"Wapent*verleg in Genève noopt ons juist tot vredesmars Soesterberg Soester Friedensinitiative" sloten vredesweek succesvol af Goedgevulde Open Dag van Vrouwen voor Vrede in Soest IKV Soestschuilkelder aan de Birkstraat zinloze dwaasheid Annemarie Grajetzky opende vredesmarkt IKV 611 Grootste gevaar is de gedachte dat een kern oorlog te overleven valt" Her leve m Organisatoren demonstratie: Biografie-cursus in Soest 'HARTJE-ZUID' 11 Soes ter Courant van woensdag 29 september 1982 11 "Als we het volste vertrouwen hadden in de wapenonderhandelingen in Ge nève dan zouden we deze demonstra tie in Soesterberg tegen de kernraket ten niet opnieuw hoeven te houden. Helaas is het een feit dat in Genève niet echt over geleidelijke atoomont wapening wordt gesproken. Integen deel. door de onderhandelingen in Genève wordt de ontwikkeling naar nucleaire vechtwapens zelfs sterk be vorderd en dat vergroot de kans op een kernoorlog. Het wapenoverleg in Genève noopt ons juist tot het weer houden van een vredesmars in Soes terberg", aldus de organisatoren. IVIaar wat is dan waar van de kritiek die de tegenstanders van het IKV uiten, dat betogen tegen de kruisra ketten de onderhandelingen in Genève in gevaar brengen? Eerst een paar nuchtere feiten. Sinds 1945 zijn er minstens 6000 officële be sprekingen geweest over ontwapening en wapenbeheersing. Er is echter vrij wel niets bereikt. Van 1947 tot 1977 stegen de wereldwijde uitgaven voor de bewapening van 74 miljard naar 270 miljard dollar. Alleen al dit gegeven geeft aan dat ondanks alle di plomatieke drukte de kernwapenwed loop gewoon is doorgegaan. Een folder van de Verenigde Naties zegt het zo: "Het is veel goedkooper om in mensen en leven te investeren dan in wapens en dood. Zelfs een kleine verminde ring van de militaire uitgaven zou al veel doen om de problemen van het leven te helpen oplossen. Het te water laten van een atoomduikboot kost net zoveel als 450.000 huizen bouwen. En slechts èèn bommenwerper is al even duur als een wereldwijde campagne tegen de pokken gedurende 10 jaar (waarvoor geen geld beschikbaar is). Veertig procent van de wetenschap pers die de wereld momenteel heeft, zijn op één of andere manier bij de bewapening betrokken". Het is nauwe lijks te geloven, maar toch waar. Niet meer, maar beter In 1981 werd over de volgende ontwa- penings- en wapenbeheersingsvoor- stellen onderhandeld: verbod van alle militaire atoomproeven, verbod op het bezit van chemische wapens, verbod van stralingswapens, veilig heidsgaranties voor landen die geen atoomwapens bezitten, wederzijdse troepenvermindering in centraal Europa, vermindering van het aan tal Eurostrategische wapens. Een hoopvolle ontwikkeling? De realiteit is echter anders. Want ondans deze. on derhandelingen wordt het kernwapen- arsenaal flink uitgebreid: MX-raket ten in de Verenigde Staten, atoomduik boten in Groot-Brittannië, neutronen bommen voor Frankrijk.)'SS-iÖ' ra ketten in Oost-Europa, F-16 straalja gers in Nederland enzovoort. Ook de zogeheten SALT-besprekingen over beperking van intercontinentale raketten tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben het vernieti gingsarsenaal niet verminderd en de verdere ontwikkeling van kernwa pens geen strobreed in de weg gelegd. Tot deze conclusie komen twee leden van de commissie internationale zaken van Pax Christi. Zij hebben hun bevindingen inzake Genève neer gelegd in een rapport over wapen onderhandelingen en zijn van mening dat ontwapening alleen nog mogelijk lijkt middels éénzijdige stappen. Als de geldigheidstermijn van SALT-I in 1982 namelijk afloopt, aldus de samen stellers van het rapport, zullen beide supermogendheden in staat zijn elkaar 100 maal te vernietigen. Bij onderteke ning van het SALT-verdrag 1972was dit 'nog slechts' 50 maal. Bovendien was bij het afsluiten van SALT-1 het voorgestelde maximum aantal kernwapens nog niet eens gehaald. Volgens de commissieleden betekent dit, dat SALT-I een verder gaande uit breiding van de aantallen interconti nentale raketten legaliseerde. Ook op kwalitatief gebied worden de kernwa pens verbeterd en schrikwekkender. Het gaat tegenwoordig in de kernbewa pening blijkbaar niet meer om "zoveel mogelijk", maar om "zo goed moge lijk". Vrijwel alle nieuwe kernkoppen hebben namelijk per atoomkop meer dere explosiekrachten. De super machten kunnen dus met minder daarom meer doen. De nieuwe kruis en SS-20 raketten in Oost en West hebben door hun grote precisie ty pisch een gevechtsfunctie. voor de NAVO onacceptabel, om dat de afschrikkingsideologie van het westen juist berust op de onbe rekenbaarheid van het tijdstip van inzet van kernwapens. De Amerikaanse eis van verifieer baarheid ter plaatse bij ontmante ling van kernwapens. Voor de Rus sen is dit onaanvaardbaar, omdat ze bevreesd zijn dat hierdoor Ame rikaanse spionnen het land in worden gehaald. De Amerikaanse nul-optie in Ge nève: de Sovjet-Unie wordt ge vraagd alle circa 650 SS-4, SS-5 en SS-20 raketten te vernietigen in ruil voor het niet-plaatsen van 572 kruis- en Pershingraketten. Voor de Russen onaanvaardbaar, omdat het VS-voorstel de NAVO-kern- machten Engeland en Frankrijk buiten beschouwing laat. Zo kan één Britse atoomduikboot met zes tien Polarisraketten aan boord tenminste 160 doelen in de Sovjet- Unie in èèn klap vernietigen. De Westduitse generaal Bastian trekt een vergelijking tussen de stationering van nieuwe kernwapens in West-Euro pa en de plaatsing van Russische ra ketten op Cuba in 1962. Éénzijdige stappen De samenstellers van het Pax Christi- rappart menen dat duidelijk is aange toond, dat onderhandelingen in Genève niet tot ontwapening hebben geleid en ook niet zullen leiden. Zij stellen: "De onderhandelingen zijn slechts een pro pagandamiddels van de super machten. Door sluw te manoeuvreren wordt de tegenpartij aan de publieke opinie voorgesteld als zijnde niet be reid tot ontwapening. Als de tegenpar tij geen vredelievende bedoelingen heeft, moet men zich dus wel verder bewapenen. Of men sluit enkele niets zeggende verdragen, waarmee men zich in de rij der vredeswerkers meent te mogen scharen en zodoende kritiek op het eigen beleid ontvlucht", aldus de samenstellers. Ontwapeningsonder handelingen zijn tot retorica verwor den omdat ze geen succes hebben behaald. En ze zijn succesloos, omdat men vast blijft houden aan het mili taire evenwichtsdenken. Volgens de twee commissieleden wordt het aan schaffen van nieuwe kernwapens steeds gerechtvaardigd door te wijzen naar de achterstand die men heeft op een ander. "Dit heeft onder meer ge leid tot ongeveer 10.000 kernraketten voor het "Europese strijdtoneel" en dat, terwijl 1200 voldoende zouden zijn om de totale Europese stadsbevol king te doden. Er zijn meer wapens inzetbaar dan noodzakelijk om de vij and af te schrikken. Voor een afschrik- kingsbeleid is geen evenwicht nodig. Alleen dreiging met een onaanvaard bare schade is voldoende", zo laten de commissieleden weten. En zo vervolgden zij: "Omdat de even- wichtsdoctrine een achterstand op be- wapeningsgebied verbiedt, kan geen van de partijen als eerste beginnen met ontwapenen. En omdat elk even wicht in de bewapening slechts van tijdelijke aard is, moeten beide par tijen continu doorgaan met het verbe teren van hun afschrikkingsarsenalen, anders krijgt de tegenstander een voorsprong". De samenstellers van het rapport ge loven dat zolang deze evenwiehtsdoc- trine de wapenonderhandelingen blijft overschaduwen, het hoogst onwaar schijnlijk is, dan onderhandelingen tot wapenvermindering zullen leiden. De commissieleden: "Typerend is voor de officiële benadering (in Oost en We'st) dat steeds twee denkniveau's door el kaar worden gehaald: het denken" over wat nodig is voor oorlogvoering met kernwapens en het denken over wat nodig is voor ontwapeningsonderhan delingen. Wie voor die twee vragen een antwoord weet, moet wel tot de conclusie komen dat er voor oorlog voering teveel is en voor ontwapening te weinig. De ontwapeningsonderhan delingen worden zo logischerwijs tot een voedingsbodem voor nieuwe bewa peningsargumenten' Soesterberg De organisatoren van de Soester- berg-mars op zaterdag 9 oktober gelo ven derhalve dat Genève genoeg aan leiding geeft om opnieuw de straat op te gaan om te betogen tegen de kern raketten. Zij menen dat er voldoende ruimte is in de arsenalen in Oost en West, dat er jaren éénzijdig kan wor den ontwapend alvorens het zogeheten afschrikkingsevenwicht in gevaar komt. Vandaar het motto van de demonstratie: "Ons geluid: kernwa pens Nederland uit, neen tegen NAVO- dubbelbesluit' Adriaan Slooff ZATERDAG 9 OKTOBER 1982 14.00 UUR VERTREK: KONTAKT DER KONTINENTEN (AMERSFOORTSESTRAAT) MET SPREKERS, KABARET EN MUZIEK Nu de dagen korter gaan worden, de natuur aan het afsterven is, worden wij weer enigszins op onszelf teruggewor pen. De zomer met zijn zennepracht, zijn mooie natuurschoon, heelt ons positieve krachten gegeven. Met deze klachten gaan wij de winter door... Voor zommige mensen is dit jaargetij de een moeilijke tijd. Verschillende gevoelens kunnen naar boven komen, zoals eenzaamheid, frustratie, jaloe zie. Wat doen we met deze gevoelens, waar komen ze vandaan? We zouden moeten proberen deze negatieve ge voelens in positieve om te zetten. Maar hoe moeten we dit doen...? Door aan onszelf te werken. Vanaf 1 november, iedere maandag avond van 20.00 tot 22.00 uur, is er gelegenheid een biografiecursus te volgen, waardoor we meer inzicht in de loop van ons leven krijgen. Misschien zijn we door bepaalde nare voorvallen wel de rode lijn van ons leven kwijt, zitten we op een dood spoor. Bepaalde capaciteiten van vroeger zijn we ver geten. Door middel van schilderen en daar over praten nemen wij ons leven nog maals door. En juist door het schil deren staan wij meer stil bij bepaalde levensperioden, doorleven we de tijd meer. Men hoeft voor deze cursus absoluut geen schilderaanleg te hebben. Meer inlichtingen kunt U verkrijgen bijAnne Marie Huitema, tel. 21430. Opgave voor 10 oktober. een brok gezelligheid in Soest. Foto: Goos van der Wilt Uitzichtloos Op 30 november vorig jaar zijn in Ge nève de onderhandelingen over de middellange-afstandwapens in Europa begonnen. Deze onderhandelingen zijn een logisch vervolg op SALT-II, waar bij de verhouding tussen de Verenig de Staten en de Sovjet-Unie op het gebied van de strategische kernwa pens werden vastgelegd. Reeds na ze ven maanden onderhandelen liepen de besprekingen in Genève vast en be sloten de grootmachten in oktober een nieuwe poging tot bemiddelen te wagen. Deskundigen menen zelfs dat de onderhandelingen niet alleen muur vast zitten, maar dat ze nog niet eens echt zijn begonnen. Sinds juni 1982 is er bovendien nog een praatforum bijgekomen in Genève, namelijk de zo geheten START-besprekingen (Strate gie Arm Reduction Talks). De uitzicht loosheid van dit gebeuren wordt al aangegeven door het feit dat de Rus sische onderhandelaar Karpow gek scherend opmerkte, dat hij de komen de tien jaar vast niet werkloos zal worden. Het Russische beginsel van START is de bevriezing van de hui dige arsenalen. Maar de Verenigde Staten willen er niet aan, omdat de Sovjet-Unie dan weer een voorsprong zou hebben inzake de landkernmacht. Trucs Volgens het rapport van de twee com missieleden van Pax Christi is het op vallend bij verscheidene voorstellen en onderhandelingen, dat één van de su permachten regelmatig onderhande- lingsvoorstellen doet, waarbij hij bij voorbaat weet dat de tegenstander die niet zal (kunnen) aanvaarden. Het rapport geeft enige voorbeelden Het veelvuldige Russische aanbod aan de NAVO gezamenlijk te ver klaren niet als eerste kernwapens in een conflict in te zetten. Dit is Annemarie Grajetzky van de „Soester Friedensinitiative" opent de IKV-vredesmarkt met het loslaten van enkele tien tallen duiven. Een druilerige regen kon niet verhinderen dat Annemarie Grajetzky van de „Soester Friedensinitiative" afgelopen zaterdag met groot enthousiasme de IKV-vredesmarkt achter het VW-kantoor Soestdijk officieel opende. Een opening die tevens het einde inluidde van de vredesweek 1982. Volgens de organisatoren toch wel een succesvolle week, ook al viel de belangstelling van het publiek soms wat tegen. Maar zolang de wapenwedloop elke dag doorgaat, aldus het IKV, zolang moeten wij evengoed met ons vredesweek elke dag doorgaan. Annemarie Grajetzky stond aan het hoofd van een twaalfman sterke dele gatie van de Friedensinitiative" uit het Westduitse Soest, welke in de vredesweek een tweedaags werkbe zoek aan het IKV heeft gebracht. Zaterdagmorgen j.1. opende zij met het loslaten van enkele tientallen duiven de vredesmarkt. In haar openings woord dankte mevrouw Grajetzky het IKV voor de deelname aan de vredes week door de „Soester Friedensinitia tive". Voorts betoogde zij: „Met deze vredesmarkt heeft het IKV het oorlogs- vraagstuk deze week in Soest tot cen traal thema gemaakt. Laten wij de kernwapenproblematiek overal tot the ma maken: thuis, onder onze kennis sen en vrienden, op ons werk, op school, in de kerken, in de politieke partijen en overal in Soest, omdat wij niet vernietigd willen worden in een atomaire holocaust. Wij zeggen neen tegen deze gevaarlijke bewapenings politiek, die Europa in een slachtveld kan veranderen". Aldus Annemarie Grajetzky. Het slechte weer werkte een grote opkomst van het publiek bepaald niet in de hand. Toch heerste er een goede sfeer op de vredesmarkt. Zo genoten de kinderen erg van het door Els Smede- ma en Tineke Dorr opgezette poppen kastspel. In de middag traden voorts op de cabaretgroep „Gaatjetever" en het Amersfoorts Traptheater. Met na me het Traptheater oogstte bij jong en oud groot succes met het nummer „Waar is het gevaar". Een tekst daar uit: „Volgens meneer Oosterling komt het gevaar uit het westen; volgens meneer Westerling echter komt het gevaar uit het oosten". De vredes markt werd om drie uur afgesloten. Later in de middag brachten een aantal leden van de Duitse „Friedens initiative" een bezoek aan het Vrou- wenvredeskamp in Soesterberg. Ook lieten zij zich informeren over de (mogelijke) nucleaire activiteiten op de luchtmachtbasis Soesterberg. De vredesweek '82 in Soest eindigde met een avondvullend muzikaal pro gramma in het Griftland College. Met als onderwerp „oorlog en vrede, in tekst en muziek" trad onder leiding van Tjalling Roosjen de speelgroep Open Hof op. Fraai en indrukwekkend waren het clavecimbelspel van Roos- jen en de declamaties van Annemarie Grajetzky en Heieen Post. Ruim zes tig mensen woonden de avond bij. Zondagmorgen woonde de „Soester Friedensinitiative" een dienst bij in de gereformeerde Wilhelminakerk, welke werd geleid door dominee Land. In de middag was er nog een uitstapje naar de Soester duinen, waarna de afvaar diging van de „Friedensinitiative" weer huiswaarts vertrok naar het Westduitse Soest. Duitse vredesweek Zoals bekend was dit werkbezoek van de „Friedensinitiative" in de vredes week aan Soest-Nederland een gevolg van een eerder bezoek dat het IKV dit jaar bracht aan het Duitse Soest. Een zevenman sterke delegatie van het Vredesberaad bezocht met Pinksteren (29-30 mei) namelijk de „Soester Frie densinitiative" in de Bondsrepubliek. De IKV-ers namen destijds deel aan de vredesmaand bij onze Oosterburen. Deze eerste reis van het IKV naar het Duitse Soest had toen een oriënterend karakter met de intentie om geleidelijk tot een nauwere samenwerking te ko men tussen de beide vredesorganisa ties. Reeds vorig jaar oktober werden de eerste contacten gelegd tussen de IKV- kern Soest en de „Soester Friedens initiative". Directe aanleiding hiertoe was de massale vredesmarsen in het najaar van 1981 in de diverse Europese hoofdsteden. Inmiddels zijn de con tacten tussen beide vredesgroepen ver der uitgebouwd. Het werkbezoek van de „Friedensinitiative" aan Soest-Ne derland in de vredesweek was daarvan een direct gevolg. IKV en „Friedens initiative" zijn van mening dat bij een internationalisering van het kern wapenprotest op lokaal niveau een goede onderlinge samenwerking van essentieel belang is. In de afgelopen vredesweek heeft de delegatie van de „Friedensinitiative" derhalve het IKV uitgenodigd voor deelname aan de Duitse nationale vre desweek (7-17 november) in het stadje Soest. Het vredesberaad heeft de invi tatie aangenomen. Adriaan Slooff Foto: Herman van Dam Hoogtepunt van de Open Dag die de Soester Vrouwen voor Vrede vorige week ter gelegenheid van de Vredesweek hielden was de stille tocht naar de in aanbouw zijnde schuilkelder, op de hoek van de Birkstraat en de Van Lennep- laan. Een zestigtal vrouwen - ook enige mannen trouwens - startte om 16.30 uur bij het Busstation Soest-Zuid, vanwaar onder begeleiding van de politie via de Soesterbergsestraat en de Eikenlaan werd gelopen. Voorzien van enkele spandoeken met als opschriften: "Kies voor het leven" en "Werk je ook al aan de vrede?" (het motto van de Open Dag) en artistiek uitgevoerde borden, waarop "licht", "lucht", "water" en "aarde" waren weergegeven, bereikte de optocht de plaats waar de schuilkelder ligt. Daar werden de spandoeken en de meegebrachte bloemen aan het hek bevestigd. Namens de Vredesvrouwen voerde Mi- bruik, ondervoeding, vrij van een mi Zeegers het woord. „Wij zijn in deze hier bijeengekomen om te demonstreren vóór het leven, tégen de vernietigende kernwapens. We hebben deze plek ge kozen omdat de schuilkelder een sym bool is van de maatschappij die ver trouwt op kernwapens voor haar vei ligheid. Het bouwen van zo'n schuil kelder gaat uit van de gedachten dat het hébben van kernwapens juist is, en het gebruik ervan mogelijk. Wij kiezen hier niet voor. Wij kiezen voor het leven. Daarheen is maar één weg: Vrede! yrede in de wereld,"legde Mimi Zee gers uit, „betekent dat mensen vrij zijn van onderdrukking, machtsmis- vervuild milieu en natuurlijk vrij van de alles bedreigende wapens; bedrei gend voor onze generatie en de ko mende. Voor het slagen van het kwaad is niets anders nodig dan dat goedwillende mensen niets doen," ci teerde zij Martin Luther King. "Daar om doen wij nu wél onze mond open. Deze kelder in Soest is fout! Wij wil len de kernwapens niet, wij willen deze belachelijke schuilplaats voor 2000 mensen niet Wij willen vrede. Nu!". Tenslotte riep zij de demonstranten op om mee te werken aan de vrede. De Open Dag was 's ochtends om tien uur ingeluid met het lossen van een honderdtal duiven op het pleintje van De Borg. "Deze duiven, die in vrij heid op hun doel afvliegen, symboli seren de manier waarop wij ons doel willen nastreven", aldus ElJy Ernst aan het begin van de dag. In een ge spreksgroep werden vervolgens le zingen gehouden over onderwerpen als: "de toekomst en onze kinderen", "bewapening" en "kernenergie en kerncentrales". De middag stond ge heel in het teken van het thema "Vredesopvoeding". Bovendien was er poppenkast voor de meegekomen kin deren. 's Avonds sloten de Vrouwen voor Vrede hun Open Dag af met een aan- tal spreekbeurten over diverse the ma's, samenhangend met het begrip vrede. Daarbij kwamen aan de orde: de vrouwenbeweging, de Derde We reld, de mensenrechten, de milieu beweging en de ontwapening. De ver schillende bijdragen werden afgewis seld met een optreden van Numa Mo- rais, een vrijheidsstrijdster uit Uraqu- ay, die een aantal liederen ten geho re bracht. Na de pauze werd er le vendig gediscussieerd over de ver schillende manieren en mogelijkheden die mensen hebben om op hun eigen manier aan de vred te werken. ronduit teleurstellend: er was er niet één komen opdagen. Na een korte uiteenzetting over de (uit)werking van atoomwapens schet ste Ten Barge de effecten van een kernaanval op Soesterberg. Een (be trekkelijk „licht") kernwapen van 200 kiloton op de vliegbasis - één Russische SS-20-raket heeft er drie aan boord - zou een onvoorstelbaar catastrofale uitwerking hebben. In één klap zou gemiddeld 759r van de bevolking bin nen een straal van ca. 8 km. rondom de basis worden gedood. In de daarop volgende dagen zou het aantal slacht offers nog aanzienlijk toenemen. „De materiële schade tart het voorstel lingsvermogen van ieder gezond mens aldus Ten Barge, die concludeerde dat een schuilkelder in Soest in een derge lijk geval volstrekt zinloos is. IKV-lid Mannus Schoppink ging dieper in op de Soester situatie. Een beperkte kernoorlog (waarin een schuilkelder misschien nog enig nut zou kunnen hebben) noemde hij onwaarschijn lijk. Elke kernoorlog in Europa zal trouwens een voor Europa onbeperkte zijn: het wordt weggevaagd, Hij noem de het onbegrijpelijk dat de gemeente Soest 2 miljoen uit de Rijkskas laat spenderen aan een schuilkelder die slechts 2% van de bevolking enige - twijfelachtige - bescherming kan bie den. Ook sprak hij tegen dat de schuil kelder de gemeente Soest „geen cent kost": jaarlijks vergt het onderhoud een bedrag van 7.500,-, hetgeen in het kader van de gemeentelijke bezuini gingsoperatie toch niet te verwaarlo zen is. Schuilkelders verlagen de atoomdrem pel. „In feite betekent het dat we in principe bereid zijn tot het voeren van een atoomoorlog. Het grootste gevaar van een schuilkelder is trouwens de gedachte dat een kernoorlog te over leven valt. dat de burgers de valse suggestie wordt opgedrongen dat het allemaal wel zal meevallen, en dat de aanwezigheid van kernwapens in Ne derland heel normaal is", aldus Man nus Schoppink. pe gemeente maakt zelf uit of zij een schuilkelder wenst. In een geval als dit kan Soest zich niet achter de rijksover heid verschuilen. De gemeente Soest heeft met de schuilkelder aan de Birk straat verkeerd gehandeld: het is een zinloze dwaasheid, gevaarlijk zelfs, en bovendien „weggegooid geld". Ais het de gemeente Soest werkelijk ernst is met de bescherming van haar bevol king zou zij zich beter kunnen inzetten voor een actieve vredespolitiek, waar door zij kan meehelpen een kernoorlog te voorkomen,'besloot Schoppink. Tenslotte kondigde Peter Rote namens de politieke werkgroep van het IKV- Soest aan dat er hard gewerkt gaat worden om een werkgroep van gezond heidswerkers van de grond te krijgen, die het schuilkeiderbeieid in Soest kritisch gaat volgen. Door het feit dat zij het deze avond massaal lieten af weten - er waren 200 uitnodigingen ver stuurd, aldus Rote - zal men zich bij het IKV niet laten ontmoedigen. De enii>e echte atoomvrije schuilkelder in Soest, in aanbouw op de hoek van de Birkstraat en de Van Lenneplaan, is in de afgelopen Vredesweek het voorwerp geweest van pittige kritiek. Eerder in de week was het bouwsel al steen des aanstoots" van de Soester Vrouwen voor Vrede, die er een protestde monstratie hielden, en donderdag was het de IKV-kern Soest die tijdens een matig bezochte voorlichtingsavond in het EHBO-gebouw het verschijnsel schuilkelders aan een kritische be schouwing onderwierp. Hoofdbezwaar van het IKV geldt vooral de vermeende veiligheid die een dergelijke schuil plaats suggereert. De avond, ingeleid door IKV-lid Frans Diks, bood een indringend program ma, waarin het probleem van de be scherming van burgers tijdens een eventuele atoomoorlog centraal stond. Allereerst konden de bezoekers kennis nemen van de gedramatiseerde tv-do- cumentaire „De stem", waarin een „eenvoudige huisvrouw" - gespeeld door Hetty Blok - de confrontatie aangaat met de bewapeningswedloop. Dat gebeurde door middel van inter views met o.a. CD A-fractie leider Lub- bers, NAVO-secretaris-generaal Luns, de polemoloog prof. Röling, pastor Jan ter Laak, die de vrouw uitlegden waar om de zaken waren zoals ze waren en wat zij zelf kon doen. Vervolgens werd het woord gevoerd door Richard ten Barge, van de Neder landse Vereniging voor Medische Pole mologie, een organisatie van artsen en andere gezondheidswerkers die zich kritische bezighouden met het bewa peningsvraagstuk. Ten Barge, erkend „schuilkelder-specialist", ging in op de buitengewone verantwoordelijkheid die juist in de medische wereld wordt gevoeld voor welzijn en gezondheid van de bevolking, een verantwoorde lijkheid die tijdens en na een kern oorlog op geen enkele wijze gestalte kan krijgen. „Zeker uit de medische sector moet het verzet tegen de wapen waanzin komen", aldus Ten Barge. In dat licht was de belangstelling van de Soester artsen een verpleegkundigen, die allen persoonlijk voor deze avond waren uitgenodigd (naast maatschap pelijk werkenden en geestelijken) dicht bij de grond en een andere keer vanaf een hoog standpunt werken. De grote kunst bij dit geheel is de soms zeer grote contrasten van het licht te overbruggen. Vooral de Kodacolor- films zijn hiervoor bijzonder geschikt. Deze foto werd gemaakt met een groot hoeklens op de camera. Hierdoor wer den de schermbloemen op de voor grond imposant afgebeeld en hield de fotograaf voldoende scherptediepte over om zowel voor- als achtergrond voldoende scherp op de foto te krijgen. Nu de bomen met hun moede groen de nazomer nog een laatste glans geven is er een goede tijd voor de fotografie aangebroken. De zomerbloemen hebben zaad gezet en het park is vol onverwachte vor men. Misschien vallen ze niet altijd direct op, maar wie er oog voor heeft, vindt de meest verrassende mogelijk heden voor het maken van bijzondere foto's. Bij het vinden van zo'n bijzonder onderwerp moet de fotograaf soms

Soester Courant | 1982 | | pagina 11