Nationale Moestuindagen '82 op Flevohof Akti viteitenpr o gramma voor ouderen mm PVO start seizoen in Maarssen Vuursche loop werd geslaagd evenement Kursus „hoe zeg je wat je denkt" in Soest ANWB organiseert Cursus Pech Onderweg Aanleg rioolpersleiding Soest Soesterberg begonnen „Het wielerleven van Joop Zoetemelk" Nederlander kan nu ook hier Amerikaanse Universitaire graad halen Knip-uitwas in cafetaria Diefstal van gereedschap Kinderpostzegels 1982 Auto's niet veilig voor dieven Damesvest gestolen Auto's beschadigd Stenen op rails Bromfiets in beslaggenomen Keukenbrandje Volop informatie en pompoenenwedstrijd op 3-daagse beurs voor hobbytuinders 1 Rommelmarkt Rotaryclub in Baarn Atletiek: Zitdemonstratie bewoonsters Vredeskamp Deel boete betaald Auto uit verkeer genomen Elke stem telt Unieke biografie over Nederlands succesvolste Tourrenner: Vestiging Newport University in ons land: Soester Courant van woensdag 1 september 1 Iets later dan andere jaren is het cur- cussen en aktiviteitenprogramma van de Stichting Federatieve Raad Welzijnswerk OHderen uitgekomen. Dat vindt zijn oorzaak in het feit dat als gevolg van door de plaatselijke overheid doorgevoerde bezuinigingen vacatures niet zijn opgevuld. Als ge volg daarvan vindt de start van het programma later plaats maar is ook de sluitingsdatum opgeschoven. Be gonnen wordt dit jaar in de week van 27 september terwijl op 24 juni '83 het programma wordt afgerond. Het totale programma omvat liefst twintig onderdelen; van zwemmen tot bridgen en engelse les. Voor de mees te aktiviteiten moet iets betaald wor den. Deze bijdrage is vergeleken met vorig jaar verhoogd met 2,50. In enkele gevallen wordt er voor het eerst (of opnieuw) een bijdrage gevraagd. De juiste bijdrage staat op het aanmel dingsformulier dat in ieder program-* maboekje is bijgesloten. De programma's, voorzover al niet reeds toegezonden, zijn nog verkrijg baar bij het kantoor van de Stichting aan de Middelwijkstraat 36 (van 09.00 tot 12.00 uur); in de beide dienstencen tra (Honsbergen en de Drie Eiken); bij het VVV-kantoor en bij het gemeen telijk informatiecentrum aan de Steen- hoffstraat en bij diverse gemeentelijke instellingen. De aktiviteiten vinden, maar daar is het programma voldoende duidelijk over, plaats in diverse gebouwen en be jaardencentra. Gezwommen wordt er in het instructiebad De Turf aan de Waldeck Pyrmontlaan of in ,,de Gey- ser" te Zeist. Kegelen doet men in res taurant Darthuizen en Bowling in het dorpshuis De Borg. Voor Engelse les kan men terecht in Eltheto, Mariènburg, De Drie Eiken, Honsbergen, Braamhage. Voor enkele aktiviteiten zoals kaarten, dammen, scrabble en biljarten hoeft in feite niet betaald te worden, maar er hebben zich clubs gevormd die dan een kleine contributie heffen voor het aanschaffen van prijsjes e.d. Geen kosten zijn verbonden aan het fietsen, aan de spelmiddag en de puz- zeltheek. Zoals gezegd het programma is vol doende duidelijk. Volledigheidshalve nemen we de totaallijst van aktivitei ten op: gymnastiek, zwemmen, ke gelen, bowling, fietsen, zangkoor, volksdansen, stijldansen, gespreks groep, edelsmeden, tekenen/schilde ren; engelse les (voor beginners en voor gevorderden); handwerken (o.l. v. Rode Kruis/Zonnebloem); kaarten (bridgen, klaverjassen); schaken en dammen, scrabble, sjoelen en biljar ten. Voor alle cursussen geldt dat zij alleen starten bij voldoende deelname en dat betekent gemiddeld vijftien personen. In een Soester cafetaria gaat men zich zo nu en dan te buiten aan kappers- aktiviteiten. Daar werd afgelopen weekend een 13-jarige jongeman het slachtoffer van. Hij bleek niet oud genoeg om zich te verzetten tegen de uitdaging een kruis in zijn hoofd haar te laten knippen voor vijfentwin tig gulden. Dat gebeurde dit keer door een man van 51 jaar. De vader van het joch was er niet gelukkig mee en deed aangifte van het voorval bij de politie. Zowel de 51- jarige als de cafetaria-houder zijn door de politie onderhouden over dit mis selijke gedoe. Voor zeshonderd gulden aan gereed schap werd gestolen bij het Kompost- bedrijf aan de Maatweg. Het gaat om ring- en steeksleutels, baco-sleutels, een rolmaat, een betonkniptang e.d. Op 16 november a,s. verschijnen de Kinderpostzegels 1982. Deze emissie bestaat uit vier bijzondere zegels met bijslag en een velletje. De ontwerper, Peter Vos uit Amster dam, heeft het voor 1982 gekozen the ma „kind en dier" uitgebeeld door de postzegels te voorzien van afbeeldin gen waarop is weergegeven hoe het kind op speelse wijze met het dier om gaat. De ontwerpen worden op 1 september in het Dierenpark te Wassenaar ge presenteerd. Op de zegel in de waarde van 50 30 cent verweven koolmezen zich met de fantasiewereld van het kind. De afbeelding op de zegel in de waar de van 60 20 cent geeft de vereen zelviging weer van het kind met het dier waardoor het kind ,,een beetje poes geworden is". Op de zegel van 65 20 cent houdt het kind ons in zijn omgang met het dier een spiegel voor. De behoefte aan een eigen identiteit van het oudere kind, waarbij het uiter lijk een belangrijke plaats inneemt, komt tot uitdrukking op de afbeelding van de zegel in de waarde 70 30 cent. Alle zegels zijn uitgevoerd in de kleu ren oker en grijs. Het velletje omvat vier zegels van 50 30 cent, een zegel van 60 20 cent en een dummy met de tekst ,,de moois te post is voor het kind". Verder staat op het velletje het randschrift Kinder- postzegelaktie 1982, alsmede het em bleem van het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels. Geparkeerde auto's blijven aantrek kelijk voor dieven. Dat merkte een inwoonster van Laren, die haar voertuig parkeerde aan de Zand- laan, alvorens een wandeling te ma ken in het bos. Nog maar vijftig me ter van de auto verwijderd, hoorde zij een forse klap. Omkijkend zag zij dat de lichten branden. Terug bij de wagen constateerde zij dat met een steen een ruit vernield was en dat haar tas met bankpasje, rijbe wijs en kentekenbewijs alsmede een bedrag van 35 gulden verdwenen waren. Uit een aan de Pieter de Hooglaan geparkeerde wagen werd een foto toestel en een koffer met twee bow lingballen gestolen. Een inwoonster van Baarn deed bij de politie aangifte van diefstal van haar vest. Zij had het op een terras bij Mariënburg gelegd en het even niet in het oog gehouden. Personenauto's blijven ook doelwit van meestal nachtelijke passanten. Van een aan de Nieuwstraat staande wagen werd de antenne afgebroken; van een aan de Stadhouderslaan op eigen erf staande auto werden twee achterbanden lek geprikt en een aan de Albert Cuyplaan geparkeerde wagen werd bekrast. Een mede weggebruiker reed op de Wiek- sloterweg tegen een daar staande personenauto op, waarbij het lin- kerachtei spatbord werd bescha digd. De coureur ging er vandoor. Dat gebeurde ook op de Schriks- laan waar een autobestuurster een boom omver reed. Het kentekennummer van de wagen werd echter genoteerd, zodat haar nog een gesprekje met de politie wacht. Twee jongens, van respectievelijk veertien en vijftien jaar uit Soest werden door de politie vermanend toegesproken omdat zij op de over weg van de Kolonieweg, stenen op de rails legden. Het werd door om wonenden tijdig ontdekt, zodat on gelukken konden worden voor komen. Een 18-jarige Soester, die met zijn onverzekerde brommer op het Kerkpad reed, moest zijn voertuig aan de politie inleveren voor een technisch onderzoek. In een woning aan de Ereprijsstraat ontstond brand in de keuken toen bij het verplaatsen van het gasfornuis de slang losschoot. Het uitstromende gas vatte vlam, vermoedelijk door het waakvlammetje. De brandweer, die snel ter plaatse was, draaide de hoofdkraan dicht en doofde de vlammen vervolgens met enkele bakken water. Voor de nablus sing werd nog een straal ingezet. De schade wordt geschat op vierdui zend gulden. Vrijdag 3, zaterdag 4 en zondag 5 sep tember a.s. vinden op Flevohof weer de traditionele Moestuindagen plaats, georganiseerd door het tijdschrift voor hobbytuinders „Moestuin", in samen werking met Flevohof. De 10.000 bezoekers van de Moestuin dagen van vorig jaar zullen zich nog weten te herinneren hoe deze dagen bijzonder in de smaak vielen, vooral bij hobbytuinders. Ook dit jaar belooft het weer een in teressant evenement te worden, met o.a. een pompoenenwedstrijd, een grote binnen- en buitenexpositie en demonstraties. Het totale buitenterrein is in verge lijking met vorig jaar aanzienlijk uit gebreid en omvat nu ongeveer 1500 vierkante meter. Bovendien is er een grotere variatie aan produkten. Het programma omvat twee kernthe ma's: aan de ene kant staan grondbe werking, teelttechniek en gewasbe scherming centraal, aan de andere kant de verwerking en het conserve ren van de oogst. Om een overzicht te geven van alles wat met moestuinen te maken heeft, is er o.a. een demonstratie van de ver zorging van een moestuin van 750 vierkante meter groot. Daarnaast is er een proeftuin aange legd en is er een fruittuin te zien. Op het speciaal aangelegde demon stratieterrein worden o.a. demonstra ties grondbewerking gegeven. Ook wordt er een groot aantal produk ten gedemonstreerd op de Moestuinda gen, zoals machines, tuingarnituur, za den, meststoffen, bestrijdingsmidde len, plantenverzorgingsartikelen, diepvriezers, grondtesters en hobby- kassen. En wie zich liever bezighoudt met de verwerking en conservering van moes- tuinprodukten kan op Flevohof ook zijn hart ophalen, want ook hiervan zijn tal van demonstraties te zien. Er wordt o.a. gedemonstreerd hoe wijn, sap, jam en chutney worden gemaakt. Daarnaast wordt aandacht besteed aan het invriezen en wecken van groen ten. Pompoenwedstrijd Bijzonder onderdeel van het program ma is weer de pompoenenwedstrijd. Cen traal daarin staat de vraag wie de zwaarste pompoen kan kweken. Vorig jaar behaalde de winnares een resul taat van maar liefst 48.5 kilo! Of dit verbeterd kan worden is de vraag, waarop op 4 september een ant woord gegeven kan worden. Zorgvuldig kweken is in ieder geval zeker de moeite waard, want voor de winnaar is er een prachtige hobbykas als eerste prijs beschikbaar gesteld. Alle pompoenen worden zaterdag 4 september gejureerd. Ze kunnen zowel vrijdag als zaterdag worden ingele verd, tot 10 uur 's zaterdagsochtends. Tevens vindt op deze dag de prijsuit reiking plaats. Tot slot zijn er in de Evenementen hal tal van stands aanwezig, waar belangstellenden alle informatie over moestuinen en moestuinprodukten kunnen krijgen, en is er gelegenheid om diverse artikelen, machines of za den e.d. te kopen. Ook voor diegenen die geïnteresseerd zijn in dynamisch-biologische moes- tuinbouw, geven de Moestuindagen ge noeg te zien. Dit onderdeel wordt met name ver zorgd door de Nederlandse Vereniging tot Bevordering van de Biologisch-Dy- namische Landbouwmethode. Verder zullen o.a. aanwezig zijn: de Neder landse Bijenhouders Bond, Voorlich tingscentrum ,,De Kemphaan", het Centraal Bodemkundig Bureau, het Biologisch Adviesbureau „Tweeloër- hof" en „Moestuin", het tijdschrift voor hobbytuinders. Wie meer wil weten over de Moestuin dagen vindt hierover uitgebreide infor matie in het augustus-nummer van „Moestuin". Daarin is ook een bon opgenomen die recht geeft op een kor ting op de toegangsprijs van 50%. De Moestuin-driedaagse is elke dag te bezoeken tijdens de openingstijden van Flevohof: van 8.30 uur tot 18.00 uur. De toegangsprijs is 10,- per persoon per dag. Daarin is tevens de toegang tot Flevohof begrepen. Nu de vakanties er zo goed als opzit ten, begint ook Muziekvereniging PVO weer volop te leven. De vereniging heeft naast de diverse optredens in Soest een vrij druk pro gramma af te werken. Geeft het orkest op 9 oktober een con cert te Maarssen, de majorettes gaan 16 oktober naar Alblasserdam om al daar deel te nemen aan een concours. Het grootste evenement voor PVO en laten we hopen voor geheel Soest is wel het concert in het Griftland College op 20 november a.s. Aan deze avond zal net als vorig jaar medewerking worden verleend door: Marco Bakker, Benny Behr en een zangkoor uit Amsterdam. Een avond waarvoor de belangstelling nu al zeer groot is. Het programma dat samengesteld is, zal variëren van populair klassiek, mu sical tot en met Elvis Presley. Daar de vereniging nu en in de winter maanden alweer een programma wil gaan afwerken voor 1983, worden per september nieuwe cursussen en oplei dingen gestart. Bij de diverse groepen zijn plaatsings mogelijkheden t. w. vanaf 7 jaar bij de showgroepen en vanaf 12 jaar bij de majorettes vanaf 10 jaar zijn er mogelijkheden bij de drumband en de muziek. Ook reeds gevorderden voor de show groepen, tambours en muzikanten zijn natuurlijk van harte welkom. Aanmeldingen kunnen schriftelijk gedaan worden via de secretaris, Mu- ziekver. P.V.O. Postbus 68 te Soest. Inlichtingen kunt u ook krijgen via de manager, telefoon 13381. De repetitie in het verenigingsgebouw aan de Rembrandtlaan zijn muziek maandag 19.30 uur: drumband dinsdag 19.30 uur; puppyrettes en vlaggengroep woens dagmiddag vanaf 15.30 uur: majorettes donderdag vanaf 19.00 uur. Aanvulling orkest Bij het orkest zijn drie personen nodig voor de uitbreiding van de ritmegroep: Een paukenist en twee personen voor het slagwerk (Percussion). Ook wanneer u hiervoor opgeleid wilt worden bent u welkom. Aanmelden kan op elke maandag avond vanaf 19.30 uur. Jubileum 1983 In 1983 hoopt de muziekvereniging haar 85-jarig jubileum te vieren. Dat dit niet ongemerkt voorbij kan gaan, kunt u begrijpen. Er wordt door diverse personen al hard gewerkt om voor volgend jaar een feestprogram ma te maken. Een feest niet alleen voor de leden van de vereniging, maar feest voor Soest. De Rotaryclub Soest/Baarn organi seert, evenals vorig jaar, weer een rommelmarkt. Op zaterdag 25 september a-s. van 10.00 uur tot 15.00 uur wordt de rom melmarkt op de Brink gehouden. Het batig saldo van vorig jaar werd te Baarn gebruikt om het tekort op het busje dat aan het „gecoördineerd be jaarden werk" in Baarn werd geschon ken, te dekken. Het zal van de inkomsten uit de aan staande rommelmarkt afhangen, welk sociaal project ter hand kan worden genomen. De serviceclub zal er zeker een goede bestemming voor vinden! U kunt uw bijdrage leveren door de rommelmarkt te bezoeken of door goe deren in te brengen, zoals b.v. boeken, speelgoed, servies, electrische apparaten, kleding en ijzerwaren. Echter geen meubilair! Contactpersonen voor inbrenggoe- deren: R. A. Krijnen, Soest, tel. 02155-10739. C. F. Stork, Baarn, tel. 02154-15184. De zondag voor het eerst gehouden Vuurseheloop is een groot succes ge worden. Ondanks de korte voorberei dingstijd kwamen er zo'n 250 deelne mers op dit evenement af, die één, twee, drie of vier rondjes van vijf kilometer af moesten leggen. Om 14 uur gingen bijna 200 lopers van start op het terrein van bosbad de Vuursche in Baarn voor de drie korte afstanden. Voor het vrij talrijke publiek was de loop erg goed te volgen, omdat na elke vijf kilometer in het bos nog een ronde van 200 meter op het terrein van het Bosbad afgelegd moest worden. Evert v.d. Brink uit Soesterberg nam al sJèër snel de kop op het schitteren de, maar vrij zware parcours in de bossen van boswachterij de Vuursche. Hij liep de vijftien kilometer in 54 mi nuten, een stuk sneller dan de vele atleten en trimmers, die hem volgden. Op de twintig kilometer-wedstrijd, die om 16.00 uur werd gestart, maakte de Baarnaar Rob Strik volledig de dienst uit. De lichtgebiesseerde Strik nam al in de eerste ronde afstand van zijn Haagse concurrent Vrolijk en diens plaatsgenoot Schlack. Na de eerste ronde had Strik al een voor sprong van een volle minuut en in de volgende vijftien kilometer wist hij dit uit te breiden tot bijna 3 minuten. Zijn eindtijd was 1.07.55 tegen Vrolijk 1.10.42. Schlack werd derde in 1.12.03. Er waren diverse deelnemers uit Soest. Frans Rauch werd knap negen de op de twintig kilometer in een tijd 1.16.52. Na afloop namen vele atleten nog een. frisse duik in het Bosbad, wat zlf'öl^ deelnemer gratis konden doen. De organisatie kreeg vele complimentjes' voor het fraaie, goed afgezette par cours en wist zich gesteund door pri ma weersomstandigheden. De bekende tent deed als jury-onderkomen goed dienst. Al met al kan men van een geslaagde eerste Vuurseheloop spre ken, die volgend jaar zeer zeker een vervolg zal krijgen. In september start, uitgaande van de Werkgroep Emancipatorische Kursus- sen voor Vrouwen de kursus „hoe zeg je wat je denkt". Het is een assertiviteitscursus en dat wil zeggen dat in zo'n kursus geoefend wordt in „opkomen voor jezelf". Oefe nen in het ontdekken van wat je pre cies voelt, vindt en wilt. Hierbij is be langrijk niet te blijven steken in „pra ten over", maar steeds zoeken naar konkrete stappen die vrouwen kunnen ondernemen. Iedere deelneemster komt aan bod met dingen die zij moei lijk vindt. Doordat er dingen zijn die herkenbaar zijn voor veel vrouwen kun je er samen aan werken en manie ren bedenken waarop je er verder mee komt. De kursus wordt begeleid door twee leidsters die de kadertraining voor de „hoe zeg je wat je denkt" kursus- sen gevolgd hebben. Vaak zijn dat ook VOS-leidsters of in elk geval vrouwen die vaker met groe pen hebben gewerkt. Deelneemsters Alle vrouwen die willen leren op te komen voor zichzelf, beter haar me ning willen zeggen. Dit kunnen vrou wen zijn die een VOS-kursus hebben gevolgd, maar ook andere vrouwen. Hij is gebaseerd op leren van nieuw gedrag, nieuwe vaardigheden. Hier ligt ook de nadruk op. Leren ja en nee zeggen, leren af te wijzen als dat nodig is etc. In de nabespreking wordt vaak gepraat over je opvoeding, je op leiding, de relatie die je met anderen hebt. De kursus duurt 10 a 12 ochtenden. Hij begint met kennismaking en met de manier van werken. De eerste keer komt ook ter sprake wat men wil ver anderen voor zichzelf, waar men voor al aan wil werken. De kursus begint woensdagochtend 29 september 9.00 uur in de Open Hof. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Op vang voor kinderen is aanwezig. Hfl. 50,- zijn de kosten van deelneming. Vrouwen die belangstelling tonen en meer informatie willen omtrent deze kursus, kunnen zich wenden tot on derstaande adressen: Toos Slagt, Koninginnelaan 113a, tel. 02155-17641. Marijke de la Mar, Van Goyenlaan 135, tel. 02155-10084. Een groot aantal automobilisten wil meer weten over de techniek van de auto om zelf storingen te kunnen op sporen en verhelpen. Meer dan 150.000 mensen volgden daartoe in de afge lopen 20 jaar de Cursus Pech Onder weg van de ANWB. De belangstelling is groeiend. Dat geldt met name voor het aantal vrouwelijke cursisten, onge veer 50% van het aantal cursisten be staat nl., uit vrouwen. Gedurende vier achtereenvolgende we ken kan men tijdens lesavonden van ca. 2V2 uur deelnemen aan dit prak tisch auto-onderricht. De ANWB heeft besloten ook dit sei zoen weer deze cursus te organiseren en wel in ca. 50 plaatsen. In Amersfoort worden de cursussen gehouden op de volgende data: ma. 4-11-25 okt., 1 nov., di. 2-9-16-23 nov., do. 25nov., 2-9-16 dec. 1982. Zij worden gehouden in de Chr. Techn. School, Kaliumweg 2; aanvang 19.30 uur. Het accent ligt op het zelf-doen, met als doel de automobilist een zekere mate van handigheid bij te brengen met het technisch gedeelte van de auto. Daartoe wordt tijdens het onder richt gebruik gemaakt van een auto waarvan van tevoren storingen zijn aangebracht door de instructeurs, er varen Wegenwachten en Keurmees ters van de ANWB. Met behulp van duidelijke tekeningen en een aantal belangrijke onderdelen besteden wij aandacht aan o.a. de ont steking, carburatie, koeling en sme ring, terwijl ook het starten onder alle weersomstandigheden wordt behan deld. Iedere cursist ontvangt een handig cur susboek dat ook na afloop van de les sen zijn nut heeft bewezen. Ervaring van de Wegenwacht heeft namelijk geleerd dat een groot aantal storingen door niet-autotechnisch geschoolden die de Cursus Pech Onderweg hadden gevolgd, zelf kon worden verholpen. De kosten voor deze cursus bedragen 85,- voor ANWB-leden 105,- voor niet leden. Na aanmelding ontvangen de cursisten een bericht van inschrijving waarin nadere gegevens over de lessen wor den bekendgemaakt. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij: ANWB-kantoor Amersfoort, Pr. Julianaplein 10, telefoon 033-10245. In opdracht van de provincie Utrecht is het aannemersbedrijf Petten uit Noordholland begonnen met de aanleg van de persleiding Soesterberg-Soest. De werkzaamheden zullen medio vol gend jaar gereed zijn. Tevens heeft de aanbesteding plaatsgevonden van de bouw van het persgemaal in Soes terberg. Over enige tijd zal dan ook de bouw hiervan starten. Na gereed koming van beide objecten is de riool- aansluiting van het dorp Soesterberg op de rioolwaterzuivering aan de Maat weg in Soest een feit. Dat betekent dat de bevolking van Soesterberg vanaf dat tijdstip de zui veringsheffing van de provincie moet gaan betalen. De nieuwe persleiding krijgt een leng te van ongeveer tien kilometer en komt te lopen vanaf de zuivering in Soester berg langs het Zeisterspoor en de Kol. van Rooyenweg. Vandaar gaat de leiding in Noordelijke richting over het terrein De Vlasak kers, onder de spoorlijn Utrecht- Amersfoort, door de Korte Duinen, langs De Paardekamp naar de scherpe bocht in de Peter v.d. Breemerweg. Vervolgens wordt de leiding gelegd langs de Peter v.d. Breemerweg rich ting Oude Kerk. waarna de perslei ding wordt aangesloten op het kruis- ount Peter v.d. Breemerweg/Ferd. Huvcklaan op de bestaande leiding. Het persgemaai in Soesterberg krijgt een opvoerhoogte van ongeveer 24 me ter Dat is nodig om de hoogtever- schillen in het Soester landschap te overbruggen. Vanuit het gemaal wordt het afvalwater opgestuwd naar de rioolwaterzuivering hl Soest In overleg met de gemeentelijke af- delingen groen en recreatie en onder houd wegen is het tracé door de Kor te Duinen en polder vastgesteld. De leidingen komen zoveel mogelijk in de bestaande bospaadjes te liggen, zodat er nagenoeg geen aantasting van het groen plaatsvindt. Een paar vliegden- netjes zullen het veld moeten ruimen en een enkele tak zal gesnoeid wor- den. Bewoonsters van het Vrouwen Vre deskamp hebben vorige week door op het wegdek te gaan zitten, even de toegang tot de vliegbasis Soesterberg geblokkeerd. De Soester politie verwij derde de dames. In Soest werd voor zijn woning een man aangehouden die nog een fikse geldboete te betalen heeft. Hij betaalde direct een deel ervan. De rest komt nog. Een 24-jarige Soester raakte zijn per sonenauto aan de politie kwijt. Hij trok op de Wieksloterweg de aan dacht van de politie omdat zijn voer tuig te veel lawaai produceerde. Toen niet alleen de uitlaat defect bleek te zijn, maar de auto in totaal in slech te staat verkeerde, werd er beslag op gelegd. Evenals bij voorgaande verkiezingen zijn er weer enkele leden van de Partij v.d. Arbeid beschikbaar om inwoners van Soest die slecht ter been zijn, of oudere inwoners zonder eigen ver voer naar het stemburo te vervoeren. U kunt zich melden bij Piet de Roos, Willaertstraat 16, tel. 18018. Ook als u op 8 september niet in de ge legenheid bent om zelf te gaan stem men kunt u uw stemkaart door ons laten inleveren op uw stemburo. Voor uw stemmachtiging kunt u ook bellen naar Piet de Roos, Willaert straat 16, tel. 18018. Als men de boekenplank van een Ne derlandse wielerliefhebber afsnuffelt, zal men vaak tevergeefs zoeken naar een boek over Joop Zoetemelk. Er zijn talrijke wielerboeken verschenen in Nederland over diverse renners en on derwerpen. Voor een boek over de Tourwinnaar van 1980 moest men tot voor kort ech ter de grens over. In Frankrijk ver scheen „La prochaine etappa" van Georges Pagnoud, waarin de loopbaan van Zoetemelk onder de loupe werd gengipen. Dit, boek js echter al ver schenen vóór die gedenkwaardige Tourzege van Joop. Bovendien zijn ve le Nederlandse wielerliefhebbers de Franse taal niet machtig. Wielerverslaggever Wim Amels (Wie lerrevue en Omroep Brabant) vond, dat deze leemte opgevuld diende te worden en dook in zijn archief. Hij verzamelde talrijke foto's en schreef een boeiende biografie over Neder lands meest succesvolle Tourrenner aller tijden. In dit boek leest men over de suc cessen en teleurstellingen van Zoete melk. Successen als zijn zege's in de Tour de France, de Waalse Pijl, de Grote Herfstprijs, de Ronde van Span je, Parijs-Nice, de Ronde van Norman- dië, de Olympische Spelen de Tour en de 1'Avenir. Vooral de Ronde van Frankrijk loopt als een rode draad door dit boek. De hele loopbaan van Joop Zoetemelk is immers afgestemd geweest op de Tour de France. Twaalfmaal was hij deelnemer aan de Tour en even zovele malen finishte hij bij de eersten in Parijs. Zesmaal eindigde hij op de tweede plaats en eenmaal stond, .hij op de hoogste trède iit de Franse licht stad. Natuurlijk Ontbreekt de komplete ere lijst van Zoetemelk niet in dit boek. Ruim 100 foto's geven de lezer(es) ook visueel een aardig beeld van de loop baan van de Franse Nederlander. Kortom, dit unieke boek hoort op de boekenplank thuis van iedere Neder landse wielerliefhebber. U kunt dit boek bestellen door een be drag van 30,- (inclusief de verzend kosten) over te maken op postgiro 5265415 t.n.v. Uitgeverij Sport-Ex- press, Norbertusdreef 39, Valkens- waard. Het boek wordt u dan per omgaande toegezonden. Met de vestiging van de Newport University in Utrecht en Zeist wordt het voor Nederlanders vanaf medio september 1982 voor het eerst mogelijk om in ons eigen land een erkende Amerikaanse universitaire graad (Bachelor, Master Doctor in Business Administration and Ph.D) te behalen. Studenten in het bezit van een gymnasium-, HBS-, VWO- of HBO-diploma kunnen dan in het Nederlandse Studiecentrum van deze Californische uni versiteit naar keuze dag- of avondcolleges volgen en ook hier examens afleg gen tot het verkrijgen van deze titels. Dat kon al wel in alle ons omringende landen, maar nog niet in Nederland. De colleges worden in het Nederlands ge geven. van een middelbaar schooldiploma, maar dat ook anderen, indien zij bij voorbeeld over voldoende praktijker varing beschikken, kunnen worden toe gelaten. Hoewel de toekenning van de officiële Amerikaanse graden (vanuit de Verenigde Staten zelf) geschiedt op basis van kennis en niet naar de tijd, die de studenten in de collegebanken doorbrengen, stelt de Newport Univer sity het Bachelors-examen op drie jaar (6 semesters) en het Masters- examen daarna op nog eens 1% jaar (3 semesters). Tenslotte kan de stu dent zijn proefschrift schrijven en ver dedigen en na zijn promotie de Ameri kaanse Doctor-titel (Ph.D.) ontvan gen. In Amerika mag men daarmee de Dr.-titel voor zijn naam zetten; in ons land is daarvoor toestemming van het Ministerie nodig. De jaarlijkse studiekosten bedragen voor de dagcolleges 7.500.- en voor de avondcolleges 3.000,-. Het colle gejaar van de dagstudie begint in september; de avondcolleges gaan twee maal per jaar (september en januari) van start. De eerder met succes in Duitsland en Zwitserland gestarte Newport Uni versity telt nu reeds een kleine 500 studenten in Europa en juist in Ne derland. waar veel studenten de uni versiteitsdeuren gesloten vinden door numerus clausus of numerus fixus, verwacht de leiding van de internatio naal georiënteerde universiteit veel be langstelling voor de uitbreiding van de ze op de praktijk gerichte, extra uni versitaire studiemogelijkheden. Wie er meer over wil weten kan telefonisch of schriftelijk contact opnemen met het secretariaat van de Newport Uni versity, Study Center Holland. Hern hutterslaan 1, Postbus 85, 3400 AB IJs- selstein (Ut.), tel.(03408) 87 29 7. Voorlopig wordt in Nederland gestart met de faculteit „Business Administra tion" (bedrijfskunde op topniveau), een studierichting die in ons land op universitair niveau nog nauwelijks be staat. Het is bo\|pndien de bedoeling, dat in de toekomst meer faculteiten van de Newport University zullen worden toe gevoegd. „Open" systeem Wie in het verleden een Amerikaan se universitaire graad wilde behalen, kon dat alleen doen via een studie aan een universiteit in de Verenigde Sta ten zelf. Dat was voor Europeanen vrij kost baar; bovendien is zo'n buitenlandse studie niet weggelegd voor iemand met een dagtaak in Nederland. Omdat de Newport University hier ook twee maal per week avondcolleges gaat ge ven, is de studie „Business Admini stration" juist uitermate geschikt voor diegenen, die reeds in het bedrijfsle ven werkzaam zijn en toch een uni versitaire studie willen volgen. Deze op de praktijk gerichte studie richting is bestemd voor toekomstige topmanagers. Er wordt onder meer gedoceerd in de vakgebieden manage ment, (micro- en macro-) economie, marketing, financiering, besturings systemen, internationaal recht, sta tistiek en bedrijfspsychologie. Het op Amerikaanse leest geschoeide leermo- del bestaat uit een combinatie van hoorcolleges, werkgroepen en prak tijktraining. Bijzonder is verder, dat de Newport University uitgaat van het zogenaam de „open university" concept, een systeem dat ook in Nederland zal wor den ingevoerd. Het komt er op neer, dat studenten niet altijd in het bezit hoeven te zijn

Soester Courant | 1982 | | pagina 8