Toen de mensheid het schrift had uitgevonden begon de lawine van het geschrevene de wereld te teisteren. Al in de oude stad Ur vond men kleitabletten en wel in enorme hoeveelheden. Met een puntig houtje schreef je gemakkelijk in zachte klei en eenmaal opgedroogd vormde dat een brief. Nog later schreef men op houten plankjes bedekt met was. Pas de komst van het paifter, een uitvinding van de Chinezen die naar Arabië overwaaide en vandaar het westen bereikte, maakte dat de lawine goed op gang kwam. We konden schrijven met een pen - letterlijk een (slag)pen van een grote vogel - de ganzeveer. Inkt werd gemaakt uit een aftreksel van galappels van de eikeboom en resten ijzer, een procédé dat tot voor kort nog hier en daar op het platteland werd benut. Maar schrijven bleef tot de uitvinding van de boek drukkunst letterlijk monnikenwerk. Moeizaam ploeterend schreven zjj regel na regel over van een ander boek of perkament. Jaren achtereen was men bezig met het overschrijven van de bijbel, met als enig voordeel dat die ijzersterke boeken, met natuurlijke en niet verblekende inkt, nu nog in menig museum of klooster te vinden zijn. Van kroontjespen tot kogelschrijver Strafwerk De schrijfmachine Geheim wapen? Systemen De typiste De nieuwe tijd doet zijn intrede 300 vrouwen papier hefboom hamer 14 juli 1982 VAN GANZEVEER TOT ELEKTRONISCHE SCHRIJFMACHINE i:SLJS'BRI s\ Aft»*. I De Virotype van Lambert, bestemd om te paard korte briefjes te kunnen typen. Een typekamer anno 1888, lange rokken en hooggesloten blouses. Vergelijk dat met de moderne typiste aan de Xerox 600 machine met de lichte druktoetstelefoon op de achter grond. De naam 'pennemes' leeft nog bij vele mensen. Men denkt dat het een gewoon soort klein zakmes is. De naam duidt in feite op een instrument om de ganzeveer bij te slijpen. Het materiaal daarvan, ge woon dierlijk hoorn, werd tamelijk gauw bot; dan schreefje met te dikke lijnen. Met het pennemes werd een nieuwe punt aan de veer geslepen. Napoleon was nog maar een jaar of tien verdreven, toen de eerste stalen pennen hun intrede deden. Zo rond 1826 kwam de beroemde kroontjespen, die tot kort na de 2e wereldoorlog nog op menige school werd gebruikt. Feitelijk kun je ze nog steeds in de meeste kantoorboekhandels kopen. De vulpen is al tamelijk oud en dateert uit het midden van de 19e eeuw. Zo rond 1860 begon, vaak als statusobject de vulpen aan zijn zegetocht. De balpen werd voor we reldoorlog 2 bedacht, maar werd pas na 1946 geleidelijk aan populair. Er wordt door sommige geschiedsschrij- vers nog immer gevochten om de kwestie wie de boekdrukkunst uitvond; de Neder lander Laurens Janszoon Coster of de DuitserGüthenberg.Feitisdat beiden een losse letter bedachten, in tegenstelling tot de voordien bestaande gesneden boek- pagina's. Van losse letters kun je regels vormen en van regels weer pagina's. Boekdrukken werd goedkoper. Maar het schrijven ge beurde vooralsnog met de bekende ganze veer. Toch bedacht een Engelsman in het jaar 1647 eerrapparaat om twee regels tege lijk te schrijven, met een buigzaam hand vat waarin twee pennen. Kennelijk be stond ook toen al de gewoonte om kinde ren strafwerk te geven In 1714, bijna tweehonderdzeventig jaar geleden, werd al een patentschrift inge diend door een Engels ingenieur Henry Mill, voor een machine voor het kunst matig schrijven van letters en tekens, apart of in groepen, de een na de ander, zoals bij het gewone handschrijven, zodanig op papier dat dit een duidelijk leesbaar schrift vormt. Maar de machine heeft nooit het daglicht gezien, zoals trouwens vele ande re uitvindingen uit die tijd en daarna. Toch blijkt dat men al in die tijd graag fantaseerde over een machine die schrij ven kon. Overigens is 'de schrijfmachine niet als uitvinding toe te schrijven aan een enkele man of vrouw. Mogelijk dat de 'Sholes-Gliddenmachine gebouwd in 1870, de eerste werkelijke schrijfmachine was. Uitvinder Sholes zei toen: 'Ik heb het idee iets te hebben ge daan voor de hardwerkende vrouw. Deze schrijfmachine zal haar een kansgeven om een meer gemakkelijke wijze van brood- Nederlandse uitvinding Om snel te kunnen typen ontwierp de Nederlander Marius den Outer uit Rotter dam een soort steno (kortschrift) type machine. De toetsen van deze tachotype zijn zo geplaatst, dat de volle hand er op kon rusten en je tegelijk meerdere toetsen kon indrukken. Op die manier ontstond korte, afgebeten zinnen, die als stenogram bij bv. rechts zaken konden dienen. Het systeem werd ook gepropageerd door het bekende Schoeverinstituutenje kon er een speciaal diploma foor behalen. verdienen te verwerven'. Een interessante uitspraak want daarmee verwees de goede man al naar een verschijnsel dat nu overal bekend is, de typiste. Middelerwijl meent men in het Zuid- Tiroolse dorpje Partschins bij Merano, dat de plaatselijke timmerman Peter Mitter- hofer, levend van 1822 tot 1893, de echte uitvinder van de schrijfmachine was. Het lijkt er veel op, als we de kenmerken van een schrijfmachine zien, nl A. Een schrijfmachine heeft een toetsen bord. B. Een soort korf met letterhamers. C. Een rol met wagen, voor het papier. De machine van Mitterhofer vertoont al die kenmerken, maar lijkt nog niet veel op de machine zoals we die nu kennen. De rol stond in feite dwars op de gewone richting, dus in de lengte-as. Verderkon men tijdens het typen niet zien wat er werd geschreven, omdat de letter van onderop tegen de rol sloeg. Die bouwwijze werd overigens ook door andere constructeurs toegepast en dat bleef nog tot de in de jaren '20 bij be paalde merken. De eerste Remington machines, gecon strueerd door Sholes en Glidden, kwamen al in 1874 als commercieel model aan de markt. Ze leken in diverse opzichten al heel sterk op machines, zoals we ze nu al gemeen kennen. Het toetsenbord bv. ver toonde de lettervolgorde, zoals nu alge meen wordt toegepast. Maar nog steeds bleef het schrift onzichtbaar tijdens het typen. De Remington uit 1894 had een systeem om de rol te kunnen omklappen, dan kon je even teruglezen wat ergetyped was maar het bleef lastig. Een zekere Franz Xavier Wagner (1837- 1907) slaagde er in, een zichtbare schrift machine te bouwen. Zijn Underwood, ge bouwd in 1896 werd het voorbeeld van alle latere schrijfmachines met hamertjes. Bij die Underwood slaan de hamertjes van vo ren tegen de rol, ze liggen horizontaal en zijn 'geregen' aan een ijzerdraad die door een kam loopt. Als u tegenwoordig een goedkope machine (dus nog niet met een bol of letterschijO koopt, lijkt die in grove trekken precies op de machine van 1896. Toch bleven er heel wat andere systemen in de handel verschijnen. Systemen wer kend met een letterschijfof, heel lastig met een draaisysteem, waarbij je een voor een de letters moest instellen en afdrukken. Zo bouwde een zekere meneer Lambert de Virotype. Dat was in het eerste jaar van de 'grote oorlog' in 1914. Een schijf die on der vingerdruk bewoog, schommelde in feite. De schijf was verbonden met een bolsegment dat letters afdrukte, het appa raat was ontworpen voor Franse officieren die te paard zittend, het kleine apparaat konden bedienen en korte briefjes typen. Twijfelachtig lijkt het, of daaraan de latere overwinning op de Duitsers is te danken. Schematische voorstelling van het schrijf- klavier van Sholes-Remington, waarbij de ietter van onderen, dus onzichtbaar, werd aangeslagen tegen de rol. Peter Mitterhofer uitvinder schrijf machine? (1822- 1893). Tot voor een jaar of vijftien waren nage noeg alle schrijfmachines gebouwd vol gens het beproefde Underwood-Reming- tonprincipe. Letters op stangetjes, die van uit het midden op een rol sloegen. Maar in het begin van de jaren '60 kwam daar verandering in. IBM greep terug naar een in wezen tamelijk oud principe: een bol met daarop systematisch gerangschik te letters. Deze IBM 72 werkte met een bol die zich in zijdelingse richting langs het papier bewoog. De bol zelf kon draaien en telkens de gewenste Jetter voor het papier plaatsen en afdrukken. Het principe van die bol was al uitgedokterd door bv. Thomas Edison in 1872. Er is maar weinig nieuws onder de zon De klerk, de man met het jasje met inkt vlekken, het meubilair van elk notariskan toor, wordt in 'A Cristmas Carol' van Charles-Dickens boeiend beschreven. De man die zijn verkleumde vingers warmt aan de kaars, omdat de ganzeveer hem dreigt te ontvallen. Maar in 1882 ontstond het fenomeen: de typiste. Het was de Firma Clarke, Chap- man Co. op St. James Road, Gateshead in Londen, die met sukses dames in dienst nam voor typewerk. Daar tikten de dames met een snelheid van 50 tot 70 woorden per minuut brieven en stukken uit. Dat ging even sneller dan de oude mon niken deden, vooral daar kort daarop het carbonpapier werd uitgevonden. Men ver mengde olie met roet en smeerde 'met de De Tachotype, een vinding van de Nederlan der Marius den Outer. De letters stonden bij dit type machine niet netjes op een regel, maar moesten later worden uitgetypt op een gewone machine. Het was een soort machine om 'steno' te kunnen typen. Sholes/Remington mechaniek 1873) hand' vellen papier daarmee in. Een sme rig spul, dat pas beter werd toen men in- plaats van olie meer harde vetten en was ging gebruiken. Snel, droog kopieëren. zo als we dat vandaag kennen, was er nog niet bij. We leven in de jaren '80. Schrijfmachines zijn, zeker op de kantoren, electrische ap paraten geworden. Een verwisselbare let- terbol ofschijf, maakt het mogelijk om van lettertype te veranderen. Zo lanceerde Rank Xerox kortgeleden zijn Xerox 600 serie (zie foto). Door toepassing van de hedendaagse micro-electronica in deze machine, maakt dat tal van moeilijke en veel voorkomende typehandelingen nu automatisch kunnen worden geactiveerd, door het inbouwen van functietoetsen. Bovendien is, door deze electronica, het aantal 'bewegende delen' tot eentiende teruggebracht, waardoor zo'n machine minder servicegevoelig wordt. Daardoor zijn ook de betrouwbaarheid en snelheid groter. Om te weten welke typefuncties het beste als electronische functie konden worden ondergebracht, zijn in de ontwikkeling van de Xerox 600 serie, meer dan 300 vrou wen betrokken geweest, die in hun dage lijks werk voor meer dan 80% te maken hebben met tekstverwerking op schrijf machines. Dit resulteerde o.a. in de volgende belang rijke punten 1. Men moest op eenvoudige en snelle wijze kunnen corrigeren. 2. Men het aantal aanslagen moest ver minderen. 3. Men eenvoudige machine-instellingen moest hebben om ingewikkelde tekst bewerkingen voor het typen in kolom men, matrixfiguren en overzichtsyste men snel in te stellen. Zoals op de foto goed zichtbaar is, hebben alle Xerox 600 modellen een uniek contro lepaneel van tiptoetsen, waarmee veel voorkomende handelingen automatisch kunnen worden geactiveerd. Elk model heeft een verwisselbare letter schijf, terwijl een speciaal klein geheugen standaard aanwezig is. dat is-handig voor het opslaan van bv. een namenlijst, adres sen of een complexe formaatinstelling. Voor het mager of vet typen van de letters. automatisch onderlijnen van tekst of het zetten in variabele kolombreedtes enz. zijn ingebouwde faciliteiten aanwezig. Voor het corrigeren van fouten hebben deze electrische schrijfmachines een wis- toets die de fouten zelf terugzoekt en een correctielint in werking stelt.' Aanslagvermindering, het lijkt op een fis cale zaak, maar duidt op het aantal malen dat de toetsen worden ingedrukt. Om dat aantal aanslagen te verminderen, kunnen veel voorkomende zinsneden in brieven, facturen en andere teksten, in het geheu gen worden opgeslagen, zodat de machine vanzelf bv. typt 'Naar aanleiding van uw schrijven d.d. en 'Verblijven wij met vriendelijke groeten'. Het instellen van bijzondere formaten, is bij deze Xerox 600 machines ook al duide lijk geautomatiseerd. Centreren, decimale tabulator, tabellen en rechterkantlijn kun nen door gebruik van de functietoets wor den geactiveerd. De letterschijf beweegt automatisch naar het midden tussen twee ingestelde punten bij het neerdrukken van de centreertoets enz. In ons land zal deze nieuwe machine vanaf april leverbaar zijn.

Soester Courant | 1982 | | pagina 15