Centrilab zet de poorten open Open Dag Chemie" zaterdag a.s. ook in Soest Kursus voor bestuurders Speciaal INFO-bulletin „Verhuis- en herinrichtingskosten bejaarden' Prijswinnaars bij ABN- klederdrachtwedstrijd Nationale Collecte Geestelijk Gehandicapten vraagt collectanten Schrijf mee met Amnesty International Schoolkinderen starten kinderpostzegelaktie Vrouwenontmoeting in "In de Ruimte" op 12 oktober Paddenstoelenwandeling I.V.N.-Eemland Turk kadinlari icin anneler kursu! Tweede Kamerdebatten binnenkort in Soest via radio te beluisteren Extra feestelijke 10e Kraammarkt f vr 21 z0 3 dagen lang! Toneelavond „Frysk en Frij" Doorgereden na aanrijding - toch gegrepen Koffieconcert in De Borg een prachtig begin Woningbouwvereniging "Soest" vergadert Inbrekers actief Oudheidskamer Soest /10/n in de irenehal, 25 Soester Courant van woensdag 6 oktober 1982 25 Onder de talrijke bedrijven en instel- lingen die op zaterdag 9 oktopber a.s. meewerken aan de "Open Dag Che mie", is ook het in en ver buiten Soest bekende Centrilab aan de Koningsweg. Centrilab onafhankelijk adviesbureau voor chemie, microbiologie en tech niek - neemt voor het eerst deel aan de activiteiten in het kader van de open dag. De bedoeling daarvan is het grote publiek vertrouwd (er) te maken met alles wat er in de wereld van de Chemie omgaat. De eerst Open Dag, die in 1978 werd gehouden, was zo'n groot succes, dat men in 1980 besloot tot een herhaling. Ook deze tweede open dag sloeg heel goed aan bij het publiek, dat het doen en laten van de chemische industrie de laatste jaren op een wat critische af stand heeft gevolgd. De bevolking is nogal eens opgeschrikt door berichten over milieurampen en gif schandalen. Daardoor is "de" chemie misschien wel eens in een al te kwade reuk komen te staan. Voor een heel groot deel onverdiendhet is dikwijls juist de chemische industrie die ervoor zorgt dat ons leefmilieu nog wordt be schermd en de kwaliteit ervan in veel gevallen zelfs wordt verbeterd. Dat laatste geldt zeker voor Centrilab in Soest, dat juist een uitstekende reputaie heeft verworven, bijvoorbeeld door de inzet en vindingrijkheid waar mee men hier heeft meegewerkt aan het onderzoek „Kwestie-Lekkerkerk". Centrilab heeft ook naam gemaakt met de onderzoekingen te behoeve van het Vara-programma "Watermerk". Zaterdag 9 oktober a.s. kunnen geïnte resseerden eens een kijkje nemen in het bedrijf aan de Koningsweg. Vanaf 10.00 uur wordt een aantal zeer interes sante rondleidingen verzorgd met de monstraties op het gebied van het milieu, consumentenzaken (onderzoek van levensmiddelen en geneesmidde len) etc. Het bedrijf is verdeeld in twee secties: de eerste, de adviessectie, geeft advie zen aan overheidsinstellingen, bedrij ven etc. op het gebied van waterbe handeling, corrosie, energie, bouwfysica en milieu. De tweede, de laboratoriumsectie, houdt zich bezig met chemische en instrumenteel ana lytische werkzaamheden en alalytisch microbiologisch onderzoek. De terreinen waarop Centrilab zich be weegt zijn o.m.: waterbehandeling; biologische afbreekbaarheid, corrosie energiebesparing; bouwfysica; verwij dering van afvalstoffen; bodemveront reiniging en productcontrole. Centrilab adviseert en onderzoekt in het kader van de volgende wetten: Wa terleidingwet (controle op het drink water); wet hygiëne en veiligheid De Stichtse Culturele Raad organi seert weer kursussen voor penning meesters. Doel van de kursussen is het leren opstellen van een overzichtelijke boekhouding, een heldere eindverant woording en het kunnen indienen van subsidieverzoeken op basis van een heldere begroting. De kursussen worden op vier avonden gegeven. De A-kursussen behandelen de boek houding van organisaties zonder perso neel in loondienst. De B-kursus is een vervolg op A en be handelt ook de problemen van perso neel en bezittingen. Deze kursus duurt 2 avonden. De A kursussen beginnen op 12 oktober en 4 november. De B kursus start op 30 november. Nieuw zijn twee kursussen vergader techniek, bedoeld voor (leden van) be sturen die, in hun vrije tijd vergade rend, ervaren hebben dat hun bijeen komsten meer of minder vaak moei zaam of inefficiënt verlopen, dat het nemen van besluiten niet altijd even soepel gaat, dat de vergaderduur nog al eens uit de hand loopt, kortom voor die besturen, die van mening zijn dat er aan hun vergaderingen nog wel het één en ander te verbeteren valt. De inhoud van de kursus zal gedeelte lijk in overleg met de deelnemers vastgesteld worden, maar in ieder ge val zal aandacht besteed worden aan zaken als: kommunikatie, besluitvor ming, leiding van de vergadering. Deze kursussen beginnen op 18 oktober en 15 november. Alle kursussen worden gehouden in het gebouw van de Stichtse Culturele Raad, Mariaplaats 51, Utrecht. Opgaven en informatie per telefoon 030-310307. Over „Verhuis- en herinrichtingskos ten bejaarden" heeft het gemeentelijk bureau voorlichting een speciaal LVFOrmatiebulletin samengesteld. Het is de laatste weken gebleken dat bejaarden in Soesterberg die verhuizen niet op de hoogte zijn van de mogelijk heden van een financiële ruggesteun en welke voorwaarden daarvoor gel den. Via overlevering worden getallen en voorwaarden genoemd die al jaren niet meer gelden. De regeling is een financiële tegemoetkoming in de ver huis- en herinrichtingskosten die de bejaarde huurder krijgt bij verhuizing van een goede en goedkope huurwo ning naar een duurdere of een kleine re huurwoning, of naar een niet-zelf- standige woonruimte. Bijvoorbeeld naar een verzorgingstehuis voor be jaarden. In de hulpsecretarie aan het Dorpsplein kan men tijdens de ope ningsuren (maandag-, woensdag en vrijdagochtend van 9 tot 12 uur) het speciale INFO-bulletin nr. 27 gratis af halen. Het bulletin is vanzelfsprekend ook te krijgen in het INFOrmatiecentrum in Soest. De Friese Vereniging „Frysk en Frij" houdt op vrijdag 15 oktober a.s. een toneelavond in de Oosterkerk, Mincke- lerstraat 161 (hoek Anth. Fokkerweg) te Hilversum. Het programma begint om 20.00 uur met een optreden van het „Kntekoar" o.l.v. Peter de Boorder, waarin een aantal Friese liederen ten gehore wordt gebracht Daarna volgt de vertoning van het blijspel „Frege in Pake en in Trije- ling", geschreven door Harm Lok. Als acteurs treden op de leden van de to- neelploeg van de Friese Vereniging te Utrecht. Belangstellenden, Friezen en niet Friezen, zijn van harte welkom. Het is een mooie gelegenheid om kennis te maken met de Friese cultuur, in de vorm van zang, toneel en literatuur (op de boekentafel). Eventueel zullen ook Friese specialiteiten verkrijgbaar zijn. Terwijl een politiepatrouille op de hoek - van de Dalweg en de Beukenlaan juist een ongeval afwikkelde werd de aan dacht getrokken door een automobi list, die luid toeterend een andere au to volgde. In de voorste wagen bevond zich een 51-jarige Soester, die zojuist op de Beetzlaan een lichtmast had aan gereden en een tuinhek over een lengte van 5 meter had vernield. De achtervolgende automobilist had gezien dat de man zich uit de voeten probeerde te maken en had onmiddel lijk de achtervolging ingezet. De poli tie reageerde zeer alert op zijn sig naal en wist de boosdoener aan te houden. De man bleek alcohol te heb ben gebruikt. Op het politiebureau werd hij aan blaas- en bloedproef on derworpen. zweminrichtingen (centrilab contro leert meer dan 300 Nederlandse zwem baden); wet gevaarlijke stoffen, wet verontreiniging oppervlaktewateren; wet chemische afvalstoffen; wet geluidshinder en hinderwet. In de toe komst zal Centrilab ook kunnen worden ingeschakeld door onderne mingsraden, In het kader van de wet arbeidsomstandigheden. Opdrachtgevers van Centrilab zijn doorgaans de overheid, het bedrijfs leven, ziekenhuizen en instellingen, openbare zwembaden, adviesbureaus en consumentenorganisaties. Andere bedrijven in de regio, die deel nemen aan de derde Open Dag Chemie zijn de Nederlandse Kleurstoffenindu strie, Kleine Koppel 31 en 39, Amers foort: Norit B.V., Nijverheids weg N 72, Amersfoort en P.F.W. Nederland, Nijverheidsweg Z 7, Amersfoort. Oorspronkelijk zou ook de Nederlandse Kunststofindustrie Soesterberg, Veld- maarsch. Montgomeryweg 45-47, Soes terberg, aan deze Open Dag Chemie meewerken, maar door omstandighe den (op 9 oktober vindt in Soesterberg een grote demonstratie plaats, die de toegang tot het bedrijf waarschijnlijk gedurende een lange tijd zal bemoei lijken) heeft de NKS zich genoodzaakt gezien de Open Dag uit te stellen naar zaterdag 30 oktober a.s. Wat een schitterend idee van het bestuur van De Borg om het nieuwe seizoen te openen met het Moravian Trio. Dat scheen ook de gedachte van de vele bezoekers te zijn, die de grote zaal vulden en ademloos luisterden naar deze tsjechische viool virtuozen, die al vier jaar lang een ensemble vormen. De programma-opzet was prachtig. Voor de pauze Bach en Beethoven, rag fijn vertolkt, vooral de variaties op het thema van Don Giovanni en na de pauze het sprankelende opus 12 van Kozaly. Het daverende applaus na af loop sprak voor zichzelf. De aangeboden bloemen na afloop wa ren zeer op jun plaats. Op zondag 7 november vindt het volgende concert plaats. De Woningbouwvereniging 'Soest' houdt haar algemene vergadering op donderdag 14 oktober a.s., in De Open Hof aan de Veenbesstraat. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Op de agen da staat o.m. vaststelling beleidsplan; behandeling begroting 1983; financie ring project Schaepmanstraat; grond aankoop en geldlening Overhees III en TV en de bestuursverkiezing. Bij een inbraak in een houthandel aan de Industrieweg werd een radio- cassetterecorder weggenomen. De dader kon het bedrijf binnenkomen door een lichtkoepel op het dak te forceren. Diverse bureaus bleken door zocht te zijn. De apparatuur was uit de showroom ontvreemd. Komend weekeinde is de expositie O. Z. 72, bestaande uit prachtige kleuren foto's op groot formaat, voor het laatst te bezichtigen. Er is echter nog meer te zien in de Oudheidskamer. Zo zijn er diverse nieuwe aanwinsten, o.a. een soort centrifuge, waarvan nog wordt uitgezocht waarvoor deze werd gebruikt. Ook de vondsten van de opgraving bij het landhuis Blelendaal kan men er zien: scherven van borden en potten uit de 14e en 15e eeuw. Ver der zijn er pijpekoppen, gevonden aan de rand van de Eng, oude bijenkor ven, een snijbonenmolen. Bij de nieuwe aanwinsten is ook een grote koek- plank, die doet denken aan de houten suikerbeestvormen die in de bakkerij werden gebruikt. De Oudheidskamer, Ferdinand Huycklaan 18, is op zater dag en zondag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Tijdens de op 10 september j.1. geor ganiseerde braderie van Winkeliers vereniging „Hartje Zuid", was de ABN vertegenwoordigd met een viertal poppen, uitgerust met een traditionele klederdracht zoals deze voorkwam en nog steeds voorkomt in de provincie Noord- en Zuid-Holland, Zeeland en Overijssel. Voor de ABN-mensen kwam na de braderie-avond de op dracht de vele inzendingen te contro leren op de juistheid van de gegevens en deze te beoordelen op hun originali teit. Het is niet mogelijk alle slagzinnen die in de prijzen zijn gevallen op de ze plaats de revue te laten passeren, doch een slagzin welke buiten de prij zen viel en ingezonden is door Jan Wil lem Jongma van de Heideweg 24 te Soest willen wij u niet onthouden Nederland, een land vol kleder drachten. ABN de beste bank en voor dank. breng ik al mijn geld heen tot er een vermogen ligt te wachten. De gelukkigen die wel in de prijzen zijn gevallen zijn: Ilse Smaling, Frouk- je Smedinga, Annelies Hilhorst, Joost Böggeman, Astrid Hogewoning, Carole Böggeman, Irene Stoel, mevrouw H. J. G. Kuiper en de heer H. Wijnmalen. De prijswinnaars hebben persoonlijk bericht ontvangen. Voorts wil de ABN eenieder bedanken die aan deze klederdrachtwedstrijd heeft meegedaan en voorts vanaf de ze plaats het bestuur van de winkeliers vereniging „Hartje Zuid" voor zijn in zet, die geleid heeft tot een succesvol le braderie. Van 11 tot 17 oktober a.s. wordt we derom de jaarlijkse Nationale Collec te t.b.v. Geestelijk Gehandicapten ge houden. De kraan van C.R.M. gaat nog maar met een dun straaltje. Toch is het belangrijk dat het werk doorgaat. Projekten die door enthou siaste mensen zijn gestart, met een minimum aan middelen en, een maxi mum aan wilskracht, moeten kunnen dóórgaan, in het belang van al die ge handicapten om ons heen. De projecten zijn o.a. - praktische pedagogische (opvoedkun dige) thuishulp, daar waar een zwak zinnig kind is geboren - vroegtijdige onderkenning van zwak zinnigheid, waardoor spoedig de juiste hulp kan worden gegeven; - Voorlichting aan ouders van geeste lijk gehandicapten; - onderlinge ouderhulp aan ouders van geestelijk gehandicapten; - steun aan ouderverenigingen - steun aan maatschappelijk werk t.b.v. geestelijk gehandicapten; - vrije-tijdsbesteding, zoals vormings werk, sport, vakantie. Mensen, die hun steentje willen bijdra gen door zich op te geven als collec tant, kunnen terecht bij: Fam. J. Rem merswaal, Julianalaan 66, tel. 14981, of bij de organisator voor Soest: Mevr. H. Edelman-Vlaar, Choristenpad 5, tel. 18190. Giften kunnen ook worden overge maakt op gironr.: 11 22 22 2 of bank- nr. 70 70 70 333, t.n.v. Nationale koliek- te Geestelijk Gehandicapten te Utrecht. Donderdagmiddag 6 oktober aanstaan de om 13.30 uur wordt de volgende schrijfmiddag gehouden in het Amnes ty Centrum, Bonifaciusstraat 24. Er wordt geschreven tot 15.30 uur. Tijdens deze schrijfmiddag kan een ieder persoonlijk een protest schrijven tegen gevangenneming van mensen om hun overtuiging, ras, geloof of huidskleur. De politieke gevangenen waarvoor de ze maand geschreven wordt, zitten gevangen ln: - Uruguay: Een man en een vrouw zitten hier langdurig gevangen en worden gemarteld. - Yugoslavië: Een advocaat zit sinds 1980 gevangen wegens kritiek op de re gering. - Irak: Een veertigjarige kernfysicus werd gearresteerd in 1979 en tot le venslang veroordeeld zonder dat be kend is waarom. Zijn conditie is zeer slecht tengevolge van mishandeling. - Taiwan: Een 55-jarige geschiedkun dige en journalist zit hier gevangen wegens „opruiende geschriften". Aan de autoriteiten van bovengenoem de landen worden brieven geschreven met verzoeken om vrijlating, stopzet ting van marteling, medische behande ling en opheldering van verblijfplaat sen. Er liggen voorbeeldbrieven klaar. Voor schrijfmateriaal en postzegels wordt gezorgd. Dankzij deze schrijfakties komen ge middeld vijf gevangenen per dag vrij Nadere informatie verstrekt de heer F. Munniksma, Bartolottilaan 7, Soest, tel. 24263. Deze week, om precies te zijn op woensdag 6 oktober om 12 uur, gaat de traditionele kinderpostzegelaktie van start. Op dat moment gaan in heel Nederland zo'n 400.000 schoolkin deren bestellingen opnemen voor kin derzegels en kaarten. Sinds 1948 wordt met de scholenaktie „dóór het kind - vóór het kind" de jaarlijkse kinderpostzegelaktie inge zet. De opbrengst daarvan is bestemd voor het verbeteren en vernieuwen van voorzieningen voor kinderen. Kin deren die in lichamelijk, geestelijk of sociaal opzicht extra hulp nodig heb ben. Juist nu er fors bezuinigd wordt krijgt het kinderzegelgeld extra betekenis. Voor vernieuwingen en verbeteringen is er financieel vaak geen ruimte meer. Als de uitvoering voor de te helpen kinderen toch heel erg gewenst is kan het kinderzegelgeld uitkomst bieden. Er wordt ook geld besteed aan uiteen lopende zaken als vervoermiddelen en maneges voor gehandicapten, kinder boerderijen, onderzoeksprojekten, voorlichting, speel-o-theken, vakantie- projekten en kinderopvangcentra. In het buitenland wordt een groot aantal voorzieningen voor gehandicapte kin deren gesteund met bijdragen voor materiaal en accommodatie. De kinderpostzegelaktie bracht vorig jaar ruim vijftien miljoen gulden op. In het afgelopen boekjaar werd er ook, voor ruim vijftien miljoen gulden uit gekeerd en toegezegd, zodat het niet alleen om traditionele redenen weer tijd is voor een nieuwe kinderpost zegelaktie. De vrouwenontmoetingsavond die be gin september in "In de Ruimte" werd gehouden, was bijzonder succesvol. Tweehonderd vrouwen kwamen luiste ren naar mevrouw Van der Hoeven, die op ontroerende wijze sprak over haar 'scheel engeltje'. Op karakteristieke wijze schilderde zij de strijd, maar ook de zegen die de komst van dit geeste lijk onvolwaardige kind in hun gezin gaf. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om na afloop persoonlijk met mevrouw Van der Hoeven te spreken. Gretig werd het nieuwe boek over 'Scheel engeltje' - 'Ook engelen kunnen huilen' - (het vierde in de serie) ver kocht. Dinsdagavond 12 oktober komt op nieuw een bekend spreekster een be langrijk onderwerp aan de orde stel len. Marleen Ramaker, schrijfster van de boeken 'Brieven aan Yvonne' en 'Getrouwd... en dan' zal spreken over 'omgaan met elkaar'. Mevrouw Ramaker, getrouwd en moeder van twee zoons van 12 en 14 jaar, heeft zich in de afgelopen jaren zeer veel bezig gehouden met inter menselijke relaties. Haar boeken en le zingen staan dan ook in dit licht. In deze tijd, waarin eenzaamheid een steeds groter probleem vormt, is het kunnen leggen van contacten, maken van vriendschappen en het in stand houden van relaties een bijzonder be langrijk onderwerp. Mevrouw Ramaker zal daarvoor bruikbare bouwstenen aandragen. Het geheel zal worden opgeluisterd door muziek en zang, o.a. door me vrouw Jonker en mevr. Noorman. Hartelijk welkom dus voor alle vrouwen op dinsdag 12 oktober om half acht in De Schaapskooi van "In de Ruimte" aan de Klein Engendaalweg 52. De toegang is gratis. Na de zeer succesvol verlopen drie daagse excursie naar 't Zwin in Zeeuws Vlaanderen en de deze week gestarte Groene Kursus komt van het Instituut Voor Natuurbeschermingseducatie afd. EEMLAND, de werkgroep maan delijkse wandelingen aan de beurt. Zondag 10 oktober zal in BUITEN ZORG te Baarn een paddestoelenwan deling van twee uurtjes worden gehou den. De paddestoel behoort tot het „com- postbedrijf" van Moeder natuur en is in dat gebied in zeer grote verschei denheid te vinden. De gidsen zullen veel kunnen vertellen over vorm, kleur en nut van de zwammen. Kennen de meeste lezers de champion of cantharel als de eetbare soorten, het is beslist de moeite waard om de niet-eetbare variëteiten aan een nade re beschouwing te onderwerpen. Leer zaam en nuttig is deze wandeling alles zins, omdat men zeker zal vernemen, dat het geen loze kreet is om te ho ren: „Paddestoelen, laat staan. Ze zijn onontbeerlijk voor hun omgeving.' Zondag 10 oktober zal om twee uur de start plaatsvinden van het parkeer terrein aan de Ravensteinselaan, wel ke ligt in „Buitenzorg". Men komt er van Hilversumse kant door de eerste laan rechts na de op rit na Groeneveld te nemen en van Soester zijde door de eerste laan vóór de entree naar het kasteel in te slaan. Als de liefhebbers voor de natuurwan deling van IVN-Eemland letten op de bekende borden komt men beslist goed terecht. Tot zondag 10 oktober, twee uur in Baarn. Rita, I.V.N.-Eemland Turk kadinlari icin lan ozel anneler kursu 13 ekimde tekrar baslayacak- dir. Kursun amaci saglikli veya hasta ola- nanne ve cocuklari uzerine olacakdir. Kursda tabiki bir Turk kadin tercu- mani hazir bulunacak ve kucuk cocuk- larinize bakmak icin ise bir gorevli gorevlendirile cekdir. Dersier carsamba gunleri sabahlari 9.30-11.30 saatleri arasinda ayda birkez ucretsiz olarak verilecekdir. Yer Nieuweweg in yanindaki medisch centrum. Muracat yerleri her gün sabah 9.00- 11.30 saatleri arasinda medisch cen trum ve her sali sabahi parallelweg 7, de bulunan kadinlar icindir merkezlne 9.00-12.30 ve 13.30-16.00 saatleri arasin da müracat edebillirsiniz. Degenen die in de gemeente Soest zijn aangesloten op de centrale antenne in richting (c.a.i.) kunnen binnenkort zonder extra kosten rechtstreeks de de batten van de Tweede Kamer volgen. Dit is een gevolg van het op 2 juni 1982 in de Nederlandse Staatscourant geplaatste „verbodsbesluit overbrenging illegale radio- en televisie-uitzendingen via gemeenschappelijke inrichtingen". U jaarbeurs, utrecht J 31e landelijke ^iSi^ijAjongdierententoonstelling vv/ van hoenders, duiven, Sv pelsdieren en watervogels. Met ingang van 1 september 1982 is het namelijk de machtigingshouders van een C.A.I. verboden om radio- en tele visieprogramma's door te geven of over te brengen welke door middel van een radio-elektrische zendinrichting worden aangeboden door personen of instellingen die daartoe niet bevoegd zijn. In het verleden is het meermalen voor gekomen dat het kabelnet in Soest na afloop van de gebruikelijke televisie programma's moest worden uitge schakeld vanwege illegale uitzendin gen. De Vereniging van Exploitanten van Centrale Antenne Inrichtingen (VECAI) heeft hierop ingespeeld en heeft initiatieven genomen om te ko men tot een landelijk systeem van in- en uitschakelen. Eén en ander heeft plaatsgevonden in overleg met de P.T.T., waarbij uitgegaan wordt van het gebruik van de zogenaamde Twee de Kamer-lijn. Vanuit een centrale post, die 24 uur is bezet, zal de uit schakeling worden geregeld door mid del van die verbindingslijn waarop de Tweede Kamer-lijn loopt. Hoewel ongeveer twee jaar geleden werd besloten geen aansluiting op het luidsprekemet van de Tweede Kamer te maken, is het college van burge meester en wethouders thans van me ning dat de geboden kans gebruikt moet worden. De noodzakelijke apparatuur is aan wezig en in de radiofrequentieband is een kanaal beschikbaar. Dat bete kent dat na aansluiting, Soest en Soes terberg binnen niet al te lange tijd de debatten in de Tweede Kamer kunnen volgen. Maandagavond j.1. werd voor de 10e keer de Kraammarkt gehouden in het Medisch Centrumkaan de Nieuweweg. Ook nu was over de belangstelling niet te klagen. Afgezien van de vele informatiekraampjes op het gebied van de zwangerschap, waren er diverse activiteiten, zoals de vertoning van een dia serie en een film over een geboorte.

Soester Courant | 1982 | | pagina 26