MENSEN HOUDEN VAN BLOEM... BOLLEN! Voorkom ongevallen met flessegas tijdens de vakantie Zuurbranden, wat is dat? Kruiswoordpuzzel 1 1 1 IL IL 1 1 M féütv&Wttotv j De tulpeen echt Nederlandse bloem? SOESTDIJK CAFÉ-RESTAURANT BRUILOFTEN PARTIJEN RECEPTIES Diefstal aanhanger Twee fietsers omver gereden Praktijk fysiotherapeute in „de Borg" niet dicht 17 L i lazzndcraoo/USiriHH ONissoido 13 13 Tulpen uit Amsterdam' we zingen het, de radio geeft het liedje regelmatig weer. De tulp, die echt Nederlandse bloem! Was het maar waar. Dè tulp bereikte ons land omstreeks het begin van de 15e eeuw. Een exacte datum is helaas niet bekend. Feit is, dat de tulp een typisch Turkse bloem was, die aldaar reeds lang werd gekweekt en gecultiveerd. De tulp en ook de hyacint bereikten ons land niet als wilde planten, maar bezaten al in die prille tijd een vrijwel ideale vorm, met spits toelopende bloembladeren. Regen kan de pret niet drukken. De binnen- tentoonstel/ing is gedurende de hele duur van de Floriade open en wordt periodiek verandert met nieuwe belangrijke exposities van bloemen en planten. De Floriade, internationale bloementen toonstelling te Amsterdam. Gemakkelijk te bereiken met Metro, bus of trein. Vete snel wegen leiden eveneens naar de Floriade, die de gehele zomer en een deel van het najaar duurt tot 10 oktober a.s. Het gouden tulpentijdperk bij de Turken was omstreeks 1703-1730 ten tijde van sultan Ahmed de 3e, die de bijnaam droeg van 'Lalizari' ofwel 'liefhebber der tulpen'. Bijzonder feit... dat deze sultan toen tulpenbollen uit Holland importeer de, zodat de bloem naar het land van herkomst terugkeerde! Niet alleen de tulp De tulp heeft helaas zozeer de publieke aandacht getrokken, dat men de andere bolgewassen wat over het hoofd ziet. Zeker, wij kennen natuurlijk de narcis, de hyacint en de krokus. Dat echter ook de iris en vooral de fraaie lelie tot de bol gewassen behoort is minder bekend. Liet leeuwendeel gaat daarbij naar de hyacint en de tulp, maar narcis en lelie alsook de gladiool nemen een fors aan deel voor hun rekening. Waar worden bolgewassen geteeld? Tot voor enkele tientallen jaren was de bollenteelt nog vrijwel geconcentreerd in het duingebied, of pal daarachter, lussen Wassenaar en Zandvoort. De bollenteelt heeft zich echter allang verspreid over het land en bollenvelden treffen wij aan in bijv. de gehele kuststreek van Zuid- Holland. Noord-Holland en ook in de streek tussen Hoorn en Andijk. Verderop Texel en zelfs al in Friesland. De lelie, sierraad van de tuin... Op de Floriade, die tot 10 oktober 1982 duurt, zal ruime aandacht worden gege ven aan de lelie. De sierlijke lelie, bekend van het wapenschild van de Franse koningen, is van oorsprong vermoedelijk een wilde bosplant met een beperkt aantal brede bladeren en hangende, groen getin te bloemen. De plant had een kleine bol en snel kiemende zaden. De lelie zoals wij haar nog in het wild aantreffen in vele vormen en kleuren, is het resultaat van een miljoenen jaren durende ontwikke ling. Geneeskrachtige plant? In oorsprong werd de plant gebruikt om de geneeskracht. Als sierplant was de lelie nauwelijks in tel. Tot voor 1500 kende men in ons land maar één soort nl. de L.candidum. Deze werd omstreeks 800 aangetroffen in de tuin van Karei de Grote in diens kasteeltuin bij Gennep bij Nijmegen. Er bestonden echter tientallen wilde variëteiten. Feit is, de lelie is van aanzienlijk oudere datum dam de later bekende tulp, hyacint en narcis. De eerste kweekperiode in ons land was van 1600 tot 1850. Men ging na 1600 nieuwe lelies uit zaad winnen. De tweede periode van ca. 1850 tot 1900 begon met de invoer van nieuwe lelies door von Siebold, Duits arts en natuuronderzoeker in dienst van het Nederlands gezantschap in Japan, In 1830 zond hij een verzameling van 260 levende planten en bollen naar de botanische tuin in Gent, dat toen nog bij Nederland hoorde. In Kennemerland Kort na de eeuwwisseling ontstond in het westen des lands een zich gestadig uit breidende teelt van lelies. Maar daarvoor al teelden enkele kwekers diverse soorten op kleine bedrijven. Vanaf 1890 beston den er kwekerijen in Beverwijk, Heems kerk en Limmen telers die de soort Testaceum kweekten. Momenteel vinden wij centra in bijv. Akersloot, Zijpe en Andijk., Akersloot geniet bij velen be kendheid vanwege de tentoonstelling 'Liliade' die daar regelmatig werd gehouden. Lelies willen jaren achtereen gerust op hetzelfde plekje staan en ze gaan daardoor niet achteruit, maar gedijen er juist bij! De lelie is in het algemeen een gemakkelijke plant. Sommigen bloeien al in juni, anderen bloeien nog prachtig in september Lelies kunnen, mits goed bewaard, in het voorjaar geplant worden, maar najaarsbeplanting geeft even goede, zo niet betere resultaten. Wat leveren die bollen ons op? Hoe belangrijk de agrarische sector is blijkt wel uit wat cijfers. In totaal levert land- en tuinbouw als geheel on§J.n 198„1 eéri bedïag Van 3Ö.900.ÖÓO.OOO gulden 'op. De export van bolgewassen is goéd voor f 680.000 000. De dahlia van oorsprong een Mexicaan De dahlia, die kleurrijke nazomerbloem, die tuinen zo'n stralend aanzien kan geven, is van oorsprong een 'rasechte' Mexicaan Tweehonderd jaar geleden kwam de bloem naar Europa. De bloem die nu onze tuinen en vazen siert is echter heel wat mooier dan de enkelvoudige, slappe bloem die in de wildernis van Mexico gevonden wordt. Feitelijk is dit meer een 'knol' dan een bolgewas. De Floriade zal in de bloeitijd van deze plant een weelde van spranke lende tinten vertonen. De Dahlia biedt variëteiten die van 1.50.tot 1.80 m hoog kunnen worden. Als u zulke planten in uw tuin hebt staan, geef ze dan een steuntje met een paarstokken met de bekende ver schuifbare ringen, waartussen de planten omhoog kunnen groeien. In perken en borders kunt u beter .de lagere rassen kiezen, die tot 20 of 30 cm hoog groeien. De Dahlia kent letterlijk duizenden verschillende rassen. Daarvan zijn er maar liefst 20.000 die een echt geregistreerdè naam bezitten. Dahlia's zijn uitstekende planten voor volkstuinen, die ze een levendig beeld kunnen geven. Zomerse bollenpracht Vele tuinen pronken in de zomer met hun meest bonte tintéri. Een exotische schoonheid is bijv. de Abesynse Gladiool. In het centrum van de Floriade treft de bezoeker een postkantoor, tijdschriften kiosk, restaurant, gezéllige zitjes en een ,rlpolitiepost.m Zo 'n wegwijzer blijkf oveflgenT ook^éen goedé plek om de vermöéideyoeten &t£fë>msl te gunnen. Kinderen hebben een grote belangstelling voor de natuur, een natuur die ze op de Floriade rijkelijk aantreffen. Prima vooreen dagje in de zomei-vakantie. Van oorsprong .komen deze zomer- bloeiers uit de tropische gebieden. Ook de dahlia, de knolbegonia en de gewone gladiool stammem uit de tropen. Zelfs in het najaar kleur Bollen en knollen kunnen tot ver in het jaar hun kleuren vertonen. In september en oktober meldt zich de herfsttijloos, de, najaarsbloeiende krokussen en de herfst- bloeiende cyclaampjes. Herfsttijloos en crocus moeten wij in augustus planten. Leuk, dat dat maar één maal behoeft, want ze blijven heel lang in goede conditie. De cyclaam 'cilium' bloeit in oktober- november en vraagt om humusrijke grond en een licht beschaduwd plaatsje. Knollen of bollen Iedereen kent het begrip bloembol wel. Een gewas, dat zich niet alleen voortplant door middel van zaden, maar ook bollen voortbrengt, waaruit een nieuwe plant kan groeien. Knolgewassen hebben een knol of dikke wortelstok. In feite is onze paardebloem al een plant die zo'n dikke wortelstok bezit. Het zal ook de stads mens wel een opvallen, dat die paarde bloem elk jaar opnieuw op dezelfde plaats opschiet. In gazons kan dat erg hinderlijk zijn en dan dient de wortelstok uitge graven te worden. Tot de knolgewassen behoren bijv. de fraaie Amarylis, de knolbegonia en zelfs de liefelijke fresia. Zomerbloeiers op het balkon Ook een simpele flatbalkon kan een bloemenweelde vertonen.Je kunt bollen of knollen best in kuipen, bloembakken of potterfctot bloei brengen, als ze maar zijn LÖforzien van gaatjes om herovertöllige -water te laten afvloeiexvEeg op de.ibodem een draineerlaag van grint, grof zand of potscherven. Die laag moet minstens 2 cm dik zijn, of wat hoger al naar gelang de hoogte van pot of bak. De aarde die u gebruikt moet los en voedzaam zijn, anders kunnen de wortels verstikken. In het begin kalmaan met watergeven, alsde planten flink uitgroeien vaker begieten. Daar de planten in oorsprong afstammen uit woestijnbloemen, kunnen ze vrij grote temperatuurschommelingen verdragen en zelfs als ze eens een keer droog komen te staan, is er geen nood. Om de veertien dagen wat mest houdt de aarde voedzaam, die anders door het water 'uitgedroogd' zou raken. Tips Zomerbollen kunnen het slecht hebben als er water tussen de wortels blijft staan. Boor, met een hete breinaald in plastic bakken wat gaatjes, voor u plant. Hebben uw bakken een waterreservoir, wacht dan enkele dagen voor u weer bijvult. Haal regelmatig uitgebloeide bloemen weg! Gebruik een schaartje of scherpe vingernagels om het steeltje van de oude bloem af te knijpen. Veel mensen halen alleen de bloemkroon weg, dat verhindert de vorming van nieuwe bloemen. Al deze bloembollen en nog veel meer, zijn te bewonderen op de Floriade te Amsterdam. Een uniek gebeuren, dat eens in de tienjaarplaatsvindt. En ditmaal in 'Surprising Amsterdam'. In het zuid oosten van de stad, schitterend gelegen aan de oevers van de Gaasperplas. Een parklandschap van 56 ha, met o.a. drie kas- complexen en een tentoonstellingshal. Makkelijk bereikbaar per trein/metro of eigep-- verboer. Voor de bolbloemen vinden.er in.de tentoonstellingshal (7200 m:) eén aantal belangrijke birïnenten- toonstellingen plaats. Ieder jaar opnieuw gebeuren er in de vakantietijd regelmatig ongelukken. Vaak als gevolg van het verkeerd gebruik van butaan- of propaangas, dat over het algemeen in flessen wordt geleverd. De gevolgen kunnen ernstig zijn: niet zelden lichamelijk letsel en een verrui'neerde tent, boot of caravan. De ongevallen zijn vaak te wijten aan onachtzaamheid, onbekendheid met flessegas of het niet goed opvolgen van instructies voor bijvoorbeeld de ver wisseling of aansluiting van flessegas. Butaan of progaan hebben hele andere eigenschappen dan het aardgas, dat thuis gebruikt wordt. Aan mensen van ..Voorlichting Aardgas", een campag ne van VEGIN en Gasunie, wordt nog wel eens de vraag gesteld of een aard gaskomfoor op een camping te gebrui ken is. Dat is niet geval. De gasdruk, gassamenstelling en de verbrandings eigenschappen van propaan en butaan wijken sterk af van die van aardgas. Voor flessegas is dan ook een ander toestel nodigEventueel zou een aard gastoestel via de fabrikant omge bouwd kunnen worden. Meestal is het verstandiger en goedkoper om een speciaal butaantoestel te kopen. Er zijn twee soorten gasflessen: - een gasfles die direct of via een redu ceerventiel met slang is aangesloten op bepaalde apparatuur (lamp, kook- pit e.d.). Een reduceerventiel zorgt ervoor dat de gasdruk in de fles wordt teruggebracht tot de juiste druk van het gebruikstoestel - een (wegwerp) gaspatroon, die door gaans door middel van een pin aan het gebruikstoestel (vaak een lamp) is be vestigd wordt doorboord, waarna het gas via een in het gebruikstoestel aan wezig ventiel kan ontsnappen uit het gaspatroon. Voor beide soorten geldt, dat ze bij verkeerd gebruik uiterst explosief en/of brandbaar kunnen worden. Het is dan ook altijd van belang nauwgezet de gebruiksaanwijzing van de fabrikant op te volgen. Dat geldt-met name voor het aansluiten of verwisselen van gas flessen en patronen. Dat mag bijvoor beeld nooit gedaan worden in de tent, boot of caravan, maar dient altijd te gebeuren in de open lucht, zo ver mogelijk van iedereen vandaan. Over tuig U ervan dat de gebruikte patroon werkelijk leeg is voordat U tot ver wisselen overgaat. Controleren op gaslekkage Ook bij het aansluiten of verwisselen van gasflessen bestaat kans op lekka ge. Eén vingerhoedje vloeistof is al voldoende voor een explosief mengsel van ongeveer 40 liter. Voldoende om een caravan, tent of boot in de lucht te laten vliegen. Het is daarom goed verbindingen te controleren op lekka ge. Dat kan heel eenvoudig door met een kwastje vloeibaar afwasmiddel op de verbindingen aan te brengen. Vor men zich hierin belletjes, dan is dit een teken dat er gas ontsnapt. Controleer lekkages nooit met lucifers of een aan steker, de gevolgen kunnen rampzalig zijn. Zowel propaan als butaan zijn zwaar der dan lucht. Als er gas ontsnapt, zal dit altijd naar beneden zakken. Daar om mogen de flessen bijvoorbeeld nooit in of onder de caravan of bij boten onderdeks geplaatst worden. Alleen door goed ventileren kan het gas ver spreid worden. In caravans en boten is het ook van belang dat de ruimte waar gasapparaten branden goed wordt ge ventileerd, zowel in verband met even tuele lekkage van slangen als vanwege toevoer van verse lucht voor de ver branding. in verband met de veiligheid is het noodzakelijk de gasslang tenminste elke twee jaar te vernieuwen. Als gas slang mag alleen een gekeurde (bij voorbeeld GIVEG) en speciaal voor butaan- en of propaangas geschikte gasslang gebruikt worden. Op een gekeurde slang dient altijd het fabri cage jaar en de aanduiding „gasslang" vermeld te worden. Daarnaast wordt ook nog wel eens het jaar vermeld waarin de slang vervangen dient te worden. De slang mag nooit langer dan 1 meter zijn. Het spreekt vanzelf, dat de slang met daarvoor bestemde slang klemmen goed bevestigd dient te wor den aan de drukregelaar. Het is verder verstandig na gebruik en 's nachts de fleskraan dicht te doen. Gasflessen vullen Het vullen van gasflessen is niet zo maar iets dat overal en door iedereen kan gebeuren. Gas kan het beste ge kocht en bijgevuld worden bij een erkend gasleverancier of op de cam ping waar men verblijft. Het is niet toegestaan om een gasfles te vullen bij een L.P.G.-station. De controle op de inhoud van een fles is dan weg. Bij een L.P.G.-station kan men nooit contro leren of er te veel gas in de fles wordt gepompt. In de praktijk wordt de fles meestal overvuld, en dat levert een zeer gevaarlijke situatie op. Een ge ringe temperatuurverhoging door bij voorbeeld de zon is dan al voldoende om de fles te laten exploderen. In z'n algemeenheid geldt trouwens, dat gas flessen nooit bij een kachel of open vuur, zoals bijvoorbeeld een kamp vuur, mogen worden geplaatst. Tot slot is het ook van belang te weten dat gasflessen rechtopstaand vervoerd en geplaatst moeten worden. Propaan- flessen mogen nooit binnen staan. Bu- taangasflessen bij voorkeur ook niet. Mocht butaan om één of andere reden niet buiten geplaatst kunnen worden, dan dient de fles bij voorkeur neerge zet te worden in een kastje dat op de vloer goed geventileerd is en even tueel van buitenaf te openen is. Informatie Er komt dus nogal wat kijken bij een veilig gebruik van flessegas tijdens de vakantie. Een en ander is over zichtelijk op een rijtje gezet in de bro- .chure „Flessegas, veilig en gemak kelijk, mits goed gebruikt!", ver krijgbaar bij het Veiligheidsinsti tuut, Postbus 5665 te Amsterdam, tel. 020-736414. Ook bij de ANWB in Den Haag kunt U bij de sectie caravans en kampeeruitrustingen onder telefoon nummer 070-264426 inlichtingen ver krijgen over het gebruik van flesse gas. Bij de ANWB is voorts een over druk verkrijgbaar uit de Kampeer- en Caravankampioen van mei 1979, han delend over flessegas. BART KOOY Vredehofstraat 6 Telefoon 12525 Voor uw In oud-hollandse stijl ingerichte zaal Van een parkeerplaats achter winkels aan de Van Weedestraat werd een twee-assige aanhanger gestolen. Het voertuig kost drieduizend gulden. Op het fietspad langs de Steenhoff- straat reed een uit de richting Baarn komende automobilist uit Schoonhoven twee fietsers uil Woudenberg omver. Bij het oprijden van een parkeerplaats verleende hij hen geen vrije doorgang. Een van de twee fietsers werd voor onderzoek naar het ziekenhuis Zonne gloren gebracht. "Kapsalon 'n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steanhoffstraat 53 - Soest - 02155-21433 De praktijk van fysiotherapeute me vrouw E. A: C. M. van de Graaf-Ver- laan in het dorpshuis De Borg gaat ondanks de sluiting van het dorpshuis van 1 tot 16 augustus normaal door. Patiënten kunnen in deze weken ge bruik maken van de kleine voordeur. Alles wal tve doorslikken, komt via de slokdarm in de maag terecht. De slok darm is dus de verbinding tussen de mond en de maag. Voordat het voed sel in de maag terecht komt, moet het eerst een poortje passeren. De werking ervan kunt u het beste vergelijken met een klepje dat alleen naar de maag toe opengaat. Het voedsel kan dus maar in één richting passeren: vanuit de slok darm naa r de maag. Niet omgekeerd. Als de klep niet goed werkt, kan de inhoud van maag terugstromen naar de slokdarm. Dat kan vervelende klachten geven. Wat is er aan de hand? In de slokdarm wordt het voedsel niet verteerd. Dat begint pas in de maag. De inhoud wordt er bewerkt door het maagzuur. Het eten wordt als het ware gereed gemaakt om verder te worden verteerd door de darmen. Maar de darmen kunnen al dat voedsel niet in één keer aan en krijgen het maar mondjesmaat toegediend. Dat voedsel vermengd met het maagzuur blijft dus enige tijd in de maag. Dat maagzuur is nogal sterk en prikkend. De maagwand kan daar best tegen. Maar de slok darm niet. Als hij in kontakt komt met het maagzuur, kan hij worden aange tast. Bij herhaald en langdurig kontakt met de maaginhoud ontstaat een irri tatie of ontsteking van de slokdarm en dat voelt men als zuurbranden of pijn achter het borstbeen. Wat is de oorzaak? De klep werkt dus niet goed. Daar kunnen verschillende oorzaken voor zijn. Meestal komt dit doordat er van onderaf teveel druk op wordt uitge oefend. Door een te zwaar gewicht, door zwangerschap of door langdurige verstopping. In de buikholte is het dan zo „vol" dat de klep eenvoudigweg niet sterk genoeg is. Hij kan zijn werk niet goed meer doen, zodat het maagzuur in de slokdarm terecht kan komen. En dat veroorzaakt het brandende gevoel. Wat is er aan te doen? 'Om te beginnen zullen we moeten zorgen dat de druk die vanuit de buik holte op de klep wordt uitgeoefend, vermindert. Bij zwangerschap gebeurt dat na verloop van tijd vanzelf. Een te groot gewicht pakt u natuurlijk het beste aan met een dieet. Uw arts kan u uaa/ni d.uvif,eren. Als men langdurig last heeft van verstopping, verdient dat aandacht. Wen eraan elke dag op een vast tijdstip naar het toilet te gaan. Neem er rustig de tijd voor. Drink een half uur van tevoren één of twee bekers lauw water. Gebruik dan ook vezelrijk voedsel. Volkorenbrood bijvoorbeeld. Haal bij de drogist zemelen en gebruik daarvan drie keer per dag een eetlepel op een kop magere yoghurt. Ook aan het schadelijke effekt van het maagzuur op de slokdarm kan iets gedaan wor den. Uw arts kan een middel voorschrijven dat ervoor zorgt dat er geen maag inhoud in de slokdarm kan komen of een middel dat het maagzuur minder agressief maakt. Men moet er dan aan denken dat deze middelen ingenomen worden of hun werking ontplooien als het meeste zuur in de maag zit. Of als het zuur het meest aktief kan zijn. Dat is dus na de maaltijd en voor het slapen gaan. Bij lichte klachten kan een glaasje melk of biscuitje soms een ver lichting van de pijn bewerkstelligen. Wat kunt u zelf doen? Er zijn ook nog een aantal richtlijnen die ervoor zorgen dat men minder last van maagzuur heeft. Om te beginnen: niet plotseling bukken en geen kleding stukken dragen die om het middel knellen. Daardoor wordt immers de druk in uw buikholte vergroof. Dus, buk niet maar zak door de knieën. Als u vooral 's nachts veel last hebt, zet dan het hoofdeinde van uw bed iets hoger. Als u rookt, stop ermee. Het verstoort de werking van uw maag en daardoor ook het goed functioneren van de klep tussen maag en slokdarm. Ook overmatig gebruik van vet voed sel, alcohol, chocolade en pepermunt kan dit effect versterken. Het is goed hier rekening mee te houden. De klach ten zullen dan al heel wat minder kunnen worden. Andere ziektes Tegenwoordig beschikt uw huisarts over schrifelijk voorlichtingsmate riaal voor een hel,eboel andere ziektes. Het zijn patiënteninfo's van Artsenser vice. U kunt er gerust naar vragen. Ze zijn er voor. En ze verduidelijken U precies wat U mankeert. 1 2 3 4 5 6 7 8 10 12 13 14 15 16 18 20 21 22 25 26 27 33 35 36 37 33 40 41 43 Ut* 45 43 49 bü 55 57 58 59 62 63 64 SS 66 68 69 70 71 T2\ 75 77 78 79 80 Horizontaal: 1. huidblaas; 5. aanw. vnw.; 7. hoeveelheid: 11. vogel: 13. woede; 15. kloostervoogd; 17. glasachtige laag op aardewerk: 19. dochter van Cadmus; 21. toestand van rust; 23. afgunst; 24. zout water; 26. en omstreken; 27. familielid; 29. familielid; 30. geogr. aanduiding (afk.); 32. selenium (afk.); 33. herkauwer; 34. uitroep; 35. levenslucht; 37. regeringsreglement (afk.); 39. de onbekende (afk.); 40. resonantie; 42. meisjesnaam; 43. reptiel; 44. Europeaan; 46. eerwaardige vader (afk.); 47. per expresse (afk.); 48. mand; 50. leraar (afk.); 51. bevestiging; 53. vogelprodukt; 54. windrichting (afk.); 55. ongeveer (afk.); 57. deel v.e. gebouw; 61. binnenlandse strijdkrachten (afk.); 63. elektrode a.d. pos. pool; 66. Europeaan; 67. gif; 69. nieuwe wereldtaal; 70. deel v.e. auto; 73. pl. in Overijsel; 74. meisjesnaam; 76. larve v.d. langpootmug; 78. vrije keus; 79. droog; 80. strafwerktuig. Verticaal: 1. deugdzame; 2. officieel stuk; 3. slede; 4. woede, 5. godin; 6. muziek- oefening; 7. landelijke plaats; 8. goud (fr.) 9. bewijs van verdriet; 10. kleding stuk; 12. reeds; 14. dubbelklank; 16. voedsel; 18. kant; 20. deel van Azië; 22. de dato (afk.); 25. en anderen (afk.); 27. overeenkomst; 28. soort gedicht; 31. strijdmacht; 34. adellijke titel; 35. eng. Voegwoord; 36. onbep. vnw.; 38. vlug; 39. drinkgerei; 40. dwaas; 41. bedompt; 45. herkauwer; 49. edelsteen; 52. voorzetsel; 55. pl. in Egypte; 56. Gode zij lof (lat. afk.)59. soort hert; 59. wond- vocht; 60. voorzetsel; 62. winterkost; 64. windrichting; 65. het zijn; 67. gierig, aard; 68. verdedigingsorganisatie (afk.)71. zoals de akten getuigen (lat. afk.); 72. titel (afk.); 75. bolgewas; 77. laatste nieuws (afk,). ui 'LI in -g£ !uxa 'ZL 'IL 'CXLVN "89 '19 !assa 59 Ijsoo -*9 tjjaus Z9 '09 !japa '6Q ipueia *89 !pi '99 :ojibo -gg Ijoao 'gg luftqoj '6ê :puB(a 'g* !jnu: -x* ;j|a3 '0* !deu '68 !dej *88 luaui '98 IpuB -gg luoreq "^g '.JeSai '18 ^teepuoj '88 '.SBjpjaA 'LZ 'V9 qz :PP '33 riedaM 'OS ïapfiz '81 Ipoorq 91 :no 'ï-X '31 ot '.Mtue ■0 !jo *8 '.dLiop 'L apnja '9 Ibubiq *g !a3BJ t-n? '8 '3 teABjq *x :|BBai)jaA iaouj( 08 '-Jop '04 aijdo 81 Utaura9Z, Juasns fL '9uv 'Si 0L !op( '09 ïufiuaA 7,9 :jaq 99 :ap -oub 89 :sa '19 :iaAa3 ze :bo gg :ou tg :ia '89 '19 'M '09 $f !ad 'if :dj •9* luaaa 'ff !jappB g* iBprao Zf !uiib3 Of :uu 0g !jj is ïuiapB ge !Bq *g :so '88 !as ZZ To '08 :^d 0Z ï-xapuA 'LZ '09 '93 '*3 ^Pfïu '83 ïapaiA xs :oui 01 tjnnzBjS ix Tqe '9X :ujoox gx :ibbjj( XX Istsop 'i .'atp g !JBB|q x :ib»|uoz|joii

Soester Courant | 1982 | | pagina 13