VAARDERHOOGT I I I 1 TAXI KLOMP 12984 Van de Huchtschool verhuist Het onderwijs in machineschrijven Brandweer trots op nieuw materieel W&ntv BRUIDSREPORTAGE FOTO HERMAN VAN DAM SOESTDIJK Gehannes... DOE-HET-ZELVERS TEL. Square dansen in opmars CAFÉ-RESTAURANT BRUILOFTEN PARTIJEN RECEPTIES voor Een blokhut in de tuin (deel 2) 21 Soester Courant van woensdag 6 oktober 1982 21 [Burgemeester P. Scholten overhandigt brandweercommandant J. Groart de; sleutels van de nieuwe ladderwagen, in de gondel waarmee zij enige ogenblikken later tot 30 meter hoogte zouden stijgen. Met een flinke ruk aan het koord waar mee de schuimblusapparatuur in wer king werd gesteld, heeft burgemees ter P. Scholten de feestelijk overdracht ingeleid van de nieuwe wagens die de Soester brandweer sedert vorige week officieel in gebruik heeft. Met de over handiging van de sleutels aan brand weercommandant J. Groart werd de „inlijving" van de nieuwe ladderwa gen en bosbrandweerwagen een feit. De sleutels waren de burgemeester even tevoren, tijdens een feestelijke bijeenkomst in de brandweerkantine, ter hand gesteld; eerst door de heer Stieker van B.V. Motorkracht, welk bedrijf de Magirus Deutz-ladderwagen heeft geconstrueerd, vervolgens door de heer Meijer van fa. De Boer Brandbeveiliging, leverancier van de Ginaf-bosbrandweerwagen. De laatste liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van een cadeau; een auto-brandblus ser. De druk bezochte bijeenkomst, bijge woond door het grootste deel van het brandweerkorps met zijn aanhang en talrijke raadsleden, werd geopend door commandant Groart. ,,De Soester Brandweer is dankbaar voor dit prach tige materiaal, zeker in deze tijd van bezuinigingen. Het is geen speelgoed, maar materiaal waarop we trots kun nen zijn", aldus de heer Groart, zijn erkentelijkheid betuigend aan het gemeentebestuur. Dank sprak de heer Groart eveneens uit aan het adres van de diverse bedrijven waarbij de vrijwilligers in dienst zijn. Zonder hun voortdurende medewerking zou een goed functionerende brandweer uitge sloten zijn. Burgemeester Scholten toonde zich bij zonder ingenomen met de nieuwe aanwinsten. „Wat het grote materiaal betreft is de brandweer op peil, „zei hij. In het bijzonder complimenteer de de heer Scholten de ongeveer 50 vrijwilligers van het korps, die elk ge middeld 2% avond per week aan de brandweer besteden, „en dat tegen een vergoeding die ongeveer de helft is van het landelijk gemiddelde". De heer Scholten wees op de grotere taak die in de toekomst voor de brandweer is weggelegd. „Zij wordt de spil van de gehele hulpverleningsorganisatie. Het sfeertje van vroeger is voorbij, de brandweer is een complexe organi satie geworden die zakelijk moet wor den geleid, al zijn de inzet en de ka meraadschap gebleven. Dit korps ver dient een pluim", aldus de heer Schol ten. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar buiten, waar de nieuwe wagens werden voorgereden. Burgemeester Scholten en brandweercommandant Groart namen samen plaats in de gon del van de 30 meter lange ladder, en begaven zich naar het dak van het slangenhuis, waar in het voorbijgaan een fles sherry werd „gered" De talrijke genodigden konden nog ge nieten van een aantal spectaculaire de monstraties, zoals het „scherpschie- ten" met het waterkanon van de bos brandweerwagen en een „echte" brandblussing. Tenslotte konden de gasten het materieel bezichtigen en een tochtje met de gondel maken. De avond werd besloten met een kopje koffie en de vertoning van de film „Wij komen er aan", waarin een beeld werd gegeven van de manier waarop de brandweer werkt. Kapsalon 'n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steenhoffstraat 53 - Soest - 02155-21433 Ziekenfondsvervoer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden Square dansen ofwel het moder ne Amerikaanse volksdansen is eigenlijk ontstaan in Europa. Door de emigratie van de euro- peanen naar de Verenigde Sta ten is deze vorm van dansen ontstaan. Tijdens het oogsten wer den vaak feesten gehouden en werd er gedanst op Country en Wes- tem muziek. Het dansen in een kring zoals toen wordt nog steeds gedaan. Square dansen is ontstaan uit Contradansen en Quadrilles uit Engeland en Frankrijk. De 'Amerikanen' hebben daar toen nog iets aan toegevoegd: een zo genaamde Caller. Dit is de persoon die tijdens het dansen roept (cal- les) wat de dansers moeten doen. De figuren die worden gedanst beginnen allemaal vanuit een vier kant waarin vier couples staan. De Caller laat de dansers nu ver schillende figuren dansen en moet er uiteindelijke voor zorgen dat iedereen weer op de juiste plaats terug komt. Al deze figuren worden gedanst op Country en Western mu ziek. Het hoofddoel van het square dansen is het maken van plezier. Hierbij speelt de leeftijd geen enke le rol en kan ieder dit leren van jong tot oud. Na het volgen van een cur sus square dansen, die ongeveer 30 lessen duurt, kan men in het bezit komen van een diploma waar na iedereen lid kan worden van een square dansclub. Wanneer men deze cursus heeft beëindigd met in totaal 69 figuren kan men overal ter wereld square dansen, maar dan ook werkelijk overal, want men danst ook elders precies de zelfde figuren. U ontmoet hierdoor vele nieuwe vrienden van verschil lende nationaliteiten. Mocht U na het lezen van dit artikel geïnteres seerd zijn geraakt voor deze vorm van volksdansen of wilt U het ge woon eens zien, dan zou ik U uit willen nodigen tot het bezoeken van ons open huis op dinsdag aan staande in gebouw het kruispunt A Ihcrt Oiiviwlnnw 900 ivt SnnQt Voor verdere informatie kunt U bel len 0215J,-17800 of 02154-21229. Foto: Goos van der Wilt In een lange sliert hebben de kinderen van de Van de Huchtschool in Overhees woensdag j.1. alvast een beginnetje ge maakt met de verhuizing van de oude naar de nieuwe school. De ongeveer 140 scholieren - van de kleuterschool tot ■en met de hoogste klas van de basisschool - transporteerden zelf hun stoeltjes. Al „voeten vegend" begaven de kinderen zich op aanwijzing van schoolhoofd J. Moerkerke naar hun nieuwe onderkomen. De „echte" verhuizing vond plaats op donderdag en vrijdag, zodat de schooljeugd er ook nog eens twee vrije dagen aan overhield. De officiële ingebruikneming van de nieuwe school zal in de eerste weeft van november plaatsvinden. Er zijn veel manieren om te leren typen: met 2 vingers, met 10 vingers en volgens het 10-vingersysteem blind- typen. In 1882 - precies 100 jaar ge leden - schreef Mrs. Longiey de eer ste methode voor het onderwijs in machineschrijven. Zij gaf wel al aan wijzingen voor het gebruik van de tien vingers, maar blind typen vond men in die tijd geen noodzaak. Uiteindelijk ging het er in die tijd om op een één voudige wijze gedrukt schrift te krij gen met de mogelijkheid van het ma ken van één of meer kopieën. Naarmate de schrijfmachine op het kantoor meer werd ingevoerd, stel de men hogere eisen aan de type vaar digheid. Een kantoorbediende moest in staat zijn een tekst in een vreemde taal over te typen, al beheerste hij die taal niet. Vanaf die tijd zag men in, dat voor het foutloos overtypen van teksten in een vreemde taal het blind bedienen van de schrijfmachine PRAAMGRACHT 5 - SOESTDIJK - TEL. 02155-17552 S? door Arie Wandelaar Rondje Mets De vrijdagavond is, wat hui selijkheid betreft, misschien wel de gezelligste avond van de week. De boodschappen zijn binnen, iets extra's bij de kof fie, en als de kinderen niet komen buurten dan is het leven met een goed boek, soms zelfs met televisie, best uit te hou den. Afgelopen vrijdagavond geen koffie, en werd de tele visie niet aangezet. Dat kwam zo. Begin vorige week ontving Arie van zijn goede vriend Jan Mets, eigenaar van een gereno- meerd bedrijf, waarin sinds mensenheugenis veel wijn en delicatessen worden gestopt, de uitnodiging om zijn najaars wijnproeverij te bezoeken. Nou heeft Arie de produkten van Schiedam in zijn lange leven nimmer geschuwd, maar sinds ene Rupert hem erop attent heeft gemaakt dat een goed glas wijn er ook wel In wil en bovendien een pietsie beter voor de gezondheid is, heeft hij de oude heer Bokma en zijn leeftijdgenoot Bols de rug toegekeerd. Vandaar dat Arie de bij de uitnodiging ingesloten antwoordkaart Invulde en daarop vermeldde dat Marle en hij een aantal wijn vrienden zouden komen. Arie's wijnvrienden zijn z'n kinderen met de bijbehorende aanhang. Jonge mensen, die tot nu toe, geen enkele relatie met de pro dukten uit Schiedam onderhou den. Wel met Bordeaux. Wij die vrijdagavond dus naar Jan Mets. Niet in de Van Wee- destraat, maar naar zijn wijn proeflokaal, voor twee dagen ondergebracht in het rustieke restaurant van Boerderij "t Hoogje, waar eigenaar Dick van den Beid de gehele maand oktober het twaalf en een half jarig bestaan van zijn zaak met culinaire hoogstandjes viert. In Kerkstraat nr. 10 bleken wij niet de enige genodigden te zijn. Langs een woud van witte brandende kaarsen schuifelden tientallen liefhebbers. Baas Jan, zijn charmante echtge note Mieke, zoon Joost, de zeer aantrekkelijke dochter Marie-Thérèse en Jan Mets, plaatsvervanger Hans, waren die avond de gastvrouwen en gastheren. Stuk voor stuk aar dige mensen, niet opdringerig en beschikkend over veel ken nis van zaken. Teneinde ieder misverstand te voorkomen: een wijnproeverij wordt bij voorkeur niet georganiseerd om de aanwezigen een avondje te laten doorzakken. Wijn proeven, zoals het bij Jan Mets en de zijnen plaatsvond is kijken - snuiven - keuren en tenslotte het smakelijke vocht in een croichoir (zeg maar spuugbak) zien ver dwijnen. Vervolgens de smaakresten met heerlijk knappend stok brood neutraliseren en dan weer op een nieuwe fles af gaan. Arie, wijnliefhebber van 't laatste uur, is die avond heel wat wijzer geworden. Waren de gastvrouwen en gastheren niet in de buurt, dan wisten zijn wijnvrienden hem wel wijzer te maken. Na die avond heeft de landkaart van Frank rijk voor Arie geen geheimen meer. Ietsje moeilijker lag het bij de beoordeling van de wijncatalogus die Arie bij aan komst in zijn handen gestopt kreeg. Hij verwarde bij de bestelling de jaartallen met prijzen, hetgeen indien onop gemerkt gebleven, wijnkoper Mets een slordige slok had gekost. Arie's omgeving deed die avond ook veel moeite hem uitleg te geven over de taal die de etiketten van de wijn flessen spreken. Zo leerde hij dat de vermelding "appelation contrölée" te vergelijken is met de heersende opvatting dat boter slechts boter is wanneer er boter op het etiket staat. In dit geval wijn dus. Arie, wat de kennis van de Fran se taakl betreft, op school altijd moeilijk vooruit te bran den, kreeg ook uitleg over de aanduiding "mise en bouteil- les au chAteau". Wie thuis de kurk van een fles met een dergelijke aanduiding eruit schroeft heeft de zekerheid dat de kasteelheer, of één van zijn medewerkers, bij het vertrek van de fles wijn uit Frankrijk ter plekke de kurk er hoogst persoonlijk ingestopt heeft. Wat de uitleg van etiket- tenteksten betreft kan Arie nog wel een uurtje doorgaan. In teressant is ook de vaktaal waarmee de kwaliteit van het geproefde tijdens zo'n wijn proeverij wordt beoordeeld. "Wat een neus", hoorde Arie iemand opmerken, die langdu rig de geur van een glas wijn had opgesnoven. Ken man met zelfkennis, con cludeerde Arie, want bij be schikte over een uitstekend gekleurde voorgevel die de stelling, dat de mens voor ne gentig procent uit vocht be staat, geheel onderschreef. Arie, daarover in discussie met zijn zoon, die echter over zo veel onkunde meewarig het hoofd schudde. Even later wist Arie precies wat hij onder "neus" moest verstaan. Het is de algehele geur van de wijn. Algemeen waren de wijn proevers die avond van mening dat de wijnen "rond" waren. Arie aan het informeren wat hij daaronder moest verstaan. "Pa," sprak Arie's zoon, "een ronde wijn is het best te vergelijken met het ideaal beeld dat een man van een vrouw heeft: Volmaakt, even wichtig, rijp en zonder scher pe kantjes". Marle dus, In haar beste ogenblikken. Bijna twee uur hebben wij gezamenlijk on ze wijnreis bij Jan Mets ge maakt. Het einde van deze ont dekkingsreis was net zo vrien delijk als 't begin. Bij het af scheid werden wij bedankt voor onze komst en kregen wij ieder een alleraardigst boekje met grappige wijntekeningen ten geschenke. Daarin onder meer de tot nadenken stem mende uitspraak "Het leven is te kort, om slechte wijn te drinken". Wat Arie, Marie en hun wijnvrienden betreft een overbodige uitspraak. Onze bescheiden bestellingen waren toen al bij de PTT afgeleverd. Groot nieuws Wie Arie wekelijks in deze ru briek volgt kan hebben opge merkt dat hij geruime tijd ge leden ervoor gepleit heeft dat heel Soest, de middenstand voorop, in de decembermaand iets voor Polen gaat doen. Tegen de tijd dat Arie de in druk had een roepende in de woestijn te zijn, kreeg hij een telefonische uitnodiging om zijn denkbeelden daarover voor een klein gezelschap toe te lichten. Na de laatste slok wijn bij Jan Mets "tot zin ken" te hebben gebracht stap voets naar het hoofdkwartier Van een aantal Soester onder nemers. Daar trof hij een uiterst select gezelschap. Aan hen raakte Arie zijn boodschap kwijt. Vriendelijk, maar vooral ook critisch, werd er naar hem geluisterd. Of Arie ze ervan overtuigd heeft dat in de de cembermaand in Soest het ge voel 't eens een keer van het ver stand moet winnen is nog on zeker. Het feit dat hem na af loop de uitnodiging bereikte dat hij a.s. donderdagavond voor een groter gezelschap Soester zakenmensen zijn denkbeelden uiteen mag zetten biedt hoop. Hoe 't Arie donder dagavond is vergaan hoopt hij U in zijn volgend rondje Soest te vertellen. een harde els was. Immers, als men de tekst die overgetypt moet wor den letter voor letter kan blijven vol gen ontstaan er geen spelfouten. Wat zijn nu de feiten? Veel mensen heb ben een typediploma gehaald, afge geven door één van de vele examen bureaus. In Nederland kennen we nog geen 'erkend' typediploma. Deze situatie heeft geleid tot de oprichting van een groot aantal examenbureaus, die alle hun eigen examenprogramma schrijven en hun eigen normen han teren. Een typediploma zegt dus wei nig, tenzij het is afgegeven door één van de bonafide examenverenigingen. Het blindtypen is bij de meeste exa mens geen eis, althans zo is het in Nederland. Uit een onderzoek is ge bleken, dat in de ons omringende lan den uitsluitend blind getypt wordt. Laat ik het blindtypen en het niet- blindtypen nu eens punt voor punt vergelijken: Bündtypen: Geen spèlfouten, hoge snelheid, niet vermoeiend, zelden een regel over slaan, regelmatig typen. Niet blindtypen: Wel spelfouten (bij zwak woordbeeld), lage snelheid, wel vermoeiend, wel regels overslaan, onregelmatig typen. Vooral diegenen die een zwak woord beeld hebben, moeten blindtypen, an ders maken ze steeds spelfouten. U zult zich afvragen hoe het dan komt, dat op kantoor zoveel typistes niet blindtypen. De enige aanwijsbare oor zaak is dat er tijdens de opleiding niet of nauwelijks op gelet is of ze hebben met een te geringe vaardig heid examen gedaan. Daarmee komen we op het probleem van het onder wijs in machineschrijven. Het leren typen verloopt in 3 fasen fase lhet waarnemen van de letter, fase 2: het vaststellen welke vinger welke beweging op het toetsenbord moet maken fase 3: het uitvoeren van de beweging. Heel bewust voert de leerling deze be wegingen uit. Door training smelten de fasen samen en bij het waarnemen van een letter gaat de juiste vinger automatisch naar de juiste toets. Bij een snelheid van ongeveer 200 aan slagen per minuut is het AUTOMA TISME voltooid en de bewegingen liggen dan verankerd in het moto risch geheugen. De typebeweging ver loopt net op automatisch als de bewe ging van het traplopen of het- bedienen van de pedalen van een auto. Gaat u deze reeds lang 'geautomati seerde' bewegingen onder controle van het bewustzijn brengen, dan valt u van de trap of de tandwielen vliegen door uw auto! Zo is het ook met ty pen: iemend die geleerd heeft de ma chine blind te bedienen en is getraind tot een snelheid van 200 aanslagen per minuut, kan tijdens het typen niet naar het toetsenbord kijken,want dan maakt hij onherroepelijk typefouten. Sinds de invoering van het FIEL- LASCRIPT-systeem leert men vlug ger volgens het juiste systeem typen. Al enkele jaren werken een aantal scholen en instituten in Nederland met veel succes volgens dit systeem. Bij alle conservatieve methodes legt men de bewegingsbanen in de hersenen vast door het typen van letteroefe ningen. Daar is men dan zo'n 3 maanden mee bezig en ondertussen verdwijnt de motivatie. Bij het FIELLASCRIPT-systeem typt men na 2 a 3 weken al volledige tekst volgens het 10-vingersysteem blindtypen. Dan krijgt men plezier in het typen leren, omdat er al zo vlvig resultaat wordt geboekt. Dit verhaal is mede bedoeld om mensen die van plan zijn te" leren typen, te Waarschuwen tegen oplei dingen waar niet gelet wordt op de toepassing van het 10-vingersysteem blindtypen. Als men het eenmaal verkeerd heeft: aangeleerd, is het heel moeilijk af te leren. P.J.Hulscher BART KOOY Vredehofstraat 6 Telefoon 12525 Voor uw In oud-hollandse stijl ingerichte zaal Om daajje in de kraant om trent niks aangders leest as over bezunige, ombuge, inleve- re en meer vaan daat soort verhoale, blief ik ok moar weer mee doen met de trend. Zo ben 'k daan zelluf ok un trendvol ger. Ik doch eerst daat die uutdruk- king waat met de mode te moa- ke haad en daat komp uut ok. Waant bezunige is de leste mo de en daat zaal best un heule tied dure. Op Soest hewwe zellufs un be- zunigingsoperoatie uuttevong- de. De gemeengte is de poa- tient en de road het de witte jaas annetrokke en begint voortemee te opere. Ze ben de messe an 't sliepe. Moar daan motte ze ut toch niet in der haarsus kriege om Hannes ong- der naarkoze te spute. Denk ter om daa'k bie de tied zaal blie- ve. Doarum hek veurige week ok moar meejedoan om de klok truguut te zette. En noeng zit de road verdeed ok nog heg te stegge wie of ter in 't ziekehuusan de gaang mot: ut college of de bezunigingskommissie! Veur ming is 't éèjn pot naat. As de doktore ut zelluf aal niet eejns kenne worre over de be- haandeling, daan ken ut nog wel effe dure veurdaat de poa- tient op de toafél legt. Ze ver- gete licht daat de al die tied ok nog verpleegd mot worre en Jt leggeld liegt ter ok niet om! Eejn vaan de slim zieke is ongs zwembaad. Daat legt de kaangt op vaan Zonneglore. Zouwe ze die doarom ut eerste opesnieje? 'k Haad nogaal hoop daat die staakker in deuze zomer un bietje oppeknaapt waas met aal daat waarme weer. Moar ik ken d'r ok noast weze, waant gemeengtewaarke is aal un noódbaad an 't anlegge. Ut tunneltje ongder de Daal- weg het al us un poar kere ongder woater estoan en zo kwamme ze denk op un idee. Ze hebbe noeng an weers- kaangte vaan dit roavien un poar mooie traappe uut de rot- se ehaakt zo daajje voortemee maakkeluk in t woater ken Je ken daan ongder de Daal- wég zwemme en zo h&wwe me- teejn un overdekt zwembaad. Daat vaalt daan aallemoal weer mee met de begroting vaan 1983. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daat hebbe ze knaap be- daacht; 'k waas ter zelluf nooit oppekomme. Volgend joar neemt de burge meester de eerste duuk. Soes- ders goat moar vaast us kieke. Daat kos niks! HANNES VAN DE NENG. ^Vorige week heb ik het een en ander verteld over ^het enorme aanbod in blokhutten voor de tuin en de kwaliteit ervan. Dit keer wat meer aandacht voor het gebruik van zo'n Scandinavisch bouwwon- der in onze tuin en de eventuele aankleding ervan. Een blokhut kan voor veel doeleinden worden be nut. Als tuinschuur heeft dit bouwsel zijn sporen al verdiend; voor de opslag van fietsen, tuinge reedschap etc. Evenzo goed kan de blokhut tot hobbyruimte worden gebombadeerd, waarin hand arbeid van allerlei aard kan worden verricht. Iets wat niet zo gauw in onze gedachten zal ko men is het gebruik van een kleine maat blokhut als speelhuisje voor de kinderen. In een iets gro tere tuin is zoiets al goed te realiseren en zo'n pri- véverblijfje is voor de kinderen iets geweldigs. Met wat aanpassing zijn de grotere maten blok hutten ook geschikt te maken als paardenverblijf. Waar in een bepaalde tuin het beste de blokhut geplaatst kan worden is sterk afhankelijk van de beschikbare oppervlakte; de grootte van het uitge kozen model en het gebruik ervan. Vooropgesteld kan worden dat de blokhutten een vriendelijk voor komen hebben zodat er echt niets gezocht hoeft te worden naar een plaats waar het huisje niet opvalt. Vooraf is het wel verstandig om een vergun ning tot plaatsing aan te vragen bij de plaatselijke instanties om problemen achteraf te voorkomen. Bij het aanvragen hiervan zijn de leveranciers van blokhutten over het algemeen gedienstig door voor een duidelijke bouwtekening te zorgen. In de praktijk blijkt het afgeven van de vergunning haast nooit een probleem. Een blokhut kan het beste op een stevige fundering worden geplaatst, deze kan van beton worden ge maakt maar ook een gemetseld muurtje op een betonnen fundering is prima geschikt. Ook wordt wel gebruik gemaakt van spoorbiels, hetgeen na tuurlijk voor een amateur het gemakkelijkst te verwerken valt. Door de fundering boven het grond- peil uit te laten steken komt de hut wat verhoogd te liggen, waardoor de entree kan worden voorzien van een klein trapje, bijv. in de vorm van een klein bordesje. Voor dit doel zijn allerhande soor ten kleinplavelsel te gebruiken als oude straat klinkers, kinderkoppen, belakte natuurkeitjes, nieu we betonklinkers etc. Van binnen kan de hut ook bestraat worden in een dergelijk straatmateriaal. Eén ander leuk harmonieel materiaal is vanzelf sprekend hout. Houten tegels worden tegenwoordig in drukgeïmpregneerde kwaliteit geleverd in de maat 50x50 cm. Een stevige balkenondergrond van eveneens drukgeïmpregneerd hout is wel nood zakelijk voor een lange levensduur. Ook een plan kenvloer van drukgeïmpregneerde plankendelen met een kleine opening tussen de planken onder ling geeft een leuk resultaat. Om de blokhut op een fraaie wijze in de bestaande tuin in te pas sen zal vaak wat aanplant rond het nieuwe bouw sel nodig zijn. Bij een verhoogde fundering kan het hoogtever schil op een speelse wijze worden opgevangen door gebruik te maken van zwerfkeien of lavasteen, waartussen de beplanting wordt gezet. Eén en an der moet dan niet te veel afsteken met de rest van de tuin. Wat leuke klimplanten als decoratie maken de blokhut nog meer één met de tuin. i

Soester Courant | 1982 | | pagina 22