Minister haalt streep door Zonnegloren odomo ggH 3?8 Zo gezien... Veel publiek bij modelbotenshow Kantoorgebruik van woning afgewezen Afsluiting doorgang Nassauplantsoen/ Van Weedestraat oplossing parkeerprobleem Uitverkoop bij Adama Verkeerd verbonden? Be Eekhoorn huizenkrant Woensdag 14 juli 1982 60e jaargang no. 46 Weinig financiële ruimte voor verbetering Eigendomweg is echt mannenwerk Honsbergen Achterham Honsbergen VARKENS LAPPEN Q98 Honsbergen BELEGEN KAAS Q98 Honsbergen Hollandse snijbonen Honsbergen SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per halfjaar f 12.— Buiten Soest per half jaar 24.— Verschijnt iedere woensdag Foto: Herman van Dam Minister Gardeniers van Volksgezond heid heeft een streep gehaald door het ziekenhuis Zonnegloren. Een en ander in verband met de door niemand tegen gesproken noodzakelijkheid om te be zuinigen in de gezondheidssector. In totaal moeten er ruim 9400 ziekenhuis bedden verdwijnen. Waar dan weer een toename met 1131 bedden tegenover staat, maar dat dan in het raam van een betere spreiding van de gezondheids zorg over Nederland. Het ziekenhuis Maarschalksbos te Baarn profiteert daarvan, want daar krijgt men er in eerste instantie zestien bedden bij, terwijl in een later stadium bekeken zal worden of verdere uitbreiding mo gelijk en noodzakelijk is. Wat in deze streperij bijzonder op valt is dat de minister advies vraagt over deze voorstellen, van provinciale staten en het College voor Ziekenhuis voorzieningen. Wat Zonnegloren betreft gaat het der halve om een advies van provinciale staten van Utrecht, dat in feite op 15 juni j.1. „officieel" verzonden werd in verband met de gevraagde „nieuw bouw" van een ziekenhuis (De Oelte) voor Baarn en Soest. Nu wordt echter een advies gevraagd over het voorstel Zonnegloren „op te heffen" en dat is een andere zaak. Maar toch kan nauwelijks verwacht worden dat de „provincie" nu plots een ander standpunt in gaat nemen en met de opheffing akkoord gaat. De aanvraag voor een nieuwbouw- ziekenhuis is door de provincie, met redenen omkleed, van harte onder steund. In die visie krijgt Maarschalks bos een functie als verpleegtehuis; een voorziening waar in deze omge ving dringend behoefte aan is. Nieuwbouw Opvallend nu is, maar in de ambtelijke wereld heel gebruikelijk, dat het op 15 juni verzonden advies, de minister officieel nog niet bereikt heeft. Er wordt duchtig langs elkaar gewerkt en met het oog daarop zegt dè eco- nomisch-directeur van Zonnegloren Maarschalksbos, is er niet direct re den voor paniek. In het voorstel van de minister is op genomen dat de ziekenhuizen te Har derwijk en Ermelo wel toestemming hebben gekregen voor de nieuwbouw van een fusieziekenhuis. Verder is ook vermeld dat in het regio- advies van het College voor ziekenhuis voorzieningen wordt geadviseerd de bestaande ziekenhuizen te Soest en Mishandelende knaapjes opgepakt Twee jongens uit Soest, respectievelijk dertien en veertien jaar oud, en deel uitmakend van een groepje van acht schooljongens, hebben na hun aanhou ding bij de politie opgebiecht veertien dagen geleden op de Peter van den Breemerweg een twaalfjarige jongen te hebben mishandeld. Uit stoerheid sloegen zij hem in zijn gezicht, waardoor het slachtoffertje twee blauwe ogen opliep en tanden los in zijn mond kwamen te staan. Het tweetal verklaarde „uit verveling" en „om stoer te doen" zo te hebben gehandeld. Twee eerder passerende jongens ontsprongen de dans; de een omdat hij tijdig een andere weg insloeg en de ander omdat hij door het achttal tè groot en vermoedelijk daarom tè sterk werd bevonden. De ouders van de twee aangehouden knapen hebben verklaard zich met de ouders van het slachtoffer in verbin ding te zullen stellen. Baarn te vervangen door nieuwbouw. Maar de minister heeft de beslissing over deze nieuwbouw uitgesteld „om dat het advies van de provincie nog niet voorligt". Belangrijk in het geheel is ook dat de directies van de beide Amersfoortse ziekenhuizen, De Lichtenberg en St. Elisabeth, warme voorstanders geble ken zijn van het nieuwbouw-zieken- huis en verwacht c.q. gehoopt mag worden dat die directies hun standpunt nu, onder de nieuwe omstandigheden, niet zullen wijzigen. De heer Oudemans zegt er van over tuigd te zijn dat het voorstel van de minister, voorwat betreft Zonnegloren, niet in die vorm zal worden uitgevoerd. Stormpje Desondanks heeft hét bericht over de sluiting, dat volkomen onverwacht kwam, toch wel enige onrust veroor zaakt. En dan in eerste instantie on der het personeel van Zonnegloren. Het gaat om circa driehonderd banen, die door het voorstel van de minister op de tocht komen te staan. „Wij hebben getracht ons vertrouwen in een goede afloop op het personeel over te brengen, maar dat neemt niet weg dat er toch een onrust-stormpje woedt", aldus de heer Oudemans. „Er is in deze regio geen sprake van over-bebedding"zegt hij, „en de si tuatie hier is niet te vergelijken met andere regio's". Oudemans zegt over het hele land een storm van protesten te verwachten en gezien alle berichtgeving in lan delijke dagbladen, is die storm al opge stoken. VVD verontrust De plaatselijke VVD heeft inmiddels duidelijk gemaakt verontrust te zijn over de voorstellen van de minister. „Zij gaat", zo zegt de afdeling, „vol strekt voorbij aan de verantwoorde- Gedogen Vrouwen Vredeskamp duurt voort Het Vrouwen Vredeskamp aan de Ver lengde Paitzerweg bij het Soester Hoogt hoeft voorlopig nog niet weg. Het gedogen duurt voort dankzij de beslis sing van de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Hij besliste vorige week vrijdag dat de door het gemeentebestuur van Soest aangezegde ontruiming uitgesteld moet worden tot dertig dagen nadat burgemeester en wethouders een be sluit genomen hebben over het be zwaarschrift dat de deelneemsters aan het kamp tegen die ontruiming indienden. Op korte termijn zal nu een hoorzit ting worden gehouden, waarop de kampeerders hun bezwaarschrift kun nen toelichten. Tijdens de behandeling door de Raad van State deed de woordvoerder van de gemeente, de heer W. Peters, de kam peerders het aanbod de slaaptenten op het gemeentelijk kampeerterrein te Soestduinen te zetten en een vergader tent op de huidige gedoogplek. Deze tussen-oplossing is mogelijk omdat de Soester kampeerverordening ver schil maakt tussen tenten voor tentoon stellingen e.d. en tenten voor recreatief gebruik. De deelnemers aan het Vredeskamp zijn daar niet op in gegaan; hoeven er zolang de (nieuwe) beslissing van bur gemeester en wethouders nog niet genomen is èn de dertig dagen respijt nog niet voorbij zijn. Het kamp zal nog vele weken gedoogd worden zoals de zaken er nu voorstaan. De commissie voor de beroepschriften is met burgemeester en wethouders van oordeei dat het gebruik van een woning als kantoor moet worden afge wezen. Volgens de commissie heeft het cojlege dan ook terecht de gevraagde vrijstelling van de bepaling van de bouwverordening geweigerd. De vrijstelling werd gevraagd door Meyso Handelsonderneming en Studio Bart Repko en wel voor de eerste etage ■van de woning aan de Varenstraat 21. Meyso heeft van het college wel ver gunning gekregen het parterre gedeel te als kantoor te gebruiken, echter voor een periode van een jaar. Het college vond het te ver gaan ook de eerste etage van het pand als kantoor te verhuren en dat ondanks dat de twee overige etages aan particulieren voor bewoning verhuurd zijn. Tijdens de zitting van de commissie voorde beroepschriften voerde de heer Meijer van Meyso aan dat bewoning door meer dan een of .twee personen nergens voorgeschreven is en dat hij met de verhuur aan twee personen ruimschoots aan de eisen van de bouw verordening en bestemmingsplan bepalingen voldoet. Repko liet toen weten door economi sche teruggang niet in staat te zijn een andere studio te huren, terwijl van wege de grootte van zijn gezin, kantoor houden aan huis niet mogelijk is. Noch b. en w. noch de leden van de commissie voor de beroepschriften zijn voor deze argumenten gezwicht. College en commissie beroepen zich op de bepalingen van het bestemmings plan en kunnen zich niet verenigen met het feit dat een woonverdieping aan de woonbestemming wordt onttrokken. Donderdag a.s. moet de raad beslissen. lijke opstelling van de ziekenhuizen in Soest en Baarn, die zelf al lang en breed plannen hebben uitgewerkt om te zorgen voor een verantwoord en doelmatig gebruik van de financiële middelen in de gezondheidszorg". Men wijst daarbij op de suksesvolle handtekeningenaktie en de massaal uitgesproken wens om te komen tot èèn ziekenhuis voor de beide gemeen ten. Men vindt daarom de handelwijze van de minister „onbehoorlijk". „Afgezien dan ook van de eigen mid delen tot verweer tegen dit voornemen die de ziekenhuizen en de medewer kers hebben, zal de VVD in Soest zich verzetten tegen het plan van de minis ter. In Den Haag maakt het parle ment uiteindelijk nog uit wat er gaat gebeuren. Als in Den Haag te lang te veel treuzelpartijen het beleid mogen voeren, zal het terugdraaien van dit voornemen niet makkelijk zijn. De VVD wil best bezuinigen, maar dan op grond van een echt beleid, waardoor „spoed-operaties" zonder visie ach terwege kunnen blijven. Een zorgvul dige afweging kan voorkomen dat een zogenaamde besparing op de gezond heidszorg als resultaat zal hebben dat de gemeenten meer werk mogen beste den aan de sociale diensten. Dat is het paard achter de wagen span nen", aldus de VVD-Soest. Lijst met theoretische bezuinigings mogelijkheden gereed Een dezer «lagen verschijnt een (grote) lijsi met .ïlle theoretische bezuini- giiigsinogeli ikheden, welke door de uit raadsleden gevormde speciale werk groep heeft samengesteld. De werk groep heelt in feite geen keuze ge maakt. maar laat dat over aan de raad die na 7 september gaat funtioneren. De „mogelijkheden" blijken zeer ver te gaan en met het oog op te verwach ten grote onrust, die publikatie van het rapport, zal veroorzaken, is door de leden van de commissie algemene be stuurszaken aangedrongen op zorg vuldige begeleiding. Tot 1 oktober hebban alle iostanUes.en verenigingen die het rapport .toe gezonden krijgen, gelegenheid te reageren. Daarna wordt het rapport met de reacties behandeld in een infor mele openbare raadsvergadering. Het gaat om zeer grote bezuinigingen, die alles te maken hebben met het gat in de begroting voor 1983, dat nu al 2,2 miljoen gulden bedraagt. Zijn verzekeringsvoorwaarden voor U apentaal? Laat U voorlichten bij van Routvendaal! J. G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155-164 67 De j.l. zondag in de vijver bij de kinderboerderij gehouden modelbotenshow heeft veel publiek getrokken en het initiatief van het Soester Modelbouw Centrum is zeker hoog gewaardeerd. De show ivaa compleet en alles wat er zoal met deze modellen te doen is werd vertoond. Hoogtepunt was mogelijk de de monstratie bij het booreiland, waarde radiografisch bestuurde bootjes blussingswerkzaamheden uitvoerden. De talrijke omstanders hebben nauwelijks iets gemerkt van een storing die vermoedelijk veroorzaakt werd door illegale zendamateurs, die met een te groot vermogen in de lucht was. Gezien de drukte bij de informatiestand zullen er in de toekomst nog heel wat modelbootjes de Soester vijvers bevolken. Dc ecrsic bespreking van het door het Utrechtse bureau A. G. V. (advies groep voor verkeer en vervoer) opge- stehl rapport door de verkeersdeskun- digen uil de gemeenteraad, heeft on dermeer de suggestie van de PvdA-er Kingma opgeleverd de doorgangen aan weerszi jden van de Lindenhof van het Nassauplantsoen naar de Van Weede straat, af te sluiten voor verkeer. Die ruimte wil hij gaan gebruiken voor parkeren'en daar rhbét volgens King ma mogelijk óók nog een deeltje van het plantsoen voor opgeofferd worden. Wat de Eigendomweg betreft is er sprake van grot«' aarzeling. Kingma liet tijdens de vorige week gehouden bijeenkomst van de ver- keerscommissie al direct weten de reakties van de Nassauplantsoen-be- woners te kennen, maar hij vond het voorlopig toch de beste oplossing voor het parkeerprobleem van de Van Wee destraat. En Kingma werd niet eens zo nadrukkelijk door zijn mede-commis sieleden tegengesproken. Hij kreeg duidelijke steun van de heer Nuijten van Progressief Soest. De CDA-er Stam, die aan zijn laatste commissievergadering bezig was Overhemdem - Kostuums - Riemen - Katoe- tnen blazers - Sokken - Katoenen broeken - Stropdassen - Regen jassen enz. herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest (Stam komt niet terug in de raad) gaf als boodschap mee dat de Soester vroede vaderen in andere samenstel ling, door de Weg-over-de-Eng af te wijzen, zich deze ellende op de hals gehaald hebben. „Was er toen maar anders besloten", zei hij. „Soest moet niet Soest blijven", zei de heer Stam, „maar Soest moet bij de tijd blijven". Overigens werden er in deze vergade ring 'wat* de Soester verkeersproble matiek betreft, geen knopen doorge hakt. Er werden zeer voorzichtige voorkeuren uitgesproken. Rijksweg af Wat de Van Weedestraat betreft kun nen er veranderingen komen als het Rijk de weg inderdaad overdraagt aan de gemeente. Burgemeester Scholten maakte de commissieleden deel van zijn verwachtingen dat dat inderdaad gaat gebeuren. „Het Rijk wil in het algemeen van dergelijke door woonplaatsen lopende wegen af. Er is een wettelijke regeling op komst, maar zolang die er niet is kunnen wij ons best doen er een zo hoog mogelijke som voor te krijgen", aldus de burgemeester. Soesterbergsestraat Geruime tijd werd ook gesproken over de toekomst van de Soesterbergse straat in verband met het daar te bouwen winkelcentrum. Niet iedereen is gelukkig met voorstellen om het winkelgebied verkeersarm te maken. „Het zou wel eens kunnen betekenen", zei de VVD-er Blaauw, „dat de poten tiële kopers dan naar een gebied rijden waar met de auto dichter bij de winkels te komen is". Blaauw verzette zich ook tegen de op vatting dat de winkeliers straks moe ten betalen voor de noodzakelijk ge achte verkeersmaatregelen. En juist het geld speelt een alles overheersende rol bij de verkeersplannen die door AGV ontwikkeld zijn. Eigendomweg Dal werd nog eens extra duidelijk bij de b«>spr«'kiiig van het knelpunt Eigen- dom-Nicuwcweg. Net als de leden van de commissie openbare werken willen ook de verkeersdeskundigen uit de raad in meerderheid de meest optima le voorziening. Evenals bij de commissie o.w. werd er door de verkeersdeskundigen in het plan „geschrapt". Er wordt wat ver schillend over gedacht, maar de ver- keerslichtinstallatie op de Nieuwe- weg, bij de Eigendomweg èn het open baar groen dat op de enigszins gere construeerde Eigendomweg gedacht is, zullen vermoedelijk wel opgeofferd worden. En alhoewel enkele leden van de com missie financiën deel uitmaken van de verkeerscommissie of van de commis sie openbare werken, bleek daar bij alle leden weinig bereidheid geld voor de als noodzakelijk geachte voorzie ningen beschikbaar te stellen. Toch was het juist de gemeenteraad die in de juni-vergadering de recon- struktie van deze wegen met hoge prioriteit naar voren schoof. Nu ach teraf echter willen de meeste leden van de financiële commissie het beschik baar stellen van het benodigde geld toch weer uitstellen tot de oktober vergadering. In die vergadering zal de dan zittende raad knopen door moeten hakken ten aanzien van de begroting voor 1983 en de daarmee verband houdende be zuinigingen. Nu daar geld voor uittrekken bete kent een belasting voor de begroting van 1983 en komende jaren en met het oog daarop besloten de leden van de financiële commissie nog maar geen advies aan de raad uit te brengen. In alle frakties zal er vóór a.s. donder dag nog over gesproken worden. Als het tot reconstruktie komt dan betreft dat in ieder geval de aanleg van fietspaden en een voorsorteervak op de Nieuweweg bij de afslag Eigen domweg. WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Alleen donderdag Mager 100 GRAM van 2.09 voor Alleen donderdag MAGERE KILO, van 14.- voor Alleen donderdag NOORD-HOLLANDSE KILO Alleen donderdag KILO GERARDPAliL „Nou geloof ik toch dat ik ver keerd gedraaid heb" zei ik terwijl ik het haast zeker wist. „Welk nummer wilde u dan hebbenvroeg ze behulp zaam en voordat ik wat zeggen kon: Nou ja, niet dat ik een nummer ben, hoor". Ze lachte, maar het klonk niet vrolijk. Ik noemde het nummer en dat bleek inderdaad niet te klop pen. „Nee hoor, het lijkt ner gens op, dus ik denk dat er op de centrale iets fout gegaan is" veronderstelde ze. „Daar werken tenslotte ook mensen die fouten kunnen maken. En er wordt tegenwoordig zo ver schrikkelijk veel getelefoneerd dat het haast een wonder mag heten dat het bijna altijd goed gaat. Ja, nou moet u niet den ken dat al die mensen naar mij bellen. Eigenlijk gaat de telefoon hier haast nooit en eer lijk gezegd schrok ik ook wel een beetje van de bel. Je rekent er niet meer op, hè. Soms denk ik er wel eens over om hem maar weg te doen. Elke twee maanden krijg ik een rekening voor het abonnement. Als ik dat dan omreken over het aan tal gesprekken worden het wel hele dure babbels. Maar ja, als ik dat doe raak ik helemaal geïsoleerd. Dan kan ik mijn kinderen ook nooit meer bel len en als ik ziek ben is er nie mand om de dokter te roepen. Als je zo oud bent als ik kan er toch van alles gebeuren. Je bent eigenlijk maar een mens van een dag. Ik krijg in ieder geval ruimschoots de tijd om daarover na te denken". Haar stem stokte, maar ik had de moed niet om het gesprek af te breken. „Wat gekhè" zei ze opeens weer helder. „Zit ik hier tegen iemand aan te pra ten die ik helemaal niet ken. Ik heb uw naam niet eens ver staan. Weet u, ik zei in het be gin wel dat ik geen nummer was, maar eigenlijk voel ik me dat wel degelijk. Mijn rol is zo'n beetje uitgespeeld. Ik moet nu plaats maken voor anderen. Zo gaat dat en daar heb ik meestal ook wel vrede mee. Maar een enkele keer overvalt het je en dan heb je iemand nodig om tegenaan te praten. Vergeet het allemaal maar. Ik vond het erg fijn dat u even naar me hebt willen luisteren. Zullen we afspreken dat ik tracteer als ze u op de centrale weer verkeerd verbinden zei ze lachend en verbrak de verbinding. Hoofdverdachte B.V.-zwendel meldt zich bij politie Een 27-jarige Soester heeft zich dit weekend bij de politie gemeld en is ver volgens ingesloten. De man is hoofd verdachte in een zwendel zaak met lege B.V.'s, die vorig jaar aan het rollen kwam. Naar hem werd uitge keken. Eerder al waren in deze zaak twee andere inwoners van Soest en een man uit Bussum aangehouden. Het viertal heeft zich op grote schaal schuldig gemaakt aan oplichting. Via besloten vennootschappen werden goe deren gekocht, die vervolgens aan een andere b.v. werden doorverkocht. Geld voor de gekochte goederen werd er nooit betaald en als daar aanleiding voor was werd zo'n b.v. failliet ver klaard. Er zijn zo vele tonnen ver duisterd. S/a geen nummer over. Een ruime keuze van koophuizen in Amers foort, Soest, Baarn en omgeving. Bij ieder huis een foto en volledig adres. Vraag gratis toezending. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-30488

Soester Courant | 1982 | | pagina 1