Rondje Soest Mag ik van U een foto? Mag ik van u een foto (2) Mag ik van u een foto Vt) Meningen van lezers Terug op de redactie kreeg Arie een brief voorgelegd waarmee geen van de redak- teuren raad wist. 11 Soester Courant van woensdag 11 augustus 1982 11 1. Vakantie? Het blijft herkauwen 2. De proviandkast mee op vakantie 3. Een volwassen en een jeugdige „snijboon" aan de pluk 4. Op de koffie in Soest. 5. Soest, ook daar „de reizende" zon 6 vakantie, hoog te paard. 7. Met de baas op vakantie. 8. Zo maar een opa en zijn kleinzoon 9. Het natste plekje in Soest. ZOMER IN SOEST 14. Aangetroffen. 15. Zomers fruit - Zomers prijsje. 16. Hartelijke groeten uit Soeest. 17. Foto voor in een Noors plakboek. 10. Met je pony op vakantie. Een „eldorado" in Soest. 11. Het zwembad. Ook een rustplaats voor ïietsen. 12. Amsterdammers in hun buitenverblijf 13. En een boerenmeisje door Arie Wandelaar Arie kreeg de vorige week van zijn krantenbaas de telefoni sche uitnodiging om eens een babbel te komen maken. De fiets uit de schuur gehaald en er naar toe. De man keek zor gelijk, hetgeen niet strookt met zijn karakter. Na voor en nabe schouwingen over het warme weer bracht hij de kwestie, waarvoor Arie opgeroepen was, ter sprake. Voor het eerst sinds het bestaan van de ruim 60 jaar oude Soester Courant zat de redactie zonder foto graaf. Geen foutje in de regie, slechts een samenloop van om standigheden. Terwijl de hoofdredacteur en zijn echtge note hun vakantie genoten, maakten de fotografen Her man van Dam en Goos v.d. Wilt, onafhankelijk van elkaar, vakantieplannen voor de maand augustus. In het week end dat de baas terugkeerde vertrokken zij voor een welver diende vakantie ergens in Eu ropa. Onvindbaar dus. Van daar de vraag of Arie mis schien wist hoe een foto-toes tel er uitzag, en wellicht ook wist hoe hij er mee moest om gaan. Beste mensen geloof het of niet, voor Arie het wist had hij beide vragen met ja be antwoord. Dom, dom, dom na tuurlijk, maar nee verkopen krijgt Arie moeilijk uit de mond. Dat kwam volgens de hoofdre- dakteur dan mooi uit, want de lezers «van zijn krant nemen niet alleen graag de daarin ge schreven letters in zich op, maar willen er af en toe ook een plaatje bij zien. Of Arie daar de komende twee weken dan maar voor zou wil len zorgen. Na wat Arie eerder had verklaard viel daar moei lijk aan te ontkomen. Thuis heeft hij het verhaal aan Marie verteld, die hem terecht er voor de 939e keer in zijn huwelijk op wees, dat je eerst moet nadenken alvorens op een vraag antwoord te geven. Na deze lichte terechtwijzing gin gen wij samen bepraten hoe wij, wat de opdracht betrof, de vork aan de steel zouden ste ken. De meest zinnige opmer king kwam tenslotte van Ma rie. Ze stelde in alle eenvoud en nuchterheid: „je vraagt ge woon aan mensen van wie je een foto wil: mag ik van U een foto?" Nog dezelfde dag liet Arie zich anoniem door de plaatselijke foto-handelaren adviseren. Ar- dige vriendelijke mensen die er, ondanks de drukte, tijd voor namen. Aan (in alfabetische volgorde) de heren van Essen - van Oosten en Swager is hij dan ook veel dank verschul digd. Zonder Marie er in te kennen had Arie besloten zich aan een foto-pagina te wagen die als motto: zomer in Soest, zou krij gen. Met de camera in zijn fietstas ging hij op pad. Eerste fotografische ontmoe ting een gezelschap zwart-wit- te koeien, lui liggend en her kauwend in een weiland aan de Birkstraat. Arie wilde nog vra gen: „mag ik van U een foto?". Aangezien antwoord op deze vraag een eeuwigheid op zich zou laten wachten drukte hij gewoon het knopje in. Een koe loeide als een sirene naar de onbekende bezoeker. De rest ging door met het da gelijkse werk: herkauwen. Terug op de openbare weg zag Arie een alleraardigst tafereel tje. Een heer in sportieve va- kantie-kleding maakte aanstal- te om een foto van een jonge tje te maken. Arie wilde hem in deze bezigheid niet storen en bedacht dat het best aardig zou zijn de fotograaf en zijn onder werp op één plaatje te zetten. Dus „klik" zei de camera. Arie's handeling werd evenwel toch ontdekt. Arie stelde zich voor en kreeg antwoord in een taaltje dat zelden op radio en televisie te beluisteren is. Hij schakelde over naar zijn schoolengels en maakte kennis met de Noorse minister van Binnenlandse Zaken die met zijn neef een fietstocht door Ne derland maakte. Arie in diplo matiek verkeer. Mensen wie had het kunnen denken. Blijft over de vraag: hoe zeg je in het Noors: „Mag ik van U een foto?" Mag ik van u een foto 3) Vijf minuten later was het weer raak. Op een groenstrook aan de Birkstraat twee vakan tie-mensen aan de koffie. Naar later zou blijken, een opa met zijn kleinzoon. De eerste was een zeer vernuftig baasje. Tussen het frame van zijn fiets had hij een provisie-kastje ge monteerd waarin koffie-suiker- thee en andere nuttige zaken waren opgeslagen. Arie kreeg haarfijn uitgelegd waartoe de uitvinding diende. Maakte een foto en deed de belofte een afdruk van het plaatje naar Sven Schmidt in Zaandijk te zullen sturen. Even later nam Arie afscheid van opa en zijn kleinzoon, die waarschijnlijk nu ergens in Limburg met hun provisie-kast heuvels proberen te beklimmen. Het ga hun goed. Wat Arie de eerste opname dag ontbrak was enig vrouwe lijk schoon. Daarom zette hij koers naar het Soester Natuur bad, waar de zon evenals el ders gratis, maar de toegang tot het water volwassenen de somma van 2,95 kost. Voor dat bedrag zijn vele vrouwen bereid de indruk te wekken dat ze een vakantie in Italië of Spanje achter de rug hebben. Op weg er naar toe zag Arie, die intussen zijn fiets voor een auto had verruild, in de omge ving van restaurant De Soes- terduinen onder een levensgro te rugzak een klein mannetje strompelen. „Mag ik van U een foto" riep Arie vanuit zijn ge opende auto-raampje. Het ke reltje keek hem aan alsof hij het in Keulen hoorde donderen, en strompelde verder. Buiten moet het op dat moment vol gens De Bilt zo'n 29 graden zijn geweest. Arie maande zijn rempedaal tot enige actie, stapte uit, en kreeg vervolgens een briefje onder zijn neus ge drukt waarop geschreven stond: „jeugdherberg Bos straat". In het Nederlands - Duits en Engels probeerde Arie de conversatie op gang te bren gen. Het lukte hem niet. Soest bleek die dag een Japanner, afkomstig uit Tokio, in huis te hebben. Met enig flitsend gebarenwerk bood Arie aan de man uit het land, waarmee Wim Kan zulke uitstekende re laties onderhoudt, in de Bos straat af te leveren. Bagage - Japanner en Arie reden stil zwijgend naar de jeugdher berg. Zo'n kort eindje rijden duurt lang wanneer twee men sen stommetje spelen. De Ja panner grijnsde vriendelijk toen hij nummer zestien in de Bosstraat ontdekte. Nadat wij waren uitgestapt kwam er bij hem een portemonnaie tevoor schijn, waaruit hij voor Arie's verhuisdiensten wenste te be talen. Met het maken van een foto hebben wij de rekening vereffend. Blijft nu over de vraag: hoe zeg ik in het Ja pans: „mag ik van een fo to?" Aangekomen in het Soester Na tuurbad kon een mens, zo hij daaraan behoefte had, over de hoofden lopen. Arie heeft dat niet gedaan, maar druk dat 't er was. Arie voorspelt dat voor het eind van de maand augustus daar de 200.000e bezoeker in het water valt. Ter plekke had Arie zich voorgesteld enig vrouwelijk schoon in zijn lens waar te ne men. Te kust, en in zekere ma te te keur, aanwezig. Arie liep daar vele blauwtjes op. De meesten waren niet van een foto gediend. Arie schafte zich een flesje frisdrank aan, dat hem naast verkoeling ook in spiratie gaf. Tijdens het lessen van de dorst beraamde Arie een nieuwe tactiek. Hij zou zich gaan richten op de zonne weide waar zijn fotografische onderwerpen met gesloten ogen, en in slapende toestand, de zon toegang verleenden. Meer op de overvaltoer dus. Bij de eerste de beste was 't raak. Ze snurkte, hetgeen op een foto zichtbaar noch hoor baar is. Aangemoedigd door dit sukses schoot Arie over de verzamelde schare een rolletje op. Een foto liet hij onbelicht. Een mens weet immers nooit wat hij tussen zwembad en huis onderweg nog tegenkomt. Een even verstandige als voor uitziende gedachte. Op weg naar de uitgang struikelde Arie bijna over de welgevormde be nen van een in alle opzichten, tot in détail zelfs, wonderlijk mooie schepping der natuur. Arie monsterde zichzelf, schraapte alle moed bijeen en vroeg uiterst beleefd: „Mag ik van u een foto?" De aangesprokene haalde diep adem en lanceerde vervolgens de korte maar zeer duidelijke volzin: „Vent, sodemieter op". Een verzoek waaraan niet zon der enige spijt werd voldaan. Fotografie, het heeft met ho ren en zien te maken. Dat kwam zo. Bewoners van de Smitsweg „hoge nummers" hadden een ingezonden brief naar de redaktie van de Soes ter Courant gestuurd. Een brief, waarin een onderwerp werd aangesneden dat in som mige wijken van Soest dage lijks onderwerp van gesprek is: het ophalen van vuilnis en daarbij van gesprek is: het ophalen van vuilnis en daarbij de rol die de gemeente-reini ging speelt. Een ingezonden brief waarin vele behartens- waardige zaken aan de orde werden gesteld, maar waarin ook een met name genoemde gemeente-ambtenaar er van langs kreeg. Bij de Soester Courant is sinds de oprichting het principe dat wij in de ko lommen van het weekblad niet met groot en klein vuil naar elkaar gaan gooien. Of Arie met deze brief raad wist. Wie is Arie dan wel, maar het is het proberen waard. Samenvattend komt de brief er op neer dat het zoals gewoon lijk weer eens een puinhoop was bij het ophalen van het huisvuil bij de hoger gelegen flats aan de Smitsweg.'Enfleed zich de situatie voor dat een jong aantrekkelijk vrouwtje al haar charmes en schoonheid in de strijd gooide om gedaan te krijgen dat de twee met vuil nis gevulde plastic zakken door de heren van de reinigings dienst op de eerste etage in ontvangst werden genomen. Mag natuurlijk niet, want de plasticzakken dienen aan de straatkant te worden gezet. De reinigingsdienst in de fout, het aantrekkelijke vrouwtje geholpen. Nagenoeg op hetzelf de ogenblik bood een 94-jarige mevrouw, wonende op de 5e etage, een keurig opgebonden rolletje vloerbedekking aan. Mag ook niet, want vuilnisman nen nemen tijdens hun weke lijkse rondrit uitsluitend plas tic zakken aan. Daarvan bleek een van de vuilnisophalers uit stekend op de hoogte zijn. Hij hielp de bejaarde dame, in tegenstelling tot het charmante vrouwtje niet, en liet haar met kleedje en al weer naar de 5e etage vertrekken. Een col lega die het onredelijke van de situatie inzag ontfermde zich tenslotte over de overcom plete vloerbedekking. De be grijpelijke verontwaardiging van de briefschrijvers richt zich vooral tegen de mannen van de gemeentereiniging die tijdens hun werk met twee ma ten meten. Ze hebben daarin het grootste gelijk van de wereld. Dat ze daarbij één boosdoener, met name genoemd, op 94-ja- rige leeftijd dezelfde onmense lijke behandeling toewensen is ook weinig humaan. Volgens Arie doet de reini gingsdienst er goed aan in de toekomst willekeur, en de schijn daarvan, te vermijden. Misschien zijn charmante da mes en bejaarden op hoge leeftijd daarvan de dupe. Wat de eerste categorie betreft: die redt zich wel. Bejaarden, ze ker wanneer ze 94 jaar zijn, hebben het daar moeilijker mee. Zou het overigens een idee zijn dat de bewoners van de Smitsweg „hoge nummers" hun bejaarde dame voortaan zelf de helpende hand bieden. Een goede buur is altijd be ter dan een aan spelregels gebonden ambtenaar van de reinigingsdienst. Bovendien bespaart het veel ergernis. En daar was alles toch om be gonnen. ARIE

Soester Courant | 1982 | | pagina 11