Meningen van lezers winkelmeisje Foto Swager Draakje Dievertje Over 't Water hoofdrolspeler in de Kinderboerderij Verbouwing woning stilgelegd (fiwdesitwth goed In a/leb! Gehannes... DOE-HET-ZELVERS Restaurant 4 Kegelbanen Wegens vakantie gesloten t/m maandag 16 augustus „Zo gezien" Een dagje „Floriade", zeer de moeite waard... Het goede idee van Arie Ongelijk duel tussen „vogels" Vleesverkoop Geen buit bij inbraak in apotheek Opgevoerde bromfiets uit verkeer Vredeskamp Dorpshuisproblematiek 9 ^oesteM2oimin^va^voens^^ 9 roor een echte Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 Wij vragen voor direct; een handig en vlot Gegadigden dienen over een administratieve opleiding te beschikken. Van Weedestraat 17, Soest. Tel. 02155 -1 3917 Dus Soesters, Arie's suggestie is zeker de moeite waard om eens uit te werken en wordt van harte aanbevolen. Tulp Naam en adres bij de redaktie bekend. Na het lezen van Gerard Paul's „Zo gezien" de Tale Kanaans, vraag ik mij af: „Wie is hij en waarom dit zo geschreven". Ik meen 2 conclusies te mogen trekken: 1. Gerard Paul is iemand die geloof en kerk de rug heeft toegekeerd en in navolging van sommige conferenciers nog spottend natrappen over datgene wat eens hun overtuiging was. 2. Gerard Paul behoort wél tot een geloofsgemeenschap maar heeft geen respect meer voor liederen en bijbel gedeelten die zijn medegelovigen dier baar en heilig zijn. Ik betreur diep als men aan een dikke duim zuigend op dergelijke profane wijze humor tracht te brengen die een buiten kerkelijke niet begrijpt en een gelovige verdriet. P. Smits Kamperfoeliestraat 18, Soest. is het onmogelijk voorbij te gaan aan de „Floriade", de grootste tuin- bouwshow aan de Gaasperplas bij Amsterdam. We vinden hier namelijk een staaltje van Nederlandse tuinbouwkunst in een ontzettend breed scala van toepassingen. Direct bij de entree geven knalrode en rose geraniumtorens als solitair tussen het een jarige witte sneeuwkleed al een heel aparte indruk. Deze torens zijn uit stevig gaas opgebouwde kokers gevoerd met zwart plasticfolie en gevuld met pot grond waarin rondom „Oostenrijkse hanggera- niums" zijn geplant. Door de krachtige groei en de rijke bloei zijn het nu louter bloeipilaren. Via een laan met prachtige leibinders en platanen komen we bij een gigantisch schaakbord, voorzien van grote schaakfiguren, gevormd uit ijzerdraad begroeid met verschillende soortenklimplanten. De platte grond, die bij de ingang te koop is en voor een redelijk complete bezichtiging onmisbaar is, brengt ons bij de zgn. kleurenwaaier, een reusachtig gazon waaruit vloeiende lijnen zijn gesneden. De hierbij opengekomen vakken zijn beplant met enorme hoeveelheden zeer fraaie eenjarigen in een prach tige kleurenharmonie. Op de verdere doortocht verschijnen allerlei typen tuinen zoals een „Astilbe- tuin" bij de meeste tuinbezitters beter bekend onder de naam spirea, deze tuin is volgeplant met zeer uiteenlopende Astilbes en een Irisover, die in de voorzomer een prachtig aanblik moet hebben ge had. Een grote varentuin met zo'n 35 soorten varens en een zeer fraai aangelegde heide tuin geven een goed beeld van wat er zoal met vormen en planten gespeeld kan worden. Voor de liefhebbers van siergrassen is er een speciale bamboe en grassen- tuin met een enorme grote verscheidenheid in grassen, in kleur, groeivorm en hoogte, zeer fraai gerankschikt. De steeds wisselende bonsai-exposi tie, die deel uitmaakt van de niet zo grote maar wel erg fraaie Japanse tuin, zal menigeen enthousiast doen worden voor deze dwergbomen in potcultuur. Ook de Chinese variëteit, het kweken van bonsais tussen prachtige rotsstenen in een bepaalde opstel ling trekt ruim aandacht. Het kweken van groente en landbouwgewassen wordt ook uitgebreid ver toont en de opkweek van groot- en kleinfruit komt aan de orde. In de kassen vinden we een prachtige „Fuchiatentoonstellingen het Exposarium toont de enorme mogelijkheden met bloemen en droog bloemen. Nog niet hebben wij bijvoorbeeld ge noemd, de rots tuin waarvoor 400.000 kg steen is aangevoerd, de modeltuinen, waarin verschillende leuke ideeën verwerkt, het cirkelvormig rosarium met een keur aan toprozen, de coniferentuin met een groot assortiment van deze prachtige groenblljvers en alle prachtige waterplanten die er zich over, het hele Floriade terrein bevinden. Kortom te veel om op te noemen, voor eenieder iets om enthousiast te raken, te groot om in een dag helemaal goed te kunnen bezichtigen. Het park wordt vooraf al op de snelweg aangegeven, maar is ook goed per open baar vervoer bereikbaar. Een bezoek is erg de moeite waard voor een beetje tuinliefhebber, maar we denken ook zelfs de minder gemotiveerde tuin bezitter, doet er ruim ideeën op en l^omt diep onder de indruk van de Nederlandse tuinbouw wereld weer de poort uit. Het al te zomerse weer en de door va kantie-bezigheden naar elders ver plaatste Soester kinderen zijn er de oorzaak van geweest dat de augustus- aktiviteiten die in de kinderboerderij „De Vrije Teugel" worden ontplooid nog niet de belangstelling hebben ge had die ze zonder enige twijfel ver dienen. Sinds vorige week is daar een zeer ambitieus vakantie-programma voor de jeugd tussen 4 en 12 jaar van start gegaan. Hoofdrolspeler daarin is een draak van gigantische afmetingen, luisterend naar de naam Draakje Die vertje Over 't Water. In het draaiboek van de inventieve spelleiders is de draak erin geslaagd de ideeën voor het komende vakantie-programma te ste len. Gevolg: de jeugdleiding en de kin deren zitten met de handen in het haar. Bij de opening liet de boosdoe ner zich in een drijvend bootje zien en werd door leiding en jeugd aan de tand gevoeld. Bij nader inzien bleek hij minder boosaardig dan was voor zien. Hij toverde heerlijke drankjes en beloofde in de loop van de komen de weken de ontvreemde ideeën terug te bezorgen. Draakje Dievertje Over 't Water zal daarvoor dagelijks een be zoek aan De Vrije Teugel brengen. Het Vedelaarpad waar de Kinderboer derij is gevestigd gonst deze maand van gezellige en originele aktiviteiten. Deze week staat alles in het kader van „de omroepvereniging" Vrije Teu gel Televisie. Kinderen maken hun eigen televisie-programma, spelen voor verslaggevers, filmsterren, kameralieden en décorbouwers. Vol gende week zal De Kinderboerderij worden omgetoverd tot een luilekker land. Bouwen aan alles wat bij de banketbakkerswinkel in de etalage te zien is. De Vrije Teugel-aktiviteiten worden, zeer creatief, besloten met de bouw van een dorp in oude stijl. Wanneer de bouwplannen door de jeugd zijn gerealiseerd ligt het in de bedoeling de gelegenheid te geven in het nieuwe bouwsel een keertje te over nachten. Met uitzondering van de zondag kan de jeugd gedurende alle dagen tot en evenredige vertegenwoordiging uit al le lagen en levensbeschouwing van de bevolking? Deze statuten zijn mede door de heer Pieren opgesteld. Gaarne willen wij nog de volgende zaken/opmerkingen rectificeren. a. het huidige bestuur moet niet weg doch heeft reeds bedankt; in „demis sionaire toestand" handelt het bestuur de lopende zaken af tot 11 september 1982; b. het bestuur kent geen interne moei lijkheden; de kleine ploeg bestuurt zonder onderlinge tegenstellingen; c. het bestuur kent geen interne fi nanciële moeilijkheden; de financiële moeilijkheden bestaan tussen bestuur en de gemeente Soest; d. de „smet" op het Dorpshuis is geen uiting van een bestuurslid, doch een mededeling van de heer Dusschoten geuit aan een verslaggever van de Amersfoortse Courant; Wij hopen van ganser harte dat het Dorpshuis blijft. Wij hopen van harte dat een nieuw bestuur tijdig gefor meerd kan worden. Wij hebben als bestuur ons best ge daan. Wij zijn zelfs zo „hoogmoedig" dat wij zelfs durven te stellen dat het ons niet aan bestuurlijke gaven ont breekt. Getuige hiervan is o.a. een positieve uitkomst (financieel gezien) over het jaar 1981. Getuige hiervan is de zakelijke opstelling van het bestuur m.b.t. de verlangde huurprijs voor de sportaccommodatie en de visie om trent een gezonde en gezellige ont moetingsplaats (lees verbouwd Dorps huis) in Soesterberg. Wellicht wil de heer Pieren en willen ook de instellingen, kerken en vereni gingen die het aangaan zich even her inneren dat het huidige bestuur functioneert met een onderbezetting van drie personen. Herhaaldelijke oproepen om aanvul ling zijn immer beantwoord, m.u.v. AGAVS al was deze reactie ook nega tief. Heer Pieren ondanks diverse onjuist heden in uw ingezonden stuk toch nog maals hartelijk dank voor uw reactie. Het „demissionaire" bestuur van de StichtingfDorpshuis Soesterberg Hoewel Arie Wandelaar soms wel eens stukjes schrijft, die leuk om te lezen zijn, maar waar geen actie van uit kan gaan, heeft hij nu toch een idee dat zeker moet aanspreken. In z'n artikeltje „Plannen in het Voor uit" maakt hij een deur open voor een goed initiatief van zowel de Soester ondernemers als van de Soester con sumenten. Z'n suggestie om in december inplaats van door zegeltje-kaarten e.d. de Soes ter consument voor het winkelgebeu- ren in Soest te stimuleren om inkopen te doen en dan daarmede door middel van zegeltjes e.d. prijzen te kunnen ontvangen te veranderen in een ander systeem, spreekt mij zeer aan. Door nu eens niet op eigen gewin te letten, maar door flinke inkopen te doen bij de Soester ondernemers en daardoor een ander gelukkig te maken is een goed voorbeeld van de zo ge roemde solidariteit. Nu hoeft het natuurlijk niet eender te gebeuren als in Baarn, ik denk dat de Soester ondernemers in samenwerking met belangstellenden zeker in staat geacht moeten worden om op een orginele wijze een prachtig plan uit werken. Een grote grijze vogel (Fokker Friend- ship), op weg naar huis, had vorige week een ontmoeting met een uit de koers geraakte torenvalk. De laatste werd na de onzachte aanraking dood op de landingsbaan aangetroffen. De to- renvalk, roofvogel van nature, liet op de Fokker Friendship zelfs geen schrammetje achter. Het gaat er echter wel om, dat ande ren, die door welke omstandigheden dan ook, niet deel kunnen nemen aan onze welvaart, profeit hiervan kunnen krijgen. Wie weet, zijn ze hier in Soest zo „kien" dat het wel een landelijke actie kan worden. Morgen, donderdagmiddag om twee uur zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaats hebben aan alle houders van kaarten. Voor zover men kon nagaan, is er niets verdwenen bij een inbraak in de apotheek Soest aan de Kerkstraat. De nachtelijke inbraak werd gepleegd door een dader, die de apotheek bin nenkwam door het opendrukken van een bovenlicht. Of hij tijdens de in braak is gestoord of dat hij niet vond wat hij zocht, is niet komen vast te staan. Apotheker A. J. L. deed bij de politie aangifte van de inbraak. We woare aal un poar doaye vaan plaan om Soest effe te loate wete, daaiowe un goeie voakaansie hebbe. Hoechtum, zuk mooi weer. We lope vaan 's maarreges nog tot 's oaves loat in ongs baadpaak, en daat nog wel in 't eige laand. En doarom hewwe ok niet eer der eschreve. Thuus paakke we wellus un neutje uut de kaastmoar hie- ro ben'k heul an de pils eroakt. De vrouw niet, die is an 't spoawoater versloafd en daat smoakt ok best ajje dorst het, en daat kriege we hiero zaat, gelukkig We blieve nog un poar weke vurt, moar ik haad de Soesder beloofd, daa'k in de voakkaan- sie toch nog un stukkie zouw schrieve en daan mojje daat ok woar moake. We kriege de kraangt netjes aachteran estuurd en zo blieve we goed bie. Veul is ter de leste tied niet ebeurd op Soest De gemeengteroad is ok an 't potvurtere, temingste, veur ze eige daan netuurluk, en zo kaan'k mooi effe me gemaak houwe. De road is de beste toaarkgever, die ik het. Niet daat zullie me veur 't gehannes betoale, moar veur de ideje, bedoelt ik. Ak ter vaan de gemeengte geld veur zouw kriege, daan moakte ik nog veul meer stukkies. Stof zaat! Moar daan mos de Soesder ok voaker uutkomme, en zo veer benne we nog niet. Veurdaa'k ut noeng vergeet wouw ik toch de ouwe ge meengteroad effe bedaanke veur aal de tekst die ze me in de aavvelope joare hebbe ver- schaaft. An eejn kaant wel jaammer, daazze d'r mee hohouwe, waant ik wist wel waa'k haad, moar niet waa'k zaal kriege aajje veult waa'k bedoelt, 't Zoal ming benieuwe waat of de nieuwe road d'r voorte- mee vaan goat baakke, 't zaal licht wel un koekie vaan 't zellufde deeg weze, schaat ik. Plaanne moake, uutstelle, be- zunige, an en aafschaaffe en meer vaan zuk soort zoake, aallenig de juiste volgorde moewe nog aafwaachte. Droait aallemoal om de aaf- wezige cengte. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeggedaa'k hoopt, daat de mooie zomer ongs zwembaad nog waat uut de zorge kaan helpe. Licht hoeve ze ut daan niet te verpaatse of te slute. As ze daat zouwe durve, kriege ze traammelaant met HANNES VAN DE NENG. tot voortemee). In de nacht van vrijdag op zaterdag zag surveillerende politie een 20-jarige Soester op de Middelwijkstraat rijden, terwijl zijn bromfiets geen verlichting voerde. De politie ging achter hem aan, waarbij hij kennelijk probeerde om te ontkomen. Dat lukte echter niet, want op het Kerkpad, overigens ver boden voor bromfietsers, kon de man worden staande gehouden. Omdat de politie vermoedde dat zijn bromfiets was opgevoerd, werd deze in beslag genomen. Jeugdige bezoekert jes willen er meer van weten In de rubriek „Meningen van Lezers" in de Soester Courant van 4 augustus j.1. heeft drs. F. B. P. Jacobse het over „onwillekeurige samentrekkingen van den maag", „picasotjes", „beklad den" van de openbare weg, „het mooier kamperen dan bij een ambas sade" en nog enkele van dit soort uit spraken. Begrijpt drs.-Jacobse eigen lijk wel waarovër hét' gaat? Beroeps halve heb ik als veiligheidskundige dagelijks direct te maken met de vei ligheid en de gezondheid van enkele honderden mensen en indirect met nog eens enkele duizenden. Maar anno 1982 verdwijnt zoiets in het niets en bestaat er, juist ook voor velen van mijn collega's, maar één echt groot veiligheidsprobleem: de dreiging van een atoomoorlog; de kans op een totale vernietiging van al het leven. En dat is waar de dames in Soester berg tegen vechten. Niet alleen tegen kruisraketten (die Amerika ons zo graag wilt leveren) en de SS-20 raket ten daarbij vergetend. Oók niet tegen de SS-20's alleen en daarbij de kruis raketten voor zoete koek slikkend. Deze mensen zijn voor vrede en al die massavernietigingswapens hebben bj massavernietigingswapens hebben bij hen een emotioneel nee opgeroepen, waarmee ze hun gevoel uitspreken voor behoud van het leven en in op stand komen tegen al deze machten die satanisch aanvoelen. Is het niet merk waardig dat dit morele besef, dat zich dan ook nog emotioneel uit, eerst nu de kop op steekt? Is het niet uiterst merkwaardig, drs. Jacobse, dat het grote publiek de hele ontwikkeling sinds Hiroshima en Na- gasaki tot op de dag van vandaag heeft toegelaten en geslikt? Of geldt ook hier de wet van de aan passing aan de status-quo dat alles wat eenmaal ingevoerd is de neiging heeft geaccepteerd te raken, dreigt als nor maal gezien te worden? „Men moet er mee leren leven". Als je in deze wereld om je heen kijkt lijkt het wel of de mens aan alles kan wennen: leren mensen te leven met eigen en andermans honger, lijden, onvrijheid, angsten en gesuste weten. Eén ding staat echter vast: bij het gebruik van kernwapens bestaat er géén gewenningsperiode (die „schuil kelder" kan men dus ook vergeten). Nu zeggen liefhebbers van kernwapens natuurlijk dat deze wapens niet echt gebruikt worden, maar dat ze alleen maar symbolisch gebruikt worden. Het gaat om intimidatie van de tegen stander door alleen maar te dreigen met het gebruik. Het dubbelzinnige van deze intimidatie is juist dat het bij een bepaalde grensoverschrijding echt gebruik verondersteld. Door het invoe ren van de tactische kernwapens is de atoomdrempel zo ernstig verlaagd dat een ernstig conflict tussen bijvoor beeld Washington en Moskou uit de hand kan lopen en wel zodanig dat heel Midden-Europa één Hiroshima wordt, Kernwapens hebben een uitwerking die zo ongelooflijk absurd is dat een emotionele stellingname ertegen op laait in brede lagen van de bevolking. Dit wordt nog versterkt door het feit dat invoering van het wapen in feite een bedenkelijke atoomdrempelver laging betekent. Ik denk dat we blij mogen zijn dat in deze vaak harde, gevoelloze wereld er mensen zijn die nog wel gevoel hebben en dit ook daadwerkelijk uiten. Dat ze ons laten zien dat het waanzin is om „aan de lopende band" kernwapens te produceren en dat het voor de hele mensheid beter vertoeven is in een „vredeskamp" dan in een oorlogs industrie. En dan gaat het niet om het „mooie kampergn" (volgens drs. Jacobse ten minste) op Soesterberg maar om de Amerikaanse kernraketten. De briefschrijver kan verder gerust zijn: er wordt ook geprotesteerd bij De woning aan de Lange Brinkweg, eigendom van de heer G. J. van Logtenstein, heeft de bijzondere belangstelling van de gemeente Soest. Er vonden bouwaktiviteiten plaats waarvoor de benodigde bouwvergunningen ontbraken. Weliswaar werden deze ver gunningen door de bewoner aangevraagd, maar het bestemmingsplan dat de genieenfe met Soest-Midden voor ogen heeft staat een positieve beslissing in de weg. De heer,.yan Logtenstein heeft de hulp van de Raad van State ingeroepen. Indien ook dit college afwijzend zou beschikken dan dreigt afbraak van de herbouw. Ideeën gestolen, hoe moet dat nou? Met veel belangstelling heeft het de missionaire bestuur van de Stichting Dorpshuis Soesterberg kennis geno- men van het ingezonden stuk van de heer Pieren hetwelk onlangs in diverse kranten gepubliceerd is. Het doet een mens goed (en dus ook het demissionair bestuur) dat er belang stelling bestaat voor het dorp Soester berg. Nu is dit epistel uiteraard niet alleen bedoeld om de heer Pieren te bedanken voor zijn meeleven met het wel en wee van het Dorpshuis Soesterberg. Wij willen eveneens enkele onjuisthe den in zijn betoog „recht" zetten. De heer Pieren stelt dat de Soester- bergse raadsleden best als bestuurs leden kunnen optreden. Aan tijd ont breekt het hen niet. Bestuurlijke gaven worden door hem verondersteld aan wezig te zijn. Raadsleden hebben reeds sinds 1969 in het bestuur van de Stichting Dorps huis gefunctioneerd o.a. de heren Ver- heus en Ebbers. Ook de heer Pieren heeft jarenlang als bestuurslid/ere- bestuurslid/adviserend lid gefunctio neerd. Het lijkt ons niet de meest gelukkige oplossing om raadsleden tevens als bestuurslid van een Stichting te benoe men welke op financieel gebied zeer nauwe banden met de gemeente Soest moet onderhouden. Dit heeft de heer Ebbers dan ook terecht onderkend toen hij in 1977 de „posten" bestuurslid Stichting Dorpshuis Soesterberg en bestuurder van de Gemeente Soest onverenigbaar achtte. V.w.b. de financiële toestand in de jaren 1969 t.e.m. 1978 leren de jaar verslagen dat het totale verlies ca. 560.000,- bedroeg en dat door de gemeente Soest ca. 400.000,- als te gemoetkoming is verstrekt. Wij denken dat de heer Pieren met zijn uitspraak: „Met de bestuurlijke ga ven/ervaring van raadsleden en enkele deskundigen is de zaak zo weer opge lost" (of woorden van gelijke strek king) een beetje te optimistisch is. Wat denkt de heer Pieren van de inhoud van de statuten betreffende een augushis-draak op weg naar de Vrije Teugel met 28 augustus in De Vrije Teugel terecht. Dinsdag - donderdag - zater dag 's morgens van 10.30 uur tot 13.00 uur en 's middags van 14.00 tot 17.00 uur. Woensdag en vrijdag uitsluitend van 14.00 uur tot 17.00 uur. Het is de moeite waard. ambassades en niet alleen in West- Europa of in Washington, maar óók in Moskou en andere Oost-Europese plaatsen. Wat betreft het „bekladden" van sommige wegen in Soest is het natuur lijk zo dat dit wettelijk gezien verboden is en dat de vrouwen van het vredes kamp wat dat betreft fout zijn. Zonder het direct dan ook goed te keuVefi, tekent hét volgens mij wel de inzet en de emoties die bij deze-mede mensen aanwezig zijn. Het is toch logisch dat je als je als mens zijnde ergens zeer emotioneel bij betrokken bent dit op de een of andere wijze moet uiten? Ik hoop dat drs. Jacobse geen wielerliefhebbers is, want dan heeft hij vast en zeker naar de Tour de France gekeken en moet er toch iets vreselijks door hem heen gegaan zijn bij het zien van bijvoorbeeld de „bekladde" 13 km. lange weg naar de top van dë Alpe d'Huez die vol stond met namen als Joop Zoetemelk, Johan v.d. Velde en Peter winnen. Of geeft dat dan ineens niets? Tot slot hoop ik oprecht dat de onwille keurige samentrekkingen van de maag van de briefschrijver slechts van tijde lijke aard is en niet veroorzaakt wordt door de 20 ton Plutonium die de mens heid op deze wereld al in de atmosfeer heeft gebracht! Erik van der Steeg

Soester Courant | 1982 | | pagina 9