1 „Schooldeur naar dagelijks leven moet wijd open blijven" 50 Jaar geleden in Soest TAXI KLOMP 12984 ƒ39,75 s tituu vraagt; uw aandacht: voor: Groepsgesprekken ouders meervoudig gehandicapt kind dfSladhoudn MG N tie GEMEENTE Afscheidsreceptie Beschikking Hinderwet Openbare raadsvergadering Telefoonnummer „Ophalen grof huisvuil" Bouwzaken Voorbereidingsbesluiten Verleende bouwvergunningen Hinderwet Ans Mann, nieuw hoofd Ingenhof: De occasions van Smeeing: 'Het belangrijkste verschil met nieuwe auto's zijn onze prijzen' TEL auto smeeing 26 Augustus 1932 4 5 Soester Courant van woensdag 25 augustus 1982 5 ORD gebied: ten, kruisjes. i. hangertjes. 02154-18253 bekende gerichte ijgbaar. n maten i gesioien 54 12430 est voor BETERING onderhouds- CL in de hoek ot of ze moe kleed. BETROUW- ets anders, huis doen. oleum, nieu- len. dekens. ïjnen. )TE VOOR- vol met per- n. 'RATIS. ■de bankstel mijn tapijt e). schaars en DER iaarn BL Soest itrice iploma ratie Frans uits, In verband met het beëindigen van het wethouderschap van mevrouw M. F. van Stiphout-Croonenberg en de heer D. Hoekstra stelt het gemeen tebestuur de ingezetenen in de gelegenheid afscheid van hen te nemen op donderdag 2 september a.s. tussen 16.30 en 18.00 uur in de kantine van de brandweerkazerne, Lange Brinkweg71, Soest. Bij besluit van 24 augustus 1982 heeft het college van b. en w. een beslis sing genomen op het verzoek van Hypsos Etalagereclame b.v., Batenburgweg 3-5 te Soesterberg om vergunning tot het uitbreiden van een inrichting, die in algemene zin materiaal vervaardigt voor reclamedoeleinden, met een zeefdrukafdeling en opslagruimte voor reclamemateriaal op het perceel Batenburgweg 5 te Soesterberg (kad. gem. Soest, sectie E., nr. 3039). De strekking van de beschikking is: positieve beslissing op aanvraag onder voorschriften ter voorkoming van gevaar, schade en hinder naar buiten toe. het verzoek van G. Akkerman, Steenhoffstraat 62 te Soest om vergun ning tot het uitbreiden van een vuurwerkbewaarplaats op het per ceel Steenhoffstraat 62 te Soest (kad. gem. Soest, sectie K., nr. 2159). De strekking van de beschikking is: positieve beslissing op aanvraag onder voorschriften ter voorkoming van gevaar, schade en hinder naar buiten toe. Het besluit ligt gedurende een maand vanaf 25 augustus a.s. ter inzage op de gemeentesecretarie van 09.00-12.00 uur en in de centrale biblio theek aan de Albert Cuyplaan tijdens de openingsuren. Tegen bedoelde beschikking kunnen de volgende personen in beroep gaan: a. de aanvraagster b. de betrokken adviseurs c. degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22 tweede lid, of 28 eerste lid onder c van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht d. enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21, 22 tweede lid, of 28 eerste lid onder c bezwaren in te brengen. Een beroepschrift kan worden ingediend binnen een maand na ter inzage legging van de beschikking. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, doch worden ingediend bij de Raad van State, Afdeling voor de geschillen van bestuur, Binnenhof 1, 's-Graven- hage. Indien tegen de beschikking beroep wordt ingesteld kan overeenkom stig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek worden ge daan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Woensdag 1 september a.s. om 19.30 uur vindt in de aula van het Grift- landcollege aan de Noorderweg de raadsvergadering plaats. Deze zal in het teken staan van de vertrekkende raadsleden. Dinsdag 7 september vindt, eveneens om 19.30 uur in het Griftland- college, de installatie plaats van de nieuwe gemeenteraad. Tevens wor den de nieuwe wethouders benoemd. Voor het ophalen van grof huisvuil dient men tussen 10 en 12 uur te bel len naar nummer (02155) -18584. Openbare bekendmaking) Toepassing artikel 19 Wet op-de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet. Bij het college is een aanvraag binnengekomen voor: het wijzigen van een opslagruimte op het perceel Koninginnelaan 79 te Soest (kad. gem. Soest, sectie K., nr. 340). Genoemd bouwplan ligt vanaf vrijdag 27 augustus a.s. gedurende 14 dagen ter inzage op de gemeentesecretarie (afdeling I) op de werkdagen tus sen 9 en 12 uur. Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bij het college van b. en w. schriftelijke bezwaren worden ingediend tegen het bouwplan. Openbare bekendmaking) De burgemeester maakt ter uitvoering van artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend dat door de raad van de gemeente Soest bij zijn besluit van 15 juli 1982, afdeling I, nrs. RB 82-139 en RB 82-143 be stemmingsplannen in voorbereiding zijn verklaard voor de percelen Van Weedestraat 4-6 en Koninginnelaan 79, zoals op de bij deze beslui ten behorende kaarten met grijze kleur is aangegeven. Deze besluiten met de daarbij behorende kaarten liggen met ingang van woensdag 25 augustus 1982 op de gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken en stadsontwikkeling (geopend iedere werkdag van 09.00 tot 12.00 uur) voor een ieder ter inzage. Niet-gebonden besluiten Verlening d.d. 6-7-82. verbouwen van een kelder onder het woonhuis op het perceel Steen hoffstraat 67 (kad. gem. Soest, sectie A., nr. 3023). Verlening d.d. 15-7-82. bouwen van een magazijn met kantoorruimte op het perceel Lange Brinkweg 31 (kad. gem. Soest, sectie A., nr. 3592). Verlening d.d. 10-8-82. vergroten van het woonhuis op het perceel Koppenlaan 19 (kad. gem. Soest, sectie E., nr. 2025) vernieuwen van een zomerhuisje op het perceel Birkstraat 118b (kad. gem. Soest, sectie C., nr. 3240) uitbreiden van een woonhuis op het perceel Gen. Winkelmanstraat 45 (kad. gem. Soest, sectie E., nr. 2578). Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen binnen 30 dagen na dagtekening van de publikatie bij het college van b. en w. een gemotiveerd bezwaar schrift indienen. Op de gemeentesecretarie (afdeling I) en de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan ligt ter inzage een verzoek van: Ben Nijhuis B.V., Nieuweweg 97 te Soest om een nieuwe, de gehele in richting omvattende vergunning ingevolge de Hinderwet voor een reparatie-inrichting voor rijwielen, bromfietsen en motoren en een ruimte voor een magazijn op het perceel Nieuweweg 97 te Soest (kad. gem. Soest, sectie G., nr. 4828). Men kan gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunning schriftelijk bij het college van burgemeester en wethouders inbrengen gedurende één maand na datum van terinzagelegging van het verzoek d.d. 25 augustus 1982. Gemotiveerde bezwaren kunnen mondeling in persoon of gemachtigde worden ingebracht op de hierna genoemde zitting, waar gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling over de vraag tussen college, de aanvrager en de overige aanwezigen. De openbare zitting wordt gehouden op donderdag 9 september a.s. om 9.30 uur in het gemeentehuis. N.B. Alleen zij die tijdig (schriftelijk of mondeling) bezwaren hebben in gebracht tegen de aangevraagde beschikking kunnen later beroep in stellen, tenzij wordt aangetoond dat men redelijkerwijs niet in staat is ge weest (tijdig) bezwaren in te brengen. Indien de indiener van schrif telijke bezwaren daarom verzoekt, worden zijn persoonlijke gegevens niet bekendgemaakt. Dit verzoek moet schriftelijk, tegelijkertijd met het bezwaarschrift, bij het college van b. en w. worden ingediend. INFORMATIES: INFO-CENTRUM. STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155 - 22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 10.00 - 12.30 - 13.30 17.00 UUR Ans Mann: „Niet alleen waardering voor typisch schoolse kennis, maar ook voor het sociale gedrag, de creativiteit" Volgende week gaan de Soester basis scholen weer open. Na een vakantie die nu eens niet verregende, maar werd opgeluisterd door een niet afla tend uitbundig zonnetje. Op veel scho len zal alles bij het oude blijven, op sommige zal het onderwijsteam nieu we gezichten hebben. Zoals op de In genhof, de openbare basisschool aan de Molenstraat, waar een nieuw hoofd is benoemd. Het is Ans Mann-Voort man, die overigens al geruime tijd bij het openbaar onderwijs in Soest werk zaam is. Ans Mann heeft haar vakantie thuis in Soest doorgebracht. Inmiddels is zij volop bezig met de voorbereiding op het nieuwe schooljaar. „Een kleine school is de Ingenhof nog, met drie dubbelklassen. Die dubbelklassen juich ik toe, want ik zie daarin veel voordelen", zegt Ans Mann. Zij spreekt overigens liever van „groepen" dan van „klassen". De enige vrouwelijke teamleider van alle Soester openbare basisscholen is afkomstig uit een dorp bij Leiden. „Wij waren thuis met tien kinderen. We hadden het verre van breed, hoe hard er óok in die kleine kruidenierswinkel werd gewerkt. Studeren door meisjes was toen geen gewoonte, een enkel be voorrecht meisje misschien uitgezon derd. Ik ben de onderwijzers nog altijd dankbaar die ervoor gepleit hebben dat ik eerst naar de middelbare school en later naar de academie mocht. Dat was vaak om zes uur opstaan, helpen met karweitjes in de winkel en dan fietsen naar school in Leiden, twintig kilometer verderop. Ik heb altijd moe ten vechten om te mogen studeren. Wat lijkt dat lang geleden, maar dat is het eigenlijk niet, „zegt Ans, die een vrouw aan het hoofd van een ba sisschool ziet als een normaal uitvloei sel van de ontwikkelingen in de maat schappij. Zij heeft overigens niet naar de functie gesolliciteerd, nadat die va cant kwam. Anderen hebben haar voorgedragen, welke voordracht door het gemeentebestuur is overgenomen. Veelzijdig Ans Mann heeft vele kanten van het lager onderwijs in de praktijk leren kennen. Direct na het behalen van haar onderwijsbevoegdheid kon zij aan de slag. „De onderwijzer die ik toen opvolgde, bulderde voor de klas alsof het een legeronderdeel was. Toen al werden mijn ideeën over onderwijs gevormd in de richting zoals ze nu zijn. Ik was blij dat ik na een paar jaar kon overstappen naar een minder klas sikale school. Dat was een school voor buitengewoon onderwijs die was ver bonden aan een voogdij-inrichting. Ik kreeg daar de huishoudklas en de na zorg voor de meisjes die al van school waren, maar een avond per week weer op school kwamen voor onder meer les in zelf maken van kleren. Ik vond het geweldig, al was het zeer zwaar werk" zegt Ans Mann over haar tijd in Leiden. School, thuis en maatschappij zijn voor haar onlosmakelijk met elkaar ver bonden. De jaren als staflid bij een grootwinkelbedrijf in Rotterdam met vele filialen deden haar het bedrijfs leven van binnenuit kennen. „Een zaak in kleding. Ik moest zelf eerst alle facetten van het werk in de praktijk doen voor ik kon beginnen met mijn eigenlijke werk. Dat was het opleiden en bijscholen van jeugdig personeel. Ik moest drie maanden praktijk doen, o.a. aan de lopende band, op de cal culatie-afdeling, in de paskamers en de stafvergaderingen bijwonen. Later is dat opleidingswerk sterk uitgebreid. Het werd landelijk en betrof ook lei dinggevend personeel. Een boeiende tijd en uiterst leerzaam". Amsterdam Door haar huwelijk verhuisde zij naar Amsterdam, waarop zij besloot terug te keren naar het openbaar onderwijs. Enige jaren werkte zij in de Amster damse binnenstad op een school voor buitengewoon onderwijs, een periode die werd afgesloten door de geboorte van haar dochter. „We woonden toen in Amsterdam-Noord, acht hoog in een nieuwe flatwijk. Daar was een Jena planschool in opbouw, die ik gaande weg leerde kennen als invalster voor zieke collega's. Ik werd tenslotte door die school gevraagd tot het team toe te treden". „Alle onvrede over veel aspecten van het onderwijs zoals ik die had meege maakt, was daar snel voorbij. Er was een open sfeer, gezellig en er werd steeds gedacht vanuit de kinderen. Er waren ook veel principiële gesprek ken over het Inhoudelijke van het on derwijs. Het was qua omvang een gro te school, met twaalf stamgroepen, maar iedereen, de leerlingen voorop, kreeg kans tot ontplooien van de eigen persoonlijkheid. Die school werd op het laatst zo groot, dat men uit eigen be weging besloot niet verder te groeien, hoe jammer men het ook vond om met wachtlijsten te moeten beginnen. Ook dat is snel veranderd: toen liefst klei ner worden en nu bijna overal het om gekeerde", lacht Ans. Soest In 1975 werd Ans Mann vanuit Soest benaderd door de Regehtuuter, waar men behoefte had aan een meer erva ren Jenaplanleerkracht. Zij nam de uitnodiging aan en tot voor enige we ken was zij werkzaam op de Regen- tuuter. „In Amsterdam werkte ik met de kleinsten, vanaf het begin in Soest mét de oudsten. Ik heb nooit spijt gehad van de overstap, vooral niet omdat het zo boeiend is samen iets op te bouwen. Nu stap ik dus over van de ene kant van de Nieuweweg naar de andere. Zelfde type gebouw, ook in een flatwijk en er moet veel worden opgebouwd. Die dubbelgroepen op, „de Ingenhof" zijn prima. Kinderen van verschillen de leeftijden kunnen elkaar uitstekend helpen en van elkaar leren. De leer kracht pioet meer individueel en groepsgericht werkeji". „Leeftijdsverschillen maken een groep juist prettiger met elkaar, want tja, die sfeer van het grote gezin spreekt mij nog altijd aan. Daarbij geen riva liteit, geen rangen of standen alsje blieft. Niet alleen waardering voor typisch schoolse kennis, maar juist ook voor het sociale gedrag, de crea tiviteit. Het verschil tussen thuis en school moet zo klein mogelijk zijn; de deur naar het dagelijkse leven moet wijd open blijven. Zo zal dat ook op „de Ingenhof" zijn. Vanzelf zullen zaken als op plezierige manier le ren en andere belangrijke punten met elkaar in aanraking komen' Onverdeeld Ans Mann is groot voorstandster van onverdeeld naar de openbare school. Zij zegt: „Samen leren met anderen met andere opvattingen, een ander ge loof of juist geen geloof, met een an dere cultuur of een andere nationa liteit en dat over en weer leren waar deren en respecteren. Ik geloof dat dat de voorbereiding is voor het leven in de jaren tachtig en daarna. Dat alles in hechte samenwerking met de kleu terschool en met de ouders. Wij heb ben op „de Ingenhof" en „Blokken doos" een fijn ploegje. Ik ben blij dat we oolc de mogelijkheden hebben om veel meer_ aandacht J;e besteden aan elk kind afzonderlijk en ook aan zaken die ons zeer interesseren. Zoals bijvoorbeeld leesmoeilijkheden, voor- Verwachtingsvol zien de ouders de geboorte van hun kind tegemoet. Zij hopen dat het gezond zal zijn. De familie wenst hen toe dat de baby zich voorspoedig ontwikkelt. En omringd door zijn opvoeders groeit het kind uit tot een volwas sene, een mens die op eigen benen kan staan. Maar lang niet altijd is dit een vanzelfsprekendheid. Dat ervaart men wanneer het jezelf overkomt. Bij voorbeeld als je kind er bij de geboorte afwijkend uitziet, het toevallen krijgt of alleen in zijn ont wikkeling achter dreigt te blijven. Weg toekomstdromen. Wie voelt zich dan niet teleurgesteld? Daar wil en kan men zich niet zondermeer bij neerleggen. Er zuilen tijden aanbre ken, waarin het verdriet overheerst, moedeloosheid en twijfel; maar daarnaast ontwikkelen zich ook krachten om je in te zetten en er alles aan te doen om dit in zijn mo gelijkheden beperkte kind ontplooi ingskansen te bieden. Een ernstig geestelijk en ernstig li chamelijk gehandicapt kind is een zorgenkind. Het is afhankelijk van zijn omgeving en daarmee beperkt het ook de leermogelijkheden van degenen die voor zijn verzorging en opvoeding zorgdragen. Dan gaat men pas beseffen dat eenvoudige probleempjes waar men zich doorgaans makkelijk uit kan red den, veel ingewikkelder dreigen te worden. Bijvoorbeeld: de keuze van speelgoed, het drinken en eten van het kind, het inschakelen van oppas, kontakten met andere kinde ren, de noodzaak specifieke voorzieningen als kinderstoel, rol stoel enz. aan te schaffen of aan te vragen, het aangewezen zijn op aparte voorzieningen als dagverblij ven, tyltulscholen, revalidatiecen tra, internaten enz. Ook onderlinge contacten worden soms bedreigd. Vindt men als echtgenoten steun bij elkaar? Vormt het gezin een werkelijke band? En hoe reageert de buitenwe reld opdat kind? "Kon ik er maar eens met iemand over praten", vooral ook met andere ouders, want je voelt je als ouder er vaak zo alleen voorstaan, "ik zou wel eens willen weten of andere ouders ook de ervaringen hebben opgedaan die wij hadden. Hoe gaan andere ouders nu om met dit probleem? Dit zijn allemaal uitlatingen en vragen waarmee u terecht kunt bij het maatschappelijk werk ten be hoeve van meervoudig gehandicap ten. In de periode van half oktober tot en met februari 1983 start bij de Sociaal Pedagogische Dienst, 't Zand 25 te Amersfoort, tel. 033- 720624, een tweewekelijkse ge spreksgroep voor ouders van meervoudig gehandicapte kinderen in de leeftijd van 0 tot 15 jaar. Het doel van zo'n groep is samen te praten over vragen en eventuele problemen die te maken hebben met uw meervoudig gehandicapt kind. Ouders, die in een vergelijkbare si tuatie verkeren, kunnen veel voor elkaar betekenen door hun vragen en ideeën met elkaar te delen. Door velen die deelgenomen hebben aan zo'n groep worden nuttige en pret tige ervaringen opgedaan. De eerste avond zal plaatsvinden half oktober op een avond van 8 tot 10 uur. Er zijn geen kosten verbon den aan deelname aan de ge spreksgroep. De groep bestaat uit maximaal 8 tot 12 personen. De gespreksleiding zal berusten bij maatschappelijk werkers van de sociaal Pedagogische Dienst te weten Dorothé van der Rest en Christine Bakker-Bus. Afhankelijk van de woonplaats van degenen die zich aanmelden, zullen de bijeenkomsten óf in Utrecht óf in Amersfoort plaatsvinden. Aanmelden kunt U zich bij de Sociaal Pedagogische Dienst, 't Zand 25, 3811 OB Amersfoort, tel. 033-720624. Steeds meer mensen ontdekken dë goedkope boeken- kelder met meer dan 2000 in prijs verlaagde (^■N^boeken BOEKEN - TIJDSCHRIFTEN - KADOHOEK EN DE GOEDKOPE BOEKENKELDEK VAN WEEDESTRAAT STADHOUDERSLAAN Reisbureau Gerth - TEL. I 7699 BUMPER BLOUSES Blauw-wit en sportieve BUMPER- TRUIEN in verschillende kleuren m komen dat kinderen onnodig naar buitengewone scholen worden ge stuurd. Leesblindheid of duur gezegd dyslexie bijvoorbeeld krijgt landelijk meer aandacht. Ik wil een cursus gaan volgen op dit gebied. Aandacht daar voor en voor vergelijkbare problemen moet kunnen, zodat kinderen zoveel mogelijk mee kunnen draaien binnen het gewone onderwijs". Zij haalt de laatste regels van de brief van onderwijzer Kraak aan zijn colle ga Koning over een andere onderwij zer, Staal, uit Theo Thijssens „De gelukkige klas" nog even aan: „Want hij wist toen al, wat ik nu pas begin in te zien. Er is op de wereld maar één ding werkelijk en dat is de lief de. Hij had gelijk, de rest is altijd nonsens". Als de fotograaf haar later op school bezoekt, hoeft hij niet aan te bellen. De deur staat open. Ziekenfondsvervoer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden Smeeing, Omdat uw garage net zo betrouwbaar moet zijn als uw auto Koningsweg U-Soest-TeL02U5-ll227 Natuurbad te Soest Naar ons wordt medegedeeld, zal in verschillende etalages in deze gemeente ter bezichtiging voor het publiek worden gesteld, een maquet te van het naar alle waarschijnlijkheid door de gemeente op te rich ten natuurbad. Vanaf a.s. Zaterdag 27 dezer, is deze maquette te bezichtigen in de etalage van de zaak van den Heer Ran, aan de Soesterbergschestraat. Alhoewel het plan als zoodanig nog niet door den gemeenteraad voor uitvoering is goedgekeurd, meende het College van Burg. en Wethou ders, alsmede de z.g. Zwemcommissie uit den Raad, goed te doen dit plan reeds thans aan het publiek te moeten toonen. We wenschen dan ook van harte, dat thans aan de zoo lang gevoelde behoefte „Soest een zwembad" zal worden voldaan. Om eenige begrip te krijgen omtrent de afmetingen, diene het volgende Het natuurbad heeft een oppervlakte van ruim 10.000 M.2, dus ruim 1H.A. De afmetingen van de meest voorkomende zwembassins zijn gewoon lijk zoo ongeveer 80 x 25 of 2000 M.2. Het ontworpen natuurbad wordt dus ruim 5 maal grooter. Rondom het bad komt een breed strand, zoodat ten volle gelegenheid gegeven wordt tot het nemen van zonnebaden. Voorts kunnen we de wissel-cabines waarnemen, theehuizen, verblijven voor den badmees ter en hulp, enz. enz. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat het water afkomstig is van het pomp station van de Utrechtsche Waterleiding Mij. en op een temperatuur is van plm. 18 graden Celcius. Dat dit een geweldig voordeel is voor de gemeente, in verband met exploitatiekosten enz., kunnen we ons voorstellen. Verder hopen we over eenigen tijd nader op de plannen in te kunnen gaan. Soester Motor Club Woensdagavond hield de S.M.C. een vergadering, waarin werd be sloten, Zondag a.s. de eerste motorrit te houden naar Arnhem en om streken. Als clubleider werd gekozen de welbekende motorrijder G. van Ee, die zich voortaan zal belasten met het ontwerpen van de verschil lende sterritten, knobbelritten, enz. De start vindt plaats Zondagmid dag 1 uur voor de Lunchroom „Zonneheuvel", Torenstraat, alhier. Heeren motorrijders toont nu, dat uw bestuur niet voor niets heeft gewerkt en zorgt er voor allen present te zijn. Laat deze eerste rit een reclame voor de club zijn. Ieder motor- en autorijder kan meerijden. Benoemd Door Z.H. Exc. den Aartsbisschop van Utrecht is tot kapelaan der Pa rochie „St. Petrus en Paulus" alhier benoemd de Wel. Eerw. heer M. A. M. Reijers. Kapelaan Reijers, geboren uit Doesburg, was tot heden achtereenvolgens kapelaan te St. Nicolaasga (Friesland) en Rijsenburg. Geachte Redactie, Verzoeke beleefd plaatsing van onderstaande, waarvoor bj voorbaat dank. Natuurbad te Soest In het „Soester Nieuwsblad" van 20 Aug. 1.1. komt een artikel voor over een naar alle waarschijnlijkheid door de Gemeente op te richten natuurbad van groote afmeting (zelfs ruim 5 maal grooter dan de meest voorkomende zwembassins) met een breed strand, o.a. voor het nemen van zonnebaden. Het plan is dus voor een gemeente als Soest wel grootscheeps opgezet. Voorts wordt door U de Svensch uitgespro ken, dat thans aan de zoo lang gevoelde behoefte „Soest een zwem bad" zal worden voldaan. Of voor Soest behoefte bestaat aan een zwembad, vermeen ik te mo gen betwijfelen. In de naburige zweminrichting aan de Eem te Baarn, waarvan schrijver dezes om zoo te zeggen dagelijks gebruik maakt, kan ruimschoots aan die behoefte worden voldaan. Zooals de bad meester mij persoonlijk verzekerde, was er zelfs in de warmste dagen van de maand Augustus nog ruimschoots gelegenheid tot zwemmen. Zóó bezien, zou de exploitatie voor Soest in plaats van een geweldig voordeel, uitloopen op een te verwachten strop, zelfs met zonnebaden, wel te verstaan, indien deze welvoegelijkheidshalve gesepareerd zijn voor dames en heeren. En stroppen hebben we hier al genoeg gehad. Maar, zal men zeggen, er zullen gemengde zonnebaden komen. Die zullen een bijzondere attractie zijn en ongetwijfeld veel geld in het laatje brengen. Van heinde en ver zullen vrouwen en mannen komen om zich niet alleen te laten koesteren door de zon, maar ook door den aanblik van hetgeen beter bedekt bleef. Want, zal het zonnebad goed effect sorteeren, zoodat alleen het allemoodigste wordt bedekt. Wie onze badplaatsen bezoekt, kan er zich van overtuigen, dat de eerbaar heid zoek raakt en dat onze tijd zich kenmerkt door eene verwildering van zeden, welke, vooral voor de jonge menschen, het ergste doet vree zen. Mogen onze gemeenteraadsleden hiervoor een open oog hebben, deze verwildering niet In de hand werken en Soest eene dergelijke inrich ting besparen. Geen geldelijk voordeel mag worden behaald ten koste van de goede zeden, allerminst door de Overheid. Soest, 30 Aug. 1932. Onweer Tijdens het zware onweer in het laatst der vorige week werd In den Verlengde Postweg een der nieuwe woningen getroffen, waarbij de bliksem na een gat in het dak te hebben geslagen, verder zonder noe menswaardige schade aan te richten, weer langs den schoorsteen het gebouw verliet. De bewoners kwamen met den schrik vrij. *ettSH0

Soester Courant | 1982 | | pagina 5