Dansinstituut Van Kralingen nu definitief onder leiding van Nico van Mourik Ballonvaarder landt in Soest Vakaturebank voor vrijwilligers Agenda Soester Gemeenschap De sores van de bewoners van de Koninginnelaan Fatima kleuterschool Hees wint van TOV Bachconcert in de Oude Kerk Eerste waterspringschans van Nederland in Soesterberg Baarns Mannenkoor bestaat 75 jaar GARAGES VVV Nieuws OPEN HUIS Een of andere inbreker moest zo nodig onze muziekapparaten stelen. Heeft u misschien een pick-up of cas setterecorder voor ons nog in de kast staan? Klaproos op de muur Aanvang 21.00 uur. Entree Programma Dante Alighieri HET CULTUREEL CENTRUM IN SOEST 17 Soester Courant van woensdag 15 september 1982 17 Foto: Herman van Dam toto: Herman van Dam; In een prachtige, bosrijke omgeving te Baarn ligt dansinstituut Van Kralin gen, waar Nico en Anja van Mourik >inds 2 jaar de edele kunst van het dansen overbrengen aan hun leerlin gen. Reeds 4 jaar leidt Nico van Mourik zijn erkende dansschool, na eerst diverse jaren wedstrijden te heb ben gedanst met zijn echtgenote Anja. Men mag aannemen dat het echt paar Van Mourik het klappen van de zweep kent en u vanaf uw eerste dans- pogin gen op vakkundige wijze zal be geleiden. De mogelijkheden van dansinstituut Van Kralingen blijven niet beperkt tot stijldansen. Naast Ballroom en Latin- American kunt u ook een cursus Rock Rolldansen volgen en bovendien Beatballet voor dames vanaf 18 jaar. De lessen zijn modern evenals de apparatuur maar de sfeer die u aan treft tijdens de lesavonden en vrije dansavonden is ouderwets gezellig. De danszaal is groot, maar heeft toch zijn knusse karakter behouden. Boven dien heeft de zaal een oergezellige open haard die met name in de winter maanden zal branden. Naast de danszaal ligt aangrenzend een aparte ruimte met een haast authentieke ..scheepsbar". Een gezel lig zitje om even te bekomen van uw zwierige avontuur en een drankje te nuttigen. Gediplomeerd Nico van Mourik is in alle opzichten een gediplomeerde dansleraar. Aller eerst is hij aangesloten bij de N.B.D." (de Nederlandse Bond voor Dans- leraren). Verder is Nico F.D.O.-ge- diplomeerd (Fed. Dans Organisatie) en bovendien erkend door de I.T.A. (Intern Trainer Association). Inschrijven De nieuwe cursussen starten op 27 september. Naast de dansschool in Baarn geeft dansinstituut Van Kralin gen ook danslessen in Kortenhoef, Huizen en Nijkerk. In Baarn kunt u zich dagelijks opgeven (behalve zondags) bij het dansinstituut zelf aan de Lt. Gen. van Heutszaal 10. Bellen kunt u ook. Elke dag (behalve zondags), tel. 02154-13319. Op 18 september organiseert Groei en Bloei een excursie naar de Floriade. De kosten zijn 20,- voor leden en 23.*|wïor niet leden^incl. buskosten en. eijlree^. De bi^eritentbofö^tt&g' heeft als onderwerpt Dahlia's. Verö*ek 8.30uur van de Rabobank, Kerkplein te Soest en om 9.00 uur van het station te Baarn. Opgave bij mevr. Aten, tel. 12024.' In de tentoonstellingszaal van het Arti- shockgebouw is een expositie geopend van de Amersfoortse kunstenaar Erik van Evert, aangevuld met aardewerk beeldjes van Frans Luyten uit Den Haag. De exposities duren tot en met oktober en zijn dagelijks gratis te bezichtigen van 14.00 tot 16.00 uur. In het Filmhuis van Artishock komt op donderdag 16 september de film „Klaproos op de muur", regie Ph. Ana- gnostie. De Ned. Bond van Plattelandsvrouwen heeft op dinsdag 21 september a.s. een bijeenkomst in het Medisch Centrum, Nieuweweg 14, aanvang 20.00 uur. Spreekster is Zr. Emanuelle van ,,Arca Pacis" te Driebergen met het onder werp, ,,het leven achter kloostermu ren". Er wordt een Weefcursus op getouw gegeven door docente Birgitta van der Zee (Zweedse lerares textiele werkvor men). Tijdens deze cursus wordt ruime aandacht besteed aan de grondtech nieken van het weven en het opzetten van weefsel op het getouw. De cursus duurt 10 weken, aan het eind van de cursus kan men een zelfstandig weef sel maken naar eigen ontwerp. De lessen zijn op dinsdag en woensdagoch- ten tussen 9.00 en 11.30 uur. Inl. Birgit- te van de Zee, tel. 17966. De Stichting Bevordering Onderwijs geeft een cursus bloemschikken in de IVO-MAVO, Valeriaanstraat 167a. Aanvang woensdag 6 oktober. Bloe men, materiaal en cursusboekje wor den U tijdens de les verstrekt en zijn bij de cursusprijs inbegrepen. De les sen zijn van 19.30 uur tot 21.30 uur. In Filmhuis theater Appelmarkt te Amersfoort is op 24 september een cabaret door Frans Mulder en Cor Bakker. ,,Ik ben een bloem wie plukt mij"Op woensdag en zaterdagmiddag is er kindertheater. In het Concertgebouw te Amsterdam is op woensdag 29 september „The Poin ter Sisters", aanvang 20.15 uur. De prijzen zijn 25,-, 30,- en 35,-. In het sportpaleis Ahoy te Rotterdam zijn nog kaarten voor James Last op 17 sept. en voor Neil Young op 21 sept. verkrijgbaar en hier te reserveren. Eveneens in Rotterdam Ahoy' is op zaterdag 9 oktober „Taptoe Rotterdam Ahoy", aanvang 14.00 uur en 20.00 uur. De prijzen zijn 12,50 voor volwasse nen en 7,50 voor 65 en jeugd. In Amersfoort in De Flint komen op donderdag 30 oktober; Robert Long en Leen Jongewaard, met Tot hier toe heeft de Heere ons geholpen. Aanvang 20.15 uur en de prijs is 23,-, 20,-. p65 en 18,- cjp. Op dinsdag 28 september en vrijdag 1 oktober is er wereldkampioen Basketbal om de Jones Cup. Aanvang wedstrijd 19.00 uur, prijzen voor vol wassenen 25,- en jeugd tot 12 jaar 12,50. Reserveren via WV Op 18 september is er in Soest Mini- markt in de Wijkvereniging Overhees in het Dorpshuis De Borg. De markt is uitsluitend bestemd voor hobbyisten die zelfgemaakte artikelen kunnen la ten zien en de belangstellende vertellen hoe ook zij deze artikelen k"""6" maken. De markt begint om 12.00 uur. 15 september: Met de Ned. Ver. v. Huisvrouwen de opening 2e halfjaar met haar volks dansgroep en verloting van eigen gemaakte dingen. Aanvang 10.00 uur in dienstencentrum Honsbergen, Wiardi Beekmanstraat, Soest. 16 september Filmhuis Artishock met de film, „Klaproos op de muur", P. Anagnos- tie, aanvang 21.00 uur, entree 5,-/ cjp 4,- in het Artishockgebouw, Steen- hoffstraat 46, Soest. Met de Ned. Ver. v. Huisvrouwen een programma georganiseerd met Wieke Muller solo in het gebouw Brandpunt, Baarn, aanvang 14.00 uur. 17 september: Handwerkvereniging „Naald en Draad" organiseert voor haar leden en familie een vleesbingo in het EHBO- gebouw, aan de Parallelweg, aanvang 19.30 uur. 18 september: Groei en Bloei organiseert een excur sie naar de Floriade. Kosten: 20,- voor leden, 23,- voor niet-leden (incl. buskosten en entree. De binnententoonstelling heeft als on derwerp: Dahlia's. Vertrek: 8.30 uur van de Rabobank, Kerkplein te Soest, 9.00 uur van het station in Baarn. Opgave: mevr. Aten, tel. 12024 (tussen 17.00 en 18.00 uur). 23 september: Filmhuis Artishock met de film „Jules et. Jim" - Francois Truffaut. Aanvang 21.00 uur in het Artishockgebouw, Steenhoff straat 46, Soest. Entree: 5,-/CJP 4,-. Met de Ned. Ver. van Huisvrouwen een excursie naar de Floriade. Opstap- tijden: Honsbergen: 8.50 uur, Plas- weg/Heideweg 8.55 uur, Grande Bouf- fe 8.56 uur, Soest-Zuid, busstation 8.58 uur, Molenstraat 9.00 uur. Raadhuis/ Braamhage 9.04 uur, Nieuwerhoek/Co- lenso 9.08 uur, Station Baarn 9.15 uur, Tolhuis 9.20 uur, Geerenweg 9.23 uur, Heemstralaan 9.25 uur. 26 september: Kinderfilmhuis met o.v.b. „Repel steeltje", aanvang 14.00 uur in het Ar- tischockgebouw, Steenhoffstraat 46, Soest. Entree: 2,-. Het is de afgelopen zomer wat minder druk geweest in Soest met landende ballonvaarders. Mogelijk waaide de wind uit een andere hoek, maar maandagavond was het dan toch weer zover. In een weiland aan de Dorresteinweg kwan Hans Zoet naar beneden en onze fotograaf was exact op tijd aanwezig. Een aantal inwoners van Soest heeft het initiatief genomen tot het opzet ten van een vrijwilligersvakaturebank voor mensen met veel vrije tijd. In an- 'dere gemeenten, zoals Amersfoort, is zo'n project al eerder van start gegaan. De vrijwilligersvakaturebank is een soort bureau dat wil bemiddelen voor vrijwilligerswerk. Welzijnsinstellingen die (willen gaan) werken met vrijwil ligers, kunnen van de diensten van deze bank gebruikmaken. Zij melden dan om wat voor soort werk het gaat en hoeveel tijd de vrijwilliger beschik baar zou moeten hebben. Er wordt voor gewaakt dat het verrichten van vrij willigerswerk door werklozen geen risico met zich meebrengt voor hun uit kering. Voorbeelden van vrijwilligerswerk zijn het begeleiden van clubs; bestuurs- werk; bejaardenwerk of -bezoek; kin deropvang; administratief werk e.d. Deze en mogelijk andere vakatures komen in een kaartsysteem. De vaka turebank, die voorlopig is onderge bracht in het dorpshuis "De Borg", wordt bemand door vrijwillige mede werkers en eventueel een beroeps kracht. Zij vervullen een bemiddelen de rol tussen instelling en vrijwilliger en houden het kaartsysteem aktueel. Zij die vrijwilligerswerk willen gaan doen, kunnen zich voortaan melden op de vakaturebank. Hier kunnen zij niet alleen putten uit het kaartsysteem, maar desgewenst ook inlichtingen iri- betaald wordt. Werkloos thuis zitten, het ontbreken van uitzicht op een toe komstige baan, en de geringe moge lijkheden om de tijd zinvol door te brengen, leiden veel mensen naar het vrijwilligerswerk. Dat is op zich een goede zaak, aldus de initiatiefnemers, maar niet als hierdoor de situatie ont staan dat de werkloze of arbeidson geschikte op die manier alleen of met anderen een betaalde arbeidsplaats opvult. Het aangeboden vrijwilligerswerk wordt beoordeeld en getoetst aan de hand van enkele criteria. Het moet werk zijn dat in de gegeven situatie niet door een betaalde kracht zal wor den gedaan. Het moet Werk zijn waar voor, degene die het aanbiedt geen sub- wiimen' bij en advies vragen aan de sidie krijgt of kan krijgen. Degene die 1 een beroep doet op een vrijwilliger, moet zorgen voor diens begeleiding. De beste oplossing hiervoor is het binnen de organisatie of instelling benoemen van een contactpersoon die voor de begeleiding van de vrijwilliger verantwoordelijk is. In principe be middelt de vrijwilligersvakaturebank alleen bij welzijnsinstellingen en groepen. Ondernemingen met een commercieel doel kunnen geen beroep doen op de bank. medewerkers van de bank. Vrijwilli gers, mensen met veel vrije tijd, kun nen in de ogen van de initiatiefnemers •zijn mensen met een werkloosheidsuit kering, huisvrouwen, arbeidsonge schikten en gepensioneerden. De vrijwilligersvakaturebank ziet uiteraard voordelen in vrijwilligers werk. Toch is het gevaar aanwezig dat vrijwilligers werk wordt aangeboden waarvoor normaal in de samenleving In een brief aan het nieuwe college van burgemeester en wethouders ma ken een twintigtal bewoners van de Koninginnelaan hen deel van hun zor gen over hun leefmilieu. Het gaat om de omwonenden van de daar gevestigde bar „Queens Club" en een verhuurbedrijf. Zij ondervinden al jaren veel overlast van deze twee ondernemingen. Op het oog hebben zij het lawaai dat de ventilatoren van de airconditioning van het bar maken, omdat ze aan de buitenkant van het pand zijn aange bracht. Dan komt er veel en vooral harde muziek naar buiten en er is het gebruikelijke nachtelijke geschreeuw van bezoekers en het dichtslaan van autoportieren. Het verhuurbedrijf geeft stank, stof en ook lawaai en wel doordat men de gereedschappen en machines op de openbare weg schoonspuit en repa reert. Daarbij komt dan nog dat de te verhuren machines op het trottoir uit gestald staan. De bewoners verzoeken om passende maatregelen en wel de omkasting van de ventilatoren en het reduceren van de geluidsbron tot een, vooral ook voor nachtelijke uren, aanvaardbaar ni veau. Dan willen de omwonenden dat er meer parkeerplaatsen voor de bar gecreëerd worden en zij maken het gemeentebestuur er op attent dat er naast de bar grond te koop is. Ook vindt men dat het sluitingsuur beter gecontroleerd moet worden, zo dat zij van verkeer tot drie uur in de nacht verlost worden. En tenslotte vraagt men het college er iets aan te doen dat de muziek-sterkte tot een aanvaardbaar niveau wordt teruggedrongen. Men hoopt op spoedige maatregelen van het college dat men „een van gezond verstand getuigend beleid toe wenst". WINKEL VAN HET WOORD Speciaalzaak op christelijk gebied: bijbels, boeken, grammofoonplaten, kruisjes, tegeltjes, kinderbijbels, schilderijen, hangertjes, scheurkalenders enz. Nw.Baamstraat 27, Baam, tel. 02154-18253 tevens zeer geschikt als opslagruimte in het COLENSO te SOEST. Maandhuur f 74,-. Uw schriftelijke reacties te richten aan; BOOGMIJ B.V. Regentesselaan 20-26 - 1217 EG Hilversum Wij kunnen nu geen muziek meer maken en hebben geen geld voor andere. Dat zouden wij heel fijn vinden! Ericaweg 1 Soest Tel. 14189 In een op 5 plaatsen gewijzigd team begon Hees aan de tweede wedstrijd van dit seizoen. Daar vorige week nog al simpel werd verloren, werd er deze middag uit een heel ander vaatje getapt. Met P. Schalkwijk in de basis voor J. Wisse, begon Hees al direkt met een fel offensief. TOV wist zich duidelijk geen raad met de aanvallen die vooral over de rechtse kant liepen, waar P. schalkwijk zijn direkte tegenstan der wel een erg lastige middag bezorg de. Doordat Hees direkt ging jagen op de bal kreeg TOV weinig kans om aan aanvallen toe te komen. Uit een aan val over links waar R. Mooij de bal op maat naar De Boer tikte kreeg laatstgenoemde een schitterende kans de score te openen. Maar alleen voor TOV doelman mis te hij echter. Hees bleef aandringen en in de 23e minuut was het raak. Uit een voorzet kopte K. v. Dijk de bal achter de TOV- doelman maar de scheidsrechter keur de het doelpurit af omdat hij hands had geconstateerd. Echter 2 minuten later maakte een verdediger van TOV hands in het beruchte gebied en scheids rechter Gerth kon niets anders doen dan de bal op de stip leggen. T. Jansen klaarde deze klus op be kwame wijze: 1-0. Met deze stand werd ook de kleedka mer opgezocht voor de thee. De tweede helft begon erg goed voor Hees want reeds na 8 minuten was het K. v. Dijk, die uit een schitterende voorzet fantastisch inkopte: 2-0. Hees trok het spel nog meer naar zich toe, en met goede combinaties van ach teruit werd de TOV-defensie zwaar on der druk gezet. Uit een goede combinatie tussenW. v.d. Meer en P. Schalkwijk was het P. Schalkwijk die 3-0 op het bord liet zet ten. Hees zakte iets terug en dacht de wedstrijd binnen te hebben. TOV dacht er echter anders over en met name Stef Uit den Boogaart, want hij was het die met een mooi schot doelman Aalderink het nakijken gaf: 3-1. Hees duidelijk geschrokken van R. Hees duidelijk geschrokken begon weer een offensief op te bouwen. Uit een goede diepte pass van R. Jansen werd P. Schalkwijk aangespeeld. Deze ging op de solo toer maar werd in het 16 meter gebied onderuit gehaald en weer mocht Hees een strafschop nemen en weer was het T. Jansen die naar voren kwam, maar de nu veel te zacht in geschoten bal was voor de TOV doelman. Hierna leek de wedstrijd een beetje dood te bloeden, totdat TOV aan een laatste offensief begon en de links buiten binnen de 16 meter lijnen werd gevloerd. Nu was het TOV dat een pe nalty mocht nemen. Bert van Tigelen ging achter de bal, maar de Hees doelman koos de goede hoek en stopte op knappe wijze. Hees wilde hierna nog iets terugdoen en toen R. Mooij op links neer werd ge legd was het Hendrik de Boer die uit de vrije trap van K. v. Dijk 4-1 in de tou wen knalde. Zaterdag 25 september a.s. zal in de Oude Kerk een concert gegeven wor den door de organist Jan Jansen. Op het programma staan uitsluitend werken van Johann Sebastiaan Bach. De opbrengst van het concert is be stemd voor de verbouwing van de „Drie Ringen", het wijkgebouw van de Oude Kerk. Om het programma ook voor de min der doorgewinterde concertbezoeken aantrekkelijk te maken, staan ook enkele van Bach's zeer bekende orgel werken op het programma, zoals de Toccata en Fuga in d en het koraal „"Wachetauf ruft uns die Stimme", één van de Schübler" koralen die integraal worden uitgevoerd. Voorts kunt U luis teren naar het Concerto in c en uit het derde deel van de Clavier übung, bij genaamd „de Orgelmis", enige koraal voorspelen en de preludium en fuga in Es dur. Het concert begint om 20.15 uur. Toe gang 5,-, CJP en 65+ 3,-. Donderdag 16 september: Regie: Dh. Anagnosti Albanië ten tijde van de Italiaanse be zetting 1939-1943. Zoals overal in Alba nië wordt de fascistische bezetting door Italië ook gevoeld in het gevange nisachtige weeshuis. De direkteur van het weeshuis een doorgewinterde fas cist, oefent een terreurbewind uit. 3 Nachts dwingt hij de wezen om in de stad anti-fascistische pamfletten en leuzen die op de muren zijn aange bracht weg te halen. De kinderen zijn verontwaardigd over deze gedwongen mobilisatie en onder invloed van Luan, een onderwijzer en Ali, een arbeider, beginnen zij elke daad van de direkteur met argwaan te bekijken en houden ze iedereen in de gaten die 's nachts het weeshuis in of uit gaat. Vier oudere kinderen zijn woedend over de beest achtige behandeling door hun opzich ter. Een schurk en instrument van de direkteur van het weeshuis. Ze nemen wraak door hem van de trap te laten 5,- CJP 4,- vallen. Dit is het eerste protest tegen hun hondenbestaan in het weeshuis, tegen hun fascistische direkteur en te gen de onrechtvaardigheid waaronder ze gebukt gaan. Ali, die door Jache (een van de oudere kinderen) dicht bij de kinderen staat, berispt hen als ze iets verkeerd doen en leidt hun akties op de kostschool in betere banen. Sulo's dood door de kogels van een fascistische patrouille brengt een spanning onder de kinderen teweeg. Onder leiding van Jache kalken de kin deren 's nachts op muren van het weeshuis: „Weg met het fascisme" „Weg met de fascistische direkteur". Dit is de druppel die de emmer doet overlopen en de „rebellerende" kin deren worden op straat gegooid. Bui ten het gevangenisachtige weeshuis ontmoeten de kinderen warmte en be grip van de leden van de verzetsgroep die hen organiseert voor belangrijke akties. Samen met de leden van het verzet wordt een nieuwe aktie gepland. De accommodatie van de Skiclub Soesterberg is sinds enige weken uit gebreid met een waterspringschans. Langs een helling van 24 meter komt men naar beneden om na een sprong door de lucht in het water te belanden. Deze schans is zodanig geconstrueerd dat het voor alle skiërs met enige skiervaring mogelijk is veilig te sprin gen. J.l. zondag hield de ski-club open dag en vele duizenden maakten daar gebruik van om hun ski-vaardigheid te beproeven. Het idee van een waterspringschans is afkomstig uit het freestyle skiën en deze tak van de sport wordt nu ongeveer tien jaar beoefend. Dit freesty.eskiën kent drie disciplines, te weten ballet, hot-dogging en het kunstspringen. De sprongen hebben namen als „Heli- copter", „Daffy", „Backscratch", „FullfuH' en „Halfin, half out". Tot voor kort stond er een professione le waterschans in Duitsland. Nu zich steeds meer Nederlanders gaan in teresseren in freestyle is de bouw van een schans in Soesterberg niet langer uitgesteld. Freestylers kunnen nu in eigen land terecht. Zaterdagavond 9 oktober gaat het Baarns Mannenkoor het 75-jarig be staan muzikaal vieren met een jubi leum-concert in de aula van het Baarnsch Lyceum. Het programma is zodanig samengesteld dat haar ge schiedenis daarin tot uitdrukking komt. Men brengt bekende werken waarmede men in de jaren 1935 - 1965 •veel waardering oogstte. Daarnaast wordt getracht tot uitdruk king te brengen dat dit mannenkoor flexibel genoeg is om eigentijdse, goed in het gehoor liggende muziek te bren gen. Om het geheel echt tot een gebeurtenis te maken heeft men zich verzekerd van de medewerking van bekende (goede) solisten. Namen als Henny May en Willy Caron wettigen de verwachting dat men hierin is geslaagd. De begaafde pianist Emile Simonis zal zeker van zich doen spreken. Het Philips Orkest uit Hilversum is in Baarn minder bekend maar zal naar men vertrouwt duidelijk maken dat dit alleen maar jammer genoemd kan worden. Last but not least verleent het Baarns Dameskoor haar zeer gewaardeerde medewerking. De toegangsbewijzen, tevens programma en tekstboekje zijn vanaf zaterdag 11 september verkrijg baar bij de koorleden en bij Stoffen- huis Zeilmaker, Laanstraat 81, siga renmagazijn/kapper, Laanstraat 100 en Fruit- en groentenpaleis Gebr. Kuyer, Reigerstraat 6, allen te Baarn. De jonge vereniging Dante Alighieri afdeling Amersfoort heeft haar pro gramma voor de komende vier maan den bekendgemaakt. Op 24 september wordt er in De Groene Stee, Wiekslag 92 een wijnavond ge houden. Aanvang 20.00 uur. De heer J. L. Reuten zal dan vertellen over Ita liaanse wijnen en ze laten proeven. Op dinsdagavond 26 oktober komt de Amersfoortse beeldhouwer Pieter Starreveld praten over de I6e-eeuwse beeldhouwer en goudsmid Benvenuto Cellini. Op 15 november volgt een lezing in het Italiaans door de heer Domenica Liotta uit Siena onder de titel „Siena, una citta di bellezza medievale". Op vrijdagavond 17 december wordt deze periode van het seizoen 1982/83 besloten met een gezellige pizza-avond in het restaurant O Sole Mio aan de Zuidsingel. Tenslotte wordt er in de eerste maan den van 1983 nog een cursus Kunstge schiedenis en Italiaanse Conversatie aangekondigd. Wie meer wil weten over de vereniging Dante Alighieri en haar programma kan bellen naar het secretariaat, p/a Volksuniversiteit Eemland, Korte Bergstraat 5. tel. 033-33178 (9.00-13.00 uur). Steenhoffstraat 46 telefoon 02155 - 1 95 77.

Soester Courant | 1982 | | pagina 17