Sombere perspectieven regionale arbeidsmarkt MANNEN OPGELET! odama Zo gezien.. i?9 Soest telde eind juni 1027 werklozen geregistreerde Brandweer de boom in Inbreker in Open Hof krijgt kluis niet open Zware klus De Eekhoorn huizenkrant Nijhof Zelfbouw Woensdag 28 Juli 1982 60e jaargang no. 48 Vakantie - ook voor gemeentelijke huisvesting Bosstraat plaats voor handbalcentrum Oogjes toe - ook deurtjes dicht Nu nog extra voordeel tot eind volgende week (7 aug. a.s.) De LAATSTE restanten voor de LAAGSTE prijzen. Tijdens de vakantie gewoon open margarine Honsbergen Showarma- vlees 159 Honsbergen Roombrie Honsbergen BINTEN Honsbergen KUIKEN BOUTEN Honsbergen Muzikale dief SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f 24.— Verschijnt iedere woensdag De vergelijking dringt zich onwille keurig op. Wie tegenwoordig een vas te werkkring heeft mag dit min of meer als een lot uit de loterij beschouwen waarop een prijs gevallen is. Helaas, om de beeldspraak nog even voort te zetten, een loterij waarbij het aan tal nieten steeds groter zal gaan wor den. Tot deze verontrustende com- clusie komt men na kennis te hebben genomen van de cijfers die door het gewestelijk arbeidsbureau Amers foort, met betrekking tot de arbeids markt in het gewest Amersfoort over de maand juni '82, zijn gepubliceerd. Twee daarbij duidelijk in het oog sprin gende zaken. De werkloosheid neemt toe, het aantal openstaande vacatures neemt af. Alleen al in het rayon Amersfoort, daartoe behoren Amers foort- Baarn- Bunschoten- Eem nes- Leusden-Soest en Woudenberg is het werkloosheidscijfer in de maand juni '82 gestegen tot de schrikbarende uit komst van 5276 geregistreerden. Daartoe behoren in die maand 1027 Soestenaren. Vooral ook schrikbarend, omdat er op korte en middellange ter mijn geen perspectieven opdoemen die in deze situatie verandering kun nen brengen. Tegenover het aanbod staat, wat Soest betreft, namelijk slechts een vraag naar 30 vacatures. Nadere uitwerking van deze cijfers leert dat met name de jeugdwerkloos heid zo niet hopeloos dan toch in ie der geval ontstellend moet worden genoemd, terwijl ook de leeftijdscate gorie tussen de 23 en 49 jaar eveneens moeilijk aan de slag komt. Nauwelijks helende pleister op de wonde is het gegeven dat deze cijfers, vertaald in percentages, beneden het provinciaal en landelijk gemiddelde liggen. Werkloosheid in percentages De vergelijking van de werkloosheids percentages van het rayon Amers foort, rayon Veenendaal en gewest Amersfoort afgezet tegen de afhanke lijke beroepsbevolking, met die van de provincie en het Rijk levert het volgen de beeld op: De belangrijkste wijzigingen ten op zichte van de vorige maand voor wat betreft de werkloosheid traden op in de volgende beroepsgroepen: Bij de mannen steeg het aantal werk lozen met 316 172 in het rayon Amers foort en 144 in het rayon Veenendaal). De stijging trad in vrijwel alle beroeps sectoren op maar de Metaal gaf wel de grootste stijging te zien nl. 87. Het aantal jeugdigen is toegenomen van 1.289 tot 1.532. Bij de vrouwen nam de werkloosheid toe met 375 (247 in het rayon Amers foort en 128 in het rayon Veenendaal Ook hier een gespreide toename over de beroepsgroepen met als uitschieters de sectoren Handel 102), Admini stratie 119) en Medisch 62). Niet alleen het gering aantal vaca tures is er de oorzaak van dat er wat de toekomst betreft moet worden ge sproken over sombere perspectieven. Van de 1300 schoolverlaters verkeren er 1100 wat werk betreft nog steeds in onzekerheid. Slechts 200 schoolverla ters vonden tot nu toe werk, gingen toch maar doorstuderen of bleken ver vroegd in militaire dienst te kunnen. En het einde van de stroom werkzoe kenden is nog niet in zicht. Resultaat van een enquête Uit een enquête die door het arbeids bureau gehouden is blijkt, dat het aan tal eindexamenkandidaten die werk willen gaan zoeken alleen al in de re gio Amersfoort rond de 2.000 zal lig gen. Dit is overigens maar een klein ge deelte van het totaal. In de regio schat het G.A.B. het totale aantal eindexamenkandidaten op 6.000. Gelukkig wil niet iedereen ook direkt gaan werken. Ruim 60% wil studeren of iets anders gaan doen. Vooral de studenten uit het algemeen vormend en voorbereidend weten schappelijk onderwijs kiezen voor stu die in plaats van voor werk. juni 1981 mei 1982 juni 1982 Rayon Amersfoort 4,4 6,9 7,1 Rayon Veenendaal 5.2 7,6 8,3 Gewest Amersfoort 4,6 7,1 7,5 Provincie Utrecht 4,7 7.4 7,9 Rijk 7.3 10,5 11,0 Rayon Amersfoort 7,5 9,5 10,5 Rayon Veenendaal 14,2 15,4 17,6 Gewest Amersfoort 8.8 10,6 11,8 Provincie Utrecht 7.7 9,5 10,8 Rijk 12,1 12,8 14,5 Foto: Goos van der Wilt Bij het lagere beroepsonderwijs (de LTS) zoekt ongeveer de helft van de eindexamenkandidaten een baan. Bij het middelbaar en hoger beroeps onderwijs zijn er veel méér werklus- tigen. Was dit vorig jaar ook zo? Al die schoolverlate rs Ook vorig jaar is het erg druk ge weest op het G.A.B. maar niet zo druk als het dit jaar is. Rond de 1.300 schoolverlaters zijn er toen geweest; dit aantal is nü al be reikt. Van die 1.300 schoolverlaters van vo rig jaar zijn er op dit moment nog wel een aantal werkloos; een kleine 250, voornamelijk afkomstig van het lager beroepsonderwijs en de mavo. De meesten zoeken werk in admini stratieve beroepen, of als verkoop ster of in de verzorging; sommigen' in de verpleging of het onderwijs. Zij zullen het nog moeilijker gaan krij gen nu de nieuwe lichting schoolver laters op de markt verschijnt. Die zijn n.1. een jaar jonger, zijn daardoor minder duur voor de werkgever en kunnen in feite hetzelfde. De schoolverlaters die zich nü inschrij ven komen voornamelijk van de LTS (de jongens), van de Mavo/Havo en het LHNO de meisjes Van de jongens willen de meesten toch wel een handvaardig beroep gaan uit oefenen in de bouw of in de metaal. Een kleiner aantal kiest voor een ad ministratieve of voor een commerciële baan en nog minder willen iets gaan doen in het onderwijs, de verzorging of iets dergelijks. De meisjes kiezen in grote aantallen voor een administratieve of commer ciële baan (verkoopster). Er zijn er ook heel veel die in de ver pleging, de bejaardenzorg of het kleu ter- en kinderwerk willen. Wat doet het arbeidsbureau? Kan het arbeidsbureau eigenlijk iets dóen voor al die schoolverlaters? Geprobeerd wordt het in ieder geval wél! Duidelijk is, dat niet iedereen aan dacht kan krijgen. Daarvoor zijn de aantallen gewoonweg te groot. Wél is het beleid van het G.A.B. erop gericht alle schoolverlaters in groepen uit te nodigen. In zo'n groep zitten dan ongeveer 15 schoolverlaters met alle maal ongeveer dezelfde opleiding en achtergrond. Tijdens de voorlichting wordt uitleg gegeven over de werking van de ar beidsmarkt, de kansen op een baan, hoe je het best naar werk kunt zoeken, je rechten en plichten, de uitkering en ,,last but not least" de mogelijkhe den en de onmogelijkheden van het arbeidsbureau. Ook het gemeentelijk bu reau huisvesting viert va kantie. Daarom kijkt u tussen 26 juli en 14 augus tus tegen het bordje „ge sloten" aan. De huisves tingsbalie aan de Lange Brinkweg 79 is in die pe riode echter wel bemand. Op werkdagen bereikbaar van 9.00-12.00 uur. Telefo nisch, 16744,toestel 147. Wanneer financiële ontwikkelingen de plannen van het Nederlands Handbal Verbond niet dwarsbomen, dan zal het nieuwe handbalcentrum gevestigd worden aan de Bosstraat. Eerder had men daar terrein aan de Koningsweg voor gereserveerd, maar zowel ge meente als initiatiefnemers menen dat de nu gevonden locatie een betere bestemming is. Diefstal radio Ter verhoging van de gezelligheid had de 18-jarige mej. H. V. uit Soest haar draagbare klokwekkerradio meege nomen naar het Soester Natuurbad. Na een duik in het water ging ze terug naar de plek waar haar spullen lagen. Daarbij kwam ze tot de ontdekking dat de radio was verdwenen, zodat het direct een stuk minder gezellig voor haar was in het bad. Zij deed bij de politie aangifte van de diefstal. De Soester A. H. heeft bij de politie aangifte gedaan van vernieling van de buitenspiegel van zijn personenauto. Deze stond geparkeerd op de Kastanje laan. Waarschijnlijk heeft de dader de spiegel er in het voorbijgaan afgetrapt. Sommige mensen maken het die ven wel heel erg makkelijk. De poli tie ontdekte in Soesterberg aan de Plesmanstraat tien auto's die in de nachtelijke uren niet waren afge sloten. Naast niet afgesloten portieren kon men ook via openstaande ramen binnenkomen. Als dat geen vragen om moeilijkheden is? Na afloop van zo'n voorlichting kan ie dereen zijn persoonlijke vragen kwijt aan de voorlichters. Inmiddels hebben al 600 schoolverla ters aan een voorlichting meegedaan. De meesten zijn zeker niet ontevre den over de inhoud hiervan. Duidelijk komt echter ook naar voren dat een aantal schoolverlaters het ho peloze van de situatie inziet en het begin van een maatschappelijke car rière weer inruilen tegen de school banken. De heer T. G. v.d. Bunt, directeur van het arbeidsbureau Amersfoort over de ze inruil: Natuurlijk beschikt niet ie dereen over de capaciteiten om ver der te studeren. Wanneer daar twijfels over bestaan dan moet men wel goed weten waaraan men gaat beginnen. Wie die kwaliteiten wel heeft moet zo'n kans pakken. Mijn ervaring is dat men met een grote hoeveelheid beroepsgericht onderwijs in de toe komst een betere kans van slagen heeft". Gezien de ontwikkeling op de arbeids markt in het rayon Amersfoort en de vele vragen die over werk en werk loosheid worden gesteld zal de Soester Courant in deze aflevering en die van de volgende week uitvoerig aandacht schenken aan het onderwerp Werk en Werkloosheid. Waar de Soester vrijwillige brandweer al niet goed voor is. In de tuin van mej. Isings aan de Kolonieweg speelde zich vorige week een schouwspel af dat veel bekijks trok. In de hoofdrollen brand weerman Louis v.d. Hoek en het nog geen één jaar oude poesje Ukkie. De laatste was op vakantie gegaan en had als bestemming een twaalf meter hoge boom uitgekozen. Een verblijfplaats die na ruim een etmaal reden tot klachten gaf. Luid miawend klaagde Ukkie haar nood, maar was met versnaperingen, zoals melk en vlees, niet tot terugkeer te bewegen. Als een volleerde Johnny Weissmüller (Tarzan) nestelde Louis v.d. Hoek zich in de boom, teneinde gr Ukkie met enige geruststellende woorden toe te spreken. Hij won het vertrouwen van het kleine poesje, waardoor na verloop van tijd groot en klein op een geslaagde reddingsactie kon terugzien. Het suk- ses werd met melk (Ukkie) en koffie (Louis v.d. Hoek) gevierd. Ukkie, terug op haar plaats van be stemming, heeft intussen beterschap beloofd. Foto: Goos van der Wilt Ukkie weltevreden bij „moeder" thuis. Louis v.d. Hoek, hoog in de boom. Een tot nu toe onbekende inbreker is er niet in geslaagd de in de muur inge metselde kluis van De Open Hof open te krijgen. Hoewel hij de kluis met ver schillend gereedschap bewerkte, moest de dader zonder buit vertrek ken. De inbraak in de kerk werd vrijdag avond ontdekt. Beheerder K. W. J. deed bij de politie aangifte. De recher che stelde vast, dat de dader door een vermoedelijk niet goed afgesloten deur het gebouw was binnengekomen. Waarschijnlijk was het hem alleen om de inhoud van de kluis te doen, want de rest liet hij ongemoeid. Het is mogelijk dat de dader tijdens zijn werk is gestoord en daarom de benen moest nemen, want hij liet een hoeveelheid gereedschap achter. Aan de hand daarvan stelt de recherche een onderzoek in naar de identiteit van de dader. t herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest Tel. 02155-12400 WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester MBM-makelaars Zie pagina 4 Weet dat er geen risico is, wanneer van Rouwendaal uw adres isl J. G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155-164 67 M1NERVAWEG 3 BAARN Het adres voor een kompleet assortiment voor de zelfbouwer. DU weekend Gouda's Glorie PAKJE .yz voor Donderdag Een pitabroodje gratis bij elke 100 gram Donderdag „Marco" 100 gram van 2.10 voor Donderdag 5 KILO Donderdag VERSE KILO van 8.50 voor GEKARD PAUL Voor velen is het opvoeden van kinderen de moeilijkste op dracht die zij in hun leven krijgen te vervullen. De gevol gen van een verkeerde opvoe ding zijn geslachtenlang aan wijsbaar en zo'n verantwoor delijkheid kan een zware last worden. Desondanks onder gaan de meesten het zoals de Batavieren zwemmen leerden: je wordt onvoorbereid in het diepe gegooid. Dit systeem is terug te vinden in de gedachte dat opvoeden niet meer of min der is dan „gewoon met men sen omgaan". Alsof dat zo een voudig is. Je valt bijvoorbeeld mooi door de mand als je je kinderen dingen leert en door geeft waar je zelf niet helemaal achter staat. De voorbeeldwer king van de ouders is op lan gere termijn niet vol te houden als dievoorbeeldigehouding niet echt van binnenuit komt. Wie goed naar zijn kinderen luistert en bereid is eigen standpunten ter discussie te stellen zal zich dan ook wel eens afvragen wie nou eigenlijk wie opvoedt. Samen met je kinderen optrek ken betekent dat je niet blijft staan op vroeger ingenomen standpunten. Wie dat toch doet wordt voorbijgelopen en hoort iemand zeggen: „Hij is behou dend geworden". Wij hadden de zaken immers zelf al veran derd en nu zou het nog weer anders moeten? Het als excuus gebruikte ver haal dat de omstandigheden vroeger anders waren gaat ook maar ten dele op, want de om standigheden zullen altijd an ders zijn. De vrijheidsdrang is, vooral in de omgang met wat oudere kin deren, dikwijls het grootste struikelblok. Daarbij lijkt het soms wel of de opvoeding staat of valt met het „op tijd thuis komen" en dergelijke zaken. Eigenlijk willen veel opvoeders hun kinderen helemaal niet uit het oog verliezen en zouden ze hen het liefst aan een touw tje houden. Vroeger gingen wij vaak in het bos wandelen en duwden dan achter een wandelwagentje waarin één van de kinderen zich liet vervoeren omdat hij nog niet zo ver kon lopen. Ei genlijk was hij ook nog wat klein voor die wandelwagen, maar met één of ander tuigje konden we voorkomen dat hij eruit gleed. Éénmaal in het bos haalden we hem eruit en hielden hem vast aan zijn leid- seltje dat aan twee kanten met een sluiting aan zijn tuigje was bevestigd. Het jong was ech ter zó ondernemend dat we al gauw de riem aan één kant los maakten waardoor zijn ac tieradius werd verdubbeld. Er komt een tijd dat hij zich los rukt of de sluiting aan de andere kant zelf in alle rust ontkoppelt. Dan sta je met lege handen en kun je weinig a nders doen dan afwachten of hij bij jou in de buurt toil blijven. 3 Ongevraagd is een bewoner aan de Johannes Poststraat een cassettere corder en twee geluidsboxen armer ge worden. Ze waren geïnstalleerd in zijn geparkeerde auto. Het geheel, met een waarde van circa 1000 gulden, werd ontvreemd. Als u wilt weten wat er te koop is dan kunt u hem niet missen. Huizen in de Eekhoornkranfjirindt u namelijk in geen andere gids. Plezierige informatie over veel koophuizen in Soest, Amersfoon. Baarn en omgeving met foto en volledig adres. Vraag gratis toezending. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zonel Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-30489

Soester Courant | 1982 | | pagina 1