Unieke samenwerking van winkeliers Adjudant Meijer met functioneel leef tij dsontslag TAXI KLOMP 12984 Foo Shan heropende na zeer geslaagde verbouwing „VAARDERHOOGT "I 9i*0 Gehannes... DOE-HET-ZELVERS Zomertijd - tijd van de oogst \tr ór \V* V Zomeruitverkoop in Hartje Zuid: Rondje Tot over vier jaar Terug van weggeweest Werkgelegenheid gered Dag Zonnegloren TEL. Ji voor Juli-tips voor de tuin 11 i' Cminint ;in uornsilau 14 juli 1982 11 Het maaien van het gras, het hooien of inkuilen is meestal het eerste wat er gedurende de oogst op het boerenbedrijf gebeurt. Hierbij dan niet gerekend de werkzaamheden in de tuinbouw, groenten en dergelijke. Veel is er gemechaniseerd, maar de ouderen zullen zich de vroegere tijd nog wel herinneren. De loonmaaiers die langs de boeren gingen om het gewas te maaien; van 's morgens zeer vroeg tot 's avonds heel laat. Het hooien met de hooihark; het opsteken van het hooi met de hooivork; het leggen van het hooi in de „berg"; de zeis die gescherpt (gehaard) moest wor den met de „haarhamer". Tijdens het rijden van het hooi naar het land, ging er wel eens iets mis; een ka pot wiel. De wagenmakerij was meestal in de buurt en een wiel was dan snel gerepareerd. Dit was wel nodig want de oogsttijd was en is nog steeds een drukke tijd voor de boeren. Er moet gebruik gemaakt worden van een periode van goed weer. Nu is men Iets minder afhankelijk van het weer door de verdergaande mechani satie, maar toch is het weer uiterst belangrijk. In de Oudheidkamer aan de Ferdinand Huycklaan 18, zijn verschillende voorwerpen en ook foto's te zien, die alles te maken hebben met de oogsttijd. De openingstijden zijn: zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Vrijdag 23 juli wordt officieel afscheid genomen van politie-adjudant de heer L. «J. Meijer. Drie dagen daarvoor wordt hij zestig jaar en dat betekent bij de politie dat er afscheid genomen moet worden. Meijer begon zijn ambtelijke loopbaan Schilderende „Vredes"- dames aangehouden Vorige week werden door de politie, dit-p in de nacht, op het kruispunt Van Weerden Poelmanweg-Amersfoortse- straat, twee dames aangehouden, die op het wegdek een verwijzing naar het Vrouwen Vredeskamp schilderden. De uit Utrecht en Maastricht af komstige vrouwen, respectievelijk 22- en 20 jaar oud. werden naar het poli tiebureau gebracht, nadat een poging de benen te nemen, mislukte. Tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt. Het meisje uit Maastricht kreeg nog een extra bon wegens het opgeven van epiViWalse naam. op 15 augustus 1945, kort na afloop van de Tweede Wereldoorlog als hulp agent te Hilversum. Daarna deed hij even dienst in Beverwijk, maar al op 1 september '46 kreeg hij een aanstel ling in Soest. Hier beklom hij de hele hiërarchieke politieladder: l-12-'46 agent; 1-1-'55 hoofdagent; 1-1-'64 brigadier en l-3-'73 adjudant. Jaren was hij commandant van de toen nog met acht man bezette poli tiepost Soesterberg. Zijn ambtelijke leven sluit Meijer af als staf-adjudant belast met planning, werving, oplei ding, beoordeling, huisvesting e.d. Buiten de „dienst" maakte Meijer naam als dirigent van het koor „Sur- sum Corda" en van het personeels- koor Koninklijk Paleis Soestdijk. Voor zijn werk in dienst van dit koor werd hij in 1976 onderscheiden met het erekruis in de Huisorde van Oran je. De afscheidsreceptie op 23 juli wordt gehouden in de zaal van de brandweer kazerne. De winkeliers in Hartje Zuid hebben een unieke aktiviteit op touw gezet. Elders in dit blad treft u een gezamenlijke Zomeruitverkooppagina aan, die barstens vol leuke, nuttige, handige, te-pas-komende zomervoordeeltjes staat. „Profiteer in Hartje Zuid van de grandioze Zomeruitverkoop" staat er met vette letters boven, vlak daaronder: „Kuier door dit brok gezelligheid en ontdek de koopjes van het jaar". Het is een initiatief van het Bestuur van de winkeliersvereniging in Zuid dat wel weer eens iets anders wilde. In een gesprek met Hartje- Zuid voorzitter, de heer Wessels van Boekhandel v.d. Ven, tekenden wij het vol gende op: Pool-Zuid „Het is natuurlijk niet voor niks dat we als Bestuur proberen zoveel mogelijk zaken op te zetten die we met elkaar moeten doen. Een winkeliersvereni ging is er niet alleen om jaarlijks een grote Braderie op straat te organise ren. De winkeliers in Zuid moeten er volgens ons (Het Bestuur van Hartje- Zuid, red. SC), goed rekening mee houden dat die Pool-Zuid er sneller aan komt hollen dan de meesten in de gaten hebben. Daarop dienen ze goed te worden voorbereid, want het vergt straks wel een berg snelle beslissingen. Daarom doen we dit soort dingen. Hartje-Zuid moet zich gaan realiseren, dat het over pak weg een jaar of twee een heel echt winkelcentrum zal zijn en dat binnen dat centrum de nodige saamhorigheid aan de dag gelegd zal dienen te worden". De heer Wessels geeft winkelierscolle ge lijkt het wel. Onversaagd gaat hii verder (we hoeven hem niet eens iets te vragen) „Kijk, een paar jaar geleden zag ik dat Zuid met zijn pool ook niet meer zo zitten. Maar ik ben toch maar rap opnieuw in het touw geklommen om mee te helpen dat schip op de wal te krijgen. Het is uitermate belangrijk en ik geloof warempel dat het gaat luk ken. Persoonlijk zal ik daar t.z.t. dan geheel op mijn eigen manier een fees telijk slokje op drinken. Zodra de eerste echte nieuwe winkel open is, viert Wessels feest en met mij velen denk ik". Toekomst rooskleurig? Wessels: „Ja, ho, wat heet rooskleurig vandaag de dag. Kijk in je eigen krant of neem, als je nog meer wilt, even een landelijk blad en je ogen blijven niet droog bij zoveel grauwe toekomstvisie. De een na de ander gaat failliet, wordt opgeheven of begint ergens aan. Over al staan raketten in de wereld, de zeeën vervuilen, de regen wordt zuur en het vergif komt letterlijk de grond uit. Wat moet ik daar nou mee? Ik heb een leuk lopend boeken- en tijdschriftenbe drijfje, druk, zat en het Winkelcentrum. Ik denk dat de toekomst best de moeite waard is om me voor die twee zaken goed in te zetten. Laat ik maar opti mistisch blijven doen. Dat doet het hele Bestuur en wij denken dat er binnen kort een mooi florerend winkelcentrum in Soest bijkomt. Als je dat dan bedoelt wil ik best in de toekomst geloven. Al die andere ellende in de wereld, kun nen we hooguit zoveel mogelijk aan meehelpen om de boel te verbeteren, door Ar ie Wandelaar Arie heeft de vorige week in deze ko lommen ook het zijne gezegd over de wereldkampioenschappen voetbal. Tussen toen en nu is er niet zo gek veel veranderd. Evert Ten Napel bleef de oren van je hoofd kletsen en wat de sport betreft kun je voor het woord voetbal net zo goed rugby of vrij wor stelen invullen. Wat het Nederlandse aandeel tijdens deze wereldkampioen schappen voetbal betreft zijn wij dank zij Charles Corver ook door de zijdeur afgegaan. Hoewel onbewijsbaar is hij, volgens Arie, de man geweest die er voor gezorgd heeft dat niet Frankrijk maar West-Duitsland de finale-ploeg werd. Zolang criminelen als de Duit se doelman Schumacher vrij op een voetbalveld rondlopen, en zolang er scheidsrechters als Charles Corver op 22 spelers worden losgelaten, zolang hebben voetbal en sport niet zo gek veel met elkaar te maken. Heeft Arie dan helemaal geen kijkplezier gehad? Wis en waarachtig wel. Tegen ploegen als Honduras - Koeweit - Brazilië - Polen - Frankrijk en Ita lië heeft hij met grote vreugde zitten 'aankijken. De afgelopen zondagavond mag dan misschien niet de beste voet balshow ten beste zijn gegeven, recht vaardigheid was er wel. Zonder de goe de betrekkingen tussen Soest-Neder- land en Soest-West-Duitsland in ge vaar te willen brengen vond Arie het een belevenis om de Oosterburen „kop- pie-onder" te zien gaan. Niet zo spor tief, is de opmerking die Arie hier en daar hoort. Dat zal dan wel, maar mag een mens van Arie's leeftijd zo zijn eigen voorkeur hebben? Niet alleen de heer Schumacher, maar ook het feit dat Marie en Arie nog al tijd naar twee oerdegelijke vooroor logse fietsen op zoek zijn kan tijdens het kijken naar een voetbalwedstrijd, waarin West-Duitsland een hoofdrol speelt, van invloed op voor en tegen zijn. Ondanks de aanwezigheid van een deel van de Maffia, het geschet ter van Evert ten Napel de valse tonen uit de fluit van Charles Corver en het voortijdig verdwijnen van Frankrijk had Arie de wereldkam pioenschappen voetbal voor geen goud willen missen. Het had ook te maken met de grote aanloop van familie en kennissen tijdens de televisie-uitzen dingen. Marie heeft met eenvoudige middelen hele gastgezinnen in de huiskamer voedsel verstrekt. Voor Arie is het nog maar de vraag of ze geproefd hebben wat ze gegeten hebben. Naast voetbal waren ook frisdrank en bier bij de supporters in onze huiskamer favoriet. Trouwens de chips hadden ook niet over belangstelling te klagen. Als een mens alles bij elkaar optelt dan loopt, ook voor de kijker op af stand, zo'n wereldkampioenschap aardig in de papieren. Marie keek dan ook meerdere keren hoogst bedenkelijk wanneer ze Arie gevulde kratten naar de schuur zag verplaatsen. Arie haalde dan de druk van de ketel door met grote vasthou dendheid te blijven opmerken dat een dergelijk evenement slechts een keer in de vier jaar plaats vindt. Een toelichtende verklaring die tot zondag avond heeft standgehouden. Maandag morgen heeft Arie een regiment lege flessen bij zijn leverancier tegen een fiks bedrag aan statiegeld ingeleverd. Op de terugweg naar huis een doos bonbons en een bos bloemen gekocht. Pleisters op wonden die de inbraak van Koning Voetbal gedurende vier weken nalieten. Ze nam het blij verrast in ontvangst. Bij de koffie wilde ze weten wie er nu uiteindelijk wereld kampioen geworden was. Vrouwen, je zult er nooit echt hele maal hoogte van krijgen. Enfin, voor lopig hebben wij vier jaar de tijd om ons met dit probleem dagelijks bezig te houden. Welke invloed oefenen burgemeester mr. Paul Scholten en wethouder Gün- ther Plomp uit op de toekomst van de Nederlandse economie? Een vraag die niet zo maar uit de lucht komt val len. Hij wordt door Arie gesteld naar aanleiding van verklaringen die na te rugkeer uit het Amerikaanse Titus- ville tijdens een persconferentie wer den afgelegd. Afgaande op wat Arie daarover gelezen heeft moet die in vloed van betekenis zijn. Want wat leest Arie in zijn eigen 60 jaar oude Soester Courant? De heer Plomp zegt een diplomatieke missie vervuld te hebben. „Niet alleen voor Soest maar voor heel Nederland. Wij hebben", zegt hij, „de bodem gelegd voor verdere contacten. Dat is onze plicht als bestuurders. „Ons is gebleken", nog altijd is de heer Plomp aan het woord, „dat men daar zeer gemotiveerd is voor verdere uit bouw van de relatie. „Er zijn moge lijkheden te over om dat te doen", aldud de heer Plomp. Na dit even blije als hoogst verras sende nieuws te hebben gelezen had Arie in een opwelling van vreugde, en vooral dankbaarheid, de nationale driekleur willen laten wapperen. Per slot van rekening is het niet niks te ervaren waarin bestuurders van een relatief klein dorp groot kunnen zijn. Marie drong bij Arie op enige beheer sing aan en adviseerde hem eerst het gehele artikel te lezen alvorens de vlag aan de stok te steken. Naar later zou blijken een uitstekend ad vies. Want verderop in het artikel werd Arie duidelijk gemaakt dat de uit bouw van de relatie enige beperkin gen kent. Sterker nog, in grote lijnen zijn er slechts drie mogelijkheden: uitwisse ling van scholieren, contacten in de economische en industriële sfeer en bezoeken in vakantietijd c.q. re creatie. Om met het laatste te beginnen. Daar aan is dankzij een sponsoring door bur gemeester en wethouder ruimschoots voldaan. De uitwisseling van scholie ren is geen haalbare kaart aangezien sponsors wel goed maar niet gek zijn, en van ouders die moeten rondkomen met het inkomen van Jan Modaal niet verwacht mag worden dat ze een paar duizendjes tevoorschijn toveren ten einde hun kroost voortonige weken over de plas te sturen. Blijven over de con tacten in de economische en indus triële sfeer. Arie komt er eerlijk voor uit daarvan geen kaas te hebben ge- Toch vraagt deze simpele ziel zich af of Soester en Nederlandse zaken mensen zo bedrijfsblind zijn geweest dat er eerst een reis van een burge meester en zijn wethouder voor nodig was om na Columbus Amerika op nieuw te ontdekken. Zo deze veron derstelling enige juistheid bevat dan komt aan burgemeester mr. Paul Scholten en wethouder Günther Plomp de eer toe in 1982 TITUSVILLE in zakelijk opzicht voor Soest en Neder land te hebben veroverd. Of de ge schiedenisboekjes daar later eveneens melding van zullen maken zal de tijd leren. Nu staat slechts vast dat in Titusville geïnteresseerde Soestenaren voor nadere informatie bij de ge meente kunnen aankloppen. Aangezien de burgemeester heeft toegezegd dat zijn ambtenaren geen tijd in het uit wisselingsproject mogen steken ligt het volgens Arie voor de hand dat u aan het loket door de burgemeester of zijn wethouder te woord wordt ge staan. Een gemeentelijk reis- en in formatie-bureau hebben wij er in ieder geval aan overgehouden. En wat de rest betreft: Arie sluit zich van harte aan bij Ti-Ta-Tovenaar die ons iedere avond voorhield: „Dat zien wij morgen dan wel weer". Om je te verbazen is het niet direct noodzakelijk de reis van een burge meester en een wethouder naar Ti tusville te volgen. In eigen dorp is er ook altijd wel iets te beleven waar je als eenvoudige bur ger vraagtekens, dan wel uitroepte kens bij kunt plaatsen. Sinds een dag of wat weten de eigenaar van een tim merwerkplaats, de heer C. W. van Rou wendaal, en zijn circa 20 medewerkers dat het bedrijf aan de Koninginnelaan 104 niet gesloten zal worden. Tot voor kort heeft dat er wel naar uitgezien. In de zomer van 1981 be paalde de Raad van State dat door het ontbreken van een hinderwetver gunning b. en w. van Soest de timmer werkplaats van Van Rouwendaal mochten sluiten. Het gemeentebe stuur heeft er bijna een jaar voor no dig om van uitstel definitief afstel te maken. De strijdbare van Rouwen daal bracht wethouder Jan Menne on der de aandacht dat sluiting van zijn bedrijf de werkgelegenheid van zijn mensen in ernstig gevaar zou brengen. Een argument waarmee hij raak schoot. De wethouder stelde het stand punt van Van Rouwendaal tijdens een college vergadering aan de orde en kreeg er handen voor op elkaar. Wat Arie zich nu afvraagt is het volgende. Was het b. en w. van Soest in 1981 niet bekend dat wij in ons land met 450.000 werklozen zaten? Had dit college niet op de klompen kunnen aanvoelen dat sluiting van een dergelijk bedrijf ingrijpende konse- kwenties voor de werkgelegenheid zou hebben? Schijnbaar niet, want vol gens voorlichter Ben J. van Os is het aan personeelsmutaties op de betrok ken afdeling te danken dat er niet tot sluiting was overgegaan. Het zal Van Rouwendaal een zorg zijn waaraan het voortbestaan van zijn bedrijf te danken of te wijten is. Hij en zijn mensen blijven aan het werk. Een en twintig werklozen en veel uitzichtloos verdriet minder. Dank zij personeelsmutaties en ge meentelijk goochelwerk waarmee de timmerwerkplaats in het bestem mingsplan kan worden ingepast is er dus sprake van een happy-end. Dat Van Rouwendaal en de zijnen door het morsige beleid van het gemeentebe stuur een slopende tijd hebben door gemaakt is evenwei door geen gemeen telijk besluit weg te poetsen. Arie wenst de mannen aan de Koninginne laan veel werk en arbeidsvreugde toe. Intussen blijft Arie zich ook hogelijk verbaasd over zaken die zich buiten de gemeente-grenzen afspelen. Zijn wij met z'n allen bezig geweest invloed op politieke partijen uit te oefenen en „smeekschriften" aan te bieden teneinde een nieuw ziekenhuis vooi Soest en Baarn van de grond te krij gen en dan blijkt plotseling ene me vrouw Gardeniers de 2e Kamer voor te stellen Zonnegloren te sluiten en het Baarnse ziekenhuis Maarschalks bos zestien bedden extra toe te wij zen. Nou is deze bewindsvrouwe er eentje die op een ander ministerie (CRM) ook al eens eerder potten heeft gebroken, maar waar ze nu mee be zig is doet Arie denken aan de oli fant die de inhoud van een met por- celein gevulde kast aan het fijnstam pen is. Vanuit het ziekenhuis Zonne gloren reageerde economisch direk- tour dr. J. Th. Oudemans [hij gaat per I oktober met pensioen met de mede deling dat men daar wel geschrokken is, maar er nog niet echt gaat wan hopen. Geruststellende woorden, maar Arie heeft er geen vertrouwen in. Geen enkele twijfel aan 's-mans oprecht heid. Wel grote zorg over het feit dat mevrouw Gardeniers de adviezen over de nieuwbouwplannen van het geplande ziekenhuis niet in haar voor stellen betrokken heeft. Zwaar bewolkt dus. In vroeger tijden zouden Spaken burger vissers alle hens aan dek trom melen omdat er zwaar weer op komst is. Zwaar weer was in hun opvatting niet veel anders dan echt zwaar weer. Hoe krijgen wij elkaar in het zieken huis dat niet door mevrouw Gardeniers is uitgezocht? Een vraag die volgens insiders eind 1982 definitief zal worden beantwoord. Arie ontbreekt de fantasie om voorstellen te doen die als resul taat zullen hebben dat mevrouw Gar deniers ons bij wijze van spreken nog meer kan vertellen. Dat er echter, om een nieuw ziekenhuis te krijgen, meer zal moeten gebeuren dan tot nu toe is ondernomen staat voor hem vast. Om u echter niet met sombere per spectieven achter te laten tot slot deze troostrijke gedachte ter overweging: mevrouw Gardeniers schijnt zich op ieder ministerie thuis te voelen. In september zijn er nieuwe verkiezingen waarna een nieuwe regering wordt geformeerd. Wat spreken wij dus, bij gebrek aan een beter voorstel, met elkaar af. Juist. Dat zien wij morgen dan wel weer. ARIE. maar ik heb niet het gevoel dat ik dat in mijn eentje kan". Wessels over de uitverkoop: „Uitver koop? Dat houdt klant en winkelier wakker. Ook al zou je niks hebben voor je uitverkoop, doe dan tóch mee. Het publiek wil dat koopje. En wij willen het ook. Uitverkoop is niet meer weg te denken uit de samenleving, evenmin als kortingen, redukties en inruiltoe- standen. Denk maar niet dat je het hele jaar door gewoon je adviesprijzen op je kaartjes moet schrijven. Dat wordt eentonig. Uitverkoop betekent aktie en aktie betekent leven in de brouwerij. Drommen mensen moeten er de straat op om heel Hartje-Zuid leeg te kopen. Daar verdienen we dan wel niet al te veel mee, maar dat geeft voor een keertje niks. Het publiek is ons dage lijks brood en daar hebben we af en toe best eens een goedkoop ideetje voor over. Dat doen we dit jaar dus samen op een vrolijke bolstaande pagina. Ik hoop dat iedereen er doorheen kuiert en ervan profiteert, ze zijn beter uit in Hartje-Zuid. Toen de eerste teksten binnen kwamen was mijn vrouw al druk bezig met dingen te noteren. Zo hoort dat ook. Genieten van voor deeltjes. Ze zijn er volop. Wil je nog meer weten?" Eigenlijk niet voorlopig. Hartje-Zuid heeft kennelijk een zeer enthousiaste voorzitter gevonden in de figuur van de heer Wessels. Laat Soest en Hartje- Zuid daar maar goed blij mee zijn. Kijkt u even mee op pagina...? Ziekenfonds vervoer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden Foto: Herman van Dam i mm Foo Shan vierde 7 juli met een ge slaagde receptie de heropening van de zaak. Het gehele interieur is ingrijpend ver anderd waardoor er duidelijk meer sfeer is gekreëerd. Alhoewel de zaak nog steeds onder de naam Foo Shan doorgaat heeft het sinds vorig jaar een nieuwe eigenaar. Bij velen is dit echter nog niet bekend. De familie Lam heeft n.1. de zaak van Foo Shan overgenomen. De familie Lam is zeker geen on bekende in het vak. De heer Lam heeft o.a. zaken gehad in Zundert en Breda. Aangezien de heer Lam graag centraal in Nederland een zaak wilde, ging hij op zoek en belandde uiteindelijk in Soest. Al vrij snel werd er een plan opgezet om de zaak te renoveren. Dit is in middels gebeurd en men kan ter plek ke vaststellen dat men in de opzet volledig geslaagd is. De zaak wordt gedreven door vader Lam en zijn zoon. Beiden zijn zich bewust dat men in de huidige tijd alleen nog door goede kwaliteit te leveren bestaansrecht heeft. Zij hebben dan ook hiervoor speciaal uit Hong Kong een chef-kok laten overkomen. Om u te kunnen overtuigen van de pri ma keuken is het de moeite waard eens een bezoek te brengen aan Foo-Shan. Ook is het uiteraard moge lijk uw eten af te halen hetgeen ze ker op zomerse dagen makkelijk is. De familie Lam zal u graag ontvangen om u nader kennis te laten maken met hun restaurant. En noeng schie ik ter un poar weke mee uut. Niet daa'k ut zaat ben mettut gehannesok niet omdaa'k niks meer weet over Soest, moar doodgewoon om daawwe op vaakkaansie goan. We rieje niet zó'n baar end weg. Awwe un uurtje in de auto zitte, kenne we aal ho hou- we, waant daan benne we woar we weze motte. As 't mooi weer is, zitte we aalsmoar op ut woater en bie rotweer kuwwe aaltied nog waat rongdkaarre. De beziene is weer un poar cengte goeje- koper eworre. Wullie ben d'r goed aachter; telkes as de pries omloag goat, rieje doaluk gauw de taank leeg, destemeer goejekópe braandstof ken d'r in. Je eige goed bewege is beter veur je baast daan in de auto zitte. Op de fiets zie je veul meer en ajje gaat waandele kaajje nog laangzoamer kie- ke. Ik zit aaltied op de gemeengte te kaatte, moar veur daawwe vurt goan mok ze toch ok nog us un pluum op de pet zette. Joare lang hebbe ongze fiets- poaje deur de bosse d'r baar slecht bie elege. Ze deeje d'r geejn baarst an, moar noen ben ze aachter Zonneglore zo woar de heule boel an 't op- knaappe. En doar ben 'k blie om. Uut waat veur potje of daat nog betoald wordt, hek geejn weet vaan. Soms vaan 't be- zunige op de plaanne met de Eigedomsweg? Ik wouw gemeengte waarke nog effe un goeie road geve mojje luustere. We hebbe geejn boömplaant- daag meer op Soest. Moak ter daan un poalplaantdaag vaan! Ajje bie 't begin vaan de bos- poaje un stelletje poale in de grongd sloat, zodaat de auto's d'r niet zo maakkeluk in kenne rieje, daan houw je de poaje laanger goed. Hout legt ter zaat. Je het best kaans daat afvoere duurder uutkomt daan in de grongd sloan. Ongderlest woare ze verdeed met auto's in de Laange Dune an 't krosse. Ik haad zo'n stiekeme hoop daazze d'r eige va ast zouwe rie je, moar daat lukte jaammer genogt niet. Het leste stuk Taalmoaloan hebbe ze ommebouwd tot fiets- paad. D'r stoan fietsborde bie, moar ajje niet goed uut je dop- pe kiekt, wor je doare aach ter mekoar deur de auto's teu- ge de vlaakte ereje. Met un poar poaltjes hejje d'r un end an. Zo, daat mos ik daan nog effe kwiet veur daawwe koffers goan paakke. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge.aallemoal un haarstik- ke goeie vaakkaansie. Tot voortemee en de groete vaan HANNES VAN DE NENG. Diefstal uit auto Uit een aan de Antonie van Leeuwen hoeklaan te Soesterberg geparkeerde aulo werd geluidsapparatuur en een doos met 25 cassettebandjes gestolen. Het slot van het portier werd vernield en een zonnedak gedemonteerd. De totale schade bedraagt 1500 gulden. vHagen moeten eeqmaal "of meermalen per jaar worden geknipt. We kunnen ze nu heel goed weer in fatsoen brengen. Of het nou om beuk, liguster, taxus of zuurbes gaat; een echte gesloten haag moet strak en recht geknipt worden. Dat is niet zc gemakkelijk, maar als hulpmiddel kunnen touwtjes gespannen worden om de rechte lijn niet uit het oog te verliezen. Denk er aan dat een haag aan de onderkant altijd iets breder moet zijn dan aan de bovenkant. Dit verschil hoeft niet zo groot te zijn, maar als de haag boven breder is dan aan de voet, krijgen de onderste takken te weinig licht, met als gevolg dat ze daar kaal worden. In dit voorjaar geplante ligusterhagen moeten voor de helft terug gesnoeid worden om de struiken goed te laten ver takken. Het gras maaien en onkruid wieden heeft lot gevolg dat er opeens een grote hoeveelheid tuinafval wordt gevormd. Gooi dit niet weg, maak er een compost- hoop van. Na ongeveer een jaar is het tuinafval verteerd en compost geworden, dat ideaal mate riaal is om tussen de planten te leggen of door de grond te mengen. In een kleine tuin is een opgesta pelde hoop tuinafval geen fraai gezicht. Een oplos sing hiervoor kan een compostcontainer zijn. Ze zijn in allerlei uitvoeringen te koop! Fuchsia's worden dikwijls als kamerplant be schouwd, maar eigenlijk komen ze in een tuin of op een balkon het beste tot hun recht. Op het ogen blik zijn ze weer in allerlei kleuren en vormen ver krijgbaar. Behalve de bossige struikvorm zijn er ook hangfuchsia's en funchsia's op stam: kleine boompjes waarbij de hangende bloemen nog beter uitkomen. Fuchsia's hebben een hekel aan wind, zet ze dus op een beschutte plaats en in ieder geval daar waar ze 's middags niet in de hete zon staan. Omdat de planten ook vrij veel water nodig hebben is een plastic pot het beste. Omdat veel mensen zo'n zwarte emmer niet mooi vinden en omdat hij door zijn zwarte kleur de zomerwarmte erg vasthoudt (wat slecht is voor de wortels), is het gebruik van een buitenpot in steen of hout het meest ideaal. Tussen de binnen- en buitenpot wat vochtige turf molm geeft een extra warmte isolatie. Een jonge druif die enkele maanden geleden is ge plant zal nu beginnen te groeien. Leid deze nog zachte en groene stengel in de gunstige richting rechtop of horizontaal en bind de scheut met bind draad of raffia vast, omdat eenmaal verhoute en stugge stengels heel moeilijk te buigen zijn. Bij oudere druiven is het nu langzamerhand tijd om te krenten. Als de druiven op knikkergrootte zijn worden de kleine en te dicht opeenzittende druifjes verwijderd om de overblijvende vruchten de kans te geven behoorlijk van afmeting te worden en goed op smaak. Een aantal tweejarige planten kunnen de eerstko mende weken nog goed gezaaid worden. Dit zijn o.a. duizendschoon, viooltje, madeliefje, ijslandse papa ver, muurbloem en damastbloem. Planten als muurbloem en de laatstgenoemde damastbloem blijven wanneer we ze nu direct na de bloei afknippen in een niet al te strenge winter over zodat ze eigenlijk als vaste plant gezien kunnen worden. Vooral de rozen, maar ook de vlambloem (Phlox) hebben bijna jaarlijks last van sterroetdauw of valse meeldauw. Dit tijdig bestrijden, eventueel voorbehoedend bespaart U een hoop narigheid. Op Uw tuincentrum vindt U de benodigde bestrijdings middelen.

Soester Courant | 1982 | | pagina 11