Stijgende belangstelling voor schoenmakersvak D fa w Het handgeknoopte tapijt wint terrein Werktafel op vaste plek is meestal erg gemakkelijk o] C naar huis TV voor spel en plezier Meer en meer in bussen Een hondenleven op de film De camera neemt 't mee Korte nieuwtjes over fotograferen en filmen Schoenreparaties weer lonend: Neemt weggeklapt nauwelijks ruimte in: 12 Soestf r Courant van woensdag 11 augustus 1982 12 13 Vaste werkstek nu mogelijk Sinds kort is er een Wallmate van Black Decker: een altijd stabiele werktafel, die u na gebruik tegen de muur kunt wegklappen, zodat hij dan nauwelijks ruimte vraagt. Uitgeklapt heeft de Wallmate dezelfde bijzondere klemeigenschappen als de bekende Workmate. Taps toelopende voorwerpen tot 37,5 cm breed kunt u vastzetten tussen de twee klemplaten die onafhankelijk van elkaar kunnen worden bediend. Voor brede, ronde en onregelmatige werk stukken hebt u klemsteunen, die in de uitsparingen van de klemplaten pas sen. Met die klemsteunen kunt u gaan tot 54,5 cm. Pijpen, profielen en stan gen uit metaal of kunststof klemt u moeiteloos vast in speciale buisgroe ven, die zowel horizontaal als vertikaal in de klemplaten zijn uitgespaard. Kortom: wat u ook gaat bewerken, u klemt het altijd onwrikbaar vast. Met een Wallmate - vaste werkhoog- te 80 cm - hebt u voor elk soort Zelf een mooi vloerkleed maken dat echt helemaal past in je eigen inte rieur, creatief bezig zijn en als belo ning wel dertig jaar plezier hebben van je werk, dat zijn de argumenten voor het zelf knopen van een zuiver wollen tapijt. De belangstelling voor dit edele handwerk neemt de laatste jaren sterk toe, vooral onder jongen mensen. Bovendien zijn het beslist niet alleen vrouwen die deze hobby beoefenen. De mogelijkheden van het zelf tapijt maken zijn dan ook vrijwel onbe grensd. In de ongeveer 900 speciale wol- en handwerkzaken in ons land is een groot aanbod te vinden, waarin Neveda en Scheepjeswol uitblinken naast onder meer Paton Baldwins (Turkey rug). In de kant-en-klare hobby pakketten zijn zo'n 500 ver schillende tapijt-dessins te vinden en door te variëren met kleur of zelf ontwerpen te maken is de keuze nog aanzienlijk groter. De heer Van Rooyen, bedrijfsleider van zo'n speciaalzaak in de Haarlemse Cronjéstraat, ervaart dat vooral het creatief bezig zijn de mensen beweegt hun eigen kleden te knopen. ,,Het gaat niet in de eerste plaats omdat het zoveel voordeliger zou zijn", zegt hij. ,,Ik ken mensen die nota bene hun eigen vaste vloerbedekking knopen. Dat is een enorme klus waar je gauw enkele jaren over doet, maar het geeft natuurlijk grote voldoening". Het meest gevraagd zijn de klassieke en Perzische dessins. Bij de Perzen" zijn er gemiddeld drie of vier stan- daardmaten en die worden op een voor- beschilderd stramien geknoopt. Het stramien is het vlechtwerk waar de korte woldraden worden ingeknoopt. De dessins zijn ingewikkeld tot zeer ingewikkeld en veelkleurig. Het ber berkleed is in opkomst. Het is een voudiger te maken met een meestal écrukleurige wol en soms een enkel eenvoudig motief erin. Het grote voordeel is dat een berber op een blanco stramien rechttoe- rechtaan in elke gewenste maat kan worden uitgevoerd. Smyrna en Soedan De tapijtwol is uitsluitend uit 100% Zuiver Scheerwol gemaakt. Het wordt specicaal geselecteerd en vervolgens als strijkgaren gesponnen, waardoor de draad bijzonder elastisch wordt. klus een prima werkstek met een groot werkoppervlak van 74 x 45 cm. Het draagvermogen is 160 kg. Slimme hulpstukken Bij de Wallmate - adviesprijs 189,00 is een vernuftig opbergsysteem los ver krijgbaar. Het bestaat uit een meta len rek van 45 cm. hoog met drie planken van 18 x 63,5 cm, waarin u ruimte vindt voor al uw gereedschap. Klapt u het werkblad op dan is alles in één keer weggeborgen. U kunt de Wallmate uitbreiden met een Gripma- te: een ideaal hulpstuk om te lijmen delen en andere werkstukken klem- vast te zetten op de werktafel. Tenslot te is er een speciale afkortzaagtafel als hulpstuk, waarmee u tot op de millimeter nauwkeurig recht of schuin kunt afkorten onder elke gewenste hoek. U kunt er ook mee zagen onder verstek. Met of zonder hulpstukken bent u met zo'n praktische opklapba re werktafel op een vaste plek in huis beter af wanneer u geregeld iets te klussen hebt. te tuierde mag «r-mea fc<fe <msm Wafieaf© vari BiackS Decker een Itefë utanst: u Kunt «wgWaeim-rcs* dat hij na yefcuvtfc praktisch yeeó plaat© bv-éernt De .«Mesprijs ilHü- Door een aparte nabehandeling (het vollen of vervilten) kan de draad niet meer openspringen en dat geeft deze zogenaamde Smyrnawol extra veer kracht en sterkte. Voor wandkleden, lopers en kussens wordt veelal Soedan- wol gebruikt. Deze is wat dunner van draad en leent zich beter voor fijn uitgewerkte motieven. Alle knoopwol is mot- en kleurecht en er is een arsenaal aan kleuren. „Op basis van een kleurkaart kan de klant zelf één of meer! kleuren in een dessin vervangen", zegt de heer Van Rooyen. ,,Zo kan iedereen een bepaald dessin toch naar zijn hand zetten. Uiteraard kun je ook kiezen voor een kleed in één kleur. Dat er vrijwel uitsluitend met zuivere scheerwol wordt geknoopt is logisch. Dat is het ideale materiaal voor een stukje vloer bedekking dat het meestal zwaar te verduren krijgt. De levensduur van zo'n kleed is enkele tientallen jaren en er zijn er wel die 35 jaar goed mee gaan. Maar ja, er gaat dan ook voor een kleine tweehonderd gulden aan wol per vierkante meter in. Je mag dat niet bepaald goedkoop noemen. Hoewel, koop eens een mooi tapijt van een top kwaliteit...?" De laatste jaren verovert het TV-com- puterspei stormenderhand Europa. In de Verenigde Staten is het al geruime tijd een groot succes; er worden met sommige spelen zelfs nationale wed strijden gehouden. De naam zegt het al, men moet het aansluiten op de televisie. Het bestaat uit een com puterpaneel waar men verschillende cassettes in kan plaatsen. De grootste producent van TV-compu- terspelen, Atari, heeft 7 verschillende groepen cassettes, van sport tot educa tieve spelen. In deze plm. 40 cassettes zijn moeilijkheidsgraden ingebouwd voor kinderen, beginners en gevor derden. Omdat je bij iedere cassette ook nog met bijvoorbeeld de snelheid De Nederlander is een echte uitgaan der geworden. Per jaar maakt hij - per trein, fiets of auto zo'n 618 miljoen dagtochtjes. Dat is per persoon (baby's en grijsaards meegerekend) 44 uit stapjes per jaar. Echt uitgaan naar een attractiepunt als een speeltuin, een dierentuin, een sprookjespark of een museum gebeurt uiteraard minder vaak. In 1981 bezochten we met elkaar ruim 40 miljoen keer zo'n ontspan ningsoord, per persoon dus bijna drie keer. Snel voorbij Al beleef je op zo'n dag nog zoveel, één ding is zeker: een dagje uit is snel voorbij. Dan is er voor de ouderen en de kinderen alleen nog de herinnering. Na een jaar ben je weer bijna ver geten hoe griezelig fijn dat tochtje was met de wildwaterbaan in Hellendoorn. Of hoe leuk de reis door het safari park in Rhenen is geweest. En hoe je hebt genoten tijdens die picknick in de Hulshorster zandverstuivingen. En over een paar jaar is er 2elfs niet meer de herinnering, want een mens kan zich na een- bepaalde tijd niet alles meer voor de geest halen. De camera wel De foto- of filmcamera kan dat geluk kig wel. Die legt op zo'n dagje uit de beelden vast, die een leven lang laten zien: zo was het - zo zagen we er toen uit. Een foto doet dat in één kleurig beeld, dat je lang kunt bekijken omdat je alle details op je wilt laten inwer ken. En de film doet dat door ook de beweging te laten zien en misschien zelfs met de geluiden. Echter kan het niet! Even voorbeelden 't Is verstandig om ver vóór u ver trekt de camera al te voorschijn te halen voor een laatste controle. Doet de belichtingsmeter het? Laadt de flitser wel op, want ook die kunt u best nodig hebben. Filmpje in de camera? En de goede lenzen in de tas? Zo be- spaart u zichzelf de teleurstelling als u straks, wanneer er niets meer te rege len valt, ineens ontdekt dat u iets belangrijks bent vergeten. Denk om dichtbij 't Is verleidelijk om zoveel mogelijk in beeld te brengen door de onderwerpen vanaf een flinke afstand te fotogra feren of te filmen. Maar dat is niet zo verstandig. De leukste foto's, die het beste laten zien hoe je als gezin of als persoon hebt genoten, zijn de foto's, die van dichtbij zijn genomen. De meeste camera's kunnen vanaf een afstand van ongeveer één a anderhalve meter scherpe foto's maken; veel verder af is vaak niet nodig. Niet wachten Nog een goede raad vooral voor men sen, die niet zo vaak fotograferen of filmen: laat een belichte foto niet te lang in uw camera zitten. Na enkele maanden wordt namelijk door een Men staat er vaak niet bij stil, maar ga maar eens na wat men tegenwoordig allemaal in spuitbus-vorm kan kopen. Voor de doe-het-zelver is de spray een grote hulp bij het opknappen van kar weitjes. Zo zijn er bijvoorbeeld ont- vettingsspray's, verfoplossers, gas branders, kwastenreinigers, verf- reinigers en verfspray's. Menig doe-het-zelver zal zijn eigen vervoermiddel zelf onderhouden. Ook hiervoor zijn spuitbussen in de kunt variëren, loopt het aantal moge lijkheden op tot ongeveer 2000. In de Verenigde Staten oefenen top sporters met de spelen om hun reactie vermogen te verhogen, want de oog/ hand coördinatie wordt er sterk door gestimuleerd. Met andere woorden: het TV-com- puterspel is niet alleen leuk en plezie rig voor ieder lid van het gezin, of het nu alleen of met een ander gedaan wordt, het heeft ook nog een andere positieve kant, het bevordert het reac tievermogen. chemisch proces de onderlinge kleur- verhouding iets anders. Dat heeft tot gevolg, dat uw foto's straks net niet de mooie kleuren hebben van de werke lijkheid. En dat zou jammer zijn, want om alles ook na jaren precies zo terug te kunnen zien, daarom gaat de camera met u mee als u een dagje uit gaat. De foto- of filmcamera die alles wat u ziet en beleeft weer zichtbaar kan maken in foto's of filmscènes, die een leven lang mooi blijven. Andere lens geeft andere foto Het menselijk oog is een klein wonder, dat door de knapste specialisten op elektronisch gebied niet kan worden geëvenaard. De camera-lens kan, on danks de nieuwe technieken met ge luidsgolven voor de afstandbepaling en de automatische instelling van de lens opening bij lange na niet wat het oog van een mens presteert. Een pluspunt De lens heeft wél een pluspunt, dat het oog niet heeft: je kunt met een z.g. systeemcamera de brandpuntsafstand veranderen. Daardoor kun je op vier manieren kijken. Je kunt met een groothoeklens met een korte brand puntsafstand de wereld „breed" zien. Handig als je maar weinig afstand hebt en toch een hele kerktoren of een groot deel van een kamer op een foto wilt zetten. Gewoon en ver Je kunt met een z.g. standaardlens de wereld ook precies zo zien als het oog dat doet. Dat is een veelgebruikte lens, die op de meeste camera's te vinden is. Wie met het oog de verte dichterbij wil halen, heeft een verrekijker nodig. De fotograaf doet dat met een telelens. Die helpt hem om bij het fotograferen de afstand te overbruggen. Hoe langer de lens is, hoe groter dat voorwerp in de verte op de foto komt. Van heel dichtbij Mensen moeten „scheel" kijken als ze van heel dichtbij een klein voorwerp willen bekijken. En dan nog is het beeld onscherp. De camera wordt ge holpen door een macrolens of door een voorzetlens. Je kunt ook werken met ringen tussen de lens en het gevoelige materiaal of met een soort uitschuif- bare balg. De spiegelreflex Al deze lenssoorten zijn niet voor alle camera-typen beschikbaar. De meest- veelzijdige mogelijkheden heeft in dit opzicht de spiegelreflex-camera omdat je van deze camera de lenzen kunt ver wisselen. En omdat veel fotografen graag alle mogelijkheden benutten, is die spiegelreflexcamera al vele jaren erg populair. handel, te weten* bandenreparatie- spray's, kruipoliespray's, tandwiel- vet. kettingvet, lijmspray, hout- en metaalspray's, autowas, autolakclea- ner en nog vele andere middelen. Voor diegenen die wat te actief bezig zijn met hun hobby en per ongeluk hun spier verrekken is er een speciale massagespray in de handel. Ook is er een kledingreiniger in de handel voor mensen die per ongeluk een vlek op hun kleren maken. En als alles gran dioos uit de hand loopt en er ontstaat een brandje, dan kan men, als er geen brandslang in de buurt is, nog altijd een beroep doen op de schuimbrand- blusser. Dus, wat men ook uitvoert, een hulpje in spuitbusvorm is er altijd wel verkrijgbaar. Hitte levensgevaarlijk voor baby in geparkeerde auto In de zon kan de temperatuur in een geparkeerde auto zo snel oplopen, dat een daarin achtergelaten babietje in ademnood kan komen en kan over lijden. Laat de baby dan ook nóóit achter in de auto wanneer de zon erop staat.' Dit geldt ook voor huisdieren Ook zij kunnen dergelijke hoge tempe raturen zeker niet verdragen. Als U hen noodgedwongen toch achterlaat, zorg dan in ieder geval voor voldoende ventilatie! Volfen» do StiohtitlK Vakontwikkeling-Voorlichting Schoenmakerij (VAVOS) blijkt hel schoonmakersvak do laatste jaren weer sterk in populariteit te win nen. Vooral jongeren tonen stijgende belangstelling voor het oude ambacht in welke branehe aanvankelijk een sterke vergrijzing dreigde te ontstaan, maar waarin nu de gemiddelde leeftijd weer dalende is. Het afgelopen jaar meldden zich maar liefst vijf maal het aantal leerlingen bij de officiële Vakopleiding Schocnherstollcr als tien jaar geleden. 1 Werkloosheid nihil Als reden voor deze positieve ontwik keling in de branche, waarin de werk loosheid overigens nihil is, noemde de woordvoerder van de Stichting Vavos, onder meer de stijgende prijsbewust heid van de consument. Mede als gevolg van de hogere welvaart en de wegwerpgedachte in de zestiger en zeventiger jaren daalde het aantal schoenherstellers, zoals de aanvanke lijk schoenlappers en later schoen makers geheten ambachtslieden thans heten, van circa 10.000 in 1960 tot de huidige 2.000. In een periode van econo mische teruggang, zoals de huidige, wordt de consument toch weer wat voorzichter met zijn aankopen en gaat reparaties weer in overweging nemen. Dat dit bij schoenen lonend is, blijkt uit een simpel rekensommetje: een paar schoenen van redelijke kwaliteit kost al gauw zo'n 150,-. Als daar na verloop van tijd een paar nieuwe zolen en hakken onder moeten, betaalt men gemiddeld zo'n 40,-, maar de rest van de schoen is nog prima bruikbaar. Voor ongeveer een kwart van de prijs kan men dan weer een aardig eind lopen en bij duurdere schoenen of laarzen is de besparing natuurlijk nog duidelijker. Rugklachten Maar niet alleen economische redenen spelen een rolmedische en gebruiks gemakargumenten tellen evenzeer in het voordeel van reparaties aan schoe nen ten opzichte van nieuwkoop. Slecht schoeisel is vaak (mede) oorzaak van rugklachten en daarom is het aan te bevelen een goed paar schoenen aan te schaffen en deze bij slijtage van zolen en hakken te laten repareren. Dat moet dan wel door een vakman geschieden. Een nieuw zogeheten „beschermzool- tje" van kunststof even eronder ge lijmd, zoals vaak gebeurt, is natuur lijk wel iets heel anders dan een De twee Schotse collies, waarvan de jaren door het hondeleven met de filmcamera is vastgelegd. Je kunt - schrijft onze filmmedewerker - het leven van een huisdier ook in de vorm van een spannend verhaal vertellen. Onlangs hebben we weer eens de film gedraait van de twee honden, die in de familie een belangrijke rol spelen. Twee Schotse collies, die we hebben leren kennen toen ze nog heel jong en heel aandoenlijk waren. Door de jaren heen zijn ze, al buitelend door het leven, opgegroeid tot twee al wat ouder wordende, rustige huisgenoten, die dui delijk over hun eerste jeugd heen zijn. Niet te geloven Als je de eerste scènes ziet van de tijd, dat ze nog heel jong en dartel waren, dan is het bijna niet te geloven, dat dit dezelfde honden zijn. We zien ze als halfwasjes schrokken uit hun bak, we maken een wandeling door de sneeuw toe ze nog maar net volwassen waren. En ook die picknick van dit voorjaar staat op de filmmet elkaar een aardig beeld van het onbezorgde leven van twee hondebeesten. Dan start de auto en als deze weg zal rijden komt om de hoek van het bospad heel laconiek de verdwenen hond aan lopen. Iedereen springt juichend uit de auto en rent naar hem toe. Slotbeeld: achterkant van wegrijdende auto met uit het raam de hondekop en de zwaai ende handen van de kinderen. Niet moeilijk Dit voorbeeld maakt duidelijk dat er zo met wat fantasie een leuke vakantie - en tegelijk een dierenfilm is te maken. De scènes zijn bewust zo gekozen, dat ze door iedereen met elke camera zijn te maken. En wie zo'n film straks aan zijn huisgenoten en vrienden laat zien mag verzekerd zijn van veel bijval. De enige, die er géén blik aan zal wijden en niet enthousiast zal zijn is... inder daad de hoofdpersoon zelf. Maar die heeft zijn aandeel dan al ruimschoots geleverd. De tweede methode Er is nog een methode om een dieren tuin in beeld te brengen. Daarbij wordt het verhaal niet gevormd door de levensbeschrijving van het dier, maar vervult het de hoofdrol in een beschei den speelfilm. Je moet er wat fantasie voor hebben en er een verhaal bij bedenken, maar 't is leuk werk om - bijvoorbeeld in de vakantie - zo'n filmpje op te nemen. Spannend vakantieverhaal Het leuke van zo'n dierenfilm is, dat u er ook tegelijk een vakantieverslag van kunt maken. Dat begint met het inpakken van de koffers - de hond loopt er onrustig om heen - je ziet hem in de volgepakte auto springen. Bij de aan komst op uw vakantie-adres loopt het dier langzaam en schijnbaar met te genzin het huisje binnen. Laat zich met moeite meetrekken voor een wande ling. Dan loopt ie ineens een hoek om van het bospad. Weg! Belevenissen inbouwen Het beste effect bereikt u als u de vakantie-avonturen van het gezin zon der hond in de film inbouwt. Het gezin gaat zwemmen en ziet heel in de verte een hond lopen. De kinderen wijzen elkaar op het beest en rennen er tevergeefs naar toe. Tijdens een bos wandeling zijn er hondesporen in het zand - er wordt gezocht maar zonder resultaat. Er wordt zelfs een bezoek gebracht aan het politiebureau (het naar binnen gaan en het naar buiten komen filmen). Er hangt een kaartje in de supermarkt: „onze hond is weg! met daarbij het vakantie-adres. Enzo voort. De ontknoping Die moet verrassend zijn. Bijvoorbeeld zo: de koffers worden ingepakt - som bere gezichten - opname van huilend kind - de auto wordt volgeladen en iedereen kijkt bedrukt rond en roept de naam van de verdwenen huisvriend. Zorg dat uw huisdier in de vakantie een goed onderdak heeft Ieder jaar opnieuw laat de vakantie periode van half juni tot half augustus een onrustbarende stijging zien van het aantal huisdieren, dat door hun eige naars in de steek wordt gelaten. Uit gegevens van zowel de Inspectiedienst van de Dierenbescherming als de Poli tie blijkt, dat de oorzaak hiervoor in veel gevallen nonchalance is en een gebrek aan kennis over de opvang mogelijkheden tijdens de vakantie periode. Eenvoudige oplossingen als het onder brengen van het dier bij familie, vrien den of kennissen blijken dikwijls niet overwogen te worden, omdat ten on rechte opgezien wordt tegen de prak tische problemen ervan. Het gevolg is wel, dat duizenden honden en katten terecht komen bij de vooral in deze tijd goed florerende malafide dieren handel of verkommeren als zwerf dier. Omdat het in deze periode moei lijk is een asiel te vinden in de omge ving (de asiels zijn namelijk nauwe lijks in staat om het aanbod van dieren te verwerken) doet u er goed aan de brochure „Dier Onderdak" van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren aan te vragen bij het landelijk bureau in Den Haag. Niet alleen verzorgingstips maar ook alle adressen van dierenpensions in Neder land staan er in vermeld. vakkundig gerepareerde schoen, waar bij de zolen in hun oorspronkelijke maakwijze worden gerepareerd: ge lijmd of genaaide zolen genaaid. Bo vendien gaal een goede schoen „naar je voet staan". Gezien van het modieu ze aspect, dat de „looptijd" van het schoeisel voor sommigen nogal eens wil bekorten, vinden de meeste mensen - vooral mannen - het vervelend om nieuwe schoenen te moeten „inlopen". Mensen worden nog al eens weerhou den om naar een schoenmaker te gaan, omdat ze dan hun schoenen een tijdje kwijt zijn. Vroeger was dat misschien wel zo, aldus de Stichting, maar tegen woordig heeft de moderne schoen hersteller zodanige apparatuur tot zijn beschikking, dat hij snelle (meestal „terwijl u wacht") service kan bieden. Maar hoe goed die moderne machines ook zijn, zij blijven slechts een hulp middel voor de bekwame vakman. Door het verdwijnen van zoveel schoenmakers in de afgelopen tyvintig jaar is het soms niet eenvoudig in de buurt een schoenhersteiler te vinden. Wie in zijn omgeving een adres zoekt, kan contact opnemen met de Stichting VAVOS, Linnaeusparkweg 29AB; 1098 CN Amsterdam, telefoon: (020 659572 of 659573. Röntgencontrole slecht voor de film? In het ene fotoblad staat, dat de röntgencontrole op wapens, die op vliegvelden gebruikelijk is, slecht zou zijn voor de kwaliteit van belichte films. Een ander vakblad neemt proe ven, waarbij er niets aan die kwaliteit blijkt te zijn veranderd. Wie geen enkel risico wil lopen gebruikt een film- shield, een loden filmzak waar een groot aantal films veilig beschermd in kunnen worden opgeborgen. De meeste fotozaken hebben hem in voorraad voor een bedrag van ca. 20,-. Riem tegen dieven Camera's zijn artikelen waar het die vengilde bijzondere aandacht voor heeft. Niet zelden worden camera's uit auto's gestolen of op een onbewaakt ogenblik meegenomen of afhandig ge maakt van mensen, die de camera aan een dun riempje over hun schouder hebben hangen, 'n Goed idee: neem een extra stevige camera-riem of ket ting met een sterk beslag of veilig heidssluiting. Die kan veel narigheid voorkomen, vooral in de vakantietijd. Foto's vanaf t.v. Voor wie kleurenfoto's wil maken van TV-beelden volft hier een kort recept: u gebruikt een 21 DIN (100 ASA) kleurenfilm, plaatst de camera recht voor het toestel en zo dat er aan alle kanten iets meer dan het TV-beeld door de zoeker zichtbaar is (afstand plm. 1.25 meter). Belichtingstijd l/30e se conde (voor cassettecamera's een ge bruikt flitsblokje monteren); lens opening: 3.5. Bij symbolen instellen op bewolkt. Flits nooit, want dan slaat het beeld weg. Kies bij voorkeur grote, dus van dichtbij opgenomen TV-beelden en zet dat beeld iets contrastrijker dan u gewend bent. Resultaat: een serie „historische" opnamen. Camera schoon voor vakantie? Als u voor de vakantie uw foto- of filmcamera schoon wilt maken, kijk dan meteen of de batterij of batterijen vervangen moeten worden. Als ze een jaar of ouder zijn, dan is vervanging zeker aan te raden. Uitwendig schoonmaken, kan met zacht (keukenrol) papier of een zacht doekje die met spiritus worden be vochtigd. Lenzen niet bewerken met spiritus of alcohol omdat dan de kit- laag kan worden aangetast. Speciaal lenspapier of -bij het kleine werk- wattenstaafjes met wat ademwasem werken het beste. Een algemene raad doe niets aan het binnenwerk van de camera en gebruik geen olie om onder delen te smeren. En als er klachten zijn: laat de reparatie over aan de vakman. Direct klaar vakantietip Neem in uw vakantiebagage een klein formaat foto-album mee plus uw di- rect-klaar-camera. Maak elke vakan tiedag een paar opnamen van de hoog tepunten en plak deze 's avonds In dat album met een onderschrift of een kort verslagje van die dag. Dat is een leuk vakantiewerk en u vergeet dan ook niets. Zo groeit uw vakantiefoto-dag boek en als u thuis komt, dan kunt u familie en vrienden a la minute laten zien wat u alleen of als gezin in de vakantie hebt beleefd. Fotowedstrijd in 't zilver Tot 14 augustus 1982 kunt u nog uw foto's insturen voor de wedstrijd „Kij ken en kieken in openbare parken en tuinen", welke door de programma makers van het NCRV-programma „In 't Zilver" en de Stichting Amateur fotografie is georganiseerd. Uw meest mooie zwartwit of kleurenfoto's (max. 3) kunt u zenden aan: NCRV foto wedstrijd In 't Zilver, Postbus 6666, 1200 HN Hilversum. Voor retourzen ding voldoende porto bijsluiten en ach terop de foto's uw naam en adres vermelden. Foto's liefst niet groter dan 20x25 cm. Staande of liggende foto's? We zijn er zo aan gewend om de camera liggend te gebruiken, dat we er vaak niet aan denken dat het ook an ders kan. Maar vooral bij foto's, die van wat dichterbij worden genomen, kan een staand, beeld vullend formaat vaak een erg leuk resultaat opleveren. Kij, vóór u afdrukt, ook even door de zoeker of u door het kantelen van de camera een betere opname zult krij gen. En als u twijfelt: maak van een bepaald onderwerp een opname in liggend én in staand formaat. De tweede is dikwijls het best geslaagd. Alle aandacht voor uw foto's Straks beleven we in onze vakantie weer van alles. Op verre stranden of op eigen plekje in Nederland. Zo'n vakan tie vier je, als 't even kan, met de camera bij de hand. En ais je thuis komt, dan gaat dat filmpje of gaan die filmpjes naar de fotozaak om ontwik keld en afgedrukt te worden. En je bent benieuwd hoe ze zijn geworden. Maar een keer Zo'n vakantie beleef je per jaar maar één keer. De herinneringen aan die zorgeloze weken wil je bewaren en ze hebben een grote waarde voor de hele familie. Dus is het logisch, dat je het ook belangrijk vindt als er alle aandacht aan wordt besteed. In goede handen Er zijn mensen, die dat niet belangrijk vinden. Die letten maar op één ding: waar zijn de ontwikkel- en afdruk- kosten het laagst en naar dat adres brengen of sturen ze hun filmpjes. De meeste mensen letten niet alléén op de prijs. Ze vinden dat hun foto's een goede en juiste behandeling verdienen. Ze stellen ook een deskundig advies van de fotovakman op prijs. Bovendien kunt u bij de totovakman heel gemakkelijk foto's teruggeven, die om welke reden dan ook mislukt zijn. En wist u dat de kans op zoekra ken van via de fotohandel ontwikkelde films het kleinst is? Een geruststellen de gedachte dus. Daarom: wie straks zijn kostelijke vakantie-herinneringen op de best mogelijke wijze afgedrukt wil zien, die kijkt niet alleen naar de prijs. Want we schreven het al: een vakantie beleef je elk jaar meer één keer. Vaak werkt het heel plezierig wanneer u op een vaste plek in huis klusjes kunt uitvoeren. U hebt dan in één keer alle gereedschappen en materialen onder handbereik. Toch zit er een nadeel aan zo'n vaste werkplek: hij vraagt ruimte. Vooral de noodzakelijke werk bank blijkt een sta-in-de-weg wanneer hij niet in gebruik is. De oplossing van dat probleem is de nieuwe Wall mate van Black Decker, die opge klapt praktisch geen ruimte inneemt. Gereedschap heeft bijna bij iedereen een vaste plek in huis. Soms is dat ergens op zolder, in de kelder of mis schien in de garage. Wat is er makke lijker dan die hoek meteen in te rich ten als vaste plaats om klusjes en kar weitjes te doen? U hebt dan alles wat u nodig hebt bij de hand. Of zo'n oplossing ook bij u mogelijk is? U hebt er vast wel eens over na gedacht. Maar wanneer uw huis niet groot is of wanneer de garage in ge bruik is om de auto te stallen, wil dat in de praktijk wel eens problemen geven: een werktafel of werkbank neemt nu eenmaal veel ruimte in be slag. DeEifl Parijs nen to< Frank rijke Ijzerei lift- b< staats didate rijke blijkt een m Zo oo Labric aangir Eiffell verkla maar zich d -verre belenc steile boven Hij k: boden twee 1 naar riaat schulc verste prefec zijn ft voor c geval naam Een z uitgel Collot van d (de af slecht kundi; grote déro recht de tw voldoi volkoi zonlic gel v kabel bijste als ee stortt dood. In het door verkl; sie da cédé plaat: pont c zoude teroe' keroe de p ware: stadh ophoi Verbl zenaa het b omtr» tinge: preci magr zou plaat die ei De vc en pi Steen Avi fiet In d augu een seerc Het gebe suksi den. Van augu 100 k vieri u fiei naar Iedei 18.00 Ruin Soes Heti '5,- ƒ3,51 lede: een leuki

Soester Courant | 1982 | | pagina 12