Rest.'t Zwaantje te Soesterberg een gewaardeerd leerbedrijf r x A.s. weekend Gildefeesten „VAARDERHOOGT Herman Verbeek over de Internationale Vredesbeweging Poppententoonstelling in Soester Oudheidskamer Meer dan 5600 werkzoekenden in rayon Amersfoort DOE-HET-ZELVERS 98 8 !5 15 19 >9 t Menu van de koksmaatjes: Vroege naaktloper De wereld vergaat Aangezien ook Soest met zijn ruim 40.000 Inwoners een stuk je van de wereld is past een nogal opmerkelijk krantenbe richt wel degelijk in Arie's ru briek „Rondje Soest". Misschien was u nog met va kantie, en heeft u het alarme rende bericht gemist. Mis schien was u thuis, en heeft u er overheen gelezen. Hoe dan ook, het stond in vele kranten: op 15 juni 1985 zal de wereld vergaan. Helicopters Geldvervoer Zegt u het kenteken 55-ÜB-75 iets? Waarschijnlijk niet. Het behoort toe aan een Mercedes Benz bestelwagen. De kleuren zijn oranje-blauw. Wat moet u met deze gegevens? Hopelijk niets. Ze zijn net zoveel voor de eerzame burger waard als de aanduiding SHELL bij de benzinepomp, de toelichting slager bij de naam VAN ASCH en de tekstverklaring AALS MEERS BLOEMENHUIS bo ven een lading uitgestalde ro de rozen. En toch is er met de Mercedes Benz, 55-UB-75, in de kleuren oranje en blauw iets bijzonders aan de hand. Arie ziet het vehikel regelma tig ih Soest rondtoeren. Vaste stopplaatsen en afnemers zijn een aantal plaatselijke ban ken. Niet zo vreemd, want van welke kant Arie de wagen ook in het oog krijgt staat er met koeien van letters de veVmel- ding GELDVERVOER "op te lezen. Als Arie werkzaam was bij een afdeling ter voorkoming van misdrijven dan zouden de letters vanaf vandaag onzicht baar worden gemaakt of ver dwijnen. Met zo'n advertentie op je bestelwagen verzoek je niet om moeilijkheden, nee je smeekt er in de tegenwoordige tijd om. Treurig, maar helaas wel waar. Chr. Oratorium Ver. Baarn hervat repetities voor Vlinder- en Althaeastruik 11 Soester Courant van woensdag 25 augustus 1982 11 In het door velen geprezen, maar ook door anderen gelaakte leerlin- genstelsel, draait ook het onderwijs centrum van de bedrijfstak Horeca mee. Dat betekent dat er een vakop leiding is voor kok of kelner, waar bij de leerling drie vier dagen per week wordt opgeleid in de praktijk van het horecabedrijf en één of twee dagen naar school gaat. Eén van de bedrijven die zich beschikbaar stelt voor de "praktijk" is het bekende Café-Restaurant 't Zwaantje te Soesterberg, waar dezer dagen de twintigste leerling de keuken "ver laat". Per jaar zijn in 't Zwaantje twee plaatsen beschikbaar en dat betekent dal het restaurant nu tien jaar meedraait in dit leerlingenstel sel. Tijdens een wat officiële bijeen komst werd vorige week enige aan dacht aan dit lustrum besteed. De twee leerlingen Jerry Overeem (20) uit Baarn en René Vlaar (21) uit Amersfoort, stonden in gezelschap van hun leermeester, de chef-kok Joop Wesseling, de pers te woord. In hun gezelschap bevond zich ook de directeur van 't Zwaantje, de heer Jac. W. Leenaerts en de heer G. J. M. Ligthart, hoofd buiten dienst leerlingenstelsel van het SVH-Onderwijscentrum te Zoeter- meer. Leenaerts huldigt het standpunt dat de jeugd die wil werken, ondanks alle problemen op de arbeidsmarkt, recht op werk behoudt en met het oog op de toekomst van alle horeca bedrijven werkt hij met volle over tuiging mee aan het leerlingenstel sel. Zijn restaurant is door de stichting vakopleiding Horeca "goed" bevonden om horeca-Ieerlingen ge legenheid te geven hun theoretische opleiding (op de vakschool) te com pleteren met de noodzakelijke en belangrijke praktijkervaring. "Wanneer", zegt de heer Leenaerts, "we de jeugd niet de kans geven om de zo noodzakelijke praktijkervaring op te doen, zijn we als horeca druk bezig om onze eigen glazen in te gooien. Wanneer het complete bedrijfsleven (ook in an dere sectoren) daar de komende ja ren ongelimiteerd mee doorgaat, missen we over een paar jaar een complete generatie opvolgers en plaatsvervangers". Woorden waar de heer Ligthart het voor de volle honderd procent mee eens is. De opleiding kent 3 onder delen: restaurantkok, restaurant kelner en instellingskok. Ze bestaat uit een primaire opleiding en een voortgezette opleiding. De primaire opleiding duurt, afhankelijk van de vooropleiding één, twee of drie jaar. De opleiding wordt afgerond met een examen en een diploma. Daarna is het nog mogelijk om twee jaar verder te leren in de voortgezette opleiding, die dan uit eindelijk weer kan resulteren in het diploma "Meester-Kok". "Voor deze vakopleiding is zeer grote belangstelling. Er zijn duizen den leerlingen", aldus de heer Ligt hart, "vandaar dat het belangrijk is dat goede restaurants hun medewer king aan de opleiding verlenen. Voordat een horecabedrijf door de stichting wordt aangewezen tot leer- lingbedrijf, wordt veel informatie ingewonnen en zijn tal van gesprek ken gevoerd. Daarbij konten dan de rechten en plichten van de leer ling én van het bedrijf aan bod. Het leerbedrijf en de leerling worden dan verder begeleid door de consu lent. Er wordt met de leerling een arbeidsovereenkomst voor de duur van een jaar afgesloten. Chef-kok Wesseling benadrukt dat de leerling gedurende zijn opleiding in meerdere restaurants ervaring moet opdoen. "Het is niet goed jaren bij hetzelfde bedrijf te blijven zitten". Het moet betreurd worden dat door de huidige economische si tuatie steeds minder bedrijven hun deuren openstellen voor leerlingen, 't Zwaantje behoort daar niet toe, zal er ook niet snel toe behoren, omdat de heer Leenaerts als lid van de examencommissie zeer goed op de hoogte is van het belang van goede opleidingsmogelijkheden voor de jeugd, die in de horeca aan de slag wil. In 't Zwaantje worden de leerlingen beslist niet gebruikt voor het schil len van de aardappelen, uien schoonmaken en vaatwassen. Als bewijs daarvan hebben wij, uiter aard in samenwerking met hun "leermeester" Wesseling een "Me nu van de Koksmaatjes" samengesteld, dat nu gedurende drie weken in 't Zwaantje op de kaart prijkt. Wat dat betreft is er sprake van een nationale primeur, die naar de heer Ligthart verwacht, navolging zal krijgen. Feuilleté d'asperges au beurre de cerfeuil: Bladerdeegbroodje met asperges en kervelboter Gaszpacho: Koude tomaten groentesoep Parfait a 1'orange Halve sinaasappel gevuld met sinaasappelparfait Steak de veau a la crème de ciboulette: Gevulde kalfsoester met romige bieslooksaus geserveerd; diverse soorten groenten aardappelassortiment Fraises Romanoff Verse aardbeien in een saus van room en crème de cassis Aanbevolen wijnen: Witte wijn: California Emerald Paul Masson Rode wijn: California Red Wine Paul Masson Koksmaatje Jerry Overeem, chef-kok Joop Wesseling en de heer J. Leenaerts. De ex-voorzitter van de P.P.R., Herman Verbeek, zal op dinsdagavond 31 au gustus a.s. in Soest spreken over de internationale vredesbeweging. Hij is onlangs in New York geweest waar een internationale alliantie is opgericht van vredespartijen. Behalve de Nederlandse Politieke Partij Radicalen is ook de „Citizens Party" van Barry Commoner toegetreden. Deze Amerikaanse vre despartij krijgt steeds meer aanhang en heeft inmiddels al in 40 van de 51 Staten van Amerika afgevaardigden gekregen. Verder hebben zich bij de internationa le alliantie aangesloten de ..Griinen" uit Duitsland, de „Ecology Party" uit Engeland, „Les Ecologistes" uit Frankrijk en de „Partito Radicale" uit Italië. Herman Verbeek heeft ook regelmatig contact met vredesbewegingen in de Oostbloklanden. In september gaat hij opnieuw naar de DDR op uitno diging. „Wij proberen scheidsrechter te zijn tussen oost en west. Wij zullen beide machtsblokken letterlijk van elkaar scheiden, ze uit elkaar houden", aldus Herman Verbeek, die voor de P.P.R. deze internationale samenwerking ge stalte probeert te geven. De bijeenkomst in Soest vindt plaats in Restaurant v.d. Brink aan de Soester- bergsestraat 122, zaal 3. Aanvang: 20.00 uur. De toegang is gratis en ie dereen is hartelijk welkom. Een zestienjarige krantenloopster werd 's morgens om half zes door een naakte man achterna gezeten. Het meisje kwam totaal overstuur thuis. Haar vader waarschuwde de politie, die de man echter niet meer aantrof. Wederom iets bijzonders in de Oud heidskamer. Naast de huidige exposities over oude gebruiken, ambachten en voorwerpen zijn er regelmatig wisseltentoonstel lingen. Deze hebben een meer eigen tijds karakter en zijn bedoeld als te genhanger of ter vergelijking met het „oude", dat te zien is in de Oudheids kamer. De komende weekenden tot half sep tember is er een sprankelende expo sitie van poppen. Geen gewone poppen, maar karakterpoppen met een gemid- door Arie Wandelaar Nu zijn er, als het om het ver gaan van de wereld gaat, meer en eerder onheilsprofeten ge weest. Wij worden over het vergaan van de wereld op be paalde zondagochtenden door alleraardigste getuigen van Je hova regelmatig geïnfor meerd. In tegenstelling tot veel van onze vrienden en relaties, vinden ze bij het brengen van deze boodschap bij ons nimmer een gesloten deur. Weliswaar hebben ze in de loop der jaren het jaartal, dat de wereld zou vergaan nogal eens moeten wijzigen, maar wie daarover valt is een kniesoor. De laatste mededeling omtrent het vergaan van de wereld kwam echter uit een niet ver wachte hoek. Radio Vaticaan bracht het. Dat is andere koek, dan die door Jehova's getuigen op de eerste dag van de week aan huis wordt bezorgd. Beste vrienden, Arie is per soonlijk voor u op onderzoek uitgegaan. Bij redacties van kranten, die het bericht in hun kolommen hadden opgenomen, werd hij niet veel wijzer. Een telefoon tje met het A.N.P. in Den Haag bracht duidelijkheid. Het be richt, dat de wereld op 15 juni 1985 vergaat, is niet afkom stig uit Vaticaanse kringen. Het is de uitkomst van „koffie- dik-lujken" door een aantal westerse atoomgeleerden. Een uitkomst die, hoe kan het be staan, in de opvatting van de redactie van radio Vaticaan serieus genoeg was om er be kendheid aan te geven. De lucht er dus mee in. Nou is ook Arie allerminst ge lukkig met de gedachte dat een nucleaire wereldoorlog het be reiken van de finish voor mil joenen mensen zal betekenen. Het is in zijn opvatting al diep treurig genoeg dat jonge men sen, die nog een lange toekomst voor zich hopen te hebben, met die zekerheid moeten leven. Dat daar nu ook nog een aan tal wijsneuzen bijkomt, die ons wil laten geloven dat wij tot 15 juni 1985 de tijd hebben om adem te halen acht hij even onwaar als onjuist. Want kijk, of u nu voor of te gen de plaatsing van kernra ketten bent, die zouden volgens het bericht de oorzaak van de totale vernietiging zijn, het is in Arie's persoonlijke belevenis nog altijd zo, dat niet mensen het tijdstip waarop de wereld vergaat voor 't zeggen hebben. Daar waren, zijn en blijven wij tot aan het eind van de wereld nog altijd te onmondig voor. Begrippen als leven en dood, wij kunnen er ais mensen, van uit ieders persoonlijke verant woordelijkheid, zowel positief als negatief, toe bijdragen. Het laatste woord zullen wij echter nooit hebben en krijgen. De Schepper, hoe u die ook noe men wilt, van deze en andere planeten, laat zich niet door zich noemende atoomgeleer den het einde van het bestaan voorschrijven. Hij oordeelt al leen over hetgeen wij tussen start en finish met leven en dood gedaan hebben. Daarom, 15 juni 1985, een da tum om zeer snel te vergeten. Bewust of onbewust, daar is Arie nog niet achter, slagen de vrouwen van het Vredeskamp in Soesterberg er bijna weke lijks in met groot en klein nieuws de kranten te halen. Soms serieus, soms op een ma nier waarom je alleen maar kunt lachen. De vorige week berichtten deze en andere kranten, over een klacht van de Vredeskampvrouwen. De poli tie in Soest was door de vrou wen gebeld met de mededeling dat overvliegende helicopters hinderlijk veel lawaai maak ten. Of daar, aldus luidde het verzoek, iets aan te doen zou zijn. Arie weet niet welke Soes ter brigadier de dames te woord heeft gestaan. In ieder geval slaagde hij er niet in de helicopters tot landen te dwin gen en daarmee aan de klacht van de klaagsters tegemoet te komen. Als Arie nou toevallig zo een politie-pet voor vijf mi nuten zou hebben opgehad dan zou hij de volgende welge meende adviezen hebben gege ven: a. Dames, koop nimmer een toegangsbewijs voor het Soes ter Natuurbad wanneer u wa tervrees heeft. b. Logeer nimmer in een berg- hotel wanneer alleen al het uit zicht op bergen u benauwt. c. Geloof de makelaar niet die u een flat in de omgeving van Schiphol belooft waarin u de K.L.M. niet ziet en hoort pas seren. d. Solliciteer nimmer naar de funktie van nachtzuster wan neer nachtrust u lief is. Even weg Niet vreemd opkijken wanneer u de komende twee weken het kwieke mannetje, dat Arie in Rondje Soest moet voorstellen, mist. Met Marie gaat Arie er twee weken tussenuit. Geen vliegtuig - boot of trein komt er aan te pas. Met de auto ver trekken wij naar het land van de Tukkers. Dicht bij huis dus. Wij kijken uit naar een heer lijke vakantie, waarvan Arie nu al weet dat de laatste dag het mooist zal zijn: lekker te rug naar huis. Beste mensen duim een beetje voor mooi weer. Tot straks. ARIE. delde grootte van 70 cm., tot In de fi nesses uitgebeeld. Geboetsèérd met behulp Van een nieuw materiaal, dat eigenschappen heeft, waardoor de karakters bijzonder goed tot hun recht komen. Karakters, die nog versterkt worden door de bijzonder goede en tot in de puntjes verzorgde kleding. Deze poppen, in de vrije tijd vervaar digd door Marlies Ernst-Bakker uit Amersfoort, waarbij haar man het boetseren heeft uitgevoerd, getuigen van een groot vakmanschap. De poppen, die in Amersfoort reeds veel belangstelling hebben getrok ken, zijn te zien in de Oudheidskamer. Ook worden poppen tentoongesteld van de dochters Gabi, Betty en Gudula van de fam. Bakker, alsmede van Marion Reinhout met eigen boetseerwerk. Ook Marlies heeft het boetseerwerk van enkele van haar poppen zelf ge maakt. Gaat u het komende weekend naar de gildefeesten, loop dan ook binnen bij de Oudheidkamer. Er zijn altijd mensen aanwezig, die u, indien gewenst, de nodige informatie kunnen geven. De Oudheidskamer vindt u schuin tegenover het terrein, waar de gil defeesten worden gehouden, aan de Ferdinand Huycklaan. Openingstijden zaterdag van 10 tot 17 uur. Zondags van 12 tot 17 uur. Dezer dagen is huis aan huis bezorgd het programma van de Gil defeesten 1982, die a.s. donderdag 26 augustus beginnen en eindigen op maandag 30 augustus. De feesten worden geopend met een oriëntatierit door Soest voor fiet sers. Deze rit duurt ongeveer anderhalf uur. De start is vanaf 18.00 uur bij de feesttent aan de Ferdinand Huycklaan. Iedere deel nemer ontvangt een herinnerings medaille. Zaterdagmorgen is er een prestatie loop over 3000 en 6000 meter, ter wijl op die dag het concours hip- pique naast de paardenummers een hohpnHioheidswedstrijd nlet land bouwtrekkers laat zien. Zondag zijn er het traditionele ko- ningsschieten en de kinderspelen, terwijl het maandagmiddag feest is voor de bejaarden en lichamelijk gehandicapten. Tijdens die middag is aan de hand van foto's in de feesttent een alternatieve oriënta tierit door Soest uitgezet. De feesten worden besloten op maandagavond met een Veronica Drive-in Show voor de jeugd. Leveren op donderdagavond het PVO-orkest en de Eemlander Blaas kapel hun bijdrage, aan de feest vreugde op zaterdag- en zondag avond is dat de Band Daylight. In de maand juli is het aantal werk zoekenden in het rayon Amersfoort ge stegen tot 5611; t.w. 3628 mannen en 1983 vrouwen. Vergeleken met de maand juni van dit jaar betekent dat een stijging bij de mannen met 147- en bij de vrouwen een stijging met 188 personen. Van het totaal aantal van 5611 zijn 1090 meisjes en 1122 jon gens jonger dan 23 jaar. In percentages is 32% van de inge schreven werkzoekende mannen jon ger dan 23 jaar 60% tussen de 23 en 50 jaar en 8% ouder dan 50 jaar. Bij de vrouwen zijn deze percentages respectievelijk 57% (onder de 23 j.); 40% (onder de 50 j.) en 3% (boven de 50 j.). 58% van de mannen en 50% van de vrouwen staat langer dan een half jaar ingeschreven. Naar oeroepsgroepen gaat het om 1087 werkzoekenden in de bouw; 751- in de metaal; 950- in de sector handel; 1226- administratie365 onderwijs; 432 me disch; 196 huishoudelijk en 1428 onge schoold. Het betekent dat nu in het rayon Amersfoort 7,4% mannen en 11,6% vrouwen (van de afhankelijke beroeps bevolking) als werkloos staat inge schreven. Voor de provincie Utrecht zijn deze percentages 8,2 (mannen) en 11,5 (vrouwen) en voor heel Nederland res pectievelijk 11,6 en 15,5. Amersfoort heeft thans 2974 werkzoe kenden; Baarn 565; Bunschoten 326; Eemnes 123; Leusden 385; Soest 1078 en Woudenberg 159. De vraag naar personeel is verder ge daald: juni '82 nog 253; eind juli 201 tegen 306 vorig jaar eind juli. De Christelijke Oratorium Vereniging Baarn heeft j.1. maandag haar repe tities hervat. Deze oefenavonden wor den iedere maandagavond van 20.00 tot 22.00 uur gehouden in het Nutsge- bouw aan de Burgemeester Penstraat 6 te Baarn. Dirigent is de heer Thijs Kramer. Voor informatie en opgave als lid kan men kontakt opnemen met mevrouw A. Plooij-Heeringa, Gladiolenstraat 28 te Baarn, telefonisch bereikbaar on der nummer 02154-12945. geen of kleine bloemen zouden krijgen worden ge heel verwijderd. Een heel andere heester, is de Althaeastruik, beter bekend onder zijn latijnse naam Hibiscus. De plant heeft wel enkele dingen gemeen met de zojuist beschreven vlinderstruik, maar heeft een geheel ander voorkomen en wordt niet of nauwelijks bezocht door vlinders. Het ge was Hibiscus is al zo lang in cultuur, dat er geen wilde vormen meer van bekend zijn. Veel lezers zullen bij de naam Hibiscus direct denken aan de Chinese roos een bekende kamerplant, waar deze tuinplant dan ook familie van is. Voor een goede bloei is het belangrijk dat de struik op een zonni ge beschutte plaats wordt geplant, omdat anders de grote aantallen bloeiknoppen moeilijk in bloei komen. Iedere bloem bloeit maar een dag, maar door het grote aantal knoppen dat vooral in een warme zomer wordt voortgebracht is er ook ie dere dag weer nieuwe bloei, van half juli tot begin oktober. De struik kan op den duur tot zo'n twee meter hoogte uitgroeien, maar moet daarvoor wel eerst de gelegenheid krijgen; daarom moeten we aanvankelijk bij het snoeien niet te hard van stapel lopen. Als de Hibiscus wat maat begint te krijgen kunnen de scheuten van het vorig groei seizoen in het voorjaar tot vrijwel aan de basis worden teruggesnoeid. De bloei vindt namelijk plaats op het nieuwe hout. De praktijk leert dat in ons land de enkel- bloemige kweekvormen het best voldoen. We ko men ze tegen in wit, blauw, purper, rose-rood en nuances hierin. Zowel vlinder- als althaeastruiken worden tegen woordig tijdens hun bloeitijd in pot aangeboden, zodat nu planten zeer goed mogelijk is. Ditmaal wat aandacht voor twee rijkbloeiende heesters, die in de nazomer voor een behoorlijke dosis kleur in de tuin kunnen zorgen. De Buddleia of vlinderstruik, die ik het eerst wil bespreken wordt momenteel steeds mooier en wordt tijdens zijn bloei zoals de naam al aanduidt be zocht door grote hoeveelheden vlinders. Er komen allerlei soorten vlinders op de struiken voor, die de nectar met hun lange roltong uit de bloemen ha len. Vroeger had de Buddleia maar een korte bloei tijd, maar door kruisen en selecteren is de bloei periode zo verlengt dat deze wel van half juli tot half oktober kan duren. Om dit te bereiken moeten wel de uitgebloeide bloemen die lelijk bruin verkleuren na de bloei worden weggesneden om plaats te maken voor nieuwe knoppen. De vlinder struik kent variëteiten in allerlei kleuren. Enkele goede zijn de witte „White Cloud" de diep paarse „He de France", de roodpurperen „Royal Red" en de meer donkerpaarse „African Queen". Zelfs gele kweekvormen komen voor, maar worden zelden te koop aangeboden. Qua grond is de vlin derstruik niet erg kieskeurig, maar ze staat wel graag in de volle zon, waardoor ook het vlinder- bezoek wordt bevorderd. In hele koude winters vriezen de planten ver terug, maar in het voorjaar na de vorst moeten alle takken toch tot 20-30 cm. worden teruggesnoeid, zodat de struik wat lager blijft (minder gevaar voor windbreuk) en de bloei- trossen groter worden. Heel dunne takken, die toch

Soester Courant | 1982 | | pagina 11