Eerste luchtpassagiers stegen op vanaf Soesterberg en niet van Schiphol sïïiï'P' Slachting van jonge zeehonden aan de kaak gesteld Was de eerste de eerste? Caribbean Carnaval in Utrecht lo Caribean Carnival na Hulanda! d»"<zFiïk''>k- Nog geen licht in straatroof Zaterdag 7augustus: Met raad en daad Amsterdam Airport Soesterberg LuchfAllzzr £nge/arm. m oeod 11 Soostor Courant van woensdag 21 juli 1982 Er is nog geen enkel licht in de straat roof, waarvan op 7 juli de 20-jarige in Soest wonende Amerikaanse mili tair S. W. het slachtoffer werd. Hij werd door drie overvallers gedwongen zijn geld af te geven. Van één van de daders, de man die W. een mes op de keel zette, heeft de Soester po litie een compositiefoto laten samen stellen. Zoiets is in Soest niet eerder voorgekomen. De man met het mes is ongeveer twintig jaar, 1.80 meter lang en heeft lichtblond gedekt en tot op de schou ders afhangend haar. Hij heeft een blonde snor. De man, die een fors postuur heeft, droeg een groen wind jack met ritssluiting en een groene corduroy broek. De twee andere da ders zijn ongeveer 1.70 meter lang.v Meer gegevens zijn van hen niet be kend. De Amerikaan liep 's avonds om streeks half elf op de Burg. Grothe- straat, toen hij door drie hem tege moetkomende mannen werd aange sproken. Na een korte woordenwisse ling pakten twee van hen hem beet, terwijl de derde hem een mes op de keel zette. Het slachtoffer kon zich nau welijks verweren, niet alleen omdat hij in de houdgreep werd gehouden, maar ook omdat een arm in het gips zat vanwege een breuk. Nadat hij was losgelaten, werd hij gedwongen zijn geld af te geven. Meer dan een paar tientjes had hij overigens niet bij zich. Tot nu toe heeft de politie geen enkele tip binnengekregen over de mogelijke daders. Ze hoopt nu, dat de belangrijk ste dader wordt herkend van de compo sitiefoto. Iedereen die meent inlichtin gen te kunnen verschaffen, wordt ver zocht contact met de politie op te ne men. Het eerste originele Carlbisch-/Euro- pese Carnaval wordt zaterdag 7 augus tus a.s. in Utrecht gehouden. De start van deze spectaculaire show vindt 's middags om 13.00 uur plaats vanaf het Jaarbeursplein. Afsluitend is er dhn een slotfeest op het terrein van de .kunstijsbaan. Na een voorbereiding van bijna twee jaar zal voor het eerst in de historie een echt Caribbean Carnaval in Nederland gehouden worden, waarvoor de hele binenstad van Utrecht zal zijn afgeslo ten. Het wordt, zoals we dat kennen van de t.v., een optocht van meer dan duizend personen, begeleid door wervelende muziek; dansend en ritmisch bewe gend in prachtige kleding over een parkoers van zes kilometer. Op Aruba, Bonaire en Curacao wordt het carnaval ook in februari gevierd. Het is, in tegenstelling tot in Neder land, daar een zomers gebeuren en met het, oog daarop is nu de datum 7 augustus gekozeh. T)e kans op mooi 'weer'is dan groot. Iedereen is welkom en Nederlanders zijn van deelname zeker niet uitgeslo ten. Men dient zich dan wel aan deze wijze van carnavalviering aan te pas sen. Het geheel wordt georganiseerd door het Caribbean Carnaval Comité (C.C.C.) te Utrecht. Voor nadere informatie kan men te recht bij Ria Green, Wiardi Beekman- straat 120, 3762 HC Soest, tel. 22669. Por fin, despues di kasi dos anja di organisación, e tempo a je ga pa nos goza den nos mes carnaval. E fecha ta disabra, dia 7 de augustus lor di merdia te 7or die anochi na Jaarbeursplein, Utrecht. E centro lo wordu sera pa tur trafico i e parada lo kana jump i jamm mas ku 6 km. Tin mas ku mil hende ku ta participa i tur hende ta spera ku otro anja lo tin hopi hopi mas. E fecha a wordu skohi den augustus pasobra e solo ta un kos masha impor tante pa nos karnaval. Tur hende ta welkom pa bin waak i kasi sigur lo nan join nos karnaval otro anja pa e bira un exito mas grandi. Despues di e parada lo tin un fiësta grandioso na Kunstijsbaan na Utrecht, di 9or pa 5or di madrugra. Lo toka S-United di Aruba i differente otro band. No lubida, bin waak, bin goza e dia di NOS Karnaval. Pa mas informashon jama: Ria Green, Wiardi Beckmanstraat 120 3762 HC Soest, tel. 22669. GLAS ONTSPIEGELEN - Kan ik zelf het glas van een bril ontsplegelen? AntwoordLaat dat maar liever aan de opticien of glazenleverancier over, want de glazen moeten worden geëtst met scherpe stoffen, bijvoorbeeld flu or, en dat is geen werk voor een leek. Als er iets verkeerd gaat, krijgt u matglas in uw bril, en dan moet u voor veel méér geld nieuwe glazen bestel len. ECZEEM - Ik kreeg op recept Focusan voorgeschreven, maar dat veroorzaakt 'n branderig gevoel. Kan er een fout begaan zijn? Antwoord: Focusan is een werkzaam medicijn tegen allerlei huidschimmel- infecties. Als uw eigen arts of specia list het voorgeschreven heeft, moet u toch even door die tijdelijke pijn heen om van uw eczeem af te komen. Jagers uit alle delen van Europa trekken ieder jaar naar de poolstreken van Canada, Noorwegen en Groenland om hun wrede maar winstgevende werk te verrichten. Zij hebben het gemunt op de smetteloze vachten van duizenden jonge zeehonden die weldra de schouders van menige elegante vrouw [of zelfs manzullen sieren. De pels van jonge zeehonden worden bewerkt tot talloze luxe-artikelen zoals mantels, schoenen, handtassen, cei- tuurs en portefeuilles. De meeste van deze produkten zouden ook met andere grondstoffen vervaardigd kunnen wor den. Vele mensen, onder wie ook de Franse actrice Brigitte Bardot, hebben geprotesteerd tegen de wrede manier waarop deze weerloze jonge zeehonden worden afgemaakt. De schedels van de zeehondjes worden met pikhouwelen ingeslagen voordat ze tien dagen oud zijn omdat ze daarna hun mooie witte vacht verliezen. Ook de zogenaamde ..klapmutsen" zijn zeer in trek vanwe ge de blauwachtige glans van hun pels. Johanna Maij-Weggen, lid van het Europees Parlement, vindt deze jacht- methoden onterend voor mens en dier. Uit naam van de parlementaire com missie voor milieuzaken heeft zij hier over onlangs een rapport opgesteld. In hel rapport wordt aangetoond dat als er geen einde wordt gemaakt aan deze jaarlijks terugkerende slachtpartij, de zeehonden over enkele jaren geheel uitgestorven zullen zijn. Deze uitroei ing is niet te wijten aan de traditionele jachtmethoden van de bewoners van het poolgebied maar aan de ..commer ciële jacht" ten behoeve van de indus trielanden. De gewetenloze jagers zijn vooral afkomstig uit Groot-Brittannië, Dene- marken, Frankrijk en de Bondsre publiek Duitsland. De landen van de Europese Gemeenschap voeren grote hoeveelheden zeehondepelzen in die worden verwerkt tot mantels, tassen, schoenen, enz. Mevrouw Maij-Weggen wil dat de Gemeenschap de invoer van huiden en andere zeehondeprodukten verbiedt en ook binnen de EG een einde maakt aan de onderlinge handel in dergelijke produkten. Volgens het rapport moeten de diverse zeehonderassen opgenomen worden op de lijst van bedreigde diersoorten van de Conventie van Washington die de internationale handel hierin reglemen teert. Mevrouw Maij-Weggen pleit ook voor de invoering van speciale maat regelen ten behoeve van de monniks robben die in het Middellandse Zeege bied leven en waarvan er nog maar on geveer 650 over zijn. Ook door de aanleg van natuurreser vaten zou voorkomen kunnen worden dat het zeehonderas uitsterft. In het rapport, dat binnenkort door het Euro pees Parlement behandeld zal worden, wordt tenslotte gepleit voor bescher mende maatregelen die rekening hou den met de belangen van de autochtone bevolking van de poolstreken. Overdruk van een artikel over de vliegbasis Soesterberg, dat binnen kort zal verschijnen in het blad Schipholland". Er blijkt uit, dat het burgerluchtverkeer in Nederland niet zoals tot nog toe algemeen werd aangenomen - op Schiphol begon, maar op Soesterberg. Het is een gewone, ietwat verkleurde, bruine kantoormap met het opschrift in sierlijke penneletters 'The British Aerial Transport Co. Ltd. - Diversen'. Hij bevat tientallen brieven en telegrammen die werden verzonden door BAT aan zijn Nederlandse vertegenwoordiger, de voormalige luitenant vlieger Coblijn, en omgekeerd. Tezamen vormen zij het re laas van de opening van een BAT-lijndienst tussen Londen en Soesterberg op 7 oktober 1919. Een half jaar vóórdat de eerste KLM-lijn op Schiphol landde. Groot verschil is dat de KLM-lijn er nog steeds is op Schiphol, en dat de BAT-lijn al na anderhalve maand het Soesterbergse veld moest ruimen. Uit de correspon dentie wordt ook duidelijk waarom de 'Soesterberg-connection' in zijn toenmalige vorm geen lang leven was beschoren. Dat is natuurlijk makkelijk napraten. Om echt goed te beseffen met welke enorme pro blemen British Aerial Transport en luitenant Coblijn kampten, nemen we u mee terug in de tijd: naar augustus van het jaar 1919. ELTA Het is nog maar een jaar geleden dat de eerste wereldoorlog in Eu ropa woedde. De rust heeft een jaar de tijd gehad om terug te ke ren. In dat jaar is er meer ge beurd. Overal in Europa zijn de oorlogsvliegtirigen gelukkig overbodig geworden. En overal in Europa zien ondernemende man nen wel nieuwe gebruiksmogelijk heden voor dat overtollige vliegmaterieel. Er zijn er zelfs die met een zekere regelmaat passa giers willen gaan vervoeren door de lucht! Het zijn vooral militaire vliegers die met plannen komen. Er is een zekere luitenant-vlieger, genaamd Albert Plesman, die benoorden het Noordzeekanaal in Amsterdam- Noord een luchtvaarttentoonstel ling organiseert. Op 10 augustus 1919 gaan de poorten van de Eer ste Luchtverkeers Tentoonstelling Amsterdam (kortweg ELTA) open. Vanuit heel Europa komen de voormalige oorlogsvliegtuigen naar Amsterdam, behalve vanuit Duitsland. Dat ligt nog te gevoelig. De tentoonstelling blijkt een door slaggevend succes. Er komen in ruim een maand tijd maar liefst een half miljoen mensen zich ver gapen aan het ongelooflijke won der van de techniek. Dat de lucht vaart letterlijk onder de mensen is gekomen blijkt ook wel uit het féit dat ruim 4.000 van de ELTA-be- zoekers een rondvlucht maken. En natuurlijk na afloop daarvan, niet zonder enige trots, de familie kond doen van dit avontuur. Heel Ne derland had het erover. Zelfs Ko ningin Wilhelmina kwam een kijk je nemen in Amsterdam-Noord! Doel Voor Plesman is de ELTA geen doel op zich. Het is voor hem een middel om een ander doel te be reiken: het oprichten van een ech te luchtvaartmaatschappij. Daar voor is natuurlijk nodig dat het pu bliek een positieve instelling heeft ten opzichte van vliegen. De ELTA bewerkstelligt dat. Maar de ELTA bewerkstelligt meer. Tij dens de tentoonstelling legt de jon ge luitenant-vlieger de door hem zo noodzakelijk geachte contacten met vertegenwoordigers van grote Nederlandse bedrijven. Die bedrij ven moeten hem namelijk gaan steunen bij de oprichting van zijn maatschappij. Zo zien we dat Albert Plesman be hoedzaam en weloverwogen afste vent op zijn doel. Op de ELTA loopt zijn collega, de luitenant- vlieger Coblijn. rond met plannen die ook gaan in de richting van luchtvervoer van passagiers. Een concurrent van Plesman dus. Co blijn komt op de tentoonstelling de in Engeland werkende vliegtuig ontwerper Frits Koolhoven tegen, en ze maken een afspraak. Kool hoven is namelijk als ontwerper in dienst van een Engelse lucht vaartmaatschappij, de British Aerial Transport Company. 17 mei 1920. Die datum werd met hoofdlet ters bijgeschreven in de anna len van de Nederlandse lucht vaartgeschiedenis. Het was im mers op die dag dat in ons land de eerste luchtlijn van de grond kwam. Albert Plesmans KLM vloog op die gedenkwaardige dag, nu 62 jaar geleden, met een in Engeland gebouwd vliegtuig twee passagiers van Londen naar Schiphol. Maar was die landing van de eerste lijndienst op Schiphol nu ook tegelijk de eerste lijn dienstlanding in Nederland? Tot nog toe is dat eigenlijk steeds voetstoots aangenomen. In een stoffige archiefdoos in de opslagruimte van het lucht vaartmuseum Aviodome ligt echter een map correspondentie uit 1919. De inhoud daarvan werpt een geheel ander licht op dit stukje Nederlandse lucht vaartgeschiedenis giers geworven per advertentie, er zijn geen vastomlijnde afspraken tussen Coblijns firma COBOR en de British Aerial Transport Com pany, er zijn geen afspraken ge maakt met douanemensen en er is geen blijvende vergunning om van een vliegveld gebruik te maken. Voldoende redenen om een lucht lijn die eind september van de grond moet komen, al bij voorbaat tot mislukken te doemen. Toch is het iets onverwachts dat roet in het eten van Coblijn gooi de. In Engeland breekt een spoor wegstaking uit. De Britse regering wil echter koste wat kost het post verkeer tussen de grote steden in stand houden. En als dat niet per trein kan, dan maar dat nieuwe vervoermiddel 'vliegtuig' ingezet. Omdat de Britse regering zelf niet beschikt over geschikte toestellen, vordert ze die gewoon van lucht vaartmaatschappijen BAT moet Coblijn tot haar spijt meedelen dat zij geen vliegtuig kan sturen naar Nederland. Dat met burgervliegtuigen, maar dat gold alleen maar voor machines die naar de ELTA moesten. En de ELTA is afgelopen. Drie dagen na aankomst van de eerste vlucht, en de dag na het vertrek ervan, krijgt Coblijn een brief van zijn oude baas, de commandant van de mili taire Luchtvaart Afdeling op Soes terberg. Die zegt dat BAT wel een vergunning moet aanvragen om op het veld te mogen landen nu de tentoonstelling voorbij is. Coblijn is inmiddels al op bezoek geweest bij de inspecteur van di recte belastingen in Utrecht om douanefaciliteiten op Soesterberg geregeld te krijgen. In afwachting van de aangevraagde vergunningen blijft BAT komen met haar Kool hoven FK-26 limousines. Hoewel slecht weer aanvankelijk zorgt voor licht uitstel realiseert de maatschappij toch elke week een vlucht (16 oktober aan/17 oktober weg, 23 oktober aan/24 oktober weg) en heeft zoveel belangstelling dat op 25 oktober een extra vlucht wordt ingezet naar Soesterberg die op de 28e weer naar Londen ver- N,eUVle 'en"e de K°"e'dan,Sche S*aw 3 "«OSMOS»' 'Hei eerste echte passagiersvliegtuig ter wereld werd - als FK-26 - ontworpen door Frits Koolhoven. British Aerial Transport prees het toestel aan als 'een limousine'. De piloot zat echter wel achter de cabine in de open lucht' In die functie heeft hij zelfs het al lereerste echte passagiersvliegtuig ter wereld ontwikkeld voor BAT. Dat vliegtuig onderscheidde zich van alle andere door het feit dat het nou eens geen omgebouwde bommenwerper was, maar een toe stel dat ontworpen was speciaal voor passagiersvervoer. De Kool hoven FK-26, zoals de machine werd aangeduid, was dan ook voor die tijd erg comfortabel met zijn dichte cabine. Coblijn spreekt met Koolhoven af dat hij de vertegen woordiging van British Aerial Transport in Nederland voor zijn rekening zal nemen. In die hoeda nigheid moet Coblijn ook gaan zorgen voor passagiers en vracht voor een door BAT te vliegen luchtlijn tussen Engeland en Ne derland. Op dinsdag 16 september ver schijnt een advertentie in de Nieuwe Rotterdamsche Courant waarin de nieuwe BAT-luchtlijn wordt aangekondigd. Gegadigden kunnen zich bij Coblijn opgeven voor een vlucht naar Londen. Dat is slim bekeken van hem. De Koolhoven FK-26 die op de ELTA zoveel bewonderende blikken heeft getrokken vertrekt namelijk in verband met het einde van de tentoonstelling op zondag 21 sep tember naar Londen, en daarin is plaats vrij. Bovendien komt op de dag van het verschijnen van de advertentie vanuit Engeland een tweede FK-26 naar Soesterberg: een proefvlucht die op donderdag 18 september met passagier Delia Mouton terug naar Londen gaat. Het vervoer wordt gewoon per vlucht door middel van een advertentie geron seld. Coblijn krijgt vijf reacties van potentiële passagiers voor de BAT-vlucht, maar de meesten wil len wat later vliegen. Spoorwegstaking Coblijn is Plesman een slag voor. Hij heeft alvast passagiers ver voerd voor het forse bedrag van 225 - voor een enkele reis (dat dat voor 1919 veel geld was blijkt wel uit het feit dat zo'n reis nu on geveer 275 - kost). Maar waar Plesman bezig is zijn luchtvaarthuis eerst stevig te on- derheien, blijkt binnen afzienbare tijd dat Coblijns BAT-huis op drijfzand wordt gebouwd. De lijn wordt op ad hoc-basis op gezet, er worden per vlucht passa- 'De luitenant-vlieger Coblijn: concurrent van Plesman?'. brengt de voormalige luitenant be hoorlijk in de problemen, want hij heeft al passagiers geboekt voor de volgende vlucht en heeft de pas sagegelden al binnen. De bal die net goed begon te rollen, wordt weer stilgelegd. De vaart is eruit, en dat kan op zich al fnuikend zijn voor iets dat net wordt opgezet. In de krant staat al dat er elke week wordt gevlogen; aankomst op Soesterberg vanuit Londen op woensdag en vertrek naar Enge land op de daarop volgende vrij dag. Daar komt nog bij dat Co blijn na het uitblijven van de ma chine helemaal niets meer hoort uit Londen tot begin oktober, ook al stelt hij vertwijfelde pogingen in het werk om nader nieuws van BAT te horen. Bijzonder De staking bij de Engelse spoor wegen bloedt dood. BAT mag zijn vliegtuig (toen nog 'limousine' ge noemd) naar Nederland sturen en opent op 7 oktober 1919 officieel de luchtlijn Hounslow bij Londen en Soesterberg bij Amsterdam. Achteraf gezien is die zevende ok tober een heel bijzondere dag ge weest voor de Nederlandse lucht vaart. En eigenlijk niet eens door de opening van de eerste luchtlijn. Nee, veeleer omdat uitgerekend op die dag Plesman zijn laatste paal heit: met volledige steun van de crème de la crème van het Neder landse bedrijfsleven wordt in Den Haag opgericht De Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Ne derland en Koloniën. Toch ligt op dat moment Coblijn nog voor op Plesman. Hij krijgt echter de te rugslag van een onvoldoende voor bereiding. De luchtlijn vanuit Engeland komt aan op, zoals een Engels lucht vaarttijdschrift uit die tijd het noemt, Amsterdam Aerodrome Soesterberg. Dat is alleen wel een militair vliegveld. Toegegeven, de militaire overheden hebben toe stemming verleend voor het landen trekt. De luchtlijn loopt nu! Er zijn aanwijzingen dat er in no vember ook nog drie BAT-vluch- ten zijn uitgevoerd maar daaraan maakt het weer een einde. Ook de KLM zou in 1920 en 1921 's win ters niet vliegen, dus zo gek was het niet dat weergoden de frêle machientjes aan de grond hielden. Vergunning Op 11 november slaat de Neder landse regering alle hoop voor Co blijn en British Aerial Transport de Soesterbergse bodem in. Een vergunning zit er niet in, want het vrije aankomen en vertrekken van buitenlandse vliegtuigen op Neder landse militaire vliegvelden wordt aan banden gelegd. Wel krijgt Co blijn bij wijze van uitzondering toestemming voor nog een paar vluchten met passagiers, als die reizigers dan alleen maar handba gage bij zich hebben. Maar de zaak is doodgebloed. De eerste luchtlijn in Nederland is te vroeg opgezet en, zo blijkt, te weinig on derbouwd. Toch blijft Soesterberg nog even 'Amsterdam Aerodrome* na het verdwijnen van BAT. In maart en april 1920 worden er drie vracht chartervluchten uitgevoerd vanuit Leeds in Engeland. De vluchten worden uitgevoerd met Blackburn Kangaroo-vliegtuigen van North Sea Aerial and General Transport. Aan boord bevindt zich dan elke keer 500 kilo aan regenjassen en andere kleding die vanwege een staking in de haven van Huil En geland niet per schip kan verlaten. De stakers in Huil zien de vluch ten naar Soesterberg als het bre ken van hun actie en trachten het starten vanaf Leeds te voorkomen. De Engelse politie zorgt er voor dat de vluchten toch doorgang vin den. Het zijn niettemin de laatste commerciële vluchten naar Am sterdam Aerodrome Soesterberg. Haar rol wordt op 17 mei 1920 overgenomen door Amsterdam Airport Schiphol. Op die datum opent de KLM vanaf dat andere militaire vliegveld een luchtlijn op Londen. Voor Coblijn is het om sentimentele redenen, jammer dat BAT die lijn niet vliegt vanaf Schiphol. De militair van de Luchtvaart Af deling die in 1916 zijn comman dant de aanbeveling deed om bij het fort Schiphol een militair vliegterrein aan te leggen voor de luchtverdediging van Amsterdam was immers: de luitenant-vlieger Coblijn! Jan Willem de Wyn

Soester Courant | 1982 | | pagina 11