Niet reisziek dankzij gember of elastiek? Wat is een depressie? Wat zijn de verschijnselen van hyperventilatie Voorkomen is beter dan genezen Vier miljoen Nederlanders een kunstgebit HENNA, AL SINDS MENSENHEUGENIS BEKEND. Waar dient slaap voor? 14 Soester Courant van woensdag 1 september 1982 14 1 Maar er zijn ook mensen die zulke dingen helemaal niet hebben. Zij heb ben dan bijvoorbeeld voortdurend hoofdpijn of andere klachten. Voor deze klachten is dan geen duide lijke lichamelijke oorzaak te vinden. 25e houden verband met de gemoeds toestand. Ze kunnen bij de depressie horen. Met de uitdrukking depressie bedoelt men somberheid, „in de put zitten", neerslachtigheid. Maar dan wel dieper ingrijpend dan de gewone teleurstel lingen van alledag. Er zit veel meer achter. Soms lijkt het er namelijk op alsof iemand helemaal niet in de put zit. Mis schien is het wel beter te zeggen dat een depressie betekent dat „iemand het niet meer ziet zitten". De manier waarop dat gevoel naar buiten komt, verschilt van mens tot mens. De één zit maar te zitten en te piekeren en komt nergens toe. De ander is juist ontzettend druk in de weer en rent achter alles aan. Moeilijk in slaap kunnen komen of juist de hele tijd zitten dommelen, prikkelbaar, angstig en onzeker zijn, dat hoort er allemaal bij. het probleem wordt gevonden. De lucht is opgeklaard en men kan weer aan de slag. Soms verdwijnen depressies ech ter niet. Als men zelf niet meer weet wat er aan de hand is, komt de op lossing ook^ niet vanzelf. Dan moet ie mand anders helpen de uitweg te vin den. De huisarts bijvoorbeeld, ie mand uit het gezin, een vriend of vriendin. Men zegt dan weieens: hoe kan een ander me nu helpen als ik zelf niet weet wat mijn probleem is? Dat men laat merken ergens mee te zitten en erover probeert te praten. Misschien zal het niet meteen lukken om de problemen onder woorden te brengen. Toch zal men op een gegeven moment zien dat het lukt. Door erover te praten, is de oplossing al een stuk dichterbij. Door er met een ander over te praten, ontdekt men stukje bij beetje meer van zichzelf. Dus ook de werk tuigen om beter met het probleem om te gaan. Bestaan er medicijnen voor? Ja, de dokter kan één of meer ge neesmiddelen voorschrijven. Ze ver drijven de angst en de somberheid die de depressie begeleiden. Men kan gemakkelijker slapen en krijgt weer zin in het leven. Maar, ze beïnvloeden alleen de verschijnse len van de depressie. De oorzaak wordt daarmee niet opgelost. Zo'n steuntje in de rug mag men best gebruiken, als men maar goed begrijpt dat de uiteindelijke oplossing toch zelf ont dekt moet worden. Hoe komt men eraan? Depressies hebben veel te maken met de geestesgesteldheid. De oorzaak van een depressie kan van buitenaf komen. Bijvoorbeeld door het over lijden van een vriend, vriendin of ie mand in het gezin. Of door problemen met het werk. De pressies zijn dan het gevolg van ge beurtenissen ergens anders. Maar de oorzaak kan ook van binnenuit ontstaan. De depressie komt dan zo maar op. zonder dat de oorzaak dui delijk voor de hand ligt. Wat is er aan de hand? Men zit ergens mee en blijft daarover piekeren. Vaak is men zich daar niet van bewust, zeker in 't begin niet. Toch is men dan voortdurend aan het tobben en dat is lichamelijk en gees telijk erg vermoeiend. Zonder het mis schien te merken is alles binnenin geweldig in de weer om het probleem op te lossen. Alleen, het lukt niet. Wat is er aan te doen? Depressies kunnen vanzelf weer ver dwijnen. Gewoon omdat het verdriet slijt of omdat er een oplossing voor Zijn er nog meer mogelijkheden? De dokter kan de gedeprimeerde ook verwijzen naar een psychiatrisch ge schoold maatschappelijk werk(st)er of naar een psychiater zelf. Die geven deskundige hulp. Bij hard nekkige gevallen zal dat zeker van pas kunnen komen. Ontspanning is belangrijk. Een stevi ge wandeling doet wonderen. Sport ook. Lichaamsbeweging is trou wens altijd goed. Bij de pakken neer zitten is in geen geval goed. Dat maaki de problemen alleen maar groter Zelfmedelijden is een slechte genees heer. Men zal het merken: door ei echt iets aan te doen, is de oplossing van het probleem al half in zicht. Meer informatie' Uw huisarts beschikt over patiënten info's.van Artsenservice. Dat zijn handige, kleine foldertjes di< over veelvoorkomende kwalen hande len. Ze zijn bedoeld om patiënten dui delijk te maken wat ze precies man keren. Vraagt u er gerust naar; z< zijn gratis. [yperventilatie kan een gevarieerd patroon van klachten geven, ledereen die wel eens een aanval heeft gehad zal aan onderstaand overzicht log wel iets kunnen toevoegen. We kunnen situaties onderscheiden waarin iemand plotseling een heel heftige aanval krijgt. Maar er zijn ook mensen die steeds maar tegen zo'n aan val aan zitten te hikken zonder dat het tot een „explosie" komt. Men heeft last van algehele onlustgevoelens. Een gevoel van niet lekker zijn. Dat openbaart zich als een vervelend gevoel op de borst dat soms als pijn wordt ervaren. Het kloppen van het hart wordt voelbaar. Het hart kan sneller gaan tikken en overslaan. Men gaat zweten, heeft een onbestemd gevoel, beschrijft het dan als een gevoel van bang zijn flauw te vallen. De angst kan op de voorgrond staan. Door het snelle stromen van het bloed gaan de oren suizen en het hoofd bon ken. Men krijgt een wee gevoel in de maag. Al gauw kunnen prikkelingen in handen en voeten ontstaan. Ook om de mond, die vaak droog is, ontstaan prikkelingen. Men is duizelig, draaie rig en men heeft de neiging misselijk te zijn. Soms ziet men sterretjes voor de ogen. En het is allemaal begonnen met het gevoel geen lucht te kunnen krijgen, waarna men steeds sneller is gaan hijgen. Wat is de oorzaak van hyperventilatie? De oorzaak is onbekend. Het heeft te maken met spanningen waaronder wij leven. Er is geen duidelijke lichame lijke oorzaak voor. Maar om de een of andere reden verliest men de controle over de ademhaling. Men gaat voor niets te snel ademha len. i Is het ernstig? Hoewel de artsen niet kunnen aange ven wat de oorzaak van hyperventi latie is, is wel duidelijk wat er gebeurt en hoe de klachten ontstaan. Eén ding staat als een paal boven water: hyper ventilatie is niet gevaarlijk. Het gaat vanzelf over en er is niemand die zijn hele leven lang blijft hyperventileren. We kunnen ook zeggen wat het niet is. Het is geen voorbode van een drei gend onheil, want dat is wat je voelt bij een aanval van hyperventilatie. Het is geen inleiding tot een hartinfarct. Hyperventilatie betekent ook niet dat je doodgaat. Wat gebeurt er dan? Zoals we allemaal weten, komt de in geademde lucht in onze longen. Deze lucht wordt met de regelmaat van de klok ververst. Dat luchtver- versen noemen we ventileren. Als we ons goed voelen is die ventilatie pre cies in evenwicht met de behoefte „Schijnwerper op een gezonde bedrijfstak". Dat is de titel van een onlangs verschenen brochure, waarin uitgelegd wordt wat tandtech- niek is, hoe de tandtechnische branche in elkaar zit. Er zijn circa 3500 tandtechnici in ons land, die voor het overgrote deel werkzaam zijn in een kleine 300 laboratoriumbedrijven. Hun werk bestaat uit het in opdracht van de tandarts vervaardigen van tandvervangingsmiddelen als prothesen, kronen en bruggen. De branche verdient meer aandacht, want tandvervanging is een volksgezondheidsprobleem van de eerste orde. Circa 80% van de bevolking loopt permanent rond met ontstoken tandvlees. Rond 50% van de jongeren van nu tussen de 15 en 24 jaar heeft daar last van. Boven de 55 jaar lijdt 90% van de mensen aan deze kwaal. Het gevolg is dat één op de tien Nederlanders op 30jarige leeftijd geen eigen tanden meer heeft. Boven de 40 jaar is dat één op de vier. Boven de 65 jaar geldt dat zelfs voor één op de drie. Al met al hebben vier miljoen mensen in dit land een geheel of gedeeltelijk kunstgebit. HENARA HENNA POEDERS. De Henna poeders zijn in een rijke kleurschakeling verkrijgbaar. Ze wer den al gebruikt door legendarische schoonheden als Cleopatra en Neferti- ti. Henna poeders geven verschillende tinten, allen in de warmbruine of rood achtige sfeer. Natural Red. Dit poeder geeft een middel tot don kerbruine tint in alle rode kleurschake ringen. Black: Geeft een transparant effect aan mid delbruin tot zwart haar en verleent het haar glans en schoonheid. Dark Warm Brown: Geeft middel-tot donkerbruin haar met rijke warme donkerbruine kleur nuances. Chestnut Brown: Geeft kastanjebruine tinten met een diepe gloed als het wordt toegepast op licht tot middelbruin haar. Brown en Golden: Beiden zijn zondermeer ideaal voor alle nuances van bruin tot dofbruin. CT3 Henna is een natuurproduct. Het wordt al genoemd in het Bijbels Hooglied, dat wordt toegeschreven aan Koning Salomon. Maar ook de Islam kent de bloeiende Hennaplant. De Profeet Mohammed zei ervan dat ze tot de "ko ningin van de bloemen in deze en de komende wereld behoort". In de be roemde hangende tuinen van Babyion geurde alom de bloeiende Henna. De Noord-Afrikaanse Berbers brachten Henna aan op de huid van de pasgebo ren kinderen om te maken dat de huidskleur tijdens hun groei mooi en zacht zou blijven. In Afrika wordt Henna niet alleen gebruikt voor het behandelen van verschillende huidklachten, maar daar worden de bladeren van de plant bovendien genuttigd als een middel tegen maagstoornissen. HENNA HERONTDEKT IN ON ZE TIJD. Het is nog niet zo vreselijk lang gele den dat Henna ineens weer populair werd in onze westerse wereld. Aller eerst werd het gebruikt als een eenvou dig maar vooral opvallend haarverfmid del. De moderne industrie ontdekte echter veel meer interessante aspecten van dit kruid. Er is de laatste tijd toch al een trent merkbaar naar het gebruik van meer natuurlijke middelen. Midde len die niet meer onderhevig zijn aan dierproeven. Middelen ook, niet op chemische maar plantaardige basis! Het geeft warmte en glans aan de kleur daarvan. Al deze poeders zijn te gebruiken op geverfd of geperma nent, maar niet op gebleekt haar. Ook zijn ze te gebruiken op haar dat voor 10 procent grijs is indien dit grijs gelijkmatig is verdeeld. HENARA HENNA CREME COLOUR TONERS. Van Henara Henna worden ook co- lourtoners geleverd. Het zijn zuivere organische cremes. Ze zijn bijzonder snel en gemakkelijk aan te brengen. Deze toners versterken en verrijken de eigen natuurlijke kleur van het haar en zijn bij uitstek geschikt voor haar dat dof of futloos is geworden. Deze cremetoner werkt niet alleen gunstig in op het haar maar zorgt dat ook de schedelhüid in optimale conditie komt. De cremes kunnen vei lig en met een uitstekend resultaat worden toegepast op geverfd of geper manent haar. Voor gebleekt haar wordt het ontraden. De volgende tinten zijn leverbaar: Light Brown: Geschikt voor grijs, wit of peper en zoutkleurig haar. De bereikte kleur effecten variëren van lichtbruin tot beige. Auburn: Verleent aan licht, middel- en dof bruin haar een gloedvol roodbruin ef fect. Golden: Resulteert bij licht, midden en dof bruin haar in een licht roodbruin tot gouden kleureffect. Natural Brown: Dit is nieuw, een tint die voortreffe lijk geschikt is om grijs haar een bruine nuance te geven. Het effect daarvan is iets dieper dan van Light Brown. NIEUW HENNA NATURAL SKIN. De huidverzorgingsproducten van He - nara Henna Natural Skin zijn organisch zuiver en bevatten alleen plantaardige stoffen. Ze zijn beslist vrij van scherpe bestanddelen zoals metaalverbindin gen. Men maakt gebruik van natuur lijke proteïne en reukstoffen en van or ganische olie van plantaardige oor sprong. De producten zijn kleurloos zodat ze geen invloed hebben op de huid. Ze kunnen dus op alle huidsoor ten worden toegepast. Inf.Handelsmij C.P. Jongens Postbus 482 1620 AL Hoorn Tel. 02290-38262 van het lichaam. Maar zoals bij alles waar „te" voorstaat, is het ook bij te overmatige ventilatie niet in orde. Er ontstaat hyperventilatie. Normaal ra ken we met de uitademingslucht kool zuur kwijt. Dat is nodig want anders zou de zuurgraad van ons lichaam te veel oplopen. Bij hyperventilatie raken we juist teveel koolzuur kwijt. De zuurgraad loopt niet op maar gaat juist naar beneden. Het lichaam krijgt tekort aan zuur waardoor er verande ringen optreden. Net of er iets aan de hand is. Er moet een nieuw evenwicht gevon den worden dat zich echter alleen maar door rust, door niets doen, kan herstellen. Maar het gevoel is zo alar merend dat men juist zo snel mogelijk wil proberen er wat aan te doen. Dat leidt er dan toe dat we teveel doen, namelijk teveel zuchten en te veel ademen. Met een averechts effect. Wat is er aan te doen? Rust is de beste remedie. In deze si tuatie echter is rust zo moeilijk te vinden. Maar als men zich bewust is van het feit dat een aanval van hy perventilatie geen nadelige gevolgen heeft en dat deze vanzelf zal eindigen, moet het wat eenvoudiger zijn om die rust te krijgen. Er bestaan ontspan ningstechnieken en ademhalingsoe feningen. En ook kalmerende middelen. Samen met de dokter moet overlegd worden wat in een bepaald geval, al is het maar tijdelijk, het beste is. Als zo'n aanval nu toch komt? Dan is het nog niet te laat. Men kan de aanval de baas worden. Het beste is de uitademingslucht weer in te ademen zodat er niet teveel koolzuur verloren gaat. Dat kan met een plastic zakje. Men ademt daarin uit en ver volgens ademt men die zelfde lucht weer in. Daarbij hoeft men niet bang te zijn voor tekort aan zuurstof. Om dat nu de uitademingslucht weer in geademd wordt, raakt men in ieder geval geen koolzuur meer kwijt. Het lichaam maakt voldoende koolzuur in vrij korte tijd zodat het evenwicht zich weer kan herstellen. Als de zuurgraad van het lichaam weer op peil is, ver dwijnt dat onbestemde, dat angstige gevoel vanzelf. Wat kan men verder doen? Het is zaak zich bewust te worden van de problemen. Dat kan o.a. door zich steeds te realiseren dat het onschuldig is als dat gevoel opkomt. Dat het van zelf overgaat. Erover praten met de dokter en/of met familie kan ook hel pen. Zeker wanneer de oorzaak van uw spanningen in de familie terug te vinden is. Zijn er geneesmiddelen? De geneesmiddelen die bij hyperventi latie gebruikt worden zijn kalmerende middelen. De dokter zal ze voorschrij ven als men zelf de spanningen niet goed de baas kan. Men moet ze be schouwen als hulpmiddelen van tijde lijke aard. De oplossing van hyperven tilatie ligt bij de patiënt zelf. Met enig geduld en vooral zelfvertrouwen kan men hyperventilatie de baas worden. Andere ziektes Tegenwoordig beschikt uw huisarts over schriftelijk voorlichtingsmate riaal voor een heleboel andere ziek tes. Het zijn patiënteninfo's van Art senservice. U kunt er gerust naar vra gen. Ze zijn er voor. En ze verduide lijken u precies wat u mankeert. I>at is een nogal voor de hand liggende vraag. Gedurende de slaap kan uw lichaam „bijkomen" van de vermoeiende dag en nieuwe kracht opdoen voor de volgende. Maar slapen is ook geestelijk tot rust komen. Uw hersenen maken van de rust gebruik om de dingen op een rijtje te zetten. Als u goed uitgeslapen bent, zijn lichaam en geest bij het krieken van de dag weer fit. Hoeveel slaap heeft men nodig? Over slapen bestaan veel verhalen. Dat elk mens minstens 8 uur slaap nodig heeft, en dat de uren voor twaal ven dubbel tellen bijvoorbeeld. U mag ze met 'n korreltje zout nemen. De hoeveelheid slaap die men nodig heeft, verschilt van mens tot mens. De één heeft aan 8 uur nog niet genoeg, de ander kan met 6 uur gemakkelijk toe. Ook de aard van de werkzaamheden speelt een rol. Wie zwaar lichame lijk werk doet, moet langer uitrusten dan iemand met een kantoorbaan. Bij zwaar geestelijk werk echter vragen de hersenen nog meer tijd om orde op zaken te stellen. De leeftijd speelt ook een rol. Kinderen die de hele dag in de weer zijn, moeten langer sla pen dan volwassenen die een rustig le ven leiden. Er is dus geen peil op te trekken. Hoeveel slaap u nodig hebt, voelt u het beste zelf aan. Als u zich met 'n paar uur nachtrust lekker voelt is er niets aan de hand. Voelt u zich moe en niet uitgerust dan moet er iets gebeuren. Dan hebt u te kort ge slapen. Of juist te lang. Want dat is ook niet goed. Het gaat erom dat u uw eigen slaapritme vindt. Heeft u dat ritme eenmaal gevonden, dan kan uw nachtrust voortaan rustig verlopen. Hoe ontstaat slapeloosheid? Slapeloosheid wil zeggen: willen sla pen maar niet kunnen slapen. Er kunnen verschillende redenen voor zijn. Misschien is men helemaal niet moe. Dat is dan snel opgelost door wat later naar bed te gaan. Pijn of ziekte kunnen ook de oorzaak zijn. Maar meestal gaat het om andere dingen. Spanningen, persoonlijke problemen en zorgen. De hersenen zijn dan nog zo in de weer, dat er te weinig rust is om de slaap te vatten. Slapeloosheid kan ook het gevolg zijn van een ver keerde levensstijl. Een zware maal tijd, veel alcohol, roken, koffie en thee net voor het slapen gaan. Deze zaken hebben juist een averechts effekt. Wat is er aan te doen? Niet kunnen slapen is dus vaak een teken van iets anders. Van geestelijke zorg of van spanningen. De beste op lossing is de koe bij de horens vat ten. Pijn kan worden bestreden met een pijnstiller. Ziekte met de daarbij behorende medicijnen. Spanningen en persoonlijke problemen moeten wor den aangepakt. Dat lukt het beste door erover te praten. Alle andere manie ren zijn maar lapmiddelen die de moei lijkheden verschuiven. Naar slaap middelen grijpen is niet de oplossing. Ze kunnen wel even helpen, maar niet blijvend. Het vinden van het juiste slaapritme is van groot belang. Hoe vindt men z'n slaapritme? Men moet rustig moe zijn voor het slapen gaan. Het lichaam en de geest moeten aan de slaap toe zijn. Een avondwandeling kan daarbij helpen. Nog een stukje lezen in bed is ook een manier. Luisteren naar muziek, een warm bad of een douche. Een klein hapje eten en een glaasje warme melk doen soms wonderen. Vermijd de laatste uren van de avond zware maaltijden, veel al cohol, koffie, thee en cola-dranken, 'n Borreltje voor het slapen gaan mag natuurlijk wel. Wat kan men verder zelf nog doen Schep ook een ideaal „slaapklimaat", Een goed bed, waarop u ontspannen ligt. Sluit de gordijnen, denk om de ventilatie. Praat niet tot in de kleine uurtjes over „moeilijke zaken". Kies daar liever een ander moment voor. Men moet zich vooral niet druk maken over de slapeloosheid, want dat is olie op het vuur. Eén of twee nachten wat minder slapen is helemaal geen ramp. Door in alle rust te proberen iets aan de slapeloosheid te doen, zijn kunst grepen niet nodig. Meer informatie? Uw huisarts beschikt over patiënten info's van Artsenservice. Dat zijn handige, kleine foldertjes die over veelvoorkomende kwalen hande len. Ze zijn bedoeld om patiënten dui delijk te maken wat ze precies man keren. Vraagt u er gerust naar; ze zijn gratis. Zelfs wanneer het bergafwaarts gaat met de economie is het volgens de meeste deskundigen van levensbelang om alles in het werk te stellen voor een schoner milieu. Het gaat tenslotte om de .{opkomst vap <{e mensheid- Op een bijeenkomst van de Europese Gemeenschap in Luxemburg bevestig den de ministers voor milieuzaken dat zij van plan zijn vervuiling te bestrij den ondanks de moeilijke economische tijden. Sommige industrieën zouden graag zien dat nog even gewacht wordt met de invoering van de voorschriften, omdat het een zwaardere financiële belasting betekent, maar de ministers houden vast aan hun standpunt dat het goedkoper is vervuiling te voorkomen dan achteraf de schade te moeten hersteilen. Op de bijeenkomst werden verscheide ne maatregelen goedgekeurd die lucht en andere vormen van vervuiling aan zienlijk kunnen terugbrengen. Het meest opvallende was dat na jarenlan ge discussies eindelijk een bepaalde maatregel werd goedgekeurd. Het voorstel voor deze maatregel kwam naar aanleiding van de chemische be smetting die plaats vond in Seveso, Italië. De bedoeling is een uniform veilig heidssysteem op te stellen voor de grote chemische en industriële fabrie- Wie iets verkeerds gegeten heeft kan rekenen op misselijkheid en braken. De maag stuurt dan een sein naar het zenuwstelsel, en er gaat. een prikkel terug die het braken tot gevolg heeft. Misselijkheid en braken kunnen ech ter ook een andere oorzaak hebben: reisziekte. Bij vliegen, varen, auto rijden en tijdens busreizen kan deze ziekte toeslaan. In veel gevallen is het ongewenst om bij misselijkheid of braken met geneesmiddelen in te grij pen. Maar als aan de oorzaak weinig te doen valt, zoals bij reisziekte, kan er reden zijn om deze wel te gebruiken. Reisziekte en geneesmiddelen De tegen reisziekte voorgeschreven geneesmiddelen heten antihistamini- ca. Ze worden ook gebruikt tegen over- gevoeligheidsreakties, bij hoesten, mi graine, gebrekkige eetlust en tegen slapeloosheid, angst en onrustigheid. Helaas hebben veel van deze middelen vervelende bijwerkingen zoals sufheid, darmkrampen, verstopping, droge mond, wazig zien en versnelling van de hartslag. Tijdens borstvoeding en voor kleine kinderen moet het gebruik van deze geneesmiddelen worden ont raden. Ook is het af te raden om ze gelijk te gebruiken met andere mid delen die op de hersenen inwerken zoals kalmerende middelen, anti- depressiemiddelen, slaapmiddelen en alcohol. Als men geneesmiddelen wil gebruiken tegen reisziekte dan geeft het boek „Geneesmiddelen in Neder land" van Lucas Reijnders e.a. Cycli- zine of Meclozine als eerste keus. Cyclizine werkt het mist versuffend. Promethazine is tweede keus vanwege de sterk versuffende bijwerking. Chloorpromazine en Stemetil (R) zijn zware middelen met veel bijwerkingen en zijn daarom laatste keus. Alle andere geneesmiddelen tegen reis ziekte worden ontraden. Gember Het gebruik van geneesmiddelen tegen reisziekte is niet zonder bezwaren. Voor mensen die liever iets anders proberen biedt een recent Amerikaans onderzoek hoop: gember lijkt een goed middel tegen reisziekte te zijn. Al eeuwen geleden wist men dat het vloei bare extrakt van gemberwortel de symptonen van misselijkheid vermin dert. Ook in poedervorm blijkt gem berwortel nu een gunstige werking te hebben. In het onderzoek kregen de proefpersonen óf een geneesmiddel tegen reisziekte (Dramamine) óf cap sules met gemberwortelpoeder óf een „nepmiddel". Ze wisten niet wat ze kregen. Vervolgens moesten ze gaan zitten in de „bewegende stoel", die hen misselijk maakte. Tijdens de beweging moesten ze zeg gen hoeveel last ze hadden van een misselijk gevoel in hun maag. Gember bleek nu veel beter te werken dan het geneesmiddel: de proefpersonen die gember hadden gekregen werden veel minder misselijk. Het nepmiddel had het minste effekt. De onderzoekers veronderstellen dat gember niet werkt via het centraal zenuwstelsel, zoals bovengenoemde geneesmiddelen. Vol gens hen werkt gember via het maag darmkanaal. Het zou de werking van de maag versnellen en gifstoffen en zuren absorberen. Zo zou het gevoel van misselijkheid worden verminderd. Bij apothekers blijkt deze toepassing van gember (nog) niet bekend te zijn. ken om op deze wijze soortgelijke rampen te vobrkomen. De ministers van de Gemeenschaps- landen keurden eveneens maatregelen goed die het vrijkomen van lood in de lucht en in het wfcter willen vermin deren. Het vrijkomen van lood baart de laats te tijd grote zorgen in Europa en el ders. Loodvervuiling via uitlaatgassen en industriële processen wordt nu be schouwd als een probleem van wereld- omvang. In het verleden hebben natio nale en Gemeenschapswetgeving zich hier al mee bezig gehouden. De bijeenkomst had eveneens tot taak te herinneren aan de problemen die overeenstemming over bepaalde belangrijke anti-vervuilingsmaat regelen in de weg staan. De minis ters werden het niet eens over een voorstel van de Commissie om een systeem in te stellen waarbij vooraf gaand aan de bouw van industriële en openbare projecten moet worden bestudeerd welke gevolgen de bouw zal hebben voor het milieu. Sommige EG-landen hebben soortge lijke systemen al ingevoerd maar an dere Gemeenschapslanden zijn yan mening dat het verplicht stellen van dit systeem een economische overbe lasting betekent voor industrie en over heid. Er is ook vooruitgang geboekt inzake de goedkeuring van het derde grote meerjarenprogramma voor gemeen schappelijke actie voor milieubescher ming. Dit programma zal als leidraad moeten dienen voor het toekomst- beleid van de EG. naalden worden op bepaalde „acu- punctuurpunten" in het lichaam gesto ken. Een andere mogelijkheid is de massage van bepaalde acupunctuur- punten. Op soortgelijke manier werkt waarschijnlijk het „niet-zeeziek-elas tiek (Seasickness Strap). Dit is een stuk elastiek van een decimeter lang met een ronde plastic knoop. Als de band op de goede manier aan de onderarm wordt gedaan oefent de knoop een konstante druk uit op het acupunctuurpunt aan de binnenkant van de onderarm. In Amerika kan men voor 15 dollar twee van die banden kopen. Eenmaal om beide armen ge- daan helpt deze uitvinding tegen zee- ziekte. Althans volgens Dr. Daniël Shu Jen Choy, die dit heeft onderzocht. Bij een test op een schip tijdens een luxe zeereis bleek het grootste deel k, „vncilu van de vi passagiers „al na een half uur weer op „Niet-zeeziek-elastiek de dansvloer te zijn". Ook de zeelieden Ook de acupunctuur biedt mogelijk. van de Amerikaanse marine varen wS heden om reisziekte te voorkomen. bij het „niet-zeeziek-elastiek" Voor Bij acupunctuur denkt men meestal zover ons bekend is het produkUnog" I niet in Nederland te koop. aan het gebruik van naalden. Deze

Soester Courant | 1982 | | pagina 14