Nieuwe raad benoemt de heren Plomp, Oudemans,Menne en Kingma tot wethouder Op hoog niveau wordt gepleit voor behoud ziekenhuis ^©151 Wijnkoperij Joh. Mets geeft u nu één fles witte Rioja'81kadobij elf flessen rode Rioia '75. Hoe durft-ie. Prunusbestrijders houden vol iws^immm ftestofrint 2 VVD -1 CDA1 PvdA TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Soest volgt in grote lijnen landelijk beeld Vergroting f9.90 TALENPRAKTIKUMKURSUSSEN GESPECIALISEERDE KURSUSSEN INTENSIEVE SPOEDKURSUSSEN BEDRIJFSKURSUSSEN Verkiezingsuitslag: Ongelooflijk goed in kleur 30 x 40 cm vi] foto-f ilm-uideoiz^/ Birkstraat 2 SOEST 1§ m ity 3 Soester Courant van woensdag 15 september 1982 3 Tijdens de vorige week dinsdagavond gehouden raadsvergadering zijn alle leden van de raad beëdigd en heeft ook de wethoudersverkiezing plaatsgevonden. Deze verkiezing leverde geen afwijking op het in de onderhandelingen bereikte resultaat. De heer Plomp (VVD) werd benoemd met 25 van de 27 stemmen (1 voor mevrouw Greefhorst van het CDA en 1 blanco); de heer Menne (CDA) met 17 van de 27 stemmen (6 blanco, 2 mevrouw Blommers van de VVD, 1 voor mevrouw Greefhorst en 1 voor de heer Bolhuis beiden van het CDA). De heer Kingma (PvdA) kreeg eveneens 17 stemmen (5 blanco, 2 Blommers en 1 mevrouw Nolen beiden VVD, 1 Van Gelder van de PvdA en 1 Van Logtenstein van het CDA). De tweede VVD-er de heer Oudemans kreeg 21 van de 27 stemmen (3 blanco, 1 mevrouw Meijer van de PvdA, 1 mevrouw Blommers van de VVD en mevrouw Greefhorst van het CDA). De vergadering nam vijftig minuten in beslag. In de vergadering die morgen, donderdag 16 september gehouden wordt, worden de leden voor de diverse commissies gekozen. In de vijftig minuten durende vergade ring vorige week voerden achtereen volgens burgemeester Scholten en alle voorzitters van de zes in de raad ver tegenwoordigde fracties het woord. Burgemeester mr. P. Sc jipjten,wën^te de leden van de raad veel plezier in hun werk toeeen werk dat de moeite waard is gedaan te worden. Hij sprak de wens uit dat zij er niet in teleur gesteld zullen worden. Na de beëdiging feliciteerde hij hen, waarna de heer A. Onderdelinden na mens de WD-fractie de hoop uitsprak dat de nu begonnen raadsperiode een vruchtbare zal zijn. „Wij hopen dat de gemeente zo spoedig als mogelijk is van de financiële perikelen verlost zal zijn", aldus de heer Onderdelinden. Hij zei ook er op te rekenen dat aan het gezamenlijk opgestelde beleidspro gramma voor de komende vier jaren, door allen waarde toegekend wordt. ,,Er moeten", zei de heer Onderdelin den, ,,nu geen politieke stokpaardjes in deze raadspiste bereden worden". Tenslotte zei hij dat zijn fractie met elf leden de grootste in de raad, er altijd naar gestreefd had een college te vormen met een zo breed mogelijke basis. De heer Onderdelinden stelde vervolgens de heren Plomp en Oude mans kandidaat voor het wethouder schap. Niet eenvoudig De fractievoorzitter van het CDA, me vrouw J. Greefhorst-Van Overdam, noemde de voorliggende raadsperiode ,,niet eenvoudig door het gebrek aan financiën zowel bij het rijk als de gemeenten". ,,Van vooruitschuiven kan geen sprake meer zijn", zei ze. De fractie zal meewerken aan uitvoering van het beleidsprogramma, maar waar nodig het college critisch benaderen. Aan de in dit programma opgenomen jaarlijk se evaluatie van de beleidsuitgangs punten hecht de fractie grote waarde. ,,De tijd van eindeloos praten is voor bij", zo besloot mevrouw Greefhorst. Zij stelde de heer Menne kandidaat voor het wethouderschap. Ook de heer R. van Gelder, sprekend namens de PvdA-fractie zei dat de raad moeilijke tijden tegemoet gaat. Door de „bezuinigingen zal er anders bestuurd moeten worden. Het beleidsprogramma noemde hij meer een programma van doelstellin gen. ,,De besluitvorming", zei hij, „moet nog plaatsvinden. Dan kunnen er nog verschillen van inzichten ont staan ten aanzien van te stellen priori teiten". Ook de heer Van Gelder noem de de jaarlijkse evaluatie van het beleidsprogramma belangrijk. Hij stelde de heer Kingma kandidaat voor het wethouderschap. Daarna spraken nog de heer Visser van Progressief Soest, mevrouw Al- lard van D'66 en de heer Van Garderen van de combinatie GPV/SGP/RPF. Visser hekelde net als mevrouw Allard de gang van zaken in het vooroverleg. Hij betreurde het niet ingelicht te zijn over de wethouders zetelverdeling en dat in de krant te hebben moeten lezen. „Ik hoop", zei hij, „dat de partijen zich zullen houden aan het beleidsprogram ma. Ik zal daarop toezien". Visser zei tenslotte te betwijfelen of er wat de wethouders betreft een goede keus gedaan is. „De heren Kingma en Oudemans krijgen mijn stem. Wat de heren Plomp en Menne in de afge lopen periode deden is niet om over naar huis te schrijven. Aan hen kan ik mijn stem niet geven. Zij moeten eerst maar bewijzen wat zij nu waard zijn", aldus de heer Visser. Openbaarheid Mevrouw Allard brak een lans voor de openbaarheid. „Er is geen beter mid del tegen machtsmisbruik dan open baarheid. Openbaarheid is regel, ge heimhouding is uitzondering". Zij verwees naar de wet Openbaar heid van Bestuur en zei te betreuren dat er geen procedure in opgenomen is voor wat betreft de collegevorming. „De college vorming lijkt nog steeds Op 7 september werd in het Diensten centrum Honsbergen de najaarsverga dering gehouden. De zeer grote belang stelling gold in de eerste plaats dat gene wat dr. C. H. Willemse, medisch directeur van Zonnegloren zou vertellen over de gang van zaken rond om de gevreesde sluiting van het zie kenhuis Zonnegloren. Na een kort overzicht van de reeds jaren lopende plannen tot aanpassing en bezuiniging, waarbij de z.g. versnel de beddenreductie een grote rol speelt, kwam de uitzonderlijke positie van Zon negloren ter sprake en wat er allemaal gedaan wordt om de ziekenhuisvoor ziening voor Soest te behouden. Ook hoe men gekomen is tot het nu bij iedere inwoner bekende plan om op de grens van Soest en Baarn een nieuw ziekenhuis te bouwen; bij nieuwbouw wel een kleiner aantal bedden dan nu de belde ziekenhuizen samen hebben. Maarschalksbos zou in deze visie met betrekkelijk weinig kosten omgebouwd kunnen worden tot verpleeghuis, waar aan zeker in onze directe omgeving hebrvefte bestaat. Dr. Willemse schetste duidelijk en met grote overtuiging hoezeer men op hoog niveau pleit om dit goede doel te berei ken. De waarnemend voorzitter bracht dank voor de moedgevende inleiding, waarna de agenda aan bod kwam. Met vreugde werd vermeld, dat de Anbo ƒ250,- uit de kermispot heeft ont vangen. De bustocht van 15 september is met 157 deelnemers geheel volgeboekt. Het is geruststellend te vermelden, dat twee Rode Kruismensen meegaan om in voorkomende gevallen hulp te kun nen bieden. Het programma van de feestmiddag van 19 oktober in het wijkgebouw van de Emmakerk aan de Regentesselaan wordt door ouderen van de Haagse afdeling verzorgd. Tijdens de rondvraag kwamen nog en kele zaken aan de orde, zoals de verho ging van de cursusgelden van dé Fed. Raad Welzijnswerk Ouderen, de hoge taxikosten bij ziekenhuisbezoek en het beperken van roken tijdens de bustoch ten. een machtsspel voor politieke par tijen", merkte zij op en zij zei van mening te zijn dat juist in dit geval, uit een oogpunt van democratie die vor ming in alle fasen een zo groot mo gelijke openbaarheid vereist. Omdat dit een bekend item is van de D'66-politiek, zei ze het absurd te vinden van de besprekingen uitgeslo ten te zijn, alleen maar omdat zij dat standpunt in de pers nog eens duidelijk had gemaakt. „Het feit, dat ik ben uitgesloten van verdere onderhandelingen, waarbij op Progressief Soest na, de andere frac ties zich aansloten, alleen vanwege het feit dat ik een bevestigend antwoord gaf op een vraag van een journalist of ik voor openbaarheid had gepleit van de onderhandelingen, is ronduit verbijs terend", aldus mevrouw Allard. Zij zei tenslotte het oneens te zijn met een college van louter heren waardoor tenminste de helft van de kiezers van Soest niet een optimale vertegenwoor diging aantreffen. Ook in dit opzicht, vond zij, „is de democratie wederom geweld aangedaan". Als een reactie daarop zei zij haar stem te zullen uitbrengen op de dames Greefhorst, Blommers, Nolen en Meijer. Zij besloot met: „Mocht er toch geen vrouw in het college worden gekozen, dan zal ik evenwel voorlo pig maar eens alle katers uit de boom kijken, voor ik m'n uiteindelijke op stelling bepaal". De heer Van Garderen zei als laatste spreker blij te zijn in de raad gekozen te zijn en als volwaardig lid in de op stelling van het beleidsprogramma te hebben mogen meewerken. Hij wenste de voorzitter en alle leden Gods zegen toe en zei te hopen op een prettige samenwerking. Daarna vond de wethoudersverkie zing plaats. HET INSTITUUT VOOR EFFEKTIEVE TALENSTUDIE ENGELS DUITS FRANS SPAANS PORTUGEES ITALIAANS RUSSISCH NEDERLANDS Individuele kursussen spreekvaardigheid (10,40, 60 of 100 uur) voor beginners gevorderden vergevorderden algemeen, toeristisch, commercieel, economisch en technisch taalgebruik. Iedere morgen, middag en avond lessen. Inlichtingen 033-729097 Wat de verkiezingen voor de Tweede Kamer betreft heeft Soest het landelijk beeld gevolgd: grote winst voor de WD, winst ook voor de PvdA, verlies voor het CDA en grote terugval voor D'66, dat alles vergeleken met de Kamerverkiezingen uit 1981. Opvallend in Soest is verder dat de Evangelische Volks Partij exact het zelfde aantal stemmen heeft gekre gen (227) evenals het Gereformeerd Politiek Verbond (163 om 164). De PPR viel terug en de lijstverbin- ding met de EVP, zoals tijdens de gemeenteraadsverkiezingen, zou Pro gressief Soest géén zetel meer opge leverd hebben. De RPF kreeg méér stemmen dan in '81, maar het SGP verloor er 45. Opvallend is verder de enorme winst, óók in Soest, van de Centrum Parij: van 25 naar 142 - bijna zes maal zoveel. In dit verband kan ook opgemerkt worden dat de Rechtse Volkspartij van „boer"Koekoek toch ook weer wat meer stemmen trok (van 35 naar 44), alhoewel van een vergelijking met de Centrum Partij geen sprake is. De P.S.P. leed een klein verlies, in Soest (391 nu tegen 396 in '81); lande lijk is er sprake van stemmen-winst. De Communistische Partij liep terug, maar dat is een landelijk verschijnsel. Zou op basis van de Soester verkie zingsuitslag een regering gevormd moeten worden, dan zou de combinatie CDA-VVD een ruime meerderheid heb ben: 66,7%. De combinatie CDA-PvdA zou de meerderheid niet eens halen: 48.3%. Dat ondanks dat de PvdA in Soest procentueel méér steeg dan het landelijk gemiddelde: in Soest van 15,8 naar 19.0 - in het land van 28.3 naar 30.4. Het CDA daalde verder dan het lande lijk gemiddelde: in Soest van 31.5 tof 29.3 - in het land van 30.8 tot 29.3. De stijging van de VVD overtrof ooh het landelijk gemiddeldein Soest var 30.8 naar 37.4 - in het land van 17.3 to' 23/1. 34.821 Gulden voor kankerbestrijding De kollekte voor de kankerbestrijding van het Koningin Wilhelmina Fonds is in Soest weer een groot sukses gewor den. Men heeft „gegeven voor leven". De huis-aan-huis inzameling heeftt 34.821 gulden opgebracht en dat is ongeveer 500 gulden méér van vorig jaar. Het Soester organiserende comité dankt allen die aan dit sukses hebben meegewerkt. Mocht u onverhoopt geen collectant aan de deur gehad hebben om het envelopje op te halen, dan kunt u uw bijdrage alsnog storten op gironum mer 26000 van het K.W.F. te Amster dam. Straatterreur Door de politie werden twee Soester motorrijders aangehouden en inge sloten die vorige week op een avond, op het trottoir rijdend, enkele jongens achterna zaten. Een van de jongens kwam te vallen en werd door de motorrijders gegrepen. Zij dreigden hem aan de Heli's Angels in Amsterdam uit te zullen leveren. Ze duwden hem met zijn hoofd op de grond en dwongen hem vijf keer de straat te kussen. Ook gaven zij hem een klap. Volgens de motorrijders zouden de jongens aan hun motoren geknoeid hebben. Na verhoor zijn de motorrij ders heengezonden. Ook van dia In elke doos Marqués deCaceres 1975 hebben we tijdelijk een fles van deze rode, fruitige Rioja vervangen door een fles v\ itte Marqués de Caceres 1981 Liefhebbers van de rode zullen dat misschien niet zo leuk vinden. Maar oor deel niet te snel. Proef dia frisse witte maar 'ns. Haall zo'n doos rode. §pijt zult^J er nooit van ne bben. SOESTDIJK, v. Weedestraat 90, tel. 02155-12404. rtrwi'1 Foto: Herman van Dam l fifc- S Ondér supervisie van Chris Uiterwijk wordt in onze gemeente nog steeds de prunus bestreden. De laatste tijd wordt het burgemeestersbos in De Paltz, rechts van de oude weg naar het vlieg veld, onder handen genomen. J.l. zaterdag was er een groep van ze ventien vrijwilligers aan de slag om dit mooie bos, misschien wel het mooiste van Soest, te ontdoen van overtollige ondergroei. Tot aan november blijft men met de prunus bezig; daarna komen de knot wilgen weer aan de beurt en dat is dan al weer voor het zevende seizoen. Uiterwijk krijgt veel hulp van buiten Soest, maar de Soester verenigingen zoals voetbalclubs en de ruiters ont breken bij het instandhouden van de bossen waar zij zoveel plezier aan be leven. Een brief aan alle organisaties in Soest heeft totaal niets opgeleverdniemand heeft zich gemeld om mee te helpen. Gelukkig zijn er altijd nog wel de vrij willigers die al jaren meedoen. Ook de scholen zetten zich in. 47 leerlingen van de Ivo-Mavo verleenden Uiterwijk as sistentie in het Burgemeestersbos en leerlingen van het Amsterdamse Mon- tessori Lyceum werkten vorige week vier dagen in het Soester Natuurreser vaat. want ook daar wordt hard gewerkt aan het behoud van de natuur. Regelmatig treft men daar vrijwilligers aan van het Stichts Land schapsbeheer, die er samen met d,e leerlingen uit Amsterdam in de laatste weken zo'n zestig vierkante meter heb ben afgeplagd. Elke zaterdag vanaf negen uur kunnen mensen die op vrijwillige basis mee willen werken aan natuurbehoud voor lopig nog terecht in het burgemeesters- Ir NI »i lïl I>1 fi! WiMjO JNieuwe postzegels Op 5 oktober a.s. geeft PPT twee bijzondere postzegels uit in de waarden 50 en 60 cent. Beide zegels, die zijn ontworpen door Ir. J. Coenen uit Eind hoven, hebben een afbeelding van het Koninklijk Paleis op de Dam te Am sterdam. De voorgevel van het Paleis, alsmede de helft van de plattegrond van het gebouw en een dwarsdoorsnede zijn weergegeven op de zegel in de waarde van 50 cent. De afbeelding op de zegel van 60 cent toont het Paleis, het Damplein en het Bevrijdingsmomument, maar dan van bovenaf afgezien. Beide zegels zijn uitgevoerd in de kleuren geel, rood, blauw en zwart. bos. Voor inlichtingen kan men Uiter wijk bellen11381. Laatste inschrijfweek volksuniversiteit Soest/ Soesterberg Tot en met 18 september a.s. bestaat er nog gelegenheid in te schrijven voor één van de vele kursussen die ook dit jaar weer door de Volksuniversiteit georganiseerd worden. Het gaat om talenkursussen (frans, duits, engels, italiaans, spaans, turks, en nederlands): een kursus algemene ontwikkeling (o.a. aardrijkskunde, ge schiedenis, rekenen en maatschappij leer), broodbakken (nog plaats in janu ari), bij de slager thuis (paté maken en een koude schotel), bridge; kunst geschiedenis; koken (ook buitenlandse gerechten); wijn-kursus; keuken- en geneeskrachtige kruidengroente teelt: kleine meubelreparaties; kleine autoreparaties; astrologie; dichten en verhalenHoe lees ik de krant?para psychologie én een kursus over Suri name. Voor nadere informatie kan men deze week nog terecht bij het kantoor van de V.U. op het adres Steenhoffstraat 46 (Artishockgebouw) en wel vandaag, woensdag van 9 tot 12 uur donderdag van 13.30 tot 15.30 uur en zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur. Zaterdag is on herroepelijk de laatste inschrijfdag.

Soester Courant | 1982 | | pagina 3