Gert Schimmel (23) nieuwe koning van Groot Gaesbeeker Gilde „Groei en Bloei" opent seizoen 1982/83 WW iHïom Bergoss „VAARDERHOOGT PARADE ïbiNNENkis Nieuwe cursussen bij de Soester EHBO Aandacht voor Japanse' tuincultuur hatéma J. P. de Rond Gehannes... Modern of klassiek. DOE-HET-ZELVERS desso Zilver Tetra „op sterven na dood" Mevrouw Jak draagt taak kledinginzameling over voor r*r Achimenes een dankbare kamerplant 11 Soester Courant van woensdag 1 september 1982 De toen nog in functie zijnde koning Ad Hooft feliciteert de winnares van het springconcours Het jaarlijkse feest van het Groot Gaesbeeker Gilde kan in belangrijk heid natuurlijk niet toenemen, maar wel is het zo dat de belangstelling ervoor dit jaar weer enorm was. Net als vorig jaar werkten de weergoden optimaal mee en daarvoor zal tijdens de Eucharistievieringen ook wel een gebedje omhoog gegaan zijn. Alleen met het schieten op de papegaai wil de het dit keer niet zo best lukken. Om kwart voor vier zondagmiddag greep ouderman W. Schimmel in. „Als we zo doorgaan", zei hij, „kunnen we wel tot vanavond negen uur bezig blijven, maar dat zullen de toeschou wers niet zo op prijs stellen". En van af dat moment werd voor het Koning- schieten een „vogel" aangewezen en ging het schieten om de prijzen op de andere vogel door. Tegen vijf uur kwam het „blok" naar beneden na een schot van de 23-jarige Gert Schimmel (Birkstraat 110). De gebruikelijke spontane eerbewijzen volgden en later de officiële huldiging. Het Gildebestuur is ieder jaar wei be zig iets nieuws aan het feest toe te voegen. Dit keer was dat op donder dag een oriëntatierit voor fietsers. Een tochtje van vijftien kilometer langs mooie en historische plekjes van Soest, waarvoor ruim 200 deelnemers zich meldden. Ieder kreeg een vaantje en een me daille en kon na afloop getuige zijn van het inhalen van Gildekoning en gildekoningin Ad en Henny Hooft. Daarna was het feesten geblazen, waarvoor PVO de muzikale bijdrage leverde. De vrijdag was geheel een feestje ..on der ons"; uitsluitend voor gildeleden en donateurs. Prestatieloop De derde feestdag, de zaterdag, begon weer als gewoonlijk met een prestatie loop over drie- en zes kilometer. Er kwamen circa honderdvijftig lopers aan de start en dat was meer dan vorig jaar. Op de 3 km zegevierde de 21-jarige Dick Kamerbeek uit Soest met een tijd van 10.39 min. Tweede werd de 14- jarige Bas van Os in 10.54 min.; der de de 18-jarige Jan Willem Greefhorst in 11.02 min.; vierde de Amersfoor- ter Maikel Tjeerd Luiking in 11.09 min. en vijfde Ben van Os in 11.12 min. Josette Alkema was de eerste dame in 13.16. Joop van Leijenhorst zegevier de op de 6 km. in 20.35 min. Hij had een zeer grote voorsprong op num- ner twee H. Pronk die er 22.10 min. over deed. Derde werd hier J. Jansen in 22.13; vierde Leo Kool in 22.36 en vijfde Wim van Dijk uit Hoogland in 22.54. Concours hippique Gelijkertijd werd ook een begin ge maakt met de afwerking van een groots concours hippique, waarbij vrij wel alle onderdelen van de paarden sport aan de beurt kwamen. Speaker Jan van Poppelen was als vanouds in vorm,'terwijl behendig heidswedstrijden met tractoren, een niet weg te cijferen onderdeel van de ze dag, van uitstekend commentaar werden voorzien door „insider" Cees Wantenaar. De belangstelling voor het geheel was groot. De uitslagen van de diverse onderde len zijn als volgt; 1. Harvest Apple By, Alberts, Haar lem; 2. Winston, G. van Rouwendaal, Leusden; 3. Stennisles, G. Hack, Haar lem; 4. Dolly, G. Voorneveld, Hil versum. Limietklasse: 1. Caransa, R. van de Sluis, Den Haag; 2. Ferdy, C. Voorne veld, Den Haag; 3. Dresley Lady, C. Giffard, Haarlem; 4. Duc van 't Wild- oord, T. Alberts, Haarlem; 5. Daddy's Cornet, B. Marinus, Ermelo. Springconcours, waarin de zeven bes te ruiters uit het voorprogramma uit kwamen: 1. H. Huigen, Eemdijk op Peggy; 2. mej. B. Huurdeman, Soest op Marco; 3. J. van de Wind, Soest op Petra; 4. mej. B. Lotze, Soest op Peggy; 5. K. Koster, Soest op Ivanhoe. Concours éénspannen tuigpaarden tot 5 jaar: 1. H. van Middelaar met Verona; 2. G. van Zijtveld met Ullie; 3. J. de Bruin met Uron; 4. H. Huij- gen met Urion; 5. C. H. van Dijk met Vodessa. Concours éénspannen tuigpaarden 5 jaar en ouder: 1. G. C. Voorburg met Odessa; 2. W. Rozendaal met Sinatra; 3. B. van Dijk met Paya; 4. B. Voor burg met Mariska; 5. C. Groenestein met Tessa. Concours bestgaande rijpaard: 1. Y. Gerdes met Mentor; 2. J. Dormolen met Birmable; 3. B. Huurdeman met Marco; 4. H. van Rijn met Silvia; 5. mevr. Veerman met Roosje. Eénspannen Hackney's kleine maat, open klasse: 1. G. Haak, Haarlem met Harvest Butterfly; 2. T. Alberts, Haar lem met Harvest Apple By; 3. mevr. M. Goossens, Hoofddorp met Brook- field Champion; 4. W. van Groningen, Nieuw Vennep met Chquewell Dia mond; 5. G. Voorneveld, Hilversum met Harden Sunbeam. Eénspannen Shetland-pony's voor luxe rijtuig, open klasse (provinciaal kam pioenschap (1. H. J. Kramp uit Hete- ren met Oran van de Tip; 2. M. van Asten, Erp met Olaf van Stal 't Hurs- ke; 3. A. Lindner, Deurne met Michel van de Valen Dries; 4. Wilma van Alphen (die de prijs won voor de bes te presentatie), Culemborg op Gelrus van Druten; 5. mevr. Ymker, Culem borg met Baron Ubris van de Linge- kant Eénspannen tuigpaarden gereden door dames: l. mej. Van Dijk met Paya; 2. mevr. Majoor met Tessa; 3. mevr. Voorburg met Odessa; 4. mevr. Klomp met Norbert; 5. mevr. De Bruin met Uron; 6. mevr. Van Zijtveld met Ullie. Deze combinatie was de schoonste van het geheel. Tweespannen tuigpaarden, luxe aan span: 1. B. van Dijk met Paya en Nan- da; 2. G. C. Voorburg met Odessa en Mariska; 3. G. van Zijtveld met Ul lie en Viniek. Eénspannen Hackey's kleine maat, da mes: 1. mej. Voorneveld met Harden Sunbeam; 2. mevr. Alberts met Edi son Twilight; 3. mevr. Goossens met Brookfield Champion4. mevr. Herzog met Gallant Showgirl. Tandemrijden tuigpaarden: 1. G. van Zijtveld met Ullie en Viniek; 2. B. van Dijk met Paya en Nanda. Tweespannen tuigpaarden voor boe renwagen: 1. B. van Dijk met Paya en Nanda; 2. H. van Middelaar met Jonelia en Verona (schoonste van 't geheel); 3. C. Groenestein en G. C. Voorburg met Tessa en Edelheer; 4. G. C. Voorburg met Odessa en Maris ka; 5. J. W. van Loen en B. van Dijk met Petra en Mijuana; 6. G. van Zijt veld en J. de Bruin met Ullie en Uron. Landbouwtrac toren De behendigheidswedstrijden met landbouwtractoren leverde bij de ju nioren de volgende uitslag op: 1. An- dré van Dorrestein; 2. Huib van de Zou wen; 3. Cees Blom; 4. Gerard de Bruin. Bij de senioren: 1. Gerard Hil- horst; 2. Peter Meijer, 3. Leo van Dijk; 4. Arie van den Breemer. De zaterdag werd met het Koningsbal afgesloten. Koningsschieten De zondag stond eigenlijk geheel in het teken van het Koningschieten. De be langstelling was geweldig en opvallend is dat steeds meer mensen oog voor dat schieten gaan krijgen. De deskun digheid bij het publiek neemt toe. Van de „schutters" zelf kan dat dit keer nauwelijks gezegd worden; zij lie ten het min of meer afweten. Het Gil de telt veel meer leden dan er dit keer aan deze wedstrijd deelnamen. Dat waren er welgeteld 115. Urenlang waren zij in de weer; aan vankelijk op twee „vogels", later, na ingreep van de ouderman, wat het ko ningsschot betreft op één. De priisschutters od voeel A waren: 1. Cees Hilhorst bij het" 145ste schot de kop; 2. Bart van Dorrestein, de rechtervleugel na 243 schoten; 3. Wim Sukel, de linkervleugel bij het 172ste schot; 4. Ben van de Linden, de staart bij het 259ste schot. Vogel B: 1. Herman van Hengstum, de kop bij het 80ste schot; 2. Cees Engberink, de rechtervleugel bij het 165ste schot; 3. Cees Wantenaar, de linkervleugel bij het 190ste schot; 4. Bertus Hilhorst, de staart, bij het 272ste schot. Het 297ste schot leverde Gert Schim mel het Koningschap op en ook nogal wat Gilde-verplichtingen. Er volgden de gebruikelijke eerbewijzen, zoals la ter op de avond het afhalen van huis door het Gildekorps en de inhuldiging in de op de Blaak geplaatste feest tent. In de huldiging werden ook betrokken de oud-koning Ad Hooft en zijn echtge note en de kampioen van de oud-ko ningen, Bert van den Deijssel, die voor de derde achtereenvolgende keer dit specifieke kampioenschap won. Met goed bezochte aktiviteiten op maandag, 's middags voor bejaarden en lichamelijk gehandicapten en 's avonds voor de jeugd met Veroni- ca's Drive-in Show, zijn de feesten weer Begin september start „Groei en Bloei", de afdeling Soest van de Ko ninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde met haar arbeid voor het seizoen 1982/83, dat begint in septem ber en doorloopt tot mei volgend jaar. Evenals andere jaren vergde het pro gramma, dat tegemoet komt aan de wensen van de leden, veel voorberei dend werk. De doelstelling van de „Maatschappij" luidt: „De mens zich bewust maken van zijn plaats in de natuur door het bevorderen van ken nis en belangstelling omtrent het leef milieu in het algemeen en omtrent bloemen, planten en bomen in het bij zonder". Dit geldt zowel voor amateurs als voor vakmensen, zowel voor hen die nog over een eigen tuin beschikken, als ook voor volkstuinders, kwekers van fruitbomen, een moestuin, kassencul- tuur of... bij gebrek aan een tuin de liefde voor planten uitleven op het balkon, in de serre of binnenshuis. De leden ontvangen bovendien allen het voortreffelijk geredigeerde en ty pografisch verzorgde maandblad „Groei en Bloei". Velen zullen zich van de activiteiten van de „Maatschappij" een beeld heb ben kunnen vormen (of nog vormen) op de voorlichtingsstand, ingericht op de „Floriade". Programma 82/83 De afdeling Soest mag zich verheugen in een steeds groeiend ledental, dat thans de 235 reeds is gepasseerd en zich nog in stijgende lijn beweegt. Zo wel lezingen als cursussen worden zeer goed bezocht. Interieurverzorging Laanstreet 37 Soest-Tel. 13284 De aquariumvereniging Zilver Tetra maakt moeilijke tijden door. „De ver eniging ligt", schrijft voorzitter J. M. Wentink aan zijn leden, „op één oor". Financieel is er niets aan de hand maar de leden zijn zo weinig aktief „dat het voor het bestuur geen har den meer is". Het bestuur zelf is niet passief en or ganiseert meerdere leden-avonden, waar de leden het vervolgens geheel laten afweten. „We beleggen leden-avonden met een spreker. Dat kost met de zaalhuur ongeveer 300 gulden. Er komen dan, inclusief het bestuur, tien leden. Dat kost 30 gulden per lid", aldus de voor zitter. Als dat zo doorgaat, dan overweegt het bestuur ernstig dë club nog voor het volgend verenigingsjaar, op te heffen. Aan de leden nu het woord. Nu de zomer ten einde loopt gaat de Soester EHBO zich weer voorbereiden op het nieuwe cursusseizoen. Daar is in de eerste plaats de cursus voor de nieuwelingen, die opleidt tot het Eenheidsdiploma voor EHBO, de basis van alles. De Soester EHBO richt zich daarbij tot iedereen, die nog geen EHBOer is: Denkt U eens aan de mogelijkheid om in enkele maanden over de kennis en de vaardigheid te beschikken om de meeste ongevalletjes in en om het huis, de school, het bedrijf, en op straat met kennis van zaken te behandelen, of al thans in eerste instantie aan te pakken. Bij een ernstiger ongeval staat U niet meer hulpeloos om U heen te kijken. U heeft geleerd het ergste leed te ver zachten. U kunt het grootste gevaar af wenden door b.v. de ademhaling van het slachtoffer veilig te stellen of een ernstige bloeding te stoppen en U weet de juiste instanties op de juiste manier te waarschuwen, zodat het slachtoffer zo snel mogelijk onder deskundige be handeling komt. De nieuwe cursus vangt aan op 21 september a.s. in het EHBO-gebouw aan de Parallelweg 7a (nabij de Dal- weg) en vergt minimaal 16 lesavonden, waarna aansluitend het examen zal worden afgenomen. U kunt zich dus nog deze winter bekwamen tot EHP.Ofst lor Het programma 1982/83 is in druk ver schenen en toont een grote verschei denheid aan activiteiten. Er zijn excursies gepland naar beken de tuinen en exposities, cursussen op velerlei gebied, demonstratie-avonden (Kerst- en Paasversieringenplanten- ruilbeurzen en nog veel meer. De lezingen worden meestal besloten met een verloting van stekken en plan ten door leden hiertoe beschikbaar ge steld. Lezingen De lezingen, die maandelijks worden gehouden op dinsdagavonden om 20.00 uur in de bovenzaal van het Medisch Centrum, Nieuweweg 14 te Soest dra gen zowel een theoretisch als praktisch karakter. Bekende sprekers in den lan de komen praten over onderwerpen als paddestoelen, bodembedekkers, grond bewerking en bemesting, klim-, slin ger- en leiplanten, plantencombinaties bij biologisch tuinieren (op maandag), borders in onze tuin en geraniums. Cursussen De cursussen, gespreid over 5 tot 8 avonden, behandelen onderwerpen als plantkunde in het algemeen, alles over snoeien, groenteteelt, bloemschikken, Ikebana en kweken van Bonsai. In de afdeling is ook aktief de werk groep FLORALIA, die zich bezig houdt met instructies aan ouders in verband met bloemschikken door kinderen. De ze aktiviteit heeft ondermeer alles te maken met ouderparticipatie op de scholen. Japan Mede dank zij de Floriade bestaat er bij velen belangstelling voor de eeu wenoude Japanse tuincultuur. De lief de voor lijnenspel is karakteristiek voor de Oosterse kunst, die o.a. tot uiting komt in het bloemschikken. In het Japanse leven spelen bloem en tak een grote rol. Ikebana is geba seerd op een eeuwenlang bezig zijn met de natuur, een cultuur die sublimeert in een zeer verfijnde bloemsierkunst, waarin de Japanners meesters zijn. Het woord Bonsai zoekt u tevergeefs in de grote Van Dalen. Voor leken is het nog een nieuw begrip, waaronder wordt verstaan het kweken van een miniatuur boom of heester, niet gro ter dan 5 tot 90 cm. hoogte. Bonsai geeft in eenvoudige lijnen de wezen lijke kenmerken weer van een vol wassen boom of heester van de over eenkomstige soort in het veld. Alle on derdelen staan in relatie tot elkaar en in combinatie met de bijpassende pot of schaal. Iedereen, die 16 jaar of ouder is kan zich voor de komende cursus schrifte lijk aanmelden aan het secretariaat: Willem de Zwijgerlaan 44, Soest en telefonisch via het nummer 15937. Aanmelding is ook mogelijk bij de aan vang van de cursus op 21 september in het EHBO-gebouw. Zoals gezegd vinden de lesavonden plaats in het EHBO-gebouw aan de Pa rallelweg. elke dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur precies, onderbroken door een koffiepauze van een kwartier. Voor de gevorderden begint de afde ling Soest van de Kon. Ned. Ver. EHBO haar vervolglessen op 5 oktober a.s. Het winterprogramma zal aan alle leden bijtijds worden toegezonden. Jeugd EHBO In het clubhuis „De Vangrail" begint in oktober een EHBO jeugdcursus A voor de leeftijd van 11 tot 14 jaar voor de jeugd uit de wijk 't Hart. Deze cur sus staat onder auspiciën van de Soes ter EHBO-afdeling. Voor de jeugd uit de overige delen van Soest zal er zowel een A- als een B-cur- sus voor de jeugd starten, alsmede jeugdvervolgcursussen georganiseerd door de afdeling Soest in het EHBO- gebouw aan de Parallelweg. Nadere mededelingen hierover volgen nog. Zij vormen een volkomen harmonisch geheel. „Groei en Bloei" organiseert dit seizoen een cursus Ikebana en een cursus Bonsai, waarvoor veel belang stelling wordt verwacht. Nadere in lichtingen bij het bestuurslid Mw. J. M. Aten-Samson, Kerkpad ZZ 25, tel. 12024 (tussen 17 en 18 uur). Het totale programma is verkrijgbaar bij mevrouw Aten-Samson of bij P. J. Wijk, Gallenkamp Pelsweg 17, tel. 14780. Mevrouw M. Jak, wonende aan de Koninginnelaan, kan door omstan digheden (ruimtegebrek) niet langer inzameladres zijn voor „Mensen in Nood".. Dat is de landelijke organi- satie, die kleding, linnengoed, schoeisel enz. bezorgt in de Derde Wereld- en de Oostbloklanden. De taak van mevrouw Jak is over genomen door mevrouw H. van Breukelen-Hilhorst, Klaarwater- weg44, tel. 11837. 1 I We benne weer tkuus. 't Het cffe un poar doage laanger eduurd daan waawe vaan plaan woare, moar daat Icwaam om daawwe trug de wind teuge haadde. t Wier ok de hoogste tied om op Soest an te goan, waant der is weer vaan aalles beurd toeng we veurt woare en doar mok toch weer nódig over an 't hannese. Hejje ok eleze daat de ge- meengte zelluf koeie en vaar- kus het? Zeker op de boerde- rie an de Molestroat! Teming- ste, daat denk ik ak verneemt daat gemeengtewaarke gier in de zaandgoate op de neng kwaakt. De burgers bent omtrent uutte- molke en noeng motte ze de koeie ok nog droog zette! Daat zette Soest in un kwoaje reuk bie de provincioale boaze in Utrecht. De gemeengte pro beert ongs aalle doage miljeu- vriendeluk te moake en daan vuile ze zelf de goate in de neng met aafvaal. Zuk laache; hoechtum nog an toe! Rioolslib haadde ze d'r ok aal in estopt. Woar hoale ze daat vaandoan? Ik wis nooit aang- ders daan daazze doar an de Moatweg gek op woare. Of is die haandel ok aalweer in me kaar ezaakt? Ik hóópt daazze doaro daan toch wel an de gaang blieve mettut rioölwoater zuver te moake. Jonges, doetter je best nog us op, waant met ongze woater- leiding is ter ok aal waat an de haand, laas ik. In de Schil- dersbuurt zaatter shag in 't woater. Bie de bouw an de Aalbert Kuuploan hek de schilders op ut waark wellus un sjekkie zien droaie. Moar ik doch toch niet daat uut de haand waas elópe. Je kon ut rustig drinke daat leidingwoater, zee je de woater- aamtenoare. Ten hoogste koj- je der diaarjee vaan kriege volgus hullie. Doar hejje ok waat an, an zo'n aadvies. Zou- we die maanne nóóit eheurd hebbe vaan de uutsproak: „De liefde en de diarjee bren- ge veule smaarte mee! Ik het nog niks an me gloasie woater vernome, moar noeng krieg ik toch un oakelige smoak in me mongd. Daan hek nog liever pien an me haarses ak un poar kejakkies op het. Ik zaal d'r doaluk moar eejn neme!!! HANNES VAN DE NENG Het als straf bedoelde water deert deze deelnemer aan de tractoren-wedstrijd niet. klassiek: mollerusstraat 7 modern: laanstraat 22 37-13 BG Baam tel. 02151-12797 Een verschil van nauwelijks 100 meter. 3 etages-vol modern wonen in ons pand in de laanstraat. En net om de hoek, in de mollerusstraat, staat het klassieke breeduit te pronken. Samen heten ze u van harte welkom. k.deboer&zoon bv adviseurs voor interieur en binnenhuisarchitektuur svm Een van de leukste bloeiende kamerplanten is nog altijd de Achimenes longiflora. Er komen van de ze plant veel verschillende kweekvormen voor met grote en kleine bloemen in meerdere kleuren. De plant is nabije familie van de overbekende Gloxinia (tegenwoordig voorzien van de naam Sinningia speciosa). Evenals deze plant verdraagt de Achi menes dan ook geen felle zon. Een vereiste voor een gezonde groei en bloei is echter wel een lichte standplaats. Met water geven hoeven we niet te zuinig te zijn, als er maar voor gezorgd wordt dat overtollig gietwater na enige tijd wordt verwijderd. Als de Achimenes namelijk met zijn „voeten" in het water blijft staan, vragen wij om wortelrot. Bij een goede verzorging is het mogelijk om deze bloeilustige kamerplant de hele zomer in bloei te hebben. Voor die rijke bloei wordt nogal wat voeding gebruikt; dus eenmaal per week bijmesten is beslist noodzakelijk van maart tot oktober/november. Na de bloei kunnen we de plant eventueel overhouden. We laten hem eerst rustig afsterven zodat de rupsvormige knolletjes in de plantkluit goed kunnen afrijpen. De knolle tjes blijven gewoon in de potkluit zitten en wor den met pot en al op een donkere standplaats be waard gedurende de winter, dit om vroegtijdig uitlopen van de knollen te voorkomen. In het voor jaar (februari-maart) potten we de Achimenes- knoiletjes opnieuw op, zo'n 5 cm uit elkaar in een pot met verse potgrond (4 a 5 knolletjes per pot) De knolletjes worden afgedekt met zo'n 2 cm pot grond. Als de jonge scheuten boven de grond ko men gaan we weer normaal water geven. Omdat de plant een vrij krachtige groei vertoont en er daardoor gauw een te slap gewas ontstaat, kun nen we de scheuten het beste toppen als ze 7 cm lang zijn. Hierdoor krijgen we een stevige goedvertakte plant. Eventueel kunnen enkele stokjes of een boogje ijzerdraad tot steun dienen. Wordt de plant niet getopt of gesteund dan ontstaat er een soort hangplant, die niet zo lang zal afhan gen, maar wel mooi vol wordt. Bij een te droge luchtvochtigheid is de plant wat vatbaar voor spintaantasting. Gele bladvlekken ontstaan bij het toedienen van te koud gietwater; lauw gietwater geven dus. De Achimenes is inheems in Centraal Amerika en Me xico. Naast de botanische soorten zijn er ook veel geteelde kruisingen. Enkele bekende cultivars zijn: „Valse Bleu" goed vertakkend met blauwe bloemen, „Mennett" met helderrose bloemen en Tarantella met donkerrose bloemen. Kortom een dankbare bloeier, eventueel zelf over te houden in de winter, in meerdere ver schijningen. De Achimenes is zeer de moeite waard. Gert Schimmel, de nieuwe koning van het Gilde, ging met zijn verloofde op de schouders van de gildebroeders

Soester Courant | 1982 | | pagina 11