Steeds meer vrouwen geïnteresseerd in Horeca-papieren Ozon moet blijven Steun de collecte Oo Biologische gewasbescherming verovert Westland Minder luchtverontreiniging in de provincie Utrecht Welke bloembollen bloeien in het begin van het jaar? Beslissing B. W. over langer gedogen vrouwenvredeskamp wordt deze maand genomen Voorvallen)! Bij een oud verhaal Insekten bestrijden door middel van.insekten De Blauwe Vogel ontvangt 1.000,- Te jong op bromfiets Gewonden bij aanrijdingen Bezuinigen op Kankerbestrijding kan natuurlijk niet. Jaarlijkse hondenrally te Zeist Natuurbad ook 's nachts in trek Met auto uit de bocht Dwarsligger naar politiebureau Ploertendoder gevonden in auto Soester Courant van woensdag 11 augustus 1982 11 In juni j.1. hebben in Utrecht weer de examens plaats gevonden voor de vak bekwaamheidsdiploma's Horeca. Ook deze keer (er was in januari nog een examen) waren weer zo'n 10.000 kan didaten naar het Jaarbeurscomplex gekomen. Opmerkelijk is dat de sa menstelling van de groep examen kandidaten de laatste jaren een duide lijke verandering heeft ondergaan. Het aantal vrouwen onder de kandidaten is de laatste jaren aanmerkelijk toege nomen en bedraagt nu zo'n 40%, vol gens de SVH, het onderwijscentrum van de bedrijfstak Horeca, die ook de examens afnemen. Als redenen voor deze ontwikkeling zijn te noemen: de voortschrijdende emanicaptie, het toenemen van het aantal vrouwencafé's, de grote deel name van vrouwen in de bar/buffet- actitiveiten in buurtcentra en sport kantines, en het feit dat steeds meer vrouwen samen met hun man de cur sus volgen. De meeste examenkandidaten volgen de cursus om er in de toekomst ..iets mee te gaan doen", ofschoon een aan tal vanhen het gewoon voor het plezier doen, om iets meer over het cafébe drijf te leren, wat meer van de ver schillende drankjes af te weten. Stappen De cursus, die opleidt voor het examen, wordt aangeboden door de SVH, het onderwijscentrum van de bedrijfstak Horeca, en duurt 12 lessen van elk 3 uur. Naar keuze kan men de lessen in de ochtend, middag of avond volgen. De cursist moet er thuis ook zelf nog wel iets aan doen. Dat valt niet altijd mee, zeker als men er nog een normale dagtaak naast heeft. De onderwerpen die in de cursus be handeld worden zijn: drankenkennis (bier, wijn en gedistilleerd, maar ook alcoholvrije dranken) en het serveren van deze dranken; wat hygiëne is en hoe men deze kennis moet toepassen in het bedrijf bij de persoonlijke ver zorging en bij de behandeling van voedingsmiddelen; de invloed van al cohol op het menselijk lichaamkennis van apparatuur voor het buffet, voor de dranken en voor de koeling; brand preventie. Binnenkort gaan, over het hele land verspreid, de opleidingen weer van start. Het volgende examen zal zijn in januari 1983. Voor inlichtingen kunt u bellen met: SVH Onderwijscentrum van de be drijfstak Horeca 079-511014. U krijgt dan de studiegids gratis toegezonden. Sommige wetenschappers zijn er heilig van overtuigd, dat de insekten uitein delijk de mens zonder veel moeite zul len overleven. Deze theorie is gebaseerd op het feit, dat insekten zich vele malen doel treffender en vooral sneller kunnen aanpassen aan veranderde omstandig heden. Extreme hitte of barre koude, radio activiteit, er zijn na verloop van tijd altijd weer insekten te vinden die zich hebben weten aan te passen. Het snelle wisselen van generaties helpt insekten in relatief korte tijd resistentie op te bouwen tegen bedreigingen van buiten af. Die eigenschap maakt het de telers van groenten en fruit bijzonder lastig. Immers, in veel gevallen bouwen de in sekten, die bedreigend zijn voor de oogst, immuniteit op tegen de midde len waarmee ze worden bestreden. Mede met het oog op de veranderde inzichten wat betreft de invloed van chemische middelen op het milieu, is men in de zestiger jaren reeds be gonnen met het onderzoek naar het be strijden van insekten met... insek ten. Produktie Het principe van deze vorm van bio logische bestrijding is simpel. Zoals de vos konijnen jaagt en de spin vliegen vangt, zo hebben ook de in sekten die huishouden in de kwekers- gewassen hun „natuurlijke" vijanden. Eén van die oogstbedervers is bijvoor beeld het kasspint, dat vooral op kom kommers wordt aangetroffen. Het spint zuigt aan de onderkant van het blad, waardoor veel schade ontstaat. Hierdoor blijft de plant in groei en pro duktie achter. Het was allang bekend dat er een in- sektensoort bestaat die leeft ten koste van het kasspint en de plant niet aan tast: een roof mijt. Deze roof mijt kan per dag zo'n 5 tot 20 spintmijten aan. Het is een vraatzuchtig beestje, dat bij gebrek aan spint aan zijn eigen soortgenoten begint. Maar voordat van deze kennis gebruik kon worden gemaakt, moest er heel wat onderzoek worden verricht. Het Proefstation voor de Glastuinbouw te Naaldwijk (Westland) heeft zich hier onder andere mee bezig gehouden. Reeds aan het eind van de jaren zes tig werd begonnen met de produktie van de roofmijt tegen het kasspint. Het klinkt wat merkwaardig: de pro duktie. Maar de roof mij ten worden daadwerkelijk gekweekt op een daar toe gespecialiseerd bedrijf. De beest jes worden op het moment dat de tuin der er om vraagt, geleverd in strooi- bussen. Het is bekend dat ozon in de atmos feer het aardoppervlak beschermt te gen de mogelijke schadelijke effecten van ultra-violette stralen. Al enkele jaren wordt ozon bedreigd door het vrijkomen van chloorfluorkoolwater stof (CFC), een gas dat wordt gebruikt in spuitbussen, in de koelsector, in syn thetisch schuim en in wasmiddelen. Sinds 1978 poogt de Europese Gemeen schap het gebruik van CFC aan ban den te leggen door het gebruik van ver vangingsmiddelen aan te moedigen. Tot op heden werd nog het meeste succes geboekt in de spuitbussen- sector. Uit de meest recente statistie ken komt naar voren dat tussen 1976 en 1981 het gebruik van CFC in spuit bussen met 34,4% omlaag ging. De Europese Commissie werkt op dit mo ment voorschriften uit die de indus trie er toe moeten aanzetten vrijwil lig de produktie en het gebruik van CFC op het gebied van koeling en op losmiddelen omlaag te brengen. Ten slotte financiert de Commissie onder zoek naar de mogelijkheden om CFC die bij het fabriceren van hard en zacht synthetisch schuim vrijkomt te rug te winnen. Het verdwijnen van de ozon zal ingrijpende gevolgen hebben voor de bodemtemperatuur, het kli maat en de algemene circulatie van de atmosfeer. Ook de menselijke gezond heid zal worden aangetast. Er moet dus alles in het werk wor den gesteld om voorzorgsmaatregelen te nemen die de ozonlaag op 10-50 km hoogte in stand moeten houden. Even de bus omkeren boven het ge was en het voor het blote oog nauwe lijks zichtbaar gevecht neemt een aanvang. In 1972 werd voor een ander probleem een oplossing gevonden. Een plaag die in bijna elke tomatenkas werd aan getroffen, was de witte vlieg. De witte vlieg lijkt om een klein motje en de larven veroorzaken veel schade aan het gewas. Een natuurlijke vijand van de witte vlieg bleek de sluipwesp te zijn. Dit insekt is niet groter dan een halve millimeter, maar bestrijdt de witte vlieg zeer effektief, namelijk door te parasiteren. Dat wil zeggen, de sluipwesp legt zijn eieren in de larve van de witte vlieg. Ook de sluipwespen kunnen op verzoek aan de tuinder worden geleverd. In de vorm van poppen krijgt hij ze thuis op kartonnen strips, die eenvou dig in de kas worden opgehangen. En verder heeft hij er weinig omkijken naar. Toename In de laatste jaren is het gebruik van de roofmijt tegen spint en de sluip wesp tegen witte vlieg enorm toege nomen. Van de tomaten- en komkom mertelers maakt op dit moment zeker 45% gebruik van deze mogelijkheid. Ook in augurken, meloenen, bonen, paprika's en druiven is biologische bestrijding mogelijk. Nog niet zo lang geleden zijn er sluipwespensoorten gevonden die kunnen worden ingezet tegen de tomatemineervlieg. Het on derzoek gaat nog steeds verder naar de natuurlijke, milieuvriendelijke me thode van insektenbestrijding. En de telers in de „Glazen Stad" zijn er blij mee Parkeren Noorderweg Bij het college is een schrijven binnen gekomen waarin geklaagd wordt over de parkeeroverlast op de Noorderweg ter hoogte van het Griftlandcollege en over het te hard rijden op de Noorder weg. Het college heeft briefschrijver geantwoord dat de politie de Noorder weg voortaan ook bij de snelheidscon troles zal betrekken. Van een echte parkeeroverlast op de Noorderweg kan niet gesproken worden. Op het terrein van het Griftlandcollege zijn voldoende parkeermogelijkheden die ook benut worden. In de periode april 1980 tot april 1981 is de lucht boven de provincie Utrecht minder vervuild dan de vier jaar daarvoor. De belasting door zwavel dioxide (S°2) was ongeveer gelijk aan het niveau van de periode '76-'77. Ook werden er minder stikstofoxiden (NO en N02) en koolmonoxide (CO) geme ten. De teruggang van de S02-vervui ling wijt de afdeling geluid/lucht van provinciale waterstaat aan de zachte wteter van '80-'81. Daardoor is er zowel in de centrales als !n de privésfeer minder gestookt dan venvacht. Zwaveldioxide is een pro- dukt dat vrijkomt bij de verbranding van olie en kolen. Ondanks deze gunstige omstanaigneid gelooft de afdeling dat er sprake is van een stabilisatie van de S02-uitstoot, na de geleidelijke toename van de laatste jaren. De vuilste lucht wordt aangetroffen in het centrum van de stad Utrecht. Daai werden, zij het zeer gering, de grens waarden die de Gezondheidsraad voor de stikstofoxiden stelt overschreden. Voor de andere stoffen is dat op geen enkele van de vijftien meetpunten in de provincie Utrecht het geval geweest. Op twee plaatsen werden wel richtlij nen overschreden die worden gesteld voor natuurgebieden. Dat gebeurde bij het RIV-terrein in Bilthoven en aan de oostelijke provinciegrens bij Wagenin- gen. De resultaten zijn afkomstig van een volkomen geautomatiseerd landelijk meetnet. De gegevens komen via tele foonlijnen bij regionale centra binnen, waarna het Rijks Instituut voor de Volksgezondheid (RIV) in Bilthoven de informatie verzamelt. Voor de gege vens van de vijftien Utrechtse meet punten treedt het RIV ook als regionaal centrum op. Nu de overwegingen van de Raad van State, die geleid hebben tot zijn standpuntbepaling inzake het vrou wenvredeskamp, bekend zijn, zullen burgemeester en wethouders zich deze maand nog uitspreken over het al dan niet langer gedogen van deze, al kam perend, demonstrerende dames. Eerder gelastte het Soester college bi] besluit van 21 juni dat het kamp per 1 juli ontruimd moest worden. De vrouwen tekenden beroep aan tegen deze beslissing bij de afdeling recht spraak van de Raad van State. Die heeft zich op het standpunt gesteld dat het Soester gemeentebestuur gelijk heeft dat er sprake is van overtreding van de gemeentelijke kampeerver- ordening. De gemeente is derhalve be voegd om, onder waarschuwing van toepassing van politiedwang, de ver wijdering van de kampeermiddelen te gelasten. De Raad van State heeft echter het besluit van b. en w. geschorst tot der tig dagen na verzending van de be slissing op het daartegen door de vrou wen ingediende bezwaarschrift. Inmiddels is ook het bezwaarschrift van de vrouwen in een besloten zitting van de commissie voor de (AROB) beroepschriften behandeld en naar aanleiding daarvan moeten burge meester en wethouders opnieuw hun standpunt bepalen. Dat zal dan nog deze maand gebeuren, omdat het nu zittende college deze kwestie wil afwerken. Het betekent dat nog deze maand een beslissing wordt genomen over het al dan niet langer „gedogen" van het kamp. Het betekent óók, in verband met de eerder genoemde dertig dagen, dat het kamp er nog zal zijn tijdens de Vredesweek in september. Te bezien valt of de „kampeerders" daarna gebruik gaan maken van het „tussen"-voorstel van de gemeente om voor hun nachtverblijf in de gemeente Soest gebruik te maken van het ge meentelijk kampeerterrein te Soest- duinen. Dat zou dan kunnen tot eind oktober, dan moeten de „normale" ge bruikers ook vertrekken (tot 1 april van het volgend jaar Bij het onlangs georganiseerde „bouw- vakthuisblijverstournooi" van Tennis- ver. Soest-Zuid is een bedrag van 1.000,- overgedragen aan de Blauwe Vogel (voorzieningen voor meerv. ge handicapten aan de Bosstraat), ver tegenwoordigd door het bestuurslid John Blitz. Het bedrag werd opgebracht door vrij willige bijdragen van de deelnemers en aangevuld door het bestuur van de tennisvereniging. Een en ander vond plaats in het kader van het 3e lustrum jaar van deze Tennisvereniging. Tijdens dit lustrum jaar vinden nog diverse aktiviteiten plaats, waaronder de officiële viering van het 15-jarig bestaan op 11 december a.s., met een cabaretvoorstelling, geproduceerd en uitgevoerd door eigen leden. Doordat hij zonder helm op een brom fiets reed, trok de veertienjarige L. van T. uit Soest de aandacht van sur veillerende politie. Hij werd op de In dustrieweg staande gehouden. Bij onderzoek bleek, dat de jongen te jong was om op een bromfiets te rijden. Bovendien was de brommer niet ver zekerd. De politie nam hem dan ook in beslag. De 17-jarige R. van den B. uit Soest raak te dinsdag zijn bromfiets aan de politie kwijt. Hij trok de aandacht van sur veillerende politie door op de Middel- wijkstraat met een snelhëid van 65 kilometer per uur te rijden, waar 30 kilometer is toegestaan. Op vermoe den van het feit dat de bromfiets is opgevoerd, nam de politie hem voor technisch onderzoek in beslag. De negenjarige Ismael C. uit Soest werd met lichte verwondingen naar zijn huisarts gebracht na een aan rijding op de Smitsweg. Het jongetje was plotseling de weg opgelopen, juist op het moment dat de automo bilist H. de V. uit Soest naderde. Hij kon ondanks krachtig remmen het jongetje niet meer ontwijken, maar bereikte er toch mee dat het tegen de auto aanliep in plaats van erdoor geschept te worden. Daardoor vielen de verwondingen erg mee. Het driejarig meisje Ferda A. uit Soest liep bij een aanrijding op de Dalweg lichte verwondingen op. Zij hoefde niet met de ambulance mee. Haar ouders konden volstaan met het inroe pen van de hulp van de huisarts. Het meisje liep plotseling de weg op, waardoor de 49-jarige A. van S. uit Barneveld, die met zijn personenauto in de richting van de Beukenlaan reed, haar niet meer kon ontwijken. Wel slaagde hij er door krachtig te remmen in te voorkomen dat het kind vol werd geraakt. Nu liep zij slechts tegen de bijna stilstaande auto aan, waardoor de verwondingen beperkt bleven. Bij een aanrijding op de Smitsweg liep donderdag de tweejarige Ricky van der H. een gebroken been en schaafwonden op. De peuter werd per ambulance naar Zonnegloren gebracht. De 62-jarige L. van H. uit Soest reed met zijn auto op de Smitsweg in de richting Veenbesstraat. Plotseling stak tussen twee geparkeerde auto's vandaan de peuter de weg over. De automobilist kon het kind niet meer ontwijken. Elk jaar doet het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kanker bestrijding een beroep op ons allemaal. En niet tevergeefs. Iedereen heeft zijn of haar eigen reden om te geven. Kankeronderzoek, patiëntenzorg en voorlichting moeten doorgaan. Dit jaar garandeert het Koningin Wilhelmina Fonds daarvoor 47 miljoen guldens. Dat kan allemaal als u blijft geven. Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding. Centraal bureau: Sophialaan 8.1075 BR Amsterdam.Tel. 020-640991. Zaterdag 4 september a.s. start om 13.00 uur vanaf „Het Jagershuis" aan de Jagersingel te Zeist, de jaarlijkse hondenrally. Belangstellenden kun nen vanaf 12.00 uur inschrijven. Het is een evenement van de Kyno- logen CLub „Zeist en Omstreken", maar ook niet-leden kunnen aan deze circa vijf kwartier durende wandeling deelnemen. Het inschrijfgeld is één gulden. Even als voorgaande jaren rekent het be stuur van de club op een groot aantal inschrijvingen. Het komt de laatste tijd steeds vaker voor dat er 's avonds laat en 's nachts wordt gezwommen in het Soester Natuurbad. Een koele duik voor het naar bed gaan raakte kennelijk steeds meer „in", want de laatste weken heeft de politie al een paar keer groep jes jongelui uit het bad moeten weg sturen. Vorige week was dat weer het geval. Bij controle constateerde de politie dat een groepje van tien jongelui het bad was binnengegaan en een duik had genomen. Omstreeks twee uur werden ze uit het water geroepen en weggestuurd. Een 23-jarige militair uit Amersfoort heeft in de nacht van zaterdag op zon dag omstreeks kwart over twee een kleine ravage veroorzaakt op de Birk- straat, waar hij met zijn personenauto uit de bocht reed. G., die teveel had gedronken, kwam er zonder verwon dingen af. De Amersfoorter reed in de van een stadsgenoot geleende personenauto op de Birkstraat in de richting Amers foort. In de bocht bij de Soesterberg- sestraat raakte hij de macht over het stuur kwijt en schoot dwars de weg over de linkerberm in. Daar verniel de de auto twee betonnen paaltjes, een schakelkastje van de verkeers lichteninstallatie en een verkeers bord. Het bord brak finaal doormid den en vernielde op zijn beurt een ruit van het terras van de snackbar „Brood je van Broodje". De Amersfoorter had teveel gedron ken, zoals beide blaasproeven uitwe zen. De koninklijke marechaussee van de brigade Soesterberg, die hem van de Soester politie overnam, acht te dan ook een bloedproef noodzakelijk. Met een rijverbod op zak en een pro- ces-verbaal kon hij vertrekken. De 34-jarige F. B. haalde zich donder dag moeilijkheden op de hals, toen hij weigerde te voldoen aan het ver zoek van een politieman om van zijn fiets te stappen en lopend verder te gaan omdat hij links van de weg reed. De man fietste gewoon door. Hij werd staande gehouden, maar weigerde zijn naam te noemen. Dat was voor de po litie aanleiding om hem over te bren gen naar het politiebureau. Daar kwam B. kennelijk tot andere ge dachten. Zijn recalcitrante gedrag kostte hem wel een proces-verbaal, zodat zijn fietstochtje op de Laan straat nog een staartje krijgt. Ik zie ze nog voor me, die boer en ziin zoon. Ze brachten een ezeltje naar de markt. Hij zat op het dier en zijn zoontje liep er naast. Toen ze een dorp passeerden vonden de mensen het een schande. Welke va der laat zich zo lekker rijden ter wijl zijn bloedeigen zoon zich af- mat? Had hij nooit gehoord van Vaderzorg? Schamen moest hij zich, zo'n kinderbeul. De vader stapte af. Hij tilde de jon gen op en gaf hem de zitplaats. Zelf girig hij nu lopend naast het gerij. En toen ze het volgende dorp inkwamen, riep het volk 'Kijk nou is, zo'n ellendig joch, z'n ouwe vader kan lopen en meneertje rijdt. Er is geen ontzag meer voor de oude dag. Waar moet het heen met de jeugd van tegenwoordig? Hierop verliet ook de zoon de rug van het ezeltje, en vader en zoon gingen verder, ieder lopend aan een zijde van het lastdier. In het volgende dorp gekomen, stond het volk in de voordeur en hing het uit de ramen. Er werd geroepen dat er twee idioten aankwamen elk naast een ezeltje, zonder zich er door te laten rijden. Toen stegen ze beiden ter ezel, en zo samen zittend op de rug van het grauwtje kwam ze in het volgende dorp waar een vloekende menigte hen met stenen gooide. Men ging zelfs zo ver dat de straat werd opengebroken en barricades werden opgericht. De dierenbescherming werd er bij ge haald. Vader en zoon dreigden ge lyncht te worden, maar de ME ver hinderde dit. Daarna tilden vader en zoon het ezeltje op en legde de poten over hun schou ders. Tot grote genoegdoening van de ezel, want het niet zelf willen gaan zit 'm in z'n bloed. En zo ging het marktwaarts, vergezeld van een joelend gezelschap. Daar kocht een circus directeur het ezeltje. En er werd het dier geleerd „Nee" te knikken op de vraag of hij iets van de mensen begreep, en „Ja" op de vraag of hij aan hen twijfelde. As. Bij een controle in de auto van een 55-jarige inwoner van Amersfoort vond de politie een ploertendoder. Omdat deze onder de verboden wapens valt, kreeg de man een proces-verbaal. Dat kreeg hij ook wegens rijden onder invloed. Door opvallend rijgedrag werd hij om half vier donderdagnacht door surveillerende politie op de Van Weerden Poelmanweg aangehouden, De beide blaasproeven vielen in zijn nadeel uit, zodat een bloedproef nood zakelijk was. Van H. kreeg een rij verbod. Onder de stervormige bloemen die in het voorjaar onze tuinen versieren, en die wij samenvatten onder de naam „voorjaarsbloeiende bollen", zijn er vele die al lang voor het officiële begin van de lente ons met kleurenrijkdom ver blijden. Galanthus - De vroegste bloeiers zijn natuurlijk sneeuwklokjes die in geheel Europa, van het westen tot aan Rus land, inheems zijn. Galanthus bloeit vrij-hangend op 15 cm-lange stelen en kan reeds in janu ari tevoorschijn komen. Plant de bolletjes in groepjes, 5-10 cm diep en op dezelfde onderlinge afstand, in bordes, rotspartijen, tussen flag- stones, onder heesters en bomen, ver wilderd in gras of in bloembakken. Ze doen het het best in vrij vochtige, zware grond en in half-schaduw. Sneeuwklokjes vermeerderen zich snel, en wanneer de pollen te dicht worden moet men ze opnemen, delen en verplanten - vlak na de bloei, en eer het blad is afgestorven. Eranthis - De winteraconiet past prachtig bij de sneeuwklokjes, daar zij met haar helder-gele kleur in de zelfde periode bloeit. Eveneens in heems in de gematigde streken van Noord-Europa en Klein Azië. Bloeiend van januari tot in februari, zijn zij eerst omringd door een prach tige groene kraag, geen echt blad maar een schutblad. Het echte palm- achtige blad komt pas tevoorschijn als de bloemen geheel geopend zijn. Men hoeft ze slechts eens in de 4-5 jaar op te nemen, te delen en te ver planten. Zij passen zich even goed aan verschillende standplaatsen aan als de sneeuwklokjes. De knolletjes moeten direct na ont vangst geplant worden, en als ze er droog en verschrompeld uitzien een dag of twee bedekt worden met voch tig zand of turfmolm vóór het uitplan- ten. Zet ze in zanderige, grove grond met veel humus. Plantdiepte ongeveer 2-5 cm op plaatsen met half-schaduw Crocus - Er bestaat een prachtige collectie botanische crocussen, die vóór de maart-bloeiende, groot-bloe- mige crocussen bloeien. Tussen sep tember en eind november worden de bollen 5 cm diep geplant, en op een onderlinge, aan de standplaats aange paste afstand. In borders, tussen flag- stones, onder heesters en bomen en in bloembakken Alle botanische cro cussen kunnen in het gazon of in wild- tuinen verwilderen. Ze bloeien van januari tot in maart en vermeerderen zich gemakkelijk. Men moet ze om de 3-4 jaar opnemen, delen en verplanten nadat het loof is afgestorven. Iris - Vernoemd naar de griekse go din van de regenboog produceert de ze bolsoort bloemen die tot de mooi ste voorjaarsbloemen behoren, en de vroegbloeiende lage soorten zijn geen uitzondering. Plant de bollen onmid dellijk na ontvangst. De plantafstand en plantdiepte moet ongeveer 5 cm. bedragen. Zij doen het goed in de border, onder heesters en bomen en in de rotstui- nen, men kan ze laten verwilderen of in een bloembak planten. Wel houden ze allen van veel zon. I. danfordiae uit Oost-Turkije heeft zoet-geurende citroengele bloemen. Dit soort bloeit reeds eind januari op 7,5 cm hoge stelen. I. histrioides major heeft heldere, gen tiaan-blauwe, wit-gespikkelde bloe men. Zij bloeit in maart en wordt 7-5 cm hoog. Dit weer-bestendige soort komt het best tot haar recht in zonnige rotspartijtjes, waar ze, in groepjes geplant een beeldschoon ge heel vormen. I. reticulata uit Zuid-Rusland prijkt met geurige, fluweelachtige campanu la-paarse bloemen, die in februari maart bloeien. Onder de geurige, thans verkrijgbare hybriden noemen wij de vlasblauwe en geel-gevlekte Cantab, de hemels blauwe en brons-geel gevlekte Harmo- ny en de rood-purperen J.S. Dyt. Scilla - Onder de uitgebreide familie Scilla die uit noord-west Perzië stamt is er één soort die veel eerder dan de anderen bloeit. Dat is S. tuberge niana, die men zonder overdrijving charmant" kan noemen met haar knikkende, klok-vormige bloempjes op een bladloze steel, de kleur is onge woon zacht-blauw op een zilverachti ge ondergrond. De stelen zijn onge veer 10 cm lang, de bladeren breed en helder groen. Deze soort maakt haar debuut in februari, soms zelfs reeds eind januari. S. tuberganiana staat niet alleen beel dig in borders en rotspartijen maar ook wanneer ze een opvallend plaatsje krijgt tussen heesters of onder bomen, of verwilderd in het gras. De bollen kunnen op elk moment in de herfst worden geplant, het liefst in groepjes van minstens 10, plantdiepte ongeveer 5 cm. Ze gedijen het best in humus- rijke grond, doen het uitstekend zowel m de volle zon als in half-schaduw. Zij vermeerderen zich snel uit scheu ten en uitzaai, en moeten pas opge nomen, gedeeld en verplant worden wanneer de pollen te groot worden, na zo'n 4-5 jaar.

Soester Courant | 1982 | | pagina 10