Werkwijzer voor schoolverlaters en volwassene dekontaktlens G//GH Spelregels bij een sollicitatie Ontslag en wat er bij komt kijken Alles over de Wet Werkloosheidsvoorziening gflh brilmode kW Vakantiewerk en Kinderbijslag BESTELAUTO HUREN? BIRKSTRAAT 2 - SOEST - TEL. 12874 9 SoesU'r Courant vitn woensdag 38 juli 19X2 9 Deze en de vorige week in uw Soester Courant speciale aan dacht voor werk en werkloosheid. Ondanks de tijdelijke afleiding van vakanties tegenwoordig helaas het meestbesproken onderwerp. Werkwijzer handelt hoofdzakelijk over de rechten en plichten die men heeft in relatie tot het stelsel van sociale voorzieningen. Zaken, waar mee werknemers die een baan bezitten te maken hebben, zaken van belang voor werkzoekenden waar wat Soest betreft ook ve le honderden schoolverlaters toe gerekend moeten worden. Het zijn niet uitsluitend de sociale voorzieningen die wij op deze pagina's onder uw aandacht brengen. Werkwijzer voor school verlaters en volwassenen biedt u wat werken en niet werken betreft, informatie in de meest ruime zin van het woord. Hope lijk wordt u er, met of zonder werk, wijzer van. Op zoek via kaartsystemen naar een baan. Het voortgezet - middelbaar en hoger onderwijs geeft veel bagage mee voor de start van een carrière. Hoe daar voor de eerste steen na studietijd moet worden gelegd wordt meestal niet ver teld. Daarom op deze pagina ook aandacht voor het solliciteren. Schoolverlaters en volwassenen hebben niet zelden veel moeite met het in elkaar steken van een sollicitatiebrief. De noodzaak van solliciteren is aanwezig, de tijd dat de werkgevers naar werknemers toekwa men is voorbij. Naast de vakaturebank van het arbeidsbureau kunnen tips van familie, vrienden en kennissen wegwij zers zijn bij het zoeken naar een nieu we baan. En dan zijn er nog de steeds schaarser wordende personeelsadver tenties in de dagbladen. Beperk u bij uw speurtocht niet uitsluitend tot deze mogelijkheden. Waag ook eens een kijkje in vak en opiniebladen. Bij iedere openbare bibliotheek liggen er een aantal ter inzage. Kosteloos dus. Heeft u iets gevonden waarvan u meent dat het de moeite van het sol liciteren waard is probeer dan iets over het toekomstige bedrijf aan de weet te komen. Het maakt over het algemeen een goede indruk als iemand bij een sollicitatiebrief en of gesprek laat blijken al het één en ander van het bedrijf af te weten. Inlichtingen daarover zijn meestal te verkrijgen bij een vakbond - arbeidsbureau - Kamer van Koophandel of persoonlijke rela ties. Aangezien ook bij solliciteren de eerste klap een daalder of meer waard is doet u er verstandig aan uw sollici tatie met grote zorgvuldigheid samen te stellen. Denk aan de volgende schijnbare de tails: gebruik van een behoorlijk stuk papier - Schrijf leesbaar - Vermijd spel- en schrijffouten - Doorhalingen en verbeteringen in de brief maken een rommelige indruk - Zonder echt leuk te willen lijken is een originele aan pak het overwegen waard - Sluit geen officiële papieren in. Voor een werkgever kunnen uw per soonlijke motieven soms van doorslag gevende betekenis zijn. Enkele voorbeelden: Het kan zijn dat anderen u van de prettige werksfeer in het bedrijf op de hoogte hebben ge steld - Het aangeboden werk lijkt u aantrekkelijk - Het werk ligt in het verlengde van uw hobby - U meent uw ideeën bij dit werk in praktijk te kunnen brengen - Stel niet voorop dat het aangeboden salaris zo aantrekkelijk is, of dat de ligging van het bedrijf toevallig dicht bij uw woonplaats is. Het zijn argu menten die eerder tot de verbeelding van u dan die van de werkgever spre ken. Zit het mee dan mag u na verloop van tijd een brief verwachten waar in u voor een nader gesprek wordt uit genodigd. In de meeste gevallen zult u binnen en kele weken na het verzenden van uw sollicitatiebrief een reactie thuis krij gen. En wanneer u niet bij de eerste selectie bent afgewezen is dat een uit- nódiging voor een gesprek. Uw kansen zijn nu gestegen. Met dit gesprek gaat er een nieuwe fase van uw sollicitatie in. Bereid u op dit gesprek dus ter dege voor. Te veel sollicitanten zien zichzelf als lammeren die naar de slachtbank worden geleid. Ze zijn zo bang om een slechte indruk te maken dat zij zich aUeen nog schichtig kun nen gedragen. Hun hele woordenschat blijkt nog slechts te bestaan uit zinnetjes als ,,Dat weet ik niet", „Daar heb ik nooit over nagedacht", „Dat zie ik nog wel en,Dat maakt me niet uit' Soms krijgen sollicitanten de vreemdste vragen voorgelegd. Vragen die niets te maken (lij ken te) hebben met het werk waarnaar wordt gesolliciteerd en die (diep) graven in het pri- véleven van de kandidaat. Bij voorbeeld of u wel eens met de justitie in aanraking bent ge weest, wat uw vader voor be roep uitoefende, wat uw politie ke overtuiging is, welke ziektes uw broer heeft gehad en wat uw sexuele geaardheid is. Soms kan de baan aanleiding tot die vragen geven, soms is het ver band minder belangrijk. Of ie mand dit soort vragen wil be antwoorden moet hij zelf beoor delen. Een sollicitatiegesprek hoort, zoals elk gesprek, in twee richtingen te gaan. De personeelschef wil zoveel mogelijk van u te weten komen („Is dit de man of vrouw die we zoeken"). Maar u van uw kant mag ook vragen wat u bij eventuele indiensttreding allemaal te wachten staat. Zaken als proeftijd, opzegtermijn, arbeidscontract, loon, toekomstmogelijkheden en vakantie moeten vooraf worden geregeld als iemand ergens in dienst treedt en moe ten dus tijdens een sollicitatiegesprek bespreekbaar zijn. Omdat niet iedereen even goed van de tongriem is gesneden (wat iets an ders is dan brutaal) is een goede voor bereiding op het sollicitatiegesprek be langrijk. Bedenk wat u wilt vragen en schrijf dat desnoods op een papiertje. Probeer van te voren ook even te re peteren wat men u kan vragen, zodat u vast een behoorlijk antwoord klaar hebt (Waarom heeft u op de baan ge solliciteerd? Waarom heeft u die schoolopleiding niet afgemaakt? Waarom hebt u daar ontslag geno men?). Tenslotte is dan de grote dag daar. Met toch nog wat lood in uw schoe nen betreedt u het onbekende terrein waar u straks wellicht zult werken. Voorlopig is het alleen nog voor het sollicitatiegesprek. Hoe zal het ver lopen? Troost u, de meeste personeels chefs zijn geen kannibalen. Levend naar buiten komt u zeker. Het zijn wel mensen, zoals alle mensen met hun gewoonten, hun vooroordelen, hun er varingen, hun voorkeuren. Er is al veel geschreven over de haar dracht en kledingregels waaraan solli citanten zich zouden moeten houden. Regels zijn daarvoor echter niet te geven; of het zou moeten zijn dat mensen die er vies uitzien over het algemeen nergens welkom zijn. Kleedt u zo dat u niet verweten kan worden onverschillig te staan tegen over uw mogelijk nieuwe baas. Wan neer u zich goed heeft voorbereid op uw bezoek weet u ongeveer wel wat voor bedrijf u binnenstapt en wat men er van het personeel verwacht. En alf u die baan echt wilt hebben dan doet u er wat aan om aan die verwachting te voldoen. Wie er ondanks alles toch in is geslaagd een betaald vakantie-baantje te vin den moet uitkijken dat daarmee de toekenning van de kinderbijslag niet in gevaar komt. Kinderen mogen maxi maal 1400,- netto in va kantie-tijd verdienen. Komt men boven dit be drag dan zal een gehele of gedeeltelijke korting van de kinderbijslag plaatsvinden. De Wet Werkloosheidsvoorziening heeft tot doel voor een zekere duur een loonvervangende uitkering te ver strekken aan een werknemer die werk loos is en geen aanspraak (meer) kan maken op een uitkering ingevolge de Werkloosheidswet. Wié heeft recht op uitkering? Een werknemer heeft recht op uitke ring als' ni'j téhmiiïste 130 dagen in dienstbetrekking heeft gewerkt in de 12 maanden die direct voorafgaan aan de eerste dag van zijn werkloosheid. Met gewerkte dagen worden gelijkge steld dagen doorgebracht in militaire dienst dan wel vervangende dienst. Voor bepaalde (seizoen) werkzaamhe den is het aantal gewerkte dagen la ger gesteld. Ook voor werknemers in deeltijdarbeid gelden aangepaste ei sen. Tijdens het volgen van een door het arbeidsbureau aangewezen vakoplei ding of het vervullen van een dienst verband in de sociale werkvoorziening heeft men recht op uitkering alsof men werkloos is. Ook bij werkloosheid ten gevolge van vorst, sneeuw of vergelijkbare weers omstandigheden heeft men recht op uitkering. In dat geval behoeft men niet gedurende de vereiste termijn te hebben gewerkt. Geen recht op uitkering Geen recht op uitkering bestaat o.m. als men: - blijvend ongeschikt is tot het verrich ten van arbeid; - de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt; - recht heeft op onverminderde door betaling van loon - wachtdagen ingevolge een sociale verzekeringswet doormaakt; - een uitkering ontvangt ingevolge de Werkloosheidswet of soortgelijke voorziening, dan wel ingevolge de Ziektewet, de Algemene Arbeidson geschiktheidswet of de Wet op de ar beidsongeschiktheidsverzekering, berekend naar een arbeidsongeschikt heid van ten minste 80% - werkloos is als gevolg van staking of uitsluiting; - rechtens van zijn vrijheid is beroofd. Hoe hoog is de uitkering? De uitkering bedraagt 75% van het dagloon. Het dagloon wordt gesteld op het gemiddelde per dag in dienst betrekking verdiende loon, doch is ge bonden aan een maximumbedrag. Voor een werknemer die kostwinner is, en voor een ongehuwde van 35 jaar en ouder wordt voor de berekening van de uitkering uitgegaan van een minimumdagloon. Sommige op het loon ontvangen toeslagen worden voor de vaststelling van het dagloon niet meegerekend. De vakantietoeslag wordt bij het dagloon geteld, is dus in de uitkering begrepen, en wordt derhalve niet apart uitbetaald. Gedurende de perio de dat men uitkering ontvangt, be staat recht op kinderbijslag. Duur van de uitkering De uitkering wordt gedurende ten hoogste twee jaren verleend, te reke nen van de eerste dag van uitkering af. Is men aan het einde van deze twee- jaarstermijn 60 jaar of ouder, dan heeft men ook daarna bij voortdu rende werkloosheid nog recht op een uitkering (tot de dag waarop men 65 jaar wordt). Bij overlijden tijdens de uitkerings periode wordt tot en met de laatste dag van de tweede maand volgend op die waarin het overlijden plaatsvond een uitkering van 100% van het dag loon verstrekt aan de nabestaanden. Aftrek van inkomsten Loon dat men ontvangt zonder ervoor te werken en inkomsten wegens loon derving of die verband houden met de beëindiging van een dienstbetrek king worden volledig op de uitkering in mindering gebracht, voor zover dat loon en die inkomsten betrekking hebben op de periode waarover recht op uitkering bestaat. Inkomsten uit arbeid, verricht in de uitkeringsperiode, worden in het al gemeen voor 75% op de uitkering in mindering gebracht. Inkomsten ech ter, die reeds vóór de werkloosheid bestonden naast die uit de dienstbe trekking waaruit men werkloos werd, blijven buiten beschouwing, evenals de inkomsten van echtgenote en in wonende gezinsleden. Verplichtingen Om voor een uitkering in aanmerking te komen is men onder meer ver plicht: - zich bij het arbeidsbureau te laten inschrijven; - zelf actief werk te zoeken en pas send werk te aanvaarden; - aan het gemeentebestuur - gevraagd of ongevraagd - alle inlichtingen te verstrekken die nodig zijn om het recht op uitkering te kunnen beoorde len; - wekelijks schriftelijk de door het ge meentebestuur verlangde gegevens, die nodig zijn om de uitkering vast te stellen, te verstrekken. Indien een werknemer de bij of krach tens de wet opgelegde verplichtingen niet nakomt, verlaagt het gemeentebe stuur de uitkering en/of sluit betrokke ne van het recht op uitkering uit. Dit kan geschieden voor een bepaalde pe riode of zelfs voor de deur van de werk- loosnejö. Deze maatregelen worden ook toege past indien een werknemer door eigen schuld of eigen toedoen geen arbeid heeft verkregen of behouden, dan wel in verband met het door hem verrich ten van werk eisen stelt die het aan vaarden of verkrijgen van passend werk duidelijk belemmeren. Gehuwde vrouw Een gehuwde vrouw heeft geen recht op uitkering, tenzij zij kostwinster is of duurzaam gescheiden van haar echtgenoot leeft. Zij wordt als kost- winster aangemerkt indien (globaal gesproken) haar inkomen: a. tenminste 25% bedraagt van het inkomen van haar echtgenoot, wan neer zijn inkomen niet hoger is dan 1% maal het minimumloon b. tenminste 50% bedraagt van diens inkomen, als dat meer is dan 1% en minder dan 1% maal het mini mumloon; c. tenminste 75% bedraagt van diens inkomen, als dat 1% maal of meer is dan het minimumloon. Voor ieder kind waarvoor kinderbij slag wordt ontvangen, wordt het per centage van 75 met 5 verlaagd tot ui terlijk 50. Woonplaats buiten Nederland Men heeft alleen recht op uitkering als men in Nederland woont. Op grond van een EEG-verordening is het moge lijk om met behoud van de uitkering gedurende ten hoogste drie maanden naar een ander EEG-land te gaan om daar werk te zoeken. Men moet dan in het bezit zijn van een speciaal formulier, te verkrijgen bij de gemeen telijke sociale dienst. Garantieregeling Als men werk aanvaardt tegen een lager loon dan men in zijn laatste dienstbetrekking verdiende en men zou daarna opnieuw (onvrijwillig) werk loos worden, dan heeft men recht op een WWV-uitkering, gebaseerd op het vroegere, hogere dagloon. Dat lager betaalde werk moet dan wel binnen zes maanden, nadat men werk loos is geworden, aanvaard zijn en men moet binnen 30 maanden na het intre den van die werkloosheid opnieuw werkloos geworden zijn. Bezwaar en beroep Is men het niet eens met een door het gemeentebestuur genomen beslis sing inzake de aanspraak op uitkering dan kan men daarvan herziening vra gen. Binnen 4 weken na ontvangst van de beslissing dient men zijn be zwaren- aan het gemeentebestuur schriftelijk kenbaar te maken. Wijst het gemeentebestuur het bezwaar schrift geheel of gedeeltelijk af, dan kan men daartegen in beroep gaan bij de Raad van Beroep en eventueel in laatste instantie bij de Centrale Raad van Beroep. Uitvoering De Wet Werkloosheidsvoorziening wordt uitgevoerd door de gemeente besturen. Voor inlichtingen en het aanvragen van een uitkering dient men zich te wenden tot de sociale dienst van de gemeente waar men woont. Bij verhuizing naar een andere ge meente beëindigt de gemeente die men heeft verlaten de uitkering en moet men in de nieuwe woongemeen- te opnieuw een aanvraag om uitkering indienen. Wanneer geen aanspraak (meer) be staat op uitkering ingevolge de WWV kan in het algemeen een beroep wor den gedaan op uitkering op grond van de Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers (R.W.W. Deze regeling wordt eveneens door de gemeenten uitgevoerd. VANAF f 4Q,PER DAG OH155-1 32 2"7 KONINGSWEG SOEST Bij het nemen of geven van ontslag zijn er vaak nogal wat vragen. De antwoorden op die vragen hangen doorgaans af van het dienstverband. De verantwoordelijkheid voor een juis te afwikkeling van het ontslag is een zaak van beide partijen die het dienst verband zijn aangegaan: de werkge ver en de werknemer. Hoe moet u opzeggen? Opzegging houdt in dat werkgever of werknemer meedeelt het dienstver band met ingang van een bepaalde dag te willen beëindigen. Dit kan zo wel mondeling als schriftelijk gebeu ren. Het is echter raadzaam een eventuele mondelinge opzegging schriftelijk (aangetekend) te herhalen. Zeg het dienstverband altijd tijdig en duidelijk op, teneinde misverstanden te voor komen. Wanneer kan niet worden opgezegd? Een werkgever kan het dienstverband niet opzeggen - tijdens ziekte van een werknemer, tenzij de ziekte al langer dan twee jaar heeft geduurd - tijdens militaire dienst (eerste oefe ning) van een minderjarige werkne mer die tenminste een jaar bij hem in dienst is geweest - tijdens militaire dienst (eerste oe fening) van een meerderjarige werk nemer; <JX Cc - tijdens de zwangerschap van een werkneemster en wegens haar beval ling. Ook kan de werkgever de dienst betrekking met een werkneemster niet opzeggen, die haar arbeid na de bevalling heeft hervat, gedurende het tijdvak van de zevende week tot en met de twaalfde week na de beval ling; - een werkgever kan niet opzeggen wegens het huwelijk van de werkne mer/werkneemster. Hoe lang is de opzegtermijn? Volgens de wet is de hoofdregel dat de opzegtermijn minimaal gelijk is aan de tijd die gewoonlijk verstrijkt tussen twee opeenvolgende loonbetalingen. Dit betekent dus voor weekloners een volle week opzegtermijn en voor maandloners een volle maand. Het komt echter voor dat in de c.a.o. of in een schriftelijke arbeidsovereen komst hiervan kan worden afgeweken. Voor informatie hierover kunt u te recht bij de Loontechnische Dienst of uw vakbond. Langere opzegtermijn bij langer dienstverband Voor iemand die al enkele jaren een dienstverband heeft kan een langere opzegtermijn gelden. De werkgever moet namelijk een op zegtermijn van een week in acht ne men voor elk vol jaar dat de werk nemer na zijn meerderjarigheid bij hem in dienst is geweest. Hierbij geldt echter een maximum van dertien we ken. De werknemer moet een opzegter mijn van een week in acht nemen voor elke volle periode van twee jaar die hij na zijn meerderjarigheid in dienst van de werkgever is geweest. Hierbij geldt een maximum van zes weken. De hoofdregel, dat de opzegtermijn minimaal gelijk moet zijn aan de tijd tussen twee loonbetalingen, gaat ech ter voor. (Voor een maandloner die drie jaar bij een werkgever heeft ge werkt geldt dus toch een maand op zegtermijn. Voor een weekloner geldt in dat geval een opzegtermijn van drie weken). Sommige c.a.o.'s kennen ook langere opzegtermijnen bij langer dienstver band voor minderjarige werknemers. Verlengde opzegtermijn voor oudere werknemers Voor werknemers van 45 jaar en ou der geldt nog een extra lange opzeg termijn. De werkgever moet namelijk een ex tra opzegtermijn van een week in acht Polycon kontaktlenzen zijn „Z"uurstofdoorlatende harde lenzen die ook nog zacht op het oog aanvoelen. Dat is nieuw. Tot voor kort waren alleen zachte lenzen gasdoorlatend. Maar niet iedereen is geschikt voor zachte lenzen, of men ziet tegen het veeleisende onderhoud én de hoge kosten op. Toch wil iedereen graag profiteren van die nieuwe ademende lenzen. Zijn er nog meer voordelen van die nieuwe „Z"uurstofdoor- latende Polycon lenzen? Gelukkig wel! 1De lenzen zijn buitengewoon ogenvriendelijk. 2. De lenzen bevatten siliconen en voelen daardoor duidelijk zachter aan dan normale harde lenzen én laten voldoende zuurstof door. 3. Degewenningstijdiszeerkort. 4. De meeste mensen die Polycon lenzen dragen kunnen zonder problemen lenzen en bril afwisselen en blijven steeds helder zien. 5. Overgevoeligheid tegen licht en hinderlijke reflexen worden door de nieuwe Polycon lenzen bijna altijd opgeheven. 6. Sportbeoefenaars hebben meer baat bij de Polycon lenzen, omdat het materiaal een betere warmte-afgifte heeft. Dat is belangrijk voor de zuurstofbehoefte van het oog. Wie heeft er bijzonder veel voordeel van? ledereen die leeft en werkt in een omgeving waar de lucht droger is dan normaal. Dat is in airconditioned gebouwen zoals kantoren, warenhui zen, ziekenhuizen, banken, supermarkten of gewoon thuis waar de C. V. de lucht droog maakt. Polycon lenzen moeten nat bewaard worden, maar vragen géén duur of gecompliceerd onderhoud. Polycon lenzen geven het comfort van zachte lenzen en het scherpe zien van harde lenzen. Polycon lenzen gaan langer mee dan zachte lenzen. Polycon lenzen kunnen verzekerd worden. Gediplomeerd optometrist - Lid O. V. nemen voor elk vol jaar dat de werk nemer na het bereiken van de leef tijd van 45 jaar bij hem in dienst is geweest. Hierbij geldt een maximum van 13 weken. De verlengde opzegtermijn voor werk nemers van 45 jaar en ouder komt bovenop de langere opzegtermijn bij langer dienstverband. In totaal kan de opzegtermijn voor de werkgever dus 26 weken bedragen. De werknemer die 50 jaar of ouder is heeft recht op een opzegtermijn van tenminste drie weken, zodra hij een vol jaar bij een werkgever in dienst is geweest. Voor werknemers van 65 jaar en ouder geldt de verlengde opzegtermijn voor oudere werknemers echter niet. Aangezien vele c.a.o.'s afwijkende op zegtermijnen hebben is het van belang dat u goed op de hoogte bent van de inhoud van uw c.a.o. Op welke dag kan een ontslag ingaan? Het is mogelijk dat het ontslag alleen op een bepaalde dag mag ingaan, b.v. na de laatste dag van de week of na de laatste dag van de maand. Veel c.a.o.'s schrijven voor dat ont slag alleen na de laatste dag van de loonweek mag ingaan. Ontslag op staande voet Ontslag op staande voet betekent: be ëindiging van het dienstverband zon der voor opzegging geldende regels in acht te nemen. Voor ontslag op staande voet moet een dringende reden aanwezig zijn. Wie zonder dringende reden ontslag op staande voet geeft of neemt moet er rekening mee houden dat de ande re partij een eis tot schadevergoeding kan instellen. Wie de andere partij door zijn schuld een dringende reden geeft voor ontslag op staande voet kan ook aangespro ken worden om schadevergoeding te betalen. De geldigheid van een ontslag op staande voet kan alleen worden beoor deeld door de kantonrechter (zie: „Bent u het er niet mee eens? Op staande voet ontslag geven Als een dringende reden voor ontslag gegeven wordt beschouwd een zoda nige gedraging of eigenschap van de werknemer, dat van de werkgever redelijkerwijs niet kan worden ver wacht dat hij de dienstbetrekking lan ger laat voortduren. Zo'n reden kan zijn - diefstal door de werknemer - werkweigering - grof plichtsverzuim van de werkne mer. Op staande voet ontslag nemen Voor de werknemer kunnen er even eens zodanige werkzaamheden zijn dat van hem redelijkerwijs niet kan worden verwacht dat hij de dienstbe trekking langer laat voortduren. Zo'n omstandigheid kan b.v. zijn het achterwege blijven van een tijdige loonuitkering. In welke gevallen is een ontslagver gunning vereist? Wanneer één van beide partijen be zwaar neett tegen het ontslag is in de meeste gevallen toestemming nodig van de directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau (G.A.B. Deze toestemming is niet nodig: - als de arbeidsverhouding op staan de voet wordt beëindigd - na afloop van een „arbeidsovereen komst voor een bepaalde tijd" (ten zij deze overeenkomst één of meer malen werd verlengd) - bij ontslag tijdens de proeftijd (ook al is de werknemer ziek - als de arbeidsovereenkomst wordt ontbonden door de kantonrechter in verband met een gewichtige reden (zie Burgerlijk Wetboek art. 1639w. De toestemming van de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau is ui teraard niet nodig als werkgever en werknemer allebei het dienstverband willen beëindigen (wederzijds goed vinden). N.B. Een lid van de ondernemingsraad kan in het algemeen niet worden ont slagen. Als het gaat om een lid van een commissie van de ondernemings raad moet de kantonrechter beoor delen of het ontslag verband houdt met het lidmaatschap van deze raad. Ontslagvergunning wordt verleend Het dienstverband mag worden opge zegd zodra de directeur van het G.A.B. hiervoor zijn toestemming heeft gegeven. Indien al eerder was opgezegd behoeft dit niet per se te worden herhaald. Voor de duidelijk heid is het echter verstandig wel op nieuw op te zeggen. In ieder geval kan de opzegtermijn pas ingaan nadat de vereiste toestemming van de directeur van het G.A.B. is verkregen. Enkele c.a.o.'s maken hierop een uit zondering. Bij deze c.a.o.'s mag de tijd die verlopen is tussen het aan vragen van de toestemming en het ver lenen ervan, van de opzegtermijn wor den afgetrokken. Een week opzegter mijn moet echter ook in deze geval len in acht worden genomen. Bent u het er niet mee eens? Bent u het niet met een ontslag eens dan moet u hiertegen bij uw werkge ver onmiddellijk en duidelijk protes teren. Bij ontslag met inachtneming van een opzegtermijn kunt u ook bin nen een redelijke termijn nog tegen het ontslag protesteren, tenzij u vóór die tijd al hebt laten merken dat u met het ontslag akkoord ging. Vermijdt alle handelingen waaruit kan blijken dat u het ontslag aan vaardt. Bevestig het protest in een aangeteken de brief. Bewaar het aantekenstrookje van de PTT en een afschrift van de brief. Voor alle zaken die betrekking hebben op een ontslag - ook ontslag op staan de voet - geldt dat zij binnen een half jaar bij de kantonrechter aanhangig moeten worden gemaakt. Werkaanbod ondanks ontslag Is een werknemer het niet eens met het ontslag, dan moet hij na protest tegen het ontslag zich beschikbaar houden voor zijn werk. Is een werkgever het niet met het ontslag eens. dan moet hij toch de werknemer in de gelegenheid blijven stellen zijn werk te verrichten. ■Ml mm

Soester Courant | 1982 | | pagina 9