Zo gezien... Goede contacten gelegd voor verdere uitbreiding relatie Nachtelijke spuiters aan het werk op snelweg U tr echt- Hilversum St*r-Advocate 50 werknemers Foxboro krijgen ontslag mm Scholten en Plomp terug uit Titusville Bis Oh, what a beautiful day De Eekhoorn huizenkrant Woensdag 7 juli 1982 60e jaargang no. 45 Vakbonden akkoord met afvloeiingsregeling Honsbergen Honsbergen Vliespinda's Honsbergen Honsbergen Leverworst Honsbergen Auto bekrast Nic van Dam SAMSONITE pluskollektie '82/'83 NIEUW Ca. 20% onder adviesprijs ilnll ilnll i SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per half jaar 24.— Verschijnt iedere woensdag door GEKARD PAUL Wat het bezoek van burge meester mr. P. Scholten en wethouder drs. G. A. W. G. A. Plomp aan Titusville in de Amerikaanse staat Florida heeft „opgeleverd" zal de tijd wel leren. Feit is dat de bei de bestuurders met grote vol doening terugkijken op wat zij noemen „een geslaagde good- lvill-reis", die gevolgen kan hebben voor Soest. Zowel de burgemeester als de wethou der denken in eerste instantie aan drie mogelijkheden: uitwisseling van scholieren; contacten in de industriële- en economische sfeer èn bezoeken in vakantietijd c.q. recreatie. „Eén en ander moet nader uit gewerkt worden hier in Soest. Wij hebben in Florida de men sen ontmoet die op deze ter reinen iets te zeggen hebben, de mensen gesproken die ter zake kundig zijn", aldus burge meester Scholten. Hij verklaart ook Titusvillers uitgenodigd te hebben voor een tegenbezoek. Daar is niet direkt een datum voor bepaald, ook al omdat een en ander afhangt van de res pons in Soest. Tijdens de maandag j.1. gehouden persconferentie (Scholten en Plomp arriveerden zondagmiddag op Schip hol) verklaart burgemeester Scholten nogeens nadrukkelijk dat zij voor een bezoek aan Titusville zijn uitgenodigd. Het contact ontstond maanden geleden min of meer toevallig. Bestuurders van Titusville stelden belang in een wat nauwere band met een Europese gemeente, van ongeveer dezelfde grootte en mogelijkheden. .,A1 jaren", zo vertelt de heer Scholten, ..werd daar naar uitgekeken. Er wonen meer dere Nederlanders en èèn van hen, de hoteleigenaar van Engelenburg oor spronkelijk afkomstig uit Rhenen en al vijftig jaar in Amerika verblijvend, kreeg contact met een dochter van bakker Van Buuren uit Soest, de te genwoordige mevrouw Abreu-Van Buuren, die ongeveer zes jaar in Titus ville woont". Via haar werd het Soester gemeente bestuur benaderd, dat aanvankelijk de beoogde zusterhand wat ,,los" wilde houden. Men dacht meer in de geest van „penvrienden" voor middelbare scholieren. In die geest werd de mede delingen van het brief-contact in een vergadering van de commissie alge mene bestuurszaken afgedaan. In Florida werd er kennelijk anders over gedacht en zo volgde de uitno diging, voor wat genoemd kan wor den ,,een geheel betaalde reis". Druk programma In Amerika hebben Scholten en Plomp een druk programma afgewerkt. „Buiten drie vakantiedagen zijn we alle dagen aktief bezig geweest met het leggen van noodzakelijke contac ten. We hebben scholen, ziekenhuis en winkelcentra bezocht; gesprekken gevoerd met bedrijven, instanties en particulieren en op deze manier de naam van Soest bekend gemaakt". Dat is volgens de beide heren gelukt. Soest is in Titusville nu bekend Aanvankelijk wist men natuurlijk niet waar onze gemeente lag. Zij praten over Europa zoals menigeen hier over Amerika", aldus burgemeester Schol ten. Zowel hij als de heer Plomp zijn van mening dat suggesties als over uitwis seling van scholieren en bijvoorbeeld stage-periodes van MTS'ers en ver pleegsters, positief zijn ontvangen. Ook in Titusville wordt het bezoek en de resultaten daarvan nader be studeerd. De heer Plomp zegt een diplomatieke missie vervuld te hebben „niet alleen voor Soest maar voor heel Nederland. Wij hebben de bodem gelegd voor ver dere contacten. Dat is onze plicht als bestuurders. Ons is gebleken dat men daar zeer gemotiveerd is voor verdere uitbouw van de relatie. Er zijn moge lijkheden te over om dat te doen", aldus de heer Plomp. Beide heren zijn er van overtuigd dat Soest er goed aan doet verder te kijken dan haar neus lang is. „Nederland is veruit de grootste in vesteerder in Amerika en Titusville is een interessante plaats om te inves teren", aldus burgemeester Scholten. In dat verband wijst hij op de lanceer basis Cape Canaveral die een enorm uitstralingseffect heeft op de hele om geving en op de relatief lage grondprij zen. De werkloosheid in Titusville is niet noemenswaard en dat in Amerika dat een hoog werkloosheidspercentage kent. Vervolg Het bezoek krijgt een vervolg, maar vermoedelijk pas nadat hier contac ten zijn gelegd met de Soester Zaken- kring en ook de Kamer van Koophan del. „De liefde kan nu eenmaal niet van één kant komen en daarom is het ook belangrijk dat men vanuit Titusville hier op bezoek komt" Onderzocht zal worden hoe dat opge bouwd moet worden. Scholten denkt in de wat verdere toekomst aan een soort handelsmissie. De kosten van het tegenbezoek moeten niet voor rekening van de gemeente komen. „Onze reis was volledig ge sponsord", aldus de heer Scholten. Zo heeft hij met de heer Plomp enige dagen gelogeerd in een volledig inge richte modelwoning en hij denkt dat in een dergelijke ambiance de Ame rikanen ook hier ontvangen kunnen worden. „Ook in Titusville heeft men wat dat betreft dezelfde problemen als wij hier", zegt de burgemeester. Voor de (vijf) bestuurders van Titus ville bracht hij een boek van Rien Poortvliet mee en een half flesje drank. En verder deelde hij hier en daar hagelslag, koek en drop uit; In de nacht van donderdag op vrijdag hebben onbekenden de aanduiding „Soest" aangebracht op 2 verkeers borden op de snelweg Utreeht-Hilver- sum ter hoogte van de afslag Bilt- hoven/Maartensdijk. Volgens hen blijkt een groot aantal automobilisten komende via Utrecht (Ouderijn) met bestemming Soest deze afslag over te slaan. Veel weggebruikers die onbe kend zijn in deze omgeving hebben het idee dat Soest een eigen afslag heeft. Eerst in Hilversum komen zij er wat laat achter dat zij zich vergist hebben. De nachtelijke spuiters vinden het onbegrijpelijk dat Soest, inmiddels een middelgrote gemeente met een belang rijk industrieterrein, niet beter aan geduid is. Het moet toch een kleine moeite zijn voor de ANWB om alsnog deze borden aan te passen. Veel vrachtwagens en andere bezoe kers van Soest zullen dan niet de omweg via Hilversum meer hoeven maken om op hun bestemming te komen. Zij spreken de hoop uit dat er bij de ANWB een lichtje gaat branden door deze aktie en zij de kleine aanduiding „Soest" zal vervangen door een offi ciële aanduiding. zaken die zij uit Nederland meege nomen hadden. Zowel hier als in Amerika worden de resultaten van dit eerste contact ver der uitgewerkt. Hoe het nu verder gaat zal later blijken. Burgemeester Scholten en wethouder Plomp zijn er van overtuigd dat er voor Soest kansen liggen in Florida. Men is in Titusville erg geïnteres seerd in Soest. Zij hebben het pad begaanbaar ge maakt. Afwachten wordt, wie er over heen wil lopen. Op alle medewerking van Scholten en Plomp kan men reke nen. Star-advocate „Star-Advocate" is een weekblad dat in Titusville verschijnt met plaatse lijk nieuws. Aan het bezoek van de he ren Scholten en Plomp en de journa list van de Gooi en Eemlander werd de nodige aandacht besteed. In de uitgave van woensdag 30 juni was het hiernaast staand afscheids- woordje van „de drie bezoekers" opge nomen: The three visitors from Soest, Holland, who have been officially entertained by the city of Titusville and its residents the past week write „We would like to take this opportunity to addres the people of Ti tusville. We accepted your friendly invitation and we are really overwhelmed by your generous hospitality. We have met so many kind individuals and talked with them in open and straight-forward discussions. In these talks we learned a lot of you, of your way of living, the way you cope with the small and sometimes less small problems of the everyday life in your pleasent city. „We got this chance to meet so many of you thanks to the positive attitude of your mayor, the City Counci! and the local press. „Our visit, we hope, will be a success and a base for strengthening the ties of you and the people of Soest. Let it be a challenge for you all as it is for us. May we sugest you show your concerns to Truman Scarborough, your mayor. We will stay in Titusville until Friday. We would really appreciate your ideas on how we could work out further contact. Only with your personal involvement can we suc- ceed". The letter was signed by Soest Mayor Paul Scholten, Soest Alder- man Günther Plomp and journalist Hugo van den Berg. De grootste industrie in Soest, Foxboro met 500 werknemers, moet vijftig man ontslaan. De betrokkenen zijn hiervan inmiddels op de hoogte gesteld. Het ontslag is het gevolg van de herstruc turering van het bedrijf, dat een leiden de positie heeft opgebouwd in de tech nologie en de wereldomvattende ver koop van meet- en regelapparatuur voor de procesindustrie. Bij de her structurering zijn in totaal negentig arbeidsplaatsen betrokken. Veertig daarvan kunnen behouden blijven door de betrokkenen elders in het bedrijf te herplaatsen. Voor de vijftig werkne mers die ontslag aangezegd gekregen hebben, is een sociaal plan opgesteld dat de instemming heeft van de vak bonden. Volgens Foxboro-directeur J. Wallen burg is het ontslag voor vijftig man niet als een donderslag bij hejdere hemel gekomen. De meeste betrokke nen zagen de bui al hangen. De klap kwam dan ook veel minder hard aan dan eind 1980, toen Foxboro een hele afdeling sloot, de machineshop. „Dat was een erg rigoureuze maatregel, die overigens niet tot gedwongen ontsla- Achttal knapen mishandelt 12-jarige jongen De politie is op zoek naar de identiteit van een achttal jongens, van wie er twee de 12-jarige Johan Z. uit Hilver sum hebben mishandeld. De jongen liep twee blauwe ogen op, terwijl bovendien een paar tanden los kwamen te zitten. De mishandeling speelde zich vorige week donderdag af op de Peter van den Breemerweg. Johan Z. fietste daar omstreeks twee uur in de richting Soest nadat hij de school in Amersfoort had bezocht. Hij werd ingehaald door een groepje van acht jongens, die hem tot stoppen dwongen. Eén van de groep vroeg Z. waar hij wilde liggen: in Soest, Amersfoort of Amsterdam. Zon der het antwoord af te wachten, gaf hij de scholier klappen in het gezicht. Een andere jongen vroeg Z. waar hij nog niet geraakt was en gaf hem eveneens klappen in het gezicht. Daar na verwijderde de groep zich. De moeder van het slachtoffer heeft bij de Soester politie aangifte gedaan van mishandeling. gen heeft geleid". Van de 62 mensen die toen bij de operatie betrokken waren, konden 44 in het bedrijf zelf herplaatst worden, terwijl de overigen vrijwillig ontslag namen of vervroegd uittraden. Het sociaal plan dat bij de sluiting van de machineshop werd opgesteld, heeft als basis gediend voor het sociaal plan dat nu gehanteerd wordt. Degenen die ontslag aangezegd gekre gen hebben, komen niet onmiddellijk op straat te zijn. De laatsten van hen moe ten-volgend jaar vertrekken als ze er al niet eerder in geslaagd zijn elders nieuw werk te vinden. De .vijftig be trokkenen komen voor het grootste deel uit Soest, maar er zijn ook werk nemers bij uit Amersfoort, Leusden, Zeist en Baarn. De jongste van hen is 23 jaar. De man met het langste dienst verband heeft er 22 jaar bij Foxboro opzitten. „Omdat we weten dat het voor oudere werknemers erg moeilijk is om elders weer aan de slag te komen, hebben we geprobeerd de groep tussen de 40 en 55 jaar zoveel mogelijk te sparen", aldus de heer G. H. L. M. van Bree, hoofd personeels zaken. Directeur Wallenburg wijst erop, dat dit de eerste ontslagen op structurele basis zijn in het 23-jarig bestaan van Foxboro in Soest. „Als de markt stand houdt, ben ik niet bang voor meer ontslagen. Maar het vervelende is dat we de markt niet in de hand hebben. Als hij in elkaar stort, zullen we toch wat moeten doen. Daar staat tegen over dat we weer mensen zullen kun nen aannemen als de markt aantrekt". In dit verband wijst de heer Wallen burg erop, dat Foxboro niet alleen (daartoe gedwongen) werknemers ont slaat, maar anderzijds ook nieuw per soneel aanneemt. Door het opzetten van nieuwe afdelingen ontstaan bij voorbeeld 25 nieuwe arbeidsplaatsen. Hiervoor is personeel nodig, dat niet kon worden gerecruteerd uit de vijftig werknemers die ontslag is aangezegd. Over de herstructurering, een gevolg van het naar andere bedrijven over hevelen van de conventionele produk- tie en het bij Foxboro uitbreiden van de systeemproduktie, zijn onderhandelin gen gevoerd met de ondernemings raad en de vakbonden. Dat is inmid dels afgerond. Inmiddels werd het akkoord getekend over het sociaal plan. Dit plan voldoet geheel aan de eisen die eraan gesteld worden en waarvan de belangrijkste is dat het de gevolgen van het ontslag voor de betrokkenen financieel onder vangt. Het plan legt onder meer een financiële aanvullingsregeling vast op de wettelijke uitkering; het eerste half jaar wordt de aanvulling tot honderd procent gegeven. Daarna bedraagt de aanvulling, afhankelijk van de lengte van het dienstverband, hoogstens 95 procent. Hiervoor is een puntensy steem ingevoerd, gebaseerd op leeftijd en dienstjaren. De aanvullingsperiode geldt voor maximaal 30 maanden. Ofschoon Foxboro in Soest een dochter is van het Amerikaanse moederbe drijf, is het sociaal plan op Nederland se leest geschoeid, „we proberen zo veel mogelijk als een Nederlands be drijf te opereren. Dit is een puur lokale aangelegenheid. We hebben dan ook geen enkele invloed van buitenaf ge had", aldus directeur Wallenburg. Hij betreurt het eerste ontslag op structu rele basis bij Foxboro ten zeerste, maar benadrukt dat dit noodzakelijk was om op z'n minst de overige ar beidsplaatsen voor een langere periode veilig te stellen. Foxboro in Soest is één van de twee produktiebedrijven van The Foxboro Company in Europa. Er worden instru menten en systemen geproduceerd voor verkoop in Europa, het Midden- Oosten en Afrika. Is uw verzekering voordelig en optimaal? Ga voor advies naar van Rouwendaal! J. G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155-16467 WIJ HELPEN U ONDER DA VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Alleen donderdag Vers gebrande O 50 500 gram mm 150 Alleen donderdag STUKJE van 250 GRAM Omdat ik }s morgens vroeg niet verwend word met stra lende gezichten om mij heen was ik blij dat ik haar zag. Als regel al iemand van het opgeruimde type stapte ze blij moedig de trein in met een ge zicht van: Laat de boeren maar dorsenmoeder heeft een snipperdag. Op gevaar af dat haar ge moedstoestand op mij zou overslaan heb ik me bij haar gevoegd en vervolgden wij ge zamenlijk onze weg. „Heb jij gezien wat een prachtige dag het is?" vroeg ze zonder op antwoord te wachten. ,,Het blijft droog vandaag en de zon schijnt maar raak. Wat kun je dan beter doen dan lekker gaan winkelen Helemaal alleen en niemand om je heen". Waar ga je dan op af? vroeg ik voorzichtig want ik ver moedde dat er achter haar ent housiasme meer schuil ging dan het simpele genoegen om wat eten en drinken naar het hol te slepen. „Dat weet ik helemaal nog nietsprak ze monter. Voor lopig heb ik de hele dag er voor uitgetrokken. Ik zie nog wel wat ik tegen kom". Met een snelle beweging trok ze een schoen van haar voet, duw de die onder mijn neus en ter wijl ze op een schoen en een blote voet doorwandelde zei ze: „Moet je 'ns zien. Wat denk je dat het kost om die te la ten verzolen?" Ik haalde toen mijn schouders op want ik ben voor het laatst bij de schoen maker geweest toen ik nog boodschappen voor mijn moe der moest doen. Vijfentwintig guldenzei ze en ik knikte gehoorzaam verbaasd. Weet ik veel! „Wie weet koop ik daar een paar leuke nieuwe zomer- schoentjes voor. Voor dat doel loop ik eerst alle schoenwin kels af en daarna koop ik mis schien iets. Of niets. Nou, dat kan ik mijn man niet aandoen, dus doe ik dat lekker in mijn uppie". Met een snelle beweging duw de ze haar schoen weer in het gareel en zij voer voort -met te vertellen dat een verse kop zwarte koffie er wel in zou fietsen, ondertussen stippel ik dan een route uit waaraan winkels liggen die ik beslist niet mag missen". Ze had het zó druk dat we ongemerkt op de plaats waren beland waar ik diezelfde dag tussen vier muren geacht werd mijn dagelijks brood te ver dienen. 3s Avonds zag ik haar weer. Nog steeds stralend, maar afgemat. Vermoeid, maar voldaan. Een lege portemon nee en een volle boodschappen tas. ,,'t Was heerlijk", kreunde ze een tikje wellustig. Als bij in geving pakte ze me bij mijn arm, hield me staande en vroeg: „Zeg eens eerlijk: hoe vind je mijn nieuwe schoe nen?". De aan de Korte Ossendam geparkeer de stationcar van een bedrijf uit Soest werd door onbekenden bekrast. De schade bedraagt zeker duizend gulden. Als u wilt weten wat er te koop is dan kunt u hem niet missen. Huizen in de Eekhoornkrant vindt u namelijk in geen andere gids. Plezierige informatie over veel koophuizen in Soest, Amersfoort, Baarn en omgeving met foto en volledig adres. Vraag gratis toezending. Peters bv Ajfik Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zoneJ^M^ Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-30488 kompleet in lederwaren Sterk, komfortabel hand vat. Stevig aluminium frame. Verbeterde scharnieren. vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16. Soest, telefoon: 02155-13473

Soester Courant | 1982 | | pagina 1