Bureaucratie en protesten kosten gemeente anderhalve ton. Medailles voor bedrijfszelfbeschermers Politie stelt eigen funktioneren ter diskussie ie min ||»|ggg iS ;.gg Zo gezien... College van B. en W. verdeelt taken 8?8 O?9 Enquête onder 150 Soesters: 100 Haar liefste wens DeEekhoorn huizenkrant TDINNENHUIS Woensdag 15 september 1982 Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Comfort classique. Nic van Dam kompleet in lederwaren SAMSONITE pluskollektie '82/'83 NIEUW Ca. 20% onder adviesprijs Bloemkool Honsbergen Slagers leverworst 230 Honsbergen varkens lappen Honsbergen Kingsize pinda's Honsbergen Smith chips Honsbergen Amnestygroep vraagt boeken SOESTER 61e jaargang no. 3 COURANT Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Verschijnt iedere woensdag Aanstaande donderdag krijgt de voor het eerst in nieuwe samenstelling ver gaderende gemeenteraad te beslissen over het voorstel het landgoed Eggher- monde te Soesterberg te verkopen voor 116.500 gulden. Het gaat om het land goed met grond, dat enkele jaren geleden voor ruim één miljoen gulden werd aangekocht. (1976/1.080.000,-.). Vorig jaar was verkoop mogelijk aan ie Nationale Woningraad, die er een jpleidingscentrum en conferentieoord Ti wilde onderbrengen en daar 575.000 gulden voor over had. Mede dankzij protesten uit de bevolking en de lang- :aam werkende ambtelijke molen ging iie verkoop niet door. De Nationale woningraad haakt af toen duidelijk werd dat het provinciale ambtelijk apparaat, ondanks een an dersluidend besluit van de Soester gemeenteraad, de bestaande woon- funktie wilde handhaven. Koper is nu de heer Sival uit Soester berg, die ook in een eerder stadium al voor dit pand in de markt was. Met Si- val ging de raad toen niet in 2ee, omdat de Woningraad voor minder grond meer betaalde. De heer Sival zal het landhuis, dat in vervallen toestand verkeert, opknap pen en zelf gaan bewonen. Een ge deelte van het landgoed dat grenst aan de bebouwde kom van Soesterberg, wordt niet verkocht. Sival krijgt wel toestemming om een gedeelte van de aan hem verkochte grond bedrijfsmatig te gaan gebruiken. Het gaat om opslag en kweek van bomen. Voor de 416.500 gulden krijgt de heer Sival het landhuis met bijbehorend koetshuis, kassen, erf, tuin, weiland en bos en de woning Banningstraat 8. In totaal gaat het om 3,4 hectare*. De vraag is of de provincie nu wél me dewerking wil verlenen voor het be drijfsmatig gebruik van een deel van de grond. Op het terrein van het voormalige landgoed Egghermonde is inmiddels de nieuwe wijk Bloemheuvel voor de bewoners van Ons Belang gebouwd. Er is ook een deel voor recreatie inge richt. Burgemeester mr. P. Scholten heeft vorige week aan tien bedrijfszelfbe-, schermers een koninklijke onderschei- iing uitgereikt voor langdurige trouwe lienst. Het betreft personeel van het plaatse lijke PTT-kantoor en van Foxboro. Vijf van hen kwamen in aanmerking voor de medaille voor het tienjarig vrijwilligerswerk en vijf voor het jaarteken voor vijftien jaar dienst. In zijn toespraakje vestigde burge meester Scholten de aandacht op het gat dat in de totale organisatie van de rampenbestrijding dreigt te ontstaan nu ,,Den Haag" besloten heeft tot opheffing van de B.B.Bescher ming Bevolking. Er is nog niets voor in de plaats dan alleen de opzet dat Rode Kruis en brandweer de taak van de BB zullen moeten overnemen. ,,Er zal in de toekomst", zei burge meester Scholten, steeds meer van vrijwilligers gevraagd worden dan in het verleden. U doet dat al lang en is daarom een voorbeeld voor ande ren die dit vrijwilligerswerk nog niet doen". Over hun hoofden heen vroeg hij alle inwoners van Soest zich eens te be raden over dit werk. „Zonder vrijwilli gers gaat het niet meer", aldus bur gemeester Scholten. Hij deed een beroep op de jubilaris- klassiek: Mollerusstraat 7 3743 BW Baarn tel. 02154-12797 Een goeie stoel is uw vriend. Hij draagt uw vermoeide lichaam komfortabel en behaaglijk. Zijn solide konstruktie kan tegen uw stootje en zijn stijlvolle karakter geeft een vertrouwde sfeer aan uw interieur. Zo'n goeie vriend kies je toch heel zorgvuldig? I KLASSIEK1 - k.deboer&zoonbv adviseurs voor interieuren binnenhuisarchitektuur svm Acht bedrijfszelfbeschermers op rij met links de burgemeester. Foto: Herman van Dam sen zich ook in de toekomst beschik baar te blijven stellen. ,,Ik weet", zei hij, ,,dat het Rode Kruis behoefte heeft aan mensen om de colonne uit te breiden. In onze gemeente dreigt een gat in de organisatie te vallen want het kan nog jaren duren voor dat een nieuwe organisatie is opge bouwd. Er zal iets moeten gebeuren, want een ramp kan zich altijd voor doen". Hij zei tenslotte dat het overleg met brandweer en Rode Kruis gaande is. „Den Haag zal echter met de finan ciën moeten komen. Als dat niet ge beurt dan wordt het een probleem de organisatie over te nemen", aldus de heer Scholten. Hij reikte vervolgens de jaartekens uit aan de heren J. H. de Boer (PTT), C. Th. de Bruin, H. J. van Assen, W. Kersten (allen Foxboro) en de me dailles aan de PTT-ers H. P. Groten huis en G. J. H. Ruijer en de heren J. v.d. Hoed en N. A. de Bruin van Foxboro. Voor de medaille komt ook in aan merking de heer C. v.d. Hoek en voor het jaarteken de heer C. Stalenburg, beiden van Foxboro, maar zij waren verhinderd de uitreiking bij te wonen. Een dankwoordje sprak de directeur van het Soester postkantoor, de heer P. J. van Leeuwen, die de echtgenotes van de vrijwilligers een bloemetje aan bood. "Uit verschillende publikaties in de landelijke, regionale en plaatselijke pers komen vaak signalen waaruit valt op te maken, dat een deel van de bevolking kennelijk niet ten volle te vreden is over het funktioneren van de politie". Aldus schrijft de commissaris van politie, de heer L. K. Adama, in een brief die binnenkort op honderd- vijftig Soester adressen wordt bezorgd. Er is een enquêteformulier bijgevoegd met vijftig vragen, die stuk voor stuk betrekking hebben op de taken van de politie. De op volkomen willekeurige wijze gekozen deelnemer kan, er be staat uiteraard geen verplichting, via dit formulier laten weten, wat hij van de uitoefening van deze taken vindt en welke prioriteit hij/zij daaraan wil ge ven. De formulieren worden begin oktober verspreid en het is de bedoeling dat zij 12 oktober opgehaald worden. Ongeveer een maand later wordt het resultaat van de enquête met de deel nemers, tijdens een bijeenkomst, be sproken. Het is voor de politie niet eenvoudig inzicht te verkrijgen in de waarde van de her en der naar boven komende on vrede. Dikwijls gaat het immers om reakties op een bepaalde gebeurtenis. Toch moet de politie binnen de haar opgedragen taak steeds prioriteiten stellen. Die taak is vastgelegd in arti kel 28 van de Politiewet en daarin is bepaald dat de politie, in onderge schiktheid aan het bevoegd gezag en in overeenstemming met de geldende wetsregelen, te zorgen heeft voor de daadwerkelijke handhaving van de rechtsorde en het verlenen van hulp aan hen die deze behoeven. Binnen zekere grenzen heeft het poli tieapparaat de ruimte om taakuitvoe ring én prioriteitstelling zelf in te vul len. Het gaat er nu om te onderzoeken, in hoeverre de Soester politie in die taakuitvoering tegemoet kan komen aan de behoefte van de plaatselijke be volking. Omdat het oordeel van de bevolking voor het grootste deel bepaald wordt door de wijze waarop de uniformdienst (de in uniform optredende agenten) zijn taak uitvoert, zal het onderzoek zich hiertoe beperken. Hoe reageert de uniformdienst óp signalen uit de sa menleving? De indruk bestaat, dat de politie in de meeste gevallen slechts reageert op symptomen, zonder dat eventueel tot het eigenlijke probleem wordt doorgedrongen. Holt men achter de feiten aan? Aanzetten In een door een werkgroep samenge stelde nota worden enige aanzetten op gesomd, die in Soest reeds doorgevoerd zijn om te komen tot een zo doelmatig mogelijke taakuitoefe ning. Er is een wijksurveillance inge steld als een soort brugfunktie tussen bestuur en bevolking. Aan de uniform dienst is ook de bestrijding van de klei ne kriminaliteit toevertrouwd en deze dienst heeft ook wat taken van de bij zondere diensten op zich genomen. Daardoor wordt het (te)ver doorge voerde specialisme binnen de politie wat teruggedrongen. Ook wordt er door de diverse surveillanceploegen wijkge richt gewerkt. Er zal mogelijk meer gedaan moeten worden om te komen tot een optimale relatie met de bevolking. Daar is dit onderzoek voor. Doelstelling De werkgroep, waarin zitting hebben de hoofdinspecteur E. W. Schutzmann, de adjudant A. van den Born, de bri gadier S. van de Klashorst en de heer G. van Beek, een personeelsfunktio- naris van het district Utrecht, heeft de volgende doelstellingen geformuleerd: Het door middel van een onderzoek onder de bevolking van Soest verkrij gen van informatie, welke mede moet leiden tot meer gestruktureerde vorm van prioriteitstelling in de taakuitvoe ring van de uniformdienst van de Soester politie, teneinde een optimale werkwijze te verkrijgen die voldoet of meer tegemoet komt aan de opvattin gen van de bevolking hieromtrent, zón der in konflikt te komen met hetgeen is neergelegd in artikel 28 van de Politie wet*. Het onderzoek (in eerste instantie gaat het om een proefonderzoek) moet dui delijk maken, waar de Soester bevol king vindt dat de politie haar aandacht speciaal op moet richten. Vragen Uitgaande van de taakgebieden ver keer, bijzondere wetten, civiel recht, kleine kriminaliteit, verordeningen, openbare orde en jeugd en de advise rende, assisterende, bemiddelende, controlerende en signalerende rol die de uniformdienst daarbij heeft, zijn vragen opgesteld. De werkgroep heeft dat gedaan aan de hand van wetboeken en verordeningen. Er is zo een inventarisatie gemaakt van zaken waaraan de uniformdienst in de preventieve (voorkoming) sfeer aandacht besteedt of behoort te beste den. Noodgedwongen is daarbij, zeker waar het de verkeerstaak betreft, per onder werp, weliswaar gebaseerd op erva ringsgegevens, een zekere selectie toe gepast. Uit de proefenquête moet dan een glo bale prioriteitstelling te voorschijn komen afgestemd op de mening van de bevolking. Eventueel kan het ook nog een differentiatie per wijk opleveren. Er wordt een lijst opgemaakt van on derwerpen waarvan de bevolking vindt, dat de politie er méér of minder aandacht aan moet besteden. Gevolgen De werkgroep is er zich van bewust, dat wanneer de resultaten van dit on derzoek leiden tot andere prioriteitstel lingen, dit de start kan zijn van een veranderingsproces in de wijze van werkuitvoering van de uniformdienst. Het onderzoek kan ook bestuurlijke consequenties hebben en consequen ties voor het politiepersoneel. Niet on mogelijk is ook dat er verwachtingen bij het publiek worden gewekt en dat er een 'vervolg' op het onderzoek komt. Wat dit laatste betreft is de werkgroep van mening, dat zo'n onderzoek voor een beperkte periode zijn waarde be houdt. Er zal daarom gezocht moeten worden naar een meer gegarandeerde vorm van informatievoorziening vanuit de burgerij met betrekking tot de prioriteiten. Anonimiteit Tenslotte maakt de politie er op attent dat het welslagen van het onderzoek in hoge mate zal afhangen van de mede werking van de 150 deelnemers. Men houdt rekening met een respons van circa zeventig tot tachtig procent. Alhoewel de namen bekend zijn van die deelnemers, moet de naam niet op het formulier worden vermeld. Om de 70 a 80 te behalen, ligt het in de bedoeling de enquêteformulieren op dinsdag 12 oktober op te halen. Het college van burgemeester en wethouders in de nieuwe samenstelling heeft de taken verdeeld en daarbij met het oog op de voorgenomen ef ficiënter werkwijze het aantal „vas te" commissies fors teruggebracht. Dat is mogelijk geworden door enkele portefeuilles bij een en dezelfde wet houder onder te brengen. Onder de burgemeester resorteert de komende vier jaren het algemeen be stuursbeleid (de commissie ABZ)po litie en brandweer; volksgezondheid; organisatie; informatievoorziening en automatisering; huisvesting en outillage voor zover dat het gemeente lijk apparaat betreft en de voorlich ting. Wethouder Plomp heeft Ruimtelijke Ordening overgenomen van wethou der Menne en hij beheert bovendien de portefeuilles volkshuisvesting, bouw- en woningtoezicht; verkeer en vervoer (overgenomen van de burge meester) economische aangelegen heden (overgenomen van Menne) en Sport en Recreatie (beheerde hij ook de vorige raadsperiode). Wethouder Menne beheert Financiën en belastingen, grondbedrijf en daar naast de portefeuille van onderwijs (overgenomen van de heer Plomp). Wethouder Kingma heeft op volksge zondheid na, praktisch alle werkzaam heden van wethouder Van Stiphout overgenomen. Hij beheert de porte feuilles van woonruimteverdeling; werkvoorziening; gemeentelijke so ciale dienst; maatschappelijke dienst verlening; jeugdzaken; sociaal- en cul tureel werk; woonwagenschap en cul tuur. Het „kersverse" raadslid, de wet houder Oudemans houdt zich bezig met openbare werken en het gas- en cai- bedrijf; personeelszaken en milieube heer (dit laatste overgenomen van wethouder Menne In de vorige raadsperiode waren er veertien commissies. Zoals gezegd gaan er nu zes functioneren, die iedere maand in vergadering bijeen komen, maar daarnaast blijven nog enkele commissies bestaan zoals de com- mie voor beroepszaken en de commis sies met niet-raadsleden als culturele zaken en milieubeheer. Over een en ander wordt a.s. donder dagavond tijdens de raadsvergadering in het Griftlandcollege beslist. Vervanging Ook de „vervanging" is geregeld. Lo co-burgemeester is wethouder Plomp, die de burgemeester vervangt. De burgemeester neemt indien dat nodig is de werkzaamheden van de heer Plomp waar. De heer Kingma en de heer Oudemans nemen eikaars taak waar en de heer Plomp vervangt de heer Menne. In totaal resteren er zes „vaste" com missievergaderingen: ABZ; Ruimte lijke Ordening; Welzijn; Financiën; Onderwijs èn Bedrijven en Personeel. Hebt u verzekeringsadviezen nodig Dan is van Rouwendaal niet overbodigl Bij ons hypotheekrente vanaf 9,6% J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Sterk, komfortabel hand vat. Stevig aluminium frame. Verbeterde scharnieren. vakkundig,'voordekgen vlakbij Van Weedestraat 16, Soest, telefoon: 02155-13473 Donderdag Hollandse Hagelwit Per stuk Donderdag 500 GRAM nu slechts Donderdag Magere KILO Donderdag Vers gebrande 250 gram van 2.75 «JEJ voor Dit weekend Naturel of paprika GEKARD PAUL Vol verbazing keek ik om me heen naar de wanden van de keuken van waaruit zij in de loop der jaren enkele honderd duizenden kopjes koffie en thee geserveerd heeft. Ze waren be zaaid met foto's en krante artikelen van en over de leden van het koninklijk Huis, waaruit na het bereiken van de huwba re leeftijd der prinsessen een rijk assortiment aan prinsjes is ontsproten. „Ik zou zó graag eens met haar willen praten, hè" zei ze. Met wie?" vroeg ik argeloos. „Met de koningin natuurlijk" antwoordde ze pijn lijk getroffen. „Fijne familie" zei ze, opeens wat weemoedig. „Fijne mensen. Weet je, ik heb haar wat te vertellen. Als ik bij de koningin kom dan zou ik haar zeggen dat ik nog precies weet wat er gebeurde toen ze geboren werd. Denk je dat ze dat leuk zou vinden Zonder op antwoord te wachten vervolgde ze: „Toen ik haar stem hoorde zei ik, da's een meid. Ik hoorde dat direkt. Ja, vroeger speelde ik zelf altijd koninginnetje. Ik heb heel wat kroontjes versleten. Dan zat ik boven op zo'n grote wagen, een kroon op mijn hoofd en bloe men in mijn hand en maar wui ven. Ik weet precies hoe dat gaat. Ik heb zevenentwintig plakboeken over de Oranje's. Zevenentwintig! Daar zitten ook de bedankbriefjes in van Christine, want die stuur ik met Nieuwjaar altijd een kaart. Ze schrijft altijd terug. Leuk, hè. Een schat van een meid. Ik ben ook bij haar trouwerij geweest, hoor. Dat geloof je niet, hè? Maar het is heus waar. Dat is de mooiste dag van mijn leven geweest. Ha, ha, ik als koffiejuffrouw tussen al die Oranje's. Ja, dat was nog eens een belevenis. Irene heb ik ook wel eens bediend. Hier in dit eigenste gebouw heb ik haar koffie gegeven. Maar Beatrix zou ik nou ook nog zo graag eens ontmoeten. Daar droom ik soms van, wil je dat wel gelo ven? Denk je dat dat zou kun nen als ik het vroeg?" „Je kunt het toch altijd proberen" zei ik oi i haar niet te ontmoedi gen. „Niet geschoten is altijd mis". „Schrijf jij dan effe een brief ie" zei ze onverhoeds, want dat ken ik niet". Ik heb haar geadvi seerd om maar gewoon te schrij ven wat ze op haar hart heeft. Als ik Beatrix wast trok ik er een verloren uurtje voor uit. Zö eenvoudig is het meestal niet om iemand voor zijn leven gelukkig te maken. Het Amnestywerk in Soest breidt zich gestadig uit. Dat betekent, dat ook meer geld nodig is om al het werk te doen. Amnestygroepen zijn wat hun inkom sten betreft geheel op zichzelf aange wezen. De Soester Amnestygroep wil o.a. door middel van de verkoop van boeken, muziek, ingebonden jaargangen e.d. haar inkomsten vergroten. Iedereen ruimt van tijd tot tijd zijn boekenkast op. De Amnestymensen komen de boeken graag bij U ophalen. Eén telefoontje aan het secretariaat, tel. 17001 is voldoende. Een en ander wordt vlot bij u opgehaald. Dit is een vorm van steun aan medemensen, die gevangen zijn gezet om hun mening, geloof, overtuiging, ras of huidskleur. Exclusieve informatie over koophuizen in Soest, Amersfoort, Baarn en omgeving. Vraag gratis toezending. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zoneJ Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-30488 i

Soester Courant | 1982 | | pagina 1