Opel Corsa maakte laatste testrit DE ALLERKLEINSTE CAMERA maakt toch grote foto's DE STEM VAN NEDERLAND waar u ook bent! <0 B p\cT"" Veilig fietsen naar school siah Dit najaar leverbaar: Stemmen voor ontwapening A F i E D Doorgereden na aanrijding Koplamp gestolen Fietser door automobilist aangereden Politie voorkomt ontploffing Auto bekrast U 16 17 Snestt'r Courant van woensdag 1 september 1982 17 De nieuwe Opel Corsa, die door de Opel fabrieken in Rüsselheim (West Duits land) is ontwikkeld, voltooit zijn laats te testritten voordat de serieproduktie aanvangt. Strakke lijnen, een groot glas opper vlak en een uitzonderlijk lage lucht- weerstand kenmerken deze nieuwe Opel, hier voor het eerst in zijn de finitieve vorm afgebeeld. Men vraagt ons plaatsing van het volgende: De komende vier jaar zullen beslissend zijn voor de vraag of de bewapening teruggedrongen zal worden of dat juist nieuwe stappen gezet gaan wor den op het terrein van de vernieuwing en uitbreiding van (kern) bewapening. Op 8 september hebben we de gelegen heid onze stem te geven aan een par tij die de ontwapening op betrouwbare wijze dient, zowel in haar programma als in haar daden. Het hete hangijzer in de diskussie tussen de politieke partijen is op het ogenblik de kwestie van de moderni sering van kernwapens. Het plan voor de modernisering dateert van decem ber 1979. Toen besloot de NAVO tot plaatsing van 572 nieuwe raketten in Europa. Dit was zogenaamd een ant woord op de russische SS-20 raketten. In werkelijkheid had de NAVO hier al een antwoord op in de vorm van nu- kleaire onderzeeërs en zware bommen werpers. Het plan behelst dus niets anders dan een verdere vergroting van de nukleaire kracht van de west-euro- peese landen. Het besluit van december 1979 wordt ook wel het dubbelbesluit genoemd: er werd besloten tot modernisering en er werd tegelijkertijd besloten te gaan onderhandelen met de Russen. Moch ten deze onderhandelingen lukken, wat na 25 jaar onderhandelen nog nooit gelukt is, dan zou de modernisering weer kunnen worden ongedaan ge maakt. Wat vindt nu de Nederlandse bevolking van de nieuwe raketten? Uit verschil lende enquêtes is gebleken, dat het merendeel van de bevolking ertegen is. Op 21 november vorig jaar werd in Nederland, de grootste demonstratie gehouden, die tot nu toe gehouden is, tegen het dubbelbesluit en te gen de raketten. De regering moest toen besluiten om de plaat sing van de 48 voor Nederland bestem de raketten uit te stellen. Maar de in stemming met het dubbelbesluit zelf heeft de regering nog steeds niet te ruggenomen, zodat er nog steeds het gevaar dreigt dat de raketten ge plaatst worden. Er is bij de grote politieke partijen enige bezorgdheid ontstaan over de be wapening na de grote demonstratie van 21 november. Toch is er in de par tij-programma's niet veel van te mer ken. Het CDA houdt vast aan het dub belbesluit: de plaatsing van de raket ten is afhankelijk van de onderhande lingen. Maar van Agt heeft al gezegd dat de raketten geplaatst moeten worden. En we weten dat van Agt de doorslag geeft. Ook D'66 heeft vast gehouden aan het dubbelbesluit. Het partijbestuur wilde eerst geen over haaste plaatsing, maar fraktieleider Kombrink verklaarde het met van Agt eens te zijn dat de raketten ge- plaats moeten worden. Over duidelijk heid gesproken! De PvdA wil in ie der geval de raketten niet op Neder lands grondgebied plaatsing, maar heeft verder geen oppositie gevoerd tegen het dubbelbesluit. Wat de overi ge kernwapens betreft wordt in de pro gramma's van PvdA en D'66 wel een beperking van het aantal kerntaken voorgesteld. Maar van een volledige afschaffing van de kernwapens is geen sprake. Dit maakt duidelijk dat we van de gro te partijen - waaronder ook de VVD - niets te verwachten hebben, als het om het terugdringen van de kernbewa pening gaat. Willen we duidelijker kiezen voor ont wapening, dan kunnen we beter op een van de kleine linkse partijen stem men: PPR, PSP, CPN of de onlangs opgerichtte EVP. Klein links heeft steeds oppositie gevoerd tegen het mo- derniseringsbesluit. Ze zijn ook de enige partijen die zich achter de leus van het IKV "Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Ne derland" hebben gesteld. Enkele punten uit hun programma's zijn verder: De PPR is voorstander van een andere manier van verdedigen: de sociale ver dediging. De PSP strijd tegen de militarisering en pleit voor terugdringen van de mili taire produktie. De CPN wil de uitgaven voor defen sie verminderen en is voorstander van demokratisering en ontwapening in Oost- en West-Europa. De partijen waar we het nu over heb ben, hebben de buitenparlementaire oppositie van de vredesbeweging wel opgepikt. Daarom is het belangrijk klein links te versterken. Een sterk klein links betekent ook een druk op de PvdA om haar standpunten vast te houden. zeggen die het apparaatje in handen krijgen, heel wat lastig technisch gedoe zelf maar! Niks techniek... wel scherpe foto's! Scherpstellen en piekeren over het juiste diafragma is er niet bij. De camera heeft een haarscherp vicrlenzig objectiefje - dat alles wat tussen 1 meter en oneindig (de horizon) voor de lens komt - afbeeldt. Al wal men te doen heeft met dit handige vestzakmodel is, de camera uitschuiven, door de zoeker naar het motief kijken en afdrukken. Flitsverklikker Is er te weinig licht (wordt de sluitertijd langer dan l/30e seconde), dan waarschuwt een rood lichtje in de zoeker dat men beter kan flitsen. De camera is daartoe uitgerust met een z.g. flitsblokjesadapter. Films en ontwikkelen Voor deze camera zijn zowel zwartwit als kleurenfilms leverbaar van resp. ASA 25/15 DIN en ASA 400/27 DIN. Elke fotospeciaalzaak levert handige ont- wikkelenveJoppen, waarmee kleurenfilms probleemloos ontwikkeld en afgedrukt kunnen worden. <k Vergrotingen zijn ook mogelijk tot b.v. 13 x 18 cm. 's Werelds allerkleinste, normaal in de handel zijnde, moderne camera. De Minox EC, zoals te zien op de foto, is amper groter dan een sigaretteaansteker en weegt met batterij en film nog geen 60 gram. In feite is deze minicamera een 'broertje' van de be roemde echte spionagecamëra, zoals we dfê vaak zien hanteren in bijvoorbeeld James Bond-films. Het lijkt, oppervlakkig gezien, een simpel 'kiektoestel' voor Jantje van 9, die zijn vriendjes op schoolreis gaat fotograferen. Dat zou Jantje ook best kunnen, want de kleine camera herbergt heel wat slimme elektronica. Daardoor regelt dit 'schatje', zoals vrouwen De kleinste in de handel zijnde moderne camera. v Merkwaardig, als wij thuiszijn in eigen land, kijken wij de krant vaak maar vluchtig in. Zijn wij met vakantie buiten de grenzen, dan zijn wij blij ergens een krant uit eigen land te kunnen kopen. We spellen hem letterlijk uit. Wat geldt voor de krant, geldt ook voor de 'stem uit het vaderland. Radio Nederland Wereldomroep) Als een van de sterkste motieven voor die belangstelling moet overigens 'het weer in eigen land' genoemd worden. Elke morgen, om 9.30 uur zomer tijd klinkt de stem van Radio Nederland ons uit de luidsprekers tegemoet. Van de Noorse bergen tot diep in het zonnige zuiden stemmen Nederlandse toeristen af en luisteren naar het nieuws. Hoe staat het met het Kabinet, hoe is het weer, volgens ons aller Pelleboer? Een goede radio is noodzaak Er zijn helaas nogal wat toeristen die tot hun teleurstelling moeten constateren, dat hun toestel Radio Nederland, laat staan andere UKG-zenders, niet of nauwelijks kan op vangen! De simpele term KG, UKG of in de moderne vorm SW, voor de kortegolf- ontvangst, zoals op vrij veel eenvoudige radiotoestellen, zegt niet zoveel. Wat men nodig heeft is een radiotoestel met meer dan een enkel SW golfbereik. Als voorbeeld drukken wij hierbij een foto af van een radio/cassetterecorder, met niet alleen FM, Middengolf en Lange Golf, maar ook nog 3 aparte kanalen voor SW (Korte Golf). Deze JVC -RC-M70 L, werkt zowel op het lichtnet als met batterijen en is uiterst selektief! Hoe stemt u af? Op het kaartje hiernaast ziet u sektoren afgebeeld. U kunt zelf nagaan in welke sector u zich bevindt. Radio Nederland Wereldomroep stelt, op schriftelijke aan vraag, stickers beschikbaar die op het toestel geplakt kunnen worden (adres: Radio Nederland Wereldomroep, postbus 222,1200 JG Hilversum). Op de stickers staat nauwkeurig vermeld óp welke golflengte u hel best kunt afstem men. Binnen de cirkel kunt u altijd afstemmen op de 49 meter-band! Mocht u in een dal staan, ontgeven door bergen dus, zoek dan desnoods een hoog punt op. In de avond is de ontvangst vaak het best. Wat geeft Radio Nederland? Radio Nederland geeft het dagelijks nieuws, met 's morgens het weerpraatje van Jan Pelleboer, sportnieuws, aktualiteiten en de ANWB-alarmoproepen. Zo'n kwart miljoen kinderen gaan dit troles op scholen door de politie en door jaar voor het eerst naar school en voe gen zich bij het miljoenen-leger van jongelui, die dagelijks de afstand van huis naar school of academie en te rug moeten afleggen. Een kleine tach tig procent ervan maakt daarbij ge bruik van de fiets. Dat is in vele ge vallen noodzakelijk omdat de afstand naar school te lang is om te lopen en omdat openbaar vervoervoorzienin- gen - vooral op het platteland - on voldoende zijn of niet afgestemd op de schooltijden. Nu is tegen fietsen geen enkel bezwaar. Het is zelfs gezond, ook al moet je door weer en wind. Ook kinderen hebben vaak enig gebrek aan beweging en dan is het regelmatig op de fiets stappen erg gezond. Nu heeft dat denken aan gezondheid wei nig zin als je daarbij niet bedacht bent op de veiligheid. Vele ouders maken zich daar zorgen over als zij hun kinderen op de fiets in het verkeer moeten laten gaan. Die bezorgdheid is begrijpelijk en verstan dig. Kinderen zijn in het verkeer nu eenmaal kwetsbaar. Je kunt er echter heel wat aan doen om het naar school fietsen zo veilig mogelijk te maken en het is alleen maar vreemd dat de ze voorzorgen opvallend vaak achter wege worden gelaten. Waarschijnlijk staat men er gewoon onvoldoende bij stil, want dat het opzet zou zijn, kun je niet aannemen. Zorg voor een goede fiets De veiligheid van het fietsende kind be gint bij de fiets zelf. Zorg voor een goede fiets. Het is niet te geloven hoeveel kinderen op barrels op twee wielen de straat op schijnen te mogen. Juist een kinder- of jeugdflets moet zeer degelijk zijn en goed onderhou den. Geef de voorkeur aan een merk- fiets, die bij een fietsenvakman is gekocht. Kijk niet in de eerste plaats naar een schijnbaar aantrekkelijk prijsje, want dat levert bijna altijd minder veiligheid op. De fiets moet ook goed passen. Een te groie ot te kleine fiets zijn allebei gevaarlijk. Koop geen fiets op de groei. Bij een goede fiets kunnen overigens zadel en stuur op verant woorde wijze hoger of lager worden ge steld en zo'n fiets gaat qua hoogte dan een redelijke tijd mee. Bedenk wel dat jeugdfietsen zeer frequent en intensief worden gebruikt. Ze moeten tegen een stootje kunnen. Jeugdrace- fietsen zijn prachtig materiaal voor de vrije tijd, maar niet bedoeld om mee naar school te gaan. Daarvoor zijn de ze fietsen te duur, maar ook te kwets baar. Ook crossfietsen zijn niet be doeld en wettelijk niet uitgerust voor dagelijks vervoer op de openbare weg. Racefietsen en crossfietsen moet je als een extra zien. Staat van onderhoud erg belangrijk Om in veilige staat te blijven moet de fiets goed en regelmatig worden onderhouden. Dat geldt in het bijzonder voor kinder en jeugdfietsen, waar doorgaans veel forser mee wordt omgegaan. Bij kon- Veilig Verkeer Nederland blijkt steeds weer hoe slecht het met de fietsen van scholieren gesteld is. Globaal ge zien, kun je zeggen dat er aan zes tig tot tachtig procent van fietsen van jongeren wel iets mankeeert. Dat loopt van kleine mankementen als een niet werkende bel of een niet sporend wiel tot en met niet-werkende remmen, los zittende vitale onderdelen, kapotte ver lichting en slipgevaarlijke, afgesleten, gladde banden. Kontroleer daarom de fietsen van uw kinderen met regelmaat. Leer de kin deren hoe zij zelf hun fiets in goede staat kunnen houden. Iedere maand een schoonmaakbeurt geven en dan vooral kijken of alles nog in orde is. Veel mankementen zijn snel en gemak kelijk te verhelpen. Een beetje olie en het vastdraaien van een moer doet soms al wonderen. Als je er steeds tijdig bij bent, blijft wat gedaan moet worden beperkt tot enkele kleine kar weitjes. Tijd kost het nauwelijks. Laat bovendien tenminste twee keer per jaar de fiets door een fietsenvakman grondig nakijken. Hij ziet dan wat aan vervanging of reparatie toe is. Wie zo doet heeft al een groot stuk onveiligheid weggenomen. Goed verkeersgedrag Veiligheid en onveiligheid worden me de bepaald door het verkeersgedrag van het fietsende kind. Leer daarom het kind hoe het zich in het verkeer moet gedragen. Vertrouw daarbij niet teveel op theo rie. Verkeerslessen op school zijn nut tig, maar ze moeten ook in de prak tijk worden geoefend en beoordeeld. Ga daarom met uw kind fietsen. Dan ziet u wat hij verkeerd doet en al fietsende kunt u hem leren hoe het wel moet of beter kan. Geef vooral zelf het goede voorbeeld. Zeker niet alle volwassenen kunnen als voorbeel den van goed verkeersgedrag dienen. Zoek voor uw kind de veiligste route naar school uit. Dat zal niet altijd de kortste route zijn, maar daar gaat het niet om. Begeleid uw kind een paar maal op de fiets naar school totdat hij de weg goed kent en vertrouwd is geraakt met de verschillende situa ties. Een aantal zaken zijn daarbij belangrijk. Prent het kind in, steeds gebruik te maken van fietspaden en fietsrijstroken en altijd steeds goed rechts te houden. Nooit door oranje of rood verkeerslicht rijden en altijd goed verandering van richting aange ven door het uitsteken van de arm. Dat laatste wordt veel te vaak achter wege gelaten. Nooit voordringen om vlug, de eerste te zijn en dan ieder hoekje en gaatje te benutten. Leer het kind rekening te houden met anderen, ook in het verkeer. Dat is voor alle partijen van levensbelang. Tot slot: in het verkeer is de fiets geen stuk speelgoed, waarop allerlei kunstjes mogen worden uitgehaald. Wie dat wil doen moet daarvoor een veilige plaats opzoeken. Spelen met de fiets hoeft het kind niet te worden ontzegd, maar dan wel op een ongevaarlijke plaats. Wie over fietsen en veiligheid, ook over kinde ren op de fiets, het naadje van de kous wil weten, moet het boekje „Goed en veilig fietsen" aanschaffen. Het staat boordevol adviezen en nuttige wenken. Door overmaking van 7,90 op post girorekening nr. 234567 kan dit boekje worden aangevraagd bij de stichting: fiets! in Amsterdam. Een onbekende coureur heeft in de nacht van zondag op maandag een op de Dr. 's Jacobstraat geparkeerde auto aangereden. De linkerzijde van het voertuig werd beschadigd. Van een aan de Oude Tempellaan te Soesterberg geparkeerde personenau to werden de twee sluitkasten van de koplichten alsmede een koplicht ge stolen. De eigenaar deed er aangifte van bij de politie. Doordat een 23-jarige autobestuurder de bocht Klaarwaterweg-Wijnand Top- laan te krap nam, kwam de achterkant van zijn wagen in aanraking met een daar fietsende 67-jarige dame. De vrouw viel en moest met hoofdletsel naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht wor den. Door het dichtdraaien van een kraan tje heeft de politie vorige week op de Den Blieklaan mogelijk ontploffing van een auto voorkomen. De bestuurder van een taxi voor groepsvervoer, van een bedrijf uit Driebergen, ontdekte tijdens het rijden dat het overdruk-ventiel van de gasin stallatie defect was. Omdat hij een ont ploffing vreesde, zette hij zijn voertuig stil. De politie verhielp het euvel. Een aan de Weegbreestraat gepar keerde personenauto werd vorige week door onbekende passanten, rondom be krast. De eigenaar deed er aangifte van bij de politie.

Soester Courant | 1982 | | pagina 17