Z» gezien... ie un oir Formidabele brand in Soesterberg Verbeteringen in de opzet van dorpshuis „De Borg" 149 Insluiper veroorzaakt brand in Zonnegloren Boeren in Frankrijk Miljoenen schade DeEekhoorn huizenkrant CDA komt niet tegemoet aan VVD-eis rnnREis «ëji BUREAU raJ GEHTH Woensdag 1 september 1982 61e jaargang no. 1 Showarma- vlees Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen RUNDER GEHAKT 1 A95 AARD APPELEN Nic van Dam kompleet in lederwaren SAMSONITE pluskollektie '82 /'83 NIEUW Ca. 20% onder adviesprijs Anna Paulowna- huis wordt kunstgalerie Neckermann reizen nü bij SOESTER 8 COURANT door GERARDPAUL „De Borg" maakt zich klaar voor het komend winterseizoen. Er wordt mo menteel hard gewerkt om orde op za ken te stellen. De verbeteringen betref fen het gebouw zowel als de organi satie. Direct bij binnenkomst in „de Borg" kan men de veranderingen zien. De ontvangstruimte wordt vergroot en gezelliger gemaakt. Er komt een open entree naar de bowlinghal, waar door voor de bowlingbaan bezoekers de bar gemakkelijker te bereiken en de bediening sneller en beter zal zijn. Belangrijker dan de verbouwingen in de hal zijn de wijzigingen die de ge meente in de structuur van „de Borg" wil aanbrengen. Nu de gemeente van Soest tot de ontdekking is gekomen dat slechts met haar financiële hulp „de Borg" draaiende gehouden kan wor den wil zij ook een vinger in de pap hebben. De gemeente meent dit te be reiken door de wijze van verkiezing en de samenstelling van het bestuur van de Borg te wijzigen. Momenteel bestaat het bestuur uit ten minste 9 en ten hoogste 15 leden. Een kind met een waterhoofd dus! Om het waterhoofd toch te laten func tioneren was er een dagelijks bestuur nodig, dat het eigenlijke bestuurswerk moest verrichten. De gemeente stelt nu een bestuur van slechts 5 leden voor, waarvan er 3 door haar en 2 door de Stichtingsraad benoemd wor den. De Stichtingsraad is samengesteld uit de gebruikers van „de Borg" en valt qua opzet enigszins te vergelijken met een ondernemingsraad: Haar functie is zuiver adviserend. Om dat de term „Stichtingsraad" meer dere malen tot misverstanden heeft geleid, wil de gemeente een andere naam aan deze raad geven. Terecht meent ze dat „Gebruikersraad" dui delijker zal zijn. In de donderdagavond door de Stich tingsraad gehouden openbare vergade ring boog men zich over de door de gemeente voorgestelde wijzigingen. Bijzonder jammer was het, dat het belang van deze vergadering kennelijk niet tot de gebruikers is doorgedron gen. Behalve de nieuwe voorzitter van de raad, de heer v.d. Brink en de trouwe secretaresse, mevrouw v. Bercum, waren er maar 2 gebruikers gekomen, met name van het Huma nistisch Verbond en van 't Nut. De aan wezigen konden zich met de wijzigings voorstellen van de gemeente vereni gen. Een kleiner bestuur zal zeker slagvaardiger kunnen werken. Men vroeg zich wel even af of het aantal van 5 bestuursleden wel voldoende zou zijn. Men meende van wel, als ten minste bij voorbaat voor ieder be stuurslid een werkterrein uitgestippeld wordt, dat aansluit bij zijn (of haar) speciale capaciteiten. Verder zullen de nieuwe bestuursleden over veel vrije tijd dienen te beschikken en bereid moeten zijn die ook voor een groot deel daarvan voor „de Borg" te ge bruiken. De juiste capaciteiten, vol doende tijd en de bereidheid deze voor „de Borg" in te zetten zijn absolute vereisten voor de nieuwe leden van het bestuur. Uit de Stichtingsraad kwamen twee nieuwe wijzigingsvoorstellen naar voren, die er beiden op gericht zijn de „Gebruikersraad" zinvoller te la ten werken dan de Stichtingsraad ooit heeft kunnen doen. Het eerste voor stel betreft de informatie die de raad nu desgewenst van het bestuur kan krijgen. Deze constructie is niet goed. Het bestuur zal in de toekomst ver plicht moeten zijn uit zichzelf al die informatie aan de raad te verstrekken, die nodig is voor een goede uitoefe ning van haar taak. Verder wenst de raad dat statuair wordt vastgelegd, dat éénmaal per jaar een gezamen lijke besloten vergadering met het be stuur wordt gehouden. Het zou nuttig zijn, als er naast de door de gemeente en de Stichtingsraad voorgestelde wijzigingen nog enkele veranderingen kwamen. Nu men toch aan het verbeteren en wijzigen is, kan men het beter ineens goed doen. Statuair luidt de naam van „de Borg" .Stichting Wijk( dienstencentrum Soesterveen". Weet dat er geen risico is, wanneer van Rouwendaal uw adres is! Bij ons hypotheekrente vanaf 9,6% J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Is het niet beter om dit te wijzigen in: „Stichting Dorpshuis de Borg". Dan dekken officiële naam en roep naam elkaar tenminste. Bovendien is toch de subsidie, die de gemeente jaar lijks aan de Borg verstrekt, bedoeld voor een veel groter deel van Soest dan alleen 't Veen! Verder zou nu tegelijk ingegrepen kun nen worden in de hopeloze en hulpe loze vorm van de Stichtingsraad. Men weet van te voren nooit met hoeveel leden de raad zal vergaderen. Men hoopt altijd op veel aanwezigen, maar meestal is de opkomst bedroevend, zoals afgelopen donderdagavond. Deze raad zou tegelijk met de nieuwe naam „Gebruikersraad" ook efficiën ter gevormd moeten worden en dit kan, als ook deze raad voortaan uit een vaste kern van tenminste 5 leden zal bestaan. Leden, waarvan men zeker is dat ze bij vergaderingen komen opdagen en meewerken. Om tot zo'n vaste kern te komen zal ook een wijziging in de sta tuten nodig zijn. Tenslotte is het wellicht aardig de nieuw te verkiezen bestuursleden op één punt te kunnen geruststellen. Zij zullen niet met hun privé-vermogen aansprakelijk zijn voor door „de Borg" aangegane verbintenissen, doordat „de Borg" een Stichting is, waarvan de statuten (en eventuele statutenwij zigingen) bij de Kamer van Koophan del voor Eemland te Amersfoort ge registreerd zijn. Zulks in tegenstelling met hetgeen een van de huidige bestuursleden ten on rechte meende. Hij en wie weet nog meerdere bestuursleden waren er vast van overtuigd, dat zij privé aanspra kelijk waren voor de schulden van „de Borg". Dat zij desondanks bereid bleven aan het bestuur deel te nemen, mag wel bijzonder gewaardeerd worden! A. Muntz-v.d. Woude. WIJ HELPEN U ONDER DAK"" VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! UkinbmJ De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Donderdag 100 gram Met gratis broodje Donderdag MAGER KILO Donderdag KING SIZE PINDA'S Vers gebrand 95 250 gram 1, OUDE KAAS Kilo XV. Donderdag BINTJES 5 KILO Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per halfjaar f24.— Verschijnt iedere woensdag Sterk, komfortabel hand vat. Stevig aluminium frame. Verbeterde scharnieren. vakkundig, voordeNg en vlakbij Van Weedestraat 16. Soest, telefoon 02155-13473 Burgemeester en wethouders vragen de leden van de gemeenteraad in te stemmen met de verhuur van het Anna Paulownahuis aan de heer H. de Wolft die het pand wil inriehten als kunst galerie. Het gaat in eerste instantie om verhuur voor een periode van vijf jaar tegen een huurprijs van 12.000 gulden per jaar. Het pand behoorde eertijds toe aan Ko ningin Emma. Bij de aankoop door de gemeente werd bedongen dat het pand alleen gebruikt mag worden in de so ciale sfeer van de gemeente Soest. Het college van burgemeester en wet houders is van mening dat het gebruik van het pand als kunstgalerie niet in strijd is met het „voorbehoud". Daar bij geldt ook als overweging dat Soest sinds enkele jaren geen kunstgalerie meer heeft. De heer De Wolff exploi teerde enkele jaren een kunstgalerie in „De Drie Ringen" in de Kerke- buurt. Het Anna Paulownahuis was aanvan kelijk Naaldvakschool, later werd het voor verschillende doeleinden ge bruikt. Onder andere werden er cur sussen gegeven en een aantal jaren was de maatschappelijke dienstverle ning er in gehuisvest. Een 17-jarige jongeman uit Amersfoort heeft bekend in de aula van het zieken huis Zonnegloren een brand veroor zaakt te hebben. Op zoek naar buit be landde hij in de aula en daar liet hij een brandende sigarettenpeuk achter in een prullebak. Bij toeval werd drie uur later de brand ontdekt. Het vuur had toen al een flink gat in de vloer en de gordijnen aangetast. Politie, zieken huispersoneel en later de brandweer slaagden erin de vlammen te doven. De jongeman werd om half zes voor het eerst gezien in het instructiegebouw van het ziekenhuis. Hij vertelde op zoek te zijn naar zijn vriend. Men ad viseerde hem naar de receptie te gaan, maar daar bleek hij, toen ernaar geïn formeerd werd, niet geweest te zijn. De politie werd gewaarschuwd en het onderzoek leverde het resultaat op dat geconstateerd werd dat een inbreker het instructiegebouw door het uitne men van een ruit was binnengekomen. Ook werd een fiets aangetroffeb die de politie meenam naar het bureau. Om acht uur kwam een personeelslid van het ziekenhuis aan het bureau met de mededeling dat een jongeman zich bij de receptie gemeld had met de vraag of men een fiets gevonden had. Toen hem verteld werd dat de politie die had meegenomen, verdween hij lo pend over de Soesterbergsestraat, richting Soest. Op de plaats waar de fiets gevonden werd, trof men evenwel een zak aan met daarin Avondsmaalkelken, een beker en een scheerapparaat. De politie ging daarna weer op onderzoek uit en even later werd de jongeman aangehouden op de kruising Soester- bergsestraat-Vondellaan. Hij bekende de inbraak en de diefstal. Toen de recherche rond kwart voor ne gen voor het afrondende onderzoek de aula betrad, sloeg de rook haar tege moet. De brand kon tijdig geblust wor den. Was men later gekomen, dan zou den de gevolgen niet te overzien zijn geweest. De jongeman heeft inmiddels ook be kend vijf keer medicijnen te hebben weggenomen uit een Amersfoorts zie kenhuis. Een avontuurlijke reis is voor de meeste mensen ftlleen dan aantrekkelijk als die onder nomen kan worden vanuit een veilige thuishaven waarheen je direkt terug kunt als het te moeilijk wordt. Onzekerheid en avontuur is leuk als het maar geen menens wordt. In de va kantie hebben wij in zo'n uit avontuur en ondernemingszin geboren luchtkasteel gewoond waarheen iedereen weieens zou willen vluchten. We weten nu zo'nbeetje hoe een dagdroom er in het echt uit kan zien. Aan het eind van een lang steil bergpad ligt een typisch Fran se boerenbedoening waar een jong stel het Hollandse comfort inwisselde voor een primitief bestaan met niet meer agrari sche kennis dan een gezond boerenverstand, aangevuld met een paar boekjes en twee paar rechterhanden. De boer derij is een samenraapsel van gebouwen van velerlei vorm en maat, net als de stenen waaruit ze zijn opgetrokken en waarvan er niet één gelijk is aan de ander. Uit de ruim ten tussen de brokstukken groeien vele soorten plantjes en jonge boompjes en onze voordeur wordt overhuifd door een zwaarbeladen wingerd die bescherming biedt tegen al te felle hitte. Op het erf breek je je nek over kippen, eenden, kalkoenen, honden en poezen en in wat stalletjes huizen nog konijnen en geiten. Dat laatste is een voordeel want die kun nen als enige niet achter je aan het huis binnenlopen. In zo'n zonovergoten plaatje kunnen alleen maar mensen zonder zorgen wonen, denk je dan. Als dat hetzelfde is als zorgeloos dan klopt dat aardig want je handen jeuken om de dakpannen recht te leggen, de brandnetels op en om het erf eruit te trekken, de tuin te wieden, de klapperen de dakgoot vast te zetten, bramen te plukken en de drui ven te krenten. Alleen aan dat laatste ben ik toegekomen en over de rest en nog veel meer kun je voorlopig alleen maar fantaseren, ook als je daar zou wonen. Want intussen moet al het vee gevoederd en gemol ken worden, de tractor gere pareerd, de buurman gehol pen, de bonen opgebonden en de stokoude ciderpers in elkaar gezet worden. Wie denkt dat deze drukte door het seizoen beïnvloed is, vergeet dat tallo ze klussen tot de winter uitge steld kunnen worden en dat er dan dagelijks hout voor de haard gehakt moet worden. Het is de prijs voor een leven datnatuurlijk" beter is. In de nacht van maandag op dinsdag heeft in Soesterberg een formidabele brand gewoed, die naar schatting voor fwee en een half miljoen schade heeft aangericht. De brandweren van Soesterberg en Soest rukten met veel materiaal uit en slaagden er in overslaan naar andere nabijgelegen panden te voorkomen. Het blussingswerk werd ondermeer gadegeslagen door burgemeester Scholten en (politie)commissaris J. Adema. De brand werd rond elf uur maandagavond ontdekt in een papieropslag plaats van de in Doorn wonende heer H. Foekens, achter het pand van Kela aan de Amersfoortsestraat. De brandweer zette voor de bestrijding van de hoog oplaaiende vlammen vier spuitwagens en de ladderwagen in. Met 12 stralen, twee middeldruk en tien lagedruk, werd het vuur aangepakt. Niet voorkomen kon worden dat de papierloods geheel verloren ging en de toonkamer van Slaaprijk. Om ongeveer half een werd het sein 'brand meester' gegeven, maar even daarna kon met inzet van veel materiaal voorkomen worden dat het vuur alsnog oversloeg naar het pand van Kela. De brand ging gepaard met een enorme rookontwikkeling die tot in Soest te zien was. De nablussingswerkzaamheden duurden tot gisterenmiddag. Over de oorzaak tast men in het duister. De schade wordt geschat op twee en een half miljoen, daarbij niet inbe grepen de forse rookschade die de aangrenzende panden van de firma's v. Reeuwijk en Kela opliepen. Exclusieve informatie over koophuizen in Soest, Amersfoort, Baam en omgeving. Vraag gratis toezending. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zonej Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-30488 De onderhandelingen over de college-vorming lopen dit keer stroe ver dan ooit. Meermalen al kwamen de lijsttrekkers met hun assistenten bij elkaar, maar de oplossing is nog steeds niet gevon den. Het probleem lijkt veroorzaakt te worden door het feit dat het CDA niet tegemoet wil komen aan een VVD-eis. Dat betreft dan zeer concreet de personen. Aanvankelijk leek men af te stevenen op de 2-2 formule2 VVD- en 2 CDA-wethouders. De VVD schijnt daarbij voorkeuren voor perso nen te hebben uitgesproken, zonder op de hoogte te zijn van moge lijkheden (niet alle CDA-fractieleden zijn bereid een wethouders- zetel te gaan bezetten). Toen dat bij de VVD doordrong is de 2-2 formule verlaten en is de WD-onderhandelaar gestart met de 2-1-1- formule (2 VVD - 1 CDA en ook 1 PvdA). Daarbij schijnt zowel door VVD als door PvdA een veto uitge sproken te zijn over CDA-kandidaten en dat heeft het CDA niet genomen. Daar stelt men zich op het standpunt, een standpunt dat ook door D'66 gedeeld wordt, dat de partijen zelf bepalen wie hun wethouderskandidaat is. Gezien de verhouding in de raad, elf VVD'ers tegen negen CDA'ers en vier PvdA'ers, heeft het CDA, akkoord gaand met de 2-1-1- for mule, zowel de naam van een wethouder als van een portefeuille ingevuld. De verbouwde ontmoetingsruimte in het Dorpshuis De Borg; de „obstakels" tussen de bowlingbaan en de bar zijn wegge broken. v. Weedestraat 58 - Soest Telefoon 02155-22144* Soesterbergsestraat 22 - Soest Telefoon 02155-12683 Op dat voorstel zijn de onderhandelingen vorige week afgebroken. Gisteravond kwam men, en naar het zich laat aanzien, voor de laatste keer bij elkaar (D'66, Progressief Soest en de combina tie RPF/SGP/GPV nemen niet meer aan de beraadslagingen deel). Te laat voor deze krant is de beslissing gevallen, die zo op het oog gezien op 3-1 zal uitkomen 3 VVD -1 PvdA De kans dat men alsnog uitkomt op 2-1-1 lijkt uiterst gering. Aar dig is nog wel dat de PvdA-kandidaat toestemming moet hebben van zijn werkgever. Theoretisch kan, indien dat dat ja-woord niet komt, de VVD dan alsnog terug moeten komen bij het CDA.

Soester Courant | 1982 | | pagina 1