Steun de collecte Miljoenen nodig voor kankerbestrijding Va IS Crêpe Lisette meer dan alleen een koffieshop iïfid 50 Jaar geleden in Soest m Familie Richter houdt zich aan strohalm vast drSladhoudfi Klant bij bibliotheek steeds minder „koning" vraagt uw aandacht voor: w»- UW LEUKSTE f^FOTO VERGROOT OP I MIN1POSTER FORMAAT i «sas JlfÉlsp weer HE toch! 25% rijsl akker" GEMEENTE Beschikking Hinderwet Commissie voor de Beroepschriften Verleende bouwvergunningen H saas Trip" na— w ij m Bezuinigen op Kankerbestrijding kan natuurlijk niet. KWF-collectie 1982: Onderzoek naar voorkómen van kanker vraagt 15 miljoen lewwv wa Berouwvolle automobilist °o De laatste ZOMER- BROEKEN 55 OftTE. K 12 Augustus 1932 Soester Courant van woensdag 11 augustus 1982 vanaf 4,30 vloer: jkte rol 73,- 5'/2kg. oor 189,- ler IT-230) mmer(D609) 1209} 2m -112,- :m -168,- :m -180,- -295cm. nef palen) leuren" c 4,20 p/mtr. 6,75 p/m2 *4,50 of aat: n. afhaalprijs Bij besluit van 27 juli heeft het college van b. en w. een beslissing ge nomen op het verzoek van Bakkerij Rademaker b.v., Laanstraat 34 te Soest om een nieuwe de gehele inrichting omvattende vergunning voor een broodbakkerij op het perceel Laanstraat 34 te Soest (kad. gem. Soest, nrs. 4389,4390, 4991 en 4993). De strekking van de beschikking is: positieve beslissing op aanvraag onder voorschriften ter voorkoming van gevaar, schade en hinder naar buiten toe. Het besluit ligt gedurende een maand vanaf 11 augustus a.s. ter inzage op de gemeentesecretarie van 09.00-12.00 uur en in de centrale biblio theek aan de Albert Cuyplaan tijdens de openingsuren. Tegen bedoelde beschikking kunnen de volgende personen in beroep gaan: a. de aanvraagster b. de betrokken adviseurs c. degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22 tweede lid, of 28 eerste lid onder c van de Wet algemene bepalingen mylieuhygiëne bezwa ren hebben ingebracht d. enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21, 22 tweede lid, of 28 eerste lid onder c bezwaren in te brengen. Een beroepschrift kan worden ingediend binnen een maand na ter inzage legging van de beschikking. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, doch worden ingediend bij de Raad van Sta te, Afdeling voor de geschillen van bestuur, Binnenhof 1, 's-Gravenhage. Indien tegen de beschikking beroep wordt ingesteld kan overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek worden ge daan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. De voorzitter van de commissie voor de beroepschriften maakt, ter uit voering van artikel 9 van de Verordening op de commissie voor de be roepschriften, bekend, dat op dinsdag 17 augustus om 14.00 uur in de commissiekamer van het gebouw gemeentewerken, Lange Brinkweg 77 een openbare vergadering van de commissie zal worden gehouden, waarin de volgende zaak aan de orde komt: het beroepschrift van de heer E. J. van der Lek tegen het besluit van burgemeester en wethouders van 10 mei 1982 afd. I./GH/LHvE/3254, verzonden 23 juni 1982, waarbij de vergunning is geweigerd voor het bouwen van een carport op het per ceel Mariastraat 20 te Soest. (Niet-gebonden besluiten) Verlening d.d. 13 juli 1982. plaatsen van 114 dakkapellen op diverse woningen in Soest en Soester- berg; uitbreiden van een bedrijfsruimte op een terrein gelegen aan de Pa rallelweg 19 (kad. gem. Soest, sectie K., nr. 2168 en 2169) Verlening d.d. 3 augustus 1982. verbouwen van een woonhuis op een terrein gelegen aan de Beetz- laan 17 (kad. gem. Soest, sectie K., nr. 1077). Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspraak, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de publikatie bij het college van b. en w. een gemotiveerd bezwaar schrift indienen. INFORMATIES: INFOCENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155-22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 10.00-12.30 - 13.30 -17.00 UUR In de Ruimte, destijds meten met twee maten? De correspondentie die de familie Richter met de gemeente Soest voert duurt al enkele jaren. Onderwerp van het eindeloze schriftelijke gesprek: verzoek om een woning te mogen bouwen aan de Wieksloterweg. Reeds viermaal werd op dit verzoek afwij zend beschikt. Aanleiding voor de heer Richter aan dacht voor zijn zaak te bepleiten via een bezwaarschrift, dat de vorige week door de commissie van beroepschrif ten in behandeling werd genomen. Hij liet zich tijdens de zitting bijstaan door mr. J. Knoppers, die in zijn betoog duidelijk liet merken erg veel moeite te hebben met agrarische bestemmingen van de gemeente waarvoor in agra risch opzicht geen mogelijkheid be staat. In relatie tot deze uitspraak verwees hij naar wat met Overhees in verle den was bedoeld en wat er in de praktijk van terecht is gekomen. Zon der de kwalificatie willekeur te gebrui ken maakte hij de commissieleden er ook op attent dat in de omgeving waar 2ijn cliënt een huis wil bouwen aan de stichting ,,ln de Ruimte" wel toestem ming werd verleend voor de bouw van een semi-permanente school. Namens de gemeente betoogde mr. J. Nieuwen- huizen dat b. en w. volgens de spel regels hebben gehandeld, begrip had den voor de situatie waarin de fam. Richter verkeert, maar daar geen pla nologisch beleid op kunnen afstem men. Merkwaardig overigens de con clusie van de gemeentelijke vertegen woordiger dat er in het Wieksloot- gebied een aantal illegale zaken zijn gebeurd. De leden van de commissie gingen niet in op de uitnodiging van Richter's raadsman ter plekke de si tuatie in ogenschouw te nemen. Vragen werden er tijdens deze korte zitting door de commissieleden niet gesteld. Het wachten is op het advies dat te zijnertij d aan de raad zal worden uit gebracht. Het is de strohalm waar de fam. Richter zich in de komende tijd aanvasthoudt. Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding. Sophialaan 8, IO75 BR Amsterdam. Tel; 64 09 91. Giro 26000, Maandag, 23 augustus 1982 gaat in meer dan 1500 plaatsen in ons land de jaar lijkse collecte van start van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kanker bestrijding. De Nederlandse bevolking voelt zich gelukkig nauw betrokken bij de doelstellingen van dit fonds, hetgeen ook blijkt uit de resultaten van de jaar lijkse inzameling. Vorig jaar bracht de collecte ongeveer 10,5 miljoen op, 10% meer dan het jaar daarvoor. Voor de Kankerbestrijding is echter ook veel geld nodig. Voor men een bijdrage geeft, wordt kan iedereen uitgebreid mondeling of vaak gevraagd „wat wordt er met schriftelijk informatie krijgen mijn geld gedaan?" Het Koningin Wil helmina Fonds streeft ernaar zoveel mogelijk inzicht te geven in de werk wijze van het fonds en duidelijk te maken, waarvoor het geld wordt ge bruikt. Daarom hebben de collectan ten, die dit jaar aan de deur komen, een informatiefoldertje bij zich, dat ze desgewenst achterlaten. Wetenschappelijk onderzoek Kankeronderzoek is een belangrijk on derdeel van de Kankerbestrijding. Het is één van de hoofdtaken van het Koningin Wilhelmina Fonds, naast het geven van voorlichting over kanker en de zorg voor de kankerpatiënt. Het onderzoek vraagt echter het grootste deel van de beschikbare fondsen. Enkele belangrijke instituten, zoals het Nederlands Kankerinstituut in Am sterdam - waartoe het Antoni van Leeuwenhoekhuis behoort - en het Rot terdams Radio-Therapeutisch Insti tuut - krijgen samen zo'n 7 miljoen per jaar van het KWF als vaste fi nanciering. Daarnaast worden vele miljoenen aan wetenschappelijke pro jecten besteed, die zowel in boven staande als in tal van andere insti tuten, verspreid over het gehele land plaatsvinden. Oorzaken van kanker Het grootste gedeelte van deze pro jecten betreft het onderzoek naar het ontstaan en de oorzaken van kanker. Hieraan was al in 1982 15 miljoen besteed. Onderzoekers trachten op ver schillende terreinen na te gaan hoe een kankerproces ontstaat. Vaak wordt de vraag gesteld „wan neer wordt eindelijk eens het wonder middel tegen kanker gevonden, er wordt zoveel onderzoek gedaan, wat is daarvan het resultaat' Het antwoord daarop is dat resulta ten bestaan uit hele kleine stapjes voorwaarts. Kanker is niet één ziekte. Er bestaan meer dan honderd soor ten kanker, die allemaal hun eigen karakter en eigen verloop hebben. Het is dus niet een kwestie van één middel tegen kanker, maar van een groot aantal. Alle inspanningen zullen straks hope lijk tot de oplossingen leiden. Het is echter vooral een kwestie van ge staag verder zoeken. Gelukkig ge neest momenteel gemiddeld 40% van alle kankerpatiënten. In Nederland lopen op. dit moment ondermeer onderzoeken naar de in vloed van voeding op kanker. Heeft een bepaalde levérföwijzé iets met kan ker te maken? In welk mate zijn stof fen, die in de industrie worden ge bruikt, kankerverwekkend? Hebben vitaminen en sporenelementen een bepaalde werking op het kankerpro ces? Hoe is de relatie tussen straling en kanker? Dit zijn slechts enkele van de vele vragen, waarop een antwoord wordt gezocht. Een ander belangrijk deel van het on derzoek betreft de herkenning en de be handeling van kanker. Hieraan wordt in 1982 bijna 6 miljoen besteed. Ook wordt een belangrijke bijdrage gege ven aan de verbetering van de behan deling van kankerpatiënten. Hierbij kan bijvoorbeeld worden gedacht aan behandeling door middel van ge neesmiddelen (chemo-therapie). Voorlichting over kanker Het Koningin Wilhelmina Fonds heeft vorig jaar een landelijk voorlichtings centrum in Amsterdam geopend. Daar over °r en over de werkwijze van het KWF. Het centrum aan de Sophialaan 8 is op werkdagen van 9-5 uur geopend. Er is een speciale informatielijn (020- 644044) waar men met allerlei proble men en vragen over kanker terecht kan. Deze voorlichting is kosteloos. Ook brochures over kanker en over het KWF zijn gratis, zodat iedereen deze informatie zoveel mogelijk kan benutten. Zorg voor de patiënt Voor veel patiënten is een gesprek met iemand die dezelfde ziekte heeft een belangrijke steun. Contact met lotge noten bemoedigt de patiënt. Het Koningin Wilhelmina Fonds steunt de oprichting en de werkzaamheden van patiëntenverenigingen. Een voor beeld daarvan is de steun aan bege leidingsgroepen voor borstkankerpa- tiënten, waarvan er inmiddels ruim tachtig zijn in Nederland. Er bestaat een Contactgroep voor Hodgkinpa- tiënten (de ziekte van Hodgkin is een lymfeklierkanker). Er is een Neder landse Stichting voor Gelaryngecto- meerden, de patiënten van wie stem banden zijn verwijderd ten gevolge van kanker. Stomapatiënten kunnen zich aansluiten bij de Harry Bacon Club. Alle groepen krijgen desgewenst finan ciële steun van het KWF. Voor infor matie over bestaande of nieuw op te richten groepen kan men zich wen den tot het KWF-voorlichtingscentrum in Amsterdam. Veel geld nodig Voor alle taken heeft het Koningin Wilhelmina Fonds voortdurend geld nodig. Vooral de onderzoeksprojecten zijn zeer kostbaar. De begroting van het KWF voor 1982 bedraagt in totaal 45 miljoen, het geen aanzienlijk meer is dan dit jaar aan inkomsten wordt verwacht. Vorig jaar kwam er circa 35 miljoen binnen. Wanneer de opbrengst dit jaar niet duidelijk stijgt, ontstaat toch een tekort, waardoor de reserves van het KWF zullen moeten worden aange sproken om lopende onderzoekspro jecten af te maken. Ieder project heeft een gemiddelde looptijd van onge veer vier jaar. Wanneer er niet ge noeg geld meer is, zal een aantal pro jecten vroegtijdig moeten worden stopgezet. Veel inspanning zou dan te vergeefs zijn geweest. Maar ook de voorlichting over kanker en de zorg voor de kankerpatiënt vragen veel geld Eenmaal per jaar doet het Koningin Wilhelmina Fonds daarom een beroep op de Nederlandse bevolking om via de collecte de kosten te helpen dragen. Ook dit jaar weer hoopt het KWF te mogen vaststellen, dat het publiek zich nog steeds daadwerkelijk betrokken voelt bij de strijd tegen kanker. Het is een strijd die ons allemaal aangaat en waarvoor nooit genoeg geld is. Kankerbestrijding: je kunt en mag er niet omheen. Daarom: Geef! i,A Als u nu bij ons uw kleuren- rolletje inlevert, krijgt u bij ontvangst van de foto's een waardebon voor een kleur- I vergroting op miniposter formaat. Van 28 x 35 cm. j 35 °f28 x 28 cm. (afhanke lijk van uw negatief). De waardebon is geldig vantot WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT (171 Al weer twee jaar geleden startte Crêpe Lisette als koffieshop, waarbij vooral de capucino (expresso koffie met opgeklopte melk) erg in trek was. Bij de koffie kan men ook nu nog genieten van heerlijke verse appelge bak (geleverd door Boumans uit Soes- terberg). Het bleef echter niet alleen bij koffie met gebak. Men startte ook met diverse soorten broodjes en lunches. In de loop der tijd kwamen er steeds meer vragen betreffende eenvoudige menu's. Sinds enkele maanden is Crêpe Lisette er mee gestart en nu al kan gesteld worden dat dit erg goed gaat. De serie afwisselende menu's zijn sa mengesteld in de vorm van een plate- service, waarbij voor opgesteld werd dat de prijs aantrekkelijk moest blij ven. Ook daar is Crêpe Lisette uitstekend in geslaagd. Men kan er voor 10,- een uitstekende maaltijd krijgen, zoals b.v. Kipfilet, Gordon Bleu of Scholfilet. Dit wordt opgediend met sla en pommes aluettes. Men kan echter ook voor „duurdere" gerechten terecht bij Crêpe Lisette. Voor 19,60 is er al een biefstuk Stro- ganoff of varkenshaas met cham pignons etc. Natuurlijk kan men ook nog steeds tegen betaalbare prijzen heerlijke pannekoeken eten bij Crêpe Lisette. Dit alles houdt in dat het voor het hele gezin mogelijk is voor een relatief lage prijs eens te gaan eten bij Crêpe Lisette. T.a.v. de toekomst van Crêpe Lisette zijn er enige veranderingen te verwachten. Medio september zal er waarschijnlijk gestart worden met een interne ver bouwing waarbij de stijl en de huis kleur gehandhaafd zal worden. Het buiten aanzicht wil men ook ver anderen zodat het meer opvalt. Schrik was er de oorzaak van dat een Soester automobilist na een aanrij ding op de Korte Kerkstraat was door gereden. Toeschouwers hadden zijn kenteken genoteerd. De politie kwam bij de dader op bezoek en deed mede deling van het feit dat hij een tuin hek had vernield. Proces-verbaal volgde. Steeds meer mensen ontdekken dë goedkope boeken- kelder met meer dan 2000 in prijs verlaagde QV^boeken il O VAN WEEDESTRAAT STADHOUDERSLAAN nuti Reisbureau Gerth - TEL. I 7699 laatcto Lois, Levi's, Bobos, Mustang, Love 2 voor 100 Staat de buitenkant van de bibliotheek ook al in het teken van de bezuiniging? Of kijkt men niet op een lettertje meer of minder? Directie en medewerkers van de Soes ter openbare bibliotheek zijn aller minst gelukkig met de toekomstige be zuinigingsplannen die financier ge meente Soest in petto heeft. Weliswaar zal een geplande sobere verbouwing doorgang vinden, en worden mogelijk heden geschapen aan de Albert Cuyp laan poppenkast en filmvoorstellingen te houden, de trouwe bibliotheekbe zoeker wordt van deze veranderingen niets wijzer. Integendeel. Bezuinigen is net parool. Daarom zal de bibliotheek bezoeker in de toekomst te vergeefs vragen naar de catalogus waarin nieuw verschenen boeken zijn ver meld, evenmin worden lijsten met daarop de titels van recent versche nen boeken verstrekt. Een verbou wing, een andere verlichting, poppen kast en film komen er voor in de plaats. Het is de vraag of gerichte klanten van een bibliotheek daarop zitten te wach ten. i Inbraak Bij M. Kalff, wonende op Huize „De Birkt" aan de Birkstraat is Zaterdagnacht ingebroken, waarschijnlijk met gebruikmaking van een valsche sleutel. Beneden is alles doorzocht en heeft men een totaal bedrag van ruim 200,- ontvreemd. De dief heeft gouden en zilveren voorwerpen van waarde laten liggen. Ook de slaapkamer van een logé is bezocht. Die heeft evenwel niets gehoord. De politie heeft de zaak in onderzoek. De Soesterbergschestraat Met de verbetering van de Soesterbergschestraat is men druk bezig. Men is begonnen even voorbij den Heideweg, bij de Van Beuningen- laan. 't Is wel interessant het werk eens even gade te slaan. Eerst wordt de helft van den weg onder handen genomen. De klinkers worden er uitgehaald en ter breedte van 2,5 M. wordt het wegdek zooveel uitgegraven, dat men plm. 20 C.M. diepte heeft. Dan wordt de grond aldaar belegd met asfaltpapier, waarop twee lagen beton worden gestort, die ieder worden aangestampt en ten laatste keurig worden glad gestreken met balken, 't Lijkt ons, dat het een zeer soliede constructie wordt. Het verkeer wordt tijdelijk geleid door het Vosseveld. Ongewenschte gasten In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft de politie alhier de in de gemeente aanwezige hooibergen aan een inspectie onderworpen en met succes. In een der hooibergen werd n.1. aangetroffen zekere P. R., die nog een en ander met de justitie te vereffenen had, ter vereffening waarvan hij naar Utrecht werd overgebracht. Opgepast Reeds eenige malen is het voorgekomen, dat personen onder kerktijd een ritje gaan maken met de auto's, welke Zondagsmorgens voor de R.k. kerk worden geparkeerd, waarbij er dan voor gezorgd wordt, dat hij het uitgaan der kerk de wagens weer op hun plaats staan. Het is dus aan te bevelen de contact-sleuteltjes weg te nemen en de wagens te sluiten. Bovendien verzocht men ons er op te wijzen, dat bij het constateeren van deze feiten, onverwijld procesverbaal zal worden opgemaakt. Woonwagen gekanteld Als gevolg van het breken van een der wielen, kantelde dezer dagen op de Nieuwe Steeg een aldaar rijdende woonwagen. Door tusschenkomst der politie werd een en ander gerepareerd, waarna de bewoners den volgenden dag hun weg konden vervolgen. Een nieuwigheid Vooral voor deze tijd van vacantie, waarin het maken van tochtjes veelvuldig voorkomt en waarbij de koffer-grammo foon vaak ook een groote rol speelt, willen wij wijzen op een nieuwig heid: de onbreekbare grammofoonplaat. Moet men de gewone plaat steeds met de grootste voorzichtigheid betrachten. Bovendien zijn deze platen licht buigzaam en zeer dun, waardoor de bagage mede tot een zeer minimum wordt beperkt. Deze platen, welke in geluid niets onder doen voor de oude soort, worden alhier in den handel gebracht door Radio-Luxor, Steenhofstraat. Genoemde firma, welke zich kort geleden hier heeft gevestigd en welke sinds jaren in Baarn eveneens zaken drijft, is op het gebied van grammofoons en radio geen onbekende. Alle gewenschte onderdeelen voor radio, electra en rijwielen zijn daar mede verkrijgbaar, zoodat het nu zeker niet meer noodig is op dit terrein de inkoopen buiten de plaats te doen. Bouwwerk opgedragen Aan den aannemer W. van Genderen alhier is onderhands opgedragen een aanbouw aan de Johannesstichting te Soesterberg voor 24.500,-. Een bestuurder moet nuchter zijn Zondagmiddag reed door de gemeente een rijtuig, waarvan de bestuur der onder zoodanigen invloed van gebruikten alcoholhoudenden drank verkeerde, dat hij niet in staat moest worden geacht het rijtuig naar behooren te kunnen besturen. De bestuurder zal zich deswege voor den rechter moeten verantwoorden. Een der passagiers bleek eveneens te veel te hebben gedronken en zal daarvoor eveneens met den rechter in aanraking komen.

Soester Courant | 1982 | | pagina 5