Werkwijzer voor schoolverlaters en volwassene Ber oepsonderwij s regio Eemland AJ dagopleidingen/ OPLEIDlMiïjïf IHEIDSSA- \RKANT ER 26 TEL 20048 AIRE VAN BEH.VLGS AK: DI.T/lVI NA 1 UUR ESTRA E-ZUID' >eerd? 105.- BEROEPSONDERWIJS IN DE RB0I0 EEMLAND Soester stageplanproject ten einde Schoolverlaters 1981 nog niet allemaal aan de slag 8 n controleren itraties, tevens en belasting- oningshoven straat 65, Baarn >154-1 1140 destraat 17a tel. 17120 ïg 59 - Soest ■on 13288 oopt :n. ijzer. n METALEN: js na 12 uur LOTEN. ighetd in Soest. buigzame »or<3t alleen ir gebruikt, uitsluitend /an de beste t worden jciale teenkap ior de goede in het overleer. i vorm geeft eer en betere rrijheid. uist HEER wif:. 'AbtW V. J. Walter Dezer dagen is onder de titel „Beroepsonderwijs in de regio Eemland" een opmerkelijk boekje verschenen. In brochure-vorm samengesteld werd het uitgegeven door het Gewestelijk Arbeidsbureau Amersfoort en de Kamer van Koophandel. Men vindt daarin een uitgebreid over zicht van dag- en part-time beroepsopleidingen. De brochure is be doeld voor mensen die een opleiding willen gaan volgen, maar niet weten waar ze daarvoor terecht kunnen of voor degenen die nog niet weten welke opleiding ze zouden willen gaan volgen. Nadere inlichtingen worden verstrekt door de Kamer van Koophandel, tel. 033-12964 tst. 37, mw, F. van Zijderveldt. Van harte aanbevolen. Deze en de volgende week in uw Soester Courant speciale aan dacht voor werk en werkloosheid. Ondanks de tijdelijke afleiding van vakanties tegenwoordig helaas het meestbesproken onderwerp. Werkwijzer handelt hoofdzakelijk over de rechten en plichten die men heeft in relatie tot het stelsel van sociale voorzieningen. Zaken, waar mee werknemers die een baan bezitten te maken hebben, zaken van belang voor werkzoekenden waar wat Soest betreft ook ve le honderden schoolverlaters toe gerekend moeten worden. Het zijn niet uitsluitend de sociale voorzieningen die wij op deze pagina's onder uw aandacht brengen. Werkwijzer voor school verlaters en volwassenen biedt u wat werken en niet werken betreft, informatie in de meest ruime zin van het woord. Hope lijk wordt u er, met of zonder werk, wijzer van. De eerste stap, het Arbeidsbureau Om te noterenGewestelijk Ar beidsbureau Amersfoort. Adres: Amsterdamseweg 37 te Amersfoort. Tel. 033-30234. Voor u er binnenstapt is het goed het volgende te weten. Het arbeidsbureau is een ser vice-bureau van de overheid. Dat wil zeggen dat u er, zonder enige betaling, gratis advies en hulp kunt krijgen. Bemiddeling bij het vinden van passende arbeid is de belangrijkste funk- tie van het arbeidsbureau. Twee partijen worden er, in dien ze daar prijs op stellen, geholpen. Werknemers op zoek naar werk, werkgevers bij hun speurtocht naar geschikt per soneel. Voor wie op zoek is naar werk kent het arbeidsbureau een va- katurebank. Voor zover aanwe zig zijn de beschikbare banen in overzichtelijke mappen on dergebracht. Vindt u iets dat u lijkt, dan zonder tussenkomst van wie ook een afspraak ma ken. Telefoon en copieerap- paraat staan voor u klaar. Is er niets van uw gading bij dan niet direct de moed opgeven. De vakaturebank wordt regel matig aangevuld. Wie het tot een gewoonte maakt regelma tig te komen kijken heeft meer kans van slagen. Ook hier geldt: wie het eerst komt, het eerst maalt. B. J. Hondius De afdeling Regelingen is belast met de informatieverstrekking over de ad ministratieve afwikkeling van alle ar beidsvoorzieningsmaatregelen die door bemiddeling van het arbeids bureau tot stand komen. vinden in de eigen omgeving, maar dat er in een andere streek juist een gebrek aan ar beidskrachten in zijn of haar beroep is. In zo'n geval kan het Arbeidsbureau een handje hel pen met de bijdrageregeling verplaatsingskosten. Daarmee kan een tegemoetkoming wor den gegeven in de verhuis-, reis- of pensionkosten van ie mand die op enige afstand van z'n woonplaats werk aan vaardt. In de eerste plaats komen in aanmerking mensen zonder werk die als werkzoekende staan ingeschreven bij het Ar beidsbureau. Verder kan de regeling gelden voor mensen die met werkloos heid worden bedreigd en zich alvast hebben laten inschrij ven bij het Arbeidsbureau. Bovendien geldt deze regeling voor mensen die met minder loon of met een gedeeltelijke werkkring genoegen moeten nemen omdat ze anders hele maal geen werk zouden heb ben. Om te beginnen dient de ar beidsbemiddeling volledig via het Arbeidsbureau te lopen. Met andere woorden: de werk gever moet de vakature heb ben gemeld bij het dichtstbij zijnde Arbeidsbureau. Is er bij dat Arbeidsbureau niemand ingeschreven die voor de be treffende baan in aanmerking komt, dan pas kan een werk zoekende van elders sollicite ren. De directeur van het Arbeids bureau beoordeelt of de af stand ver genoeg is om de nieu we werknemer van de regeling te laten profiteren. Verhuis- en inrichtingskosten worden al leen vergoed als de werkne mer binnen een jaar verhuist. Uitgesloten Uitgesloten van deze regeling zijn mensen die binnen een redelijke termijn wel werk kunnen vinden in hun omge ving, evenals mensen die bin nen afzienbare tijd met pen sioen gaan of al gepensioneerd zijn. De regeling is ook niet van toepassing als het om va- katures gaat bij overheid of semi-overheid, want die heb ben hun eigen voorzieningen. Lukt het u persoonlijk niet een werkkring te vinden dan kan een gesprek met een arbeids bemiddelaar van het arbeids bureau soms uitkomst bieden. De hij of zij die u te woord staat weet wat er op de ar beidsmarkt wel en niet te koop is en zal trachten uw wensen bij de bestaande mogelijkhe den aan te passen. Het gevolg daarvan kan zijn dat uw belangstelling wordt ge wekt voor beroepen die in eers te instantie niet op uw verlang lijstje stonden. Een beroeps keuzetest kan dan een middel zijn om er achter te komen of nieuwe mogelijkheden u wat aanleg en arbeidsvreugde be- tréft ook perspectieven bie den. Naast het arbeidsbureau als service-apparaat heeft de over heid tal van mogelijkheden ge troffen om mensen die werk loos zijn en moeilijk weer aan de slag komen aan een baan te helpen. Het arbeidsbureau is er ook om u voor te lichten over de mogelijkheden van bij en omscholing. Wanneer u daarover informatie wilt heb ben vergeet dan niet de moge lijk financiële konsekwenties van bij- c.q. herscholing ter sprake te brengen. Denkbaar is ook, dat u elders, op een flin ke afstand van uw huidige woonplaats aan de slag kunt komen. De kosten van een eventuele verhuizing, of reis en pensionkosten behoeven lang niet in alle gevallen een sta in de weg te zijn. Elders daarover op deze pagina meer informatie. Verhuizen voor een nieuwe baan Het kan gebeuren dat iemand die werkloos is geen baan kan H. van den Bos kelijk van de duur van de werk loosheid, 2400,- (korter dan een jaar) of 4800,- (langer dan een jaar). Plus 240,- of 480,- voor elk meeverhuizend lid van het huishouden dat ten laste van de werknemer komt. Gedurende maximaal 6 maanden een tegemoetkoming in de pensionkosten van 100,- per week, of voor wie liever heen en weer reist, de laagste kosten van openbaar vervoer. Een bijdrage van 100,- per maand - gedurende maximaal 6 maanden - voor mensen die geen zelfstandige huishouding hebben, zeg maar kostgangers. K. Hoekstra De afdeling Centrale vraagregistratie is het centrale punt binnen de organi satie ten aanzien van het registreren van vacatures en het beheren van de vacaturesystemen waaronder de Va- caturebanken. Bij verhuizing van de inboe del is de tegemoetkoming, af hankelijk van de afstand, ma ximaal 600,- tot 1000,-. De vergoeding van inrich tingskosten bedraagt, afhan- Het door de Soester Zakenkring ontwikkelde initiatief, jongelui niet behoud van uitkering stage te laten lopen bij Soester be drijven, is na drie maanden ten einde. Van de elf deelnemers hebben er drie een arbeidsover eenkomst aan overgehouden. Het initiatief wordt overge nomen, voortgezet en begeleid door de streekschool voor be roepsbegeleidend onderwijs in Amersfoort. De afdeling Tewerkstellingsvergun ningen behandelt aanvragen tot het verstrekken van tewerkstellingsver gunningen. Een verzoek om tegemoetko ming in de verplaatsingskosten wordt door de werknemer- en de werkgever mag het ook voor hem of haar doen - ingediend bij de directeur van het Ar beidsbureau, waar ook de va kature werd gemeld. Bij verhuizing van het bedrijf moet het verzoek om tegemoet koming in de verplaatsings kosten worden ingediend bij de minister van Sociale Zaken. Werkloos of de dreiging ervan U bent werkloos, of misschien lijkt ontslag in aantocht. U wilt weer aan de slag, kunt een an dere baan vinden, maar moet met een lagere betaling genoe gen nemen. Laat u door dit laatste niet bij voorbaat af schrikken, want er zijn moge lijkheden die aan uw bezwaren tegemoet kunnen komen. Weet dan: dat u onder bepaalde omstan digheden een aanvulling op dat loon kunt krijgen dat deze aanvulling (loonsup- pletie) kan gaan tot 100 pro cent van het (dag)loon waar over uw werkloosheidsuitke ring wordt berekend - tenmin ste, wanneer u 45 jaar of ou der was toen u werkloos werd. dat als u jonger bent een aanvulling tot 90 procent moge lijk is. Waarom? U wilt natuurlijk weer werken. Er komen echter problemen als een nieuwe baan een fikse financiële achteruitgang bete kent. Daarom die .loonsuppletiere- geling". Die helpt u over de fi nanciële drempel heen. Hoe? Werknemers van 45 jaar en ouder kunnen dus een aanvul ling op het nieuwe loon krijgen tot 100 procent van het dagloon, waarover hun werkloosheids uitkering wordt berekend. En dat gedurende zes maanden. Daarna wordt een aanvulling gegeven tot 90 procent van dit dagloon over nog eens zes maanden. Tijdens de daarop volgende drie jaar wordt het loon aangevuld tot 85 procent. Werknemers beneden de 45 jaar kunnen in aanmerking ko men voor een aanvulling tot 90 procent van het dagloon, ook weer zes maanden lang. Gedu rende de daarop volgende twee jaar wordt hun loon aangevuld tot 85 procent. De tijd, waarover al een werkloosheidsuitkering is ver strekt, wordt wel in mindering gebracht op de periode, waar over men loonsuppletie krijgt. Een uitzondering daarop vormt de groep werknemers boven de 45 jaar: Hun wordt niets in mindering gebracht als zij binnen drie maanden na dat zij werkloos zijn geworden weer aan de slag gaan. Voorwaarden Er is natuurlijk een aantal voorwaarden verbonden aan deze régeling. Zo moet voor u geen ander passend werk beschikbaar zijn tegen een loon dat „suppletie" overbodig maakt. U moet de aangewezen man of vrouw zijn voor de nieuwe baan. Komt een collega-werk zoekende ook in aanmerking, zonder dat loonsuppletie nodig is, dan kunt er evenmin aan spraak op maken. Er is wel meer te vertellen over deze en andere regelin gen. Loopt u daarvoor eens binnen bij het Arbeidsbureau. De mensen daar vertellen u er graag meer over. Betaald werk - onbetaald werk Als iemand werkloos is en tij dens zijn uitkering werk ver richt, zal hij daar in de regel een betaling voor ontvangen. Het is wel algemeen bekend dat men die inkomsten moet opgeven aan de bedrijfsvereni ging of de sociale dienst. Die verdiensten worden geheel of gedeeltelijk van de uitkering afgetrokken. Zo gaat dat met betaald werk. Maar hoe gaat het nu met on betaald werk? Vele mensen menen dat onbetaald werk niet mag, dat de uitkering wordt ge stopt als je het toch doet. An deren menen dat je zonder be zwaar alle soorten onbetaald werk mag doen zonder de uitke ring in gevaar te brengen. Er bestaan op dit punt mis verstanden en onzekerheden. Daarom zijn er bepaalde re gels opgesteld. M. P. M. Meesters. A. J. Croonenberg Behandelen bij het arbeidsburo ont slagzaken. De regeling is gemaakt om meer duidelijkheid te brengen en om de wettelijke bepalingen soepeler te kunnen toepassen. Het belangrijkste is dat u, als u onbetaald werk wilt gaan verrichten, eerst contact op neemt met de bedrijfsvereni ging of de sociale dienst: die kan namelijk aan de hand van die regels beoordelen wat voor u geldt. Het hangt er namelijk van af: wat u gaat doen, voor wie u het gaat doen en hoe lang het werk zal duren. Wanneer u wilt helpen in de eigen huishouding of u wilt een klusje doen in uw eigen woning (bijvoorbeeld plafond witten, kamer behangen) dan mag dat gerust en u hoeft niet bang te zijn dat u uw uitkering in gevaar brengt. Daarvoor hoeft u geen toestemming te vragen. Maar moeilijker wordt het als u gaat werken voor bu ren, familie of vrienden. Of als u „vrijwilligerswerk" gaat Siu'stvr Courant van woensdag 28 juli 1982 doen voor een maatschappelij ke instelling, een vereniging, een wijkcentrum of iets derge lijks. Het gaat dan om „pro ductieve arbeid" en dan kun nen er situaties zijn waarin het onbetaalde werk niet toege staan kan worden. Overleg vooraf kan voorkomen dat uw uitkering gevaar loopt! Wanneer u zich aan de spelre gels houdt, zult u geen moei lijkheden krijgen over het ver richten van onbetaald werk. Spelregels 1. Als u onbetaald werk voor anderen wilt gaan doen en u krijgt uitkering van de be drijfsvereniging, dan moet u vooraf a. toestemming vragen aan de bedrijfsvereniging en b. daarvan melding maken bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau. 2. Krijgt u een uitkering van de sociale dienst, dan kunt u volstaan met sociale dienst en arbeidsbureau op de hoogte te stellen van uw tijdelijk baan tje. Alleen als u werk gaat doen in georganiseerd verband, als onderdeel van een bepaald pro ject of voor bepaalde instel lingen, moet u vooraf toestem ming vragen aan de sociale dienst. 3. U moet bereid en in staat zijn het onbetaalde werk on middellijk te beëindigen, als u passende arbeid kunt krijgen of een voor u gewenst geach te herscholing, omscholing of bijscholing kunt volgen. 4. Het onbetaalde werk mag op geen enkele wijze uw activi teiten om passende arbeid te vinden belemmeren. U moet al het mogelijke blijven doen om weer een nieuwe werkkring te vinden. 5. De uitkerende instantie moet controle kunnen uitoefenen op de aard en omvang van het on betaalde werk. Om dat moge lijk te maken moeten u en de gene voor wie u het werk ver richt alle medewerking verle nen. 6. Wanneer u voor uw werk een bepaalde vergoeding ont vangt - in welke omvang ook - moet u dat meedelen, dus op geven op het wekelijks in te leveren werkbrief je. 7. Het is niet toegestaan onbe taald werk te verrichten in een bedrijf of onderneming. Ook niet in dat van een familielid. 8. Wanneer u onbetaald werk wilt gaan verrichten voor een maatschappelijke instelling (buurtcentrum, wijkopbouwor- gaan of dergelijke) dan mag dat alleen werk zijn waarvoor die instelling geen subsidie kan krijgen. Voorts moet het werk zijn dat past bij het doel van de betrokken instelling. 9. Het onbetaalde werk mag geen bedrijfsmatig karakter hebben. Hiermee wordt be doeld, dat het geen werk mag zijn dat zo veelvuldig wordt gedaan en van zo'n grote om vang is, dat het als regel als betaald werk wordt gedaan. Het gaat dan om werk dat dui delijk niet meer ligt in de sfeer van „klusjes" of „vrijwilli gerswerk". De bedoeling van deze regel is te voorkomen dat u degenen, die als betaal de kracht werken (valse) con currentie aandoet. Neem het zekere voor het on zekere als u onbetaald werk voor anderen wilt gaan ver richten - Hebt u uitkering van een be- Aan het eind van het school jaar >81 meldden zich ruim 1300 leerlingen bij het arbeidsbu reau. Ondanks de steeds verder terug lopende arbeidsmarkt is men er in Amersfoort in geslaagd ruim 1000 schoolverlaters aan een baan te helpen. De meeste van de 250 werklozen die nog geen emplooi hebben gevonden zijn afkomstig van het lager be roepsonderwijs en mavo. Hun belangstelling is vooral gericht op de administratieve sector, verzorging en verpleging. drijfsvereniging: ga, schrijf of bel naar haar en licht het ar beidsbureau in. - Hebt u uitkering van de so ciale denst, stel dan die dienst en het arbeidsbureau op de hoogte. - Vertel zo duidelijk mogelijk wat uw plannen zijn. - Begin pas met het onbetaalde werk, wanneer u (voorlopige) toestemming van de bedrijfs vereniging hebt gekregen. - Vraag zonodig uitleg van de regels waaraan u zich moet houden.

Soester Courant | 1982 | | pagina 9