Bestuurders géén - omwonenden wél problemen met nieuwe plan WIE VAN GROTERE FOTO'S HOUDT, KRIJGT EEN STRANDRAL deSUtdliouder uon UGD G//QH Prunus-bestrijders zeer aktief Trouwplannen? VAKANTIE GANGERS OPGELET! FotogratenGilde Buurtwinkelcentrum Overhees: Opmerkingen gedeputeerde Hoepelman ongeloofwaardig De bijstandsuitkeringen vanaf 1 juli 1982 Gouden priesterfeest pater H. H. J. Scholtens GOURMET DeSoestef Duineti frestofrint VDfoto-film-videoc^/ Birkstraat 2 SOEST Boekhandel Laat nü uw camera nog even gratis controleren bij uw Combitoto- vakman. Afslag Richelleweg ^■^foto-film-uicteoC^ Soester Courant va^\vj)ensdagjyuliJ98^ Kom snel Het plan van het verkleinde buurtwin kelcentrum Overhees heeft de algeme ne goedkeuring van de leden van de commissie ruimtelijke ordening. Men hoopt ook op zeer snelle realisatie. In overleg met de gemeente bracht de prjeetontwikkelaar MBO de bedrijfs vloeroppervlakte terug van 2500- tot 1800 vierkante meter. Ook de boven het winkelcentrum geplande woningen werden geschrapt. Ze worden mogelijk wel gebouwd, maar dan naast het centrum zodat ze nu geheel buiten het plan vallen. Inhakend op vragen vanaf de publieke tribune door de heren Vink, van de Sperwer-organisatie en T. den Blan ken. de huidige exploitant van de nood- winkel, informeerde de heer Nuijten (PS) of ook de invulling van het centrum niet aan heroverweging toe is. Vink en Den Blanken wezen op de mogelijkheid dat Jac. Hermans, door gemeente en MBO aangezocht voor exploitatie van de supermarkt in dit b buurtwinkelcentrum, straks in Soest twee vestigingen krijgt. Volgens de heer Vink is Hermans serieus gegadig de voor de supermarkt die aan de Van Weedestraat kan komen in het bouw project van Birkstaete. De heer Den Blanken voorspelde dat bij vestiging van een discountzaak in het buurtwinkelcentrum, leegloop en mogelijk zelfs gebrek aan gegadigden voor de andere winkels. Wethouder Menne zei daar niet somber over te zijn. ,,Er zijn meer dan vol doende kandidaten!" Voor herover weging zag hij geen reden. „Her mans", zei de heer Menne, „heeft zijn contract met MBO nog eens beves tigd". Ook van de aangekondigde sluiting van de noodwinkel was de wethouder niet onder de indruk. „Als college streven wij ernaar de continuïteit daar te hand haven", aldus de heer Menne. Problemen De een dag later gehouden informatie avond over het winkelcentrum leverde wel wat problemen op. Met name de omwonenden vrezen aanzienlijke toe name van het vrachtverkeer voor de bevoorrading van de winkels. Van hem kwam het voorstel het L- vorm centrum een kwartslag te draaien. De langste „poot" van de L-vorm en de supermarkt komen dan met hun achterkant, de bevoorradings kant, naar het dorpshuis De Borg toe te liggen. Het voordeel is duidelijk. De bevoor radingswagens kunnen vanaf de Ko ningsweg komend praktisch recht door, via de „bouw"weg, bij de winkels komen. MBO. de projectontwikkelaar, had op dat moment niet genoeg des kundigheid beschikbaar om het eigen plan te verdedigen en zo bleef wet houder Menne niet anders over dan een zorgvuldige bestudering van het door de omwonenden gelangeerde idee, toe te zeggen. Bij de opstelling van het voorliggende plan zou vooral rekening gehouden zijn met de windrichting (bij draaiing krijgt de westenwind vrij spel) en de stand van de zon. De overlast van de bevoorrading kan volgens MBO verklejpd worden door in de omgeving van de supermarkt, wo ningen voor een- en of tweepersoons huishoudens te bouwen. Het vi-achtver- keer door de woonstraat wordt dan evenwel niet voorkomen. De zorgvulgide bestudering moet in vloet tempo geschieden, omdat eind september vastgesteld moet worden, wil men althans de oplevering novem ber 1983 veilig stellen. Zonnige geste van uw Presto Print fotovakman: Bi| het afhalen van uw luxe formaat foto's (tot 30% groter dan normaal) krijgt u van ons een kleurrijke strandbal gratis. U herkent onze zaak aan de strand ballen in de etalage. De aktie geldt zolang de voor-1 raad strekt. Dus, tot gauw. pAln* Hitrmar Folo: Herman van Dam SOESTERBERGSESTRAAT 53 VAN WEEDESTRAAT/STADHOUDERSLAAN naast Reisbureau Gerth - TEL. 17699 Voor iedereen, die trouwplannen heeft, hebben wij een bijzonder fraai boek klaarliggen. Maar liefst 52 pagina's boordevol informatie over en rond de Grote Dag. Helemaal gratis, u kunt het zo ophalen. Stap eens binnen, het is beslist de moeite waard. Bij de halfjaarlijkse herziening van de bijstandsnormen zijn de netto be dragen als volgt vastgesteld: Voor echtparen zonder en met kinde ren is het normbedrag: per week 335,05 en per maand 1451,80. Voor een-oudergezinnen is het normbe drag per week 301,55 en 1306,65 per maand. Het vakantiegeld bedraagt bij echtpa ren 81,81 per maand en bij een oudergezinnen 73,63 per maand. Voor thuisinwonende (werkloze) kin deren zijn de normbedragen: bij 20 jaar per week 118,10; per maand 511,80. Bij 19 jaar per week 95,85; per maand 415,25. Bij 18 jaar per week 79,10; per maand 342,75. Bij 17 jaar per week 62,65 en 271,45 per maand. Bij 16 jaar per week 51,50 en 223,10 per maand. Het vakantiegeld bedraagt per maand bij 20-jarigen 49,59. Bij 19-jarigen 43,46. Bij 18-jarigen 37,81. Bij 17- jarigen 32,08 en bij 16-jarigen 29,02. Voor alleenstaanden zijn de normbe dragen bij 23 jaar of ouder per week 234,50; per maand 1016,25. Bij 22 jaar per week 213,65; per maand 925,75. Bij 21 jaar per week 194,55; per maand 843,-. Bij 20 jaar per week 173,30; per maand 750,95. Bij 18 en 19 jaar per week 167,50 en 725,90 per maand. N.B. In zeer bijzondere gevallen komt het voor dat jongeren beneden de 18 jaar niet meer thuis kunnen wonen en dus alleenstaand zijn. De gemeente beslist of en hoe lang hiervoor bijstand wordt gegeven. Het vakantiegeld voor alleenstaanden bedraagt per maand: bij 23 jaar of ouder 57,27 Bij 22 jaar 54,49 Bij 21 jaar 49,64 Bij 20 jaar 49,59 Bij 19 jaar en 43,46 bij 18 jaar 37,81. N.B. het vakantiegeld wordt eens per jaar, in juni, uitbetaald. Voor bewoners van bejaardentehuizen en inrichtingen is het maandelijks be drag voor persoonlijke uitgaven vast gesteld op 245,30 (voor alleenstaan den) en op 422,65 (voor echtparen). Het vakantiegeld is gelijk aan dat van de AOW en bedraagt voor een alleen staande 57,27 en voor echtparen 81,81 per maand. Dit vakantiegeld wordt eens per jaar, in mei, uitbetaald. Als de broodmaaltijden niet in de ver zorging zijn opgenomen, ontvangt een alleenstaande hiervoor 92,45 per maand en een echtpaar 184,90 per maand. Woonkosten Huurders met een huur tussen 217,50 en 700,- per maand hebben meestal recht op huursubsidie. Bijstandsont vangers met een eigen huis waarvan de woonkosten tussen 217,50 en 700,- per maand liggen, kunnen een toeslag krijgen die gelijk is aan de huursub sidie. Bij woonkosten boven 700,- per maand kan hooguit tijdelijk een toe slag worden gegeven. Bijverdiensten uit arbeid Van het geld dat een bijstandsontvan ger met een bijbaan verdient, wordt een derde niet van de uitkering afge trokken. Bij een een-oudergezin wordt de eerste 148,80 van wat de ouder per maand verdient, niet afgetrokken. Onderverhuur en kostgangers Twee derde van de overeengekomen huur wordt niet afgetrokken. Van wat de kostgangers betalen, wordt 40% beschouwd als verdiensten. Deze verdiensten worden per kostgan ger gesteld op minimaal 223,25 per maand. Evenals andere bijverdiensten wordt een derde deel, dus minimaal 74,40 per maand, niet afgetrokken. Zijn er drie of meer kostgangers, dan is er sprake van een pensionbe- drijf en worden de inkomsten volle dig afgetrokken. Van alle bijverdiensten samen mag niet meer worden behouden dan 372,05 per maand voor het hoofd van een-oudergezin (inclusief de eerste 148,80 per maand van bijverdiensten uit arbeid); 223,50 per maand voor een echtpaar met of zonder kinderen 156,25 per maand voor een alleen staande 83,70 per maand voor een thuisin wonende. Eigen vermogen Niet al het spaargeld behoeft te worden aangesproken, voordat men voor bij stand in aanmerking komt. Het vrij te laten vermogen is sinds 1 januari 1982 (dus ongewijzigd) 15.200 voor gezinnen. 7.600 voor alleenstaanden. 9.200 voor bejaarde echtparen in bejaardentehuizen en inrichtingen; 4.600 voor bejaarde alleenstaanden in bejaardentehuizen en inrichtin gen. De opmerking van gedeputeerde ir. J. D. Hoepelman in een interview, dat hij Rijkswaterstaat heeft moeten overha len akkoord te gaan met de afslag Richelleweg, wordt zowel door wet houders drs. J. L. Menne als door de leden van de commissie ruimtelijke ordening hoogst merkwaardig ge noemd. Dil te meer omdat Rijkswater staat begin dil jaar nog schriftelijk aan de gemeente liet weten vóór de aanleg van de afslag te zijn. Tijdens de vorige week gehouden ver gadering van de commissie ruimte lijke ordening sneed de heer J. Nuijten (PS) dit onderwerp aan. Nuijten ver wees naar het kranteartikel waarin gedeputeerde Hoepelman zegt dat de provincie Utrecht geen gebruik zal maken van haar wettelijke mogelijk heden om de gemeente Soest te dwin gen toch de vergunning voor de aan leg van de afslag Richelleweg te ver lenen. Hoepelman zegt geen verdere stappen te zullen ondernemen en ook dat Rijkswaterstaat nooit gechar meerd geweest is van de aanleg van de afslag. Dit in tegenstelling tot alles wat burge meester en wethouders de Soester gemeenteraad voorhielden. Nuijten wilde daarom weten of er soms sprake Op zondag 11 juli viert pater H. H. J. Scholtens van de Orde der Kruishe ren zijn gouden priesterfeest met een plechtige Eucharistieviering om tien uur in de kloosterkerk van de Eer waarde Kruisheren aan de Daam Fockemalaan 10, naast het bekende Eemland College. Het koor Cantemus Domino van Soest-Zuid o.l.v. Gert Muts zal de gezangen voor deze viering uitvoeren. Aansluitend is er gelegen heid om de feesteling te feliciteren tij dens een receptie aldaar die tot drie uur zal duren. Pater Scholtens is sedert 1949 lid van de gemeenschap van Kruisheren in Amersfoort. Daar was hij verbonden aan het College dat toen nog de naam Constantijn voerde. Hij was er een van de leraren in Klassieke Talen op het Gymnasium (VVO) en nu al tien jaar gepensioneerd van het onderwijs. Talrijk zijn de leerlingen die door hem met succes zijn gevormd voor hun la tere leven, van wie velen uit Soest en omgeving afkomstig zijn. Talrijker nog is de vriendenschaar die hij zich in al die jaren heeft verworven. De eerste zeventien jaren na zijn pries terwijding werkte pater Scholtens als leraar en zielzorger in de Verenigde was van opzettelijke misleiding van de raad. „Heeft u", vroeg hij, „niet op onjuiste wijze druk op ons uitgeoe fend?". Wethouder Menner ontkende dat en hij kreeg steun van mevrouw mr. E. Kort- huis-Elion (WD). Zij wees op de brief van. Rijkswaterstaat van begin dit jaar. „Daar staat expliciet in dat ze voor de afslag zijn", aldus mevrouw Korthuis. De directeur van gemeentewerken, ir. Brunekreef, zei dat Rijkswaterstaat over het algemeen tegen dicht bij elkaar liggende afslagen is, maar be langrijker vond hij op dit moment wat Defensie met het negatieve besluit van de Soester raad gaat doen. De raad wees namelijk in de juni vergadering met veertien tegen twaalf,stemmen de afslag af. Brunekreef noemde het verhaal van gedeputeerde Hoepelman erg vreemd, temeer nu blijkbaar toch doorgewerkt wordt aan de aanleg van de busafslag. Commissielid Beijen wees op een an der kranteartikel over de aanleg van de Bunschoterstraat, waaruit blijkt dat Hoepelman er volkomen naast zit met zijn beweringen. Wethouder Menne besloot de korte dis cussie met de opmerking dat de tijd wel zal uitwijzen wie er gelijk heeft. Staten, waar de Kruisheren ook Col leges hebben. Bovendien diende hij elf jaar lang als aalmoezenier van de Amerikaanse Luchtmacht „Kamp Nieuw Amsterdam" te Soesterberg, waar hij met alle inzet heeft meege werkt aan de opbouw van die instal latie, en dat naast een volledige le- raarstaak op Constantijn. Maar rust is pater Scholtens altijd vreemd geweest. Zelfs na zijn pen sioen-gerechtigde leeftijd was hij steeds actief zoekend waar hij van dienst kon zijn aan anderen. Eerst in Rome, verbonden aan de Kruisheren- kerk San Giorgio in die stad. Daarna was hij zeven jaar in de Ni- colaasparochie te Baam, en ook hier was hij buitengewoon gezien en vriend vooral van ouderen, zieken en een zamen, maar eveneens een enthou siaste begeleider van de bloeiende Ernst van Kempen Scout groep. Sinds januari dit jaar woont de jubi laris weer in zijn klooster te Amers foort, waar hij altijd zijn (werk)ka- mer had behouden. Nog gaat hij over al helpen waar hij diensten kan bewij zen als priester. Zeker zal hij veel be langstelling ontvangen, ook uit Soest en omgeving. H. Birkstraat 2 SOEST FOTO FILM VIDEO Onder supervisie van Chris Uiterioijk wordt in de Soester bossen hard gewerkt aan de Prunusbestrijding. Dit alles over- woekerende en indertijd geïmporteerde gewas, moet eigenlijk geheel verdwijnen willen onze bossen hun aanzien behouden. Vorige week werd de prunus prunus serotina") beter bekend als Amerikaanse Vogelkers, door 22 leerlingen en 2 leer krachten van een Leao uit Nieuwegein omgehakt in het Burgemeesterbos (d.i. in de buurt van de Paltz bij Het Soester Hoogt). In datzelfde bos gaan morgen, donderdag 8 juli, leerlingen van de Kardinaal Alfrinkmavo aan de slag. Vrijdagmiddag werkten voor dit doel leerlingen van de Minister de Visserschool langs de spoorlijn aan de De Beaufort- laan te Soestduinen. Dat werk werd maandag j.l. voortgezet door de leerlingen van de openbare lagere school uit de wijk Overhees en a.s. vrijdag door de leerlingen van de r. k. school „de Wegwijzer" uit Overhees. De leerlingen van de lagere scholen werden gastvrij onthaald door de directie van Chemco, die hen allen een verfrissing aanbood. In het Burgemeesterbos treft men verder alle zaterdagen leden aan van de werkgroep „Bijltjesdag", de werkers die,in de uAntermaandende wilgen bijhouden. 1 ii -.-r\ Ook het werk in de twee natuurreservaten gaat door. Daar werkten deze week gedurende drie dagen leerlingen van de &oholengemeensphap,,fpeBerg"utyJirn,er§fportr -*• -*4 5 j -nonpw'1' 1 BUITEN DE DEUR 7 dagen per week een uitgebreid gourmetbuffet van 2 tot 100 personen. Onbeperkt sausen, vleessoorten en salades. Prijs p.p. f 22.50 kindergourmet tot 6 jaar f 10.- tot 12jaar 15.- Jeugd belaagt eenden Vissende en spelende jeugd, die zich in de buurt van de vijvers in Overhees ophoudt, geeft er nogal eens blijk van erg nonchalant om te springen met de eenden. Vorige week werd een eend met stenen bekogeld en het gewonde dier moest naar een dierenarts gebracht worden. Afgelopen maandag kreeg een eend, die daar rondzwom met jongen, een vislijn met haakjes naar binnen. De jonge vissers wisten op dat moment niet beter te doen dan de lijn vast houden. Omwonenden traden hande lend op en brachten het dier in veilig heid. Ook nu werd een dierenarts ingeschakeld, die zal bekijken of het dier nog te redden is. Tijdens de hulp aktie raakte ook een hond verward in een vislijn, die op de grond slingerde. Ouders van deze vissende en spelende jeugd kunnen hun kroost toch mis schien nog wel eens op het hart druk ken wat zorgvuldiger met de visspullen om te gaan en ook wat meer eerbied te hebben voor wat leeft en bloeit. Op alle scholen wordt veel aandacht aan de natuur besteed, maar kennelijk slaagt men er daar niet in de kinderen ook natuur-bewust te maken. Gestolen goed gedijt niet Twee negentienjarige jongens, L. S. uit Soest en M. H. uit Baarn, werden in het weekend door de politie aangehouden nadat ze bij een rijwielhandelaar in. Soest tevergeefs hadden geprobeerd een gestolen fiets te verkopen. De jongens boden de fiets zo goedkoop aan, dat de handelaar de zaak niet vertrouwde. Hij waarschuwde de poli tie. De jongens beweerden aanvanke lijk dat ze de fiets van een buiten lander hadden gekocht, maar later bekenden ze, dat ze in Hilversum uit een niet afgesloten schuur twee fietsen hadden gestolen. Eén daarvan hadden ze willen verkopen, de ander hadden ze niet meer omdat die (opnieuw) ge stolen werd... Nadat de politie proces-verbaal had opgemaakt, konden beiden vertrekken. Geslaagd Aan de gemeentelijke H.T.S. te Utrecht slaagde cum laude voor het diploma werktuigbouwkunde onze plaatsgenoot Henri van den Dijssel. <111 6FO Meei dan 250 Combifoto- speciaalzaken houden hun naam hoog en de prijzen laag!

Soester Courant | 1982 | | pagina 3