Welvaartsstaat" Soest definitief voorbij he om nol IglgSl |§K O?8 13?8 Zo gezien... 0 Collegevorming lukt (nog) niet De Eekhoorn hulzenkrant Woensdag 21 juli 1982 60e jaargang no. 47 Soep die niet zo heet gegeten „kan" worden: Nic van Dam SAMSONITE pluskollektie '82/'83 NIEUW Ca. 20% onder adviesprijs Honsbergen TOMATEN Honsbergen HAMLAPPEN Honsbergen SNIJWORST Honsbergen PINDA'S Honsbergen Anders bekeken S OESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per half jaar 24.— Verschijnt iedere woensdag CDA vraagt méér Vrij vlot na de uitslag van de gemeen teraadsverkiezingen heeft de lijsttrek ker van de grootste partij, drs. G. A. W. G. A. Plomp van de WD, de eer ste contacten gelegd met de overige lijsttrekkers van de gekozen partijen om te komen tot het opstellen van een beleidsplan. De gesprekken werden vertraagd door de reis die de heer Plomp met burge meester Scholten maakte naar Titus- ville in Florida. Na terugkomst werd het beleidsplan afgerond, waarna de besprekingen ge start zijn over de collegevorming. Die besprekingen zijn nog niet afgerond; ook niet vorige week donderdagavond na de raadsvergadering. In verband met vakanties van de on derhandelaars- gesprekspartners" zal pas op dinsdag 24 augustus verderge- praat worden. Er lijkt, zoals wij na de verkiezingen al schreven, enig oud zeer wegge werkt te moeten worden. Vier jaar geleden nam het CDA de fakkel van de grootste partij (de VVD") over. Dat was in 1978. In 1974 formeerde de VVD het colle ge en nam daarbij (als grootste partij met tien zetels tegen het CDA acht) twee wethouderszetels voor haar re kening. In dat jaar rekende het CDA ook op twee wethouderszetels, maar de VVD handhaafde de toenmalige wethouder K. de Haan van de Partij van de Arbeid en het CDA kreeg één zetel. Dat viel slecht en de christendemo craten verkozen de oppositie. Later is de ruzie bijgelegd en halfweg 1975 trad het CDA alsnog toe tot het college waar een zetel „open" gehouden was. In 1978 waren de rollen omgekeerd; het CDA werd de grootste partij met tien zetels, de VVD viel van tien terug op zeven. Het CDA nam daarna twee wethouderszetels voor zijn rekening; handhaafde eveneens de PvdA en stel de de VVD de andere zetel ter beschik king. De VVD nam het verlies. Nu in 1982 heeft de VVD weer de lei ding; men veroverde elf raadszetels en het CDA eindigde op negen. De PvdA handhaafde zich met vier zetels; verloor niets. Het CDA stelt zich nu op het stand punt dat het met de VVD de vier beschikbare wethouderszetels kan ver delen. maar de VVD wil kennelijk de PvdA ook nu weer niet buitenslui ten. De verdeling 2 WD - j. PvdA en 1 CDA is naar het zich laat aanzien, voor het CDA moeilijk te verteren. Het gaat bij hen uiteindelijk om hono rering van negen raadszetels tegen vier raadszetels. In de boezem van het CDA lopen de meningen uiteen. Er is een stroming, voornamelijk de al langer meelopen- den. die het been stijf wil houden: twee of niets, net als in 1974. De jongeren willen met de ene wet houderszetel genoegen nemen, mits het een portefeuille van ..gewicht" wordt. En dat gewicht zou bijvoorbeeld de portefeuille van financiën opleve ren, waarvoor men een uitstekende kandidaat heeft in de persoon van de heer Bolhuis. Deze aarzelt echter om persoonlijke redenen. De VVD heeft voor deze portefeuille de heer Oudemans, de dan gepensio neerde economisch-directeur van Zon- Meisje op racefiets breekt sleutelbeen Een zeventienjarig meisje op een race fiets brak vorige week bij een botsing met een auto haar sleutelbeen. Zij werd met de ambulanceauto naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. Het meisje kwam de Molenstraat af rijden en stak pardoes de Middelwijk straat over en kwam tegen de auto terecht. Tegenstanders van Vrouwen Vredeskamp Vier Baamse jongens van veertien, vijftien en zeventien jaar hebben vori ge week met stenen enkele tenten van het Vrouwen Vredeskamp beschadigd. De politie slaagde er in ze te pakken. Ze verklaarden dat ze dat gedaan hadden „omdat ze een hekel hadden aan de handelwijze van de vrouwen". negloren, beschikbaar. Oudemans is nooit eerder raadslid geweest, maar heeft naam als manager. Hij zal het naar de verwachting van de WD goed aankunnen. Als het CDA „financiën" krijgt, dan valt de huidige wethouder Menne uit de boot. Menne beheert nu ondermeer ruimtelijke ordening, maar de zit tende VVD'ers hebben daar geen on verdeeld gunstige mening over. R.O. vindt men, kan nu weieens vier jaar door een clubgenoot beheerd worden. Dat zou dan de huidige wethouder (en lijsttrekker) van onderwijs, de heer Plomp kunnen zijn. De VVD heeft nog een wethouders kandidaat en wel mevrouw Blommers die ,,in" is voor de portefeuille die nu door de PvdA-wethouder mevrouw Van Stiphout beheerd wordt, (maat schappelijk werk, volksgezondheid, cultuur). Maar deze portefeuille ligt ook hele maal in de lijn van de PvdA-wethou der kandidaatde heer Kingma. En daar komt dan ook nog bij dat als het CDA twee wethouders mag le veren, mevrouw Greefhorst iets voelt voor maatschappelijk werk enz. Bekend is verder dat ook de CDA-er Van Logtenstein eventueel bereid is wethouder te worden; dat ook de „nieuweling" Van Gelder (PvdA) be reid is om de zaak door de impasse heen te helpen; dat uiteraard de heer' Menne zijn wethouderscarrière wil voortzetten. De verdeling 2-2 (VVD-CDA) ligt, ge zien de verkiezingsuitslag, het meest voor de hand. Begrijpelijk is echter, dat de WD de PvdA niet voor het hoofd wil stoten en dat men daar denkt aan 2 (WD), l (CDA) en 1 (PvdA). Maar houdt het CDA voet bij stuk (2-2), dan zou de uitkomst best eens 3 (VVD) en 1 (PvdA) kunnen wor den. Er zal in deze economisch moei lijke tijden zeker niet gewacht worden op de „bekering" van het CDA. Met Plomp (openbare werken en onderwijs), Oudemans (financiën), Blommers (maatschappelijk werk) en Kingma (ruimtelijke ordening) zijn al le problemen opgelost. 24 augustus, twee weken voor de in stallatie van de nieuw gekozen raads leden, gaat men verder onderhande len. Hoe wijs of hoe standvastig is het CDA? Meer schade dan buit bij inbraak in kerkgebouw De vorige week in het kerkgebouw van de Nederlandse Protestanten Bond aan de Rembrandtlaan gepleegde inbraak heeft de daders slechts 25 gulden opgeleverd. De schade die aangericht werd, is aanzienlijk groter. Alle afge sleten deuren werden met geweld open gebroken en herstellen loopt in de honderden guldens. De dieven kwamen het gebouw binnen via een toilet raampje. Zeshonderd gulden groot was de buit die inbrekers bemachtigden bij een bezoek aan het fabriekspand van Kat. B.V. aan de De Beaufortlaan te Soest- duinen. Zij kwamen het gebouw binnen via een lichtkoepel. Alle bureau's wer den doorzocht en uit de brandkast werd het geld weggenomen, nadat dit kluisje was opengebroken. Surfplank gestolen Uit een garage achter een woning aan de Julianalaan werd een complete surfplank (met zeil en mast) gestolen. Nieuw kost zo'n plank 1700 gulden. Aangifte van diefstal van benzine deed een bewoonster van de Johannes Post- straat. De benzine werd uit de tank van haar auto getapt, die op het parkeer terrein stond. Hoe slecht Soest er financieel gezien aan toe is, wordt duide lijk nu de speciale werkgroep van raadsleden, geassisteerd door het ambtelijk apparaat een lijst met voorstellen van mo gelijke bezuinigingen aan de openbaarheid heeft prijsgegeven. Subsidies worden totaal afgeschaft of tot een fractie terugge bracht; voor onderwijs wordt minder beschikbaar gesteld; lidmaatschappen worden opgezegd; bijdragen verlaagd. Er wordt bijvoorbeeld gedacht over algehele sluiting van het instructiebad „De Turf" en beëindiging van de sportuitwisse- ling met Soest-Duitsland. Geopperd wordt het voorlichtingscentrum van het gas- en cai- bedrijf te sluiten; de raadsvergadering voortaan maar weer te gaan houden in de goedkopere zaal van de brandweerkazerne. Men wil het lidmaatschap van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten opzeggen; geen presentiegeld meer betalen aan commissieleden; het gemeentelijk bureau voorlichting sluiten en ook het informatiecentrum. Aan de bezuinigingswoede ontkomen instellingen als Artishock, de kinderboerderij en de Stichting Jeugdzorg niet. Daarnaast stoeit men met de gedachte de opbrengst van marktgelden, reinigingsrechten en begraafrechten op peil te brengen, met dien verstande dat er sprake is van een meer redelijke dekking van de kosten. Als de voorstellen zo rigoureus worden doorgevoerd als ze nu op papier staan, dan levert dat volgend jaar 3.9 miljoen op; in 1984 5.8 miljoen en in 1985 6.7 miljoen. De praktijk zal echter zijn dat de plannen, de theoretische voorstellen, inderdaad „theorie" zijn. Voor een deel zullen ze uitgevoerd (moeten) worden en welk deel dat is, dat zal in de maand oktober de dan zittende raad uitmaken. De soep zal derhalve niet zó heet gegeten worden, als ze nu wordt op gediend. Dat de voorstellen grote onrust zullen veroorzaken, staat echter als een paal bovenwater. Want bij alles wat ons te wachten staat moet de gemeente ook nog rekening houden met feiten als lagere inkomsten van belastingen, eenvoudig omdat méér posten oninbaar zullen blijken te zijn en er bijvoorbeeld minder leges voor bouwvergunningen binnenkomt. Wat te denken van minder inkomsten van rijbewijzen en paspoorten. Dan zullen er onverwachte uitgaven kunnen opkomen en méér uitgaven voor exploitatie-verliezen van het grondbedrijf. Verhoging inkomsten De uit de raadsleden Ebbers (VVD), Bolhuis (CDA), mevrouw Van Gelder- Cornelissen (PvdA), Gerth (D'66) on der voorzitterschap van Visser (Progr. Soest) vergaderende werkgroep, heeft ook verhoging van inkomsten be keken. De opbrengsten zijn al verwerkt in de begroting voor 1983. Het gaat daarbij om inkomsten uit het Natuurbad en de Turf; het sport)- passepartoutsysteem (nu 33.50 straks 37 gulden); sportkeuringen; in reke ning brengen extra werkzaamheden bij verhuizingen gebruikershogere le ges (secretarie-, bouwvergunningen) marktgelden (met 20%); reinigings rechten (met 12 of 16 gulden)begraaf rechten (20%); rioolrechten (4%); hondenbelasting en onroerendgoed belasting beide ook met 4% en het in rekening brengen van de eigen bij dragen van de ambtenaren voor koffie- en thee-verstrekking. Het moet voor de begroting van 1983 al 932.600 gulden opleveren. U itgavenbeperkingen Hoogst ingrijpend zijn de voorstellen voor uitgavenbeperkingen. Niets en niemand is ontzien. De ambtenaren niet, de brandweer en de politie niet, de peuterspeelzalen, EHBO, school- tandverzorging, de scholen, de biblio theek enz. enz. Het zou voor de be groting van 1983 3.76 miljoen kunnen opleveren. Naast vermindering van personeels kosten, bijscholingscursussen en be heerskosten praat men over beëindi ging van subsidiëringen. Om er eens wat te noemen: godsdienstonderwijs, Floralia vereniging, sociaal cultureel werk, comité huishoudelijke voorlich ting ten plattelande, reclassering, af deling Soest Dierenbescherming, stichting studiecentrum verkeers techniek, EHBO, patiëntenverenigin gen, Soester Stichting huisvesting bui tenlanders, Oranjevereniging, Neder landse Kampeerraad, IVN. Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, 't Nut, zaalhuren, Artishock (vermindering), de kinderboerderij en de Stichting Jon gerencentrum en Stichting Jeugdwerk (idem verminderingen), telefonische hulpdienst 't Gooi, werkgroep buiten landse werknemers, VW, volksfees ten enz. Voorgesteld wordt het voorlichtingsbu reau en het gemeentelijk informatie centrum te sluiten en hoe wankel" zulke voorstellen zijn blijkt wel als in de beleidsvoornemens van dé nieu we raad gezegd wordt dat een op de burger gericht bestuur vraagt om openbaarheid, VOORLICHTING en inspraak. Onder de theoretisch mogelijke bezui nigingen vallen ook de reservepoli- tie (opheffen), niet uitbreiden van de vaste brandweerstaf, vermindering betaalde overuren van de politie bo ven de rijksvergoedingen, verminde ring deelname aan cursussen door politiepersoneel, straatverlichting uitsluitend op nachtverlichting, af schaffen schoolsportdagen, vervallen postcursussen onderwijzend personeel, intrekking studietoelageverordening Soest, vermindering cursussen met een vormend karakter, vermindering bijdrage aan bibliotheek (van één tot drie ton), vermindering bijdrage muziekschool van 25.000 gulden tot 1% ton, beëindiging kosten commissie culturele zaken, geen subsidie meer voor de Historische Vereniging Soest, vermindering formatieplaatsen alge meen maatschappelijk werk, vermin dering subsidie Fed. Raad welzijns werk ouderen (met 25-, 50- of 75%) of helemaal stoppen met subsidiëring, beëindigen subsidie warme maaltijd voorzieningen enz. enz. De lijst telt 162 voorstellen en zoals gezegd het bestaat eenvoudig niet dat ze allemaal aangenomen en uitgevoerd zullen worden. Er moeten, en daar zijn we in Soest al jaren mee bezig „prio riteiten" gesteld worden en wie de keus overleven zullen en wie niet, is eigen lijk niet te zeggen. Want „overleven" houdt voor veel in stellingen ongetwijfeld in dat er geen sprake kan zijn van maar de gering ste vermindering ook. Aan de nieuwe raad is het te bepalen wat kan en wat niet kan; wat moge lijk is en wat onmogelijk; waar we in onze welvaartstaat nog buiten kun nen en waar niet (of niet denken te kunnen)! Vermijdbare uitgaven Er zijn natuurlijk onvermijdbare uit gaven zoals voor het onderwijs, maar er zijn ook uitgaven die „vermijdbaar" zijn. De werkgroep komt tot een res pectabel lijstje. Enkele voorbeelden: radarapparatuur politie; vervanging groot brandweer- materieel; vacature brandweerof ficier; reconstructie Rademakerstraat en Stadhouderslaan; aanleg riolering Verlengde Talmalaan en Noorderweg; reconstructie Korte Brinkweg; door trekking Koningsweg; verkeer- en par keervoorzieningen industrieterrein; bijdrage exploitatie oudheidkamer, overkapping kinderboerderijin spraak welzijnsplanning; subsidie sportzaal dorpshuis Soesterberg en subsidie. De Borg; aankoop, bladzui ger; uitbreiding voetbalvelden Bos straat-oost en realisering atletiekac- commodatie enz. Het gaat om vervangingsinvesteringen en het tot stand brengen van nieuwe voorzieningen, waartoe de raad ooit besloten heeft. Heel wat van die zaken behoren in de realiteit inmiddels al tot het verleden. Werk niet af In haar verantwoording zegt de werk groep: „Wij hadden bij de aanvang van onze werkzaamheden het voornemen criteria op te stellen, die hadden kun nen dienen om de mogelijke bezuini gingen aan te toetsen, en om aldus tot een voorstel te komen tot het doen van een keuze uit de voorgedragen projecten. Wij hebben zeer uitvoerig over dit on derwerp beraadslaagd en op verschil lende wijzen getracht deze criteria op te stellen. Wij zijn tot de konklu- sie moeten komen dat dit voor onze werkgroep niet mogelijk is. Het formu leren van criteria heeft alles te maken met politieke uitgangspunten. Deze zijn voor de leden van onze werkgroep zeer verschillend. Het ondanks deze verschillen toch criteria opstellen heeft onvermijdelijk tot gevolg dat dit leidt tot zeer algemene uitgangspunten. Het niet opstellen van criteria heeft tot gevolg, dat wij ook hebben moe ten afzien van het doen van een keu ze-voorstel. Wij zijn tot de overtuiging gekomen dat het formuleren van cri teria en het doen van een keuze uit de projecten het best door iedere poli tieke groepering in de raad kan plaatsvinden", aldus de uit vijf raads leden bestaande werkgroep. 1 oktober Deze „theoretische" voorstellen liggen voor alle instellingen en verenigingen die er mee te maken hebben ter inza ge bij voorlichting. Zij hebben tot 1 oktober de tijd om er op te reageren. Het zou best eens nuttig kunnen zijn de verkiezingsprogramma's van de onderscheiden partijen er naast te leg gen en zo bijvoorbeeld te constateren dat ieder praat over de zorg voor de ouder wordende mens, over de nood zakelijkheid van opvang van buitenlan ders, over sport enz. Het gaat er nu om of die partijen hun beloften willen waarmaken. Bestuurlijke impasse Soesterbergs-Dorpshuis De Stichting Dorpshuis Soesterberg zit sinds begin juni zonder bestuur. Dat is opgestapt nadat bleek dat er ten aan zien van de vergoeding voor het ge bruik van de gymnastiekzaal met „Soest" niet tot overeenstemming te komen was. Het dagelijks bestuur van de gemeente doet sindsdien pogingen een nieuw bestuur te vormen, maar die pogingen zijn tot nog toe allen gestand op het ontbreken van kandidaten. Geen van de aangeschreven Soesterbergse in stellingen en verenigingen willen iemand afvaardigen om in het stich tingsbestuur te gaan zitten. Niemand blijkt daar iets voor te voelen. Maandag 26 juni belegt het college van burgemeester en wethouders een ver gadering met de Soesterbergse ver enigingen om alsnog te proberen uit de inpasse te komen. Er wordt ook intern overlegd welke juridische mogelijkheden overblijven. „Wil Soesterberg een dorpshuis behou den, dan zal men dat moeten laten blijken", zei wethouder mevrouw Van Stiphout tijdens de vorige week gehou den raadsvergadering. Een verzekering op maat, voor u speciaal verzorgt Assurantiekantoor van Rouwendaal! J. G. van Rouwendaal B.V» ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155-16467 |rjf) WIJ HELPEN U ONDER DAK £|g VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 kompleet in lederwaren Steik, komfortabel hand vat. Stevig aluminium frame. Verbeterde scharnieren. vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16. Soest, telefoon 02155-13473 Donderdag KILO Donderdag MAGERE KILO van 17.98 voor Donderdag FIJN 150 GRAM van 2.09 voor Donderdag VERS GEBRANDE Extra groot 450 235 door GEKARD PAUL Nadat ik een cursief had ge baard over de schadelijke ge volgen van het roken van siga retten ontving ik van een be vriende relatie een brief die u over mijn schouder mag mee lezen. Ik vond de brief in mijn grabbeltoneen map met ideeën en gedachten voor het schrijven van deze cursiefjes, dus als u zich het verhaal niet meer herinnert dan ligt het niet aan uw geheugen maar aan het feit dat ik te lang gewacht heb om mijn gewaardeerde brief schrijver tot zijn recht te laten komen. „Beste Gerardschrijft hij want we mogen elkaar graag en we jagen elkaar nog liever op de kast. Diep geroerd door de enorme stootkracht van je betoog tegen het roken in je bekende hoekje van „De Soesterdeel ik je mede dat ik na lezing van je overpeinzing onmiddellijk heb besloten om t.z.t. het roken te staken. Heel even bekroop mij een zondige ingeving dat de campagne „wie rookt is niet gezien" misschien uit de ta baksaccijns is betaaldmaar bij een krachtdadige bekering als in mijn geval, valt een der gelijke futiliteit natuurlijk weg in het niets. In beweging gezet door je lich tende vinger, die mij de goede baan wijst, viel mij vanmorgen reeds een bericht op in mijn ochtendblad over de schadelij ke uitlaatgassen van auto's, die op den duur zeer nadelig zijn voor fietsers in het ver keer. Ik overweeg nu het fiet sen of het autorijden op te ge ven. Of allebei. Terwijl ik dit schrijf herinner ik mij een tijdschriftartikel over bespoten sla en in een an der blad zag ik afgrijselijke fo to's van met hormonen geïnjec teerde diepvrieskippen. Van morgen zag ik bij mijn slager heerlijk rood gekleurd gehakt in de vitrine liggen en onmid dellijk kwam de associatie met sulfiet bij mij boven. Tot klaarheid gekomen door je lichtende woorden besef ik, dat veel van het voedsel dat ik nut tig met gemene chemische con serveringsmiddelen houdbaar wordt gemaakt. En in het ver rukkelijke monatoetje en in de heerlijke vette jus, zwemmen afschuwelijke, onzichtbare cholesterol-moleculen rond, klaar om hun verderfelijke slibeigenschappen in mijn bloedvaten tot werking bren genAls ik in uiterste wan hoop mijn ogen omhoog sla, zie ik formalinedampen uit het plafond komen en zelfs het Boek der Boeken biedt geen troost meer, nu er in een ge leerd rapport staat, dat de helft niet waar is en de helft an ders. Er rest mij nog maar één ding: onbeweeglijk onder een boom gaan zitten in de tuin. En roer loos blijven zitten. Dan komt er zelfs geen rat meer snuffe len". Knaapjes betrapt bij het gappen van vlaggen Twee knaapjes van vijftien jaar wer den vorige week 's avonds om tien uur door de politie betrapt met twee gesto len vlaggen. Die hadden zij, compleet met stok, weggenomen bij garagebe drijf Tevako aan de Soesterbergse- straat. De respectievelijke ouders kon den later hun veelbelovende zoons bij het politiebureau afhalen. Exclusieve informatie over koophuizen in Soest, Amersfoort, Baam en omgeving. Vraag gratis toezending. peters bv Makelaardij o g. voor wonen in de groene zone Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-30488

Soester Courant | 1982 | | pagina 1