Vakantie filmrol vol? Betere kleurenfoto's bij van Oosten m dekontakUens G//@n VAARDERHOOGT Alle films worden in eigen kleurenlaboratorium met de hand afgewerkt. Ski-voorbereiding en fitness-training bij sportschool Pouw m Poolse kinderen terug naar eigen land brilmode DOE-HET-ZELVERS van oosten fotografie Veilig alle films blijven bij ons in huis. Snel voor 4 uur 's middags gebracht, na 4 uur MMB|PBjH|||g|jj^ volgende dag gereed. Kwaliteit alle foto's worden met de hand op kleur gekorrigeerd. i Vreemde interesse voor school Rondje Handballers starten seizoen met toernooi Competitie Cross CTS in Biddinghuizen Pony-spelletjesdag op de Eng BIRKSTRAAT 2 - SOEST - TEL 12874 4'% voor Clematis een prachtige klimplant! 9 ^oostv^Coiminl^ar^jVoonsda^J^i^ 9 REKLAME FOTOGRAFIE TECHNISCHE FOTOGRAFIE REPORTAGES LUCHTFOTOGRAFIE Soesterbergsestraat 57, tegenover busstation Soest-Zuid Door het aantrekken van een leraar lichamelijke opvoeding wordt Sport school Pouw in staat gesteld enkele ft. nieuwe cursussen op het programma te plaatsen. De in Soest gevestigde 1 sportschool heeft al jaren judo. boksen, karate en jiu-jitsu op het programma staan. Het is de bedoeling, dat naast de seniorenuren, de woensdag be- stemd wordt voor jeugdjudo. Sinds kort is men ook met algemene conditietraining begonnen en in sep tember wordt het cursuspakket uitge breid met fitness-training en body building. Er blijkt namelijk een grote behoefte te bestaan aan deze vormen van het op peil brengen en houden van de lichamelijke conditie. Het is be kend. dat er op het gebied van fitness, krachttraining en body-building vaak maar wat aangerommeld wordt. Om deze excessen te voorkomen is een gediplomeerde leraar lichamelijke op voeding aangetrokken. Zo kan er op een verantwoorde manier gewerkt worden met voor iedereen aangepaste belastingen. Dit is mede mogelijk, om dat de kleine groepen individuele aandacht garanderen. Voor iedereen is er dus een aangepaste cursus; voor de gene. die wat slanker wil worden of de conditie wat op wil vijzelen, maar ook voor degene, die een speciale krachttraining wil volgen. Een meer specifieke fitness-training is gericht op de wintersportvakantie. Al heel lang wordt er overal in het land skigymnastiek gegeven voor de men sen, die goed voorbereid de sneeuw in willen. Onderzoeken hebben uitgewe zen, dat de kans op skiongelukken voor goed voorbereide mensen veel klei ner is, dan voor mensen, die a.h.w. zo achter hun buro vandaan komen. Tevens is het veel prettiger om met een goede conditie aan de favoriete sport te beginnen. Om in Baarn en Soest de mogelijkheid van een goede skivoorbereiding te bieden, start Sportschool Pouw een drietal nieuwe cursussen. Allereerst de skivoorbereidingscursus speciaal gericht op het alpine-skiën. In de cur sus langlaufvoorbereiding komt de steeds groter wordende groep lang laufers aan bod. De nieuwste ontwik kelingen op skigebied worden hier bij gevolgd. Zo zal bijvoorbeeld het rol- skiën zijn plaats krijgen in de lang laufvoorbereiding. Voor diegenen die alleen willen leren rolskiën staat er een aparte cursus op het programma. De wintersportcursussen worden ge leid door een leraar lichamelijke op voeding, die zelf toplanglaufer en er varen alpine-skiër is. De lessen worden gedeeltelijk in Baarn en in Soest ge geven. Voor inlichtingen kunt U bellen 02155-15001. Vrijdagavond vertrokken de 63 Poolse weeskinderen met hun begeleiders na een 14-daags verblijf in Baarn naar hun vaderland. Naast de herinnering aan een onver getelijke vakantie vertrok het Poolse gezelschap met koffers vol praktische geschenken. Het comité „Baarn helpt Polen" kan met voldoening op de zeer geslaagde aktie terugzien. Ar De naaih ,,Da Costaschool" op de voorgevel van het schoolgebouw aan de Prins Bernhardlaan is niet meer compleet sinds een onbekende dader twee letters heeft ontvreemd. Hij nam de D en de H weg. door Arie Wandelaar Pools uitstapje voorbij Vrijdag j.J. hebben de 63 Pool se weeskinderen, die in Baarn een ongelooflijke vakantie kregen aangeboden, hun kof fers gepakt. Arie is de laatste dag een kijkje in hun vakantie verblijf gaan nemen. Zonder in sentimenteel geleuter te ver vallen moet het hem van het hart dat er zich aandoenlijke tafereeltjes afspeelden. Neem nou bijvoorbeeld eens dat klei ne Poolse jongetje. Arie schat te hem op pakweg veertien jaar. In wel vier verschillende talen zijn wij met elkaar aan de praat geraakt. Ansichtkaarten, met afbeel dingen er op van Madurodam, Schevingen, Rotterdam, Am sterdam, Spakenburg, waren voor dat joch de beelden die bewijzen dat Holland zo onge veer het mooiste land is dat er op wereld bestaat. Hollan ders werden uitgeroepen tot de liefste, aardigste en vrij- gevigste mensen die er op deze aardkloof rondlopen. Tastbare bewijze van zoveel vrijgevig heid werden getoond. Welis waar is het bestaan van een simpele spijkerbroek wel tot Polen doorgedrongen, de moei lijkheid is alleen dat ze er niet te koop zijn. Arie's Poolse vriendje voor een dag, had er één. Gekregen. Zo maar. Hij hoefde er in het Pools al leen maar dank-U-wel voor te zeggen. In zijn gammele koffer twee doosjes hagelslag. Wie wat bewaart heeft immers wat. In Polen zullen ze straks zien en proeven dat luilekkerland nog bestaat. Wel ver weg, maar toch. Het bestaat. Een ander relekwie dat werd getoond: klompen. Zijn jongenshanden streelden het hout. Alsol 't joch een ko nijn zijn vriendschap betuig de. Voor hem straks de illusie dat hij de enige Poolse jongen op klompen is. Je wordt er als buitenstaander een beetje ver legen mee wanneer je ziet wat voor kinderen bijzonder, en voor ons zo vanzelfsprekend is. Voor de zoveelste keer denk je: wat is de wereld toch raar dat je er niets aan kunt doen. In Baarn hebben ze daarvan tien dagen het bewijs geleverd. Hangend uit een coupé-raampje zag Arie die vrijdagavond zijn Poolse vriendje terug. Toen de trein zich in beweging zette zwaaide hij, riep luidkeels iets onverstaanbaars, en verdween met 62 kinderen en hun bege leiders uit het gezicht. Zonder dat Arie het besefte riep hij terug: ,,Dag knul, tot ziens'.' Dat sloeg natuurlijk nergens op, maar weet hoe je zoiets in het Pools zegt? Arie in ieder geval niet. De onzin die Arie uitkraamde was ook een ande re uitzwaaier niet ongaan. „Hoe bedoelt U dat met tot ziens" wilde hij van Arie weten. Arie gaf in eerste instantie toe dat hij dat eigenlijk ook niet wist, en mompelde ter verontschul diging dat de wereld klein is, en een mens maar nooit weet. Diep onder de indruk van dit vertrek is Arie thuis bij een kop koffie over dit onderwerp met Marie aan de praat geraakt. Zij wil er ook maar niet aan dat alleen Baarn in staat zou zijn Poolse kinderen iets on vergetelijks te bezorgen. Ze kwam met de Soester Courant tevoorschijn waar in de rubriek „Meningen van Lezers" onder het pseudoniem TULP een heer of dame instemming had be tuigd met Arie's voorstel aan het Soester zakenleven in de komende decembermaand Poolse kinderen naar Soest te halen. Wie deze TULP ook is, Arie is hem dankbaar. Slechts één reactie. In al zijn optimisme wijt Arie dit aan de vakantietijd. Mensen hebben dan immers wel iets anders aan hun hoofd. Net zo min als één zwaluw lente maakt is één TULP voldoende om wat Arie voor ogen staat te realiseren. Om in december Poolse kin deren in Soest te krijgen moe ten meer tulpen zich laten ho ren en kleur bekennen. Wanneer U dit leest zijn de 63 Poolse weeskinderen al weer een dag of wat in hun woon plaats terug. Ze hervatten hun alledaagse leven van grauw heid en armoede. Toch is er, tussen hun vertrek naar Baarn en hun terugkeer naar Polen in tien dagen een wonder, noem het wat Arie betreft mirakel, gebeurd. Volwassen mensen hebben kleine mensen geloof - hoop en liefde gegeven. Arti kelen die in geen etalage te koop worden aangeboden. Je hebt er alleen maar een hart voor nodig. Kloppend zoals in Baarn. „Tot ziens, knul" flap te Arie er op het Baarnse per ron uit. Wie weet? Stiefbeen en zoon Rondje Soest deed Arie een dag of tien terug zijn fiets parkeren aan de Veldweg. Vandaar op weg naar een uiterst beschei den, maar in ieder geval zeer ludiek feestje. Geen deftigheid, geen toestanden, maar wel gezellig. Handje schudden met Elly, Mischa, Ton en Wouter. De Soester „Stiefbenen" beter bekend als de onbetaalde di rectie van de stichting SPUL- LENHULP. Tien jaar oud. Vandaar het gezellige feestje. Er waren, zo heeft Arie begre pen, heel wat vaste en nieuwe klantjes van SPULLENHULP ter receptie. In een tijd dat wij iedere gulden weer moeten om draaien, alvorens wij hem uit geven, is dat niet zo vreemd. Voor wie nog niet weet waar Arie 't over heeft het volgende. SPULLENHULP ontstond in een tijd dat Soest zich dage lijks in welvaart waste. Wij schaften nieuwe spulletjes aan, waren uitgekeken op fietsen met roestplekken, automa tiseerden de keuken. Wat ons jarenlang gediend had kwam als welvaartsafval bij de vuil nisman terecht. Het kon im mers niet op. In die tijd waren er echter ook nog mensen die het hoofd koel hielden. Nood gedwongen, omdat ze minder dan anderen deel aan de wel vaart hadden, of gewoon om dat ze het zonde vonden rede lijk goede spullen in containers te zien verdwijnen. Ton Paauw, Elly en Herman Joosten, de toenmalige wethouders De Haan en mevr. Walter v.d. Togt ga ven de impulsen tot het bestaans recht van SPULLENHULP. Honderden Soestenaren zijn er in de loop der jaren geluk kig mee geweest. Jonge men sen deden er, relatief gezien voor een appel en een ei hun inkopen, daartoe in staat ge steld door vele Soestenaren, die in SPULLENHULP, wat hun overtollige huisraad be trof, een betere bestemming zagen dan de gemeentelijke reinigingsdienst. Naarmate de welvaart op een lager pitje kwam te staan werd de spoeling bij SPULLEN HULP ook wat dunner. In het kleine gebouwtje van SPULLENHULP aan de Veld weg heeft Arie zich laten ver tellen dat er voor bepaalde artikelen zelfs wachtlijsten bestaan. Zo schijnt o.a. de vraag naar kinderbedjes erg groot te zijn en bestaat er ook grote belangstelling voor kleding en schoeisel. Arie kwam er achter dat heel wat Soester jongelui grote en kleine delen van hun beginnende uitzet bij SPULLENHULP op de kop hebben getikt. Ze zijn er, dank zij SPULLENHULP, nog ge lukkig mee. U, die met uw overtollige spul len geen raad wist, en bij het opruimen er van aan SPUL LENHULP voorrang verleen de, mag gerust weten dat an deren daarmee in de meeste gevallen geweldig geholpen zijn.Doorgaans zien wij iets dat 10 jaar bestaat niet staan. SPUL LENHULP wel. Een instituut met een levende funktie in deze tijd. Soms niet helemaal be grepen door iedereen. Ter re ceptie een volgens de haute- couture geïnstalleerde dame, die wilde weten of er tegen een zacht prijsje een video-rekor- der kon worden gekocht. Arie vermoedt dat ze over tien jaar meer kans van slagen heeft. ARIE. Op zaterdag 28 augustus en zondag 29 aug. wordt er op het handbalveld aan de Birkstraat/Ferd. Huycklaan weer het jaarlijks openingstoernooi van BDC gehouden. Zaterdag komen de welpen, pupillen en adspiranten in het veld terwijl dit zondag door de junioren en senioren wordt voortgezet. Voor de jeugd zal op woensdag 25 aug. weer training gegeven worden. Dit zal op dezelfde tijden zijn als vorig seizoen. Zijn er jongens of meisjes die interesse hebben in handbal? Zij kunnen 2 weken komen kijken of ze het leuk vinden. Het Cross Team Soest organiseert op zaterdag 21 aug. haar 3e autocross competitie. Hierin gaan van start de 1300 cc en de specialklasse. Daar de Gemeente Soest voor deze competitiecross geen toestemming wilde verlenen, heeft het bestuur gelukkig de Gemeente Biddinghuizen wel bereid gevonden de cross aldaar te laten verrijden. De start is om 13.30 uur. De C.T.S. is tevens van plan om een nieuwe klasse in te voeren. Men denkt aan „standaard" oude auto's voor mensen die graag met bescheiden mid delen toch willen autocrossen. Welis waar moeten de auto's voor eigen- en andermans veiligheid voorzien zijn van een rolbar en 4-punts gordels. Extra voorzieningen zoals de dure noppenbanden, trekkerbanden e.d. zijn niet toegestaan. Voor nadere inlichtingen hierover; dhr. G. J. Kroon, tel. 035-41369. Niet op de speelweide, maar op het terrein van de familie Van Dijk aan de Soesterengweg 20, wordt zaterdag 28 augustus a.s., ter afsluiting van de zomervakantie weer een spelletjesdag met pony's gehouden. Alle bezitters van een pony kunnen daar aan deel nemen. De inschrijftermijn sluit za terdag 20 augustus. Het wordt nu de vierde keer dat Sa- brien van Dijk met Renee van Elk en Marieke de Bree een dergelijk fes tijn organiseert. De speldag, die om 10.00 uur begint, omvat onderdelen als springen, dressuur, zaklopen, aardappelrace, hindernissen, hooi- netten-race en schildpadrace. Omdat de deelnemers de hele dag bezig zijn, wordt er ook voor gezorgd dat de in wendige mens niets te kort komt. Vorige keer, dat was met Pasen, wa ren er liefst veertien deelnemers. Men houdt nu rekening met een nog grotere opkomst. Voor inlichtingen en aanmel ding kan men terecht bij Sabrien van Dijk, telefonisch bereikbaar onder nummer 20918. N.P.B. koor hervat repetities. Op woensdagavond 18 augustus 1982 worden de repetities van het N.P.B. Koor Soest hervat. De repetities wor den gehouden in het kerkgebouw van de N.P.B. Rembrandtlaand 20 te Soest iedere woensdagavond aanvang 20.00 uur. Het koor staat onder leiding van de heer Ger. van Doren. Nieuwe leden zijn van harte welkom! Polycon kontaktlenzen zijn „Z"uurstofdoorlatende harde lenzen die ook nog zacht op het oog aanvoelen. Dat is nieuw. Tot voor kort waren alleen zachte lenzen gasdoorlatend. Maar niet iedereen is geschikt voor zachte lenzen, of men ziet tegen het veeleisende onderhoud èn de hoge kosten op. Toch wil ledereen graag profiteren van die nieuwe ademende lenzen. Zijn er nog meer voordelen van die nieuwe ,,Z"uurstofdoor- latende Polycon lenzen? Gelukkig wel! 1De lenzen zijn buitengewoon ogenvriendelijk. 2. De lenzen bevatten siliconen en voelen daardoor duidelijk zachter aan dan normale harde lenzen èn laten voldoende zuurstof door. 3. De gewenningstijd is zeer kort. 4. De meeste mensen die Polycon lenzen dragen kunnen zonder problemen lenzen en bril afwisselen en blijven steeds helder zien. 5. Overgevoeligheid tegen licht en hinderlijke reflexen worden door de nieuwe Polycon lenzen bijna altijd opgeheven. 6. Sportbeoefenaars hebben meer baat bij de Polycon lenzen, omdat het materiaal een betere warmte-afgifte heeft. Dat is belangrijk voor de zuurstofbehoefte van het oog. Wie heeft er bijzonder veel voordeel van? ledereen die leeft en werkt in een omgeving waar de lucht droger is dan normaal. Dat is in airconditioned gebouwen zoals kantoren, warenhui zen, ziekenhuizen, banken, supermarkten of gewoon thuis waar de C.V. de lucht droog maakt, Polycon lenzen moeten nat bewaard worden, maar vragen géén duur of gecompliceerd onderhoud. Polycon lenzen geven het comfort van zachte lenzen en het scherpe zien van harde lenzen. Polycon lenzen gaan langer mee dan zachte lenzen. Polycon lenzen kunnen verzekerd worden. Gediplomeerd optometrist - Lid O.V. Een van de mooiste klimplanten is de Clematis of Bosrank. Hel is daarom jammer te zien dat ze er in veel tuinen vooral het eerste jaar na aanplant erg armetierig bijstaan, terwijl dat beslist voorkomen kan worden. Een Clematis is een bosplant en ver langt dus zure, humusrijke, vruchtbare grond. Bij het planten kunnen we daar voor zorgen, door het maken van een ruim plantgat. Vooral tegen muren of gevels, of in het geval van erg slechte grond mag zo'n gat al gauw zo'n 50 cm in het vierkant zijn en ook zo'n 50 cm diep. De uitgegraven grond kan worden vermengd met tuinturf en compost (of koemest) in de verhouding 4:1 waarna de bemeste grond weer in het gat wordt teruggebracht. Hierna kan worden geplant. Clematishybriden worden al tijd in pot gekweekt en verkocht en kunnen daardoor het hele jaar, zolang het niet vriest worden geplant. De potkluit moet zorgvuldig in stand gehouden worden en het planten mag zeker niet te ondiep gebeuren. Belangrijk is dat de bosrank zo geplant wordt dat hij geen concurrentie kan ondervinden van wortels van andere planten. De meeste Clema tishybriden, vooral de grootbloemige zijn behoor lijke zonaanbidders maar de zon mag bij geen enkele Clematis op de voet schijnen. Dii kan zonodig worden bereikt door het plaatsen van een plantje of dakpan zoals veel gebeurt. Wat mooier is bijv. de aanplant van een klein heestertje of dwergconi- feertje met een niet te krachtige wortelgroei. De laatste jaren is het assortiment Clematissen dat op tuincentra wordt aangeboden behoorlijk uitgebreid. Allereerst zien we natuurlijk veel aanbod in de grootbloemige hybriden, waarvan de paarse va riëteit ..Jackmanii", de blauwe „President" en de rose, donkerrose gestreepte „Nelly Moser" de meest bekende zijn. Momenteel staan echter ook de karmijnrode „Ville deLyon" de helderrose „Hagley Hybrid" de paarsrode „Rouge Cardinal" en nog vele anderen volop in bloei en zijn dan ook op veel plaatsen verkrijgbaar. Er zijn ook kleinbloemige soorten die al in april bloemknoppen vertonen. De bekendste is Cl. montana waarvan de variëteiten „Tetrarose" en „Rubens" het meest in omloop zijn. Deze zijn buitengewoon winterhard, kunnen wel tot 12 m hoogte of lengte uitgroeien en bloeien vanaf eind april tot juni met rose en donkerrose bloem. Deze clematis kan overigens ook behoorlijk half schaduw verdragen. Clematis Alpina brengt kleine helderblauwe bloempjes voort vanaf april en kan gedurende de zomer regelmatig nabloeien zon of halfschaduw wordt verdragen. Weinig bekend is, dat er zelfs een gele soort is. Cl. „tangutica", een niet zosnelle groeier, met bloemen waarvan de kroonbladeren teruggeslagen zijn waar door ze een klokvorm hebben. De bloeitijd Is van juni-sept. en na de bloei verschijnen pluizige vruch ten, die in droogboeketten kunnen worden gebruikt. Een veelheid aan soorten, een behoorlijke klimmer met een af en toe haast tropisch aandoend uiterlijk. Kortom er is een Clematis voor iedere tuin.

Soester Courant | 1982 | | pagina 9