Dokter, heeft u iets tegen de bom? Hees 1 in het nieuwe pak Schaap Assurantiën tast in de beurs ontdek uw land! Cursussen door Franse docenten groot succes voor Alliance Frascaise Nu ook cursussen in Bussum! jjvöorvaÏÏenjl Kneusies er zijn veel mooie, gekke, interessante of grappige musea Dierenfeest op de kinderboerderij i Aanrijding onder invloed iN gevolgen van de straling zijn afhankelijk van de dosis die men oploopt. Een hoeveelheid straling die niet direct dodelijk is, richt vooral schade aan in weefsels waar snelle celdeling plaatsvindt. Eén van die weefsels is het beenmerg. Hier worden witte bloedlichaampjes gemaakt, die ons lichaam beschermen tegen gevaarlijke bacteriën. Als een mens een hoge stralingsdosis oploopt worden er geen nieuwe witte bloedlichaampjes meer aangemaakt. Hierdoor ontstaat Infectiegevaar. Zelfs de bacteriën die in je eigen lichaam aanwezig zijn kunnen dan de dood tot gevolg hebben In het beenmerg worden ook bloedplaatjes gemaakt. Bij een hoge stralingsdosis stopt ook de aanmaak van bloedplaatjes. Iemand, die gewond is geraakt, zal hierdoor te maken krijgen met slechte bloedstolling. Wat kan de medische wetenschap tegen deze gevolgen doen? In Nederland zijn er medici die zich sterk maken voor het ontwikkelen van geneesmiddelen die na een kernbomontploffing de mensen zou kunnden beschermen tegen infectiegevaar. Van veel vakgenoten is op deze houding veel kritiek gekomen. Want voor dergelijke maatregelen zou een goedgeorganiseerde gezondheids zorg noodzakelijk zijn. En daarvan zou in de chaos na een kernbomexpiosie geen sprake meer zijn. Bovendien zouden er toch niet voldoende ge neesmiddelen zijn voor iedereen. En wie moet dan geholpen worden als er geen onderscheid valt te maken tussen de mensen die nog te redden zijn en hen die ten dode zijn opgeschreven? Naast de directe invloed op aanmaak van witte bloedlichaampjes en de Opgevoerde brommer in beslag genomen Op de Van Weerden Poelmanweg werd een 24-jarige Amersfoorter door de politie aangehouden. Hij reed er op zijn bromfiets met een snelheid van zeventig kilometer per uur. De jonge man kreeg een proces-verbaal en moest zijn voertuig bij de politie ach terlaten voor een technisch onderzoek. KNIPTIP (g) Kijk, voor u met vakantie gaat, even uw filmcamera na. Dat voorkomt straks Teleurstelling. bloedplaatjes zal de straling ook op langere termijn gevolgen kunnen hebben. In de jaren na de explosie zullen veel mensen aan allerlei vormen van kanker kunnen overlijden. Bij veel mannen zal door de straling on vruchtbaar optreden, bij ande ren beschadiging van het zaad, waardoor kinderen krijgen niet meer mogelijk is. De verandering van het erfelijk materiaal van zaadcellen kan ook worden doorgegeven aan het nageslacht. Gedurende vele generaties kunnen dan de gevolgen van een atoomoorlog merkbaar zijn. Op 6 oktober is er op de kinderboer derij een dierenfeest van 14.00-17.00 uur. Alle kinderen mogen die middag hun eigen huisdier meenemen, zoals honden, poezen, vogeltjes, marmot ten, cavia's, konijnen, muizen, ham sters en schildpadjes. Er is een jury die kijkt of de dieren goed onderhouden zijn, ze goed luis teren, kunnen zingen, eigenaardig heden hebben e.d. soort dier net iets anders zijn. Kinderen die met hun huisdier willen komen moeten zich voor 2 oktober opgeven. Dit kan door even langs te komen of op te bellen (vragen naar Anja of Winif red Het wordt een gezellige middag, ook voor wie geen huisdier heeft. Het is altijd leuk om langs te komen en te kijken. Dit alles vindt plaats op de kinderboerderij „De Vrije Teugel", Vedelaarpad53, tel. 18136. STAANDE SLAPEN - Hoe kan een paard rechtop blijven staan als het slaapt? En is het waar, dat een olifant zelfs blijft staan als hij dood is? Antwoord: De poten van veel planten- eters, waaronder ook olifanten, bezit ten een heel ander spierstelsel dan wij. Daardoor kan de rechte stand zonder enige moeite worden vastgezet. Deze dieren rusten dan veel beter uit dan wanneer zij liggen. Als ze staan te slapen hebben de hersenen geen con trole over de spieren die de recht standige houding moeten waarborgen. Die taak wordt dan overgenomen door reflexen die van het ruggemerg uit gaan. Verslappen bepaalde spieren, dan weten deze dieren zichzelf tijdig op te vangen, zodat ze niet omvallen. Sterven ze, dan blijven die reflexen uit en zullen ze dus wèl ten val komen. Méér hierover kunt u vinden in het in teressante boekje ,,Paardenpraat" van W. Geldof, uitgave Het Spectrum, no. 2013 van de Prismareeks. Nederlanders zijn zegt men zuinig en ze bewaren graag iets. Dat is waarschijnlijk een van de redenen, dat er zoveel musea in ons land zijn. Per vierkante meter gerekend telt Nederland zelfs meer musea dan enig ander land. In totaal ruim 650 oftewel 1 museum per 21.000 inwoners. Musea zijn zelden saai of duf ook al wordt dat soms gedacht. Een mu seum is vaak mooi, soms gek, bijna altijd interessant en er zijn ook veel grappige musea. Laten we samen met u eens een snelle reis maken langs een aantal van de musea, die ons land telt. Het wordt een reis vol afwisseling. Die reis begint in Amsterdam, waar niet minder dan 52 musea zijn. Het Rijksmuseum met z'n beroemde Nachtwacht is het meest bekend, maar er is in Amsterdam ook het Wassenbeeldenmuseum van Ma dame Ti'.ssaud, waar u wandelt tus sen de groten der aarde. En in het Stedelijk Museum wordt vooral aandacht geschonken aan schilde rijen van moderne kunstenaars. Het land in Natuurlijk kunnen we niet alle mu sea noemen, die Nederland telt. Maar als we het land in gaan dan be ginnen we in het Westen van Fries land op de Aldfaers Erf-route. Op deze route van 'het erf van onze voorvaderen' bezoeken we een pracht van een oude boerderij, een grutterswinkel a la Anton Pieck en een antieke timmermanswerk plaats. Het zijn drie bijzondere mu sea in een prachtige streek. Veenarbeiders, de Bijbel en Van Gogh Een openluchtmuseum, gewijd aan de turfstekers: hun werk, hun zware leven en het veen zelf: u vindt alles daarover in het Veenmuseum in Bargér Compascuum. In Berg en Dal bij Nijmegen is de bekende Heilig Land-Stichting waar de naam zegt het al het oude land van de Bijbel tot leven komt. En in Hoenderloo op de Veluwe kunt u kennis maken met vooral het werk van een groot Nederlander: Vin cent van Gogh. Het museum is ge bouwd in het Nationale Park De Hoge Veluwe en u vindt er ook in de buitenlucht veel kunst. Stoomtram, oude meesters en tin Vanuit Hoorn, dat zelf wel een mu seum lijkt uit de Gouden Eeuw, rijdt u in een oude stoomtram naar Medemblik, waar het Stoommachi nemuseum zeker de moeite van een bezoek waard is. En Rotterdam om een ander voorbeeld te noe men is terecht trots op zijn Mu seum Boymans met een kostelijke verzameling oude meesters en mo derne kunst. Ook op z'n historische Museum 'De Dubbelde Palm boom', een oud pakhuis vol voor werpen, die op oude ambachten en beroepen betrekking hebben. En als u wilt zien hoe mooi tin kan zijn: stap eens binnen in het Zakkendra gershuisje ook in Rotterdam. Daar is ook het marine-museum 'De Buffel', ingericht in een marine schip uit de vorige eeuw. Ook voor de jeugd Er blijkt uit deze opsomming wel, dat musea er zijn voor iedereen en voor vele hobbies en beroepen. Vaak zijn ze ook voor de jongeren interessant; waar het onderwerp de jeugd minder aanspreekt, is vaak een extra element toegevoegd, waardoor ook jonge bezoekers zich kunnen vermaken, zoals dit bijv. door het Afrika museum in Berg en Dal, de Gouden Handen in 's Hee- renberg en het Arnhemse Open luchtmuseum is gedaan. Het Openlucht-museum in Arn hem... een aantrekkelijk reisdoel voor het hele gezin. Alles over 'het spoor' in voorbije tij den: dat geeft het Nederlands Spoor wegmuseum in Utrecht. Hier een co- pie van de oudste locomotief, de be kende 'Arend' die in 1839 de eerste trein heeft getrokken. Ideeën en tips voor ieder, die het eigen land beter wil leren kennen Deze rubriek kwam tot stand in samenwerking met het Nationaal Bureau voor Toerisme Dichtbij en het hele jaar Er zijn zoveel musea, dat er altijd wel enkele in uw eigen streek zijn te vinden. Bovendien zijn de meeste musea het hele jaar open en vaak zelfs in de weekeinden. Ook al wor den, door het verminderen van de subsidies, veel musea gedwongen om één dag per week te sluiten. En gelukkig vormt slecht weer geen belemmering om een museum te bezoeken; bij mooi weer trekken vooral de openlucht-musea, de pi- netums, botanische en beeldentui nen. Bijna alle musea zijn uitste kend bereikbaar per openbaar ver voer; zo heeft de NS een groot aan tal musea opgenomen in het pro gramma 'NS Dagtoerisme', een brochure die gratis verkrijgbaar is bij elk NS-station. Musea zyn voordelig Dank zij belangrijke subsidies is een bezoek aan een museum nage noeg altijd voordelig. Er zijn zo'n honderd en vijftig musea geheel gratis: de toegangsprijs voor de meeste musea ligt tussen f0,50 en f 3,50 voor een volwassene, waarbij kinderen en 65-plussers vaak nog tot 50% reductie ontvangen. De Museumkaart Een uitstekende mogelijkheid om veel musea te leren kennen is de zg. Museumkaart, die gratis toegang geeft tot zo'n tweehonderd Neder landse musea. Voor een jaarkaart moet een zegel worden gekocht, dat f 15,- kost (tot 26 jaar f 3,- en voor houders van een 65+ pas f 7,50). De kaart is dan geldig tot 31 december 1982. De Museumjaar kaart en het zegel zijn verkrijgbaar in een museum, bij de postkanto ren en bij de VVV-i-kantoren. Meer weten Wie meer wil weten van een groot aantal musea kan veel goede infor matie vinden in de brochure ,,'n Dagje uit met de kinderen?", die het Nationaal Bureau voor Toeris me heeft gemaakt in het kader van de campagne 'Lekker weg in eigen land'. Daarin staan de openingstij den, de toegangsprijzen, wat er te zien is en ook hoe je bij zo'n mu seum kunt komen. Deze brochure - bevat ook gegevens over vele ande re ideeën voor een dagje met de kinderen er op uit. Hij is verkrijg baar voor de bescheiden prijs van f2,95 bij VW-i-kantoren, bij ANWB kantoren en bij veel tijd schriftenwinkels. FOTOGRAFEREN IN MUSEA Fotograferen mag soms onbeperkt, maar in vele musea zijn er beperkin gen omdat er niet geflitst en/of met een statief gewerkt mag worden. Dat laatste vooral om opstoppingen in smalle paden te voorkomen. Wie in een museum wil fotograferen doet er dus goed aan dit even te vragen bij de ingang. Soester Courant van woensdag 29 september 1983 De belangstelling voor Frankrijk als vakantieland blijft toenemen. Jaarlijks brengen tienduizenden Ne derlanders hun vakantie in Frankrijk door. Het land heeft dan ook veel te bie den; een indrukwekkende cultuur; een wereldvermaarde keuken; een grote verscheidenheid aan landstreken, elk met een eigen sfeer en eigen gebrui ken. Reden genoeg dus om Frankrijk te bezoeken. Dat met de toenemende belangstel ling voor Frankrijk ook de belang stelling voor de Franse taal is toege nomen, is niet verwonderlijk. Kennis van het Frans geeft de mogelijk heid zich meer te kunnen verdiepen in alles wat Frankrijk te bieden heeft. Veel mensen hebben ervaren hoe pret tig het is met de plaatselijke bevol king van gedachten te kunnen wisse len en informatie te krijgen over ge bruiken en bijzonderheden van de streek. Door een goede beheersing van het Frans zal men zich snel minder „bui tenstaander" voelen. Cursussen op alle niveaus Deze toegenomen belangstelling voor Frankrijk en het Frans hebben er tevens toe geleid dat de cursussen van de Alliance Francaise du Gooi zich in een toenemende belangstel ling mogen verheugen. Begrijpelijk, want de Alliance Fran caise biedt cursussen op alle ni veaus. Er zijn vele mogelijkheden van cur sussen voor mensen die nog nooit Frans geleerd hebben (echte begin ners) tot een opleiding voor het „di plome de 1'université de Lille", con versatiecursussen, een cursus al gemene kennis van Frankrijk en een literatuurcursus op een hoog niveau. Een scala van mogelijkheden dus, zodat iedereen dié cursus kan volgen die het best bij hem of bij haar past. Het zal wel duidelijk zijn dat de Al liance Francaise zich niet uitsluitend richt op hen die Frans voor hun va kantie nodig hebben. Ook voor men sen die voor hun werk, bijvoorbeeld zakelijk, kontakten onderhouden met Frankrijk zijn de cursussen uiter mate geschikt. Franse docenten Wat de cursussen van de Alliance Fran? aise extra interessant maakt is het feit, dat alle lessen worden ge geven door bevoegde Franse leraren. Zij geven dus les in de taal waarmee ze zijn opgegroeid en waarin zij hun opleiding in Frankrijk hebben genoten. De cursisten van de Alliance Francai- se zijn tevens lid van de Vereniging Alliance Francaise du Gooi. Dit bete kent dat zij deel kunnen nemen aan alle door de Vereniging Alliance Fran- Caise du Gooi georganiseerde evene menten. Zo worden regelmatig lezingen georga niseerd over allerlei onderwerpen, zoals Franse wijn, een Franse land streek of andere interessante onder werpen, maar ook worden voorstel lingen van Franse artiesten georgani seerd (theater, zang, etc. Uit dit alles blijk' wel dat de Allian ce Francaise du Gooi geweldig veel te bieden heeft voor allen die belang stelling voor Frankrijk en de Franse taal hebben. Nu ook in Bussum Het is daarom ook een uitstekend idee te noemen om vanaf september, naast de bestaande cursussen in Hil versum, ook cursussen in Bussum te starten. De kosten van de cursussen bedragen 220,- cursusgeld per jaar. Voor boe ken moet op ongeveer 30,- per jaar gerekend worden. Voor dit geld ontvangt men lessen van eind september tot half mei met uit zondering van de normale school vakanties en is men lid van de Ver eniging van de Alliance Francaise du Gooi, met alle daaraan verbonden voordelen. In uitzonderingsgevallen, bijvoor beeld als meer leden van één gezin de lessen willen volgen, voor studen ten of voor cursisten voor wie de hoogte van het cursusgeld een onover komelijk bezwaar zou vormen, kan na overleg met de directrice een beta lingsregeling getroffen worden. Tel.: 035-62515 (alleen op werkdagen). jctie ïr ter drukt f :els De selecties van handbalvereniging BDC zijn door Philip Schaap Assurantiën uit Soest in de sportspullen gestoken. Zo bij het begin van het handbalseizoen een zeer gewaardeerde geste, die hopelijk voor beide partijen vruchten zal afwerpen. Dertig dames en heren zullen mede uit naam van Schaap hun beste beentje gaan voorzetten nu zij stuk voor stuk van een trainingspak en een sporttas zijn voorzien. Op de foto dankt BDC-voorzitter, de heer H. Duit, de heer Ph. Schaap voor zijn waardevolle geschenken. SPORT De feestavond was wat uitgelopen en eerst midden in de nacht keerde de familie huiswaarts. Alleen een schoonzus van ons kon dit niet, er was geen openbaar vervoer meer zo laat nog. Zelf rijden kon zij niet, en er was ook niemand die haar mee kon nemen. En zo waren wij het die haar te logeren kregen. Nu hadden wij al een overblijvertje, een vroegere buurvrouw van toen we nog in de begin jaren van ons huwe lijk waren. Ze woonde toen naast ons en had ons gezin zien groeien. Ook na het overlijden van haar man ble ven we bevriend met haar. En zo hadden we twee in de ouderdoms voorziening vallende weduwen ter overnachting. We hadden gedacht dat zowel Alie als Bets wat uit bleven slapen na het vermoeiende feest, maar reeds om acht uur in de morgen zaten ze beiden, aangekleed en wel, beneden in de voorkamer. En als goede gast heer kleedde ook ik mij aan en ging naar de keuken om thee te zetten. Nu stond de deur van de voorkamer op een kier, en zo kon ik de con- verstatie tussen de twee vrouwen volgen. En al is het ongeoorloofd om een gesprek af te luisteren, het was tenslotte in mijn eigen huis. En zo hoorde ik onze nicht aan Bets vragen, of zij nog had willen her trouwen. 'Ik niet, zei onze vroegere buurvrouw, ik sta op eigen Ijenen en kan mijzelf wel redden". „Ja, maar, hernam Alie, een beetje aan- aanspraak is toch wel gezellig, en ik zou er nog wel is over willen na denken". „Ach, zei Bets weer, je weet wat je hebt, en niet wat je krijgt". En alsof dit nog niet voldoende was, liet ze er op volgen: 'k Heb mijn huisje, mijn boeltje, en af en toe ga ik naar mijn kinderen om op de jongens te passen". „Nou ja, ging Alie verder, daar dien je dan voor; ook leuk! „Goed, kreeg ze ten antwoord, als je dan behoefte hebt aan iemand naast je, dan hou ik je niet tegen. Een mens z'n zin is een mens z'n leven. En misschien... je weet maar nooit". Daarop kwam Alie er eerlijk voor uit dat ze het gevoel had nog wel eens in kennis te raken. "Maar, voegde ze daar mistroostig aan toe. Weet je wat het beroerde is, ut benne altijd kneusies". Na het ongeluk met de kerncentrale bij Harrisburg in de Verenigde Staten, ontstond radioactieve neerslag in het gebied rond de centrale. Direct)werd toen een grote hoeveelheid kaliumjodide naar het gebied gebracht. De overheid wilde deze stof in een z.g. 'stralingspil' aan de bevolking geven. De werking van zo'n pil berust op het feit dat de schildklier van de mens lodium opneemt. Als dit orgaan nu veel lodium krijgt aan- geboden, dan neemt het geen lodium uit de omgeving meer op. En dat zou ook de bedoeling geweest zijn: de neerslag bevatte namelijk veel radioaktief lodium. Uiteindelijk heeft men toch afgezien van de verstrekking van deze pillen. Biedt deze bestralingspil wel een goede bescherming tegen de gevolgen van een ernstig ongeluk met een kerncentrale? Nee, want bij zo'n ongeluk komen vele radioaktieve stoffen vrij en het is onmogelijk om iedereen tegen al die stoffen te beschermen. De ontwikkeling van de stralingspil heeft medici op het idee gebracht om geneesmiddelen te gaan maken om de gevolgen van de ontploffing van een kernbom tegen te gaan. Als er een kernbom ontploft zullen de gevolgen vreselijk zijn. Vele mensen zullen direct de dood vinden door de hitte en de schokgolf. De straling die vrij komt kan binnen een half uur de dood veroorzaken. De Bij een aanrijding op de Amersfoortse- straat in Soesterberg bleken de be stuurders van beide wagens onder in vloed van alcohol te verkeren. Op de hoek van de Laan van Blussé van Oud Alblas kwam een 38-jarige inwoner van Soesterberg in botsing met een uit de tegenovergestelde richting naderende 45-jarige Amers foorter. De voertuigen liepen grote schade op. Beide automobilisten kre gen een rijverbod opgelegd, terwijl de Soesterberger bovendien zijn rijbe wijs moest afgeven. Hij bleek recidi vist te zijn. Een 63-jarige inwoner van Kortenhoef, die op het Nieuwerhoekplein rijdend in de richting Baarn, de aandacht van de politie trok door zijn zonderlinge rij gedrag, kreeg een rijverbod van acht uur opgelegd. Hetzelfde overkwam een 42-jarige automobilist uit Houten, die zich slin gerend over de Dalweg had begeven. Hij kreeg bovendien een proces-ver baal. Een 28-jarige Blaricumer werd we gens het gebruik van sterke drank op de Rijksweg aangehouden, toen hij zich met de auto huiswaarts begaf. IE iAARN Het eerste elftal van de voetbalvereniging Hees werd zaterdagmiddag j.1. in het nieuwe (trainings)pak gestoken. De pak ken zijn ter beschikking van de spelers gesteld door Machinefabriek Frejo, namens welke directeur F. de Zoete de pak ken overhandigde aan Hees-voorzitter D. Lazonder. Op de borst van de spelers prijkt nu in letters van bescheiden afme ting: Frejo Metaal Soest. Het royale gebaar van sponsor Frejo vermocht de Hees-spelers helaas niet voldoende te inspireren: de wedstrijd tegen plaatsgenoot SEC werd verloren.

Soester Courant | 1982 | | pagina 15