Zo gezien... Huisvesting gemeentelijk apparaat vergt nu snelle noodoplossingen adama X i Adama ook groot in grote maten!! 3?5 Eerste paard uit Soest naar de Paardenkamp Wintertijd Sportverenigingen stellen "overlevings"-criteria op 12?4 DeEekhoorn huizenkrant Woensdag 22 september 1982 61e jaargang no. 4 Toestemming voor het leggen van laagspanningskabels Diefstallen kompostbedrijf opgelost Tel. 02155-12400 Winkeldief aangehouden Ophalen huisvuil een half uur later Amstel bier Honsbergen Belegen kaas 998 Honsbergen Grape fruits Honsbergen Runder lappen Honsbergen Gelderse worst Honsbergen De nieuwe ziekte van Heyboer Dr. G. de Vos voorzitter samenwerkingsverband ziekenhuizen SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f 24.— Verschijnt iedere woensdag door GERARD PAUL De benarde huisvesting van enkele gemeentelijke diensten maken het on vermijdelijk dat er met voortvarend heid wordt gewerkt aan een aantal noodoplossingen, die niet meer op de lange baan gesehoven kunnen worden. Aangezien de bouw van een nieuw gemeentehuis vóór het jaar 2000 niet als een reële mogelijkheid wordt be schouwd, is er niet te ontkomen aan een aantal tijdelijke voorzieningen, die waarschijnlijk 20 a 25 jaar zullen moeten voldoen. De e'iige goede uitweg is het 9tichten van een nieuw kantoorgebouw aan de Steenhof f straat, op de plaats van de voormalige bode woning, thans in ge bruik als kantoor van de Sportstich ting. Dat is de kern van de voorstellen die gemeentesecretaris mr. J. M. Kruit wagen onlangs in een rapport van zijn hand aan de orde stelt. Naast het vol strekt ontoereikende gemeentehuis, dat geenszins meer voldoet aan de eisen die men tegenwoordig mag stel len, is vooral de huisvesting van de Gemeentelijke Sociale Dienst een knel punt. Voor wat betreft het gemeentehuis somt het rapport alle feilen nog eens op: meerdere afdelingen zijn al onderge bracht in semipermanente gebouwen achter het oorspronkelijk gemeente huis, in het semipermanente gebouw aan de Lange Brinkweg en in het gebouw van de Middenstandsbank aan de Van Weedestraat; de gemeenteraad kan er niet vergaderen; het college van B. en W. kan er nauwelijks uit de voeten; commissievergaderingen wor den gehouden in het gebouw van Ge meentewerken; de afdelingen die er nog in ondergebracht zijn hebben te weinig ruimte en het gebouw zelf vertoont allerlei gebreken. Niet alleen voor de ambtenaren zelf, ook voor de burgers is de situatie uiterst onbevre digend. Zo mogelijk nog ernstiger is de proble matiek rondom het gebouw van de Ge meentelijke Sociale Dienst (GSD). Daar is de beschikbare ruimte, waar van ook afdeling VI (Welzijn, Onder wijs en Volkshuisvesting) nog ge bruik maakt, slechts de helft van wat zij zou moeten zijn: 400 m2 in plaats van 800 m2. De GSD functioneert welis waar nog uitstekend, ondanks de toe neming van het werk en de problemen, maar deze goede situatie zal niet blijven bestaan als niet op korte ter mijn tot verbetering van de huisves ting wordt overgegaan. Afdeling VI zal dan ook uit het gebouw moeten ver dwijnen. zodat het geheel ter beschik king komt van de GSD. De kosten daarvan worden geraamd op 300.000. Dit bedrag is gering in ver gelijking met de consequenties van een niet meer goed kunnen functioneren van de GSD. De afdelingen I en VI zouden kunnen worden gehuisvest in een nieuw te bouwen, eenvoudig kantoorgebouw aan de Steenhoffstraat, dat zou moeten verrijzen op de plaats waar nu nog de voormalige bodewoning staat, waarin de Sportstichting is ondergebracht. De Sportstichting zélf kan daarin even tueel ook worden ondergebracht, of anders in het gebouw van Gemeente werken. In het laatste geval zouden de vergaderruimten in het souterrain on dergebracht moeten worden (kosten ca. 100.000,-). De kosten van een nieuw kantoorgebouw aan de Steen- Het college van b. en w. heeft aan de PUEM toestemming verleend om in de gemeente een aantal laagspan ningskabels te leggen. Zo komt er één over een lengte van 85 meter te liggen nabij lr-t Nassauplantsoen. Verder over een lengte van 420 meter langs de noord-west zijde van de Dorresteinweg ter vervanging van het bovengrondse net. En tenslotte over een lengte van 120 meter langs de noord-west zijde van de Boeren- streek, eveneens ter vervanging van het bovengrondse net. hoffstraat worden geraamd op 1.372.000,-; wordt de Sportstichting eveneens hierin gevestigd, dan komt daar nog 330.000,- bij. Wanneer deze plannen zouden zijn ge realiseerd, is het mogelijk het bestaan de gemeentehuis te verbeteren en op nieuw in te delen, zodat het geschikt is voor de huisvesting van het College en de afdeling Interne Zaken. Daarmee zal een bedrag van 185.000,- zijn ge moeid. Het gebouw van de afdeling be volking, aan de Van Weedestraat, heeft dringend een goede onderhoudsbeurt nodig. De kosten daarvan liggen rond de 30.000,-. Wanneer eventueel be sloten zou worden tot het maken van een loopgang tussen het oude gemeen tehuis en het nieuwe kantoorgebouw, hjetgeen mogelijk en aan te bevelen is, dan is daarmee nog eens 70.000,- ge moeid, gemoeid. Dit is de enige goede mogelijkheid om de huisvestingsproblematiek ge durende een redelijke aantal jaren op te lossen. Wordt deze niet aanvaard, al dus het rapport, dan is een alternatief niet aanwezig. Wat dan nog resteert is een oplossing voor het huisvestings probleem van afdeling VI alléén - deze móet uit het gebouw van de GSD ver dwijnen. Een al eerder onderzochte mogelijkheid, namelijk het onderbren gen van afdeling VI in het gebouw van Gemeentewerken, is weliswaar uit voerbaar, maar een slechte oplossing. De afdeling moet beschikken over 290 m2, terwijl in het gebouw van Ge meentewerken slechts 185 m2 vrij kan komen (d.w.z. ook dan zullen de verga derruimten in het souterrain moeten worden ondergebracht). De ontbreken de ruimte kan worden gevonden door bebouwing van het dakterras naast de kantine, maar dat heeft als bezwaar dat de zesde afdeling over meerdere verdiepingen worden verspreid. Organi satorisch is dit zeer ongewenst, vooral omdat het hier gaat om een oplossing voor misschien wel 20 jaar. Een en ander zou overigens een bedrag van 278.000,- kosten. De huisvesting van het College en de afdelingen Interne Zaken en Algemene Zaken in het oude gemeentehuis blijft daarbij even problematisch als zij thans is. De meest nodige verbeterin gen aan het raadhuis zullen een bedrag van 50.000,- vergen. Hoe dan ook, elk van beide oplossingen vergt tijd; te veel tijd om de toewijzing van het gebouw aan de Lange Brink- weg aan de GSD erop te laten wachten. In afwachting van het gereedkomen van een meer duurzame huisvesting - hetzij dus in het nieuwe kantoorge bouw, hetzij in het gebouw van Ge meentewerken - is het noodzakelijk afdeling VI tijdelijk elders onder te brengen. Mr. Kruitwagen stelt daartoe voor de afdeling te huisvesten in een aantal lokalen van de Van de Hucht- school in Overhees, die over enkele maanden beschikbaar komen als de nieuwe school gereed zal zijn. De kosten van deze vooriiening zullen be perkt blijven, al is een begroting mo menteel nog niet beschikbaar. De oplossing is verre van ideaal, aldus mr. Kruitwagen, maar er is geen alternatief. Voor de GSD is het be schikbaar komen van het gehele ge bouw aan de Lange Brinkweg dringend noodzakelijk. Politiebureau Hoewel een officieel bericht van het ministerie nog niet binnen is, houdt mr. Kruitwagen er rekening mee dat de bouw van een nieuwe politiebureau op korte termijn uitgesloten zal zijn. Er van uitgaande dat het huidige gebouw nog een tiental jaren als zodanig dienst zal moeten doen, somt mr. Kruitwagen in zijn rapport een aantal punten op die dringend aandacht behoeven, om al thans de ernstigste gebreken op te hef fen. De geraamde kosten zijn in het algemeen zeer globaal, omdat pas na een definitieve keuze gedetailleerder plannen kunnen worden gemaakt. a. uitbreiding ten behoeve van de sur- veullancedienst kan worden gevonden door het overplaatsen van een vrij komend lokaal van de (oude) Van de Huchtschool naar het politiebureau; kosten ca. 65.000,-; b. vervanging van een van de beide ketels van de centrale verwarming (deze ketel werd destijds van het gemeentehuis overgenomen en is met olie gestookt); kosten ca. 50.000,-; c. verbetering van de (hoofd)waterlei ding, in verband met te geringe water druk; kosten ca. 25.000,- cl. verbetering van het cellenhuis door nieuwbouw in twee bouwlagen, waar bij de tweede bouwlaag ter beschik king van de recherche kan komen; kosten ca. 300.000,-, e. het hekwerk aan de zijkant en de achterzijde moet vernieuwd; kosten ca. 40.000,-. f. de garageboxen staan op instorten; kosten vernieuwing ca. 75,000,-; g. de antenne op het dak dient te worden verwijderd, omdat de bescha diging aan het gebouw te groot wordt. Een mast wordt door de Utrechtse politie om niet verstrekt; kosten ver voer en plaatsing echter ca. 15.000,-; h. het gebouw heeft een grote onder houdsbeurt nodig; kosten ca. 100.000,-. Al met al is met deze posten een bedrag gemoeid van ca. 670.000,-. Met de aanhouding zaterdagmiddag van twee Baamse jongens van respec tievelijk vijftien en zestien jaar oud, heeft de politie een zestal diefstallen bij het kompostbedrijf aan de Maat- weg opgelost. De knapen werden op het terrein van het kompostbedrijf aangetroffen en meegenomen naar het bureau. Daar bekenden zij zich schuldig gemaakt te hebben aan diefstal van gereedschap en een klok. Ze deden dat in samen werking met een vriendje en in totaal vijf zes keer. Bovendien bekenden zij, in samenwer king met een tiental andere jongens, in de jaren '80 en '81 grote vernielingen aangericht te hebben op het volkstui- nenkomplex aan de Maatweg. In die tijd vernielden zij de op de tuintjes staande huisjes, gooiden ruiten in van kassen en stichtten er ook brand. v._.*£;<- \Foto: Herman van Dam Donderdagmiddag om half drie wordt in De Paardenkamp, het nationaal rusthuis voor paarden aan de Birkstraat, voor het eerst in het twintigjarig bestaan van de Stichting De Paardenkamp een paard uit Soest opgenomen. Het gaat om de 23-jarige merrie 'Bolle, een boerenwerkpaard, waarvan de eigenaar is overleden. Aanvankelijk zou het paard door de erfgenamen verkocht worden, maar een aantal dierenvrienden heeft door een spontane geldinzameling deze verkoop weten te voorkomen. Omdat het dier nog nooit in een wagen heeft gezeten, zal het donderdag lopend naar de Paardenkamp gebracht worden. Daar hoopt men om half drie te arriveren. De Paardenkamp neemt deze maand, tijdens de open dag op 16 oktober nog vier paarden op. Eigenlijk was er voor de Soester Bolle geen plaats, maar gezien de urgentie van het geval en ook omdat er sprake is van het eerste Soester paard, heeft het bestuur van de Stichting toch maar „ja" gezegd. t Naast ons normale maatassortiment ook extra lengte-, kwart- en halve maten. Voor keuze, kwaliteit en service herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest Zondag a.s. om precies te zijn in de nacht van zaterdag op zondag om drie uur, gaat de wintertijd in. Op dat moment moet de klok één uur terug gezet worden. Zes maanden lang hebben we dan, wat de tijd betreft, winter. Eind maart volgend jaar keren we weer terug op onze schreden. Vergeet niet de klok te verzetten want het kan, in verband met aanvangstijden en afspraken, knap lastig zijn. Een zo op het oog volkomen overbodige vergadering van de deelnemers in de sportstichting heeft uiteindelijk toch nog het positieve resultaat opgeleverd dat de plaatselijke sportverenigingen gezamenlijk en per sport criteria gaan opstellen waaraan de gemeente zal moeten voldoen om sportbeoefening in Soest mogelijk te maken. Nog voor het eind van de maand wil men de uitgangs punten geformuleerd hebben. De bijeenkomst, vorige week dinsdag,, viel in eèn bestuurloos tijdperk van de sportstichting omdat de raad pas vorige week donderdag de nieuwe be stuursleden benoemde. Uitstel van de vergadering vond wet houder Plomp, die de sport in zijn por tefeuille heeft onverantwoord, omdat het college van burgemeester en wet houders vóór 1 oktober wil weten hoe de sportverenigingen denken over de bezuinigingsvoorstellen. Voor de pauze bleek al dat geen enkele vereniging zich met die voorstellen kan verenigen; alle bezuinigingsmaat regelen werden zonder meer afgewe zen. Daarbij ging het o.m. om de ver hoging van de passepartout (met liefst 30%); de hogere eigen bijdrage voor de sportkeuring (er werden heel wat voorbeelden aangedragen dat het veel goedkoper kan en de handballers lieten weten die sportkeuringen zelf te zullen regelen)het intrekken van subsidies; het beëindigen van zaalhuren; het slui ten van het instructiebad De Turf; de overdracht van gebouwen op de sport terreinen aan de verenigingen; het uit stellen van beloofde uitbreidingen. Met enige verwondering werd overi gens door de sportverenigingen gecon stateerd, dat er geen voorstel ligt het onderhoud van de terreinen aan de ver enigingen over te dragen. Iedereen is er van overtuigd dat juist op dat punt grote kostenbesparingen mogelijk zijn. Als eerste zei de heer F. Bosboom, voorzitter van de Soesterbergse tennis- klub dat het geen zin had zo verder te praten. "Ieder komt voor zijn eigen standje op", zei hij, "terwijl we weten dat er bezuinigd moet worden". In de pauze vonden de verenigingen el kaar en namens hen zei de heer H. Berghauser Pont van de hockeyclub Soest dat men via een gesprek met de sportvertegenwoordigers wil komen tot standpuntbepalingen. Daarna willen de verenigingen aan de hand van een door de sportstichting op gestelde nota, waarin deze criteria ver werkt zijn, nog een deelnemersverga dering. Deze zal dan voor 1 oktober ge houden worden. In verband met diefstal van een elec- trische boormachine uit een super markt aan de Schrikslaan is een 19-ja- rige inwoner van Soest aangehouden. Terwijl zijn 33-jarige kornuit voor be taling bij de kassa stond te wachten, probeerde hij ongezien weg te komen. Men kreeg hem in de gaten en de eigenaar van de supermarkt spoorde hem buiten op in de auto van de oudere man. De jongeman holde daarop weg, maar liet de boormachine in de wagen ach ter. Daarna werd de politie erbij ge haald, die de zaak verder afwikkelde. Vanaf maandag 27 september begint de gemeentelijke reinigingsdienst een half uur larter met het ophalen van het huisvuil Dit in verband met het ingaan van de wintertijd. Eind maart ging de periode in van het-een-half- uur-eerder-ophalen van huisvuil. Kies van Rouwendaal als uw verzekeringsadviseur. Dat stelt u zeker nooit teleur. Bij ons hypotheekrente vanaf 9,6% J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Dit weekend Krat a 24 flesjes Donderdag Noord-Hollandse Donderdag Rode 10 stuks voor Donderdag Iets doorregen Kilo van 14.00 voor 9J8 Donderdag 500 gram gekookte van 4.98 voor Oprechte bewondering heb ik voor mensen die hun stem ming niet laten beïnvloeden door ziekten en kwalen. Zo ontmoette ik ooit een heel op gewekte vrouwelijke collega die mij terloops vertelde dat zij geen vaste aanstelling kon krijgen in verband met de ziek te van Heyboer. Ze was er ken nelijk mee verzoend en had er mee leren leven en wel zoda nig dat telkens als wij elkaar op de meest onverwachte plaatsen en momenten ont moetten er sprankelende ge sprekken opborrelden die slechts ingedamd konden wor den door ordinaire begrip pen als tijd en verantwoorde lijkheidsgevoel voor het dage lijks werk. Hoewel medelijden niet aan onze boeiende con versatie ten grondslag lag vroeg ik me soms wel af waardoor haar vitale levens houding werd gevoed, vooral toen ik hoorde dat ze onlangs een zware studie was begon nen. Nu schijnt Maarten Lut- her ooit wel eens gezegd te hebben dat hij vandaag nog een appelboom zou planten als morgen de wereld verging, maar mij dunk dat de meeste stervelingen daar niet aan toekomen. Studeren voor iets waarvan je nooit enig profijt zult hebben zou voor mij al thans een te zware wissel op mijn motivatie zijn. Omdat ik niet helemaal wist - of liever helemaal niet wist - wat de gevolgen van die gevreesde ziekte waren, vroeg ik onlangs aan een bevriende arts of hij mij de gevolgen en de symp tomen kon vertellen. Het be vreemdde mij dat hij er nooit van gehoord had. En hoewel hij zich verontschuldigde dat zijn praktijk er de oorzaak van was dat de zo noodzake lijke bijscholing in de verdruk king kwam, verontrustte mij zijn onwetendheid zeer. Tegen zo'n nieuwe ziekte is natuur lijk nog geen kruid gewasser Toen ik mijn collega giste" weer eens ontmoette kwaj^ gesprek onverhoeds ziekte, nadat zij klaa langdurige verv Eerst tóen had ik di digheid om voor£ haarzelf te informe\ ernst en de aard te van Heyboer. of ze er liever niej praten want ze niet begreep wacz had. Maar toen - ze ooit verteld htz^ aanstelling te krijgé^ de ziekte van Heybó§ ze onbedaarlijk te lacti klonk wel aanstekelijk, ik kwam niet verder dan de manier waarop een geit lacht als hij prikkeldraad vreet. Gierend van de lach beloofde ze me het verhaal door te ver tellen aan haar collega die nog steeds ziek is en Heyboer heet. Drs. P. W. v.d. Heide, vele jaren voor zitter van het samenwerkingsverband van de ziekenhuizen de Lichtenberg en St. Elisabeth te Amersfoort, Maar schalksbos/Zonnegloren te Baarn/ Soest, C.A.Z. te Harderwijk en Juliana te Veenendaal, heeft zich genoodzaakt gezien wegens drukke werkzaamheden zijn funktie neer te leggen. Hij wordt in functie opgevolgd door dr. G de Vos, nadat deze zijn funktie als direkteur van het ziekenfonds Amers foort en Omstreken heeft neergelegd. Exclusieve informatie over koophuizen in Soest, Amersfoort, Baam en omgeving. Vraag gratis toezending. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zoneJ Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-30488

Soester Courant | 1982 | | pagina 1