1 nmii VAARDERHOOGT Zestig jaar gelukkig getrouwd Kursus „Hoe zeg je wat je denkt" in Soest Kursus politieke vorming van vrouwen in Soest Gehannes... DOE-HET-ZELVERS I Echtpaar Van Kooi-Hornsveld: van oosten Griep Vuile was Nieuwe aanwinst Commentatoren Vrouwenprotest Geparkeerde auto aangereden Auto over de kop voor Juni- en juli- werkzaamheden in de tuin deel 2) 11 S«M'st<T Courant van woensdag 7 juli 1982 11 „We kunnen niet dankbaar genoeg zijn; we hebben een heel gelukkig leven gehad samen. Nooit echt ernstig ziek geweest; altijd werk gehad, óók in de dertiger jaren. De twee kinderen gezond, de vijf kleinkinderen ook en het eerste achterkleinkind op komst", aldus het echtpaar R. van Kooi (88) en G. van Kooi-Hornsveld (82) dat maan dag j.l. zi jn diamanten huwelijksfeest vierde. De burgemeester kwam namens het gemeentebestuur bloemen brengen en de gelukwensen aanbieden. De bruidegom werd in 1834 in de Lage Vuursche geboren en de bruid in 1900 in Soest. Samen wonen ze nu al zestig jaar op Soestdijk; eerst drie jaar bij moeder Hornsveld in. daarna dertig jaar in een eigen huis aan de Nieuw- straat en nu alweer zeven en twintig jaar aan de Groen van Prinsterer- straat. Beiden volgden het onderwijs van de lagere school en beiden togen daarna aan het werk „Andere mogelijkheden waren er toen voor ons soort mensen niet", zegt Van Kooi. Hij werkte een serietje bazen af (bos bouw, boer. melkboer, bakker) tot hij tewerkgesteld werd bij de firma Merkestijn, de meubelmaker te Baarn. Van Kooi bleef daar tot hij in 1915 in militaire dienst moest. De mobilisatie van de Eerste Wereldoorlog bracht hij door in de Oranje Nassaukazerne te Amsterdam. In 1918 kwam hij terug in de maat schappij" en omdat Merkestijn niet veel werk had, nam hij een betrekking aan bij de Soester aannemer Horns veld (aan de Regentesselaan). In 1922 trad hij in het huwelijk met de geboren en getogen Soesterse. het meisje Hornsveld (familie van de baas). Zij had na de schooltijd in de huishouding en ook als winkeljuffrouw gewerkt. In „dienst" van Hornsveld werd heel wat in Soest gebouwd. Markante pun ten daarvan zijn bijvoorbeeld het com plex rond garage Alblas (van Mets tot Veenendaal van oudsher) en ook de R.K. Pastorie op Nieuwe/'hoek. Een jaar lang werden ook restauratie werken uitgevoerd in Paleis Soestdijk en als herinnering aan deze tijd be waart Van Kooi altijd nog een speciale hennneringsmunt met de tekst: „Ter herinnering aan de verbouwing van het Paleis 1937-1938". Diepe indruk in heel Soest, maar heel in het bijzonder bij de Van Kooi's, maakte in 1944 de fusillering van aan nemer Van Breukelen (Van Breukelen werd Van Kooi's werkgever, toen deze de zaak van Hornsveld overnam). De Duilsers pakten Van Breukelen op vanwege dienst inzet voor de onder grondse. Al bij de Duitsers in de wagen zei hij mij: „Van Kooi houdt de zaak bij elkaar". Van Kooi deed dat, maar hij noch zijn vrouw kunnen bij de herinnering aan die zware tijd, de ogen droog houden. Zeven jaar hield hij „de zaak bij el kaar" zodat hij in totaal 53 jaar ach- tereen bij de firma's Homsveld/Van Breukelen in dienst was. Een unicum dat jaren geleden terecht beloond werd met een Koninklijke onderscheiding: de Ere medaille in zilver van de Orde van Oranje Nassau. Negen jaar geleden, op 70-jarige leef tijd, werd de hamer neergelegd, maar wie denkt dat het voor Van Kooi nu welletjes was, heelt het mis. Sindsdien is hij. iedere middag van een tot vijf uur, een zeer gewaardeerd medewerker van tuincentrum 't Vaar de rhoogt. Iedere dag wordt hij van huis opgehaald om bij het Vaarderhoogt reparatiewerkzaamheden te verrich ten en dat houdt hem fit. „Ik zou niet weten wat ik met de tijd moest doen", zegt hij. Zijn vrouw noemt hem „een man uit duizenden". Op 59-jarige leeftijd besloot hij te gaan wandelen. Afstanden lopen; onder meer twintig keer de Baarnse avond vierdaagse en zes keer de Vierdaagse van Apeldoorn. Verder talloze marsen overal in Nederland. Met dat wandelen is hij inmiddels ge stopt; een mens moet weten tot hoever hij gaan kan. Zestig jaren zitten er op; wat dat betreft kunnen zij nog heel wat „verder gaan". J.l. maandag was het echt feest: orgel muziek in de Groen van Prinsterer- straat; een dineetje in restaurant v.d. Brink en daarna receptie en feest met de familie in het EHBO-gebouw aan de Parallelweg. De gezondheid is uit stekend en zo te zien kan over vijf jaar opnieuw feest gevierd worden. Het diamanten-echtpaar R. van Kooi en G. van Kooi-Hornsveld ing Oprun Dpruimin De opruiming donderdag juli a.s. Laanstraat 94 Baarn, Tel.: 02154 - 1 44 08 UNIEK IN SOEST O Alle merken kleurenfilms worden in ons eigen kleurenlaboratorium ontwikkeld en afgedrukt Soesterbergsestraat 57 (t.o. Busstation) Soest Tel. 02155-13109 voor 5 uur s middags gebracht na 4 uur de volgende dag gereed SNEL alle rolletjes blijven bij ons in huis VEILIG is\ki a I itcit alle '°t° s worden met de hand r\WALI I tl I op kleur gekorrigeerd Hier bevindt zich uw waardebon-sticker. Alle afdrukken op Kodak papier. KLEURENFILMS Gratis bij aankoop van een kleurenfilm een waardebon voor een kleurvergroting 20 x 28 cm. voor slechts f 2,50 i.p.v. f 10,— (24 en 36 opn. films) f 5,— i.p.v. f 10,— (12 opn. film) Waardebon voor GRATIS 13 x 18 cm kleurvergroting bij 110 type film. door Ar ie Wandelaar iangezien de vorige week Arie's ru- iriek in deze reeds ruim zestig jaar testaande krant ontbrak informeerden >elangstellende, zelfs bezorgde abon- lees, naar de oorzaak. Arie' zelf kan iet U gelukkig vertellen. Terwijl de re- ;en uit de hemel gutste verbleef Arie met zomergriep onder de wollen de kens. Marie die in zulke gevallen de thermometer zeer snel ter hand neemt en daarvan een temperatuur aflas die veel transpiratie duidelijk maakte, op perde het idee de huisarts te ontbie den. Arie, geen krent, maar van huisuit op gevoed met de instelling dat iedere gulden er één is, wees dit voorstel van de hand. Onze huisarts, hoe aardig de man ook is, hanteert met zijn collega's in de tachtiger jaren een tarief waar voor je tussen de middag als echtpaar goed Chinezen kan. De huisarts dus niet, de Chinees wel. Toen de griep naar Arie's mening lang genoeg had geduurd is hij met zijn wederhelft tussen de middag het ho norarium van de huisarts gaan ver brassen. Een rijsttafelt je voor twee, kroepoek en saté. Bij zo een smake lijke bezigheid kan een mens slechts tot één conclusie komen: het leven is, zolang er Chinezen, huisartsen en zo- mergriepjes bestaan, zo slecht nog niet. Wie belangstelling heeft voor hetgeen zich rond mensen in een dorp als Soest afspeelt moet het roken niet staken en zich geen wasmachine aanschaffen. Een uitspraak die om een nadere toe lichting vraagt. Wanneer Marie na een verblijf van enkele uren van de wasse rette is teruggekeerd dan komt Arie de rest van de middag niet meer aan het woord. In een stortvloed van woor den vertelt ze dan wat er allemaal tegen haar is aangepraat. Hoewel een wasserette er in de eerste plaats is om het vuile goed te reinigen heeft het er ook de schijn van dat in figuurlijke zin veel vuile was wordt buitengehan gen. Vrouwenpraat? Vergis u niet. De heren der schepping zijn geen haar beter ais het er om gaat groot en klein dorpsnieuws uit te wisselen. Naast het bruine café is vooral de sigarenwin kel een pleisterpllaats voor dit soort nieuwsvoorziening. Arie weet er van mee te praten. Omdat hij ook maar een mens is gaat niet alles wat hij hoort bij hem het ene oor in en het andere oor uit. Sommige uitspraken en gesprekken stralen iets uit dat on willekeurig toch blijft hangen. Het meest opvallend vindt Arie dat mensen die aan het woord zijn altijd anderen iets kwalijk nemen of verwijten. Het zal wel in het verschijnsel mens zijn opgesloten. Als mensen, heeft Arie bedacht, zichzelf eens evenveel kwa lijk namen en verweten als ze ande ren doen, wat zou de wereld er dan anders uitzien. De zomergriep heeft Arie met de pu blicatie rond het wel en wee in Soest een beetje op achterstand gezet. Daar om deze week bijpraten over zaken die al weer een dag of wat oud zijn. Met zijn echtgenote is Arie naar de officiële opening van hotel - motel - café restaurant Het Witte Huis ge weest. Het was er vrijdag 25 juni j.l. gezellig toeven. De gebroeders Paul en John van Kampen, eigenaren van de mooiste aanwinst aan de Birkstraat, hadden niet over gebrek aan belang stelling te klagen. Mensen, mensen wat was het er druk. Arie mocht polshoogte nemen over het geen er binnen Het Witte Huis tot stand is gebracht. Soest kan er wat Arie be treft mee voor de dag komen. Zes en dertig kamers, voorzien van zeventig bedden wachten op gasten. Wat de kwaliteit van de keuken be treft: de voorproefjes die de aanwe zigen kregen aangeboden doen Arie vermoeden dat Het Witte Huis binnen kort met sterren getooid zal zijn. Arie hoopt voor de moedige ondernemers dat vooral het hotel/motel bij het Soester bedrijfsleven spoedig zal zijn ingeburgerd. Vele jaren moesten za kenmensen die voor langer dan een nachtje in Soest verbleven wat logies betreft naar elders worden verwezen. Met de aanwezigheid van Het Witte Huis nieuwe stijl is aan deze situatie een eind gekomen. Dit stukje kan volgens Arie door leze ressen van de Soester Courant worden overgeslagen. Tenzij ze van voetballen houden. Nou ja over voetballen gaat het eigenlijk ook niet. Het heeft meer te maken met wat er door deskundigen in deze weken over voetbal wordt ge zegd. Deskundigen, televisie-commenta toren dus. Aangezien duidelijk is dat na genoeg iedereen in Nederland verstand van voetbal heeft worden de jongens uit Hilversum en Brussel nogal op hun vingers gekeken. Ook Arie, die wat voetbal betreft ook de wijsheid in pacht heeft, doet er aan mee. Nu na enkele weken dankzij het t.v.-scherm een groot aantal ballen om zijn oren zijn gevlogen en de maffia zich op de Spaanse voetbalvelden heeft gemani festeerd is Arie voor zichzelf eens na gegaan hoe de gezamenlijke commen tatoren het er van hebben afgebracht. Daarbij verbaast het Arie iedere keer dat elke overschakeling naar Spanje uitsluitend schijnt te kunnen komen wanneer ene heer Smeets zijn zeg je in een van de Hilversumse studio's heeft gedaan. Die schijnt het volgens zijn bazen in Hilversum zo goed te hebben gedaan dat hij zelfs voor het houden van vraaggesprekken een dag je naar Spanje mocht. Als de afstand als meetlat voor de waardering wordt gebruikt dan was deze Smeets wat Arie betreft niet verder gekomen dan Den Dolder. Geen woord kwaad over de presenta tie van Heinze Bakker en Marga van Arnhem. Die lijken niet alleen nor maal, ze zijn hét ook.: Vanuit Spanje"" zijn het vooral Hans Kraay, Theo Reitsma, Evert ten Napel, Hugo Wal ker en Rik de Saedeleer die ons tij dens het kijken uitleg geven. Arie heeft zo de indruk dat Hans Kraay en Theo Reitsma weten waar over ze het hebben. Geen jongens om een avondje mee te gaan stappen, tenzij het bier in de kantine van een voetbalvereniging wordt getapt. Het zijn commentatoren die de sport do delijk serieus nemen. Hoogleraren in de sportjournalistiek. Diep medelijden heeft Arie met de heer Hugo Walker. Hij maakt tijdens iedere reportage de indruk regelmatig in tranen te zul len uitbarsten. Een ongezond vak dat beroep van commentator denkt Arie dan. Vergeten wij ook het baasje Ten Napel niet. Wat moet die man na af loop van iedere wedstrijd moe zijn. Ten Napel heeft nog steeds niet in de gaten dat de schepping er voor ge zorgd heeft dat mensen, de meeste tenminste, kunnen zien. De man gaat kennelijk van de veronderstelling uit dat er thuis voor de buis uitsluitend visueel gehandicapten belangstelling voor de W.K. hebben. Letterlijk alles wat er in Spanje te zien is wordt door deze spreker in woorden omgezet. Geef Arie dan maar die Belgische leukerd Rik de Saedeleer. Die weet wat zien en zwijgen is. En als er aan de beelden dan toch nog iets moet worden toegevoegd dan gebeurt het op een even deskundige als smakelij ke manier. Eigenlijk is de beste com mentator de man die weet wanneer hij zijn mond moet houden. Als je er goed over nadenkt is het beroep van ver slaggever een wonderlijk vak. Je gaat naar Spanje. Ter plekke ontvang je een emmer vol peseta's om het vaderland over doodschoppen, voetballers en scheidsrechters te informeren, ter wijl wij het allemaal zelf kunnen zien. Let op Arie's woorden. Het „stomme" voetbal heeft een gouden toekomst. Arie heeft er lang over geaarzeld of hij hetgeen nu gaat volgen wel aan het papier zou toevertrouwen. Het heeft namelijk met politiek te maken. En aangezien Marie daarover het hare, en Arie daarover het zijne denkt, heeft hij met zijn vrouw afgesproken de politiek maar buiten deze wekelijkse kolommen te laten. Thuis twee poli tieke geloven op een kussen levert al voldoende verschil van mening op. En toch is Arie op zijn besluit teruggeko men. Dat kwam zo. In Arie's sigaren winkel (waar anders?) beluisterde Arie een gesprek dat ongeveer ais volgt verliep. Een klant vertelde aan de win kelier dat hij wekelijks de rubriek van Arie leest (hartelijk dank vaste klant). Soms vond hij het geleuter, een an dere keer schoot er wel eens een glimlach op over (wederom hartelijk dank vaste klant) 's Mans bezwaar was echter dat Arie altijd over nogal vrijblijvende zaken schrijft en nooit eens hete hangijzers behandelt. De winkelier, vanzelfsprekend aan zijn klandizie denkend, knikte instem mens, maar wilde bij nader inzien toch wel eens precies het naadje van de kous weten. Hij vroeg en kreeg van zijn sigarenrokende klant een voor beeld. „Neem nou eens die vrouwen in dat kamp in Soesterberg. Dat speelt al een maand, maar van Arie lees je er geen letter over. Mag zeker niet van zijn baas". Beste mensen u begrijpt zeker wel dat Arie zich moest inhou den. Verstand en wijsheid komen soms met de jaren en dus deed Arie zijn bestelling, betaalde en vertrok zonder zich ook maar met één woord in de discussie te mengen. Thuisgekomen het gebeurde aan Marie voorgelegd. Die adviseerde Arie voet bij stuk te houden en zich niet op glad ijs te wa gen. En dus heeft Arie het in deze kolom wel over de vrouwen die onder tentzeilen op zoek naar de vrede zijn. Om heel eerlijk te zijn verwacht Arie niet dat Amerikanen - Russen of onze Nederlandse minister van defensie naar aanleiding van dit gebeuren op een topconferentie zullen aandringen. En toch heeft Arie tot voor kort sym pathie voor de vrouwen die op deze exclusieve wijze aandacht vragen voor wereldprobleem nr. 1. „VREDE". Voor zoiets mag je wat Arie betreft best met de gemeentelijke autoritei ten van mening verschillen over de plaats waar zo'n vrouwenvredeskamp moet worden opgeslagen. Wat dat be treft pellen ze trouwens toch een zacht gekookt eitje sinds het werkwoord gedogen tot de dikke Van Dale is toe gelaten. Arie kijkt er echter anders tegenaan wanneer hij in een maandag ochtendblad leest dat er vanuit Am sterdam guerillastrijdsters onderweg zijn teneinde in Soest het gemeentehuis te bezetten teneinde daarmee af te dwingen dat het vrouwenkamp niet zou worden ontruimd. Arie moest na lezing van dit bericht er het zijne van hebben. Op de fiets naar het hoofd kwartier van de gemeente. Het eerste wat hem bij aankomst op viel waren de op de spandoeken aange brachte teksten, „BEZET" en „VROUWENKAMP ONTRUIMEN NOOIT". Heel even dacht Arie dat het waarach tig nog echte guerillastrijdsters waren, maar dat bleek op een misverstand te berusten. Zelden zal een bezetting zo kort hebben geduurd. Het had wat Arie betreft iets weg van een slecht geslaagde operette met wethouder Hoekstra in de hoofdrol en vrouwen en politie als figuranten. Onderschat de rol van figuranten niet. Meestal maken zij het meeste lawaai en trek ken ze veel aandacht. Die maandag morgen was het niet anders. Voor weinig publiek was de voorstel ling binnen zestig minuten ten einde. Storm in een glas water zou best een geslaagde titel voor deze opvoering kunnen zijn. Het spijt Arie oprecht dat de vrouwelijke wegbereiders van vrede met deze actie zoveel good will verspeeld hebben. Met hun vrou wenvredeskamp hebben ze op een vriendelijke wijze voor een hoogst ur gent onderwerp aandacht gevraagd en gekregen. Daar had het bij moeten blijven. Een gemeentehuis gaan bezetten en dan verklaren dat het vrouwenkamp nooit zal worden ontruimd is even ontoelaat baar als onnozel. De ontoelaatbaarheid van het incident werd door de politie duidelijk gemaakt, de rollen van onno zele zielen hebben de vrouwen zichzelf toegekend. Wie in ernst meent met dergelijke bezettingsacties aan het langste eind te trekken geloofd op vol wassen leeftijd nog in Sinterklaas. En die bestaat niet zoals als algemeen be kend verondersteld mag worden. Arie hoopt van harte dat steeds meer vrouwen op vreedzame wijze voor vre de ten strijde zullen trekken. Een por tie gezond verstand is daarbij onont beerlijk. Het een doen impliceert niet datje het ander thuis kunt laten. ARIE. In september start de kursus „Hoe zeg je wal je denkt" in Soest. Het is een üNseiiiv ileilskursus en dat wil zeggen dal men in zo'n kursus oefent in „op komen voor jezelf". Oefenen in het nniriokken van wal je precies voelt, \indl en wifl. Hierbij is belangrijk niet blijven steken in „praten over", maar steeds zoeken naar konkrete stappen die vrouwen kunnen onder nemen. Iedere deelneemster komt aan bod met dingen die zij moeilijk vindt. Doordal er dingen zijn die herkenbaar zijn \oor veel rouwen kun je er samen aan werken en manieren bedenken waarop je er verder mee komt. Begeleiding De kursus wordt begeleid door twee leidsters die de kadertraining voor de „Hoe zeg je wat je denkt" kursus ge volgd hebben. Vaak zijn dat ook VOS-leidsters of in elk gevut vrouwen die vaker met groepen hebben gewerkt. Deelneemsters Alle vrouwen die willen leren op te komen voor zichzelf, beter haar me ning willen zeggen. Dit kunnen vrou wen zifM die een VOS-kursus hebben gevolgd, maar ook andere vrouwen. Wal kun je verwachten van deze kur sus Het is gebaseerd op leren van nieuw gedrag, nieuwe vaardigheden. Hier ligt ook de nadruk op. Leren ja en nee te zeggen, leren af te wijzen als dat nodig is etc. In de nabespreking wordt vaak gepraat over je opvoeding, je opleiding, de relatie die je met anderen hebt. Inhoud van de kursus De kursus duurt 10 a 12 ochtenden. Het begint met kennismaking met elkaar en met de manier van werken. De eerste keer komt ook ter sprake wat je wili veranderen voor jezelf, waar je vooral aan wilt werken. De kursus begint 21 of 22 september op dinsdag of woensdagochtend. (Er wordt nog een zaal geregeld). Opvang voor kinderen is aanwezig. Deelname aan deze kursus kost 50,-. Vrouwen die belangstelling tonen en meer informatie willen hebben om trent deze kursus, kunnen zich wenden tot de onderstaande adressen: Toos Sl.igt. Koninginnelaan 113 Q, tel. 17641. Marl |ke de la Mar, Van Goyenlaan 135, tel. 10084. Al ruim een jaar wordt op tal van plaatsen de kursus politieke vorming van vrouwen georganiseerd. Er is een groeiende belangstelling voor dit type kursus. In september start deze kursus ook in Soest. Waarom deze kursus? - Veel vrouwen denken niet te kunnen meepraten over politiek. - In VOS-groepen e.d. zijn vrouwen voor het eerst bezig geweest met poli tiek. Meestal willen ze er dan graag dieper op in gaan. Daarvoor is b.v. in een VOS kursus van 12 keer niet genoeg tijd. - De vormingskursussen van de poli tieke partijen zijn partijgebonden, dat houdt in dat vooraf al een keus bepaald moet worden. - Politiek is een belangrijke faktor m.b.t. vrouwenemancipatie. - De politieke scholingscursus van de vrouwenorganisaties, (zoals er on langs een georganiseerd is door de Vrouwenraad van Soest) gaat veelal uit van informatieoverdracht. Poli tieke vorming gaat uit van de erva ring van de deelneemsters, die geza menlijk deze ervaringen in het totale maatschappelijke gebeuren plaatsen. DAAROM DEZE KURSUS. - inzicht krijgen in de relatie tussen het persoonlijke en het politieke, spe ciaal wat betreft de positie van de vrouw - voor belangen op leren komen, weer baar worden, leren kritiek te geven en te ontvangen. - politieke macht krijgen om maat schappelijke veranderingen mee te helpen bepalen. Vrouwen die belangstelling tonen en meer informatie willen hebben om trent deze kursus, kunnen zich wenden bij de onderstaande adressen. De kursus start op een dinsdag of woensdag-avond; 21 of22september. (Er wordt nog een zaal geregeld De kursus bestaat uit 12 bijeen komsten. De deelname aan deze kursus kost ƒ50,-. Toos Slagt, Koninginnelaan 113a, tel. 17641. Marijke de la Mar, Van Goyenlaan 135, tel. 10084. As de gemeengte met aalle ge weld zelluf un vinger in de paap wil houwe bie de winkelpoole, woarom richte ze daan veur hun eige niet un Supermaart op in Overhees? Ongze wethou- wer Menne hetter un hóóp ver staand vaan. Un dokteraandus in de ekenomie ken maakke- luk zaat ze middenstaandsdi- plomoa hoale. Eerepels groente en fruut" is niet zó'n laastig vaakdiplomoa; doar kaajje alle kaante mee uut. 't Is niet zo zeker daat meneer Menne in het nieuwe collezie komt te zitte, dus daan hek toch effe un goeie tip egeve, doch ik. As de gemeengte daan sloagt om nog un stel goeie, zoake- lukke aamtenoare om te tume as winkelpersoneel, daan legge doar un hoop kaanse om nog us vaan un zooi toestaande aafte roake. Je ken oanbiedinge moake in b.v. laapjes grongd, laadder- woages, vullusbaakke enz. Un praacht assortiment. Op de boeke-aafdeling komt un specioale anbieding: het boek vaan 't joar „Zunig Soest be- zunigt". In de Dongderdaagrecloame produkte vaan de controapres- toatie. En vaan tied tot tied un gróte opruming vaan Plaan- ne. Bie oankoóp vaan 't zwem- baad, un moakette vaan de centrumweg groatis (iets be- schoadigd). Zit aallemoal best haandel in, doch ik. Aalle weke gróte aad- vertensies in de Soesder Kraant, dan het die d'r ok nog waat an. Je mot vaan eiges wel goed de prieze in de haand houwe, waant de konkurensie legt op de loer. Jonges as Joap Her- maans, die wete heul waat vaan priessloage aaf. Ik zouw d'r moar doaluk un B.V. vaan loate anlegge. As 't fout mocht goan, daan zit de gemeengte nog goed. D'r blieft nog plek over veur aangdere winkels op Overhees, moar daat ziet ik noeng weer niet zo zitte. Ajje bie de ge meengte moakro aalles onder eejn daak ken köpe, daan ziet un gewone middestaander d'r vaast geejn gaat in. Wel in ze portemennee. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daatter op Soest nog eejn braanche nóóit is opge vuld. Un Sexshop. Zoakeluu, griep je kaans; hier legt nog un heul terrein bloot HANNES VAN DE NENG. Op de Van Straelenlaan werd de gepar keerde personenauto van een inwoon ster van Eibergen aangereden. Dat gebeurde zondagavond. Men hoorde de klap, maar trof de dader niet meer aan. De politie stelt een onderzoek in. Op de Bosstraat sloeg zondagavond een personenauto met vier inzittenden over de kop. Niemand werd gewond. Het viertal nam, na uit het voertuig gekropen te zijn, de benen, maar kon later in het Pijnenburgerbos worden opgespoord. Bij het naderen van de kruising met de Den Blieklaan, trok een van de inzit tenden plots aan de handrem. Daar door slipte de wagen en ging vervol gens ondersteboven. In een schrik reactie sloegen daarna de vier inzitten den op hol. Voor hen die volgend jaar graag de tweejarige judaspenning willen oogsten is het nu de tijd om ze in de volle grond uit te zaaien. Het zeer gemakke lijk te kweken plantje gedijt goed in volle zon en hall-schaduw en geeft volgend voorjaar een zee van paars-lila bloemen, die hierna veranderen in takken met de bekende zilverachtige penningen. Een goede droogbloem. Tuinbezitters die dit jaar petunia's hebben aangeplant zullen daar nog niet bijzonder veel plezier aan hebben beleefd, dankzij de regelmatig neervallende regenbuien. Weliswaar bestaan er tegenwoordig de zogenaamde F-l hybri den planten uit zaad van geselecteerde ouderplan- ten die zich na een koelere regenrijke periode al weer vrij snel kunnen herstellen. De bloemen van de siertabak doen echter ook sterk denken aan een petunia-bloem en verdragen wel veel regen. De lage kweekvorm kan daarom misschien in sommige gevallen dienst doen als vervanger van Petunia- aanplant. Ze zijn er echter alleen in de kleuren rood, rose en wit-geel. Ze bloeien de hele zomer onafgebroken en verdragen zelfs enige schaduw. Een heel belangrijke zaak is het regelmatige onderhoud van onze bloembakken. Dat planten in bloempotten en/of bloembakken veel water moeten hebben, soms zelfs dagelijks weet iedereen wel uit ervaring. Wordt er geen water gegeven, dan gaan de de planten slap hangen en dan is er dus duidelijk een tekort aan vocht. Een tekort aan voeding is voor velen moeilijk te constateren. Dikwijls wordt 's zomers gewoon vergeten, planten in bloembakken mest te geven. Toch is dat sterk aan te bevelen, om niet te zeggen noodzakelijk omdat de planten uit een zeer beperkte hoeveelheid grond een maximum aan prestatie (continue rijke bloei) moeten leveren. We kunnen dan ook het beste iedere 4 weken bij mesten. Heel goed kan hiervoor de gewone kamer- plantenmest dienen. Evenals vorige week weer een tip voor de bezitters van rozen. Knip uitgebloeide rozen of bloemen die voor een vaas geplukt worden altijd tot op een vijfblad af. De bovenste samen gestelde bladeren hebben altijd 3 blaadjes. Wat meer naar beneden in de struik gaat dit over in bladeren bestaande uit 5 blaadjes. Als we net boven zo'n „vijfblad" knippen, kunnen we zeker zijn van wederom goedbloeiende scheuten. We moeten mo menteel ook goed de luis en sterrooddauw aantas tingen in onze rozen in de gaten houden. Voor de wat milieubewusteren onder ons, bestaat er naast het befaamde mengsel van zeepsop en spiritus (dat meestal niet of nauwelijks werkt) een sterkwer- kend biologisch middel „Spruzit" genaamd. Dit middel dat een gecartreerd aftreksel bevat van de Afrikaanse pyrethrumbloem, werkt snel en effectief. Niet alleen luizen, maar ook kevers en rupsen, wantsen en cicaden worden bestreden. Kale plekken in de tuin kunnen nog steeds worden opgevuld. Niet alleen met éénjarigen maar ook met vaste planten, heesters, coniferen, bomen en klim planten. De betere tuincentra, hebben namelijk de gehele zomer een ruim aanbod in containerplanten gekweekt in een grote pot, zodat overplanten steeds mogelijk blijft.

Soester Courant | 1982 | | pagina 11