Redacteur Soester Courant J. J. H. A. Hoppenbrouwers beëindigt zijn actieve loopbaan Aad Post de komende man Zo gezien... f Soester apotheken overleggen over aangepaste medicijnen 5?8 |cKingh's f ^air fashion De Eekhoorn huizenkrant de Stadhouder Bezuinigingen teruggespeeld naar College 139 445 925 Woensdag 29 september 1982 61e jaargang no. 5 nieuwe leesseizoen? Commissie slikt procedurevoorstel niet: Nic van Dam kompleet in lederwaren SAMSONITE pluskollektie '82/'83 NIEUW Ca. 20% onder adviesprijs inm li iy ini Kip karbonade Honsbergen Honsbergen PALAMEDA MARINECLUB- SHERRY Honsbergen Jonge kaas Honsbergen BLOEM KOOL Honsbergen Familiezaakje Dozijnen dozen strafcorvee Collectevergunningen SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat47A, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per halfjaar f 12.— Buiten Soest per half jaar 24.— Verschijnt iedere woensdag Na ruim twaalf jaar zijn beste krachten te hebben gegeven aan het intensieve redactiewerk van de Soester Courant, gaat onze heer J. J. H. A. Hoppenbrouwers thans van een welverdiende rust genieten, door gebruik te maken van de mogelijkheid tot vervroegde uittreding. De heer Hoppenbrouwers heeft bij de Soester Courant een res pectabel aantal jaren achter zich, waarin hij de Soester Cou rant op een onafhankelijke, integere wijze heeft geredi geerd. Hij groeide mee met het "snel perskrant je" van toen naar de Soester Courant van nu van het grootdagbladformaat. De redactionele ontwikkelin gen die gepaard gingen met de evolutie van de Soester Cou rant heeft hij op bewonderens waardige wijze opgevangen en meebeleefd. Zoals waarschijnlijk elke re dacteur, heeft ook de heer Hop penbrouwers zijn specialiteit, die misschien ook wel als lief hebberij zou kunnen worden omschreven. De gemeenteraad met alles er op en er aan was voor hem een regelmatige re dactionele kluif, waaraan hij met bijzonder veel plezier werkte. Zijn maandelijkse on gezouten commentaar onder zijn pseudoniem "P. Ress" werd een veel gelezen en zeer gewaardeerde rubriek. Hij be schikte over een veeljarige kennis van zaken op het terrein van de gemeentepolitiek en al haar achtergronden, waardoor hij nogal eens door raadsleden met vragen werd benaderd. Na het afscheid dat het college van b. en w. nam van de oude raad op 1 september j.1., was het de burgemeester van Soest, mr. P. Scholten, die met veel lovende woorden en een cadeau afscheid nam van de heer Hop penbrouwers. Tot al weer een tiental jaren geleden was hij de grote animator achter de vele jaren in ons blad standgehouden ru briek "Soest toen, Soest nu", waarbij gebruik gemaakt werd van zeer oud fotomateriaal van het landelijke Soest in combi natie met recente opnamen van dezelfde plekjes. Van hem kwam ook het initiatief om we kelijks een deel van de Soester Courant van 50 jaar geleden te publiceren. De heer Hoppenbrouwers is gedurende al die jaren een zeer gewaardeerde figuur geweest, waarop letterlijk "heel Soest" een beroep deed als het om de kolommen van de Soester Cou rant ging. Hij gaat nu zijn aktieve loop baan beëindigen. Een loop baan, die naar zijn zeggen, het mooiste deel van zijn carrière heeft uitgemaakt. Wij, de overige medewerkers van dit blad, zijn hem dank baar voor datgene wat hij deed in het belang van de Soester Courant. Veel dank zijn wij mede verschuldigd aan zijn echtgenote, die hem door het vele avondwerk dat nu eenmaal gedaan moet worden, vaak heeft moeten missen. Beiden wensen wij nog veel activiteit toe voor de toekomst, op welke wijze dan ook. Morgenmiddag neemt hij af scheid van de overige mede werkers van Drukkerij Smit en de Soester Courant, in de kan tine van het nieuwe bedrijfs pand aan de Vanadiumweg te Amersfoort. Met het oog op de invoering van de door de minister van Volksgezondheid mevrouw Gardeniers, per 1 oktober a.s. verplichte lijst van medicijnen die door de ziekenfondsen niet meer mogen worden vergoed, hebben de gezamen lijke apothekers van Soest zich beraden op de nu ontstane situatie, die in een aantal gevallen mogelijk enige verwarring zou kunnen opleveren. derlandse Maatschappij ter bevor- Zoals bekend zal vanaf 1 oktober een aantal preparaten niet meer voor vergoeding in aanmerking komen, waarvoor in de plaats goedkopere (maar in het overgrote deel van alle gevallen even werkzame) middelen dienen te worden verstrekt. Daar naast is er een aantal medicijnen dat slechts voor vergoeding in aan merking zal kunnen komen, nadat het ziekenfonds daartoe vooraf schrif telijk toestemming heeft gegeven. Om de overgang van de oude naar de nieuwe situatie voor het publiek zo soepel mogelijk te laten verlopen, hebben de Soester apothekers de han den inééngeslagen en gezamenlijk een lijst van zoveel mogelijk vervangende preparaten samengesteld. Deze lijst wordt met de Soester huisartsen doorgesproken, zodat over de juiste voorschrijvingen geen misverstan den kunnen ontstaan. De lijst wordt in eerste instantie opgesteld door de apothekers, mede aan de hand van de adviezen van de Koninklijke Ne- Mede op aanbeveling van de heer Hoppenbrouwers zal het redactiewerk voor de Soester Courant worden voortgezet door de heer A. Post, welis waar geen geboren Soester, maar toch langgenoeg in onze gemeente wonend om zonder moeilijkheden de taak van de heer Hoppenbrouwers te kun nen overnemen. Reeds enige weken is hij door zijn voorganger ingewerkt en hoewel ook de heer Post "van de hoed en de rand" weet, zal het in de naaste toekomst voor hem nog even wennen zijn. Het adres van vertrouwen is van Rouwendaal gewis Bij ons hypotheekrente vanaf 9,6% J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Ook de heer Post zal het onaf hankelijke, neutrale karakter van onze Soester Courant in zijn vaandel hebben en wij ho pen, dat alle dorpsgenoten hem op dezelfde wijze zullen accepteren als zij dat deden bij de heer Hoppenbrouwers, die Post bij nog komende pro bleempjes nog wel even de oplossing aan de hand zal doen. Ieder, die wat dan ook, aan de Soester Courant kwijt wil, doet dat natuurlijk niet meer aan het privé-adres van de heer Hoppenbrouwers. Niemand zal zijn privé-nummer nog bellen voor redactiezaken, want zegt hij'geweest is geweest en weg is weg'. Degene die dat nog wel eens zullen doen, worden vriendelijk doch beslist door verwezen naar de nieuwe re dacteur, de heer Post, die per telefoon of persoonlijk te bereiken is op zijn redactie kantoor in het Soester Cou rantgebouw aan de Van Weede straat 47a. Het telefoonnum mer was, is en blijft 14152. Alle Soesters en de heer Post wens ik een prettige samen werking toe. De hoofdredacteur. dering der Pharmacie, de gezamen lijke apothekersorganisatie. De Soes ter apothekers vertalen deze adviezen naar de plaatselijke situatie. In een beperkt aantal gevallen zullen ziekenfondsverzekerden enig onge mak kunnen ondervinden van de nieuwe voorschriften. Gebruikers van medicijnen die na 1 oktober niet meer worden vergoed, zijn dan aange wezen op de voorgeschreven ver vangende middelen; wordt echter tóch de voorkeur aan het eerder ver strekte geneesmiddel gegeven, dan zullen zij dit zelf contant dienen te be talen. In die gevallen waarin een ge neesmiddel wordt voorgeschreven waarvoor de schriftelijke toestem ming vooraf van het ziekenfonds ver eist is en men geen vervangend mid del wenst af te nemen of contant af te rekenen, dient men het recept tege lijk met de schriftelijke toestemming van het ziekenfonds aan te bieden. Voor inlichtingen over het al dan niet vergoed worden van geneesmidde len kan men altijd in de apotheken terecht. De Soester apotheken rekenen van hun kant graag op de medewer king en het begrip van het publiek. Wie doet er een boekje open over het Kijk op pagina 9 EN DE GOEDKOPE BOEKENKELDER VAN WEEDESTRAAT/STADHOUDERSLAAN Reisbureau Gcrlh - TEL. 1 7699 De raadscommissie Algemene Be stuurszaken, die vorige week voor het eerst in haar nieuwe samenstelling vergaderde, heeft zich alleminst inge nomen getoond met de procedure-voor stellen van het College van B. en W. over de bezuinigingsoperatie en de be groting voor 1983. Unaniem was de commissie van mening dat het College het onmogelijke verlangde van de fracties, die op 15 oktober met concrete voorstellen zouden moeten komen over de keuze van de projecten waarop de ombuigingen moeten worden toege past. Een misverstand, was het oordeel van de heer Bolhuis (CDA). Dat de werk groep-bezuinigingen in haar verslag spreekt van ,,het doen van een keuze uit de projecten door iedere politieke groepering in de raad" mocht naar zijn mening niet zó worden uitgelegd als zou het College daarmee zijn uit geschakeld. B. en W. zouden concrete voorstellen doen, waaruit de raad een keus zou kunnen maken, aldus de heer Bolhuis. Bovendien beschikt het Colle ge over de grote deskundigheid van het ambtelijk apparaat, is dus veel beter geïnformeerd en neemt veel eerder kennis van de reacties die per 1 oktober van de zijde van de diverse verenigin gen en instellingen worden verwacht. Daar komt nog bij, vond de heer Bol huis, dat er wel érg weinig tijd zit tussen die le oktober en het tijdstip van 15 oktober, zodat de indruk zou kunnen ontstaan dat deze vorm van inspraak niet veel meer dan een was sen neus is. „Het College dient het voortouw te nemen", benadrukte de heer Bolhuis, „en dat is ook de taak van het College Zijn partijgenote mevrouw Greefhorst onderschreef deze redenering en voeg de eraan toe dat de consequenties van welke keuze dan ook door de fracties eenvoudig niet te overzien zijn. Zij drong er bovendien op aan dat het halfjaarlijkse overzicht van de lopende begroting snel ter beschikking van de raad zou komen. Ook de heer Onderdelinden (VVD) was niet erg te spreken over het voorstel. „Er wordt volstrekt voorbijgegaan aan de moeilijkheden die de fracties bij deze afwegingen ondervinden", zei hij. Zich aansluitend bij het betoog van de heer Bolhuis drong hij erop aan dat B. en W. eerst met concrete voorstellen zouden komen. Zowel mevrouw Allard (D'66) als de heer Visser (PS) volgden het spoor van de heer Bolhuis. Visser: „Het is razend moeilijk om af te wegen als je niet kunt zien wat de consequen ties zijn. Het is onmogelijk om dit van de fracties te verlangen De heer Van Gelder (PvdA) sloot zich aan bij de algemene kritiek. Groot be zwaar had hij bovendien tegen het feit dat de begroting voor 1983 pas in het voorjaar behandeld zal worden. „Dan is er feitelijk een bestuurlijk vacuüm", aldus Van Gelder, die bitter weinig enthousiasme kon opbrengen voor deze „vrijbrief" voor de eerste drie maan den van 1983 aan het College. „Met deze procedure gaan we een heilloze weg op", was zijn oordeel. Hij drong erop aan de ombuigingen tegelijk met de begroting, binnen de normale tijd schema's, te behandelen. Burgemeester Scholten herinnerde de commissieleden in zijn antwoord aan het feit dat het de raad zélf was geweest, die in maart j.1. erop aan drong om een werkgroep uit zijn mid den in te stellen. De raad wilde nauw bij het beleid betrokken worden, inten sief meepraten, om de voorstellen die tenslotte feitelijk van het College zou den komen, een maximale kans van politieke „haalbaarheid" te geven. De heer Scholten wees erop dat het er vooral om ging dat de fracties de richting zouden aangeven waarin de ombuigingen gevonden moeten wor de. Nu de commissie de keuze weer in eerste instantie aan het Collge laat, komt zij daarmee in feite terug op het raadsbesluit van maart. En intussen is er veel tijd verloren gegaan. Gemeentesecretaris mr. Kruitwagen weersprak dat er slechts sprake was van een misverstand. Naar zijn me ning koesterde de commissie nu geheel andere gedachten. De raad wilde im mers dat de werkgroep zou begeleiden, mede-voorbereiden en meedoen met het maken van de voorstellen, aldus de heer Kruitwagen. „We hebben ons verslikt", gaf me vrouw Greefhorst toe. „Dat is ten minste eerlijke taal", reageerde bur gemeester Scholten. De heer Bolhuis bracht naar voren dat de taak van de werkgroep nooit exact was vastgelegd: „Niemand wist des tijds precies hoe het ging worden. Bovendien was de werkgroep nog niet helemaal klaar. Na 1 juli was het initiatief weer aan het College". Zowel mr. Scholten als mr. Kruitwa gen vestigden er nog eens de aandacht op dat de raad via de werkgroep wel degelijk invloed op het beleid wilde uitoefenen. De heer Onderdelinden riep in herinnering dat er eerst een ambtelijke werkgroep was geweest, maar dat de raad zijn heil verwachtte van een politieke werkgroep om het College te adviseren in de afweging van de keuzes die gemaakt zouden moeten worden, om het College zo doende een „politiek handvat" te ver schaffen. De heer Bolhuis: „Het Col lege zit bepaald niet zónder politiek handvat, gezien de samenstelling!" De heer Van Gelder behield zijn twij fels over de voorgestelde procedure. „De vraag of de theoretisch gevonden bezuinigingen wel realiseerbaar zijn is uitsluitend te beantwoorden door in schakeling van het ambtelijk appa- Pas daarna is een politieke afweging aan de orde". De heer Scholten stelde vast dat er, gezien de houding van de commissie, niet veel anders op zou zitten dan dat het College nu inderdaag, het voortouw nemende, met voorstellen komt. De suggestie dat dat ook per 15 oktober zou plaatsvinden, hem aan de hand ge daan door de heer Bolhuis, wilde hij „meenemen" naar het College. Over de mogelijkheid van alternatieven zou de commissie dan echter niet veel illusies mogen koesteren, gezien het krappe tijdschema en de grootte van het tekort, hetgeen de heer Onderde linden de hartekreet ontlokte: „Als er inderdaad geen ruimte meer is voor politieke afwegingen, dan is de hele discussie zinloos!" Met de mededeling dat hij de kritiek van de commissie in het College ter sprake zou brengen en dat de fracties zo snel mogelijk bericht krijgen sloot mr. Sc holten de vergadering. Voor haar en hem VAN HOGENDORPLAAN 20- HILVERSUM O43100 BURG. GROTHESTRAAT 36-SOEST 017756 WIJ HELPEN U ONDER DA VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Sterk, komfortabel hand vat. Stevig aluminium frame. Verbeterde scharnieren. vakkundig,' voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16, Soest, telefoon: 02155-13473 Alleen donderdag Heerlijk gekruid of ongekruid KILO slechts Alleen donderdag FIJNE SNIJWORST 150 GRAM van 2.09 voor mn ieuw in ons assortiment Medium of Pale, nu Alleen donderdag HEEL KILO van 9.90 voor Alleen donderdag PER STUK GEHARD PAUL Omdat kaalgeschoren studen- tenkoppen uit het straatbeeld zijn verdwenen, wordt wel eens verondersteld dat het ontgroe nen van eerstejaars studenten tot het verleden behoort. Be halve dat, na een geruchtma kende affaire van vele jaren her, het woord ontgroenen zelf in onbruik is geraakt, ver anderde er in feite niet zo veel. Eén van de sancties die de aankomende studenten van de ouwe hap te verduren hebben is de strafcorvëedie rijkelijk uit gedeeld wordt als er klussen te doen zijn waar niemand zin in heeft De gevoelens van één door de mangel gehaalde groenling stonden zwart op wit in een studentenblaadje dat ik onder ogen kreeg. Toen ik de naam van het slachtoffer las, bleek dat ze mijn stamhouder te grazen hadden genomen. Ongeveer vijftig keer dertig keer twintig. Wit. Met een doorzichtig plastic lintje er omheen. Ongeveer dertig stuks. Lachen we om, toch? Vanuit de kelder tillen we ze met gebogen rug naar boven. Vandaar tot naast de trap. Nog steeds ongeveer dertig stuks en nog steeds ongeveer vijftig keer dertig keer twin tig. Maar ze worden wat zwaarder. Lachen we om, toch? En vandaar, vandaar twee trappen op. Zevenenveertig treden. Op de Schouders, op het hoofd of voor de buik. En ze worden nog wat zwaar der, maar zijn nog steeds ongeveer vijftig keer dertig keer twintig. En ongeveer dertig stuks. Precies zeven enveertig treden. Lachen we toch wat minder om. De volgende is ook wit. Met grijze soppige zweet plekken op de vijftig keer dertig keer twintig. De ze venenveertig treden zijn er meer, de dozen worden echt zwaar. Een kleine glimlach. Met moeite. Doos na doos na doos na doos na doos. Wit. Zwaar. Weer zo'n wit kreng. Onge veer vijftig keer dertig keer twintig meter. Met alweer een doorzichtig plastic lint je. Weer die zevenenveertig treden van ieder een meter. De stapel boven wordt gro ter, de stapel beneden klei ner. Laat me niet lachen. Doos na doos na doos. Na doos, na doos na doos Na doos, zevenenveertig tre den. Wit. Lintje. Vijftig keer dertig keer twintig. Onge veer. Witte treden. Zevenen veertig dozen. Dertig stuks van doorzichtig plastic. Vijf tig keer dertig keer twintig keer toch lachen. Zevenen veertig keer dertig keer vijf- tig keer dertig twintig zwa re witte treden van door trapt wit plastic. Hoorde ik iemand lachen? Cees Paul Ja, je vader. In Soesterberg mag op maandag 27 en dinsdag 28 december voor het Zondagsschoolwerk gecollecteerd wor den. Verder heeft het Leger des Heils toestemming gekregen voor de Kerstcollecte 1982. Dat betekent dat zij op 10,11,17 en 18 december in de Van Weedestraat met de bekende bussen mag staan. Onmisbaar bij de keuze van een koophuis in Soest. Amersfoort. Baarn en omgeving. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Soest. 02155-16251 Amersfoort, 033-30488

Soester Courant | 1982 | | pagina 1