Het mysterie van de paddestoel RStelenhoafb* Meer weten is meer genieten... Cursus bloemschikken: een beetje meer feest in huis Sporttrainingen bij sportschool Pouw Agenda Soester Gemeenschap J aarvergadering Soester Schaakclub All-in jeugdtoernooi volleybal Kursusprogramma Artishock start 13 september Groene (natuur) cursus door I.V.N.-Eemland start weer Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen Begrafenisondernemer in Soesterberg, Soest en omstreken. Tentoonstelling Fotografie Artishock; HET CULTUREEL CENTRUM IN SOEST Filmhuis Artishock: Donderdag 9 september: Lola Zaterdag 11 september: Muziek in Artishock 15 Soestor Courant van woensdag 8 september 1982 15 Dinsdag 14 september a.s. wordt de reeks lezingen, die „Groei en Bloei" afdeling Soest van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkun de houdt, geopend met een lezing over paddestoelen. Vooral in het najaar worden wij met paddestoelen geconfronteerd. De da gen worden korter, de bomen begin nen weer te ..ruien" en plotseling, ge heel onverwacht: ze zijn er weer. die mysterieuze planten, grillig van vorm. in vele kleurschakeringen. Ze roepen onze fantasie wakker en zijn het on derwerp geworden van vele sprookjes vertellers. Juist de laatste jaren is de belangstelling voor de zwam. padde stoel. champignon, groeiende. Steeds meer biologen voelen zich tot de be studering van deze primitieve plant aangetrokken en proberen klaarheid te brengen in een deel van de biologie, die nog geen open boek is. Zijn padde stoelen nuttig voor het planten- en dierenrijk? Welke soorten zijn eet baar en welke moeten wij mijden, om dat ze zwaar vergiftig zijn? Mycologen proberen op al deze vragen het juiste antwoord te formuleren maar zeker heid hieromtrent is er nog altijd niet. Hoewel het najaar het hoogtepunt is voor het verschijnen van paddestoelen, schimmels en zwammen, komen ze praktisch het gehele jaar voor. De be kende. vaak in gedroogde vorm als delicatesse geleverde Morieljes, ko men reeds in maart en april. Padde stoelen zijn eigenlijk de vruchtlicha men van de zwam, die zich in de grond of in een ander organisme, zoals in een boom (ja zelfs in een dier) heeft gehuisvest. In die grond, op die voe dingsbodem (rottend hout, bedorven beschimmelde etenswaren) of in dat organisme zelf bevindt zich een vlecht werk van fijne draden, dat mycelium of zwamvlok wordt genoemd. Uit die zwamvlok groeit de paddestoelen, die zelf ook weer is gebouwd uit een vlecht werk van zwamdraden. Over dit bij uitstek zo interessante onderwerp komt prof. Zonderwijk uit Bennekom een lezing houden. Zijn lief de voor de natuur en zijn inzet voor het behoud van de wilde flora zijn alom bekend. De prachtige dia's en zijn gro te kennis staan garant voor een bij zondere avond. Paddestoelen zijn de laatste jaren meer in de belangstelling gekomen en er heerst een zekere ongerustheid over het mogelijk verdwijnen van een aantal soorten. De lezing in het Me disch Centrum, vangt aan om 20.00 uur precies. Na afloop vindt een verloting plaats. Introducees en andere belang stellenden zijn van harte welkom. Zij betalen (in tegenstelling tot de le den) 3,- entree. De afdeling Soest telt momenteel 335 leden. De meeste vakantiegangers gaat het erom nieuwe indrukken op te doen tij dens hun vrije tijd. Waar zij zich ook bevinden, altijd zal nieuwsgierigheid de kop opsteken. In de achter ons lig gende fantastische zomer (welke nóg niet voorbij is), zal menigeen er op uitgetrokken zijn en al wandelend in de natuur, de longen volgezogen heb ben met gezonde, frisse lucht... Soms ook, zullen deze mensen vol ver bazing hebben staan kijken naar plant, boom of struik, die een bepaalde vorm of bloeiwijze vertoonde. Meer dan eens zal dan het verlangen zijn ontstaan om daarover nou eens wat meer aan de weet te komen. Bijvoorbeeld over die vogel, zo schitte rend van kleur, tot welke familie die behoort en waarom die nou uitgere kend op die plek te zien was. Welnu: het Instituut Voor Natuurbescher mingseducatie kortweg IVN) afdeling Eemland kan weetgierigen van dienst zijn. Maandag 27 september start het IVN met de zo welbekende Groene Kursus, die al zoveel honderden meer kennis bij bracht. Zelfs op zodanige wijze, dat men er nog meer van wil de weten en zich opgaf voor de natuur- gidsen cursus. Maar... dat is een ander (moeilijker) chapiter. De Groene kursus staat namelijk open voor hen, die geen zin hebben in het maken van huiswerk, maar wel ken nis willen vergaren. Acht avonden (elke maandagavond) achtereen worden allerlei onderdelen, betrekking hebbend op de natuur be handeld. Bovendien kan worden gecon troleerd öf het wel echt zo is, tijdens de twee excursies op nog nader te bepalen zaterdagen. De lessen worden gegeven door ge diplomeerde natuurgidsen van afd. Eemland en daardoor kan de prijs laag gehouden worden. Vijfenveertig gulden voor hen. die niet IVN-lid zijn en 35,- voor hen, die dat wèl zijn. Voor vijf gulden meer is men tevens lid en geniet men voordeeltjes, zoals minder cursusgeld, goedkopere excur sies, avonden tijdens welke lezingen en films worden gehouden en vertoond plus het vier maal per jaar verschij nend Kontaktblad, waarin afdelings- nieuws en veel wetenswaardigheden staan gepubliceerd over de schatka mer van de Natuur. Enkele les-onder- delen van de kursus zijn: Bos, heide, sloot, plas, polder, vogels, bijen (Chris Uiterwijk werkt hieraan mee), Eem land op zich en 't milieu' Schitterende dia's uite eigen beheer, plus tastbaar-lesmateriaal worden ge bruikt en bovendien een cursusboek, dat later als naslagwerkje kan dienen. Kortom, liefhebbers kunnen zich op geven of informatie verkrijgen via de fam. De Niet, Aagje Dekenlaan 23, 3766 CS te Soest (02155-10451), liefst na zes^uur 's avonds. Dan zit men voor De lessen worden gegeven in de Min. De Visserschool aan de Oude Utrechtse- weg 24 te Soest en starten zoals ge zegd maandagavond 27 september. De eerste avond om half acht om eerst met elkaar en docenten kennis te maken. Duur van lesavond twee uurtjes met onderbreking voor koffiepauze. Verloren avonden zullen het beslist niet worden, dat verzekert u. Rita I.V.N.-Eemland De Stichting Bevordering Onderwijs aan Volwassenen geeft een cursus bloemschikken in de IVO-MAVO, Va leriaanstraat 167a te Soest. Aanvang woensdag 6 oktober 1982. De laatste jaren is bloemschikken steeds meer van „vakwerk" naar „huisvlijt" uitgegroeid. Logisch, want bloemenbinden (zoals deze vaardig heid officieel heet), is één van de mooi ste beroepen die een mens kan leren. De „leek" heeft er dan ook al lang het plezier van ontdekt. Vandaar dat bloemenschikcursussen zo populair zijn geworden. Het resul taat van iedere les is een leuke deco ratie in huis en bovendien biedt zo'n cursus het genoegen van iedere les lekker ontspannen bezig zijn. Natuur lijk, een bos bloemen in een vaas staat ook mooi. maar met wat extra moeite haal je toch „een beetje meer feest" in huis. Moeite waard om het te leren De bedoeling van de bloemenschik- cursus voor beginners is niet om vak mensen te scholen. U leert er de grond beginselen die nodig zijn om bloem werk zelf te maken, de techniek van het verwerken van materiaal en de regels om een goed bloemstuk goed in verhouding en balans te krijgen. En als u deze regels goed onder de knie heeft, zult u meer vrijheid heb ben om uw fantasie uit te leven. Ook in uw omgeving wordt er een cursus bloemenschikken door de Stich ting Bevordering Onderwijs aan Vol wassenen gegeven. Deze stichting heeft een ruime ervaring met deze cursus. Reeds duizenden cursisten hebben de cursus, die altijd onder lei ding van een ervaren leerkracht wordt gegeven, gevolgd. Wat maakt u in deze cursus bloemschikken? U leert de bloemen op verschillende wijzen te schikken; zo wordt er een tafelstukje, een wanddecoratie, een corsage, een vaasboeket etc. ge maakt. Er wordt veel aandacht besteed aan verhouding, kleur en lijnenspel. Tij dens iedere les worden bepaalde grondvormen behandeld en zal een demonstratie worden gegeven. Daar na gaat u zelf aan de slag en leert u de bloemen en het materiaal zo na tuurlijk mogelijk te gebruiken. Na iedere les neemt u een fraai bloem stuk mee naar huis. Bloemen, materiaal en cursusboekje worden u tijdens de les verstrekt en zijn bij de cursusprijs inbegrepen. De lessen zijn van 19.30 uur tot 21.30 uur. Na het afsluiten van deze cursus be staat er voor belangstellenden tevens de mogelijkheid de gevorderdencur- sus te volgen en eventueel verder te gaan met de officiële vestigingsoplei ding bloemist-winkelier. Deze week zijn bij sportschool Pouw, in het zaaltje aan de Braamweg 50a, de sporttrainingen weer gestart. Het betreft de cursussen zelfverdediging, skivoorbereiding en fitnesstraining en voor het eerst een cusus algemene sportvoorbereiding en dan speciaal voor de jeugd. Juist in een tijd waar kinderen op straat (en op school) minder speel- gelegenheid hebben, is een goede be wegingsscholing vereist. De vereni gingen bieden soms een uitkomst, maar de lagere-schoolkinderen kunnen meestal nog moeilijk de juiste sport kiezen. Daar is bovendien een nadeel aan: de eenzijdigheid (voetballertkes, tennissers, turners enz.). Een goede bewegingsbasis ontbreekt eigenlijk. De cursus algemene sportvoorberei ding is een soort vormingsklas waarin op speelse wijze bewegingsvaardighe den, spelen en sporten worden aange reikt. Het gaat daarbij om elementaire zaken als lopen, rollen, springen, klau teren en balanceren. In de spelen en balsporten leren de kinderen ook om met elkaar om te gaan. Er worden zoveel mogelijk bal sporten onder de loep genomen, zodat kiezen voor de juiste sport veel ge makkelijker wordt. Het gaat er in pnn- cipe om een goede „start" bij sport beoefening mogelijk en makkelijker te maken. De lessen in Sportschool Pouw worden door een gediplomeerd leraar licha melijke opvoeding gegeven; de sport voorbereiding voor de jeugd op de woensdagmiddag. Als het weer het toelaat worden er ook enkele buiten- lessen gegeven. Uiteraard is sport- kleding gewenst. Voor nadere informatie kan men te recht bij Sportschool Pouw, Wiek- sloterweg 15, telefonisch bereikbaar onder nummer 15001. 3 september: Groei en Bloei organiseert een zomer- avondbezoek aan fraaie particuliere tuin in Bilthoven. Naast een uitgebrei de collectie heide - en alpenplanten ook een aantal varens te bezichtigen. Vertrek: 18.45 uur van de Rabobank, Kerkplein te Soest. Opgave mevrouw Aten, tel. 12024 (tussen 17.00 en 18.00 uur). Filmhuis Artishock met de film „Lola" van R. W. Fassbinder. Aanvang 21.00 uur in het Artishockgebouw, Steenhoff- straat 46 te Soest. Entree 5,-/CJP 4,-. 10 september: Tentoonstelling Artishock tot en met 1 oktober in de grote zaal met werk van Erik van Evert, olieverfschilde rijen, landschappen en Frans Luyten met aardewerk, beeldjes mensen. Aanvang opening 21.00 uur. Dagelijks geopend van 14.00 -16.00 uur. In de theaterzaalMarlies de Kooning, olieverfschilderijen, portretten. Opening vrijdag 10 september 20.00 uur. 11 september: Muziek in Artishock met Wally Bishop and friends een speciaal geformeerde groep, met o.a. Sandy Noss, saxophoon. Wim Overgauw, gitaar en Rob Lange- reis, bas. Aanvang 21.30 uur. entree 7.50 in het Artishockgebouw, Steenhoffstraat 46, Soest. 14 september: Groei en Bloei organiseert een lezing door prof. dr. P. Zonderwijk, over paddestoelen. Aanvang 20.00 uur. Plaats: Medisch Centrum, Nieuwe- weg 14 (hoek Smitsweg). 15 september: Met de Ned. Ver. v. Huisvrouwen de opening 2e halfjaar met onze volks dansgroep en verloting van eigen ge maakte dingen. Aanvang 10.00 uur in dienstencentrum Honsbergen, Wiar- di Beckmanstraat, Soest. 16 september: Filmhuis Artishock met de film, „Klap roos op de muur", P. Anagnostie. Aanvang 21.00 uur, entree 5,-/CJP 4,- in het Artishockgebouw, Steen hoffstraat 46, Soest. Met de Ned. Ver. v. Huisvrouwen een programma georganiseerd met Wieke Muiier solo in het gebouw Brandpunt, aanvang 14.00 uur. 18 September: Groei en Bloei organiseert een excur sie naar de Floriade. Kosten: 20,- voor leden,/ 23,- voor niet leden (ine. buskosten en entree) De binnententoonstelling heeft als onderwerp: Dahlia's. Vertrek: 8.30 uur van de Rabobank, Kerkplein te Soest 9.00 uur van het station in Baarn. Opgav: mevr. Aten, tel. 12024 (tussen 17.00 en 18.00 uur). De traditie bij de 14 november aan staande 60 jaar oude Soester Schaak club wil, dat de voorziiter ieder jaar tijdens de jaarvergadering de prij zen uitgereikt aan de winnaars van de diverse competities. Koen Vegter deed vrijdagavond heel even afstand van deze ongeschreven wet, want wed strijdleider C. van Dijk nam deze taak even uit zijn handen om diezelfde voor zitter de kampioensbeker te kunnen overhandigen. Het was overigens niet de eerste keer in zijn carrière dat Vegter de beker in ontvangst mocht nemen. Al drie keer eerder viel hem deze eer te beurt. Vegter nam de clubtitel over van Chiel Vennik die nu samen met Gerrit Muis op een half puntje afstand van de nieuwe kampioen de tweede plaats deelt met 5Vé uit 8. De laddercompe titie werd verrassend gewonnen door Niemeijer. Zo verrassenden was dat eigenlijk ook weer niet want in de tweede groep legde de winnaar van de „ladder" ook met grote voorsprong beslag op de eerste plaats met de daar aan verbonden promotie naar de Kam- pioensgroep. De beker voor het beste resultaat in de externe competitie viel Michiel Jonker ten deel. Op deze, overigens door slechts 18 leden bezochte, jaarvergadering kwam ook de viering van het 60-jarig bestaan ter sprake. Besloten werd op 12 novem ber een feestavond te organiseren in het dorpshuis De Borg. Ook zullen er wat aktiviteiten ontplooid worden die rechtstreeks gericht zijn op de Soester bevolking. Gedacht werd onder meer aan de organisatie van een toernooi voor zogenaamde huisschakers. Hope lijk gaat van een dergelijk toernooi nog een wervend karakter uit want in de afgelopen twaalf maanden is het ledental iets teruggelopen van 63 naar 57). Niettemin werd besloten met twee tientallen te gaan deelnemen aan de externe competitie van de Stichts Gooise schaakbond. Ook zal weer een jeugdteam bij de SGS worden opge geven. Het eerste team, dat aan het eind van de vorige rit uit de hoogste klas van de Stichts Gooise geduikeld is, zal uit komen in de eerste klas. Het vlagge- schip van de Soester schaakclub zal gaan bestaan uit de volgende spelers: Vegter, Vennik, Muis, Van Tuinen, Su- lenta, Henze, Niemeijer, Jonker, Mole naar en Groen. Aangezien verschil lende spelers inmiddels buiten de ge meente Soest wonen zal niet ieder wedstrijd in de sterkst mogelijke op stelling gespeeld kunnen worden. Voor het tweede team van de Soester schaakclub, dat uitkomt in de tweede klas, komen in principe alle overige leden van de Soester schaakclub in aanmerking. Dat geldt ook voor nog nieuw aan te melden leden (iedere vrij dagavond in gebouw Credo aan de Ju- lianalaan vanaf 19.30 uur). Die kunnen vanzelfsprekend ook nog deelnemen aan de interne competitie die naar alle waarschijnlijkheid vrij dagavond van start zal gaan. Er wordt gespeeld in vier groepen van tien naar sterkte). Aan het eind van de competi tie zullen promoties en degradaties- plaatsvinden. Naast een interne com petitie, waaruit de clubkampioen naar voren moet komen, wordt er ieder jaar ook gespeeld om het snelschaakkam pioenschap van de Soester schaakclub. De titel is momenteel in handen van de jeugdige Gerrit Muis. Hij zal vol gens verwachting zijn kampioenschap op vrijdagavond 24 september aan staande weer verdedigen. Die avond vindt immers de titelstrijd plaats. Aangezien niet iedereen aan deze vluggertjescompetitie deelneemt is er op deze avond ook ruimte en plaats voor zogenaamde vrije partijen. Het ligt in de bedoeling van het be stuur van de Soester schaakclub de jaarlijkse schaakmeeting met zuster vereniging Baarn op 1 oktober af te wikkelen. Aangezien de vorige ont moeting twee jaar geleden in Baarn plaats had, zal nu gespeeld worden te Soest. De inzet is de Samsom beker, een bokaal die de naam heeft gekre gen van het immer nog altijd actief schakende erelid Cees Samsom. Het punt statutenwijziging werd op de jaarvergadering aangehouden. Een commissie zal zich daar verder over buigen. De wijzigingen in de sta tuten zijn noodzakelijk in het kader van het verenigingsrechts voor het ver krijgen van de zogenaamde rechtsper soonlijkheid. In navolging van de senioren wordt op zaterdag 11 september een groot All-in toernooi verspeeld. De jeugd in de leeftijdsgroep van 12 t.m. 18 jaar zal dan in diverse leeftijdscate gorieën onderverdeeld worden. Binnen die leeftijdsgroepen (12-14, 14-16, 16-18 jr.) kan men zich dan officieus kampioen van Soest noe men. Er zullen geen prijzen uitge reikt worden in verband met het voorbereidend karakter van het toernooi. Het is een sterk bezet toernooi, waarin naast de toonaangevende verenigingen binnen de regio Amersfoort zoals Leos uit Leusden, Vollkei uit Amersfoort en de beide Soester volleybalverenigingen Olympia en SVV ook Devu uit Lage Vuursche en SH '71 uit Hoogland zullen deelnemen. De eerste wedstrijd begint om 8.00 uur 's morgens en de laatste wed strijd begint om 17.00 uur. Belangstellenden kunnen tevens in lichtingen krijgen over de trai ningen van de diverse verenigingen. Auto-plaatwerk/Spuitbedrijf 1e Heeserlaantje 2 Soest Telefoon 02155-18600 Ernst Dienaar, de directeur van Arti shock Het kursusprogramma '82-'83 van Artishock gaat maandag 13 september a.s. van start. Vergeleken met andere jaren zijn er geen nieuwe kursussen aan het pakket toegevoegd. Op twee na worden alle lessen in het Artishock gebouw aan de Steenhoffstraat gege ven; voor Joegoslavische volksdansen kan men terecht in de gymnastiek zaal bij de Mariaschool en voor Yoga in het dorpshuis De Borg in de wijk Overhees. Het gros van de kursussen omvat vijf tien lessen enkelen minder mime, kal ligraferen, bloemschikken en broodfi guren maken) en een aantal méér (ballet, beatballet, Joegoslavische volksdansen, yoga, fotografie en teke nen en schilderen De lesgelden variëren van 57,50 voor volksdansen voor kinderen tot 210 gul den voor tekenen en schilderen, foto grafie en keramiek. De nieuwe directeur van het Soester creativiteitscentrum, de heer Ernst Dienaar, ontkent niet dat er wat deze kursussen betreft, raakvlakken zijn met aktiviteiten als van de Volksuni versiteit. „Bij ons gaat het echter om meer dan alleen maar het bijbrengen van bepaalde vaardigheden. Wij vragen van onze docenten een wat bredere instelling dan van alleen maar lesge ven", aldus Dienaar. Het gaat hem om een zinvolle invul ling van de vrije tijd. „Dat heeft", zegt hij, „met kunst niets te maken. Er wordt gewerkt met ma terialen, gereedschappen, ideeën en gedachten uit de wereld van de kun sten. De kunst is een middel om pret tig samen te werken; te kunnen dan sen en spelen met dramatische werk vormen, met fotografie en film enz." Overigens heeft de nieuwe Artishock- directeur wel zorgen voor de toekomst. En dit dan in verband met de bezui nigingen van de overheid. Ook Arti shock zal, naar hij verwacht, moeten inleveren. Te drastisch kan, mag en zal dat vermoedelijk niet zijn. Te grote belangen, juist van mensen die soms gedwongen over veel vrije tijd gaan beschikken, staan op het spel. Dienaar, die in de provincie Gronin gen ondermeer vele jaren in het onder wijs werkzaam was, wil de contac ten met de Soester scholen zo moge lijk. „Het begeleiden van de onderwijs krachten op het creatieve vlak, kan een van de taken van de docenten van Artishock zijn", aldus Dienaar. Ook voor het bejaardenwerk en het jeugdwerk staat Artishock klaar. Er zijn uitstekende contacten, maar mo gelijk kunnen deze nog uitgebreid wor den. Wat de eigen kursussen betreft: de financiële bijdragen zijn zo laag moge lijk gehouden. Er zijn zelfs reducties mogelijk omdat de Artishock-staf van mening is dat iedereen de kans moet hebben aan de aktiviteiten deel te nemen. Voor nadere informatie, ook wat be treft de kortingsmogelijkheden, kan men op iedere werkdag tot vijf uur 's middags bij Artishock aan de Steen hoffstraat 46 terecht tel. 18456 Vervolgkursussen Sommige kursussen lopen snel vol; de belangstelling ervoor is bijzonder groot. Dat is het geval met „brons- gieten", mede veroorzaakt door de aanmelding van vele kursisten die ook vorig seizoen de lessen volgden. Groot is ook de interesse voor de kur sus „kalligraferen". In de kennisma kingsles vertelt docent Wim Bos het één en ander over de geschiedenis van het schrift, letters en lettertypen, gebruik van diverse pensoorten, de in deling van papier en leert de kursist al direct iets over kompositie en het schrijven van mooie tekens. Er bestaat een redelijke kans dat in februari '83 in een vervolgkursus ge geven wordt om dieper in te gaan op de technieken van de schrijfkunst. Dinsdag 21 september a.s. is er een bijeenkomst in het Medisch Centrum, Nieuweweg 14, te Soest, aanvang 20.00 uur van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Spreekster is Zr. Emanuelle van „Arca Pacis" te Driebergen met het onder werp „het leven achter kloostermu ren. 1 'i' 'u J. A. Smorenburg Géneraal Winkelmanstraat 62 Soesterberg. Telefoon 03463 - 1223 - 1458. OOK V00B CREMATIE. Tevens algehele verzorging door geheel het land. (Geen klassestysteem) Omdat er zoveel vraag is naar de inhoud van de kursus fotografie en omdat er zoveel mooie resultaten zijn behaald in de kursus van het afgelopen jaar, organiseert Matthijs Schrofer een tentoonstelling. Deze tentoon stelling geeft CJ de gelegenheid mooie foto's te zien en tegelijkertijd een in druk te krijgen wat de inhoud is van zijn kursus. De opzet van de kursus is eenvoudig: „mensen leren kijken". Matthijs zegt hier het volgende over. „Fotograferen is anders dan tekenen of boetseren. Het is een manier van kijken die zijn beperkingen heeft. Beperkingen die zich voordoen vanuit de techniek van het fotograferen. Al lerlei hindemissen als: camera, be lichting, film, tijd, ontwikkelen en af drukken. De techniek is interessant maar alleen techniek is saai. Als je uitgaat van het kijken krijg je technieken spelenderwijs onder de knie. Op deze manier ontstaat een boeiend spel om anderen te laten zien wat je zelf gezien en beleefd hebt. Om op deze speelse wijze te leren werken worden de kursisten begeleid met opdrachten. Van deze opdrachten zien de belangstellenden in de ten toonstelling wat voorbeelden. Hoe speelden de kursisten met op drachten als: bewegingsonscherpte, dieptewerking, lichten in de nacht, winterlandschap, silhouet? Uit de foto's is goed te zien dat elke kursist zijn of haar antwoord heeft gevonden op deze opdrachten. Bij bewegingsonscherpte zien we scherpe onderwerpen tegen onscherpe achter grond of andersom. Er is echter ook een foto waar je de fototechniek al aardig moet beheersen om te begrij pen hoe dit resultaat ontstaan is. We zien ook het spel van afdrukken en ontwikkelen. Dezelfde foto kan bij een iets langere belichting in de don keren kamer een totaal ander karakter krijgen. De stilte van een winterland schap. Door het oog waargenomen ais verblindend wit. Hoe ziet de kame ra dat!" Om wat begrip te krijgen van de kur- susinhoud fotografie en om naar goede resultaten te kijken is een tentoonstel ling ingericht in het Artishockgebouw aan de Steenhoffstraat. Deze tentoon stelling is dagelijks geopend van 8.00 tot 17.00 uur van 6 tot 17 september. Steenhoffstraat 46 telefoon 02155 - 195 77. RegieRainier Werner Fassbinder BRD 1981 kleur 113. Lola is gebaseerd op het boek „Profes sor Unrath" van Heinrich Mann. Het verhaal werd overgebracht naar de ja ren vijftig. De film draait om vier personen: Lola, zangeres en hoer in het provinciale bordeelSchuckert, de bouwspeculant die geld wil verdienen en plezier wil maken met Lola; von Bohm, het hoofd van de afdeling bouw eri woningtoezicht van de gemeente, die verliefd raakt op Lola en in razer nij raakt als hij ontdekt wat zij is; Esslin ook verliefd op Lola, een lagere ambtenaar een humanist die zich weert op alle fronten, meeloopt met enkele demonstratie maar, een afschuw heeft Zij praten voortdurend met elkaar maar zeggen praktisch nooit wat zij bedoelen, zij willen allemaal wat, maar hun wensen dekken elkaar niet. Lola is een duidelijk vervolg op Die Ehe Der Maria Braun, waarin even eens een vrouw centraal staat. De hoofdpersonen zijn niet sympathiek. Ze beginnen gewetensvol, maar op een gegeven moment zetten ze hun moraal overboord. De prijs van het succes weegt zwaar. Wat Lola heel knap laat zien is de schaduwzijde van de vijftigerjaren dynamiek. De donkere kanten aan de opgewekte keurigheid van het helder ingerichte huis en het kleurrijke ameu blement. Achter de opgewekte berich ten van een nijvere samenleving in vol bedrijf ging een bedompte dorps geest schuil, waar weinig plaats was voor afwijkende meningen. Iedereen had zich aan te passen in het kleurs- lijf van de vooruitgang. En dat lukte ook nog, met veel hangen en vooral wurgen. Aanvang: 21.00 uur. Entree: 5,-/CJP 4.-. Artishock expositie Steenhoffstraat 46 Soest Erik van Evert Luijten De tentoonstellingscommissie van Artishock begint het nieuwe expositie seizoen bijzonder sterk. Vrijdagavond a.s. om 21.00 uur wordt in de grote tentoonstellingszaal van het Artishockgebouw een expositie ge opend van de Amersfoortse kunste naar Erik van Evert, aangevuld met aardewerkbeeldjes van Frans Luijten uit Den Haag. Grote olieverfschilderijen, waarbij op één paneel vaak twee of meer totaal verschillende taferelen zijn afgebeeld. Bijna fototechnisch geschilderd, ma ken de plateaus door de contrasten een surrealistische indruk. Op diezelfde avond stelt Ineke Talen een uur eerder in de theaterzaal van het Artishockgebouw de Amersfoortse portrettiste Marlise ter Weeme aan het kunstminnende publiek voor. Iedereen is hartelijk welkom bij beide openingen. De exposities duren tot en met l oktober en zijn dagelijks gratis te bezichtigen van 14.00 tot 16.00 uur. Artishock expositie Steenhoffstraat 46 Soest Marlise ter Weeme Op zaterdag 11 september start de werkgroep Muziek in Artishock het nieuwe seizoen met een Must voor de jazzliefhebbers. Dan zal optreden een speciaal voor deze avond geformeerde groep WALLY BISHOP AND FRIENDS Wally Bishop geboren op 17 februari 1906 in Chicago heeft een veelbewogen muziekleven als beroepsdrummer achter de rug. Hij trad in Amerika op met klinkende namen als o.a. Coleman Hawkins, Dizzy Gillespie en Earl Hines. Het hoogtepunt in zijn leven was wel een onvergetelijk op treden met de beroemdste jazzmu zikant aller tijden LOUIS AMSTRONG: Al meer dan 30 jaren woont Wally tot zijn grote tevredenheid in Soest en is een graag geziene en gerespec teerde gast in de Nederlandse jazz clubs, zo ook in Artishock waar Wally erelid is van de jazz-sociëteit. Ondanks z'n 76 jaren neemt vvaiiy nog graag de drumsticks ter hand en zingt hij op ontroerende wijze zijn Sunny side of the street. Wally wordt op 11 september vakkun dig bijgestaan door gerenommeerde jazz-musici waarmee hij al jaren be vriend is. SANDY MOSS eveneens afkomstig uit Amerika, thans wonend in Amster dam en een zeer gewaardeerde muzi kant in de Nederlandse jazz-scène, saxophoon. WIM OVERGAUW onze overbekende klasse muzikant, gitaar. ROB LANGEREIS de niet minder bekende, symphatieke en veel ge vraagd muzikant, bas. Een fantastische gelegenheid om van goede jazz-muziek te komen genieten. Steenhoffstraat 46 Soest. Aanvang 21.30 uur Entree 7.50 Artishockleden 6,- CJP/6,-. Informatie, tel. 02155-18730'

Soester Courant | 1982 | | pagina 15