I ^bartltuijen „In de Ruimte"-feest gaat door VAARDERHOOGT 1 Rector Baarnsch Lyceum neemt afscheid Programma Kinderboerderij start op 11 september tfud&wwfó (joecl in aHeh! Afscheidsreceptie directeur postkantoor Assertiviteitscursus bijna vol Nostalgische Jazz in Amersfoort Vreemdeling in eigen land Gehannes... DOE-HET-ZELVERS VW Nieuws Tijdelijke verkeersmaatregel Verlengde Kolonieweg en Soesterbergsestraat Telefoonkabel Klaarwater Restaurant 4 Kegelbanen Ook: plateservice lunches uitgebreide keuze a la carte 02155 -138 07 Tijdens Keistadf eesten: Inbrekers aktief Nader overleg over restauratie grafheuvel M1 voor Tips voor de maand september 12 13 Soester Courant van woensdag 8 september 1882 13 1 De Wijkvereniging Overhees organi seert een Mini Markt op zaterdag 18 september in het Dorpshuis „De Borg" Aanvang: 12.00 uur. De Volksuniversiteit is gestart met de inschrijving voor de Kursussen. U kunt op het kantoor terecht op dinsdag en donderdagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur en op de zaterdagochten van 10.00 tot 12.00 uur. Uiteraard ook op de vaste woensdagochtend van 9.00 tot 12.00 uur. De inschrijving sluit op 18 sept. De meeste kursussen gaan in de week van 27 sept. van start. Haast U dus met inschrijven! Van vrijdag 3 september tot en met 26 november vindt in Kasteel Groene- veld, een expositie plaats van de schil deres Astrid Reinders. Ze begon in de jaren zeventig met schilderen als hobby. Ze schildert mollige struiken, ronde dames afgewisseld met een enkele grijze lucht. Op zaterdag en zondag zijn de openingstijden van 12.00-17.00 uur. I.V.N. Eemland heeft zondag 12 sep tember weer een natuurwandeling. Dan zal het gebied rondom „De Stulp" worden bekeken. Het Thema van deze wandeling luidt „Vruchten en zaden en hun verspreiding". Het vertrekpunt is vanaf het parkeerterrein van het recreatieterrein aan de Zevenlinden- weg te Baarn. In de Oudheidskamer te Soest is een tentoonstelling van „De combinatie poppen en oudheid". De poppen zijn ge maakt door de fam. Bakker uit Amers foort. Vader, moeder en de drie doch ters hebben er met veel enthousiasme aan gewerkt. De openingstijden zijn: woensdag-, donderdagmiddag van 14.00-17.00 uur. 's Avonds van 19.00- 21.00 uur en zaterdag en zondag van 13.00-17.00 uur. De Rotaryclub Soest/Baam organi seert, evenals vorig jaar, weer een rommelmarkt. Op zaterdag 25 sep tember a.s. van 10.00 tot 15.00 uur op de Brink in Baarn. Het zal van de in komsten uit de aanstaande rommel markt afhangen, welk sociaal project ter hand kan worden genomen. De Serviceclub zal er zeker een goede bestemming voor vinden. Contactper sonen voor inbrenggoederen zijn R. Krijnen, Soest, tel. 02155-10739 en voor Baarn C. Stork, tel. 02154-15184. In de Speeldoos te Baarn komt Robert Paul. De voorstellingen zijn donder dag 9 september en vrijdag 10 septem ber. De prijzen zijn 12,50, Pas 65 en CJP/10,-. Voor de ouderen in Soest en Soester- berg ligt hier het programmaboekje klaar van de stichting Federatieve Raad Welzijnswerk Ouderen met pro gramma vol cursussen en aktiviteiten. In de week van 13 september begin nen alle lessen van de projecten voor Turkse en Marokkaanse ingezetenen van de gemeente Soest weer. Voor vrouwen vanaf 17 jaar is het moge lijk een cursus Nederlands en/of een naaicursus te volgen. Inschrijving: bij Vrouwen voor Vrouwen, Parallelweg 7. Voor de mannen is het mogelijk een cursus Nederlands te volgen meestal op de maandagavond en voor mannen in ploegendienst start een les op de dinsdagmorgen en dinsdagavond. In Amersfoort op de Appelmarkt wor den Creatieve Cursussen gegeven van af 27 september. Demonstratie van de te geven cursussen zijn op 11 septem ber op de Appelmarkt. Inl. tel. 03499- 2348. Op zaterdag 11 september wordt er een Jazz-avond in Artishock georganiseerd met Wally Bishop and friends. Aan vang 21.30 uur, entree 7,50 en voor leden en CJP 6,-. In het Filmhuis van Artishock worden in september de volgende films ge geven: donderdag 9 september „Lola", regie Rainer Werner Fassbinder. Op donderdag 16 september „Klaproos op de muur", regie Ph. Anagnostie. Aan vang 21.00 uur, entree 5,-, CJP 4,-. Verschillende mogelijkheden voor „sportieve recreatie" bij S.O. Soest. Voor de dames en heren die zich wekelijks op een fijne sportieve manier willen ontspannen, bestaat er in Soest een scala aan mogelijkheden. Op woensdagavond kunnen zowel de da mes als de heren om 19.00 uur terecht op de sportvelden van S.O. Soest aan de Bosstraat. Donderdagochtend is er een speciale damesgroep die zich om 9.30 uur formeert op de parkeerplaats van het sportcomplex aan de Bosstraat. Elke zaterdag- en zondagochtend kun nen om 9.00 uur zowel de dames als ook weer de heren terecht op de sport velden aan de Bosstraat. Ook aan zaalsport wordt er veel ge daan aan de Paulus Potterlaan (v.d. Huchtschool) op de donderdagavond. Meer informatie kan men krijgen bij Jan Veen, tel. 17313. In de Sporthal Maaspoort, Den Bosch is op 8 oktober de Veronica Popnacht met o.a. Vitessen, Golden Earring, Normaal en Doe Maar. Aanvang 23.30 uur en de toegangsprijs is 15,-. Re serveren kunt U bij de VVV. In Sportpaleis Ahoy te Rotterdam zijn de W.K. Basketbal „Jones Cup" op 28 september Elmex-Ford Cantu Ita lië en Maccabi-Tel Aviv-Ferrocarril Oeste (Argentinië) en op vrijdag 1 oktober Elmex-U.S.A. team en Fer- rocarril Oeste-Ford Cantu. Aan vangstijden 19.00 uur, toegangsprijzen 25,-, volwassenen en 12,50 jeugd tot 12 jaar. Kaarten hier bij VVV te bespreken. De Soester kadobon makkelijk om te geven en fijn om te ontvangen. Ze zijn er in allerlei prijsklassen van 5,- t/m. 25,-. In verband met de braderie Hartje- Zuid is een tweetal tijdelijke verkeers maatregelen genomen. Allereerst wordt het gedeelte Verlengde Kolonie- weg, tussen de Soesterbergsestraat en de Schoutenkampweg, van 7 tot en met 11 september voor alle verkeer afge sloten. Verder wordt op vrijdag 10 september van 17.00 tot 22.00 uur de Soesterbergsestraat, tussen de Birk- straat en de Vondellaan voor al het verkeer, met uitzondering van de voet gangers, afgesloten. De scheidende rector van het Baarnsch Lyceum, de heer drs. J. C. van Dorssen. Foto: Christian Bilek, Soest. Op 1 september jongstleden heeft de heer Drs. J. C. van Dorssen het recto raat van het Baarnsch Lyceum over gedragen aan zijn opvolger de heer dr. A. H. 't Hooft. De heer Van Dorssen verlaat het on derwijs na een loopbaan van onge veer 35 jaar. Daarvan was hij 16 jaar verbonden aan het Baarnsch Lyceum, eerst als con rector en de laatste 13 jaar als rector. Ter gelegenheid van dit afscheid wor den een tweetal evenementen georga niseerd: op vrijdag 17 september een avond voor leerlingen en medewerkers, waarbij de heer Van Dorssen een ge varieerd programma wordt aange boden. Wegens ruimtegebrek kan al leen de „schoolbevolking in strikte zin" deze avond bijwonen; op zaterdag 18 september een officieel programma voor genodigden, ge volgd door een afscheidsreceptie van 16.00-17.30 uur. Op deze receptie, te houden in het Lyceum, is ieder wel kom, die persoonlijk van de heer Van Dorssen wil afscheid nemen. Vanaf a.s. zaterdag 11 september draait ook de Kinderboerderij De Veije Teugel weer op volle toeren. Met uitzondering van de maandag is er elke dag wat te doen. Iedere dinsdag is de boerderij een peuterzaal, waar echter de ouders ook welkom zijn en dan van 09.00 tot 11.00 uur. 's Middags van 15.30 tot 17.30 uur komen de kinderen van vier tot en met twaalf jaar aan bod en 's avonds van 19.00 tot 21.00 uur de kinderen van dertien tot en met vijftien jaar. Woensdag is er van 09.00 tot 11.00 uur 'crèche' (peuters); 's middags van 14.00 tot 17.00 uur de kinderen van vier tot en met twaalf jaar en 's avonds van 20.00 tot 22.30 uur kunnen in de kinderboerderij vol wassenen terecht. Ook op donderdagmorgen, van 09.30 tot 11.30 uur, zijn volwasse nen welkom in de boerderij en 's avonds van 19.30 tot 21.00 uur weer de groep van dertien tot en met vijftien jaar. De vrijdagmorgen staat de boer derij van 09.30 tot 11.00 uur weer ter beschikking van ouders met hun peuters en 's middags van 15.30 tot 17.30 uur van de kinderen tot en met twaalf jaar. Dié groep komt ook zaterdag aan de beurt en wel van 12.00 tot 17.00 uur. En op zondagmiddag mogen de kinderen van dertien tot en met vijftien jaar weer komen van 13.30 tot 16.30 uur. Buiten dit wekelijkse programma organiseert de staf van de kinder boerderij iedere schoolvakantie voor de kinderen van vier tot en met twaalf jaar altijd speciale aktivitei ten. Iedere deelnemer moet, of het nu het normale programma of een vakantie-programma betreft, beta len. Dat kan per keer 2 gulden of 2,50 gulden), per maand, per sei zoen of zelfs per jaar. Voor infor matie kan men bellen 18136. De PUEM heeft van het college van b. en w. toestemming gekregen voor het leggen van een telefoonkabel na bij de Theo Dobbehof en Van Hamel straat in de wijk Klaarwater. Prins Hendriklaan 1 Soest €tl Telefoon Vrijdag 24 september a.s., van 16.00 tot 18.00 uur, kan men in het restau rant van het Soester Natuurbad afscheid nemen van de heer P. J. van Leeuwen, directeur van het postkantoor Soest. De heer Van Leeuwen gaat na een veertigjarig dienstverband bij de PTT met pensioen. Tijdens deze afscheidsreceptie kan men ook kennismaken met de nieuwe directeur van het postkantoor, de heer I). Drenth. Er zijn nog enkele plaatsen vrij in de assertiviteitscursus, die woens dag 15 september begint. Deze cursus bestaat uit veertien wekelijkse bijeenkomsten van 20.00 tot 22.30 uur. De cursus is bestemd voor mensen, die zich onzeker voelen, gebrek aan zelfvertrouwen hebben, moeilijkhe den ondervinden in de omgang met anderen* zich makkelijk omver la ten praten, opkijken tegen andere mensen, hun mening niet durven geven, niet weten wat zij moeten zeggen; zich gespannen voelen; zich onzeker voelen op plaatsen waar veel mensen zijn, zoals feestjes, bioscoop, winkels e.d.; snel ruzie maken; zich niet begrepen voelen; zich gedeprimeerd voelen. Je leert in deze cursus voor jezelf op te komen zonder anderen nodeloos te kwetsen. De cursus bestaat uit een serie stan daardoefeningen, b.v. hoe begin ik een gesprek; hoe onderbreek of be ëindig ik een gesprek; hoe stel ik mijn grenzen; hoe leer ik duidelijk over te komen; hoe los ik conflicten op; hoe gedraag ik mij enz. Daarnaast bestaat de gelegenheid om eigen problemen aan de orde te stellen met betrekking tot de werksi tuatie, familie enz. Deze groep is geen praatgroep, maar een doe-groep, bedoeld om nieuw gedrag te oefenen, situaties waar je altijd met een grote boog omheen gaat nu wél aan te pakken. Deze cursus wordt liefst in groeps verband gegeven; individuele bege leiding is echter wel mogelijk. Met elke deelnemer vindt vooraf een kennismakingsgesprek plaats. Voor mensen met problematiek die buiten deze cursus valt bestaat de mogelijkheid in een therapiegroep mee te doen die eind september be gint. Inlichtingen en aanmeldingen bij mevr. drs. A. Niemeijer, tel. 02155- 18870. In samenwerking met de A.C*C. orga niseert de St. Jazz in Amersfoort tij-; dens de Keistadfeesten een avond van Nostalgische Jazz, „Jazz in the Woods". Op een podium bij de vijver in park Randenbroek zullen 2 specta culaire oude stijl groepen optreden. „Classic Jazz Collegium" uit Praag en de Engelse close harmony groep „Sweet Substitute". Het Classic Jazz Collegium uit Praag Tsjecho Slowakije is in weinig jaren uitgegroeid tot een internationaal befaamde oude stijl jazz band. Voor 1975 speelden de huidige leden van C.J.C. in diverse jazz bands met ver schillende stijlen, waarna men besloot zich te verdiepen in de historische oude jazz vanuit de bakermat New Orleans. Vanaf dat moment werd de nieuw gevormde band van uitstekende pro fessionele musici al snel een begrip en speelden zij met hun zangeres Eva Svobodova in geheel Europa. In Po len, de D.D.R., Denemarken, België,. B.R.D. en Nederland zijn zij regelma tig terugkerende gasten, speelden zij op internationaal bekende jazz-festi- vals, op jazz podia, theaters en so ciëteiten. Zij musciseerden voor radio- en televisie. Het oeuvre dat gespeeld wordt ligt tussen 1913 en 1930 met daarin ook de Europese invloeden. Hun repertoi re is veelzijdig en uitgebreid van de „Cool jazz", „Sweet and slow", „de Ragtime" en „De blues and Swing" etc. Zij spelen de klassieke compo sities van Duke Ellington, Louis Arm- strong, George Gershwin, Erving Berlin, Benny Carter en vele andere prominente arrangeurs, overigens zonder afbreuk te doen aan de fris heid en originaliteit van hun eigen stijl en sound. „Sweet Sub9titute" In Nederland misschien nog niet zo bekend, maar in Duitsland, België en Engeland een vermaarde vrouwe lijke vocalgroep die regelmatig voor de T.V. te zien is. De Bosswele en de Andrew Sisters herleven wanneer zij de „Tiger blues" „Sweet Mistery", „Choo Choo Boogie" etc, ten tonele voeren. Hun songs omvatten de jaren '30-'40. Plaats van uitvoering is het Randen- broekerbos op vrijdag 10 september, aanvang 21.00 uur. Toegang 5,-. Donateurs St. Jazz in Amersfoort 3,75, kinderen tot 12 jaar mits onder geleide, gratis. Hoe kan ik het snelst naar Utrecht rijden? Dit lijkt een eenvoudige vraag. Maar geldt dat voor iedereen? Wél voor mensen die kunnen lezen en schrijven. Die pakken een autokaart en volgen de richtingborden. Maar wat doe je als je moeite hebt met lezen en schrijven? Je leest dan niet zo snel een autokaart en kunt ook niet al te lang blijven stil staan voor iedere richtingaanwijzer. Toch wil dat niet zeggen, dat je niet in Utrecht komt. In een vreemd land kom je ook wel waar je wezen wilt. Het kost alleen meer inspanning! Als je moeite hebt met lezen en schrij ven, sta je dagelijks voor problemen: een briefje voor school schrijven, in het ziekenhuis de borden volgen, een formulier invullen, de koopjeskrant le zen en ga maar door. Merken andere mensen wat van die problemen? Vaak niet. Want je vindt zelf wel een oplossing. Mensen die moeite hebben met lezen en schrijven zijn daarom niet dom. Ze moeten juist handig zijn. En wat toneeltalent hebben. Om zonder blik ken of blozen te kunnen vragen: „Kunt u mij zeggen wat daar staat? Ik ben mijn bril vergeten". Niet-lezers schamen zich vaak voor de fouten die zij maken. Maar zij niet alleen. Hun lesgevers ook. Want, eigenlijk is ieder mens wat bang om een beetje af te gaan. Op ieder gebied. De lesgevers zelfs nog wat meer dan de lesvragers. Omdat zij vaak nóg sterker vinden dat zij alles moeten weten. En alles moeten kunnen. Dus hebben ook zij veel te leren. Of af te leren eigenlijk. Want onze groep kent geen alles-we- ters. Niets-weters ook niet. Wij kennen elkaar. En helpen elkaar. Dat is leerzaam en gezellig! Leren lezen en schrijven is moeilijk. Dat kun je niet alleen. Samen met anderen gaat het makkelijker. Wie doet met ons mee? Iedereen is welkom. U kunt zich opgeven bij Ma rijke Kingma-Geutskens, Kerkpad NZ l/tèl. 10745 en Nel Tims, Plasweg 46, tel. 20745. Uit een weiland aan de Birkstraat van de Stichting De Paardenkamp werden twee drinkbakken gestolen. Vijf cassettebandjes waren de buit van een onbekende voorbijganger die ze wegnam uit een aan de Beatrix- laan geparkeerde personenauto. Uit een woning aan de Veldweg, kan toor van de Nederlandse Bond voor Bad- en Zweminrichtingen, werd 75 gulden gestolen. Twee electrische schrijfmachines a 2500 gulden, een dicteerapparaat a 1000 gulden en een platenspeler werden gestolen uit het kindertehuis Kinabu aan de Amersfoortsestraat te Soesterberg. Ook te Soesterberg, uit een woning aan de Gen. Winkelmanstraat, werd een fles met 258 gulden weggehaald. Toen de bewoner thuiskwam zag hij het badkamerraam open staan en daar bleek de dief door naar binnen geko men te zijn. Twee woningen op de vijfde etage van een flat aan de Weegbreestraat wer den door een inbreker doorzocht. Met een koevoet brak hij de voordeur open. Omdat de bewoners met vakantie zijn kon de buit nog niet worden vast gesteld. Voortemee kriege we un nieu we gemeengteroad en licht ok aangdere wethouwers. Aaflos- sing vaan de waacht, zaak moar zegge. 't Zaal ming benieuwe waat of die maanne d'r vaan goan baak- ke. As 't echt keukewaark wordt, mojje d'r ok vrouwe bie heb- be, waant d'r zaal nog wellus un oud praakkie oppewaarmd motte worre, ajje veult waa'k bedoelt. Jaammer daat wethouwers en roadsleje geejn uniform droa- ge. An de kleur kaajje daan maakkeluk gewoar worre vaan welke klup of ze aafkomme. We hebbe zo weinig troadities in ongs laand; aalleejnig de daarde Dingsdaag in Septem ber. Daan zie je mooie paakke. As de road gekostumeerd zouw weze, daan kojje vaan zó'n toestaand un heule happening moake. De „ouwe" leje stoan angetroje en de burgemeester neemt vaanaaf ut bordes de pe- roade aaf. P.V.O. veurop! Doarnoa maarschere ze aaf met stille trom. Het de meziek effe rust. De nieuwe road treedt an met doaverende faanfoare. As P. V. O. uuttebloaze is, spreekt mr. Scholten un woordje of waat. As 't uut is, roept ter iemaand: „leve de burgervoader!De Nieuwe roadsleje vaalle daan in met driemoal„Hoeroa!". Daan vertrekt ut heule college noar 't Griftlaandcollege en be gint doaluk te vergoadere op versierde baanke. Hejje ok geejn laast meer met de zetel verdeling. Ze kriege aallemoal un neutje. De Pers ok, waant doar is in de ouwe begroting nog op ere- kend. Die versnoapering wordt binnegebraacht deur de bode in groot tenue. Kiek, zo haa'k me daat aalle moal bedaacht. Moar ik ben nog niet kloar. Waacht effe! Un moat vaan de bode komt noar de toafel met un zilvere schoal met doarop aalle plaan- ne veur de toekomst. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, 't zaal wel un weegschoal weze. En die sloat doaluk deur noar de zunige kaant. Daat zaal je zien! 't Nieuwe gemeeng- tehuus en 't pliesiebero kenne we wel op ongze buuk schrieve. We zaalle un grote buuk motte hebbe, waant der komp nog meer op. Ik wens ongze nieuwe Road vaan haarte staarkte. En de ouwe nog us bedaankt veur aalle gegeves. HANNES VAN DE NENG Enige tijd geleden heeft de Historische Vereniging Soest de gemeente ge vraagd medewerking te verlenen voor de restauratie van de grafheuvel op de Eng. De Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek (R.O.B.) heft reeds medewerking toegezegd in de vorm van het begeleiden van de restauratie. Het gemeentebestuur juicht een restauratie van de graf heuvel. die van historische betekenis is voor Soest, toe. Het probleem is echter dat er nog een aantal gronden door de gemeente moeten worden aan gekocht, en dat ook nog verschillende andere werkzaamheden geld zullen kosten. De gemeente gaat nu met de Historische Vereniging en het R.O.B. overleggen over de uitwerking van de werkzaamheden door bijvoorbeeld vrijwilligers. Onder grote belangstelling is afgelopen weekend het nieuwe terrein van „In de Ruimte" aan de Insingerstraat ingewijd. De stichting zal daar in de nabije toekomst een bijbelschool bouwen, die de naam „Huis van de Pottenbakker" zal dragen. Indiaan Black Buffalo viel de eer te beurt het bord met de naam van de school te onthullen. Ruim 2000 bezoekers, waaron der 700 kinderen, maakten deze ceremonie mee. De stralende zon droeg ertoe bij dat het voor de vrienden van „In de Ruim te", die uit alle delen van het land gekomen waren, een feestelijk gebeuren was. De grote tent die speciaal voor de openings- konferentie was opgezet, kon het grote aantal bezoekers maar nauwelijks bevatten. Indiaan Black Buffalo, de speciale gastspreker, is ook het komende weekend nog in „In de Ruimte". Hij spreekt in de beide zondagmiddagdiensten van de EvangeUe Gemeente, die nu weer gewoon om 14.30 en 17.00 uur in de Schaapskooi aan de Klein Engendaalweg gehouden worden. Behalve Black Buffalo en zijn gezin zijn nog enkele Indianenvrienden aanwezig. Een van hen, Wilder Smith, zal zingen en vertellen. „In de Ruimte" nodigt belangstellenden uit om deze bijzondere samen komsten bij te wonen. Het gazon zal nu wat minder gemaaid hoeven worden. Een kleine gift gazonmest kan eventueel nog worden toegediend om met een stevige grasmat de winter in te gaan. Een te grote hoeveelheid be mesting bevordert eerder het tegenovergestelde. Meest ideaal is zo'n 1,5 kg. per 100 z, dit is de helft van een normale zomerse bemesting. Voor het aanleggen van een nieuw gazon is deze tijd van het jaar zeer geschikt. Tot half oktober kunnen wij in ieder geval nog zaaien. Zoden leggen kan nog later in de herfst plaatsvinden. Een aantal bloembollen bloeit in de herfst van eind augustus tot in oktober. Ze zijn niet erg bekend en dat is jammer, omdat ze erg de moeite waard zijn. Ze kunnen jarenlang op dezelfd^ plaats blijven staan. Olchicum autumnale is bijv. zo'n herfstbol, die als droogbloeier zelfs gewoon op een zonnig plaats je in de vensterbank gaat bloeien. De bloei van deze herfsttijloos (zoals zijn hollandse naam luidt) is echter veel mooier en uitbundiger als de grote knol in de tuin geplant wordt. De bloembollen voor het volgende voorjaar kunnen we nu het best al aanschaffen, omdat er nu nog een ruime keus op de tuincentra aanwezig is. Met planten kunnen we nog wel zo'n 1-1% maand wachten. Pruimen en kersen kunnen nu het best worden gesnoeid en niet in de winter, zoals bij an dere fruitsoorten gebeurt. Bij deze twee fruit- soorten, het zgn. steenfruit is de kans op een aan tasting door loodglans erg groot. Dit is een ver velende ziekte die afsterven tot gevolg kan heb ben. Als we nu snoeien heeft de boom nog genoeg afweerstoffen om een aantasting via de snoeiwon- den tegen te gaan. Kamerplanten die gedurende de zomer in de tuin hebben gestaan, moeten zo zoetjes aan weer eens naar binnen. Hierbij moeten we denken aan plan ten als Azalea en Cyclamen die nogal gevoelig zijn voor de kouder wordende nachten. Deze plan ten worden opgepot in nieuwe grond en in huis ge zet. De echte kuipplanten zoals laurier, oleander, fuch sia en sinaasappelboompje moeten aan het einde van deze maand weer naar binnen in huis of kas. Bellenplanten (Fuchsia) kunnen ook heel goed in een vrij donkere ruimte, zoals een schuurtje of een kelder overwinteren. Ze verliezen 's win ters namelijk hun blad en het is alleen een kwestie van „in leven houden" door te zorgen dat de pot- kluit niet helemaal uitdroogt (dus af en toe gie ten) en dat de plant niet tot groeien wordt gestimu leerd, maar ook niet bevriest. De tijd voor het planten en verplanten van groen- blijvende heesters en coniferen breekt met enkele weken weer aan. Rond half/eind september begint het assortiment op de tuincentra te groeien. Niet alleen coniferen en groenblijvende heesters maar ook volop heide en vaste planten stromen binnen kort weer de tuincentra binnen zodat het grote plantfeest weer kan beginnen.

Soester Courant | 1982 | | pagina 13