden. Met ingang van deze datum vervalt de „Verordening, houdende regelen om trent de toepassing van de Woonruim- tewet 1947, vastgesteld bij raadsbesluit van 21 april 1977". In het ene INFOr- matiebulletin worden In de vorm van een vraag-en-antwoord spel de belang rijkste voorwaarden opgesomd om te kunnen zien of men als woningzoeken de in Soest ingeschreven kan worden. In het andere bulletin wordt nader ingegaan op het al dan niet verstrek ken van woonvergunningen. De Gorizont-2 satelliet „hangt" op 35.000 km boven de evenaar. De sa telliet heeft exact de juiste snelheid, om op precies dezelfde plaats boven de aarde te blijven hangen. Dit noemt men in vaktermen een „aardsyn- chrone" baan. Heel langzaam kan zo'n satelliet echter toch iets van z'n plaats raken. De satelliet is daarom uitge rust met kleine stuurraketjes. Wan neer de brandstof van deze raketten op is, zal de satelliet langzaam uit zijn baan raken en „op" zijn. De Russische Gorizont sateliet zendt een relatief sterk tv-signaal uit, dat met een schotelantenne opgevangen kan worden. Het signaal heeft een enorm hoge golflengte van 4 Ghz, (gi gahertz), dat betekent vier miljoen trillingen per seconde. In het brand punt van de paraboolantenne is appa ratuur geplaatst, die de signalen ont vangt en omzet naar de t.v.-band. In de huiskamer, in dit geval De Gou den Snaar, staat nog een ontvanger, die beeld en geluid regelt. De drie Russische zenders die via deze satelliet uitgezonden worden zijn vooral bestemd voor landen die een goede band met Rusland hebben. Naast documentaires, wordt er regel matig nieuws uitgezonden. Ook zijn er veel culturele programma's te zien, waaronder bijvoorbeeld volksdansen en muziek. Eén van de drie zenders is wat meer op West-Europa gericht en brengt bijvoorbeeld nieuwsuit zendingen in verschillende talen. Een satelliet waar op het ogenblik proefuitzendingen mee worden uitge zonden, is de OTS. Binnen een jaar wordt deze vervangen door de ECS. Deze satelliet gaat uiteindelijk de tv- programma's van Luxemburg, Enge land, Frankrijk etc. verzorgen. Nu zijn er nog paraboolantenne's met een doorsnee van drie meter nodig om de beelden te ontvangen. De ontvangst van de ECS kan echter gerealiseerd worden met een negentig centimeter paraboolantenne Vrijdagavond en zaterdagmiddag zal de heer F. Bouwman in De Gouden Snaar aanwezig zijn, om eventuele vragen over satelliet-televisie te beant woorden. Duidelijk is dat deze vorm van televisie steeds dichterbij komt; Satelliet-televisie is namelijk niet al leen geschikt voor particulier gebruik. Het kan ook geschikt gemaakt worden voor de kabeltelevisie. Soesterbergsestraat 57 (t.o. Busstation) Soest Tel. 02155-13109 Hier bevindt zich uw waardebon-sticker. UNIEK IN SOEST Alle merken kleurenfilms worden in ons eigen kleurenlaboratorium ontwikkeld en afgedrukt. SNEL VEILIG KWALITEIT voor 5 uurmiddags gebracht na 4 uur de volgende dag gereed I alle rolletjes blijven bij ons in huis alle foto's worden met de hand op kleur gekorrigeerd Alle afdrukken op Kodak papier. KLEURENFILMS Gratis bij aankoop van een kleurenfilm een waardebon voor een kleurvergroting 20 x 28 cm. voor slechts t 2,50 i.p.v. f 10,— (24 en 36 opn. films) I f 5,— i.p.v. f 10,— (12 opn. film) Waardebon voor GRATIS 13 x 18 cm. kleurvergroting bij 110 type film.

Soester Courant | 1982 | | pagina 9