Kinderen gewoon lastig of ziek? Kwaliteit van de melk beter dan ooit Rugpijn Knoflook - de koning der kruiden Een nieuwe manier van handen wassen voor het hele gezin Zo'n doodgewoon ei... Aandacht voor ouderen Groeiende belangstelling voor gezondheidskeuring MBD - een etiket om ouders te helpen? Stank voor dank ZACHT SCHGD „Zacht en schoon": lm Gezonde mensen naar de dokter: 13 Socsti'r Courant van woensdag 7 juli 1982 13 Is een moeilijk karakter een medisch probleem of een opvoedingsprobleem? Al jaren een vraag over MBD-kinderen". Deze kinderen worden omschreven als „overaktief, lastig en druk", als kinderen die het hun ouders en andere op voeders door hun onvoorspelbare gedrag erg moeilijk kunnen maken. Opsporen van de oorzaak van de „ziekte" MBD is belangrijk omdat daarop de hulpverlening moet worden gebaseerd. MBD zien als - alleen maar - een ziek teverschijnsel berust echter op spekulatie en kan naast het onterecht toedie nen van medicijnen ook ongewenste sociale gevolgen met zich meebrengen. Voor hulpverleners, ouders en onder wijzers rest de vraag wat zij aanmoe ten met kinderen, die moeilijker doen of zijn dan de opvoeders kunnen of willen verdragen. Ziekte-theorie omstreden De theorie dat de oorzaak van gedrag zoals dat van lastige, drukke kinderen, gevonden zou moeten worden in een organische afwijking (met name van de hersenen) heeft al verschillende va rianten gehad. De belangrijkste theo rie ziet overeenkomst tussen het ge drag van over-aktieve kinderen en ge dragingen van patiënten die lijden aan bepaalde hersenafwijkingen. De oor zaak van de hersenafwijkingen bij deze kinderen zouden zeer verschil lend kunnen zijn. Ze zouden bijvoor beeld kunnen zijn ontstaan tijdens een moeilijke geboorte, maar ook onder invloed van erfelijke faktoren of voe ding. Alle onderzoekers die de MBD-theorie propageren noemen het MBD-ge- drag kompleks. De problemen beginnen al bij de diag nose. De term MBD verwijst welis waar naar een hersenfunktiestoornis (MBD is de afkorting voor het En gelse Minimal Brain Dysfunction maar de diagnose verwijst naar een groot aantal gedragskenmerken. Een eenvoudige omschrijving luidt als volgt: het gaat om kinderen, die im pulsief en overbeweeglijk zijn, ze zijn snel afgeleid, hebben een slechte li- chaamsbeheersing, hebben ook sterk wisselende stemmingen, zijn nu eens depressief, dan weer agressief. Aanleiding voor het bezoek aan bij voorbeeld een arts, zijn vaak de pro blemen die rond het kind ontstaan en soms ook gezien worden als „typisch voor MBD". Voorbeelden zijn, de pro blemen die opvoeders ondervinden bij de opvoeding (soms ondanks goede er varingen met andere kinderende kin deren zelf kunnen slecht opschieten met leeftijdgenootjes, of ze hebben leermoeilijkheden en andere proble men op school. Hoewel daar zeker onderzoek naar is verricht, en hoewel er nog altijd ge-, pleit wordt voor méér onderzoek op dit gebied, staat nog altijd niet vast of elk „MBD-kind" een hersenfunktie stoornis heeft. Evenmin staat vast wel ke hersenafwijkingen die stoornis tot gevolg kunnen hebben, in de praktijk komt men niet verder dan dat men op min of meer vage gronden moet aannemen dat de aller-aller-lastigste kinderen wel MBD-kinderen zullen zijn, of dat ze maar het beste zo ge noemd kunnen worden. In antwoord op kritiek menen sommige artsen dat inderdaad nog aan een betere diagnostiek gewerkt moet wor den. Vooral eigenschappen als „lastig zijn", „slecht kunnen leren" en „slecht op kunnen schieten met leef tijdgenootjes", horen in de diagnose voor MBD niet op de voorgrond te staan. Lang niet alle vermeende MBD- kinderen vertonen deze verschijnselen en lang niet alle „normale kinderen" zijn er vrij van. Een goede diagnose van een gedragsafwijking gebaseerd op een organische afwijking is óók erg belangrijk. Is de organische afwijking ongeneeslijk en hangt het gedrag er erg sterk mee samen, dan zal de thera peut eerder moeten denken aan aan passingsmogelijkheden van het kind in plaats van verandering, genezing of bewustwording van het gedrag van het kind of de opvoeders. Gevaar van een etiket Een aantal onderzoekers heeft al ge wezen op de nadelen van de ziekte theorie, met name op het mogelijk on terechte gebruik van medicijnen (pep pillen, die niet vrij zijn van bijver schijnselen!), maar vooral op onge wenste sociale gevolgen van het stem pel MBD. Ten onrechte worden soms bepaalde eigenschappen aan een kind toegeschreven op grond van het etiket MBD. Zo is al gebleken, schrijven van Loon e.a. in het Medisch Contact, dat onderwijzers hun leerlingen heel an ders gaan zien en beoordelen, wan neer werd meegedeeld dat deze leer lingen „MBD hadden". Het resultaat was soms dat zij een lager verwach- tingspeil hadden ten aanzien van de leerprestaties, daar was nu immers een verklaring voor te geven! Lagere verwachtingen kunnen echter óók slechtere prestaties teweegbrengen. Zij die geloven in de ziekte-theorie en zonder meer pleiten voor beter en verder onderzoek naar de verantwoor delijke hersenafwijkingen, gaan bo vendien voorbij aan sociale, ekono- mische en kulturele problemen die een rol kunnen spelen. Zo wijzen bijvoor beeld veel onderzoekers er op dat gro te klassen ongunstig zijn voor sommige kinderen. En andersom, dat een meer persoon lijke benadering soms gunstige invloed heeft op lastige kinderen en andere kin deren met leermoeilijkheden. Het zal toch duidelijk zijn dat ouders niet al tijd even goed kunnen opvoeden en le raren niet altijd even goed kunnen lesgeven. Wat het MBD-stempel betekent voor de kinderen zelf, voor het beeld wat zij van zichzelf ontwikkelen, is nog ondui delijk. Hoe weinig echter de MBD- diagnose ook werkelijk zegt over een kind, MBD geldt in een aantal geval len als contra-indicatie, als tegenargu ment voor opname in kinderbescher mingstehuizen en voor begeleiding door voogdijverenigingen. MBD zou wijzen op een - nu eenmaal - te moei lijk kind. Waarom een medische verklaring? Vaak zijn het de ouders die de opvoe dingsproblemen moeten aankaarten bij bijvoorbeeld een arts. Nu blijkt dat veel ouders zich de vraag stellen of zij niet zélf schuld hebben aan het lastige karakter van hun kind. Nu wordt er wel gezegd dat het MBD- etiket de ouders kan helpen bij het aankaarten van hun opvoedingspro bleem. Ligt immers het karakter van hun kind min of meer vast, - per onge luk, in de hersenen-, dan wordt hier mee de schuldvraag doorbroken en de ouders durven gemakkelijker met hun kind en de problemen naar buiten te treden en hulp te zoeken. De bestaande diagnose - zo wordt ook wel gezegd-, beschrijft het gedrag van het lastige kind zo goed, dat het mogelijk wordt de ouders inzicht te ge ven in de hulpverlening die nodig is voor het kind. De ouders begrijpen hun kind zoveel beter. Veel elemen ten van de diagnose staan echter los van de verwijzing naar hersenaf wijkingen. Ze kunnen zo worden overgenomen in gedragsomschrijvingen van kin deren, die meer rekening houden met het veranderlijke karakter van dat kind. Eigenlijk is aan het medische etiket MBD geen. behoefte. Waar vragen hulpverleners eigenlijk om? In een reaktie in Medisch Contact op het artikel van van Loon e.a., laten peda gogen weten vooral behoefte te heb ben aan het doorbreken van de onte rechte schuldvraag. Ook het BOSK, de bond voor motorisch gehandikap- ten, onderstreept deze behoefte. Hoe wapen je ouders tegen kritiek, hoe leer je ouders hun eigen kind be ter te begrijpen? Het moet toch moge lijk zijn om hiervoor andere middelen te vinden dan lang niet altijd even onschadelijke etiketten! Knoflook is een veel gebruikt middel om een maaltijd van specifieke smaak en geur te voorzien. Wat veel mensen niet weten is dat knoflook nog enkele zeer goede eigenschappen bezit, zoals het hoge vitamine C gehalte en de gunstige invloed op hart en bloedvaten, de ademhaling en de spijsvertering. Knoflook is zelfs een antibioticum en heeft een stimulerende werking. Wanneer we iets meer weten over dit bekende witte knolletje zullen we hem dankbaar zijn voor al die positieve eigenschappen. En wanneer we dan ook nog weten dat geconcentreerde knoflook in de vorm van (Bioform) capsules, reukloos en smaakloos is, kunnen we hem in het vervolg volldig eren en hoeven we hem geen stank voor dank meer te geven. Want in het westen is zijn enige nega tieve eigenschap, de onaangename geur voor diegene die geen knoflook heeft gebruikt, nogal overbelicht. Hippocrates Al meer dan 5.000 jaar is de gunstige werking van knoflook bekend. Hippo crates, de grondlegger van de westerse geneeskunde, noemde het zelfs de ko ning der kruiden. De oude Egyptena- ren gaven hun pyramidebouwers als aanvulling op de waarschijnlijk niet zo royale maaltijden knoflook en de Ro meinse keizer Nero beval zijn soldaten dagelijks een flinke portie knoflook te nuttigen voordat zij ten strijde trok ken. Hoe komt die knoflook nu aan die bijzondere krachten? Het geheim van knoflook Knoflook is een lelie-achtige plant (Al- lium Sativum). Tot deze familie beho ren ook de ui, prei en bieslook. De plant op zich is nauwelijk van belang, het geheim zit in de knoflook-ui, die uit meerdere „teentjes" bestaat. Deze teentjes, de knoppen voor nieuwe knof- lookplanten, bevatten bijzonder waar devolle bestanddelen, zoals vitaminen, mineralen, koolhydraten, kiezelzuur, jodium, zwavel, sporenelementen en het enzym allicin. Dit allicin-enzym nu is het grote geheim van knoflook. Natuurlijk antibioticum Allicin. allyl disulfaat, geeft de geur aan knoflook en tevens is het een natuurlijk antibioticum. Het is vastge steld dat allicin 1/10 van de kracht van pencilline heeft. Doordat knoflook zwavel en jodium bevat, heeft het ook antiseptische en bacteriedodende kwa liteiten. Voor een reiniging van de darmen, zelfs als antiwormenkuur, is knoflook effectief. Invloed op luchtwegen Wanneer de luchtwegen geïnfecteerd zijn en een verkoudheid of een hard nekkige hoest het gevolg is, heeft knoflook al bij zeer veel mensen een verrassend resultaat opgeleverd en eerlijk gezegd is dit wel begrijpelijk als we weten dat het een natuurlijk anti bioticum is. Cholesterol In meerdere medische publicaties wordt vermeld dat dit prachtige lelie achtige kruid een gunstig effect op de bloedsomloop heeft. De oorzaak hier van ligt weer in de reinigende werking van knoflook, in dit geval het „oprui men" van de cholesterol waardoor de bloedvatten voor dichtslibben worden behoed en hart- en vaatziekten minder kans van slagen hebben. P restatie ve rho ge nd De oude Grieken hadden knoflook op hun menu staan wanneer ze aan de Olympische Spelen deelnamen, want in de oudheid was al bekend dat knoflook een prestatieverhogend effect bezit. Ook nu nog staat knoflook op het menu van vele topsporters en uiteraard niet op de lijst van verboden middelen. Mythen Gedurende eeuwen werd knoflook be schouwd als een magisch middel om de kwade geesten 's nachts uit het huis te houden. Zelfs nu nog worden in som mige landen knoflookbolletjes mee gedragen als beveiliging tegen heksen, demonen, vampiers en het boze oog. Laten we die mythologische krachten maar de mythologische krachten la ten. Door veelvuldige waarnemingen xyeten we dat knoflook-enkele positieve eigenschappen, heeft -^natuurlijk antibioticum - gunstige invloed op de luchtwegen - reiniging darmen (anti-wormenkuur) - hoog vitamine-C gehalte - prestatieverhogend - geen bijwerkingen Knoflook zonder geur Als enige „bijwerking" wordt wel de geur voor de niet-gebruikers genoemd en zoals we gezien hebben moeten we knoflook eigenlijk dagelijks gebruiken. Wanneer we echter de geur uit de knof look halen, zouden we ook het werk zame bestanddelen allicin uit knoflook verwijderen. Uw drogist heeft echter een reukloze en smaakloze oplossing voor dit pro bleem in de vorm van (Bioform) cap sules. Geconcentreerde zuivere knoflookolie is in een kleine, makkelijk in te nemen gelatine-capsule vervaardigd. Deze g€ latinelaag lost pas in de darmen op, Op deze wijze kunt u optimaal profite ren van de bijzondere krachten van knoflook zonder dat iemand last heeft van de geurtjes. Zo kunnen we de „Koning der kruiden" volledig eren. Stank voor dank heeft dit wonderlijke gewas na vele eeuwen heilzame werking beslist niet ver diend. De firma Johnson Wax uit Mijdrecht introduceert een nieuwe manier van handen wassen: „zacht en schoon", een vloeibare crèmezeep uit een pompje. De flacons zijn er in twee kleuren en geuren: groen met een frisse, kruidenachtige en roze met een milde, cosmetische geur. „Zacht en schoon" wast niet alleen als zeep, maar bevat tevens een ver zorgende crème voor zachte handen. Het is bovendien hygiënisch. Handig voor het hele gezin, op de wastafel en op het aanrecht. Voor de kinderen is handen wassen met zeep uit een pompje een extra stimulans. Een druk op het pompje is voldoende om de handen te wassen. Per flacon kunnen de handen 325 maal worden gewassen, hetgeen overeenkomt met een gebruiksduur van 4 a 6 stukken zeep. De prijs van „Zacht en schoon" ligt tussen de 4,95 en 5,95. Naast de op consumenten georiënteer de produkten heeft Johnson Wax te vens een aparte divisie gericht op de industriële markt. Voor nadere inlichtingen en/of aan vragen van een flacon Zacht en schoon: Hill and Knowlton Nederland B.V., Julie W. A. Verberne, Wibaut- straat 12 - 1091 GM Amsterdam, tel. 020-941154. Onder de titel „Aandacht voor oude ren" heeft het Provinciaal Beraad Be jaardenbeleid een nota uitgebracht over het welzijnsbeleid voor ouderen. De nota somt een groot aantal punten op waardoor ouderen zich belemmerd voelen in hun welzijn. Er wordt echter niet volstaan met het constateren van knelpunten. De nota mondt uit in be leidsaanbevelingen aan de provincie, de gemeenten en particuliere instellin gen om deze knelpunten zo veel moge lijk weg te nemen. In de nota „Aandacht voor ouderen" pleit men met name voor de verster king van de ouderenbonden, zowel op plaatselijk als op provinciaal niveau. Aan de problematiek van alleenstaan de oudere vrouwen wordt eveneens veel aandacht besteed. Op verzoek van het lid van het college van Gedeputeerde Staten, mevrouw mr. C. Venzelaar-de Boer heeft het be- jaardenberaad in de afgelopen maan den de knelpunten verzameld op het gebied van: wonen, gezondheidszorg, maatschappelijke dienstverlening, so ciaal-cultureel werk en emancipatie. Deze knelpunten, die in de eerste plaats zijn opgesteld door deskundigen van het bejaardenberaad werden pas in de nota opgenomen na overleg met leden van ouderenbonden. Door deze werkwijze zijn in ieder geval de pro blemen, die door de ouderen zelf be langrijk worden gevonden aan de or de gekomen. Ook de aanbevelingen zijn op dezelfde manier besproken. Behalve de ouderen-bonden heeft voor al het plaatselijk gecoördineerd be- jaardenwerk een belangrijke rol ver vuld bij het formuleren van knelpun ten en oplossingen. Voor de leden van de drie ouderenbon den, ANBO, K.B.O. en P.C.O.B., in de provincie Utrecht zullen in januari een vijftal-, geSpreksbijee^komsteft worden gehopden om zodbëhdé'Öe meest belangrijke knelpunten vast te stellen. Een bijeenkomst vindt te Amersfoort plaats op donderdag 21 januari om 14.00-16.00 uur (De Drie kant). In de nota is er van uitgegaan dat de zelfstandigheid van de oudere in zijn eigen omgeving, ook in bijvoor beeld een bejaardentehuis of een ver pleeghuis, voorop dient te staan. Be langrijk is ook dat ouderen niet wor den gezien als een homogene groep. Net als bij iedere andere bevolkings groep lopen wensen, geestelijke en lichamelijke belasting en belastbaar heid sterk uiteen. Volgens de nota moeten aparte voorzieningen alleen worden ontwikkeld wanneer de alge mene voorzieningen niet of minder geschikt zijn voor ouderen. Goede be reikbaarheid dient in alle gevallen voorop te staah. Enkele algemene knelpunten in het welzijnsbeleid voor ouderen zijn - de lage organisatiegraad van oude ren in de provincie, de bestaande or ganisaties zijn onvoldoende toegerust om de wensen van ouderen duidelijk kenbaar te maken. - Door te geringe inbreng worden de ouderen nauwelijks, betrokken bij za ken, die voor hen van belang zijn. Is dat bij de voorbereiding van plan nen wél het geval, dan blijft hun in vloed veelal beperkt. De belangstelling van ouderen voor hun organisaties dient dan ook ge stimuleerd te worden. Dit zou bijvoor beeld kunnen door de organisaties de financiële middelen te bieden om ka dervorming te bevorderen. Ondanks de vooral op welzijnsgebied noodzakelijke bezuinigingen is in middels door de provincie aan de over koepelende organisatie van ouderen bonden (Cosbo provincie Utrecht) een dergelijke subsidie in het vooruitzicht gesteld. Leden van de ouderenbonden die wen sen deel te nemen aan één der bij eenkomsten, kunnen zich opgeven bij het secretariaat van het Beraad Provinciaal Beraad Bejaardenbeleid Lange Nieuwstraat 63, 3512 PD Utrecht, tel. 030-318648 (9.00-12.00; 14.00-17.00 uur). Hen zal per omgaande een samenvat ting van de nota worden toegezonden. Er zijn, voor de duidelijkheid, géén kosten verbonden aan deelname. Dagelijks wordt een grote stroom melk gewonnen op Nederlandse boerderijen. De technieken die daarbij worden toegepast hebben ertoe bijgedragen dat de kwaliteit van de melk beter is dan ooit tevoren. De voortdurende zorg voor de kwaliteit van de melk blijkt ook uit de strenge controle die erop wordt uitge oefend. Aldus een passage uit een artikel over de kwaliteit van melk in het tijdschrift 19NU, een voorlichtingsblad over de Nederlandse land- en tuinbouw. Nuchtere cijfers wijzen uit dat de overgang van het verzamelen van melk in tanks in plaats van in melkbus- sen dertig procent meer eerste klas melk oplevert. Het is nu zo dat negen tig procent van de melk die van de boerderij komt van eerste klas kwali teit is tegen vijftig of zestig procent in de jaren zestig. Deze gegevens maken duidelijk dat het een groot misverstand is te denken dat het verzamelen van melk in tanks in plaats van in de ouder wetse bussen de kwaliteit van de melk in Nederland achteruit heeft doen gaan. Dat deze gedachte een kennelijk wijdverbreide misvatting is bleek uit een onderzoek eerder dit jaar over hoe de consument over melk denkt. Menig een is kennelijk de situatie van twin tig jaar en langer geleden vergeten, toen men nog heel vaak werd gecon fronteerd met zure melk en/of een sterk afwijkende smaak van de melk. Melk meteen in diepkoeltanks Tegenwoordig wordt de melk onmid dellijk na het melken in de diepkoel tanks op de boerderijen gekoeld tot 4* Celsius of lager. In deze toestand wordt de melk twee of drie dagen bewaard, al naar gelang het ophaalschema van de de rijdende melkontvangst (RMO) van de zuiverfabrieken in elkaar zit. Thans wordt al ruim 90 procent van alle Nederlandse melk als diepgekoelde melk afgeleverd. Het zal niet lang meer duren of alle melk op de Neder landse boerderijen (er zijn in ons land ongeveer 67.000 melkveebedrijven) verdwijnt in diepkoeltanks in afwach ting van de komst van de RMO. Dankzij de moderne methoden van het winneri en bewaren van de melk, kunnen de weersomstandigheden wei nig kwaad. De melk loopt op een warme dag geen kans kwalitatief zwaar aangeslagen te raken, zoals voorheen gemakkelijk gebeurde. De melkinstallaties (voor het melken van de koeien en het daaropvolgende transport van de melk) en de koeltanks worden automatisch gereinigd. Daar door krijgen de bacteriën minder kans dan voorheen om zich breed te maken in de melk. De bouw en inrichting van melkstallen en melklokalen (de plaats op de boerderij waar de diepkoeltank staat) dragen bovendien bij tot de hygiënische kwaliteit van de melk. Uitgebreide controle Het melk die van de boerderij afkomt wordt nauwkeurig gecontroleerd. Het vet- en eiwitgehalte worden bepaald. Een lange reeks onderzoeken wordt uitgevoerd die te maken heeft met de hygiëne van de melk. De melk van elke boerderij wordt 18 keer per jaar onder zocht op kiemgetal (aantal bacteriën), 26 keer per jaar op de aanwezigheid van restanten penicilline, 13 keer op het celgetal (i.v.m. een mogelijke uier ontsteking van de koe), 13 keer op reinheid, 's zomers 4 keer op thermo- resistente bacteriën, 's winters 7 keer op geur (i.v.m. het kuilvoer), 4 keer op oxidatiemiddelen, 2 keer op de zuurte- graad van het vet, 4 keer op de aanwe zigheid van boterzuurbacteriën, 4 keer op het vriespunt van de melk (ligt dit te hoog, dan zit er teveel water in de melk) en alle per 2 weken genomen monsters worden onderzocht op anti biotica. Deze controles worden in Nederland verricht door onafhankelijke controle instellingen, die onder toezicht staan van Regionale Organen voor Melk hygiëne. Voor afwijkingen die worden gevonden worden punten gegeven. Elke punt kost de boer een halve cent per liter melk. Scoort hij geen punten dan ontvangt hij 1 cent toeslag per liter; hij heeft dan eerste klas melk geleverd. Hoe ontstaat rugpijn? De rug bestaat uit een wervelkolom, spieren en ze nuwen. De wervelkolom bevat wervels van hard bot, waartussen zich schijf jes veerkrachtig kraakbeen bevinden. De wervels kunnen ten opzichte van elkaar bewegen, waarbij het kraak been de klappen opvangt. Natuurlijk bewegen de rugwervels niet van zelf. Dat doen uw rugspieren. U ge bruikt ze als u bukt en als u loopt. Maar ook als u zit. De spieren in uw rug Wérken de hele dag;" De - rugwervels, - de schijfjes kraak been en de rugspieren zijn nauwkeu rig op elkaar afgestemd. Dat merkt u als u teveel van uw rug vraagt. Zo als wanneer u ineens erg zware din gen gaat sjouwen, op verkeerde wij ze tilt of lang in één houding zit. Of als u een plotselinge beweging maakt. Uw rug wordt te zwaar belast. De dag erna is hij dan stijf en elke be weging doet pijn. Soms zelfs zo erg dat de pijn uitstraalt naar de benen. Komplikaties Wat kan er verder gebeuren? Vooral rugspieren hebben vaak teveel te lij den. Ze hebben tijd nodig om zich van die belasting te herstellen. Maar die tijd gunnen we ze meestal niet. In plaats van even wat rustiger aan te doen en onze rug te ontzien, blijven we gewoon doorlopen, doorwerken en doorsjouwen. Het gaat dan meestal van kwaad tot erger. Er kunnen zich komplikaties voordoen, zoals een vreemd tintelend gevoel in been of voet. Er kan een zenuw klem geraakt zijn tussen een rugwervel en een opge zette spier. Ook 'n schijfje kraakbeen kan iets van z'n plaats raken en op een zenuw drukken. Wat te doen? Als de rug alleen maar „overver moeid" is, is er genoeg aan te doen. Een warme douche of een zalf tegen spierpijn is een ware verademing. De dokter kan ook een kuur met ta bletten geven. Daardoor herstellen de spieren zich sneller. In één of twee weken is de pijn weg. Maar als de pijn doortrekt naar het been of de voet en als daar zo'n tintelend gevoel komt? Dan zal de dokter zo iemand eerst nauwkeurig onderzoeken. Het kan namelijk zijn dat zijn of haar rug niet alleen „oververmoeid" is, maar dat er méér aan de hand is. Misschien zit er een zenuw bekneld. Misschien is „de leeftijd" de oorzaak van de klachten. Voor alle zekerheid zal de dokter in zo'n geval foto's van de rug laten maken. Foto's Wat is er op zo'n foto te zien? Lang niet altijd is er op een foto iets te zien dat de oorzaak van rugpijn kan zijn. Alleen bij verandering van de rug wervels, of bij slijtage van het kraak been, valt er iets waar te nemen. Zo niet dan wordt de rugpijn veroozaakt door de spieren. In elk geval zal de dokter aanraden om 't rustiger aan te doen, en soms zelfs bedrust voorschrij ven en wellicht ook geneesmiddelen om de spieren te ontspannen. Daar door neemt de druk op de rugwervels af en ook de pijn zal minder worden. Zelf doen Men kan veel meer zelf doen dan men denkt. Houd er rekening mee dat een rug niet zomaar alles kan. Let goed op de houding, sjouw geen zware din gen, en schenk ook aandacht aan goed schoeisel. Doe iets aan de konditie van de rug. Oefeningen en bewegingen maken de spieren soepel en sterk, waardoor men minder kwetsbaar is. Zorg dat óók de rug goed kan uitrus ten tijdens het slapen. Een goed bed is dan ook een eerste vereiste. Als het bed nogal doorzakt kan een plank onder het matras dat door wat extra zorg, eenvoudige maatregelen en een juist gebruik van de eventuele genees middelen die een arts heeft voorge schreven, men niet lang gebukt hoeft te gaan onder de rugklachten. Als een mens jong is wordt de gezond heidstoestand met zorg gevolgd. De dokter onderzoekt de baby of het kind wel gezond is en blijft. Op school is er een schoolarts, die waakt over de gezondheidstoestand van de kinderen. Mannen worden vervolgens op hun ge zondheid beoordeeld als de dienstplicht hen roept. Tenslotte gaat de gezon de mens naar de dokter als dit wordt verlangd voor een sollicitatie of door een verzekeringsmaatschappij. Later komen gezonde mensen als re gel niet meer bij de dokter. Zelfs niet als „de ouderdom met ge breken komt" en een tijdig advies de kwaliteit van het leven misschien zou kunnen verbeteren. De dokter is er im mers voor zieke mensen... Sinds enkele jaren is de Nederland se Stichting voor Gezondheidsbewa king NSG aktief om mensen, die hier op prijs stellen, de gelegenheid te bieden de balans van hun gezondheids situatie op te maken. Huisartsen, die van mening zijn dat een dokter er vooral moet zijn om mensen te hel pen gezond te blijven, hebben een procedure voor een zogenaamde ge zondheidskeuring ontworpen, die een inzicht kan geven in de lichamelijke toestand. De NSG-keuringen zijn er voor gezonde mensen. Zij is bestemd voor volwas senen, die een momentopname van hun gezondheid-wensen, -«raa* uitgebreid urine-, faeces- en bloedon derzoek deel uitmaken van het onder zoek. Vervolgens worden de uitslagen van dit technische onderzoek bekeken en van commentaar voorzien door de aan het ziekenhuis verbonden specia listen. De gegevens worden gezonden aan de keuringsarts, die men kan kie zen uit de bij de NSG aangesloten artsen. De keuringsarts doet een uit gebreid lichamelijk onderzoek, waar na hij op basis van alle verkregen gegevens de conclusie met de betrok kene bespreekt. Overigens beperkt deze arts zich tot de keuring - hij be handelt niet. Wél krijgt de betrokkene de onderzoek- gegevens mee om deze desgewenst aan de eigen huisarts voor diens kar- totheek of voor een wenselijke be handeling te overhandigen. Het zich als gezond mens laten on derzoeken door een arts om zo moge lijk ziekten te voorkomen wordt merk waardig genoeg nog niet gehonoreerd door ziekenfondsen of ziektekosten verzekeraars. De NSG wérkt samen met één veertig-" tal over het land verspreide huisart sen, die zich bereid hebben verklaard gezondheidskeuringen te verrichten. Aan het lichamelijke onderzoek gaat vooraf een bezoek aan het laborato rium van het Ziekenhuis Overvecht te Utrecht, waar röntgenfoto's van de borstkas, een elektrocardiogram, een longfunctie-onderzoek, een cervise- uitstrijkje bij vrouwen, een gehoor- test, de lengte en het gewicht en een De kosten moet men dus zelf betalen. Het nemen van röntgenfoto's, het ma ken van een elektrocardiogram en de diverse onderdelen van het laborato riumonderzoek, de aandacht van de specialisten en de lichamelijke keu ring bij elkaar zouden zeker een be- '^'-drag van zeven a achthonderd gulden vragen als men deze onderdelen apart zou moeten betalen. In het systeem van de NSG zijn deze kosten terugge bracht tot ruim driehonderd gulden. Een gezondheidsonderzoek door de Nederlandse Stichting voor Gezond heidsbewaking NSG staat open voor iedereen. Informatie over de keuring wordt ver strekt door het secretariaat van de NSG, Antwoordnummer 645, 1000 PB Amsterdam, of tel. 020 - 26 86 28. We weten het. Iedereen heeft wel eieren in huis. Bijna iedereen eet regelmatig z'n eitje, vooral omdat het zo lekker is. Nu is „lekker" een niet zo feitelijk begrip. Want de een eet het liefst een gekookt eitje bij het ontbijt, terwijl de ander een echte omelet-liefhebber is. Zo heeft ieder wel z'n eigen ei-voorkeur. Toch is het vreemd, dat bij een zo algemeen gewaardeerd artikel als het ei, zo weinig feitelijke kennis voorhan den is bij de mensen die eieren kopen en gebruiken. En dat begint al bij de verpakking. Want daar staat méér informatie op dan menigeen denkt. Weliswaar in code, maar die is toch makkelijk te lezen. De letter A Wie weet bijvoorbeeld dat de letter A op de eierdoos staat voor de allerbeste kwaliteit consumptie-eieren? Dat is door de Europese Gemeenschap zo geregeld en geldt dus ook voor landen waarheen u (binnen Europa) op va kantie gaat. Naast eieren van A-kwali teit zijn er ook van B-niveau. Minder goed dus en daarom zult u ze ook vrijwel nooit in de winkel aantreffen. 7 Gewichtsklassen! Internationaal geregeld zijn ook de ge wichtsklassen van eieren. Zo staat het cijfer l voor de zwaargewichten van meer dan 70 gram en het cijfer 7 voor lichtgewichten van minder dan 45 gram. De EEG-voorschriften kennen maar liefst 7 gewichtsklassen. Com pleet ziet het klassement er zo uit: gewichtsklasse 1meer dan 70 gram gewichtsklasse 2: 65-70 gram gewichtsklasse 360-65 gram gewichtsklasse 455-60 gram ge wichtsklasse 550 - 55 gram gewichtsklasse 645-50 gram gewichtsklasse 7minder dan 45 gram Ook het cijfer dat de gewichtsklasse aangeeft, treft u aan op de verpakking. Zo kunt u dus altijd weten hoe „zwaar wichtig" de eieren van uw keuze zijn. De meest gevraagde zijn overigens de gewichtsklassen 2, 3 en 4. Het weeknummer Een ander belangrijk cijfer voor de consument is het weeknummer dat op de verpakking staat afgedrukt. Het weeknummer geeft aan in welke week de eieren verpakt zijn. Nu leeft de consument weliswaar niet zo bewust met weeknummers, maar moeilijk te achterhalen is het toch niet. Op de omslag van de damesbladen b.v. staat eenzelfde weeknummer afgedrukt. Ook in de meeste agenda's worden weeknummers vermeld. Soms wordt overigens in plaats van het weeknummer een datumstempel ge bruikt. Voor de consument is dat na tuurlijk extra duidelijk omdat dan niets herleid hoeft te worden. Dan weet de koper/koopster meteen wanneer de eieren een plaatsje hebben gekregen in de verpakking. Vergeet het eierrek maar! Omdat vrijwel iedereen een voor raadje eieren in huis heeft, is het jammer dat de eieren vaak verkeerd worden bewaard. Eeiren kunnen wel zo'n 3 weken in prima conditie blijven als u ze maar een plekje gunt waar het donker, koel en fris is. Eieren in de koelkast bewaren is prima, maar dan nietin die open, „pasklare" eierrekjes. Want die zitten bij voorkeur in de buurt van het vriesvak. En daar krijgen de eieren het echt te koud. Want koud is wat anders dan koel bewaren. Beter is het om de eieren in een gesloten koelkastdoos onder in de koelkast te bewaren. Dat voorkomt dan meteen dat de eieren door de poreuze schaal heen allerlei luchtjes aannemen. O ja, als u b.v. een cake wilt bakken, haal de eieren dan tijdig uit de koel- kast, zodat ze geleidelijk op tempera tuur kunnen komen. Het ei is dan beter te verwerken. Als u de eieren buiten de koelkast bewaart, dan ook nooit open en bloot naast sterk geurende artikelen als wasmiddelen, citrusvruchten, uien of knoflook. Tenslotte moet een ei naar ei blijven smaken. Daarvoor hebt u ze immers gekocht. 'n Ei is calorie-arm Omdat nogal wat mensen vanwege de slanke lijn echte calorieën-tellers zijn geworden, is het goed te weten dat eieren behalve lekker ook calorie-arm zijn. Zo bevat een ei uit de gewichts klasse 3 slechts 90 Kcal. of wel 377 Kjoules. En dat geldt natuurlijk voor zowel bruine als witte eieren, daar tussen bestaat geen verschil. Bevat een ei weinig calorieën, wel bevat het flink veel belangrijke vitaminen, zoals A, BI, E en B2 en mineralen (natrium, kalium, calcium, ijzer, fosfor). Daar naast bevat een ei o.m. 12.9% eiwit (proteïne), 11.2% vet en 0.7% koolhy draten. Zo'n calorie-arm eitje laat dus op het dagelijkse menu nog flink wat ruimte voor andere goede en lekkere dingen. In de nieuwe maaltijdschijf van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding heeft het ei een plaatsje gekregen in schijf 3, de groep met o.a. melk en kip. Van daaruit laat het ei zich uitstekend combineren met produkten als brood, peulvruchten, fruit en groenten. Een ei past werkelijk overal bij: 's morgens bij het ontbijt, 's middags bij de lunch of 's avond bij het avondeten. En met een ei wordt gezond eten ook lekker eten.

Soester Courant | 1982 | | pagina 13