*5 IKV luidt vredesweek uit met vredesmarkt Meningen van lezers VS/Q danscentrum SLINGERLAND „Super-huwelijk Thema-avond over schuilkelders IKV en ICTO praten nog steeds langs elkaar heen MAZDA SHOW MAZDA 929 COUPÉ Schrijf In met vriend of vriendin, dat is wel ie gezellis* 205 - 207 Soest Telefoon 0215517954 VVV Nieuws Kostbare videorecorder gestolen Vrouwenvredeskamp wil doorgaan Vrijkaarten circus naar tehuizen IKV als gastheer Geen trapveld bij De Akkeren Nieuw in het INFO-centrum Eerste poging tot dialoog 9 Soester Courant van woensdag 22 september 1982 9 bij Autobedrijf „De Soester" B.V. Kostverlorenweg 1-3 - Soest Tel. 02155-21064-13865 Tot 2 oktober alleen bij ons de vj\J c j iMiiy f Beginners, XlQ IGevorderden, Ver-gevorderden, Scholieren, Jongeren, Gehuwden en paren, V*1 ,^Jazz-ballcl, Jazz-dansgymnastiek Gehuwden en paren le-2e-3e- en 4e jaars, Latin-American voor gevorderden 3e en 4e jaars. Rock and Roll, Kinder disco-dansen v.a. 5 jaar Formationtraining, Wedstrijdtraining ballroom. Wedstrijdtraining Latin American, Privélessen en -clubs. Inlichtingen en inschrijven:^ dagelijks (behalve woensdag) 's middags van 14.00-16.00 uur 's avonds van 19.00-21.00 uur Iedere zaterdag en zondag vrij dansen Aanvang nieuwe clubs 24 september a.s. Lid Ned. Bond v. Dansleraren en Gedipl. F.DO. Nationaal en Internationaal erkende dansschool. De Groene Natuurcursus door I.V.N.- Eemland gaat weer van start op maan dag 27 september. De kosten voor deze cursus zijn 35.- voor leden en 45,- voor niet leden. De avonden worden gegeven in de Min. de Visserschool, Oude Utrechtseweg 24 te Soest. Voor meer inlichtingen kunt U bellen naar de Fam. de Niet, tel. 10451, liefst na zes uur. In de Oude Kerk te Soest is op zater dagavond 25 september 20.15 uur een Bachconcert door Jan Jansen. Tot en met 1 oktober is er in Artishock in de grote zaal een tentoonstelling van Erik van Evert (olieverfschilderijen, landschappen) en Frans Luyten (aar dewerk beeldjes-mensen). In de theaterzaal is een tentoonstelling van Marlis de Kooning met Olieverf schilderijen, portretten. In het Filmhuis van Artishock is op 23 september de film „Jules et Jim", van Francois Truffaut. Aanvang 21.00 uur, entree; 5,-/CJP 4,-. Op 26 september is in het kinderfilm huis van Artishock „Repelsteeltje", aanvang 14.00 uur en de entree is ƒ2,-. Op zondag 26 september is er in de Emmakerk te Soest een Dixi Dienst, aanvang 19.00 uur, onderwerp Ik twij fel! In De Flint te Amersfoort is op zater dag 25 september een Open Dag hout van 11.00 tot 21.00 uur. Bossen, bomen, hout, houtsoorten, houtproducten, houtkunst en talloze bijzondere ver zamelingen. Organisatie: Nederlandse Houtacademie e.a. Nadere inl. bij de Ned. Houtacademie te Renkum. tel. 08373-3677. De Utrechtse afdeling van het Theo sofisch Genootschap geeft eenmaal per maand op dinsdag een openbare voordracht. De eerste voordracht wordt gehouden op dinsdag 28 septem ber met de titel „Leven na de dood". Op dinsdag 26 oktober volgt dan „De oorzaken van ziekten". Alle voor drachten worden gehouden in het Jaar beurscongrescentrum, Croeselaan 6, Utrecht, aanvang 20.00 uur. Verdere informatie tel, 030-784853. In de Flint te Amersfoort is donder dag 30 september en vrijdag 1 oktober Robert Long en Leen Jongewaard met „Tot Hiertoe". De prijzen zijn 23,-, 20.- en 18.-. Schouwburg Gooiland te Hilversum brengt op maandag 27 september om 20.00 uur in de grote zaal: Het Amster dams Volkstoneel met „Suiker" van Hugo Claus, prijzen zijn 20,-, 18,- en 16,-. In Amsterdam in Carré is van dinsdag 5 oktober tot en met donderdag 7 ok tober: „Brasil Tropical", aanvang 20.15 uur. De prijzen zijn 35,-, 27,50, 20,- en 10,-. Voorverkoop vanaf he den. Eveneens in Carré is van vriidae 8 t/m donderdag 16 oktober „West Side Story". De prijzen zijn 40,-, 32,50, 25.- en 15,-. Voorverkoop steeds een maand van tevoren via VVV. In de Kleine Komedie te Amsterdam is het „Cabaret Chez Nous" travestie t/m zaterdag 18 oktober. Aanvang 20.15 uur. Prijzen zijn 35,50, 30,50, en 25,50. Voorverkoop steeds één week van tevoren. In de Edenhal te Amsterdam- is op zaterdag 9 oktober een concert van Kool and The Gang, voorprogramma Heat Wave. De prijs is 30,-, aan vang 20.15 uur, voorverkoop vanaf he den. Concertgebouw te Amsterdam heeft op woensdag 29 september The Poin ter Sisters aanvang 20.15 uur en de prij zen zijn 35,- 30,- en 25,-. Doublé you organiseert op 5 oktober een concert van „UB 40" in de Vereni ging te Nijmegen om 20.30 uur. Be spreken via VVV vanaf heden. De prijs is 22,50. Veronica Popnacht met live- t.v.- en radio-opname komt in de Sporthal Maaspoort te Den Bosch, m.m.v. Vites- se. Golden Earring, Normaal en Doe Maar. Op 8 oktober om 23.30 uur, toe gangsprijs 15,-. Bespreken via VVV. In Sportpaleis Ahoy' komt Cliff Ri- chard op vrijdag 22 oktober om 20.00 uur. De toegangsprijzen zijn 35,-, 30,-, 27,50 en 25,-. Reserveren via WV. Op zaterdag 9 oktober is er Taptoe in Ahoy'. Aanvang 14.00 uur én 20.00 uur. Prijzen voor volwassenen 12,50 en 7,50 voor 65 en jeugd. Op dinsdag 28 september en vrijdag 1 oktober is er W.K. Basketball Jones Cup. Aanvang 20.00 uur, toegangsprij- voor volwassenen en 7,50 voor 65 en jeugd. Groene Kursus IVN-Eemland Maandag a.s. start Instituut Voor Na tuurbeschermingseducatie afd. Eem- land met de welbekende Groene Kur sus. Tijdens de lesavonden, welke op acht achtereenvolgende maandagen worden gehouden in de Min. de Visser- school aan de Oude Utrechtseweg 24 te Soest worden de onderwerpen Bodem, Bouw- en grasland, vogels, Nat en dras zoetwaterdieren, Heide insekten, Bijen, Bos paddestoelen, Mens natuur en ecologie behandeld door diverse gediplomeerde natuurgidsen, welke daarin gespecialiseerd zijn. De afsluitingsavond 22 november, biedt na vertoning van de film Mensen Werk en milieu om ons heen, gelegenheid tot discussie. Twee excursies op zaterdag 9/10 en za. 13/11 in natuurgebieden in ons mooie Eemland, brengen de theo rie in praktijk. In verband met het kennismaken onderling begint de eer ste avond (maandag 27 september) om 19.30 uur en de andere avonden starten dan om 20.00 uur. Einde der lessen is rond 22.15 uur en vertrek van excursies is om 9.00 uur. Het kursusgeld houdt in (behalve de lessen en excursies) dat de cursisten een boek mee naar huis krijgen, waar in diversiteiten staan weergegeven, welke tijdens de les worden behandeld. Een waarlijk schitterende dia-serie staat elke avond de docent ter beschik king. Prijs: 45,- voor niet-leden en voor hen die wel I.V.N.-lid zijn 35,-. Enkele plaatsen staan nog open en geïnteresseerden kunnen zich opgeven via de fam. De Niet (liefst na 18.00 uur), onder tel. no.: 02155-10451. Autowrak van de weg gehaald Op de Wieksloterweg werd een 42-jari ge autobestuurder uit Soest staande gehouden omdat zijn voertuig in verre gaande staat van ontbinding verkeer de. Hij moest het vehikel inleveren. Vorige week vrijdag traden Dirk Pure- veen en Mieke Bekooy in het huwelijk. Zij leerden elkaar kennen bij Van Dam Super B.V. Dirk P^reveen (bekend van SEC-zaterdag) is al vanaf het begin werkzaam bij Van Dam Su per (8 jaar) waarbij hij momenteel de funktie uitoefent van Chef Kruide nierswaren. Zijn huidige echtgenote Mieke Bekooy cheffin/ kaas/noten-afdeling) leerde hij bij Van Dam kennen. Enkele leden van het personeel hebben spontaan op de trouwdag een serenade Uit het opleidingscentrum-op het ter jein van Zon en Schild werd de video apparatuur ter waarde van 5600 gulden gestolen. De dader kon zijn buit be reiken door het ingooien van een ruit aan de achterzijde van het pand. In Soest is weer een uniek plekje verloren gegaan Door onnodig toedoen van gemeente ambtenaren is in Soest langs het Oude Grachtje een hele laan met bomen verwoest. Levende bomen zijn tot rech te palen gezaagd, want volgens hen waren er zieke bomen bij en bomen met scheve kruinen. Uit dit oogpunt ziet u al dat de hoge heren van de plantsoenendienst dat al leen maar in de theorie geleerd hebben want een boom is geen betonnen paal die je net zo kan maken als je zelf wilt. En ze hebben ook een heel stel gezonde bomen zomaar met de botte bijl omge hakt. En als aasgieren vlogen de amb tenaren er op af en laadden hun auto's vol met die „zieke" bomen. Mensen die nog nooit hier geweest waren konden het nu ineens vinden waar het was om in de baas z'n tijd goedkoop haardhouf te halen. Dan denk ik weieens wie heeft daar nu recht op die lui die er nooit naar omge keken hebben of de heer Van Oest, die ze 60 jaar geleden heeft geplant en verzorgd en dagelijks door dit prach tige laantje reed. Er werd zelfs door een hoge gemeente ambtenaar een half jaar geleden nog gezegd: „bij wijze van spreken staat er de Doodstraf op één boom teveel weg te halen". Hoe kan dat toch, weten die mensen niet van eikaars bestaan, of had de plantsoenendienst niets te doen en dacht toen ach daar staan nog zo'n stel bomen laten we dat maar even gaan vernielen. Nou dan heb ik toch liever dat ze in hun perkjps blijven harken, want dat is dan nog beter als dit. Maar weet u waar we blij om moeten zijn dat daar waar al die bomen om gezaagd zijn komt weer nieuwe aan plant. Maar mensen toch in deze tijd van bezuinigen wat wordt er dan toch met ons geld gesmeten. Rekent u even meer: Eerst zijn plm. 8 gemeente-ambtenaren komen kijken welke bomen er omgezaagd moesten worden plm. 8 mensen die zijn komen zagen 2 dagen lang een auto die het hout naar de gegadigden moest bren gen een buldozer plus man, 2 dagen voor het opruimen van takken enz., want die waren niet nodig voor de open haard. Nieuwe boompjes kopen en ze moeten dan nog geplant worden. Zou het niet veel goedkoper geweest zijn als ze gewoon deze bomen hadden laten staan? Eenvoudiger kan het haast niet. Maar lang of kort gepraat het is door de blaaskapel van P.V.O. ge organiseerd. Dit had mede tot gevolg dat 't Hoogtje, waar de receptie werd gehouden, bijna uit zijn voegen barstte. Door het personeel werd een passend kado aangeboden. Lachend vertelde de heer Van Dam dat dit al het vijfde huwelijk is tussen Van Dam-personeels- leden en dat Dirk en Mieke slechts een week afwezig zijn omdat zij, ge zien de drukte bij Van Dam Super, niet gemist kunnen worden. Betrapt op misbruik sociale wetgeving ten 20-jarige inwoonster van Soest _jeft een proces-verbaal gekregen we- genshet misbruik maken van de so ciale wetten. In de periode dat zij een werkloosheidsuitkering kreeg, heeft zij, onder verschillende namen, betaal de arbeid verricht zonder de inkomsten te melden aan de gemeentelijke sociale dienst. gebeurt. Een heleboel oude Soeste- naren zullen er treurig om zijn dat een stukje Oud-Soest verloren is gegaan en dan nog onnodig ook. Jammer. Een gedupeerde Soestenaar Naschrift redaktie: Navraag bij de gemeentelijke voorlich ting leert dat de bomen gerooid zijn, conform het door de raad goedgekeur de tracé, op de plaats waar de toe gangsweg tot de wijk moeten komen. Het gaat nu om de doorsteek dóór de houtwal. Verder hebben de mensen van de gemeentelijke plantsoenendienst de houtwal „geschoond"; d.w.z. van minderwaardige onderbegroeiing ont daan. Men verzekert ons dat in het komend voorjaar de houtwal weer een zeer fraai geheel zal zijn. En dan wat het meenemen van het hout betreft: de uit de wal gerooide bomen zijn, zoals gebruikelijk is, eigendom van de aan nemer van het werk. Het „hout" dat bij het schonen uit de houtwal gekomen is, is afgevoerd door de gemeente en toegevoegd aan het „pakket" hout dat de gemeente t.z.t. in de verkoop neemt. Bij dat pakket zit ook het hout dat uit de gemeentebossen komt. Tenslotte nog dit: de bij de houtwal lopende sloot, waar jarenlang niets meer aan gedaan is en die volkomen was dichtgeslibd, is schoongemaakt en weer in bedrijf gesteld. Deze water gang krijgt een functie in verband met de waterstand van de wijk. En nu maar hopen dat „men" de sloot bruikbaar houdt! Alles bij elkaar valt het dus nogal meel Openbaar onderwijs Van de inhoud van het ingezonden stuk van de heer K. J. v.d. Veen is veel niet juist. De heer v.d. Veen gaat ervan uit dat alle VVD/PvdA-stemmers geen christenen zijn, en derhalve liever voor het openbaar onderwijs dan voor het confessioneel onderwijs kiezen. Doch ik kan de heer v.d. Veen verzekeren dat talloze VVD/PvdA-stemmers christenen zijn en zeer bewust voor hun kinderen het christelijk onderwijs kie zen. Trouwens de kerk zit vol met WD/PvdA-stemmers. Bovendien zijn er vele niet-kerkelijke christenen die ook het christelijk onderwijs van harte steunen. Ik zal als VVD-stemmer en niet-kerkelijk christen (en velen met mij) voor altijd opkomen voor het christelijk onderwijs. De heer v.d. Veen klaagt ook dat Soest geen openbare school voor HAVO/ VWO-onderwijs heeft. Het is eigenlijk overbodig te vermelden dat zo'n school een paar honderd meter over de Soes ter grens is te vinden. Nu we het toch over politiek hebben, heb ik nog een vraag: Wat is christelijke politiek? Het met de abortus met andere partijen op een akkoordje gooien, zoals het CDA heeft gedaan? Nee, in mijn ogen is christelijke politiek een achterhaalde zaak. Jan Reitsma Bosstraat 25, Soest. Zaterdag 25 september organiseert het IKV van 11.00 tot 15.00 uur een uitge breide en feestelijke Vredesmarkt op het voormalige marktterrein naast het postkantoor. Gedachte achter deze markt is dat vrede meer is dan ontwapening en de afwezigheid van oorlog maar alles te maken heeft met de bijbelse sjaloom, dus met recht en gerechtigheid. Daarnaast hangt ons aller overleven niet alleen af van ontwapening, maar eveneens van de manier waarop wij met milieu en grondstoffen omgaan. Beslissend Aurelio Peccei, voorzitter van de Club van Rome, zegt het in zijn nieuwe boek als volgt: de jaren tachtig zijn belis- send wat betreft de vraag of de mens heid zal doorgaan op de weg naar de catastrofe, dan wel dat er een kente ring optreedt in de hoofden en harten van de mensen en vervolgens in de structuren en instituties. De mens is vastgenageld aan een kruis, met als dwarsbalk de spanning tussen Oost en West en als lengtebalk de onevenwichtigheid in de relatie Noord-Zuid. Die Kruisiging komt voort uit het feit dat de mensheid de door hem opgeroepen krachtens niet meer in bedwang heeft. Van een klein clubje verspreide jagers is de mens uitge groeid tot heerser over het Ruimte schip Aarde, maar noch zijn mentali teit noch zijn instituties en structuren In het kader van de Vredesweek be legt de werkgroep politiek van het IKV-Soest op donderdag 23 september een thema-avond met als hoofdonder werp: "Schuilkelders". Voor deze avond worden allen die zich uit hoofde van hun beroep in het bijzonder be trokken weten bij de problematiek van vrede en veiligheid uitgenodigd. Het IKV is in ernstige mate bezorgd over de bewapeningswedloop, alsmede over de manier waarop overheden, ook in Soest, zich tegen de mogelijke ge volgen ervan trachten in te dekken. Hele Caldicott, een bekende Austra lische kinderarts, heeft met haar be wering dat na een kernramp geen ef fectieve medische hulp mogelijk zal zijn (Breda, okt.'80), en dat dus het voorkómen ervan de enig mogelijke bijdrage kan zijn, een felle discussie losgemaakt. Een topconferentie van Russische en Amerikaanse artsen sprak zich onlangs op gelijke wijze uit (Cambridge, 3 april '80). Ook in Nederland neemt een steeds grotere groep dit standpunt in, getuige de snelle groei van bijv. de Nederlandse Vereniging voor Medische Polemolo gie, een actieve groep gezondheids werkers. Wie zich, mede uit hoofde van zijn beroep, betrokken voelt bij deze pro blematiek, wordt graag verwacht op a.s. donderdag, in het EHBO-gebouw aan de Parallelweg. De avond begint om 20.00 uur. Het programma omvat: Men verzoekt ons opname van het volgende: "Het Vrouwenvredeskamp staat nu al weer bijna 4 maanden aan de hekken van de militaire basis Soesterberg. Dit als een protest tegen het toenemen de geweld in onze samenleving, waar van het militarisme de meest extre me vorm is. In deze 4 maanden is er ontzettend veel gebeurd. Grote aan tallen vrouwen uit het hele land en uit het buitenland zijn in het kamp ge weest om mee te denken hoe we kun nen werken aan een wereld waarin de gelijkwaardigheid van mensen cen traal staat. Vele discussies en lezingen hebben plaatsgevonden. Geweld en ge weldloosheid, de rol van vrouwen bin nen de vredesbeweging en binnen het fascisme, de samenhang tussen vrede en feminisme zijn maar een paar van de onderwerpen die aan de orde zijn geweest. Daarnaast hebben we ook aktie ge voerd. Op de herdenkingsdag van de atoom- aanval op Hiroshima zijn we naar de Amerikaanse ingang van de basis ge lopen, waar we hebben laten horen hoe we denken over het gebruik van atoom- en kernwapens die in één klap vele levens verwoesten en waarvan de effecten in Hiroshima nu nog steeds hun tol eisen. Ook is er op een ochtend een blokkade uitgevoerd bij de ingang van de basis, waarbij en kele vrouwen uitlegden, waarom deze blokkade plaatsvond. Elke zondag is er een "stille tocht" naar de Nederlandse ingang van de basis, waarbij we aan de poort onze vredesliederen ten gehore brengen. Naast de genoemde activiteiten gaan we regelmatig naar markten en naar vredesbijeenkomsten om uit te leg gen waarom we met het Vrouwen vredeskamp zijn begonnen en wat we daar doen. Komende week gaan we ons bezig houden met de vredesweek en 16 en 17 oktober a.s. hebben we de "Volle- Maan"-aktie, waarbij op 16 oktober vrouwen uit het gehele land in hun woonplaats op hun eigen wijze aktie gaan voeren voor de vrede en op 17 oktober naar het kamp komen om hun ervaringen uit te wisselen en daar een informatiekrant te maken. Elke dag weer komt er post binnen van vrouwen, waarin ze ons vertel len dat ze ons ondersteunen en dat ze hopen dat wij hier blijven, ook al omdat ze inspiratie en motivatie op doen om, als ze zelf niet in het Vrou wenvredeskamp kunnen komen, aktie te voeren op de plek waar ze wonen. Ook daarom is het belangrijk dat wij blijven staan! Helaas zijn B. W. van Soest het daar niet mee eens en hebben wij van de Raad van State de AROB- procedure moeten aanspannen. B. W. van Soest voeren aan dat wij kamperen, terwijl het terein waar zijn daarin meegegroeid. Dat heeft geleid tot een gigantische bewape ningswedloop, waarvoor bijna de helft van het wetenschappelijk en technisch potentieel op aarde wordt ingezet. Die wedloop heeft geleid tot een verlam mende en uitzichtloze spanningsop bouw tussen Oost en West. Het gebrek aan beheersing heeft ook geleid tot een volstrekt uit de hand gelopen bevol kingsexplosie. We hebben het leven van de mens verlengd en de levens kansen van de boreling verhoogd, maar we zijn vergeten om die kennis te verbinden met een bevolkingspolitiek. Het resultaat is dat we in 2000 met meer dan zes miljard de aarde zullen bevolken, terwijl we nu nog niet eens in staat zijn om de aanwezige 4,5 miljard mensen te voeden en te huisvesten. Gevoegd bij de onevenwichtige ver deling van de rijkdommen over de aarde moet dat onvermijdelijk op con frontaties uitlopen. Uitweg De enige uitweg bestaat volgens Pec cei niet uit grote en ingrijpende maat regelen van de Verenigde Naties of iets dergelijks, maar uit het scheppen van een nieuw perspectief op de toekomst, en daardoor het mobiliseren van de enige grondstof, die onuitputtelijk aan wezig is op aarde namelijk de mense lijke creativiteit en vindingrijkheid. Vredesmarkt Door op een markt allerlei instellingen - een KRO-documentaire over schuil kelders; - een toespraak van een lid van de Nederlandse Vereniging voor Me dische Polemologie, die zijn beweeg redenen uitéénzet; - informatie over de Soester situatie door de werkgroep politiek van het IKV-Soest. Tenslotte zal worden geprobeerd een groep te vormen die bereid is de ont wikkelingen in Soest rondom het vredes- en veiligheidsbeleid van het komende jaar te volgen. Het circus Bassie en Adriaan, dat za terdag 2 en zondag 3 oktober in Soest en maandag 4 oktober in Soesterberg een aantal voorstellingen zal verzor gen, heeft bij de burgemeester een hoeveelheid vrijkaarten achtergela ten. Burgemeester heeft er een pas sende bestemming voor gevonden. Hij heeft de vrijkaartjes toegezonden aan het Medisch Kindertehuis KINABU in Soesterberg, de Verpleeginrichting Nieuweweg, het Van Arkel Instituut en de Lindenhof. De voorstellingen in Soest vinden plaats op het evene mententerrein aan de Koningsweg en in Soesterberg op het terrein aan de Banningstraat. wij verblijven daar niet voor is aan gewezen. Het is hopelijk wel duidelijk dat het ons helemaal niet om kampe ren gaat, maar dat wij op deze wijze onze verontrusting t.a.v. de huidige wapenwedloop onafgebroken ken baar maken. Dus blijven wij staan op deze plek en roepen wij alle vrouwen op om ons te steunen door hier naar toe te komen of door middel van politieke partijen, van B. W. van Soest, de Raad van State en het Ministerie van Defensie te eisen dat we hier mogen blijven. Intussen gaan wij door! w.g. "Vrouwenvredeskamp" (inzender bij de redaktie bekend) De Afdeling Baarn-Soest e.o. van het ICTO zou graag nog even terug willen komen op het artikel in de Soester Courant van verleden week met het opschrift „Pittige discussie tussen IKV en ICTO" (Pag. 19). Allereerst de uitspraak dat „volgens het ICTO oorlogsvoorkoming het best wordt gediend wanneer de dreiging met de grote (strategische) kernwa pens blijft bestaan". In dit verband behoeven wij alleen maar te wijzen op onze naamInterkerkelijke Comité voor tweezijdige ontwapening. Het ICTO is tegen plaatsing van kruis raketten als Genève ons dat mogelijk maakt. Hierbij merken wij nog op dat wij in geen geval losgeweekt willen worden uit de NAVO, zoals het IKV dat voor ogen staat en dat wij altijd bereid zullen blijven om te luisteren naar de Amerikanen (onze bevrijders) en met hen samen te werken. Over de IKV spreekster wordt na de korte informatie in de aanhef van het artikel verder niets meer medege deeld, maar onze IKV gastheren me nen er wel goed aan te doen snerende opmerkingen te maken over de ICTO gastspreker, terwijl de zinvolle infor matie die was verstrekt voor het arti kel totaal werd verzwegen. Verder meent men nog 7 paragrafen te moeten wijden aan de gevaren van de nucleaire wapens, wat in een aankondi ging van een discussieavond (welke aankondiging geheel neutraal zou wor den gehouden zoals men ons had be loofd) totaal irrelevant is. Wij willen niet nalaten hierbij te ver melden dat de heer Aad Post van het IKV (die niet van de strekking van het artikel op de hoogte was zoals hij zei) na lezing begrip had voor onze ver ontwaardiging. Hij heeft ons dezelfde avond nog een zeer goed artikel ter inzage gegeven zoals het in de Baarn- sche Courant van vrijdag 17 september is verschenen en waarop wij geen enkele aanmerking hadden. Wij hebben dit bijzonder op prijs ge steld. Jammer dat het kwaad in de Soester Courant reeds was geschied. Werkgroep ICTO - Afd. Baarn-Soest e.o. Postbus 351 3740 AJ Baarn. en groeperingen bijeen te brengen, die zich met bovenvermelde proble matiek bezighouden, wil het IKV pro beren de Soester bevolking duidelijk te maken dat de belangrijkste wereldpro blemen allemaal met elkaar samen hangen. Ook wil zij de mensen ervan bewust maken dat veranderingen niet ver wacht moeten worden van politici en wetenschappers, maar vanuit de basis, dus de volkeren zelf zullen moeten worden bewerkstelligd. Dit schept een grote verantwoordelijk heid voor eenieder van ons en dwingt tot het maken van keuzes. Deelnemers zijnAmnesty Internatio nal, Vrouwen voor Vrede, het Vrouwen Vredeskamp, Kerk en Vrede, Vrouw, Kerk, 2/3 Wereld, Wereldwinkel Baarn, Basisgroep Baarn/Soest, IKV, de Friedensinitiative groep uit Soest BRD, de Stroomgroep en Soestdijk geen Stankwijk. Feest Omdat deze zaterdag tevens de afslui ting vormt van-de Vredesweek, zal de markt een feestelijk karakter dragen, waartoe een aantal artiesten uitge nodigd zijn. Het programma ziet er als volgt uit: 11.00 uur Annemarie Grajetzky van de Soester Friedensinitiative laat een duif op als startsein van de markt. 11.30 uur: Poppenkast 12.00 uur: Gaat jetever (cabaretgroep) 13.00 uur: Poppenkast 14.00 uur: Het Amersfoorts Trapthea- ter. Voorts kunnen de kinderen grabbelen en ballen werpen. Koffie, koek, fris drank en popcorn zullen eveneens in ruime mate aanwezig zijn. Een feest zonder mensen is geen écht feest. Het IKV hoopt daarom dat u allemaal naar de markt komt om er wat op te steken, er wat van mee te nemen en er met elkaar een gezellige dag van te maken! Naar schatting honderd mensen heb ben afgelopen maandag in het kader van de Vredesweek een discussieavond over de verschillen tussen het IKV en zijn gematigde tegenhanger het ICTO in het Griftlandcollege bijgewoond. Het ICTO staat voor Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening. Centraal thema was „Kerk tussen IKV en ICTO". In het Griftlandcollege trad voor het IKV op mevrouw Greetje Witte-Rang, terwijl het ICTO werd vertegenwoordigd door drs. J. A. E. Vermaat. Harde woorden vielen er niet op deze ietwat matte thema-avond. Men was opvallend lief voor elkaar. Dit had onder meer tot gevolg, dat de verschil len tussen beide vredesorganisaties niet altijd even duidelijk uit de verf kwamen. De strakke leiding van ge spreksleider ds. Kloek - er mocht niet worden geapplaudiseerd, interrupties door het publiek in de zaal waren niet toegestaan en vragen aan de twee forumleden mochten uitsluitend schrif telijk worden gesteld maakte een spon tane discussie vrijwel onmogelijk en werkte het langs elkaar heen praten in de hand. Volgens de organisatoren was het der halve ook meer een bezinnlngsavond kan een echte discussieavond. Be grip voor eikaars standpunten stond voorop. Het is beslist niet de intentie van deze avon dat IKV en ICTO me kaars zienswijzen inzake het kernwa- penvraagstuk gaan opdringen, aldus de organisatoren. Je vraagt je af wat het directe nut van zo'n thema-avond dan is en of dat de helderheid omtrent de marges tussen IKV en ICTO jegens de publieke opinie wel ten goede komt. Nu had de avond veel weg van een eerste poging tot dialoog tussen beide componenten, maar zonder inhoud. Dialoog om de dialoog. In zijn openingswoord typeerde ds. Kloek deze thema-avond in het Grift landcollege als de „Avond der ver zoening". Kloek wees op de toenemen de polarisatie binnen de kerken als het gaat om het oorlogsvraagstuk. Praten over de vrede in de Vredesweek lijkt allengs bijna onmogelijk te worden, zo merkte ds. Kloek op. Vandaar deze avond met IKV en ICTO om te tonen dat het best anders kan. Afgezien van de vraag of „verzoening" of duidelijk heid betekent, gaf de heer Kloek hierna het woord aan de beide forumleden. Mevrouw Witte-Rang, theologie en lid van het IKV, betoogde in haar inleiding dat de IKV-leus „Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland" de impasse wil doorbreken van de uitzichtloze onderhandelingen over vermindering van het aantal stra tegische kernwapens (Genève) tussen Oosten West. Zij is van mening dat het wapenoverleg in Genève eigenlijk een farce is en uitsluitend bedoeld is om de volkeren de indruk te geven, dat er toch wat gebeurt. Genève misleidt de mensen, we worden bedrogen, aldus Greetje Witte-Rang. Volgens mevrouw Rang wil het IKV middels eenzijdige stappen komen tot tweezijdige ontwapening. Doorgaan met de kernwapen wedloop acht zij hoogst onverantwoord (het gaat ten koste van de Derde Wereld) en het leidt bovendien tot apathie en passiviteit bij de volkeren. Is er eigenlijk wel 37 jaar vrede in de wereld? Tenslotte pareerde Witte-Rang aantijgingen van het ICTo als zou het IKV geen Beraad meer zijn. Ons uitgangspunt is wel degelijk nog steeds de Bijbel; de profeten wijzen ons op het onrecht in de wereld. Het IKV poogt in zijn bescheidenheid daar wat aan te doen, aldus mevrouw Witte- Rang. Ook verwees zij naar het grote aantal publicaties over Bijbel en Evan gelie, welke het IKV de laatste jaren heeft uitgegeven. Totalitair De ICTO-spreker drs. J. A. E. Ver- maat. politicoloog en medewerker van de Evangelische Omroep, gelooft daa rentegen niet in eenzijdige ontwa peningsstappen. De belangrijkste vraag voor het ICTO is: hoe voor komen we een atoomoorlog? Eenzij dige stappen vergroten de kans juist op oorlog, zo neemt Vermaat. Hij maakt in zijn analyse inzake het kernwapen- vraagstuk een scherp onderscheid tus sen democratische en totalitaire syste- De bewonerscommissie "De Akkeren" heeft onlangs het gemeentebestuur gevraagd een speelvoorziening/trap- veld aan te leggen in de omgeving Speenkruidstraat/Dalweg. Het college van burgemeester en wethouders heeft de bewonerscommissie geant woord dat bedoeld terrein zich er niet voor leent. Er hoeft maar één mistrap te zijn en de bal komt op de openbare weg. Een heesterbeplanting er om heen lost ook niet alles op. Het uit zicht wordt dan namelijk belemmerd. Het college heeft de bewonerscom missie gewezen op het speelveld in de wijk Honsbergen dat slechts op 300 meter van De Akkeren ligt. Geïnteresseerden kunnen in het ge meentelijk INFOrmatiecentrum ken nis nemen van de tekeningen van het nieuw te bouwen Winkelcentrum Overhees. Het betreft hier zowel de oude situatie als de nieuwe die tot stand is gekomen na de inspraak van de bevolking. Het ligt in de be doeling dat in april volgend jaar de start gemaakt wordt van het winkel centrum en dat de oplevering zomer 1984 zal zijn. men. Ook de Noord-Zuid dialoog tussen rijke en arme landen kan je niet loszien van de totalitaire systemen in de wereld. Volgens drs. Vermaat kan en mag vrede niet wortelen in ongerech tigheid. „Voor vrede is veiligheid no dig, zelfs met kernwapens", aldus de ICTO-spreker. Vermaat vindt dat vre de niet alleen liefde kan betekenen, maar dat vrede ook beschermd moet worden. Met een litanie van theologen en filo sofen geeft de heer Vernaat tenslotte nog een uiteenzetting over de gevaren van het pacifisme. Blijkens drs. Ver maat onderkent de pacifist de wereld problemen niet. Hij (de pacifist) wijst alle geweld af en „vlucht derhalve voor de problemen" en wil de gevolgen van zijn op zich goedbedoelde daden niet inzin. De pacifist verzwakt de staat en maakt ons dus weerloos. Daarenboven, aldus Vermaat, zullen er altijd oor logen blijven. Het kwaad zit nu een maal in de natuurlijke geneigdheid van de mens. Bij het pacifisme moet je een onderscheid maken tussen individuele en collectieve ethiek. Het ICTO wil de goede banden met de Verenigde Staten handhaven. Voorts houdt het ICTO vast aan de zogeheten nul-optie en acht zij onderhandelen met de Sovjet-Unie de minst slechte keus. Volgens Vermaat is Rusland echter niet bereid tot serieuze onder handelingen over wapenvermindering. Bovendien spelen de acties van het IKV tegen de Amerikaanse kruisra ketten de Russen alleen maar in de kaart. Uitsluitend door te dreigen met nieuwe kernraketten kunnen we de Sovjet-Unie alsnog dwingen tot de on derhandelingstafel en de ontmanteling van de SS-20 wapens, aldus drs. Ver maat. Socialisme Mevrouw Witte-Rang uitte haar ver bazing over het feit dat het ICTO weliswaar uitgaat van de Bijbel en God, maar toch meent te mogen drei gen met kernwapens. Volgens Witte- Rang laat het ICTO zich meer inspire ren door de Russische dreiging dan door het Evangelie. Benevens ageert het ICTO sterker tegen het IKV dan tegen de kernwapening, aldus Greetje Witte-Rang. Drs. Vermaat stelt daar tegenover dat het IKV zich laat leiden (althans die indruk wekt) door het socialisme, en niet door de Heilige Schrift. Hij vraagt zich af waar de wortel van het kwaad, van de kern wapenwedloop zit. Volgens het IKV is dat bij het kapitalisme, zo gelooft Vermaat. De Russische drei ging ziet hij als een stuk realiteit. Daarom hoeft het Westen, aldus Ver maat, niet alles te pikken van de Sovjet-Unie. Door vast te houden aan het middel „dreigen" jegens de ander, handhaaft het ICTO het vijands-denken, het vij andsbeeld en dat heeft de afgelopen 37 jaar alleen maar tot nog meer kern bewapening geleid in de wereld, werpt mevrouw Witte-Rang tegen. We moe ten nu echt een andere weg op. Greetje Witte-Rang wijst erop dat de wortel van het kwaad primair ligt in het vast houden aan ons eigen belang. Jezus roept ons echter op tot ommekeer. Mevrouw Witte-Rang: „Als het IKV- voorstel al idealistisch is, hoe utopisch is Jezus boodschap (die nog veel radi- kaler is) dan wel!". Het argument dat de mens nu eenmaal tot het kwade neigt, is en wordt te vaak als veront schuldiging gebruikt om dan maar niets te hoeven doen tegen de kernwa- penwedioop, aldus Greetje Witte- Rang. Zij weerlegt overigens dat het socialisme de inspiratiebron zou zijn van het IKV. „Het geloof in Jezus is onze inspiratiebron". Dominee Kloek stelde als gesprekslei der de vraag aan beide organisaties, dat er toch grenzen zijn of behoren te zijn aan de kernbewapening. De ker ken mogen hierover niet zwijgen. He laas bleef een groot aantal schriftelijk Ingediende vragen onbeantwoord lig gen, omdat de beide forumleden te vaak onderling met elkaar in discussie gingen. Jammer, want hierdoor bleef de inbreng van het publiek in de discussie onder maat, dat de ietwat matte sfeer tijdens deze thema-avond enigszins verklaart. Adriaan Slooff y

Soester Courant | 1982 | | pagina 9