Natuurlijke geneeswijze bespaart jaarlijks 1,3 miljard bloeddruk Maagzweer Patiënten ontevreden met artsenvoorlichting Artsen zélf ook De magische klank van Ginseng Viroiden - kleine ziekteverwekkers BIOLOGISCH BESTRIJDEN VAN MUGGEN Nieuw groepsaanbod van deFiomUtrecht tuittVt' Electronisch mannetje veijaagt steekmug. STOP 31 Soester Courant van woensdag 6 oktober 1982 31 Waard*wil* r*ut$cti»g«>n. geput utt d<- rf)k* wh»t v*n ?-s!it»cnc wKtw}*»w»k>.n(J<v De ongeveer 700.000 volwassenen, die in Nederland van natuurlijke genees wijzen gebruik maken, zouden teza men nu reeds jaarlijks circa 1,3 mil jard gulden op het ziektekostenbudget besparen. Dit blijkt uit de voorlopige resultaten van een anderhalf jaar gele den gestart onderzoek door DR. C. W. Aakster naar de effecten van natuur lijke geneesmiddelen op de mens. Uit het onderzoek kwam verder naar voren, dat naar het oordeel van de be handelende artsen de algehele gezond heidstoestand in zeker 76% van de ge vallen duidelijk verbeterde, het aantal ernstige klachten met 54% afnam, het aantal dagen met hevige pijn of hin der met 56% verminderde en de leef wijze en het voedingspatroon in 58% van de gevallen gezonder werd. Bo- Wat is een maagzweer? Het voedsel dat U eet, komt terecht in Uw maag. Daar blijft het enige tijd om verteerd te kunnen worden. Dat gaan niet van zelf. Er komen stoffen aan te pas die Uw lichaam zelf maakt. Eén daarvan is een zure vloeistof: het maagzuur. De sterkte en de hoeveelheid van dat maagzuur kunnen nogal uiteenlopen. Bij wie een maagzweer heeft is er iets met dat zuur in de maag aan de hand. Het is zo aktief dat het de wand van de maag heeft beschadigd. Zo'n bescha diging kan ook in de twaalfvingerige darm zitten, dat is het verbindings stuk tussen maag en darmen. Die be schadiging noemt men maagzweer. Het kan nogal lastig zijn en gepaard gaan met pijn voor of na het eten. Sommige mensen hebben daarbij een brandend gevoel in hun maag en zijn misselijk. Het kan ook gebeuren dat de pijn juist weggaat bij het eten, na het innemen van een maagtabletje of na het overgeven. Oorzaak De werkelijke oorzaak van dit soort maagklachten is nog niet bekend. Maar het is wel duidelijk dat er zaken zijn die een nadelige invloed hebben. Zoals gespannen werken, zorgelijk le ven, onregelmatig eten, veel alcohol drinken en roken bijvoorbeeld. Ook geneesmiddelen kunnen van invloed zijn op het ontstaan van een maag zweer. Er zijn echter mensen die onder dergelijke omstandigheden leven en toch geen last krijgen. Dat bewijst alleen maar dat de maag van de één blijkbaar gevoeliger is dan van de ander. Ernstig Is een maagzweer ernstig? Op zichzelf niet. Met een goede behandeling kan een maagzweer snel verdwijnen. De klachten gaan geheel weg, of nemen sterk af. Van een maagzweer blijft alleen een litteken over. Dat litteken blijft echter een zwakke plek. Geneesmiddelen Zijn er geneesmiddelen voor? Ja, er bestaan verschillende mogelijkheden. Er zijn medicijnen die het zuur in de maag binden en daardoor onschadelijk maken. Of middelen die zorgen dat er minder zuur wordt gemaakt. En als spanningen de belangrijkste oorzaak zijn, krijg je misschien kalmerende middelen. In het begin word je daar slaperig van. Dan kan je beter niet auto rijden of machines bedienen die erg veel aandacht eisen. Wat voor middelen iemand ook krijgt, men moet ertnee doorgaan tot de kuur is afge lopen. Ook als er allang geen pijn meer is. Het gaat er tenslotte om dat de maagzweer zo goed mogelijk geneest. Daar is tijd voor nodig. Dus: door tot het eind. Het komt maar heel zelden voor dat 't met geneesmiddelen niet lukt. Dan is het 't beste om een opera tie te ondergaan. Maar voor wie er op tijd bij is. is dat meestal niet nodig. Zelf doen Wat kan men zelf doen aan een maag zweer? Zorgen dat de oorzaak ver dwijnt. Is dat gemakkelijker gezegd dan gedaan? Toch moet men doen wat men kan. In het eigen belang. Regel matig leven. De maag moet de kans krijgen normaal te kunnen werken. Eet niet teveel, wel wat vaker, maar eet vooral met regelmaat. Neem geen sterk gekruid eten houd je nauwkeurig aan de dieet-richtlijnen. Stop met ro ken. Geen alcohol en geen koolzuurhou dende dranken. En het belangrijkste: houd spanningen buiten de deur. Waar schijnlijk zijn die de grootste boosdoe ners. Gun jezelf rust en ontspanning. Dat zal de maag goed doen. Misschien moet je nu net de leukste dingen laten schieten. Bekijk het dan ook eens zo: veel eten, drinken, roken en een jachtig leven zijn misschien wel afwisselend, maar de tol die je maag ervoor moet betalen, is wel erg hoog. Meer weten Mankeert U zelf iets en wilt U daar meer over weten? Vraag Uw dokter naar de patiënten-info's die hij voor U beschikbaar heeft. Ze zijn ervoor. vendien bleken per patiënt de jaarlijk se ziektekosten met een kleine 2000,- te zijn gedaald. Deze opzienbarende eerste resultaten uit het binnenkort verschijnend eindrapport van het onderzoek zijn bekendgemaakt bij de introductie van de nieuwe uitgave van De Kleine Dokter, van de hand van Dr. h.c. Alfred Vogel, de bekende Zwit serse specialist op het gebied van na tuurgeneeswijzen. Oplage 2 miljoen Van de oorspronkelijk in 1952 ge schreven ,,Der Kleine Doktor" zijn in veertien talen ruim twee miljoen exemplaren over de gehele wereld ver kocht. Alleen al in ons land, waar De Kleine Dokter het meest uitgebreide standaardwerk over de natuurlijke to taalgeneeswijze is, behaalde het boek tot nu toe een oplage van bijna 600.000 stuks. De Kleine Dokter heeft zijn succes vooral te danken aan de een voudige wijze waarop de kennis over de phytotherapie (plantgeneeskunde) en de homeopathie bij bredere krin gen van de bevolking wordt overge bracht. Het boek bevat een schat aan informatie over praktische, mens vriendelijke (niet-chemische) midde len en manier om onze gezondheid in stand te houden of te herwinnen. Het behandelt onder meer onderwer pen als het voorkomen van kanker, hoge bloeddruk, aderverkalking, dië ten bij suikerziekte, natuurlijke anti biotica, de overgang etc. De nieuwe uitgave is door de bejaar de Zwitser zelf geheel herzien en is daarna opnieuw in het Nederlands ver taald. Behalve dat door moderner taal gebruik de leesbaarheid aanzienlijk is verbeterd, zijn nieuwe onderwerpen toegevoegd, is de inhoud beter toegan kelijk gemaakt door toevoeging van een nieuw register en is de nieuwe uitgave nu geïllustreerd met tien tallen kleurenfoto's van geneeskrachti ge planten. Cadeau Ter gelegenheid van de nieuwe uitgave stelt de Nederlandse uitgever hon derden exemplaren gratis beschikbaar voor allen, die op 1 september 1982 trouwden of een kind kregen en alle personen met de familienaam Vogel, die in 1982 65 worden of werden. Het opsturen van een fotocopie (ge boorte-akte, trouwboekje of uittreksel Bevolkingsregister) naar Uitgevers mij Gezondheidsnieuws, Postbus 33, 8080 AA Elburg is voldoende om de nieuwe uitgave van De Kleine Dokter, die normaal 47,85 in de winkel kost, gratis in zijn of haar bezit te krijgen. Voor andere geïnteresseerden is het boek via de boekhandel, reformzaken en drogisten te koop. Modern Medicine, vakblad voor artsen, heeft .een onderzoek laten verrichten naar de kwaliteit van de artsenvoorlichting aan patiënten. Daarvoor werd door het ECSO, Instituut voor Economisch en Sociaal-Psycho logisch Onderzoek, een telefonische enquête een steekproef onder 100 huisartsen en 100 patï'enten, verspreid over geheel Nederland, gehouden. De auteur van het verslag, Dr. Fons Dekkers, meldt in het Modern Medicine artikel o.a. dat bijna de helft van de Nederlandse huisartsen vindt, dat ze pa tiënten onvoldoende voorlichten. Van de Nederlandse patiënten vindt eveneens bijna de helft, dat ze te wei nig of nooit duidelijk worden voorge licht over de aard van wat ze manke ren. Dit wil natuurlijk niet zeggen dat een arts die tevreden is over zijn voor lichting, uitsluitend patiënten heeft, die daar net zo over denken. Het is zeer wel mogelijk dat een arts in dit opzicht hogere eisen aan zich zelf stelt dan zijn patiënten. Het omge keerde komt ook dikwijls voor; artsen die menen van voorlichting voldoende werk te maken, terwijl de patiënten het tegendeel ervaren. Kommunikatiestoornissen funest Hoe funest deze kommunikatiestoor nissen kunnen zijn, laat zich gemakke lijk raden. Als er al informatie wordt verstrekt, dan wordt slechts een klein deel begrepen en onthouden, misschien wel juist dat deel, dat voor een goede therapie niet eens zo belangrijk is. Daardoor neemt men het vaak niet zo nauw met de therapie. Verkeerde doseringen, niet afgemaakte kuren, foutief geïnterpreteerde adviezen, onterechte ongerustheid, kortom alle maal kansen op vertraging van het genezingsproces. Het is dan ook merk waardig dat het onderzoek van de voorlichtingsproblematiek nog in de kinderschoenen staat, aldus Modern Medicine. Verbetering kwestie van tijd In het slotwoord stelt de hoofdredak- teur van Modern Medicine dat het patiënten/arts-kontakt over en weer versterkt en verbeterd zal worden, naarmate de arts meer tijd uittrekt voor het voorlichten van de patiënt over zijn kwalen en de behandelings motieven. Tijd is echter in veel ge vallen een nijpend probleem. Een deel van dat probleem lijkt mo menteel goed te kunnen worden opge lost met het zgn. Patiënten Info-sys- teem. Inmiddels heeft elke huisarts de be schikking over een dergelijk systeem dat bestaat uit glashelder geschreven foldertjes over (momenteel) 30 ver schillende ziektebeelden. Op verzoek zal de arts z'n patiënt, zo het uitkomt, zonder meer een der gelijke folder uitreiken. Het behoeft geen betoog dat deze folders het art senadvies nooit zullen vervangen. Zij zijn slechts een welkome aanvulling op het consult. Het Patiënten Info-sys- teem is overigens ontwikkeld, nadat in een eerder onderzoek de schrik barende ontdekking was gedaan, dat -zelfs wanneer er dan sprake is van goede voorlichting- 50% van het mondelinge therapie-advies al bij het verlaten van de spreekkamer is vergeten. En dat een dag later al 95% van hetgeen de dokter gezegd heeft verloren is. Als een patiënt een Pa tiënten Info heeft gekregen, kan hij thuis nog eens rustig nalezen wat de dokter nu precies over zijn kwaal heeft gezegd. Alternatieve geneeswijzen komen de laatste tijd meer en meer in de be langstelling en daarmee ook de pro- dukten die ervoor gebruikt worden. Zo gaat van het woord „Ginseng" al haast een magische klank uit. De eerste berichten over de genees kracht van de Ginsengwortel komen uit China en dateren van 25-250 na Chr. De wortel behoort tot de fami lie der Araliazeën en is een van de be roemdste Chinese artsenijmiddelen. Over haar geneeskrachtige werking bestaan vele theorieën. Zo schijnen er zeer positieve resultaten behaald te zijn bij de behandeling van allerlei ouderdomskwalen met Ginseng. Het middel helpt naar men zegt ook tegen hoofdpijn, oververmoeidheid en bloed armoede, heeft een gunstige werking bij de behandeling van Suikerziekte, hart-, vaat-, en zenuwziekten enz. enz. Met andere woorden de wonder (middel)en zijn de wereld nog niet uit. Het hart pompt bloed door de aderen. Dat gebeurt met een bepaalde kracht. Die kracht noemen we de bloeddruk. Die druk is niet altijd dezelfde. Als u rent om de bus te halen is hij hoger dan wanneer u slaapt. Hij is ook niet voor ieder mens gelijk. Toch is er wel een soort gemiddelde, ideale bloeddruk. Hoge bloeddruk betekent dat iemands bloeddruk voortdurend hoger is dan dat ideale gemiddelde. Best mogelijk dat hij of zij er niets van merkt. De merkbare verschijnselen komen meest al pas na een tijdje. Hoe komt dat? Bij veel mensen met hoge bloeddruk is er geen aanwijsbare oorzaak. Door gespannen of gejaagd leven kan de bloeddruk stijgen. Ook vetzucht en gebrek aan lichaamsbeweging hebben ermee te maken. Daar is de één gevoeliger voor dan de ander. En het is heel goed mogelijk dat het lichaarm op die voortdurende spanningen reageert met verhoogde bloeddruk. Vaak heb ben meer mensen in én familie er last va nis het gevaarlijk? Het kan op den duur gevaarlijk wór den. Doordat het hart altijd met zoveel kracht moet pómpen, kan het ziek worden. Of er kan teveel druk komen op andere organen waar het bloed doorheen stroomt. Nieren zijn daar gevoelig voor. En hersenen ook. Deze konstant te hoge druk kan een orgaan beschadigen en bijvoorbeeld een be roerte tot gevolg hebben. Maar zoiets hoeft niet te gebeuren als de bloeddruk tijdig omlaag gebracht wordt. Dat kan soms uit zichzelf, maar zeker ook met geneesmiddelen gebeuren. Iemand met hoge bloeddruk hoeft zich dus niet direkt zorgen te maken. Medicijnen de oplossing? Voldoende ontspanning of het volgen van een dieet kan reeds een stap in de goede richting zijn. Heeft dit onvol doende resultaat dan moeten medicij nen gebruikt worden die de bloeddruk omlaag brengen. De dokter geeft zo iemand dus geneesmiddelen zolang zijn of haar bloeddruk te hoog is. Bij sommige mensen is dat voor de rest van hun leven. Dat is geen leuk voor uitzicht. Maar bekijk het eens zobeter regelmatig een pilletje, dan dat men later met de nare gevolgen zit. En als heteenpiaal een gewoonte is, dan gaat 't vanzelf. Zijn er bijwerkingen? Meestal niet. Maar iedereen reageert weer anders op geneesmiddelen. Wie iets denkt te bemerken, kan dit het beste met zijn dokter bespreken. De mogelijkheid bestaat dat hij een ander middel gaat voorschrijven. Best kans dat hij verschillende middelen tegelijk geeft. Dat doet hij om zo goed mogelijk de bloeddruk omlaag te kunnen krij gen. Ander leven Moet zo iemand anders gaan leven? Misschien wél. 't Is altijd goed zoveel mogelijk spanningen te mijden. Maar het is wel zaak te zorgen lichamelijk fit te zijn. Lichaamsbeweging (wandelen, fietsen, trimmen) helpt er vaak aian mee conditie en daarmee bloeddruk weer op peil te brengen. De dokter kan iedereen vertellen wat in zijn of haar geval het beste is. Dieet Moet men een dieet volgen? Voor wie te zwaar is, zou dat een goed idee zijn. Er is zeker een verband tussen hoge bloeddruk en een te hoog gewicht. Er is trouwens grote kans dat een dieet de bloeddruk weer op een normaal peil brengt. Voor wie te zwaar is, is er maar één goed dieet en dat is minder eten. Vooral koolhydraten. Ze zitten in aardappelen, brood en koekjes onder andere. En minder suiker en zoete fris dranken. Dus koffie en thee zonder suiker en geen chocolade, snoep en bier. Ook minder vet eten, zoals pas teitjes, boter en chips. De huisarts kan alles vertellen over het dieet dat het beste is. Roken Is roken schadelijk? Ja- Roken is schadelijk voor hart en bloedvaten. Dus wie rookt en hoge bloeddruk heeft, loopt extra risico. Dat is een goede reden om ermee op te houden. Want uiteindelijk is roken alleen maar slecht voor de gezondheid. Informatie over andere ziektes Uw huisarts heeft tegenwoordig ge drukte voorlichtingsfolders voor U be schikbaar over een heleboel andere ziektes. Ze zijn van Artsenservice. Als U iets mankeert, vraag Uw huisarts er gerust om. Toen de virussen werden ontdekt, dachten veel onderzoekers met de kleinst mogelijke veroorzakers van ziekten te maken te hebben. Maar het kon nog veel kleiner. Dat bleek toen men het bestaan van zeer kleine stuk jes ziekteverwekkend materiaal, die men nu viroiden noemt, kon aan tonen. Hoewel onderzoekers deze viroiden al leen nog bij planten hebben gevonden, werpt hun ontdekking toch een nieuw licht op de mogelijkheid van het be staan van viroide-aehtige ziektekie men bij mens en dier. Viroiden in komkommers In Nederland komen maar twee van de tien bekende viroiden voor. Eén daarvan is aangetoond door Peters en Van Dorst van het Laboratorium voor Virologie te Wageningen en het Proefstation voor de Tuinbouw te Naaldwijk. Het viroide blijkt verantwoordelijk te zijn voor bleke-vruchten ziekte onder komkommers. De ziekte komt niet veel voor. Meest al wordt ook niet meer dan één op de duizend planten aangetast. De tuin der kan met zijn snoeimes de ziekte van de ene plant op de andere over dragen. Als hij de zieke planten, met zijn kleinere en bleke vruchten, en in de bloeitijd al duidelijk kleinere bloe men, kan herkennen, kan hij verdere verspreiding van de ziekte voorkomen door de plant uit de grond te trekken en te laten uitdrogen. Dit is de enige maatregel die de tuinder tegen de ziek te kan nemen. Peters vermoedt op grond van de wijze waarop de ziekte de kas binnenkomt, dat het gaat om een viroide dat door een insekt wordt overgedragen. De eerste zieke planten worden vaak aan getroffen langs de paden en langs de wand van de kas. Slechts weinig plan ten worden aangetast, en de ziekte komt in de zomerteelten niet voor. Het zou nu om een insekt kunnen gaan dat alleen in herfst en winter van de komkommerplanten eet, maar ei genlijk andere planten op het menu heeft, die zomers buiten de kas groeien. Natuurlijk beter worden... Tegenwoordig horen wij vaak spreken over zelfmedicatie. Een nieuwe term voor een eeuwenoud begrip nl. het zich zelf toedienen van eenvoudige genees middelen (of huismiddeltjes) tegen simpele kwalen. Kwalen die kunnen variëren van hoofdpijn tot steen puisten. Zelfmedicatie kan veilig zijn als wij onze toevlucht nemen tot betrouwbare en vooral natuurlijke middelen. Tot deze natuurlijke middelen behoren ook de z.g. Homeopatische geneesmidde len. Het principe van de Homeopathie dateert in feite al van voor onze jaar telling. Het was de Griek Hippocrates - die 25p0 jaar geleden meende dat niet .de ziekte, maar de zieke zelf behandeld diende te worden. De meeste (vaak chemische) middelen die wij tegenwoordig te slikken krij gen behandelen de verschijnselen en niet de ziekte of beter de zieke. Velen menen dan ook dat ons eigen milieu, ons lichaam, van zulke middelen ver schoond moet blijven. Natuurlijk beter worden geschiedt zeker met Homeo patische middelen die geen onge wenste bijverschijnselen geven, in dien men ze op de juiste wijze gebruikt. Gids voor zelfmedicatie Wie die juiste wijze van gebruik wil weten, kan bij elke drogist of apotheek vragen naar de handige „Zelfmedi- catiegids voor Homeopathie en Phyto- therapie" van VSM. De gebruiker krijgt daarin een uitvoerige toelichting op het gebruik van 89 Homeopatische geneesmiddelen en hun werking. Het 56-pagina's tellende boekje heeft een alfabetische rangschikking van kwalen, van de A'-van aambeien, tot de Z-van zwemmerseczeem. Het boekje werd samengesteld door Rita De Carpentier. prjjg jg 2,95. Virus-achtigen bij mens en dier De ontrafeling van de biologie en de struktuur van bij planten aangetrof fen viroiden. heeft ertoe geleid, dat ook bij mens en dier naar dergelijke organismen werd gezocht. Er zijn een paar ziekten bekend met verschijnse len die het bestaan van een „ongewoon virus" doen vermoeden. De eigen schappen van deze ziekteverwekkers wijken echter sterk af van die van be kende virussen én viroiden. Besmet telijk materiaal van zieke dieren bleek nog steeds aktief na verhitting, na be paalde vormen van straling en na de inwerking van enzymen die erfelijk materiaal afbreken (virussen en vi roiden zijn het best te vergelijken met kleine stukjes erfelijk materiaal en zijn dan ook normaal gesproken niet bestand tegen bovengenoemde en zymen). Tot nu toe bleven de ver antwoordelijke virussen ook in tegen stelling tot virussen en viroiden) on vindbaar onder de sterk vergrotende elektronenmikroskoop. Aktieve mon sters besmettelijk materiaal zijn niet te onderscheiden van niet besmette monsters. Infektie kan worden voorko men met behulp van goede voorzorgs maatregelen. Materiaal dat in kon- takt is geweest met een mogelijke be smettingsbron, kan ontsmet worden met bleekwater en met een zeer be perkt aantal andere ontsmettingsmid delen. En wat betreft de ziekteverschijnse len; in de tot nu toe gesignaleerde gevallen blijkt het steeds te gaan om neurologische aandoeningen, om her senziekten. Anders dan bij veel andere infekties door virussen, maakt het lichaam geen afweerstoffen. Voor de ziekten zijn nog geen geneesmidde len of andere therapieën bekend, uit eindelijk gaat de patiënt dood. Maar gelukkig komen deze ziekten zelden voor en kan door goede voorzorgs maatregelen verspreiding van de ziekte worden voorkomen. Eén van deze ziekten die ook in Ne derland voorkomt, is de ziekte van Creutzfeld-Jacob (ZJC). Jaap Goud smit van het Laboratorium voor de Gezondheidsleer te Amsterdam heeft aan deze ziekte, die vooral besmette lijk is gebleken via hersenmateriaal, gewerkt. Hoewel de ziekte zeer zeld zaam is, ze komt in Nederland - even als overal elders ter wereld - voor met een jaarlijkse sterfte van niet meer dan één op de miljoen mensen, heeft ze wel in de belangstelling gestaan. De ziekteverschijnselen doen name lijk sterk denken aan de ziekte van Alzheimer, een vorm van dementie die ongeveer de helft van alle dementie- gevallen omvat! Er is dan ook al en kele malen gekeken of de ziekte van Alzheimer soms óók besmettelijk is, maar hiervan is tot nu toe niets ge bleken. Het heeft verbazing gewekt dat er nog kleinere ziekteverwekkers moeten zijn dan de bekende kleinste virussen. Voor al deze nieuwe virus-achtigen geldt dat ze alleen met preventieve maatregelen kunnen worden bestre den. Maar het meest opvallend voor de ziekten bij de mens, is toch wel dat blijkbaar ook langdurige (chronische) ziekten tot de infektie-ziekten kunnen behoren. Van een groot aantal van die chronische ziekten is de oorzaak nog onbekend. Het is dan ook niet onmo gelijk dat de lijst van infektieziekten nog met enkele van deze ziekten kan worden aangevuld. Het ding heet „Z-stop" en duidt meteen aan waarvoor het is gebouwd, het ver jagen van de lastige steekmug. De mug die ons met zijn hinderlijke gezoem uit de slaap houdt. De mug die jong en oud jeukende bulten nalaat als herinnering. Het wyQe steekt Wij zeggen wel „hij" maar het is toch heus De Fiom-Utrecht is een buro voor hulpverlening bij zwangerschap en al leenstaand ouderschap. Regelmatig organiseert de Fiom groepsbijeenkom sten. Ook dit seizoen gaan er ver schillende groepen van start, en wel: Kinderpraatgroep. Bedoeld voor kin deren van gescheiden ouders van plm. 8 tot 11 jaar. De bedoeling is dat de kinderen hun ervaringen rond de scheiding uitwisselen en elkaar daar in herkennen en steunen. 2. Groep gescheiden mensen. Bedoeld voor ouders die gescheiden zijn. De groep biedt de mogelijkheid te praten over zowel de praktische als de emo tionele gevolgen van de echtscheiding; over hoe het is om in je eentje de kinderen op te voeden; over het leggen van nieuwe- en het verdwijnen van oude kontakten. In deze groep zal ook gewerkt worden met verschillende vor men zoals rollenspel, ontspanningsoe feningen e.d. 3. Opvoedingsgroep. Bedoeld voor al leenstaande ouders die willen praten over „opvoeden in je eentje"; elkaar te steunen en nieuwe ideeën uit te werken. 4. Groep zwangeren. Bedoeld voor vrouwen die alleenstaand en zwanger zijn. Voor sommigen is het belang rijk met lotgenoten te praten over: hoe je de zwangerschap beleeft, hoe je wilt bevallen, hoe je omgeving rea geert, of je je kind wel of niet wilt laten erkennen, voogdij, baby-uitzet, financiën, huisvesting. Elke eerste bijeenkomst van de maand zijn nieuwe deelneemsters welkom. 5. Afstandsgroep. Bedoeld voor vrou wen die na de bevalling afstand van haar kind hebben gedaan. Afstand ter adoptie is een moeilijke beslissing. Een beslissing ook waar dikwijls wei nig begrip voor is. Uit ervaring weet de Fiom dat het belangrijk kan zijn anderen met dezelfde ervaring te ont moeten. 6. Arbortusverwerkingsgroep. Bedoeld voor vrouwen die een abortus hebben gehad en die hier moeite mee hebben. Steeds vaker vragen vrouwen om an dere vrouwen te ontmoeten die een zelfde ervaring hebben gehad. In deze groep kunnen ervaringen uitgewisseld worden en kan gepraat worden over eigen vragen en moeilijkheden. Voor alle groepen geldt dat zij weke lijks plaatsvinden. De groepen zullen bij voldoende aan meldingen in september/oktober van start gaan. De abortusverwerkings- groep start in november. De groepen zullen gemiddeld 10 a 15 keer bij el kaar komen. Voor informatie en aanmelding kunt u van maandag tot en met vrijdag tus sen 9.00 en 17.00 terecht bij de Fiom- Utrecht, Wilhelminapark 46, Utrecht, tel. 030 - 513011. wijfje die ons uit de slaap houdt. Het bevruchte wijfje heeft menselijk of dier lijk bloed nodig om de bevruchte eieren in haar lijf te doen rijpen. In tegenstelling tot de mensen wenst een wijfjesmug maar een maal tijdens haar leven een paringscontact met het mannetje. Deze BOMvrouw mijdt elk mannetje daarna alsof hij besmet is. De Z-stop, het electronische mannetje Slimme geleerden bedachten een handi ge en milieuvriendelijke techniek van muggenbestrijding. Zij construeerden een electronisch apparaatje ter grootte van een sigarettenaansteker. Dit appa raatje, gevoed door een overal verkrijg bare (penlight) 1.5 V batterij, brengt een geluid voort als van een echte mannetjes mug. Daar de enige mug die steekst een reeds bevrucht wijfje is, blijkt dit geluid voldoende om elk bevrucht wijfje op een afstand van 0.50 cm tot ca. 5 meter afstand te houden! F rekwe nt ieregelaar Hoewel het zachte gezoem van het appa raatje niet hinderlijk is, kan de frequentie worden geregeld. Men kan een langer geluidsspectrum kiezen waardoor de muggen op een grotere afstand blijven. Men kan het uitgezonden geluid regelen tol het niet meer tot het oor doordringt, zodat de slaap ongestoord blijft. Het risico van muggesteken, die vaak ziektekiemen met zich dragen is hier mede voorbij. Geen gebruik meer van chemische produkten nodig, die trou wens voor de mens net zo schadelijk zijn, als voor het insect! Een jaar op een batterij Het minuscule apparaatje is ook ideaal op vakantie, bij barbecue of ander avondlijk verblijf buitenshuis. De Z-stop werkt gedurende 1 vol jaar op een goede batte rij. Het wordt verkocht bij drogisten, apotheken en winkels voor elektronische apparatuur.

Soester Courant | 1982 | | pagina 32