Oudste inwoner van Soest werd 102 jaar De bruiloft van Kloris en Roosje 149 De Eekhoorn huizenkrant Dokter J. G. de Weger opvolger dokter R. E. H. Buss 677 Mensen bezochten voorlichtingscentrum Gas- en CAIbedrijf Afscheid van raadsleden 1 september Soest heeft weer wat Honsbergen SNIJWORST Honsbergen Kip- carbonade Honsbergen Honsbergen TOMATEN Honsbergen Bewoonsters Vredeskamp hebben last van vlieglawaai Franse camembert Woensdag 18 augustus 1982 ®®e jaargang no. 51 Maarschalksbos-Zonnegloren Konijnen „bevrijd" '•U>. !d'h PER KILO WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Alleen donderdag (fijn) 150 GRAM van 2.09 voor Alleen donderdag 1 KILO Heerlijk gekruld (max. 3 kg. per klant) van 8.98 C98 voor Alleen donderdag De vrouwen in het vredeskamp naast de vliegbasis Soesterberg hebben het vaak niet gemak kelijk. Meer dan eens zijn ze 's avonds en 's nachts lastig gevallen en donderdagavond hadden ze opnieuw iets te kla gen. Het helicoptervliegen bezorgde hen zoveel last, dat ze omstreeks kwart voor elf de politie belden met het ver zoek haar invloed aan te wenden om een eind aan het vliegen te maken. De politie maakte hen echter duidelijk dat dit niet tot haar competentie behoort, zo dat de vrouwen zich tot een andere instantie moesten wen den. Overigens werd het vlieg- programma normaal afgewerkt. Met koophuizen die u in geen andere gids aantreft. Een ruime keuze van huizen in Amersfoort, Soest, Baarn en omgeving. Vraag gratis toezending. Peters bv AÉftx Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Soest, 02155-16251 ëfSF Amersfoort, 033-30488 Alleen donderdag 250 GRAM voor Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per halfjaar f24.— Verschijnt iedere woensdag SOESTER COURANT Hot bestuur van de Stichting Maar schalksbos/Zonnegloren deelt mede dat als opvolger van de heer R. E. H. Buss, chirurg, de heer J. G. de Weger, chirurg, met ingang van 16 augustus de chirurgische praktijk in het ziekenhuis Zonnegloren zal voortzetten in asso ciatie! verband met de heer R. Colt hof f. Zoals eerder gemeld heeft de heer Buss een funktic aanvaard in het zeer binnenkort te openen Zuiderzee- zickenhuis in Lelystad. Voor de dyna mische dr. Buss betekent het opnieuw mede opbouwen van een nieuw zieken huis een grote uitdaging en zijn besluit moet dan ook geheel los worden gezien van de recente ontwikkelingen in de Nederlandse ziekenhuiswereld. Deze ontwikkelingen zijn voor de heer De Weger ook geen aanleiding geweest zich niet aan Zonnegloren te verbin den. De heer De Weger deelt met bestuur, direktie en andere medewerkers de op vatting dat het niet wel denkbaar is dat een ziekenhuisvoorziening ontnomen zal worden aan de bevolking van Baarn en Soest. Dat dit een belangrijke verworven heid is, is het begin van dit jaar nog eens onderstreept toen de bevolking van beide gemeenten zich ingezet heeft voor het behoud van de ziekenhuizen Maarschalksbos en Zonnegloren tot het tijdstip waarop het nieuwe fusiezieken huis de Oelte de poorten opent. Het is zeker dat beide gemeentebe sturen en het bestuur van de Pro vincie Utrecht eveneens op dit stand punt zullen blijven staan. Zij doen dit in de overtuiging dat de plannen, zoals deze door het ziekenhuisbestuur zijn ontwikkeld, een optimale gezondheids zorg waarborgen voor de 60/70.000 inwoners van Baarn en Soest tegen zo laag mogelijke kosten en recht doen aan de plannen van minister Garde niers om tot een versnelde beddenre- duktie te komen. Uitgangspunt is hierbij mede dat een zo grote bevolkingsgroep aanspraak kan maken op eigen voorzieningen. De heer De Weger aanvaardt zijn funktie, na een zorgvuldige selektie- procedure uit een groot aantal kandi daten, dan ook met volledig vertrou wen in de toekomst. Hij genoot zijn opleiding aan de chirurgische afde ling van het St. Anthonius-ziekenhuis te Utrecht en heeft zich inmiddels met terwoon in Soest gevestigd. In het kader van de steeds nauwer wordende samenwerking tussen de specialisten teams van Maarschalksbos en Zonne gloren zijn ook besprekingen gaande om de banden tussen de chirurgen van beide huizen nog nauwer aan te halen, vooral met het oog op verdieping van de kwaliteit en kontinuïteit van de zorg. Op de grote lijst van mogelijke bezui nigingen om de Soester financiën weer in het gareel te krijgen, wordt onder meer sluiting van het voorlichtings centrum Gas- en CAIbedrijf voorge steld. Dat zal dan een uitgaven beperking betekenen van 50.000 gulden per jaar. De 677 Inwoners die vorig jaar dit centrum bezochten hebben dan geboft; zij kregen tenminste nog ge heel gratis informatie over vele zaken, waarbij, zo blijkt nu uit het jaarver slag over 1981, de warmwatervoor ziening erg in trek was. Naast deze, wat .interne" voorlich ting genoemd wordt, werd er ook voor lichting gegeven op o.a. bewoners- avonden van woningbouwverenigin gen, tijdens de „markt" in Soest-Zuid èn bij verbruikers thuis. Overigens was dit voorlichtingscen trum niet alleen bezig met het ver strekken van informatie over energie besparing. Ook het gemeentelijk in formatiecentrum aan de Steenhoff- straat deed daaraan. Het bezoekersaantal daar was 4485 n een onbekend aantal van hen kwam eigenlijk ook voor deze „bezuiniging" binnen. Zij konden tevreden huis waarts keren met een handvol brochu res en toelichting op de diverse sub- Kies van Rouwendaal als uw verzekeringsadviseur. Dat stelt u zeker nooit teleur! BIJ ONS HYPOTHEEKRENTE vanaf 10% J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 sidie mogelijkheden waarvan gebruik gemaakt zou kunnen worden. De stuurgroep Energiebesparing, die door de gemeenteraad speciaal inge steld werd voor dat doel, kent vijf werkgroepen: 1. openbare gebouwen; 2. bestaande woningwetwoningen; 3. openbare verlichting; 4. zwemba den en 5. bedrijven en instellingen. Stuk voor stuk hebben zij veel werk verzet. In de afgelopen periode kwa men de volgende zaken aan de orde en werd er ook daadwerkelijk aan ener giebesparing gewerkt: optimalisering spouwmuurisolatie schoolgebouwen (er is inmiddels een krediet voor be schikbaar gesteld dat evenwel nog steeds wacht op goedkeuring van G.S. spouwmuurisolatie gymnastiekloka len (bijna uitgevoerd); bouwkundige voorzieningen (zoals kierdichting); energie-bewust handelen propageren; energie besparende maatregelen club gebouwen; afzonderlijke verwar ming schoolruimten (niet altijd ren dabel); beperking stookseizoen; be sprekingen woningbouwverenigingen (plannen isolering in vergevorderd stadium); ander schakelschema open bare verlichting; beperking verwar ming zwembad en voorlichting ten aanzien van energiebesparing aan in Soest gevestigde bedrijven. Gedurende het kalenderjaar 1981 kwam de stuurgroep zeven maal bij een. Verder werden meerdere bijeen komsten gehouden door de diverse werkgroepen. In de oktober-vergadering van de ge meenteraad zal blijken of de stuur groep en de werkgroepen hun werk verder kunnen voortzetten. Een onbekende dader heeft in de nacht van zaterdag op zondag het bovenste gedeelte van de konijnenflat van M. S. aan de Middelwijkstraat opengezet. De „flatbewoners" werden daardoor in staat gesteld om aan de wandel te gaan, wat niet de bedoeling is van degene die tamme konijnen uit lief hebberij houdt. Een aantal dieren werd op de hoofdweg gevangen, ter wijl de rest op één na ook in de buurt kon worden gepakt. 'ujfi umi Receptie dr. Buss Naar aanleiding van het vertrek van dr. R. Buss van Soest naar Lelystad wordt hem door vrien den en bekenden een afscheids receptie aangeboden. De feeste lijke bijeenkomst zal plaats vinden op zaterdag 28 augustus a.s. in gebouw „De Rank", Soesterbergsestraat 18. Tijdens deze receptie, die van 16.00 uur tot 18.00 uur zal duren zal de afscheidnemende chirurg een cadeau worden aangeboden. In de vergadering van dinsdag 7 sep tember worden de nieuw gekozen raadsleden beëdigd. Van de „zittende" raad wordt op woensdag 1 september a.s. in een extra vergadering, welke om 19.30 uur begint in de aula van het Grirtlandcollege aan de Noorderweg, afscheid genomen. Een aantal leden keert niet terug; enkelen daarvan hebben een lange staat van dienst achter de rug. Uit de cda-fractie vertrekken de heren Hoek stra, Oldenboom, van Poppelen, Stam en Storimans; uit de WD-fractie me vrouw Korthuis; uit de PvdA-fractie de dames Van Stiphout en Van Gelder; uit de fractie van D'66 de heren Jonker en Gerth en uit de fractie van Progres sief Soest mevrouw Tomassen en de heer Nuijten. De dames Korthuis en Van Stiphout zetten hun politieke carrière voort in provinciale staten van Utrecht. De heer Van Poppelen had onafge broken zitting in de raad vanaf 1962; de heren Oldenboom vanaf 1966 en Sto rimans vanaf 15 nov. 1967; mevrouw Korthuis en de heer Hoekstra vanaf 1970. Ë)e heer Stam werd op 18 oktober 1973 benoemd als opvolger van de heer J. C. Smits. De heer Jonker werd benoemd in 1970; sloeg daarna de raadsperiode '74/'78 over en kwam in 1978 terug. De heer Gerth werd tussentijds be noemd op 16 mei 1974 (tot september '74) en keerde eveneens in 1978 terug. In september 1974 werden beëdigd de dames Van Stiphout en Van Gelder, terwijl mevrouw Tomassen en de heer Nuijten in 1978 hun intrede in de raad deden. „Nieuwkomers" in de raad die op 7 september aantreedt zijn de WD-ers Krijger, Oudemans, Jacobs, Ribbink en mevrouw Nolen; de CDA-ers Blom, Strietman, Van Brummelen en Van den Breemer; de PvdA-ers de heer Van Gelder en mevrouw Meijer en de heer Van Gard eren van de politieke bundeling SGP/GPV/RPF. „Blijvers" zijn van de WD: mevrouw Blommers en de heren Plomp, Onder- delinden, Blaauw, Ebbers en Beijëfr; van het CDA mevrouw Greefhorst en de heren Verheus, Van Logtenstein, Menne en Bolhuis; van de PvdA de heren Kingma en v.d. Brakelvan D'66 mevrouw Allard en van Progressief Soest de heer Visser. die hij ook zal dirigeren bij de uitvoe ring; de voordrachtskunstenaar Anne Holtrop neemt de tekstregie voor zijn rekening en zal de rol van Thomasvaer vervullen; Hans Kraal, die ook de public relations verzorgt, stelt met Anne Holtrop, Jan Roels en Bert Over- beek de nieuwjaarswens samen; Qui van Woerdekom, dirigent van het be faamde Amersfoorts Jeugdorkest, werft de musici; de aankleding van het toneel en de zorg voor de requisieten is in handen van Inge en Peter Zeeman. Last but not least stelt de heer Gjalte- ma, directeur-beheerder van De Borg, de grootste zaal op 1 januari '83 ter beschikking, die - naar men hoopt - dan bij alle drie voorstellingen uitverkocht zal zijn. Vanzelfsprekend zijn in deze fase van de voorbereidingen nog lang niet alle problemen opgelost. Peter Houtzagers en zijn tientallen medewerkers reke nen op de steun van een aantal Soester ondernemers, wanneer op hen een beroep zal worden gedaan aankleding en versiering van het toneel voor hun rekening te nemen. Soest heeft op het terrein van tradities (Gildefeesten en Karnaval) initiatiel- nemers nimmer in de kou laten staan. Het is onze stellige overtuiging dat Peter Houtzagers met zijn plannen voor de Bruiloft van Kloris en Roosje voor 1 januari a.s. vele handen op elkaar krijgt. Soest heeft weer wat. Te danken aan het artistieke schaap met meer dan vier potenPeter Houtzagers. Mevr. S. Bon-Zeldenthuis is weer een jaartje ouder geworden. Maandag j.1. vierde zij verjaardag nr. 102 in het ver zorgingshuis Mariënburg. Het werd een dag met vele felicitaties. Uiteraard belangstelling van de gemeente Soest, daarnaast bloemen en geschenken van familie en een uitgebreide vrienden schaar. Ondanks haar hoge leeftijd is de jarige in het gelukkige bezit van een goede gezondheid. Slecht ter been, dat wel, maar voor de rest geen reden tot klagen. De kloeke Friezin is reeds sinds 1942 weduwe, maar ontvangt wekelijks bezoek van haar kinderen. Gevraagd naar een verklaring voor haar hoge leeftijd luidde het antwoord: Op de foto v.l.n.r. wethouder D. Hoek stra, mevrouw S. Bon-Zeldenthuis en haar twee zoons. „Ik heb mijn hele leven tot mijn 90e jaar hard gewerkt. Daar blijf je gezond bij. Alles interesseert mij nog, behalve televisie. Van die ellende wordt een mens niet wijzer, en zeker niet ouder". Mevrouw S. Bon-Zeldenthuis kan het met haar 102 jaar weten. Wie in dit zomerse jaargetijde plannen maakt voor de viering van de Nieuw jaarsdag '83 zal in de opvatting van velen een gevoelige zonnestreek heb ben opgelopen. Niet te snel tot een dergelijke conclusie komen. Peter Houtzagers, dirigent en arrangeur van de gospelgroep „The Messengers" en regisseur van het toneelgezelschap „Soester Applaus" vormt op deze con clusie een uitzondering. Geruime tijd heeft hij met het idee gespeeld de op voering van de Bruiloft van Kloris en Roosje tot een jaarlijkse traditie in Soest te maken. Een idee dat vaste vormen kreeg en op 1 januari a.s. gestalte krijgt. De opvoering van de Bruiloft van Kloris en Roosje te Amsterdam heeft bij de artistiek begaafde Peter Hout zagers model gestaan. In de hoofdstad werd „de bruiloft" op Nieuwjaarsdag opgevoerd in de Stadsschouwburg na de jaarlijkse uitvoering van Vondel's drama de „Gijsbrecht van Aemstel". Het stuk schetst in boertig oud-Neder lands de feestelijkheden na de voltrek king van het huwelijk. Dat hierbij fors gegeten en gedronken, gezongen en gedanst, geschertst en geflirt wordt, behoeft geen betoog. Hoewel een en ander zich rond 1800 afspeelt, doet het wat Bruegheliaans aan. De dialogen zijn hier en daar wat gepeperd, doch altijd binnen de gren zen van „fatsoen". Het hoogtepunt is de Nieuwjaarswens van Thomasvaer en Pieternel, uitge sproken aan het einde van het spel. Dit echtpaar, de ouders van Kloris, laat een aantal gebeurtenissen van het afgelopen jaar de revue passeren „met ernst en luim" zoals dat heet. Ook brengen ze, tussen deze milde kritiek, bepaalde wensen en verwachtingen van de burgerij voor het komende jaar tot uiting. Na een door allen meegezongen Finale Is het stuk afgelopen. In de toegangs bewijzen is de tekst van het stuk opgenomen. Straks in Soest een Kloris, een Roosje en een bruiloft. De tekst van de Gijs brecht wordt niet van de plank ge haald. Peter Houtzagers heeft een woud met moeilijkheden moeten omkappen alvo rens zijn besluit, Kloris en Roosje in Soest toegang te verschaffen, een feit werd. Bij de leden van The Messengers en het Soester Applaus vond hij vol doende ambitie en talent om zijn plan nen te realiseren. Meer problemen leverde zijn speurtocht naar een ge schikte tekst en de daarbij behorende muziek. Gelukkig herinnerde de bi- biothecaris van het Nederlands Cen trum voor Amateurtoneel zich, dat er „misschien iets in zijn bibliotheek te vinden zou zijn". De - enigszins verminkte - tekst bleek de juiste te zijn. De muziek was echter niet meer te achterhalen. Petra Hout zagers is toen zelf aan het componeren gegaan. Hij had nog wat schetsen en notities in voorraad. Wel moest hij zich hierbij houden aan de capaciteiten van amateur - zangers en musici. Hij wilde koste wat kost de beschikking hebben over een klein orkest van strijkers, houtblazers, een piano en - met het oog op enkele boerendansen - een accordeon. Medio April '82 was de partituur klaar, de tekst gerangschikt en waar nodig aangevuld. Om het plan te realiseren moesten zangeressen en zangers, zangsolisten, dansers en danseressen, een choreo graaf, acteurs en actrices en musici worden gevonden. Voorts repetitie ruimten en een zaal om het op te voeren. Wie zou zich belasten met de costumes, de toneelaankleding, de re quisieten? Wie zou zich belasten met de jaarswens de nodige feiten verzamelen en op rijm zetten? Dan blijkt dat men in de regio niet alleen over vele talentvolle mensen kan beschikken, maar ook dat ze enthousiast zijn en direct „in" zijn voor een nieuw idee. En daar zijn ze dan: Lea te Hasselo, docente volksdansen, studeert de dan sen in; Gerard Ristjouw repeteert met de zangsolisten, het koor en een orkest,

Soester Courant | 1982 | | pagina 1