Vuil in leidingwater in woningen op de Eng Gemeente Soest blijkt er een illegaal stortgat op na te houden nommn DeEekhoorn huizenkrant Geen verkeersmaatregelen in Kerkebuurt Carport in bouwstrook van woning blijft verboden Woensdag 25 augustus 1982 60e jaargang no.52 Appelsientje of Goud appeltje 172 Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Inzameling schoenen voor Polen SMEER- LEVERWORST Perziken 10 stuks 2.50 Bloemkool per stuk 1.19 Vleesverkoop Nic van Dam kompleet in lederwaren SAMSONITE pluskollektie '82/'83 NIEUW Ca. 20% onder adviesprijs Bouwmaatschappij kiest eieren voor haar geld Dorpshuis bestuur Soesterberg blijft nog Nieuwe asfaltlaag Eikenlaan J.G. van Rouwendaal B.V. SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47 A, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per halfjaar f 12.— Buiten Soest per half jaar 24.— Verschijnt iedere woensdag WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-maketaars Zie pagina 4 Dit weekend Vanuit Soesterberg gaan nog regelmatig vrachtauto's met goederen naar Polen. Ook op 10 september wordt weer een reis ondernomen. Naast levensmiddelen zal er de komende maanden in Polen grote behoefte zijn aan winter- kleding en vooral ook schoeisel; schoenen en laarzen voor kinde ren en volwassenen. Nu loopt men er dikwijls blootsvoets en dat zal in de naderende win ter, die in Polen zeer streng kan zijn, niet vol te houden zijn. Schoeisel kan in Soest afgele verd worden bij de heer H. Za- haczewski, Groen van Prinste- rerstraat 27, tel. 11396. Ook kan men kontakt opnemen met de heer A. S. Blokzijl, Koppenlaan 21 te Soesterberg, tel. 03463-1463. Met koophuizen die u in geen andere gids aantreft. Een ruime keuze van huizen in Amersfoort, Soest, Baarn en omgeving. Vraag gratis toezending. Peters bv éÉfe Makelaardij o g. voor wonen in de groene zone Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-30488 Donderdag 250 gram Vliespinda's Vers gebrand 250 gramKing size pinda's Vers gebrand 250 gram Candy Nuts van 7.50 voor Donderdag Saksische Stukje van 200 gram van 1.96 voor Donderdag Het gat op de Eng waar de gemeente illegaal stort en zo op het oog niet alleen plantsoenvuil. Fel is in de door de provincie georga niseerde hoorzitting, in verband met een vergunning aan de heer Kuyer voor het stortgat aan de Verlengde Taimalaan, uitgehaald naar de ge meente. Zij kreeg het verwijt van het twintigtal bezoekers aan de hoorzit ting, er in het gebied omsloten door Verlengde Taimalaan-Beukenlaan en Waldeck Pyrmontlaan, zelf een ille gaal stortgat op na te houden. De amb tenaren van de provincie keken er van op; daar was hen niets van bekend. Maar de hinderwet-inspecteur van de gemeente ontkende het niet: er werd plantsoenafval gedeponeerd. Omwo nenden wisten echter beter: het gaat om gier en rioolslib. De grote belangstelling voor de hoor zitting was een gevolg van de ook dit jaar in de buurt weer heersende krekelplaag. Dat is mede een gevolg van het warme zomerweer, maar de stortgaten in deze hoek van Soest blij ken ideale kweekplaatsen te zijn voor dit ongedierte. De eerder genoemde hinderwetinspec teur zei alles te weten over oplossing van dat probleem. Het gestorte mate riaal moet steeds zeer nauwkeurig met zand worden afgedekt en de op dat zand wildgroeiende ruigte moet worden verwijderd. Maar juist aan beide zaken wordt in het gemeentelijk stortgat niets gedaan en de ambtenaar kreeg heel wat ver wijten naar het hoofd geslingerd. Zijn opmerking dat het gebied door zijn grote toegankelijkheid nauwelijks af te sluiten is, sneed wel hout en zo werd ook door geen van de omwonenden weerlegd dat juist particulieren in dat terrein veel illegaal storten: complete inhouden van vuilniszakken tot en met etensresten toe. Aan de krekelplaag werden de meeste woorden gewijd en wat de zandgaten betreft was op een enkele uitzondering na, iedereen het er mee eens dat ze snel volgestort moeten worden. Ze veroorzaken, hoe sekuur er ook ge stort wordt, overlast. ,,Het stinkt er al tijd", zei de heer Van Heezik. Dat werd door de hinderwetinspecteur ontkend, maar de heer Machielse, ambtenaar van de provincie, zei dat er altijd wel iets te ruiken was. Er werd door de omwonenden wel aan gedrongen op een zeer stringente con trole van de stortgaten. ,,U moet", zei de heer Van Heezik namens hen allen, ,,in uw voorwaarden eindelijk eens rekening houden met de omwo nenden". Overigens werd ook opgemerkt, en dat ook tot verbazing van de provincie, dat er nog gestort wordt in de ga ten" van Kok en Beijer. De provincie gaat het allemaal controleren en de gemeente weet nu al dat zij voor haar illegale" stortgat een vergunning moet aanvragen. De omwonenden krij gen dan opnieuw gelegenheid bezwa ren te maken. Morgen, donderdagmiddag om twee uur zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaats hebben aan alle houders van kaarten. Een bewoner van de Kerkebuurt heeft enige tijd geleden het college van bur gemeester en wethouders gevraagd iets te doen aan verkeerssituaties in die omgeving. Het aantal voertuigen dat gebruik maakt van de Kerkebuurt om de drukke doorgaande weg door Soest te mijden, neemt steeds meer toe en leidt tot gevaarlijke situaties. Het college heeft inmiddels de resul taten binnengekregen van de verkeers tellingen in de Kerkebuurt die daar ge nomen zijn mede naar aanleiding van genoemde vraag. Sterk, komfortabel hand vat. Stevig aluminium frame. Verbeterde scharnieren. vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16. Soest, telefoon: 02155-13473 Verwerking van de cijfers heeft echter geleerd dat er geen sprake is van een hoge verkeersintensiteit. Er kan zelfs gesproken worden van een situatie die overeenkomt met een normale woonbuurt, waarin, door het achter land, landbouwverkeer of vrachtver keer ten behoeve van de landbouw voorkomt. Het college ziet dan ook geen noodzaak tot het treffen van ver keersmaatregelen De resultaten van de tellingen waren: (aantal motorvoertuigen v.v. (mvt) per etmaal c.q. tussen 07.00 en 19.00 uur): Kerkstraat tussen Torenstraat en Olij- keweg: 630/550 mvt. Kerkstraat tussen Eemstraat en Olij- keweg: 1500/1290 mvt. Kerkstraat tussen Eemstraat en Mid delwijkstraat: 1190/1020 mvt. P. v.d. Breemerweg tussen Kerkstraat enFerd. Huycklaan: 1130/1040 mvt. P. v.d. Breemerweg tussen Hooiweg en Ferd. Huycklaan810/700 mvt. Eemstraat tussen Kerkstraat en Lange Brinkweg: 1410/1240 mvt. Lange Brinkweg tussen Eemstraat en Kruisweg: 1480/1260 mvt. De genoemde aantallen zijn zogenaam de personenauto-equivalenten, dat wil zeggen een tractor met aanhanger wordt geteld voor twee personenauto's. Het aantal mvt/etmaal van 1500 valt ruim binnen de intensiteit die geldt voor een woonstraat. Normaal zal 80%, dat wil zeggen 1200 mvt passeren tus sen 7.00 en 19.00 uur. Voor de Lange Brinkweg, Eemstraat en een stukje Kerkstraat liggen de aantal mvt tus sen 7.00 en 19.00 uur iets boven deze grens, echter van een drukke straat kan niet worden gesproken. Gelet op het achterland zal in de Ker kebuurt vrachtverkeer en landbouw verkeer langzaamverkeer) voorko men. Deze is met de beschikbare appa ratuur niet afzonderlijk te tellen, maar aan de hand van ervaringscijfers lig gen die tussen de 5 a 10 procent van het aantal motorvoertuigen per et maal. Dit is eveneens geen uitzonde ring op het beeld van een normale woonstraat. De Bouwmaatschappij W. Uyland heeft haar beroepschrift tegen de aanschrijving van burgemeester en wethouders een aantal voorzie ningen te treffen op haar perceel aan de Postweg te Soesterberg te elfder ure ingetrokken. Men heeft laten we ten aan het gemeentelijk verzoek inmiddels voldaan te hebben. Het beroepschrift zou aanvankelijk vorige week in de vergadering van de commissie voor de beroepschriften behandeld worden, maar daags te voren liet de bouwmaatschappij via haar advocaat weten dat de door het gemeentebestuur gevraagde voor zieningen waren getroffen. Dat betrof het opruimen van het ter rein; het herstellen dan wel slopen van de bouwvallige aanbouwen en het herstellen van de terreinafscheiding. Het was een zaak die jaren liep en die vooral de omwonenden veel ergenis bezorgde. Het bestuur van de Stichting Dorpshuis Soesterberg is op zijn besluit haar werkzaamheden te beëindigen, terug gekomen. In de op 16 augustus gehou den bestuursvergadering heeft men nu het standpunt ingenomen dat men bereid is aan te blijven tot na de raadsvergadering waarin de dorps- huisproblematiek èn de financiële ver goeding voor de sportaccommodatie (in welke vorm dan ook) behandeld is. Er is één voorwaarde en wel dat het bestuur door burgemeester en wethou ders uiterlijk 9 september op de hoog te wordt gebracht van het voorstel dat het college aan de leden van de ge meenteraad zal doen. ,,Het behoeft geen betoog", schrijven de waarnemend voorzitter de heer L. P. Rauch en secretaris C. Altena aan b. en w. „dat het dorpshuis)be- stuur zich met uw voorstel moet kun nen conformeren". Over deze nieuwe standpuntbepaling is in de eerder gemelde bestuursverga dering zeer lang gesproken. Dat er verschil is tussen bouwstrook en erf van een woning, is de heer E. J. van der Lek, sinds de vorige week gehouden vergadering van de commissie voor de beroepschriften duidelijk. Hij kreeg nul op het re kest toen hij probeerde via de com missie alsnog een vergunning te krij gen voor het bouwen van een carport naast zijn woning aan de Mariastraat 20. Die vergunning werd hem door burge meester en wethouders geweigerd omdat er duidelijke strijdigheid is met de bepalingen van het bestemmings plan. Daarin is bepaald dat de be- bouwingsstrook aan de niet-aange- bouwde zijde van de woning geheel onoverdekt en onbebouwd moet blij ven over een breedte van 2Vé meter, gemeten uit de zijde van de erfafschei- ding. Van der Lek's ingediende plannetje voldoet daar niet aan. Zijn bewering tijdens de vergadering van de com missie, dat de bestemmingsplanbepa lingen uit 1958 dateren en dat toen het fenomeen „carport" nog niet bestond, sneed in dat geval geen hout. „Ook nu", aldus gemeentesecretaris Kruitwagen, „wordt deze bepaling nog in bestemmingsplannen opge nomen, ter voorkoming van aaneen gesloten bebouwing, waar die niet be doeld is". De carport zou, zo bleek, vermoede lijk wel gebouwd mogen worden op het erf van de woning, en daarmee wordt dan bedoeld het achtererf, c.q. de tuin. Van der Lek's adviseur, de bouwkun dige J. H. F. v.d. Bremer, ving ook bot met zijn bewering dat hij wel toe stemming voor een carport gekregen had, want al vlug bleek dat deze inderdaad gebouwd was op het erf. Zoals gebruikelijk ontstond er enige verwarring in verband met de door de welstandcommissie wel al verleen den goedkeuring. Commissielid Van den Brakel stelde voor de commissie beter te instrueren. Maar gemeente secretaris Kruitwagen zei dat de wel standcommissie een eigen taak heeft en dat juist haar oordeel ook weer een reden kon zijn om de vergunning te weigeren. De raad krijgt in de eerstvolgende vergadering het laatste woord. worden en dat het in zo'n geval, en zéker niet in Soest, kan blijven bij het stereotiepe antwoord: ,,De zaak is nog in onderzoek' Als eerste uitvloeisel daarvan reed vo rige week donderdagavond een ge luidswagen door de wijk om de nach telijke werkzaamheden ter oplossing van het probleem aan te kondigen. Deze werkzaamheden zijn inmiddels afgerond. Of het afdoende geweest is, valt nog niet te zeggen. Hier en daar blijkt het vervuilingsprobleem nog te bestaan, maar het aantal klachten is aanzienlijk afgenomen. De grote schoonmaakaktie in het na jaar moet afdoende zijn. Op de foto een nachtelijke schoon maakbeurt van de waterleiding op.de Taimalaan. Het gedeelte Eikenlaan tussen de Os- sendamweg en de Buntweg krijgt een nieuwe asfaltlaag. De firma Hendrikse uit Soest gaat de werkzaamheden deze week uitvoeren. Het adres van vertrouwen is van Rouwendaal gewis! Bij ons hypotheekrente vanaf 10% ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 „Wees wijs met water! Gebruik water, maar verspil het niet. En vooral: maak het niet vuiler dan nodig is!", aldus de tekst van een folder van het Water leidingbedrijf Midden-Nederland (WMN). Deze behartigenswaardige woorden worden sinds vorig jaar zo mer in Soest met de nodige scepsis bekeken. Toen immers werd het lei dingwater door nog nooit opgehelder de oorzaak met rioolwater bevuild. Na een grondige schoonmaakbeurt is dat euvel verholpen, zij het dat de woningen op de Eng (voornamelijk de schildersbuurt) nu toch weer met vuil in het leidingwater geconfronteerd zijn. Vorige week donderdagnacht is het WMN begonnen met het schoon- blazen van de buizen in het betrokken gebied. In het a.s. najaar zal het net ook nog op een andere manier gereinigd worden. Tijdens een onderhoud, vorige week met de directeur van het WMN ir. F. A. van Dam, is ons verzekerd dat de verontreiniging niet vergelijkbaar is met die van het vorig jaar. Toen was er sprake van een bacteriolo gische verontreiniging en dat is nu niet het geval. Het gaat nu om de aangroei van ij zer- en mangaanbacteriën, die altijd in het water voorkomen. „Deze bacteriën kunnen niet tegen zuurstof. Wordt het zuurstofgehalte in het water lager dan 6 mg per li ter, dan groeien deze (voor de con sumptie geheel onschadelijke) bacte riën snel aan'aldus de heer Van Dam. Het gevolg daarvan is dat er slier tjes als van shag in het water voor komen, die, hoewel op zich volko men onschadelijk, het water een onap petijtelijk aanzien geven. Hinderlijker is dat wasmachines en koffiezetapparaten verstopt raken en de was vol kan zitten met de eerder genoemde sliertjes. De eerste klachten over de vervuiling kwamen eind juni bij het WMN bin nen. Er werden direct watermonsters ge nomen, maar het resultaat van het onderzoek was niet verontrustend. Gevaar voor de gezondheid is er niet. Omdat de klachten aanhouden heeft de directie van het WMN alsnog besloten de leidingen schoon te blazen. Dat gebeurt via de brandkranen. Najaar In het najaar volgt nog een grotere schoonmaakbeurt, zoals die sinds de ernstige verontreiniging vorig jaar, overal in Soest al heeft plaatsgevon den. „Wij zijn met deze ingrijpende en veel voorbereiding kostende schoonmaak- operatie in mei van dit jaar gestopt. Heel Soest, op de Eng na, is behan deld' zegt de heer Van Dam Voor de verontreiniging die daar nu optreedt, bestaat een verklaring. In verband met de watervoorziening in de flats op de toch al hoger gele gen Eng, plaatste het WMN er inder tijd een „opjager". Daardoor is de druk op de bovenste etages constant. Tijdens het onderzoek naar de grote verontreiniging, vorig jaar, is het hele buizennet in delen afgesloten ge weest. De opjager" werd uitgescha keld en toen daarna bleek dat niemand in de omgeving klaagde over te lage druk, is het apparaat uit een oogpunt van bezuiniging ook niet meer aange zet. Dat gebeurde eerst dit jaar in mei toen uit het gebied „drukklachten" kwamen. Ongeveer veertien dagen na het weer in werking stellen van de „op jager" kwamen de eerste klachten van vervuiling binnen. Misplaatst De binnengekomen klachten worden zoals bij het WMN gebruikelijk allen genoteerd en vervolgens behandeld. Daarbij zijn van de kant van het WMN wat ontactische opmerkingen gemaakt. Als „dooddoeners" kunnen de antwoor den als „U moet uw wasmachine maar niet meer gebruiken" en „laat het koffiezetapparaat voorlopig maar staan" beschouwd worden. Hoe lang wordt nooit verteld en ook niet hoe je de was dan moet doen. Maar volkomen misplaatst is de op merking die een van de klagers kreeg te horen: „U kunt er hoogstens diar ree van krijgen". Ir. van Dam, directie-secretaris mr. H. A. Amoldy en WMN-voorlichter de heer J. M. de Jong vinden dat een kwalijke zaak ondanks alle begrip die zij hebben voor degenen die de klach ten in ontvangst moeten nemen. Zij vinden ook dat er aan de informa tie van „klagers" meer gedaan moet

Soester Courant | 1982 | | pagina 1