"Dansen is veel meer dan uitgaan' \«t<£ VAARDERHOOGT Wim Slingerland in Soest danscentrum SLINGERLAND Gehannes... DOE-HET-ZELVERS Rondje Weer thuis op de bril U merkt het. Arie en zijn door dik en dun compagnon zijn weer thuis. Hartje-Zuid Inlichtingen en inschrijven: Schrijf in met vriend of vriendin, dat is wel zo gezellig. Weegbreestmat 205 - 207 Soest Telefoon 02155-17954 Dansavond leden indische vereniging voor De Chinese roos, een rijkbloeiende kamerplant 11 Soester Courant van woensdag 15 september 1982 11 Wim Slingerland zelf danst al vele jaren. Als wedstrijddan ser kan hij bogen op een zevenvoudig Nederlands Kampioen schap Ballroom-dansen en Latin American. Op wereldniveau behaalde hij ooit een vierde plaats met het zgn. "tien"-dansen, een uiterst zware formule waarvoor je van zeer goede danshuize dient te komen om ook maar enige kans op succes te hebben. Slingerland, in die tijd de danssport als hobby bedrijvend, had een full time baan als hoofdvertegenwoordiger voor een bekend Nederlands biermerk. Ook al zo'n gezelligheidsprodukt. De hobby dansen kreeg steeds meer aandacht en mondde zo'n tien jaar geleden uit in een schuchter pogen om les te gaan geven. Blijkbaar was de Soester markt en omgeving daar rijp voor, want wie nu gaat kijken aan de Weegbreestraat in Soest, op de nummers 205 en 207, treft daar een magnifiek modern danscentrum aan. Het staat er nu ruim vier jaar en de belang stelling is dermate groot, dat Wim Slingerland en zijn vrouw Willeke er de handen vol aan hebben. De baan bij het biermerk hoort allang tot het verleden. Het is al ritme en gezeingneia wai de klok bij de familie Slingerland slaat. All round Uit het voorgaande zou kunnen worden afgeleid dat de dans school de heer Slingerland zo maar is aangewaaid. Niets is minder waar. Er is hard voor geknokt. Jaar in jaar uit sleep te men, met behulp van enkele goede vrienden, de geluids apparatuur naar een zaaltje ergens in Soest, waar het met de ruimte woekeren was. Naast de vaste baan viel het lang niet altijd mee de steeds drukker wordende danslessen te runnen. Er werden grootse plannen op papier gezet voor eigen nieuwbouw, terwijl er daarnaast hard gestudeerd diende te worden om de ver eiste diploma's in het bezit te krijgen, want voor een zaak moet je niet alleen je vak ver staan, je moet dat op papier kunnen bewijzen voor je je aan kunt sluiten en erkenning krijgt. Slingerland is van alle markten thuis, is nationaal en internationaal erkend en is lid van de NBC, de Neder landse Bond voor dansleraren. Wat op papier wordt beloofd, wordt al jarenlang in de prak tijd bewezen: bij Slingerland kan de beginner zich tot en met het kampioenschap, in welke dans dan ook, bekwamen. Fik se resultaten geven die bewe ring vaste grond onder de voeten. Zowel bij de Nationale danskampioenschappen als op Indernationale tournooien werden en worden talloze eerste en tweede prijzen weg gesleept. Clubs en privélessen Om succes te behalen of om gewoon lekker gezellig te leren dansen, staan Wim en Willeke Slingerland met een perfecte staf van medewerkers voor jong en oud van maandag tot en met zondag klaar. Behalve op woensdag. Dan is het echt paar "niet thuis". Eén vrije dag in de week mag toch wel, vinden ze. Ze laten het werk dan aan anderen over of doen de school gewoon op slot. Maar op alle overige uren van de he le week kunt u ze aantreffen. Altijd bezig. Beiden geven vol op les, hetzij privé, hetzij in clubverband. Van heel jong tot en met clubs speciaal voor ge huwden en paren. En of het nou gaat om de Quick-step of de tango, om training voor Jazz-ballet, formatie-dansen of Rock and Roll, Slingerland heeft het op zijn programma staan. Een smaakvolle folder geeft aan dat er zelfs sprake is van clubs voor le, 2e, 3e en 4e jaars dansstudenten in bijna alle categorieën, zodat een ieder zich letterlijk en figuur lijk op zijn eigen niveau kan be wegen. Zeker niet onvermeld mogen de clubs voor scholieren blijven. Al die jaren een groot succes, dat voor een goed deel te danken is aan de vele de monstraties die het danscen trum op aanvraag bij scholen verzorgt. Het accent van het "leden"-bestand ligt tussen 18 en 30 jaar, hoewel de heer Slingerland steeds meer in schrijvingen noteert van wat ouderen, gehuwden en paren die samen eens per week een avondje gezelligheid vinden bij een dansschool die weet wat entertaining is. Bij Slinger land heeft het "recreatieve" tintje veel aandacht gekregen. In het gezellige interieur treft u voortreffelijke zitjes aan. Het meubilair werd dit jaar ver nieuwd en is nu in allerlei op stellingen bruikbaar. Op tijden dat de dansschool niet voor cursussen wordt gebruikt, kan er worden gerecipieerd, gedi neerd of kunt u de zaal of ge deelten ervan huren voor ande re doeleinden, zoals vergade ringen, meetings, demonstra ties etc. Er zijn twee gezellige bars, een aparte zithoek en een hypermoderne geluidsinstal latie. De grote dansvloer, en dat treft men maar weinig aan in Nederland, is vrijhangend geconstrueerd. Kleding "Vrijheid blijheid" is het devies van Wim en Willeke Slingerland. Wie een avondje gaat kijken, b.v. tijdens het vrij dansen op de zaterdag- en zondagavonden, treft een ver zameling vrolijke mensen aan die weliswaar netjes, maar toch vrij en bepaald losjes gekleed is. Slingerland houdt ervan iedereen te laten dansen in wat hij noemt "gepaste vrijetijdskleding". Ik ben niet door Arie Wandelaar Terug van weggeweest. Veer tien heerlijke vakantie-dagen in eigen land. De vakantie-mode '82. Slechts 24 uur in 14 dagen heeft de zon een snipperdag ge nomen, zodat de buren in de veronderstelling leven dat onze bruine koppies een handvol pe seta's of lires gekost hebben. Niets van dat alles. In het won derschone land van "De Tuk kers" werd met Nederlandse munt betaald. De vakantie-zon was dit jaar eindelijk eens lang durig in de aanbieding. Vakantie in eigen land; het biedt zoveel voordelen dat je er een reisgids mee zou kunnen vullen. Een paar daarvan op deze pagina. Arie's auto had, in tegenstelling tot voorgaande jaren weinig dorst. Zowel heen als terug was hij met 10 liter benzine tevre den. Dat is de plezierige konse- kwentie wanneer je geen dui zenden kilometers hoeft weg te malen. Slechts 150 km. lag er tussen ons buis en de vakantie-bestem ming. Geen plaspauze onder weg, gewoon rechtdoor rijden en lekker ontspannen aanko men. Opmerkelijk verschil met vroe gere vakanties in het buiten land; na terugkeer in Soest bleek Arie's auto geen onder delen te hebben verspeeld. Al les zat er nog op en aan. Alsof wij niet weggeweest waren. Wat Arie betreft komen niet al leen de wijzen uit het Oosten, ook de culinaire keukenmees ters. Geen andere conclusie is mogelijk wanneer je veertien dagen te gast bent geweest in herberg 'De Holtweijde'. Eens in het jaar maling hebben aan diëetlijstjes, en dan een overheerlijke keuken in de buurt. Mensen wat is dat fijn, en smakelijk. Thuis kun je na tuurlijk direct het vonnis in ont vangst nemen. De weegschaal in de badkamer heeft nooit va kantie. Die is 365 dagen per jaar even onbarmhartig pre cies. Zelfs Marie had er vrede mee toen de wijzer van de weeg schaal 3 kg. boven het toege stane maximum aangaf. Wat er bij Arie aan is toege voegd werd nog niet vastge steld. Marie wil daar langza merhand wel eens van op de hoogte worden gesteld. Telkens wanneer ze met iets uitdagends in haar gezicht de weegschaal onder Arie's voeten wil schui ven is ze net te laat. Arie is dan reeds in broek, hemd en schoe nen geschoten. Attributen die, de middenstand zij geprezen, een zuiver netto gewicht in de weg staan. Vandaag of morgen is ze Arie natuurlijk te vlug af. Wie dan leeft, wie dan zorgt, heeft Arie met zichzelf afgesproken. Nog even iets vertellen over wat Arie iedere avond op zijn bord in herberg 'De Holterweij- de' te zien kreeg. Ook weer in tegenstelling tot andere vakanties kon hij alles wat geserveerd werd thuis brengen. Dat is een zeer groot voordeel. Je weet dan tenmin ste vooraf waaraan je wel en waaraan je niet moet beginnen. Dat is wel eens anders geweest. Arie herinnert zich van een vroegere vakantie een klein Frans restaurantje waar hij een zeer onduidelijk stuk worst met stokbrood kreeg voorgezet. Marie en de kinderen maar juichen dat het typisch Frans zou zijn. Arie, nooit kinderach tig van nature, ook zijn mes en vork er in gestoken. Geloof het of niet beste mensen, maar tot ver in de vakantie heeft hij er een langdurige reeks oprispin gen aan overgehouden. Eten, het kan soms een straf zijn. Van wat Arie in 'De Holt weijde' heeft genoten hield hij geen 'boertje' over. En dan komt onherroepelijk de laatste dag van zo'n onvergete lijke vakantie. Voor dat Arie met vakantie ging voorspelde hij U in zijn wekelijkse koiom dat de laatste dag van de va kantie de fijnste zou zijn. Lek ker naar huis toe, luidde de ver klaring. Wat deze vakantie be treft zat Arie fout met zijn prog nose. Als hij uitzicht op een beetje redelijke erfenis had ge had zou hij hebben bijgetekend. Dat uitzicht was er niet en dus afrekenen, bedanken en af scheid nemen. Binnen twee uur zaten wij weer in Soest. Alles stond er nog. Goede vrienden hadden tijdens onze afwezigheid zich het lot van flora en fauna aangetrok ken. Marie was er zeer geluk kig mee. Arie's belangstelling ging na aankomst het meest uit naar de inhoud van het kleinste kamer tje. Daar hangt ter verpozing voor iedereen die zich op de bril heeft neergelaten De Be scheurkalender. Arie heeft er de tijd voor genomen. Hoewel ook tijdens de vakantie be schikkend over een voortreffe lijke stoelgang had hij wat de heren Van Kooten en De Bie be treft veertien blaadjes achter stand. Platzak terugkomende van een vakantie vond Arie 25 augustus het alleraardigst: "En gezond naar lichaam en geest, verklaar ik al mijn er ven dat ik elke cent heb opge- feest." In gezelschap van de heren F. Jacobse en Tedje van Es be dacht Arie dat het misschien aardig zou zijn deze kolom ge heel te vullen met het vertellen van opmerkelijke vakantie gebeurtenissen. U houdt ze van mij tegoed. Achter gesloten deuren ving Arie op dat Marie plannen had om met hem naar de Soest-Zuid Braderie te gaan. Ook leuk natuurlijk, maar an ders. Een uur later schuifelen wij, voetje voor voetje, in het half donker langs de tientallen stands. Heel Soest blijkt er voor uit de luie televisie-stoei te zijn gekomen. En terecht. Een za kelijke manifestatie om de denkbeeldige hoed met eerbied voor af te nemen. En aangezien het geluk met de dommen is was er die avond ook sprake van een zomerse tem peratuur. Misschien pech voor de middenstanders die warme hartigheden voor de bezoekers klaar hadden staan. De verko pers van bier, ijs en frisdran ken kwamen handen te kort. gek op spijkerbroeken, of het moeten hele mooie zijn, maar verder komt iedereen hier zo als hij of zij gemutst is. Nooit problemen mee, men voelt het vanzelf wel aan. Beschaafd luchtig, daar heb ik niks op tegen hoor. De sfeer van de school bepaalt dat vanzelf wel, denk ik. En die sfeer is prima". Slingerland zal best gelijk heb ben. Hii kan nog wat cursisten op verschillende clubs gebrui ken. "Om het gezellig vol te maken. Vooral jongens zijn nog zeer welkom, die schrijven al tijd wat trager in. En als er nog vergevorderden zijn in Latin American: ook daar zijn nog een paar plaatsjes open. Gemakkelijk bereikbaar Danscentrum Slingerland heeft een eigen parkeerter- reintje, maar in de omgeving is eveneens plaats genoeg. Er is een goede fietsenstalling en de bussen van Centraal Neder land, de lijnen 70 en 72, stop pen pal voor de deur. Danscentrum Slingerland in Soest. Voor als u van uitgaan iets meer wilt maken! Arie heeft zo de indruk dat niet het behalen van een grote om zet de belangrijkste drijfveer voor deze braderie is geweest. Daarvoor waren er te veel aan trekkelijke gelegenheidskoop jes, waarvan je je mocht afvra gen of de verkopers er nog een cent aan verdienden. Volgens Arie beoogde Hartje- Zuid met zijn braderie uitslui tend het winkelcentrum onder de aandacht van het Soester pu bliek te brengen. Zogezegd, omdat de kost nog altijd voor de baat uitgaat. Wat ons betreft zijn ze daar in Soest-Zuid heel knap in ge slaagd. Geen zakelijke doem denkers daar, maar midden standers die weten hoe ze hun organisatie aan de stok moeten steken. Koopjes, een vracht prijzen, muziek en een minia tuur kermis, het kon die avond niet op. Om in kermistermen te blijven: Hartje-Zuid heeft dit jaar midden in de roos gescho ten. Dat laatste deden, in zake lijk opzicht, ook de kermis exploitanten. Arie heeft er een paar gesproken. Zo goed had den ze in Soest nog nooit ge draaid. Zou het er mee te maken kunnen hebben dat wij de at tracties binnen het dorp hebben gehaald, inplaats van het te ver bannen naar een terrein aan de Koningsweg? Net als Arie lieten de exploitanten daarover geen misverstand bestaan. Kermis moet je naar het hart van een wijk of een dorp brengen heeft Arie eens bepleit. Niemand van de exploitanten die er anders over dacht, en ze telden hun winst uit. Hartje-Zuid komt de eer toe deze voor de hand lig gende veronderstelling in prak tijk te hebben gebracht. Aardig vond Arie ook dat vele vereni gingen vrijdag j.1. de kans kre gen met hun "doelstellingen" te adverteren. Arie is nog aan het dammen geslagen. Hij won met zwart en kreeg prompt een uit nodiging om maandag 20 sep tember a.s. In het Duivenzaal- tje aan de Schriksiaan een friiit- mand te winnen. Ze zullen mij daar zien. Arie wil die avond weten of ze hem tijdens de bra derie hebben laten winnen, of dat er werkelijk sprake is van een weliswaar laat, maar toch ontluikend talent. Hij zal U er van op de hoogte houden. ARIE Beginners, Gevorderden, Ver-gevorderden, Scholieren, Jongeren, Gehuwden en paren, Jazz-ballet, Jazz-dansgymnastiek. Gehuwden en paren le-2e-3e- en 4e jaars, Latin-American voor gevorderden 3e en 4e jaars, Rock and Roll, Kinder disco-dansen v.a. 5 jaar, Formation training, Wedstrijd training ballroom. Wedstrijdtraining Latin American, Privélessen en -clubs. dagelijks (behalve woensdag) 's middags van 14.00 - 16.00 uur 's avonds van 19.00 - 21.00 uur Iedere zaterdag en zondag vry dansen Aanvang nieuwe clubs 24 september a.s. Lid Ned. Bond v. Dansleraren en Gedipt. F.D.O. Nationaal en Internationaal erkende dansschool Hejje ut ok in de goate ehaad? Ik haad ut in 't leste gehannes over de ouwe Road die volgus ming met de stille trom vurt zouw goan. Ik waas ter noast. Ze gonge juust met veul taam- taam op huns an. Allemoal toesproake met mooie uutspro- ake en nog un zooi kedootjes ok ter bie. 'k Haad P.V.O. ok nog verwacht moar die baad de nog nooit met stille trom espeuld, vaandoar daazze niet kwoame opdroave. Ik zee ok daat de nieuwe road met un taaptoe zouw ankom- me, moar daat wier toeng vaan eiges aavvelaast, schaat ik. En toeng gong meneer P. Ress ok nog in de VUT. Ik zaal um misse, waant hie waas veur ming un soort angever met ze versloage. Piet Ress ok nog be- daankt! Ak met ze opvolger net zo goed over de weg kaan komme, hek niks te jaammere. De nieuwe road is aal doaluk weer oppezoadeld met un knaap laastig gevaal. 't Bestuur vaan ut Dorpshuus op Soesderbaarg waas ut gemul zaat en die zee je teuge de gemeengte: „Bekiek ut moar, wullie hebbe d'r te- baak uaan!" Zo'n nieuwe road is daan aal doaluk haarstikke drok met a alle toestaande. Ze zitte nog moar net op der zetel en dan zitte ze ok meteejn aal op de probleme. Zo kriege ze ut kluphuus over de bult ok nog te besture. Hoe mot dat noeng? De wethouwer vaan finaansieje zitter voor- temee an de kaassoa en ze col- legoa vaan ruimtelukke or dening mot zeker de zoale schoon houwe? Opeboare zoake kaajje d'r an de gaang zien om daat kluphuus us echt opeboar te moake. Veul je um? Waat of de wethouwer vaan „welzijn" d'r goat uutvoere, daat hek nog niet veur mekoar, moar ik doch daattie d'r wel mos wezel En daan maagge ze met ze aalle nog schik hebbe daattut met De Borg de goeie kaant uut goat, waant aanders mos- se ze doar ok nog an 't besture goan. Daan kwoame we nog wethou- wers te kort of ze zouwe nog un soort stoatssekretoaris motte anschaaffe. In dit gevaal daan ,,gemeengtesekretoarisse". Moar doar hewwe d'r aal eejn vaan en die wil licht geejn pot- tekiekers an 't waark hebbe. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, stuurt meneer Gjaalte- moa vaan De Borg d'r moar op aaf. Ik doch daattie ut Soes- derbaargse vaarketje ok wel kon waasse. Ik het De Borg zo voak un zepert egeven. Loa'k noeng us oardig weze. HANNES VAN DE NENG De maandelijkse dansavond van de Indische Vereniging Zeist en Omstre ken wc.'dt a.s. zaterdag 18 september weer gehouden in de IVA-zaal aan de Buntlaan 2 te Driebergen. De zaal is open vanaf 19.30 uur. De Chinese roos ofwel Hibiscus is een rijkbloeiende heester die het hele jaar door veel bloemen geeft. De plant komt van oorsprong uit Oost-Azië. Hier wordt hij gekweekt als kamerplant, die zomérs overigens erg goed naar buiten kan. Hij verdraagt een min. tem. van plm. 10°C. In huis geven we de plant een lichte zonnige plaats. We beschermen echter wel tegen te veel zon. Een pas gekochte plant moet altijd even akklimatiseren. Dit kan gepaard gaan met enige knopval. Als we de plant op dezelfde manier voor het raam laten staan (even een lucifer in de pot aan de raamkant, zodat we ons niet kunnen vergissen) is dit euvel snel verholpen. De bloemen aan de plant blijven meestal maar 1 dag open. Dit lijkt erg kort. maar de plant kan zoveel bloemen geven, dat we toch haast iedere dag een bloeiende bloem hebben. De Hibiscus krijgt vrij veel lauw water en het overtollige water op het schoteltje gieten we na enige tijd weg. Ook stelt hij een hoge luchtvochtigheid op prijs. Sproeien doen wij alleen als er geen open bloemen aan de plant zitten. (Dit om het smetten van de bloemen te voorkomen). Omdat de plant behoorlijk groeit en veel bloeit kan eenmaal in de week bijmesten met vloeibare kamerplantenmest zeker geen kwaad. De Hibiscus is te krijgen in vele kleuren, rood, rose, geel en oranje. Ook de bloem- en bladvormen zijn nogal uiteenlopend. De plant is verkrijgbaar van maart tot november. Voor liefhebbers met groene vingers is het mogelijk de plant te stekken. We nemen een stekje van plm 7 cm en zetten dat in het water, als het stekje goed beworteld is poten we het in de bloemistenaarde. In het voorjaar snoeien we de plant stevig terug, om een mooie vorm en een goede bloei te handhaven. Met het terugsnoeien letten we er goed op, dat we altijd boven een buitenoog knippen. Dit om er voor te zorgen dat we een plant krijgen die mooi vol wordt en naar "buiten uitgroeit. Tegelijkertijd met de snoei kan de plant ook worden verpot in potgrond vermengd met wat gedroogde koemest. Als de luchtvochtigheid in huis niet hoog genoeg is, kunnen we na de snoei een plastic zak om de plant doen (om het uitlopen te bevorderen). Als hij eenmaal uitgelopen is laten we hem langzaam aan de kamer luchtvochtigheid wennen. Een nadeel van de Hibiscus is, dat hij gauw luis op de bloemknoppen heeft. Dit probleem is met een speciaal luisbestrijdingsmiddel dat tegenwoordig zowel in biologische als chemische vorm te koop is vrij snel verholpen. Een Hibiscus die een goede verzorging geniet kan tot 1.5 m hoogte uitgroeien. Enkele goede kweekvormen zijn de oranje-gele ..Apricot" de helder rose „Hubba" en de kersrode „President".

Soester Courant | 1982 | | pagina 11